Hirdetés
- Feháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasgatni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
Új hozzászólás Aktív témák
-
Иван
őstag
Pontosan. Az időseket mindenképp a dolgozók tartják el, az lényegtelen, hogy az államon keresztül, vagy családon belül. Persze az állami csatorna biztosítja azoknak is a nyugdíjat, akiknek mondjuk nincsen család aki eltartja (vagy sajnálná tőle, mert ilyen is van).
Persze most feltételem, hogy a mostani rendszerről beszélünk, nem az öngondoskodásról.
i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2
-
deja vu
addikt
Akkor sem leszel előrébb, ha a nyugdíjasokon csattan az ostor, mivel akkor neked, meg a szüleidnek kell kipótolni a nagymama nyugdíját, hogy fussa gyógyszerekre meg kajára.
Iphone 7 Plus | Sony A7R+Zeiss FE 35mm F2.8+Zeiss FE 55mm F1.8 | Eizo CX271+Eizo CS270+Eizo SX2262W+Eizo S2233W | Z170 Ext4+I7-6700K+Noctua U14S | GTX1070 Gaming | 16gb 3600MHz | 850PRO 768GB | Seasonic Platinum | Define R5+3xNoctua | Razer Taipan
-
3psilon
aktív tag
Most én is demagóg leszek: sajnos a kiadáscsökkentés meg egyoldalú, mert a diákok és a tanárok is szívnak, közben a nyugdíjak törvényben előírt inflációkövetése, a nyugdíjasok ingyen utazása, tehát az ő "előjogaik" megmaradtak. Ott valamiért nem akarnak vágni!
Ez a baj a populista politikai berendezkedéssel: ha a cél csak a szavazat, a választót kilóra mérik. Ha diákból kevesebb van, mint nyugdíjasból, akkor az utóbbiak élveznek prioritást, míg előbbiek érdekei csorbulhatnak, bármilyen rossz is hosszú távon.
Épp ezért nem látom, hogy ez a tendencia majd megfordulna. Még ha a kormányt leváltják is, bárki is legyen helyette, a pénzt visszatolni már nem fogják. És nem értik meg, hogy bármit gondolhatnak, meg csinálhatnak ittmaradós kisfilmeket, "kormányzati kommunikációt", a tényeket és a valóságot - az ifjúság lehetőségeinek beszűkülését, életük nehezülését - nem fogják tudni ilyen módon megváltoztatni.
[ Szerkesztve ]
Specs: Ryzen 7 5800X, 48Gb RAM, RTX 3060Ti 8Gb, Fedora Linux | Kawasaki ER-6F 2006
-
Иван
őstag
Csak a szokásos töketlenkedés, kapkodás megy, minden átgondolt cél nélkül. Lényeg, hogy minden 4 évben az oktatást és az egészségügyet meg kell reformálni. Az adórendszert meg lehetőleg év közben variáljuk, de többször is.
Persze akinek kétharmada van, az nyugodtan belenyúlhat a választási rendszerbe, De akár olyan fontos dolgokat intézhet, mint a meteorológia monopolizálása!
i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2
-
Ringman
nagyúr
Egy előnye akár lehet is annak, hogy ha szeretett kormányunk kiszáll a felsőoktatás finanszírozásából, talán beindul a piaci verseny, ahol a tényleges értékek és hozzáértés alapján rangsorolódnak az egyetemek.
a finanszírozásból kiszáll, de autonómiát meg nem nagyon akar adni az egyetemeknek (hogyan ajándékoznák meg akkor a kádereket doktori címmel, oktatói állással, stb). szóval verseny nem nagyon lesz szerintem
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
zolij
tag
WALL OF TEXT, a hírhez kapcsolódó rész a végén van
Részben igazad van abban, hogy motiválatlanok az hallgatók. Azonban ketté kell választani a dolgot.
Van egyrészt az általad írt réteg, erre szokás mondani, hogy csak melegedni jár az egyetemre (mondjuk ez a VIK-en kicsit félreérthető )
Azonban ott a másik oldal is, aki kezdetben még tök lelkes és motivált. Aztán szépen csinálja az egyetemet és lassan elveszti minden motivációját. Egyszerűen röhejes, hogy a kötelező tárgyak jó ha harmadánál van aktuális, frissített tananyag (és most nem a matekos tárgyakról beszélek, ahol ez érthető). A másik pedig az oktatói kar: a professzorok felét nem hogy tanítani, megszólalni sem szabadna engedni. Vegyünk egy példát: tanár csinált valamit az 50-es, 60-as években és azóta abból él. Ez még nem lenne akkora probléma, de mellé olyan stílusa van, hogy az ember zsebében kinyílik a bicska (szerencsére azóta már levették a tárgyról és az anyagot is modernizálták, de ahhoz hogy ezt meglépjék kellett vagy 10 év).
Persze el lehet mondani, hogy ez a BME, itt elitképzés folyik, csak van ezzel egy apró probléma. Nagyon sok tehetséges diák inkább hagyja a fenébe és átmegy egy másik felsőoktatási intézménybe (pl. a VIK-ről nagy arányú elvándorlás van az OE, leánykori nevén BMF irányába). Ez eddig nem volt gond, mert a cégeknél sokat számított, hogy hol végez a leendő munkatárs. Azonban mostanra eljutottunk oda, hogy mindegy honnan van oklevele/diplomája (persze van egy-két feketelistás intézmény), mert az nem tükrözi a valós képességeket, inkább interjún/próbaidőn értékelik ki a munkavállaló képességeit. És sajnos az sem igaz már, hogy a BME-t elvégzők az elit lenne (a diplomázók kb. harmada/fele egy alapfokú problémát nem tud megoldani, hiába csinálta meg az egyetemet egyenesben 3-5 év alatt, akár négyes-ötös szinten).Egy előnye akár lehet is annak, hogy ha szeretett kormányunk kiszáll a felsőoktatás finanszírozásából, talán beindul a piaci verseny, ahol a tényleges értékek és hozzáértés alapján rangsorolódnak az egyetemek.
[ Szerkesztve ]
-
dajkopali
addikt
a kormány ma közölte, hogy a szerdai kormányülésen nem hagyták jóvá a keretszámokat
csak annyit közöltek, hogy változtatni fognak, és a december 5-ei ülésen tárgyalják újra (mindjárt kezdődik a sajtótájékoztató, talán ott még mond valamit Gíró-Szász)"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter
-
addikt
"végig is rugdossuk valahogy az egyetemen, hogy megkapjuk utánuk a támogatást, hosszú távon szerintem kifejezetten káros"
nekem úgy rémlik, hogy felvettek alapján kapják a a támogatást az egyetemek (vagy legalábbis annak van nagyobb súlya a kapott összegben), tehát az egyetemek pont abban érdekeltek, hogy az X férőhelyes infrastruktúrában minél több legyen a gólya. (persze, ha mindenkit kicsapnának az első év végén, akkor senki nem jelentkezne oda, meg az egyetemek annyira azért nem csak a hallgatói pénzekből élnek, hanem a saját K+F-jükből, amihez a következő generációt is ezekből a diákokból nevelik ki - és akkor a piaci cégektől kapott támogatásokba bele sem megyek) mindezekből alakul ki egy egyensúly, ami jelenleg az, hogy kb a felvettek fele szerez diplomát műszaki vonalon.
It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."
-
zfor
csendes tag
Nem is olyan rég azt mondták, hogy a magyar oktatási rendszer kevesebb mérnök informatikust termel ki mint amennyire szükség lenne...
A pohár nem félig üres, vagy félig teli. Inkább kétszer akkora, mint amekkorának lennie kéne. Microsoft: "You've got questions. We've got dancing paperclips."
-
MrSealRD
veterán
Én is....nem erről van szó.
Moralizálni meg teljesen fölösleges. Ennyi erővel megpaskolhatnád majdnem az összes politikus hátát...mert igen lopnak...és az is a te pénzed. Mellesleg miért pont a tied? Ez olyan mintha 9 millió kis fillértöredékből jött volna össze...Pedig baromira nem.
Ráadásul az autópályákat az én adóforintomból is építik mégis újra pénzt kérnek ha rágurulok...ami elhiheted, hogy elég ritkán történik meg...Én meg mélységesen elítélem azt amikor ennyire ellehetetlenítenek több millió embert és mivel lassan nincs választás más eszközökhöz kell folyamodni..Ilyenkor szerintem elítélkezni már annyira mindegy...
Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage
-
vtata
csendes tag
ha meg annyira zavar valakit, hogy egyre több embernek van diplomája, akkor menjen el phd-zni, hogy kitűnjön a töb
Lehet hogy úgy tűnik, hogy egy vén, a munkájába belecsömörlött egyetemi oktató vagyok, de nem.
Egy 20 éves BSc hallgató vagyok, aki reméli, hogy mire megszerzi a diplomáját, az még érni is fog valamit, pedig sajnos nem úgy néz ki.
