Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cucka

    addikt

    válasz Tapsi #2 üzenetére

    Az oktatásra fordított kiadásokról sokmindent el lehet mondani, de azt nem, hogy vitatható a megtérülésük.
    Történelmi példák sokasága és a józan ész is azt mondja, hogy az oktatás az a terület, amelyre mindig, minden körülmények között érdemes pénzt áldozni, mert hosszú távon meg fog térülni.

    És az nem érv, hogy most nincs pénzünk, mert az ország és a várható megtérülés szempontjából nevetséges összegekről beszélünk. Tönkreb*sszuk az oktatást, ami az egyetlen terület, ahol versenyképesek lehetnénk a világ többi részével és ami lényegében a jövőbeli sikereink záloga azért, hogy megspóroljunk évente annyi pénzt, ami fél napi nyugdíjköltségre elég? Totál hülyék lettünk?

    [ Szerkesztve ]

  • Ringman

    nagyúr

    válasz Tapsi #2 üzenetére

    pénz van, csak nem erre költik, vitatható preferencia alapján.

  • dajkopali

    addikt

    válasz Tapsi #2 üzenetére

    gazdasági, elsőre paradoxnak ható közhely, hogy amikor nincs pénz, akkor kell befektetni
    személyes példámmal is meg tudom erősíteni, hogy amikor nagy szarban vagy, akkor nem elég csak a költségvisszafogás (persze arra is szükség van), a maradék erőforrásokat hosszabb távú befektetésekre kell szánni, akár hitelből is, mert különben sose keveredünk ki a bajból
    ha valaki munkanélkülivé válik önhibáján kívül, akkor nem az a megoldás, hogy spórolok, spórolok, míg a maradék vagyonom és a hitelességem is elfogy, hanem új szakmát tanulok, - okosan - megpróbálok vállalkozni stb.
    azt meg számtalan nemzetközi példa bizonyítja, hogy az oktatás - ügyesen szervezve és támogatva - szinte biztosan kiugrási lehetőséget jelent

    "fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

  • Ringman

    nagyúr

    válasz Tapsi #7 üzenetére

    #5: "azt meg számtalan nemzetközi példa bizonyítja, hogy az oktatás - ügyesen szervezve és támogatva - szinte biztosan kiugrási lehetőséget jelent" - szerintem épp erre törekszik a kormányzat.

    forráskivonással. hogy erre senki sem gondolt még. :U

    #4: Nem, nincs. 800 milliárdos megszorítás jön jövőre. Vagy erről még nem hallottál?
    a fontos dolgokra azért jut pénz: [link]
    [link]
    [link]

    a nem fontosra meg nem:
    [link]

  • .tnm

    addikt

    válasz Tapsi #2 üzenetére

    "másrészt jövőbeni bevétel, pénz pedig most nincs"

    ugyanez kifordítva, a jövőbeni még nagyobb szar, már nem ez(eke)t a ciklus(oka)t fogja érinteni, de saját kenyerüket addig is meg tudják sütögetni.

    meg egyébként az ország egészét leszámítva kinek rossz az, ha sok buta, jelszavakkal és indulatokkal befolyásolható választópolgárnak kell kampányolni és nem tájékozott, értelmes döntéseket meghozni képes, problémák mélyére látó, kritikus embertömeget kell "manipulálni".

    #7

    "Nem, nincs..."

    De van, pontosabban van egy jelentős pénzmennyiség, amit éppen a "van" státuszból transzformálnak a nincs (eltűnt) státuszba, de ezen kívül nagyobb probléma, hogy a kritikán aluli gazdaságpolitikával a jövőbeli pénzek és szépen fogynak el és ezzel együtt a (külföldi) befektetők is (és a hazai innovációk is). Ezek nélkül, "becsületes" napszámos melóból pedig nem fog a gazdaság talpraállni.

    "szerintem épp erre törekszik a kormányzat" - Neked átmosták az agyad. Még csak-csak el lehetett volna fogadni tavaly, mikor a bölcsész- és jogászképzés számait vették vissza drasztikusan (bár a drasztikusságból fakadó bizonytalanság itt is hatalmas károkat okoz[ott]), de a műszaki területen már abszolút nem igaz ez az érvelés.

