Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .tnm

    addikt

    válasz Tapsi #2 üzenetére

    "másrészt jövőbeni bevétel, pénz pedig most nincs"

    ugyanez kifordítva, a jövőbeni még nagyobb szar, már nem ez(eke)t a ciklus(oka)t fogja érinteni, de saját kenyerüket addig is meg tudják sütögetni.

    meg egyébként az ország egészét leszámítva kinek rossz az, ha sok buta, jelszavakkal és indulatokkal befolyásolható választópolgárnak kell kampányolni és nem tájékozott, értelmes döntéseket meghozni képes, problémák mélyére látó, kritikus embertömeget kell "manipulálni".

    #7

    "Nem, nincs..."

    De van, pontosabban van egy jelentős pénzmennyiség, amit éppen a "van" státuszból transzformálnak a nincs (eltűnt) státuszba, de ezen kívül nagyobb probléma, hogy a kritikán aluli gazdaságpolitikával a jövőbeli pénzek és szépen fogynak el és ezzel együtt a (külföldi) befektetők is (és a hazai innovációk is). Ezek nélkül, "becsületes" napszámos melóból pedig nem fog a gazdaság talpraállni.

    "szerintem épp erre törekszik a kormányzat" - Neked átmosták az agyad. Még csak-csak el lehetett volna fogadni tavaly, mikor a bölcsész- és jogászképzés számait vették vissza drasztikusan (bár a drasztikusságból fakadó bizonytalanság itt is hatalmas károkat okoz[ott]), de a műszaki területen már abszolút nem igaz ez az érvelés.

    (#6) stutga

    "Szerintem meg semmi ertelme annak, hogy osztondijjal kikepzik a sok jo informatikust, akik a megszerzett lendulettel huznak kulfoldre dolgozni. Akkor mar inkabb maradjon egy erettsegivel kapalni. Ado abbol is tobb jon."

    Hülyeség a köbön:
    1, sikerült megenni a kormányzati manipulatív kommunikációt, segítek állami ösztöndíjas képzés= 0FT-ba kerül a hallgatónak (ettől még egy fillért nem kap, ebédje lakhatása nem lesz), részösztöndíjas= ez gyakorlatilag a régi önköltséges képzést jelenti (félévente 2-400 FT átlagban, de pl. állatorvosin asszem millió Ft felett félévente), a nem ösztöndíjas, meg az előző összegek duplája. (Csak csendben jegyezném meg, hogy a mai politikusoknak a diplomáját jellemzően teljesen az állam fizette még... nekik miért járt ez?)
    2, Még az is, aki kihúz a transzferköltségekkel hozzájárulhat a hazai gazdaság erősödéséhez, pláne ha esetleg visszajön pár év után. Persze az igazi megoldás az lenne, ha érdemes lenne itthon maradnia az "ilyeneknek", vagy méginkább érdemes lenne hazajönnie pár évnyi külföldi vastagodás után és itthon befektetnie, de ehhez kéne itthon egy stabil gazdasági környezet és egy csomó állami garancia, hogy így is marad (ennek egyik eleme lenne, hogy lesz megfelelő szakmai utánpótlás 10-20 év múlva is) és nem szaros kampányfilmeket készíteni, hogy milyen jó a magyar túró rudi.
    3, Aki itt marad kapálni, azzal is csak többen vagyunk. Feltalálni nem fog semmit, külföldről tőkét becsábítani nem fog, soha nem fog többet hozni az országnak, mint amennyit kivesz belőle, pláne ha lesz olyan pofátlan, hogy megéri a nyugdíjt és utána sem hajlandó még évtizedekig becsülettel elpatkolni.

    Viszont kitűnő választópolgár lesz, aki majd rázza az öklét, hogy a sok nyugdíjas mennyi pénzt visz el, aztán amikor ő lesz nyugdíjas (meg előtte is), akkor meg azért, mert a sok "ingyenélő" diák miért nem dolgozik becsülettel, meg miért megy ki külföldre és nem akar ebben az ördögi körben benneragadni.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz Tapsi #13 üzenetére

    "Nézd már meg, hogy milyen ponthatárok vannak pl. villamosmérnöki szakon. Meg a pontszámítás metodikájának is. Elárulom: hármas matek érettségivel be lehet kerülni a felsőoktatásba, mérnökképzésre."