Ennek megfelelően úgy gondolom, eléggé közvetlenül látom a helyzetet (ráadásul egy kicsit van lehetőségem a "katedra másik oldaláról" is belepillantani).a tökéletesselejt kifejezést inkább nem kommentálnám.
Akkor én igen, mert félreérthető:
Értelmiségi-alapanyagnak tökéletes selejt. Nulla motiváció, az egyetemre csak azért jár, hogy +X évig eltartsák a szülei, és majd esetleg legyen valami papírja.
Az egyetem pedig asszisztál hozzá.elmaradt matek+fizikatudást meg egy félév max egy év alatt simán be lehet hozni egyébként.
Természetesen be lehet, a gyengébb középiskolákból érkező, de motivált hallgatók ezt jól demonstrálják.
Azonban lassan oda jutunk, hogy felesleges lesz, annyira alacsony minden elvárás.
Nagyon visszataszító, amikor egy MÉRNÖK informatikus képzésen (és nem egy utolsó falusi főiskolán) a hallgatói képviselet például a fizikaoktatás teljes megszüntetéséért lobbizik, és kiharcol egy kompromisszumot, ami az ilyen témájú tárgyakat a középiskolai színvonal ALÁ degradálja. Nem mese.Tudjátok: Sz*rból nem lehet várat építeni...
remélem ezt a jelenlegi közoktatásban és felsőoktatásban dolgozók többségére értetted.
Természetesen bőven lenne mit fejleszteni, de már a követelmények egyszerű szigorítása (és ezzel párhuzamosan a létszámok csökkentése, majdnem mindegy, hogy a felvettek számának limitálása, vagy erőteljesebb belső szűrés által) is nagyon sokat dobna a kimenet minőségén.
Szóval az, hogy sem a felvételnél nem szűrünk és egy 600 fős keretet feltöltünk nagyrészt hülyékkel, majd ezeket végig is rugdossuk valahogy az egyetemen, hogy megkapjuk utánuk a támogatást, hosszú távon szerintem kifejezetten káros.
-
addikt
válasz Epimenides #68 üzenetére
"teszi ezt úgy, hogy a multi kiviszi a hasznot az országból."
ha jól lenne "csinálva" a magyar gazdaságpolitika, akkor ennek jóval nagyobb részét vinné ki a multi, csak annyival később, hogy közben a magyar életszínvonalat is megemelné mintegy melléktermékként.
pont azt kéne elérni, hogy a külföldi tőkével betelepült multi az itthon termelt profitját (amivel már helyből nyertünk, amíg nem termeli ki a befektetett tőke [normál profittal vett reálértékében] a beruházása...) szal, ha ezt a profitot újra itthon fekteti be.pénzügyi szempontból semmiben sem más ez, mintha az állam hitelt venne fel, hogy olyan beruházásokra költhessen, amelyek értékteremtőek (közgazdasági értelemben, nem a focipálya eszmei értékére kell gondolni.)
de eléggé elkanyarodtunk a témától. egyrészt egy csomóan keverik az állami (rész)ösztöndíjas képzést a különböző diákhitel-ekkel. másrészt, mintha páran nem lennének tisztában azzal, hogy a fenti képzési finanszírozási forma úgy kezdődik, hogy a hallgató szerződét köt (azt hiszem az állammal, de nem esküszöm most meg rá). nem vagyok jogász, de a szerződésszegésért perelhető vagy karokozás miatti kártérítésre, amelyhez tartoznak nemzetközi végrehajtási egyezmények. lehet, hogy van más, kézenfekvőbb menete is, hogy ezt behajtsák, mint írtam nem vagyok jogász. hozzáteszem, hogy a következő 20+ évben*, mire az első embereknél felléphet a szerződésszegés tényállása bőven van ideje a parlamentnek, további megállapodásokat kötni a legnépszerűbb felszívó államokkal, illetve újabb jogszabályokat hozni a behajtásra.
diplomaszerzésétől számított 20 évben kell itthon dolgozni a meghatározott időt, vagy kifizetni időarányosan (kamatostul!) a le nem dolgozott időt, tehát szerződés megszegése nem akkor áll fenn, amikor 10 éve kinn vagy (ezt csak a korábban bedobott elévülési időhöz)de még a fentiek is offtopiknak számítanak, a lényeg az, hogy tavaly visszavették az állami helyeket azzal, hogy sok a bölcsész jogász, cserébe nyitottak több műszaki helyet, mert az viszont kell a gazdaságnak. csakhogy ez a több műszaki hely úgy jött össze, hogy lett kevesebb ingyenes, egy csomó féláras (egy évvel korábbról nézve teljes árú fizetős) és emellé volt valamennyi teljes áras (egy évvel korábbról nézve dupla árú) hely. most viszont kidobnák a féláras (régen teljes árasnak minősülő) helyeket, amivel összegészében kevesebb hely lesz, hacsak nem emelik meg a teljes áras (félévente 400+ Ft) helyek számát, de értelemszerűen ezt már jóval kevesebben fogják tudni megengedni (arról nem is beszélve, hogy ezen a ponton már egyre versenyképesesebb lesz a gyereket svédországba küldeni diplomázni, ami pont hogy azt alapozza meg, hogy a gyerek lelépjen végleg az országból)
akkor mire megy ki az egész? arra, hogy nincs egy normális gazdaságpolitika, minden pénzt vissza kell fogni bármiáron (kivéve azokat a az eseti jellegű hatalmas beruházásokat, amiket nehéz korábbi évekkel, vagy más hasonló beruházásokkal összevetni és így könnyen lehet fölös pénzeknek nyomát veszteni benne, lásd még: 4. mobilszolgáltató, dugódíjhoz elavult kamerarendszer, stadionépítések, városnegyedek teljes átalakítása, felújítása egy gazdasági válság közepén... - aminek még értelme is lehetne, ha közben fejlesztenének a turizmuspolitikán, de ennek nyoma nincs, illetve azt se tudják hogyan kéne [khm. országimázs központ])
It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."
-
kokyt
senior tag
"A bibi az szerintem, hogy egyszerre nem szabadna maximális teherviselést és emellett öngondoskodást is elvárni."
Pontosan ez a baj. A jelenlegi kommunikáció az, hogy gondoskodjon mindenki magáról. Épp csak elfelejtik, hogy az összes létező jogcímen fizetünk (egyszer vagy többször) az államnak közvetve azokért a szolgáltatásokért, amiket most még egyszer sarcolni szeretnének.
Vagy fizetem tovább az adókat, járulékokat, mindent, és akkor kapja mindenki "ingyen" a lehetőséget, vagy akkor legyen teljesen fizetős az oktatás, de akkor ne is vonják le tőlem hónapról hónapra."Az oktatás kapcsán néha előkerül, hogy nyugaton pár évre elmennek dolgozni az emberek, hogy legyen miből fizetniük a tanulmányaikat és az arra az időszakra eső életüket."
Ez ahogy mondod, ebben a sorrendben ma Magyarországon lehetetlen.
-
Epimenides
csendes tag
Vitatható?
Talán vitatható az, hogy 100 milliárdért létrehoznak egy működésképtelen mobilszolgáltatót,
70-80 milliárdért stadiont akarnak építeni a Puskás stadion szomszédságába(WTF),
vitatható, hogy Csányi átad 70 millióért kukutyinhartyánban egy műfüves, kivilágított focipályát(mer foci kell az k.rva .sten)és bejelenti , hogy a jövőben még 100(ugyan mi a f.sznak ennyi szar focipálya) ilyen pályát fog építtetni.
Múzeumnegyedet akarnak 50-60-70 milliárdért, erre miért van pénz?
Arról nem is beszélve, hogy a magyar vállalkozói réteg helyett a multit támogatja a munkahelyteremtésben és
teszi ezt úgy, hogy a multi kiviszi a hasznot az országból.
Oktatásra persze nem kell pénz, tésztagyárba és gumigörgetőnek minek képzett ember.
Arról nem is szólok, hogy a minyiszterelnök bejelentette x hete, hogy az informatika a kitörési pont....
Mi folyik gyöngyösön?[ Szerkesztve ]
"Amit most mondok hazugság." Ha Epimenidész hazudott, akkor állítása hamis, és nem hazudott. Ha Epimenidész nem hazudott, akkor állítása igaz, és hazudott. A matematika örök, az emberek meghalnak
-
VIC20
őstag
Igen, ráadásul ellentétes is ezzel a másik mondattal:
"Mivel nem lehet megválasztani, hogy milyen szintű ellátást/szolgáltatást akar igénybe venni egy személy / család, hanem mindenkit maximális teherrel sújtanak, így elvileg a szolgáltatásnak is maximális szintűnek kellene lenni."
Ha így lenne, az egyetemek lubickolnának a pénzben, hiszen a rendszer kvázi arra lenne felkészítve, hogy MINDENKI egyetemre megy. (Meg szakmunkásképzőre, meg főiskolára, meg...stb.) Szóval ez így nem logikus, legalábbis nekem.