    (#6) stutga

    "Szerintem meg semmi ertelme annak, hogy osztondijjal kikepzik a sok jo informatikust, akik a megszerzett lendulettel huznak kulfoldre dolgozni. Akkor mar inkabb maradjon egy erettsegivel kapalni. Ado abbol is tobb jon."

    Hülyeség a köbön:
    1, sikerült megenni a kormányzati manipulatív kommunikációt, segítek állami ösztöndíjas képzés= 0FT-ba kerül a hallgatónak (ettől még egy fillért nem kap, ebédje lakhatása nem lesz), részösztöndíjas= ez gyakorlatilag a régi önköltséges képzést jelenti (félévente 2-400 FT átlagban, de pl. állatorvosin asszem millió Ft felett félévente), a nem ösztöndíjas, meg az előző összegek duplája. (Csak csendben jegyezném meg, hogy a mai politikusoknak a diplomáját jellemzően teljesen az állam fizette még... nekik miért járt ez?)
    2, Még az is, aki kihúz a transzferköltségekkel hozzájárulhat a hazai gazdaság erősödéséhez, pláne ha esetleg visszajön pár év után. Persze az igazi megoldás az lenne, ha érdemes lenne itthon maradnia az "ilyeneknek", vagy méginkább érdemes lenne hazajönnie pár évnyi külföldi vastagodás után és itthon befektetnie, de ehhez kéne itthon egy stabil gazdasági környezet és egy csomó állami garancia, hogy így is marad (ennek egyik eleme lenne, hogy lesz megfelelő szakmai utánpótlás 10-20 év múlva is) és nem szaros kampányfilmeket készíteni, hogy milyen jó a magyar túró rudi.
    3, Aki itt marad kapálni, azzal is csak többen vagyunk. Feltalálni nem fog semmit, külföldről tőkét becsábítani nem fog, soha nem fog többet hozni az országnak, mint amennyit kivesz belőle, pláne ha lesz olyan pofátlan, hogy megéri a nyugdíjt és utána sem hajlandó még évtizedekig becsülettel elpatkolni.

    Viszont kitűnő választópolgár lesz, aki majd rázza az öklét, hogy a sok nyugdíjas mennyi pénzt visz el, aztán amikor ő lesz nyugdíjas (meg előtte is), akkor meg azért, mert a sok "ingyenélő" diák miért nem dolgozik becsülettel, meg miért megy ki külföldre és nem akar ebben az ördögi körben benneragadni.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • cucka

    addikt

    válasz Tapsi #7 üzenetére

    Targetálni kell, és oda kell tenni a pénzt, ahol várható a megtérülés. Ez pedig nem igaz a felsőoktatás teljes egészére.
    A mandineren megjelent nem olyan rég egy cikksorozat, ahol a szerző (aki egyetemi oktató) sorra veszi az ehhez hasonló összes tévhitet és számokkal, adatokkal cáfolja.
    Itt találod, érdemes mindenkienk elolvasni, hogy ne égesse senki magát ezután a "büfé-ruhatár diplomás mekdonálc eladó" szintű baromságokkal.

  • LW

    őstag

    válasz Tapsi #13 üzenetére

    Mint például?

    ON: A cikkhez még. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az egyetemek műszaki informatikai karjainak önálló bevétele is van projektekből, kutatásból.

    [ Szerkesztve ]

  • .tnm

    addikt

    válasz Tapsi #13 üzenetére

    "Nézd már meg, hogy milyen ponthatárok vannak pl. villamosmérnöki szakon. Meg a pontszámítás metodikájának is. Elárulom: hármas matek érettségivel be lehet kerülni a felsőoktatásba, mérnökképzésre."

    Egyrészt ezeknek a fele-háromnegyede persze sose jut el a diplomához (ennek egyik oka, hogy a középiskolai oktatást is szépen szétmarták az utóbbi években és ugye, most ezen is tovább akarnak rontani), másrészről persze ez történik, ha két éve 600(állami)+100(ktg tér.) embert vettek fel egy képzésre, tavaly 500(áll. öszt.)+600(áll. részösz.)+100(önktg.) idén 500(áll. öszt.)+ ? (önktg.) helyet írnak ki. Éppen csak az vésze el, hogy végeredményben a 2 év leforgása alatt a műszaki hiányszakmákban is csökkentek az állami fizetésű helyek 100 férőhellyel, csak így nem olyan feltűnő. Konkrétan most ha jól nézem ez fog bekövetkezni a műszak infó szakokon. Emellett a műszaki képzéseken mindig is kimeneti szűrés volt, amire a különböző középiskolai színvonalak miatt sajnos szükség is van, de nehogy azt higgyük, hogy ez a diáknak nem veszteség, hiszen ő is elpazarolt állami féléveket eddig, illetve elvesztegetett féléveket az életéből, ezután pedig konkrétan ki is kell fizetnie, ha nem fejezi be.

