Új hozzászólás Aktív témák

  • kolosanyi

    veterán

    válasz God Vazzeg #37541 üzenetére

    Ezt még nem hallottam, de tetszik. :) Sajnos igaz...

    (#37552) shteer
    Szerintem meg erről a f@szkalapról ennyit. Nem szeretek ítélkezni, nem az én feladatom, de akkor is egy tahó p*cs. Ráadásul ebben az esetben még nettó baromságot is beszél. Miért értelmetlen a fekvőtámasz? Miért nem jó gyakorlat? Értem én, hogy egy szűk látókörű s*ggfej és életében nem próbált még más variációt a tesiórás fekvőn kívül - amit legtöbb esetben teljesen szabálytalan, rossz technikával hajtatják végre -, de azért erre ne legyen már büszke. Elsődlegesen a nyomóizmokat célozza a gyakorlat, mellé bekapcsolódik a hát, törzs, csípőizmok, láb, mint stabilizáló izmok. Helyes technikával végrehajtva nem könnyű nyomógyakorlat, a testsúly kb 70%-a nehezedik a karokra. Ez nagyon könnyen tovább nehezíthető, nyilván hamar kinövi ezt az ellenállást az ember ha rendszeresen csinálja. Maradva a klasszikus fekvőtámaszból végzett karhajlítás nyújtásnál, az ember nehezíthet súlypontáthelyezéssel (karok mellbimbó vonala alatt támaszkodnak, minél inkább veszi el az ember a lábairól a terhet, annál nehezebb), gumiszalaggal (ez nem előnyös, mivel alsó holtponton könnyebb lesz, pedig ott kéne a csúcsösszehúzódásnak jelentkeznie), plusz súllyal (azt hiszem evidens). Egykezesről, egyéb különféle "egzotikus" variációkról most nem ejtek szót, elég ez is. Szóval tegyük fel, hogy rendszeresen csinálja a delikvensünk. Mindig figyel arra, hogy olyan ismétléstartományban mozogjon, ami a miofibrillumok méretét növeli, illetve szarkoplazma hipertrófiát okoz. Rendesen, bukásig csinálja, haladóként bevet intenzitásfokozó technikálat és azon túlmegy. Kifárasztja izmait, amennyire csak lehet, de hangsúlyozom, hogy nem ismétlésszám, hanem az ellenállás növelésével éri el ezt. Na akkor itt jön a kérdésem: miért nem jó tehát a fekvőzés? Mert báni aszongya? Nem lehet vele fejlődni tehát? Meg mi a fejlődés? Állóképesség fejlesztése? Robbanékonyságé, maximális erőé, vagy az izomzat méretének növelése? Nyilván, egy gyúrós topicban ez az elsődleges, de nem jó, ha elhanyagolja a többit az ember.

    Szóval egyáltalán nem értek egyet ezzel a primitív megnyilvánulással. A megfelelő módon alkalmazva hatékony lehet a fekvőtámasz, bármire is akarja helyezni az ember a hangsúlyt. Vitathatatlan előnyei vannak többek között a fekvenyomáshoz képest, például a törzsre kifejtett hatása, a biztonságossága (ugye nem jó a rúd alatt maradni, ha épp nincs segítő, fekvőnél, csak leteszi az ember a térdét és kész), vagy nemes egyszerűséggel az, hogy bárhol csinálhatja az ember, minimális az eszközigénye. Nyilván van hátránya is, nem kevés. A hatékonysághoz nem árt, ha megtanulja a helyes technikát az ember (mondjuk ez a fekvenyomásnál is így van), könnyű elrontani a gyakorlatot. Nem tudja az ember olyan pontosan belőni a terhelést, mint rúddal és súlyokkal, nyilván az egy profibb eszköz. De ezeken túllendülve kijelenthető, hogy jó gyakorlat a fekvő, méltánytalanul hanyagolták sokáig, de mostanában újra egyre népszerűbb a funkcionális mozgalom miatt. Hál' Istennek.

Új hozzászólás Aktív témák