-
azbest
félisten
Elméletileg igazad van. Viszont ehhez egyensúly és hosszútávú tervezés, stabilitás kellene.
Ugyanilyen alapon az oktatást is felhozhatnánk és úgy általában az egész rendszert minden szolgáltatásával, hogy mi most fizetjük a cehhet, a később az utódaink állják a mi számlánkat is.A bibi az szerintem, hogy egyszerre nem szabadna maximális teherviselést és emellett öngondoskodást is elvárni. Ha 70% munkám nem a saját közvetlen boldogulásomra van, hanem még öngondoskodás címszóval magamnak kell biztosítanom a jövőbeni életemet is, akkor nem jut a jelenre
Az oktatás kapcsán néha előkerül, hogy nyugaton pár évre elmennek dolgozni az emberek, hogy legyen miből fizetniük a tanulmányaikat és az arra az időszakra eső életüket. Ezzel ott a bibi, hogy nálunk a nagy többség fizetéséből nem lehet annyit félretenni, mint amit az oktatás ideje alatt kell fizetni, még a megélhetésre sem. 5 év alatt minimálbérből nem fog tudni másik 5 évre való tartalékot képezni senki. Ha meg olyan jól keres, akkor nem fogja az iskolára "pazarolni" a következő 5 évet.
-
#24737024
törölt tag
Az állam támogassa a felsőoktatásban tanulót. Az meg dolgozzon, szaporodjon, fizesse az adót, 40 évig akár. De itt most éppen az a probléma, hogy azt a bizonyos adót nem annak az államnak fizeti, amelyik kitaníttatta, a demográfiai helyzetet nem abban az államban javítja az illető....stb.
A gond az, hogy szerintem nem ilyen erőszakos módzserekkel kell itthon tartani a fiatalságot, hanem olyan élhető környezetet és munkakörülményeket biztosítani számukra amelyben eszükbe sem jutna külföldre költözni. Bár kétségtelenül van a külföldi munkavállalási hullámnak egy divatfaktora is, szerintem a legtöbben még mindig azért próbálnak külföldön szerencsét, mert otthon nem tudnak megfelelő megélhetést biztosító állásban elhelyezkedni.
[ Szerkesztve ]
-
kokyt
senior tag
"Előtakarékosságról szó sincsen, hiszen a rendszer kialakításából adódóan ami befolyik pénz, az már el is van költve."
Egy másik absztrakcióban azért ez nem teljesen igaz. A nyugdíj rendszer felfogható egy hitelezett előtakarékosságnak is. Én fizetem másnak, aminek fejében más majd fizeti nekem.
Egyébként teljesen egyetértek.
[ Szerkesztve ]
-
azbest
félisten
Az állam által biztosított szolgáltatások finanszírozására fizetjük (elvileg) az adót. Ebbe sok minden beletartozik, attól függetlenül, hogy most épp adó vagy járulék címke alatt szedik be a rávalót.
- közoktatás (bölcsődétől az egyetemekig...)
- egészségügy/szociális szolgálat, rendfenntartás, utak ....
... rengetegféle egyéb dolog.Mivel nem lehet megválasztani, hogy milyen szintű ellátást/szolgáltatást akar igénybe venni egy személy / család, hanem mindenkit maximális teherrel sújtanak, így elvileg a szolgáltatásnak is maximális szintűnek kellene lenni. Erre persze nincsen pénz, mert elcsalják (a befizetők), elfolyik (az állam által). Szerintem a befizetési morál jól tükrözi a beszedés és felhasználás attitűdjeit. Az állam úgy viselkedik, a saját pénzét könyöradományként osztogatná, az adózó meg úgy érzi, mintha rablók fosztogatnák. Amíg az elvileg közérdekért dolgozók mentalitása nem változik, addig ez így is marad.
Szóval, mivel az állam nem engedi meg az öngondoskodást, sőt az eddigi törekvéseket is lerombolta, így joggal kérdőjelezhető meg az, hogy a nagy mértékű elvonásokkal szemben egyre kevesebb részt kíván ebből viselni a költségvetés. Mindamellett, hogy kevesebb közpénz kerül a közszolgáltatásokra, még jobban beleszól az állam, hogy mire fordítják azt a pénzt is, amit nem az állam felől kapnak a működésre.
Előtakarékosságról szó sincsen, hiszen a rendszer kialakításából adódóan ami befolyik pénz, az már el is van költve.
Az állam nem azért van, hogy legyen kinek odaadni a munkánk értékének 70%át, hanem azért, hogy megszervezze a közszolgáltatásokat és mi ennek fedezetét biztosítanánk a befizetéseinkkel. Nem mi vagyunk az államért, hanem az állam van miértünk. Ezt szokták sokan elfelejteni.
Ha az állam ellenszolgáltatás nélkül szed sarcot, az éppen olyan, mintha gyarmat lennénk. De hogy lehetne egy ország a saját gyarmata. A költségvetés mérlege (14 ezer milliárd [link]) szerint havi ~ 116 ezer forintot költ el az állam fejenként és havonta. Ennek több látszatja kellene, hogy legyen szerintem.
-
kokyt
senior tag
Márpedig azért, és sok másért is. Meglátásom szerint az adót az államnak azért fizetjük, hogy azzal bizonyos állami szolgáltatásokat váltsunk meg magunknak, és gyerekeinknek. Ennek érdekében tartjuk fent az egész állami apparátust. Nem? Ennek egyik formája az államilag finanszírozott oktatás. Azt hiszem jogosan merül fel bennem a kérdés, hogy hol lesz ezek után a kompenzáció? Hova megy az a pénz, ami a felsőoktatási finanszírozásból való részleges kivonulás után keletkezik? Az egészségügybe kerül? Vagy adócsökkentés lesz? Vagy majd megint jól befizetjük az államadósságba?
"Elvi kérdés: miért fizet valaki adót? Nemde azért, hogy az állam a működését biztosítsa?
Vagy azért, hogy valamiféle előtakarékoskodó rendszerben a saját vagy a családtagjai későbbi boldogulását biztosítsa az adózó?"Nem vagy kapcsolat kellene közé, és nem kérdőjel a végére, és akkor megoldódna a dilemma.
Azért, hogy az állam a működését biztosítsa, és azért, hogy valamiféle előtakarékoskodó rendszerben a saját vagy a családtagjai későbbi boldogulását biztosítsa az adózó.
[ Szerkesztve ]
-
VIC20
őstag
Még mindig nem tudok egészen túllendülni az ,,anyáink nem azért fizették az adóikat" kérdéskörön.
Elvi kérdés: miért fizet valaki adót? Nemde azért, hogy az állam a működését biztosítsa?
Vagy azért, hogy valamiféle előtakarékoskodó rendszerben a saját vagy a családtagjai későbbi boldogulását biztosítsa az adózó?Ki mit gondol?
[ Szerkesztve ]
-
VIC20
őstag
Igen, elismerem, hogy jelenleg nincs így, de - ismétlem - a sommás véleményem a többinek szólt.
Azért ezzel kapcsolatban is van egy-két hmm... fura pont:
,,...egyikünk anyja sem azért fizette az adóját, hogy eltöröljék az államilag finanszírozott helyeket"
Ez így kitekert, és logikailag értelmetlen: adót nem abból a célból fizet az állampolgár, hogy megváltoztassanak egy állami szolgáltatást. Szóval megpróbálom a demagógia mellől valahogy kihámozni a mondanivalót: (Javíts ki, ha tévedek!)
-Tehát azért fizet adót valaki, hogy a gyermeke ingyen vehesse igénybe a felsőoktatást.
-Vagy azért, mert valaki adót fizet, azért a felsőoktatásnak ingyenesnek kell lennie.Egyik sem igaz teljes mértékben. Adót nagyon sok más célból is fizetnünk kell.
És az adófizetésből sem következik automatikusan az ingyenes felsőoktatás.,,Azt nem értem, hogy miért a felnövekvő generációval baszakodnak mindig... akik szaporodnak még és akik még minimum 40 évig nettó befizetői lesznek / lennének az országnak."
Ezt meg most már különösen nem értem:
Az állam támogassa a felsőoktatásban tanulót. Az meg dolgozzon, szaporodjon, fizesse az adót, 40 évig akár. De itt most éppen az a probléma, hogy azt a bizonyos adót nem annak az államnak fizeti, amelyik kitaníttatta, a demográfiai helyzetet nem abban az államban javítja az illető....stb.Tudod, szerintem sem a te, se az én anyám (és most már én sem) azért fizettük, fizetjük az adónkat, hogy ingyenesen kitanított emberkék leléceljenek a most már tízmillió fő alatti országból. (Bár a tiéd nevében nem nyilatkozhatom, szerintem kérdezd meg tőle! )
-
ZollR
tag
Így működhetNE a dolog, ha nem alanyi jogot csorbítana, hanem tisztán tandíjas lenne a felsőoktatási rendszer.
Igen ha ez így lenne, akkor igazat is adnék neked, sőt akkor nem is szólnék semmit.