    Egyrészt ezeknek a fele-háromnegyede persze sose jut el a diplomához (ennek egyik oka, hogy a középiskolai oktatást is szépen szétmarták az utóbbi években és ugye, most ezen is tovább akarnak rontani), másrészről persze ez történik, ha két éve 600(állami)+100(ktg tér.) embert vettek fel egy képzésre, tavaly 500(áll. öszt.)+600(áll. részösz.)+100(önktg.) idén 500(áll. öszt.)+ ? (önktg.) helyet írnak ki. Éppen csak az vésze el, hogy végeredményben a 2 év leforgása alatt a műszaki hiányszakmákban is csökkentek az állami fizetésű helyek 100 férőhellyel, csak így nem olyan feltűnő. Konkrétan most ha jól nézem ez fog bekövetkezni a műszak infó szakokon. Emellett a műszaki képzéseken mindig is kimeneti szűrés volt, amire a különböző középiskolai színvonalak miatt sajnos szükség is van, de nehogy azt higgyük, hogy ez a diáknak nem veszteség, hiszen ő is elpazarolt állami féléveket eddig, illetve elvesztegetett féléveket az életéből, ezután pedig konkrétan ki is kell fizetnie, ha nem fejezi be.

    Jelenleg egyébként is lehetetlen megmondani, hogy a felvettek közül ki (és mennyi idő alatt) fogja befejezni sikerrel az adott műszaki képzést. A bölcsész képzéseknél azért az a jellemző, hogy akit felvesznek az ott diplomát is szerez, ott több értelme van a bemeneti szűrésnek.

    Ésszerűbb nem lesz a felsőoktatás, csak megint kavarnak rajta anélkül, hogy akárcsak a legutolsó kavarásuk eredményének sikerességét még csak sejteni lehetne, egyértelműen látszik, hogy nem egy oktatásszempontú tervezett átalakítás történik, hanem a 21ezredik, hol lehet pénzt megfogni kapkodás.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz whaler #20 üzenetére

    egy pont után már nem tartozol, hanem loptál, ami bűncselekmény, amire ott a kiadatás/egyéb nemzetközi egyezmények. ha ellopsz egy autót és átmész ausztriába, nem úsztad meg. azt feltételezem, hogy aki lelép külföldre az nem kubát, vagy dél-afrikát veszi célba.

    de valószínű, hogy ennél közvetlenebb módja is van, hogy külföldön utolérjenek, rengeteg nemzetközi egyezmény van. az is valószínű, hogy nem XY után fognak loholni egyesével, hanem mondjuk egyszerre megkeresik az összes franciaországba "menekült" delikvenst a helyi hatóságokkal összehangoltan. aztán egy másik nap az angolhonba emigráltakat stb.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz whaler #29 üzenetére

    Mi, hogy küldenek egy felszólító levelet? Amikor 2-3 millió Ft-tal tartozol. Jelenleg is létezik nemzetközi körözési nyilvántartás (nem csak gyilkosoknak) - eu-s szinten meg pláne, kötelező is a magyar körözési nyilvántartásnak kapcsolatot tartania vele.

    a lopás persze pongyola megfogalmazás volt, de biztos vagyok benne, hogy valamilyen feltételek mellett a tartozás ki nem egyenlítése (pláne állam felé) gazdasági bűncselekmény.

    de tegyük fel, hogy nincs ilyen (biztos, hogy van rá valami, különben mindenki úgy lépne le az országból, hogy előtte hatalmas hiteleket vesz fel), ha tömegesen elkezdenék ezt tenni a frissdiplomások, egyből lenne rá valami rendelkezés, ami alapján indulhat nemzetközi eljárás.

    az igaz, hogy itthon nem kell bejelentened, hogy hova mész, de a világ civilizáltabb felén szeretnék tudni, hogy ki vagy, és azzal már utol lehet Téged érni. elég csak orvoshoz menni, munkát vállalni, bankszámlát nyitni kint, hogy állampolgárság, vagy letelepedési engedélyről ne is beszéljek, ilyenkor pedig bizony meg fogják nézni, hogy ki is vagy, amit Mo valamely nyilvántartása fog igazolni.