    Jelenleg egyébként is lehetetlen megmondani, hogy a felvettek közül ki (és mennyi idő alatt) fogja befejezni sikerrel az adott műszaki képzést. A bölcsész képzéseknél azért az a jellemző, hogy akit felvesznek az ott diplomát is szerez, ott több értelme van a bemeneti szűrésnek.

    Ésszerűbb nem lesz a felsőoktatás, csak megint kavarnak rajta anélkül, hogy akárcsak a legutolsó kavarásuk eredményének sikerességét még csak sejteni lehetne, egyértelműen látszik, hogy nem egy oktatásszempontú tervezett átalakítás történik, hanem a 21ezredik, hol lehet pénzt megfogni kapkodás.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • ZollR

    tag

    válasz Tapsi #35 üzenetére

    Egy iskolai oktatás kb 5-10 millió forintba fáj az államnak.
    Történetesen tudom, hogy 17 millió ft adótartozás 10 év alatt elévül. Az alatt meg se szedi a külföldön élő magát tehát önmagától biztosan nem jön haza, haza meg nem fogják hozni egy ilyenért.
    99.99%-ban biztos vagyok hogy ha bejön ez a törvény, akkor 2 héten belül visszavonják, mert alkotmányos EU alapjog a tagállamok közötti szabad munkaerő és piaci áramlás.
    Ez jegybanktörvény 2.0, amit csírájában fognak elfojtani.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • Wolverine

    félisten

    válasz Tapsi #7 üzenetére

    30 éve a hasonló helyzetbe levő finnek elkezdték fejleszteni a felsőoktatást, és minden pénzt beletoltak. Meg lehet nézni, most hol tartanak.
    Amúgy az EU célkitűzése, hogy 2020-ra a lakosság 40%-a diplomás legyen. Magyarország 30,3%-ot vállalt, most ~23%-nál tartunk. Szerinted a keretszám csökkentésével tudjuk tartani ezt a vállalást? :U (súgok: nem) Ráadásul ha az a cél, hogy versenyképes diplomásokat neveljünk, és magas hozzáadott értékkel rendelkező termékeket készítő cégek legyenek az országban, akkor nekem egyáltalán nem világos, hogy miért kell pont annak az informatikának visszavágni az oktatását, amelynél talán a legolcsóbb ezt elérni...

    "I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

  • Epimenides

    csendes tag

    válasz Tapsi #2 üzenetére

    Vitatható?
    Talán vitatható az, hogy 100 milliárdért létrehoznak egy működésképtelen mobilszolgáltatót,
    70-80 milliárdért stadiont akarnak építeni a Puskás stadion szomszédságába(WTF),
    vitatható, hogy Csányi átad 70 millióért kukutyinhartyánban egy műfüves, kivilágított focipályát(mer foci kell az k.rva .sten)és bejelenti , hogy a jövőben még 100(ugyan mi a f.sznak ennyi szar focipálya) ilyen pályát fog építtetni.
    Múzeumnegyedet akarnak 50-60-70 milliárdért, erre miért van pénz?
    Arról nem is beszélve, hogy a magyar vállalkozói réteg helyett a multit támogatja a munkahelyteremtésben és
    teszi ezt úgy, hogy a multi kiviszi a hasznot az országból.
    Oktatásra persze nem kell pénz, tésztagyárba és gumigörgetőnek minek képzett ember.
    Arról nem is szólok, hogy a minyiszterelnök bejelentette x hete, hogy az informatika a kitörési pont.... :C
    Mi folyik gyöngyösön? :Y

    [ Szerkesztve ]

    "Amit most mondok hazugság." Ha Epimenidész hazudott, akkor állítása hamis, és nem hazudott. Ha Epimenidész nem hazudott, akkor állítása igaz, és hazudott. A matematika örök, az emberek meghalnak

Új hozzászólás Aktív témák