De egyrészt nem így van, másrészt egyikünk anyja sem azért fizette az adóját, hogy eltöröljék az államilag finanszírozott helyeket.
Azt nem értem, hogy miért a felnövekvő generációval baszakodnak mindig... akik szaporodnak még és akik még minimum 40 évig nettó befizetői lesznek / lennének az országnak.[ Szerkesztve ]
Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--
-
VIC20
őstag
A tanulmányi szerződés nem tiltott dolog, egyszerű polgári jogi ügylet.
A pógár szabad, mint a madár. Csak fizesse vissza a taníttatását.
Ha nem fizeti vissza, akkor vagy hajtsák be rajta, vagy tegyen eleget a szerződésben foglalt másik feltételnek (dolgozzon itthon), mert akkor az állam elengedi a tartozást.Így működhetNE a dolog, ha nem alanyi jogot csorbítana, hanem tisztán tandíjas lenne a felsőoktatási rendszer.
Egyébként az olyan gyöngyszemek miatt keseredtem így el, mint pl.
,,Uhh lopás lenne ha nem fizetem vissza a diplomámat? Ezt milyen jogalap mondja ki?"
,,Az államnak tartozni az nem bűncselekmény, és még csak nem is igazi tartozás." (Hát, akkor pl. az adócsalás, sikkasztás is csak dísznek van benne a Btk-ban, csak, hogy szélsőséges példát hozzak.)
,,Ha nem tud munkát adni, vagy csak olyat amilyennél nagyobb igényeim vannak, akkor az nem az én hibám, hanem az államé." (Maga az ős kádárizmus.)
,,Ehhez addig kell gürizzek amíg nyugdíjba megyek? Ez most komoly?'' (Nézz szét a világban: pl. Kínában mi is az, amiért güriznek százmilliók?)
De igazságtalan voltam, mert nem csak Neked szólt: whaler-nek is volt pár nagyon hozzáértő mondata.
,,magáncsőd soha nem lesz ebben biztos lehetsz. A magáncsőd egyenlő egy ember végleges ellehetetlenítésével és ezzel együtt lényegében a kivégzésével."
[ Szerkesztve ]
-
ZollR
tag
válasz fordfairlane #55 üzenetére
Milyen hitelszerződés? Ha államilag finanszírozott helyre jelentkezett valaki és a produktuma alapján felvételt nyert, akkor az nem államilag hitelezett helyre jár hanem államilag finanszírozottra.
Amennyiben igaz lenne amit mondasz, akkor 0 lenne az állami helyek száma, és a most 50-es korosztály joggal háborodna fel, hogy azért fizetett adót - többek közt - hogy ha a csemetéje megérdemli (jó eredményei vannak) akkor állami helyen diplomázzon.Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--
-
fordfairlane
veterán
Ez jegybanktörvény 2.0, amit csírájában fognak elfojtani.
Egy fenét, ez egy hitelszerződés. Tandíjat fizetsz, azt az állam alacsony kamatú hitellel segíti. Ha kocsira veszel fel hitelt, az elől sem szökhetsz meg ilyen egyszerűen. Ha mégis ilyen egyszerű lesz a módja kibújni alóla, akkor előbb-utóbb készpénzes tandíjfizetés lesz helyette.
[ Szerkesztve ]
x gon' give it to ya
-
Mélységesen elítélem az olyan magatartást, hogy valaki nem fizeti vissza a tartozását (nincs rá jobb szó, mint lopás). Ráadásul ez egy olyan tartozás (diákhitel), ami az adófizetők pénze, többek között az enyém is.
Pénztárca bemutatók: https://www.youtube.com/playlist?list=PLYQxd5Rbby46cPtVVMQodEGZuxZm7csIo
-
ZollR
tag
Elmondanád, hogy milyen kifogásolható van a mondandómban?
Az EU alapcélja, a szabad munkaerő áramlás és a szabad piac. Ez az EU alkotmányában is rögzítve van. Egy tanulmányi szerződéssel pontosan korlátozzák az előbbit, pedig a 2004. május elsején a tagállamok közé bekerülésünk alkalmával vállaltuk, hogy az EU törvényeihez harmonizáljuk a sajátjainkat, többek közt a PTK és BTK passzusait is. Pld. pontosan ezért nem lehet soha Magyarországon halálbüntetés sem...Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--
-
Ringman
nagyúr
az egyetemeken először normális oktatókra, illetve élvezhető órákra szüksége (tisztelet a kivételnek - kb 10% volt ilyen a bme építőkaron), utána lehet busongani azon, hogy bezzegamiindőnkben, meg rosszahozzáállás. közben meg előrébb van a hallgató azzal, hogy nem megy el azzal 2r óra az életéből, hogy bemegy az előadásnak csúfolt jegyzetfelolvasásra.
ha meg annyira zavar valakit, hogy egyre több embernek van diplomája, akkor menjen el phd-zni, hogy kitűnjön a töb
a tökéletesselejt kifejezést inkább nem kommentálnám.
elmaradt matek+fizikatudást meg egy félév max egy év alatt simán be lehet hozni egyébként.
Tudjátok: Sz*rból nem lehet várat építeni...
remélem ezt a jelenlegi közoktatásban és felsőoktatásban dolgozók többségére értetted.
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
#24737024
törölt tag
A vállalkozószelleműek tanulhatnak magyarul Kolozsváron évi 180.000 forintért A város nagyobb mint Debrecen, a magyar lakosság azánya még mindig 15-20%, a diákélet pedig intenzív
[ Szerkesztve ]
-
VIC20
őstag
Hát igen: egyértelműbb lenne a helyzet, ha kimondanák, hogy az oktatáshoz való jog kimerül a középiskolával (illetve a 18. életév betöltésével), vagyis ingyenes egyetemi képzés nincs, az állam viszont egyedi tanulmányi szerződéseket köthet a hallgatókkal. Innentől nem nagyon lenne miről vitázni. Dehát alapjogok, meg a "nekünk alanyi jogunk egyetemre járni"...stb. ezt megnehezíti kissé.
-
big-J
őstag
"Ennek ellenére azt kell mondanom, hogy az oda járó hallgatók legalább fele tökéletes selejt, semmilyen egyetemre nem való, azonnal ki kellene rúgni.
Mind a képességeik, mind a hozzáállásuk kritikán aluli."Ez így van, de az egyetem nem sokat tud tenni ellene, szigorúbb felvétellel meg az jár rosszul aki akarna is ha egyszer bejutna... gyökerétől kellene kezelni az ilyesmit.
[ Szerkesztve ]
-
#06658560
törölt tag
Mivel az ember csak akkor kerül külföldre települt státuszban kapcsolatba a magyar hatóságokkal, amikor lejár az útlevele, s nem köteles megmondani melyik országba vándorol ki, így elég macerás felhajtani bárkit is. Ha dott ember lelépés előtt kér egy tíz éves útlevelet, akkor mire az lejár, addigra remekül tud állampolgárságot is szerezni kinn, gyakorlatilag semmi magyar kapcsolatot nem hagyva. Így pedig a tartozásai behajtása eléggé nehézkes. Valamint ennek is van az a bizonyos öt év elévülése, vagyis ha öt évig volt valaki egyetemista, akkor tizenöt év után már jöhet is haza vígan. S ha belegondolunk, hogy a végzéstől számított idő után van talán duplányi ideje az embernek, s onnantól ketyeg az elévülés, akkor gyakorlatilag remekül állítható, tényleg utol nem érhető aki azt nem akarja. tizenöt év alatt simán lehet akár három-négyszer is országot váltani.
#37 whaler: a németeknél dívó magánycsődöt pont mint pozitív példát szokták emlegetni a szociális érzékenységen belül. Ergo meg lehet csinálni jól.
[ Szerkesztve ]
-
Wolverine
félisten
30 éve a hasonló helyzetbe levő finnek elkezdték fejleszteni a felsőoktatást, és minden pénzt beletoltak. Meg lehet nézni, most hol tartanak.
Amúgy az EU célkitűzése, hogy 2020-ra a lakosság 40%-a diplomás legyen. Magyarország 30,3%-ot vállalt, most ~23%-nál tartunk. Szerinted a keretszám csökkentésével tudjuk tartani ezt a vállalást? (súgok: nem) Ráadásul ha az a cél, hogy versenyképes diplomásokat neveljünk, és magas hozzáadott értékkel rendelkező termékeket készítő cégek legyenek az országban, akkor nekem egyáltalán nem világos, hogy miért kell pont annak az informatikának visszavágni az oktatását, amelynél talán a legolcsóbb ezt elérni..."I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)
-
Mi van olyankor, ha otthon nem találsz munkát, csak külföldön? Köteles vagy otthon munkanélkülinek lenned? Nem kötekedésből, csak szimplán érdekel.
I did nothing, the pavement was his enemy!