    ha lopsz egy csokit (pontosabban valamit, ami eléri a bűncselekmény értékhatárát, ami tudtommal jelenleg 50ezer Ft) és egyértelműen tudható, hogy Te voltál és, hogy hol tartózkodsz, akkor bizony kimennek. és a kiszállás díját is rádverik. (korábban ugyanígy volt, ha a BKV ellenőrnek rendőrt kellett hívnia és bizony sokkal többe fájt az, mint a pótdíj, pont azért, hogy ne akard ezt csinálni)

    amíg csak egy-egy eset van, addig valóban senkit nem fog érdekelni (államnak se fog annyira fájni, eleve azzal kalkulálnak, hogy nem mindenki fizeti vissza majd a hitelt [nyilvánvalóan pl. ha diplomaosztóról hazafelé halálra gázolják]), de ha tendencia, akkor bizony tesznek majd ellene.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz whaler #32 üzenetére

    de itt pont, hogy "állami hitelt" vesz fel a hallgató. nem olvastam a szerződést, de biztos van benne szó arról, mi történik, ha nem fizeted ki a tartozást

    a bankok pedig fedezetet kérnek (ez néha pont az állam), de pl. ha ezt a fedezetet megszünteted a tatozás rendezése előtt, akkor az gazdasági bűncselekmény, 5 év szabadságvesztéssel büntethető.

    "több tíz vagy több száz millával tartoznak az államnak", de nem azért, mert nincs mi alapján eljárni ellenük, hanem azért, mert nincs, akit ne tudnának megvenni. ilyenből van egyébként egy maréknyi (legalábbis ahhoz képest, ahányan tartoznak majd a diplomájukkal az államnak, olyan pénzzel, amit egyébként soha nem is láttak, tehát nem vehetnek belőle semmi mást, csak oktatást)

    "bank tehetetlen az ügyféllel mert átment egy képzeletbeli vonalon"

    én ilyenről nem hallottam, meg ha ez ilyen egyszerű lenne, akkor mindenki ezt csinálná (így aztán rögtön nem lenne ilyen egyszerű). én inkább olyanról tudok, hogy nem tudnak mit kezdeni az ügyféllel, mert nincs mijét eladni, hogy rendezze a tartozását. de majd az új PTK ezt is megoldja, ha végül tényleg belekerül a magáncsőd is.... de ez egy másik téma.

    egyébként is van az a kiszólás, hogy ha 100 millióval tartozol a banknak, akkor nagy szarban vagy, ha 100 milliárddal, akkor nagy szarban van a bank.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz sutszi #34 üzenetére

    1, nem diákhitelről volt szó, hanem az állami "ösztöndíjas" képzés hiteléről

    2, felszólító levelet küldenek, aminek a vége sok lépés után az, hogy körözött személy leszel
    3, nemzetközi megállapodások vannak (legalábbis a legtöbb olyan országgal, ahova érdemes elmenni).
    azért fogják betartani, mert különben mi se tartanánk be feléjük az ilyen vállalásainkat. (egyébként pedig talán ki is számlázhatják Mo-nak az eljárást, amit persze Mo majd továbbhárít rád, esetleg külföldön is közvetlenül Neked számláznak)
    4, jelenleg nem sok minden történik, csak jó sokáig figyelni fog a nav, hogy nem gazdagszol-e meg hirtelen, amíg nem évül el a fizetési kötelezettséged. viszont ha behozzák 2014-től a magáncsődöt, akkor lesz saját csődbiztosod és innentől kezdve nem Te döntöd el, hogy mire költöd a fizetésed, amíg a tartozást ki nem egyenlíted. (kivéve, ha feketén dolgozol, de azt meg megint árgus szemekkel fogja figyelni a nav, ami miatt nem is fog senki feketén alkalmazni. munka nélkül pedig, ha valamiből élni akarsz, akkor ugye mehetsz segélyért, amiből ugye megint a kényszermunka jön ki x hónap után, amire kapsz majd fizetést, de ugyanott vagy a csődbiztosnál

    a jogalap a hallgatói szerződés.

    (kereskedelmi hitel esetén pedig ott a fedezet, ami többet ér, mint a hitel tehát hülye leszel itthagyni, csak hogy ne a tartozást kelljen fizetni, ha meg eladod suttyomban a fedezetet, akkor meg bűncselekményt követsz el, mint lent is írtam.)

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz whaler #37 üzenetére

    Nekünk a múlt héten Sárközi Tamás azt mondta, hogy még megy a vita rajta.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz Epimenides #68 üzenetére

    "teszi ezt úgy, hogy a multi kiviszi a hasznot az országból."

    ha jól lenne "csinálva" a magyar gazdaságpolitika, akkor ennek jóval nagyobb részét vinné ki a multi, csak annyival később, hogy közben a magyar életszínvonalat is megemelné mintegy melléktermékként.
    pont azt kéne elérni, hogy a külföldi tőkével betelepült multi az itthon termelt profitját (amivel már helyből nyertünk, amíg nem termeli ki a befektetett tőke [normál profittal vett reálértékében] a beruházása...) szal, ha ezt a profitot újra itthon fekteti be.