-
Ringman
nagyúr
nyilván kb minden eu-tagállam fordítva ül a lovon, hogy növelni szeretnék a felsőoktatásban résztvevők/végzettek arányát.
az meg nem meglepő reakció a már végzettek részéről, hogy (pl piacféltésből) örülnek annak, hogy végre megint kevesebb embert (vetélytársat) képeznek, mint pár éve.
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
vtata
csendes tag
A BME-s mérnök informatikus képzésbe van szerencsém belelátni (több oldalról is).
Többé-kevésbé elfogadott dolog, hogy ez a képzés a BME-n a legerősebb az országban, és ha a magyar felsőoktatás egészét tekintjük, sem nevezhető büfé-szaknak.Ennek ellenére azt kell mondanom, hogy az oda járó hallgatók legalább fele tökéletes selejt, semmilyen egyetemre nem való, azonnal ki kellene rúgni.
Mind a képességeik, mind a hozzáállásuk kritikán aluli.Ez egyrészt a hitvány középiskolás képzés, másrészt az eltúlzott felsőoktatási keret (lsd. tömegképzés) hatása.
A felvétel utáni szelekció régebben ment is, azonban az egyetemnek sem éri meg kiszórni az embereket, hiszen a támogatást hallgatónként kapják, ennek megfelelően igyekeznek minél többet bent tartani, aminek viszont az a következménye, hogy a tőlük elvárt színvonal (és ezzel párhuzamosan az oktatás színvonala is) folyamatosan zuhan.
Már most is meglehetősen komolytalan.Az itt tapasztaltak alapján csak következtetni tudok más egyetemek és más szakok viszonyaira (nyilván, azért van, ahonnan hallok ezt-azt), de összességében örülök a létszámcsökkentéseknek.
Tudjátok: Sz*rból nem lehet várat építeni...
-
ZollR
tag
Egy iskolai oktatás kb 5-10 millió forintba fáj az államnak.
Történetesen tudom, hogy 17 millió ft adótartozás 10 év alatt elévül. Az alatt meg se szedi a külföldön élő magát tehát önmagától biztosan nem jön haza, haza meg nem fogják hozni egy ilyenért.
99.99%-ban biztos vagyok hogy ha bejön ez a törvény, akkor 2 héten belül visszavonják, mert alkotmányos EU alapjog a tagállamok közötti szabad munkaerő és piaci áramlás.
Ez jegybanktörvény 2.0, amit csírájában fognak elfojtani.Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--
-
MrSealRD
veterán
Akkor legyen ösztöndíjas képzés....
Bár nekem nincs közöm hozzá szerencsére...de gondlom nincs benne sehol rögzítve, hogy nem teljesítés esetén automatikusan bűnöző lesz valakiből, ugye? (Ha igen, azt már a média rég kiteregette volna...amilyen szenzációhajhászás megy...)
Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage
-
ZollR
tag
Uhh lopás lenne ha nem fizetem vissza a diplomámat? Ezt milyen jogalap mondja ki?
Az államnak tartozni az nem bűncselekmény, és még csak nem is igazi tartozás. Az állam annak fejében adja az iskolát (saját maga), hogy az adómból visszafizessem annak árát, tehát belém befektet. Ha nem tud munkát adni, vagy csak olyat amilyennél nagyobb igényeim vannak, akkor az nem az én hibám, hanem az államé. Azok az emberek, akik itt hagyták hazánkat, hogy pizzafutárként, szobalányként, esetleg takarítóként kezdjenek új életet, nem önszántukból tették. Az, hogy azóta felemelkedtek és az itthoni fizetésük 7-10 szeresét keresek csak nekik köszönhető.
Azt hadd mondjam el, a sok okoskának akik bedőltek a demagóg Fityisz dumának, nem a diplomást kell ideláncolni szerződéssel, hanem perspektívát kell neki adni. Innen PH-ról is ismerek egy srácot aki Kanadában van, és nem is gondol arra, hogy hazajöjjön. Kiment a párjával, és sose fog visszajönni. Nem azért mert sokat keres, vagy mert hideg van kint, hanem azért, mert vannak elérhető céljai.
Nekem minden álmom egy családi ház, aminek az ára itt BP közelében 50-60 millió forint. Évi 5 millió ft-ot keresek nagyjából amiből 1-1.5 milliót tudok megspórolni. Tényleg ekkora nagy igényem van, hogy ilyen bűnös gondolataim támadhattak hogy 50 milliós ház? Ez lenne a luxus Mo-on, amiért 35 évet kell dolgoznom? Nem jachtot szeretnék vagy saját szigetet, csak azt, hogy ne a banké legyen a ház amiben lakom. Ehhez addig kell gürizzek amíg nyugdíjba megyek? Ez most komoly? Hangsúlyozom, egyáltalán nem vagyok elégedetlen, mert tudom magasan az átlag felett keresek de ezek szerint aki harmad annyira van jó helyzetben és mondjuk diplomás minimálbért keres, az ezek szerint 105 évet kell gürizzen ugyanezért?
Én, és sokan mások is azt mondják erre: aha, jah nyilván és lelépnek. A 10 éves osztálytalálkozómon a 24 osztálytársamból 5-en élnek Mo-on, velem együtt. Nem gondolnám, hogy adócsaló, tolvaj gazemberek lennének mind egy szálig, akik gonosz szándékkal leléptek és itt hagyták hazájukat a szarban. Arra gondolok, hogy én miért vagyok itthon, és egyre - másra elkívánkozok innen. Tudom még 2-3 év és én is be fogom adni a derekam.Más jellegű: a befogadó állam egyáltalán nem motivált, hogy az olyan szorgalmas magyarokat, mint kivándorolt társaink hazaküldjék, mert:
- nem a befogadó állam képezte ki őket az adójából (első perctől profitot termel)
- többnyire talpraesett diplomás, idegen nyelveket beszélőkről van szó
- rendkívül motivált és szorgalmas, mert előre akar jutni, lemaradásban van a helyi született állampolgárokkal szemben
- ott fizet adót
- az ottani nyugdíjast támogatja nyugdíjjárulékkal
- oda szül gyereketTehát hazadeportáció nem lesz és nem is lehet, sőt egyes országok, pld. Kanada 5 évente 50-100 ezer diplomás embernek AZONNAL állampolgárságot és egzisztenciát (ház és munkahely) ajánl, a fentebb sorolt okok miatt. Sajnos ott is sok a nyugdíjas és nem fizetnek elegen adót, így teremt az ország perspektívát az ott élőknek és a bevándorlóknak is.
Vajon a kanadai miniszterelnök is büdöset szarik?Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--
-
whaler
tag
magáncsőd soha nem lesz ebben biztos lehetsz. A magáncsőd egyenlő egy ember végleges ellehetetlenítésével és ezzel együtt lényegében a kivégzésével. Egy esetben tartom ezt korrektnek, ha az illető politikus és egy ország sorsáért felel, de kiderül hogy miket csinált.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
1, nem diákhitelről volt szó, hanem az állami "ösztöndíjas" képzés hiteléről
2, felszólító levelet küldenek, aminek a vége sok lépés után az, hogy körözött személy leszel
3, nemzetközi megállapodások vannak (legalábbis a legtöbb olyan országgal, ahova érdemes elmenni).
azért fogják betartani, mert különben mi se tartanánk be feléjük az ilyen vállalásainkat. (egyébként pedig talán ki is számlázhatják Mo-nak az eljárást, amit persze Mo majd továbbhárít rád, esetleg külföldön is közvetlenül Neked számláznak)
4, jelenleg nem sok minden történik, csak jó sokáig figyelni fog a nav, hogy nem gazdagszol-e meg hirtelen, amíg nem évül el a fizetési kötelezettséged. viszont ha behozzák 2014-től a magáncsődöt, akkor lesz saját csődbiztosod és innentől kezdve nem Te döntöd el, hogy mire költöd a fizetésed, amíg a tartozást ki nem egyenlíted. (kivéve, ha feketén dolgozol, de azt meg megint árgus szemekkel fogja figyelni a nav, ami miatt nem is fog senki feketén alkalmazni. munka nélkül pedig, ha valamiből élni akarsz, akkor ugye mehetsz segélyért, amiből ugye megint a kényszermunka jön ki x hónap után, amire kapsz majd fizetést, de ugyanott vagy a csődbiztosnála jogalap a hallgatói szerződés.
(kereskedelmi hitel esetén pedig ott a fedezet, ami többet ér, mint a hitel tehát hülye leszel itthagyni, csak hogy ne a tartozást kelljen fizetni, ha meg eladod suttyomban a fedezetet, akkor meg bűncselekményt követsz el, mint lent is írtam.)
It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."
-
MrSealRD
veterán
Milyen állami hitelről van szó?
Én pl a Diákhitel Zrt-vel állok szerződésben...Ja tudom az állam a tulajdonosa. Nem tudom mekkora részesedésben...
Szóval pár kérdésem lenne persze csak pusztán elméleti fejtegetés okán.
1. Ha nem jelentem be, akkor honnan tudják merre keressenek? (Nyilván a határátlépésekből 1-2 országig tudnak követni...
2. Ha kint vagyok külföldön akkor mégis mit tudnak csinálni?
3. Az ottani hatóságok miért tettnének bármit is ha nekem van egy nem fizetett hitelem?
4. Ha minden vagyonom átiratom rokonokra, és bemondom az unalmast akkor mégis mit visznek/árvereznek el tőlem ha még itthon vagyok? Van egy NAV(APEH) ellenőrzés...meg eljárás...oszt kész. Fizetésképtelenség esetén majd jól bedugnak a nemlétező adósok börtönébe vagy mi?Egyszerűen nem látom a jogalapot arra, hogy az állam külföldön zaklasson bárkit is egy hiteltartozás miatt...
Persze a fentebb leírta pusztán elméleti fejtegetés céljából írtam le....
Egyébként nem létszámcsökkentés önmagában a probléma, hanem mint általában: ész nélkül csinálnak mindent...
[ Szerkesztve ]
Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage
-
addikt
de itt pont, hogy "állami hitelt" vesz fel a hallgató. nem olvastam a szerződést, de biztos van benne szó arról, mi történik, ha nem fizeted ki a tartozást
a bankok pedig fedezetet kérnek (ez néha pont az állam), de pl. ha ezt a fedezetet megszünteted a tatozás rendezése előtt, akkor az gazdasági bűncselekmény, 5 év szabadságvesztéssel büntethető.
"több tíz vagy több száz millával tartoznak az államnak", de nem azért, mert nincs mi alapján eljárni ellenük, hanem azért, mert nincs, akit ne tudnának megvenni. ilyenből van egyébként egy maréknyi (legalábbis ahhoz képest, ahányan tartoznak majd a diplomájukkal az államnak, olyan pénzzel, amit egyébként soha nem is láttak, tehát nem vehetnek belőle semmi mást, csak oktatást)
"bank tehetetlen az ügyféllel mert átment egy képzeletbeli vonalon"
én ilyenről nem hallottam, meg ha ez ilyen egyszerű lenne, akkor mindenki ezt csinálná (így aztán rögtön nem lenne ilyen egyszerű). én inkább olyanról tudok, hogy nem tudnak mit kezdeni az ügyféllel, mert nincs mijét eladni, hogy rendezze a tartozását. de majd az új PTK ezt is megoldja, ha végül tényleg belekerül a magáncsőd is.... de ez egy másik téma.
egyébként is van az a kiszólás, hogy ha 100 millióval tartozol a banknak, akkor nagy szarban vagy, ha 100 milliárddal, akkor nagy szarban van a bank.
It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."
-
whaler
tag
Nyugodj meg senki nem fog körözést kiadni senki ellen ilyen tartozás miatt.
Már nincs 50k-s értékhatár egy db diannás cukor is bűncselekménynek számít ha jól tudom.
Ha hitelt veszel fel azt nagy eséllyel egy banktól, azaz egy cégtől veszel fel, ami nem állami dolog ezért adhatnak ki körözéseket illetve ha ezt nem is, akkor ez a bank 10 perc alatt el tudja lehetetleníteni az adott delikvenst, révén hogy közli az összes EU-s bankkal, hogy ő felvett tőlem x milliót majd kiment külföldre, így egy banknál sem fog tudni számlát nyitni stb.
Egyébként nagyon sok olyan eset van, hogy a bank tehetetlen az ügyféllel mert átment egy képzeletbeli vonalon.
Ez az ország még azokkal az adócsalókkal sem tud mit kezdeni akik az országban élnek és több tíz vagy több száz millával tartoznak az államnak, nemhogy a külföldön élőkkel.
-
addikt
Mi, hogy küldenek egy felszólító levelet? Amikor 2-3 millió Ft-tal tartozol. Jelenleg is létezik nemzetközi körözési nyilvántartás (nem csak gyilkosoknak) - eu-s szinten meg pláne, kötelező is a magyar körözési nyilvántartásnak kapcsolatot tartania vele.
a lopás persze pongyola megfogalmazás volt, de biztos vagyok benne, hogy valamilyen feltételek mellett a tartozás ki nem egyenlítése (pláne állam felé) gazdasági bűncselekmény.
de tegyük fel, hogy nincs ilyen (biztos, hogy van rá valami, különben mindenki úgy lépne le az országból, hogy előtte hatalmas hiteleket vesz fel), ha tömegesen elkezdenék ezt tenni a frissdiplomások, egyből lenne rá valami rendelkezés, ami alapján indulhat nemzetközi eljárás.
az igaz, hogy itthon nem kell bejelentened, hogy hova mész, de a világ civilizáltabb felén szeretnék tudni, hogy ki vagy, és azzal már utol lehet Téged érni. elég csak orvoshoz menni, munkát vállalni, bankszámlát nyitni kint, hogy állampolgárság, vagy letelepedési engedélyről ne is beszéljek, ilyenkor pedig bizony meg fogják nézni, hogy ki is vagy, amit Mo valamely nyilvántartása fog igazolni.
ha lopsz egy csokit (pontosabban valamit, ami eléri a bűncselekmény értékhatárát, ami tudtommal jelenleg 50ezer Ft) és egyértelműen tudható, hogy Te voltál és, hogy hol tartózkodsz, akkor bizony kimennek. és a kiszállás díját is rádverik. (korábban ugyanígy volt, ha a BKV ellenőrnek rendőrt kellett hívnia és bizony sokkal többe fájt az, mint a pótdíj, pont azért, hogy ne akard ezt csinálni)
amíg csak egy-egy eset van, addig valóban senkit nem fog érdekelni (államnak se fog annyira fájni, eleve azzal kalkulálnak, hogy nem mindenki fizeti vissza majd a hitelt [nyilvánvalóan pl. ha diplomaosztóról hazafelé halálra gázolják]), de ha tendencia, akkor bizony tesznek majd ellene.
It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."
-
whaler
tag
Egy ilyen akció kb 5x annyiba kerülne mint amivel tartozik valaki.
Az meg a másik, hogy itthon nem tudják, hogy te külföldön hol laksz, nem vagy köteles bejelenteni, ha meg oda állít orbán meg a bandája egy ország xy intézményéhez, hogy mi ezt ezt ezt és ezt körözzük mert a szemét kiment hozzátok dolgozni a diplomával, szerinted hányszor röhögik őket pofán, mielőtt kizavarják őket?
Olyan embereket sem hajlandóak kiadni Eu-s országok, akik bizonyítottan gyilkosok stb, akkor szerinte itt mi lenne? Ez kb olyan ügy, mintha loptam volna egy csokit Budapesten majd elmentem volna Debrecenbe, de rámküldték volna a TEK-et a csoki lopás miatt.
És itt semmilyen lopás nem jöhet szóba, csakis a tartozás. Tartozhatsz te az államnak 100 éven át is, az sosem lesz lopás.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
egy pont után már nem tartozol, hanem loptál, ami bűncselekmény, amire ott a kiadatás/egyéb nemzetközi egyezmények. ha ellopsz egy autót és átmész ausztriába, nem úsztad meg. azt feltételezem, hogy aki lelép külföldre az nem kubát, vagy dél-afrikát veszi célba.
de valószínű, hogy ennél közvetlenebb módja is van, hogy külföldön utolérjenek, rengeteg nemzetközi egyezmény van. az is valószínű, hogy nem XY után fognak loholni egyesével, hanem mondjuk egyszerre megkeresik az összes franciaországba "menekült" delikvenst a helyi hatóságokkal összehangoltan. aztán egy másik nap az angolhonba emigráltakat stb.
It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."
-
big-J
őstag
Jól teszik, abszolút le kellene állítsák az infó képzéseket 3 évig... hogy ne legyen konkurenciám
-
Ringman
nagyúr
-
whaler
tag
Nincs. Egyetlen egy bank sem ad ki semmilyen adatot az ügyfeleiről más országok de sokszor a saját országa számára sem, kivéve nemzetbiztonsági ügyekben.
Vicces is lenne, hogy teszem azt HSBC küldözgetné a magyar kormánynak a fizetésed x%-át. Elég sok ügyfél hagyná ott egyik napról a másikra az ilyen bankot, ami meg a banknak mindene csak érdeke nem.
(#24) Ringman: Kétlem, hogy ez megoldást jelentene. Nem ilyen egyszerű a helyzet az országhatár átlépését követően, eu ide vagy oda
[ Szerkesztve ]
-
Rickazoid
addikt
Szüntessék be akkor már a teljes felsőoktatást, adják meg a kegyelemdöfést az ország jövőjének.
Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.
-
whaler
tag
És mégis hogyan hajtja be az állam rajtad a pénzt, ha fogod magad és kimész külföldre?