    pénzügyi szempontból semmiben sem más ez, mintha az állam hitelt venne fel, hogy olyan beruházásokra költhessen, amelyek értékteremtőek (közgazdasági értelemben, nem a focipálya eszmei értékére kell gondolni.)

    de eléggé elkanyarodtunk a témától. egyrészt egy csomóan keverik az állami (rész)ösztöndíjas képzést a különböző diákhitel-ekkel. másrészt, mintha páran nem lennének tisztában azzal, hogy a fenti képzési finanszírozási forma úgy kezdődik, hogy a hallgató szerződét köt (azt hiszem az állammal, de nem esküszöm most meg rá). nem vagyok jogász, de a szerződésszegésért perelhető vagy karokozás miatti kártérítésre, amelyhez tartoznak nemzetközi végrehajtási egyezmények. lehet, hogy van más, kézenfekvőbb menete is, hogy ezt behajtsák, mint írtam nem vagyok jogász. hozzáteszem, hogy a következő 20+ évben*, mire az első embereknél felléphet a szerződésszegés tényállása bőven van ideje a parlamentnek, további megállapodásokat kötni a legnépszerűbb felszívó államokkal, illetve újabb jogszabályokat hozni a behajtásra.
    diplomaszerzésétől számított 20 évben kell itthon dolgozni a meghatározott időt, vagy kifizetni időarányosan (kamatostul!) a le nem dolgozott időt, tehát szerződés megszegése nem akkor áll fenn, amikor 10 éve kinn vagy (ezt csak a korábban bedobott elévülési időhöz)

    de még a fentiek is offtopiknak számítanak, a lényeg az, hogy tavaly visszavették az állami helyeket azzal, hogy sok a bölcsész jogász, cserébe nyitottak több műszaki helyet, mert az viszont kell a gazdaságnak. csakhogy ez a több műszaki hely úgy jött össze, hogy lett kevesebb ingyenes, egy csomó féláras (egy évvel korábbról nézve teljes árú fizetős) és emellé volt valamennyi teljes áras (egy évvel korábbról nézve dupla árú) hely. most viszont kidobnák a féláras (régen teljes árasnak minősülő) helyeket, amivel összegészében kevesebb hely lesz, hacsak nem emelik meg a teljes áras (félévente 400+ Ft) helyek számát, de értelemszerűen ezt már jóval kevesebben fogják tudni megengedni (arról nem is beszélve, hogy ezen a ponton már egyre versenyképesesebb lesz a gyereket svédországba küldeni diplomázni, ami pont hogy azt alapozza meg, hogy a gyerek lelépjen végleg az országból)

    akkor mire megy ki az egész? arra, hogy nincs egy normális gazdaságpolitika, minden pénzt vissza kell fogni bármiáron (kivéve azokat a az eseti jellegű hatalmas beruházásokat, amiket nehéz korábbi évekkel, vagy más hasonló beruházásokkal összevetni és így könnyen lehet fölös pénzeknek nyomát veszteni benne, lásd még: 4. mobilszolgáltató, dugódíjhoz elavult kamerarendszer, stadionépítések, városnegyedek teljes átalakítása, felújítása egy gazdasági válság közepén... - aminek még értelme is lehetne, ha közben fejlesztenének a turizmuspolitikán, de ennek nyoma nincs, illetve azt se tudják hogyan kéne [khm. országimázs központ])

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

  • .tnm

    addikt

    válasz vtata #72 üzenetére

    "végig is rugdossuk valahogy az egyetemen, hogy megkapjuk utánuk a támogatást, hosszú távon szerintem kifejezetten káros"

    nekem úgy rémlik, hogy felvettek alapján kapják a a támogatást az egyetemek (vagy legalábbis annak van nagyobb súlya a kapott összegben), tehát az egyetemek pont abban érdekeltek, hogy az X férőhelyes infrastruktúrában minél több legyen a gólya. (persze, ha mindenkit kicsapnának az első év végén, akkor senki nem jelentkezne oda, meg az egyetemek annyira azért nem csak a hallgatói pénzekből élnek, hanem a saját K+F-jükből, amihez a következő generációt is ezekből a diákokból nevelik ki - és akkor a piaci cégektől kapott támogatásokba bele sem megyek) mindezekből alakul ki egy egyensúly, ami jelenleg az, hogy kb a felvettek fele szerez diplomát műszaki vonalon.

    It's a rare occurrence, like a double rainbow, or someone on the Internet saying, "You know what? You've convinced me I was wrong."

Új hozzászólás Aktív témák