Sehogy.Nem fér hozzá a bankszámládhoz (szép is lenne ha bármilyen ország szolgáltatna ennek a putrinak ilyen ügy miatt) se semmihez. Egy dolgot tud tenni, küldözgeti a leveleket meg a csekkeket. Itthoni vagyonodat fel tudja számolni, de könyörgöm.. Akinek itthon van vagyona az nem megy ki
[ Szerkesztve ]
-
azbest
félisten
Nem elég hogy elvonnak pénzt, amit hivatalosan megkap az egyetem, azt is zárolta az állam. Egész évben beszerzési stop van, nem lehet semmi felszerelést vásárolni, az elromlott dolgokat pótolni. Már betervezett felújításokat sem engedtek megtenni (pedig arra már megvolt a pénz). Tehát az elvileg megkapott pénz is "virtuális".
A legutóbbi hírek szerint szegeden dec 22 és jan 6 közt bezárnak az orvosi* részlegeken kívül szinte mindent (az egyetemhez tartoznak a kórházak). A vizsgaidőszak felén nincs nyitva semmi: se egyetem, se könyvtár, se kollégium. Korlátozott számban biztosítanak csak szállást az egyik kollégiumban, ott is csak a külföldi hallgatók ottléte miatt nincs bezárás.
A kollégiumok bezárása miatt fél havi díjat "visszatérítenek" (kevesebbet kell fizetni a következő hónapokban). Ez körülbelül 15 millió veszteség a kollégiumoknak. Ez a szenátus hozzáértését mutatja, mint ahogy előző évben közzétett "az elmaradt mínuszok miatt az energiamegtakarítás is kisebb lett a lehetségesnél" is. Kíváncsi vagyok mikor jön rá az állam, hogy ha nem biztosíthatnak szállás a kollégiumok, akkor az erre kapott normatívából is le lehet tiltani az erre az időszakra eső részt.
(Az meg kit érdekel, hogy a kollégiumi szabályzatban benne van, hogy aki jelentkezik annak életvitelszerűen ott kell laknia. Van aki tényleg úgy rendezkedett be és mondjuk a városban dolgozik is az egyetem mellett.)Azok akiket kiszerveztek külső cégbe, meg leshetik a fél havi fizetést, vagy a vállalkozás megy csődbe.
Másrészről a NAV is b@szogatja az egyetemet. A munkahelyek többségén miattuk szűnik meg az ivóvíz ellátás. Azért, mert van légkondicionáló berendezés és mégis biztosítanak "védőitalt", ami így szerintük nem járna - 50% adóval terhelt juttatásként kellene ezt biztosítani. Takarékossági okokból nem állítják 25 fok alá a légkondicionálást, így meg ezért büntetik meg. Igazából teljesen zavaros, de a lényeg, hogy a NAV próbálja kikényszeríteni a munkakörülmények rontását és még büntetéseket is osztogat. Iszonyatos ez az általános rosszhiszeműség és rosszindulat, ami a hivatalnokokat jellemzi.
Véleményem szerint tudatos és tervszerű az a rombolás, amit az oktatással kapcsolatban véghezvisznek a döntéshozók.
[ Szerkesztve ]
-
addikt
"Nézd már meg, hogy milyen ponthatárok vannak pl. villamosmérnöki szakon. Meg a pontszámítás metodikájának is. Elárulom: hármas matek érettségivel be lehet kerülni a felsőoktatásba, mérnökképzésre."
Egyrészt ezeknek a fele-háromnegyede persze sose jut el a diplomához (ennek egyik oka, hogy a középiskolai oktatást is szépen szétmarták az utóbbi években és ugye, most ezen is tovább akarnak rontani), másrészről persze ez történik, ha két éve 600(állami)+100(ktg tér.) embert vettek fel egy képzésre, tavaly 500(áll. öszt.)+600(áll. részösz.)+100(önktg.) idén 500(áll. öszt.)+ ? (önktg.) helyet írnak ki. Éppen csak az vésze el, hogy végeredményben a 2 év leforgása alatt a műszaki hiányszakmákban is csökkentek az állami fizetésű helyek 100 férőhellyel, csak így nem olyan feltűnő. Konkrétan most ha jól nézem ez fog bekövetkezni a műszak infó szakokon. Emellett a műszaki képzéseken mindig is kimeneti szűrés volt, amire a különböző középiskolai színvonalak miatt sajnos szükség is van, de nehogy azt higgyük, hogy ez a diáknak nem veszteség, hiszen ő is elpazarolt állami féléveket eddig, illetve elvesztegetett féléveket az életéből, ezután pedig konkrétan ki is kell fizetnie, ha nem fejezi be.
Jelenleg egyébként is lehetetlen megmondani, hogy a felvettek közül ki (és mennyi idő alatt) fogja befejezni sikerrel az adott műszaki képzést. A bölcsész képzéseknél azért az a jellemző, hogy akit felvesznek az ott diplomát is szerez, ott több értelme van a bemeneti szűrésnek.
Ésszerűbb nem lesz a felsőoktatás, csak megint kavarnak rajta anélkül, hogy akárcsak a legutolsó kavarásuk eredményének sikerességét még csak sejteni lehetne, egyértelműen látszik, hogy nem egy oktatásszempontú tervezett átalakítás történik, hanem a 21ezredik, hol lehet pénzt megfogni kapkodás.
It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."
-
MrSealRD
veterán
Csak hogy visszataláljak, ha kész a popcorn...
Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage
-
buherton
őstag
Ahova jártam egyetemre, ott a modul 0,0 forintot kap a támogatásra/képzés fejlesztésre. A modul azért tart ott ahol tart, mert cégektől kér támogatást, és projekteket vállalnak. Nem mellesleg elég jól fel van szerelve a laborja. Fejlesztőeszközök közül szinte minden területről vannak egy-egy példányok.
tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!
-
veterán
"Lehet dobálózni statisztikákkal, de akárhogy csűrjük-csavarjuk a dolgot, mégiscsak az van, hogy szociológussal Dunát lehet rekeszteni, de az ember nem talál egy jó mosógépszerelőt vagy kőművest."
A válasz pont a lényeget nem tartalmazza, mégpedig, hogy tényleg túl sok szociológust képzünk. A kritika szempontjából kevésbé lényeges dologról szól.
"Mégiscsak úgy tűnik, hogy a felsőoktatás egyáltalán nem veszi figyelembe a munkaerőpiac igényeit: a piaci elvárásokhoz képest egyes területeken túl-, másokon alulképzés van. "
A válasz alapvetően még igaz is, csakhogy itt már hosszú évek óta probléma van. A jogászokból már 5-10 éve is túlképzés volt, mint ahogy közgazdászból, szociológusból, stb-ből is. Ennyi idő alatt pedig igenis lehetne alkalmazkodni az elvárásokhoz, hiszen láthatóak a munkaerő piaci trendek.
"Nemcsak a képzési szerkezettel van baj, hanem azzal is, hogy az egyetemen, főiskolán tanult tudás köszönő viszonyban sincs azzal, amit a munkahelyeken konkrétan csinálni kell. A friss diplomásoknak jó esetben némi elméleti ismeretük van, de gyakorlati semmi."
A válasz nagyjából hasonló, mint az előző esetben. Alapvetően még igaza is lenne elvi szinten, csakhogy a valóság az, hogy pl. Nyugat-Európában 100x gyakorlatiasabb a felsőoktatás. Aki ennek ellenkezőjét állítja, az vagy hazudik, vagy simán vak.
"Vagyis azért képzünk ki katalán nyelvészeket, hogy aztán egy német cégnél ppt-ket gyártsanak a meetingekre?"
És itt el is jutottunk a probléma lényegéhez. A multinál dolgozó adminisztratív munkakörben dolgozó emberek jó része nem a szaktudása, hanem a nyelvtudása miatt kerül be a munkahelyre. Elég csak megnézni mondjuk az álláshirdetéseket. Itt a diploma nem katalizátor, hanem indikátor szerepet tölt be. De érdemes ezt hosszú távon finanszírozni? Nem lenne olcsóbb simán csak nyelvtanfolyamra küldeni ezeket az embereket?
-
veterán
A hozzászólásom melyik része volt szerinted tévhit? Egyébként a cikk tele van csúsztatásokkal, és félremagyarázással.
#11: Átmosták az agyam? Nézd már meg, hogy milyen ponthatárok vannak pl. villamosmérnöki szakon. Meg a pontszámítás metodikájának is. Elárulom: hármas matek érettségivel be lehet kerülni a felsőoktatásba, mérnökképzésre.
[ Szerkesztve ]
-
cucka
addikt
Targetálni kell, és oda kell tenni a pénzt, ahol várható a megtérülés. Ez pedig nem igaz a felsőoktatás teljes egészére.
A mandineren megjelent nem olyan rég egy cikksorozat, ahol a szerző (aki egyetemi oktató) sorra veszi az ehhez hasonló összes tévhitet és számokkal, adatokkal cáfolja.
Itt találod, érdemes mindenkienk elolvasni, hogy ne égesse senki magát ezután a "büfé-ruhatár diplomás mekdonálc eladó" szintű baromságokkal. -
addikt
"másrészt jövőbeni bevétel, pénz pedig most nincs"
ugyanez kifordítva, a jövőbeni még nagyobb szar, már nem ez(eke)t a ciklus(oka)t fogja érinteni, de saját kenyerüket addig is meg tudják sütögetni.
meg egyébként az ország egészét leszámítva kinek rossz az, ha sok buta, jelszavakkal és indulatokkal befolyásolható választópolgárnak kell kampányolni és nem tájékozott, értelmes döntéseket meghozni képes, problémák mélyére látó, kritikus embertömeget kell "manipulálni".
#7
"Nem, nincs..."
De van, pontosabban van egy jelentős pénzmennyiség, amit éppen a "van" státuszból transzformálnak a nincs (eltűnt) státuszba, de ezen kívül nagyobb probléma, hogy a kritikán aluli gazdaságpolitikával a jövőbeli pénzek és szépen fogynak el és ezzel együtt a (külföldi) befektetők is (és a hazai innovációk is). Ezek nélkül, "becsületes" napszámos melóból pedig nem fog a gazdaság talpraállni.
"szerintem épp erre törekszik a kormányzat" - Neked átmosták az agyad. Még csak-csak el lehetett volna fogadni tavaly, mikor a bölcsész- és jogászképzés számait vették vissza drasztikusan (bár a drasztikusságból fakadó bizonytalanság itt is hatalmas károkat okoz[ott]), de a műszaki területen már abszolút nem igaz ez az érvelés.
(#6) stutga
"Szerintem meg semmi ertelme annak, hogy osztondijjal kikepzik a sok jo informatikust, akik a megszerzett lendulettel huznak kulfoldre dolgozni. Akkor mar inkabb maradjon egy erettsegivel kapalni. Ado abbol is tobb jon."
Hülyeség a köbön:
1, sikerült megenni a kormányzati manipulatív kommunikációt, segítek állami ösztöndíjas képzés= 0FT-ba kerül a hallgatónak (ettől még egy fillért nem kap, ebédje lakhatása nem lesz), részösztöndíjas= ez gyakorlatilag a régi önköltséges képzést jelenti (félévente 2-400 FT átlagban, de pl. állatorvosin asszem millió Ft felett félévente), a nem ösztöndíjas, meg az előző összegek duplája. (Csak csendben jegyezném meg, hogy a mai politikusoknak a diplomáját jellemzően teljesen az állam fizette még... nekik miért járt ez?)
2, Még az is, aki kihúz a transzferköltségekkel hozzájárulhat a hazai gazdaság erősödéséhez, pláne ha esetleg visszajön pár év után. Persze az igazi megoldás az lenne, ha érdemes lenne itthon maradnia az "ilyeneknek", vagy méginkább érdemes lenne hazajönnie pár évnyi külföldi vastagodás után és itthon befektetnie, de ehhez kéne itthon egy stabil gazdasági környezet és egy csomó állami garancia, hogy így is marad (ennek egyik eleme lenne, hogy lesz megfelelő szakmai utánpótlás 10-20 év múlva is) és nem szaros kampányfilmeket készíteni, hogy milyen jó a magyar túró rudi.
3, Aki itt marad kapálni, azzal is csak többen vagyunk. Feltalálni nem fog semmit, külföldről tőkét becsábítani nem fog, soha nem fog többet hozni az országnak, mint amennyit kivesz belőle, pláne ha lesz olyan pofátlan, hogy megéri a nyugdíjt és utána sem hajlandó még évtizedekig becsülettel elpatkolni.Viszont kitűnő választópolgár lesz, aki majd rázza az öklét, hogy a sok nyugdíjas mennyi pénzt visz el, aztán amikor ő lesz nyugdíjas (meg előtte is), akkor meg azért, mert a sok "ingyenélő" diák miért nem dolgozik becsülettel, meg miért megy ki külföldre és nem akar ebben az ördögi körben benneragadni.
It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."
-
veterán
A lényeg ott az ügyes szervezésen, és támogatáson volt. Nem az a megoldás, hogy kritika nélkül öntjük bele a pénzt a felsőoktatásba, hanem hogy ésszerűen próbálunk gazdálkodni a jelenlegi szűkös erőforrásokkal.
A demagógiára pedig nem harapok rá. Kérlek számold ki, hogy ebből a pénzből hány darab lélegeztetőgépet lehetett volna venni, az lesz csak a csúcs.
-
Ringman
nagyúr
#5: "azt meg számtalan nemzetközi példa bizonyítja, hogy az oktatás - ügyesen szervezve és támogatva - szinte biztosan kiugrási lehetőséget jelent" - szerintem épp erre törekszik a kormányzat.
forráskivonással. hogy erre senki sem gondolt még.
#4: Nem, nincs. 800 milliárdos megszorítás jön jövőre. Vagy erről még nem hallottál?
a fontos dolgokra azért jut pénz: [link]
[link]
[link]a nem fontosra meg nem:
[link]Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
veterán
Ez egyszerűen nem igaz. Targetálni kell, és oda kell tenni a pénzt, ahol várható a megtérülés. Ez pedig nem igaz a felsőoktatás teljes egészére.
A nyugdíjat pedig ne keverjük ide, mert az nem része a központi költségvetésnek.
"...mert az ország és a várható megtérülés szempontjából nevetséges összegekről beszélünk" - az a baj, hogy ez szinte minden területre elmondható, amit megszorítanak. A kereslet végtelen, csakhogy a bevételek végesek. Így aztán mindenhonnan le kell faragni valamennyit.
#4: Nem, nincs. 800 milliárdos megszorítás jön jövőre. Vagy erről még nem hallottál?
#5: "azt meg számtalan nemzetközi példa bizonyítja, hogy az oktatás - ügyesen szervezve és támogatva - szinte biztosan kiugrási lehetőséget jelent" - szerintem épp erre törekszik a kormányzat.
[ Szerkesztve ]
-
stutga
tag
Szerintem meg semmi ertelme annak, hogy osztondijjal kikepzik a sok jo informatikust, akik a megszerzett lendulettel huznak kulfoldre dolgozni. Akkor mar inkabb maradjon egy erettsegivel kapalni. Ado abbol is tobb jon.
PS.: Ugyanitt c++ programozo kerestetik angliai multihoz.
-
dajkopali
addikt
gazdasági, elsőre paradoxnak ható közhely, hogy amikor nincs pénz, akkor kell befektetni
személyes példámmal is meg tudom erősíteni, hogy amikor nagy szarban vagy, akkor nem elég csak a költségvisszafogás (persze arra is szükség van), a maradék erőforrásokat hosszabb távú befektetésekre kell szánni, akár hitelből is, mert különben sose keveredünk ki a bajból
ha valaki munkanélkülivé válik önhibáján kívül, akkor nem az a megoldás, hogy spórolok, spórolok, míg a maradék vagyonom és a hitelességem is elfogy, hanem új szakmát tanulok, - okosan - megpróbálok vállalkozni stb.
azt meg számtalan nemzetközi példa bizonyítja, hogy az oktatás - ügyesen szervezve és támogatva - szinte biztosan kiugrási lehetőséget jelent"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter
-
-
cucka
addikt
Az oktatásra fordított kiadásokról sokmindent el lehet mondani, de azt nem, hogy vitatható a megtérülésük.
Történelmi példák sokasága és a józan ész is azt mondja, hogy az oktatás az a terület, amelyre mindig, minden körülmények között érdemes pénzt áldozni, mert hosszú távon meg fog térülni.És az nem érv, hogy most nincs pénzünk, mert az ország és a várható megtérülés szempontjából nevetséges összegekről beszélünk. Tönkreb*sszuk az oktatást, ami az egyetlen terület, ahol versenyképesek lehetnénk a világ többi részével és ami lényegében a jövőbeli sikereink záloga azért, hogy megspóroljunk évente annyi pénzt, ami fél napi nyugdíjköltségre elég? Totál hülyék lettünk?
[ Szerkesztve ]
-
Ringman
nagyúr
érthetlen, hogy miért száll ki fokozatosan az egyik leggyorsabban megtérülő (oktatás költségét a hallgató a magasabb fizetéséből származó adóval törleszti) képzésből az állam.
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
Új hozzászólás Aktív témák
- DIGI Mobil
- Mikrotik routerek
- Drive! - Az utolsó gurulás idén a Quadrifoglio-val
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Digitális Állampolgárság Program
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- EA Sports WRC '23
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- PlayStation 5
- Garmin Fenix 7 és 7S - profi sport megszokásból
- További aktív témák...
- BONTATLAN Új Iphone 16 PRO 128Gb - 1TB Független 1év Apple GARANCIA Deák Térnél Azonnal Átvehető.
- BONTATLAN Új iPhone 16 PRO MAX 256-512GGB Független 1év Apple GARANCIA Deák Térnél Azonnal Átvehető.
- Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 objektív ( Nikon )
- Azta! Yoga Slim 7 Prémium Ultrabook 14,5" -40% AMD Ryzen 5 7640S 16/512 RADEON 760M 2GB 2,9K OLED
- Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art objetkív + táska ( Nikon )
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest