- Felháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
Új hozzászólás Aktív témák
-
VaniliásRönk
nagyúr
válasz #06658560 #97 üzenetére
Objektíven, abszolút értelemben igazad van, de alapvetően az határozza meg mennyire érzed vagyonosnak/hatalmasnak magadat, ha másokhoz méred. Nem egy kísérlet volt arra, hogy az emberek az abszolút gazdagság helyett a relatív gazdagságot választják, akkor is ha azzal abszolút értelemben rosszabbul járnak.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)
-
#06658560
törölt tag
válasz VaniliásRönk #96 üzenetére
Azért az elég jól megfigyelhető, hogy a gazdagok egyenként akkor tudnak jól gazdagodni, ha a tömegeknek van vagyona költeni, vásárolni. Éhhalál környékén senyvedő tömegekkel nem lehet nagy gazdagságot felhalmozni.
-
VaniliásRönk
nagyúr
válasz #06658560 #95 üzenetére
Az is csak azért mert máskülönben nem termelnének, nem lenne miből lecsípni a profitot.
Az hogy mi számít gazdagságnak át fog értékelődni, de ez a buli ma is csak a hatalomról szól, az nem fog változni."Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)
-
Cathfaern
nagyúr
válasz VaniliásRönk #92 üzenetére
De lesz értékük: ha nem kapják meg a "cirkuszt és kenyeret", akkor fellázadnak. És mint tudjuk sok lúd disznót győz. Mai közhely shownkat hallhatták És olcsóbb fizetni egy normális alapbért, mint hadsereget fenntartani.
[ Szerkesztve ]
-
Dr. Romano
veterán
-
VaniliásRönk
nagyúr
válasz Cathfaern #91 üzenetére
Itt nem az a probléma hogy lesznek gazdagok (bár az hogy mennyire gazdagok egyesek már most is probléma, és ez is csak rosszabb lesz), hanem hogy a társadalom jelentős és egyre csak növekvő hányada nagyjából nincstelen lesz, mert nem lesz mit eladniuk munkaerő-piacon, öröklött vagyonuk pedig vagy egyáltalán nem vagy jelentéktelen lesz.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)
-
Cathfaern
nagyúr
válasz VaniliásRönk #90 üzenetére
Ez már most is így van. Átlagember gyűjtöget egy telefonra, más meg országok GDP-jét adja adománynak, és a vagyona meg se érzi. Ez már a jelen, nem a jövő
-
VaniliásRönk
nagyúr
válasz #06658560 #89 üzenetére
Miért kéne olyan dolgokat termelni amit a plebsz úgy sem engedhet meg magának? Lesz fizetőképes kereslet, csak egyre szélsőségesebb. Lesz alapvető élelmiszer a semmirekellőknek, meg egyedi luxusszigetek, stb. a gazdagoknak.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)
-
#06658560
törölt tag
válasz VaniliásRönk #88 üzenetére
És ha nem lesz kártevő, ki fogja megvenni a megtermelt javakat? A robot?
-
VaniliásRönk
nagyúr
válasz Cathfaern #86 üzenetére
"És ebből lehet fizetni azokat az embereket, akiknél a robot alkalmasabb a munkára (akár képesség, akár motiváció hiánya miatt)."
Ha anélkül is meg tudsz élni hogy dolgoznál, akkor nyilván tanulni sem kell, hiszen minek, a tanulás lényege hogy a munkaerő-piacon eladható képességet szerezz. Erre a populáció jelentős részének így nem lesz szüksége. És itt jön be az, hogy az ilyen emberekre mint életképtelen, hasztalan kártevőkre fognak tekinteni a kevesek, az alapjövedelmet pedig ezért egyre csak csökkenteni fogják, mert nyilván nem érdemlik meg azt sem amit kapnak. Ennek pedig bűnözés és lázongás lesz a vége. Szép új világ.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)
-
-
Cathfaern
nagyúr
válasz #82729984 #79 üzenetére
Alapjövedelemnek pont az a lényege, hogy mellette nem muszáj dolgozni. Ezért lesz szükséges egy "robottartó" társadalomban, ahol nincs annyi munkahely emberek számára, mint amennyi ember (vagy mert olcsóbb robotokkal megoldani az adott munkát, vagy annyira magas képességeket igényel a munkahely, hogy kevés ember tudja betölteni). Ha a robot + adó olcsóbb, mint az ember + adó, akkor a munkáltatók az előbbit fogják választani, akkor is ha az adó arányaiban nagyobb, mint embernél. És ebből lehet fizetni azokat az embereket, akiknél a robot alkalmasabb a munkára (akár képesség, akár motiváció hiánya miatt). Nyilván ez azt fogja jelenteni, hogy sok ember azt mondja, neki elég az alapjövedelem és nem akar dolgozni. De ez miért probléma? Munkaerő hiány ettől nem lesz, mert vagy úgyis robot fog dolgozni a munkahelyen vagy megnő az adott munkahelyen a fizetés és lesz rá elég jelentkező vagy ha annyira megnő a fizetés, akkor megéri új típusú robotot kifejleszteni az adott munkahelyre.
De ehhez kellenek a robotok, a jelenlegi robotizáltsági szinten nem nagyon működhetne az alapjövedelem, pont amiatt amit írsz is.
-
#06658560
törölt tag
válasz #79335424 #81 üzenetére
Azt, hogy a kamion másik ilyen kamionhoz sokkal kisebb követési távolságot tarthat, mint elő emberrel. És ott már drasztikusan le fog csökkenni a második kamion fogyasztása. A dugóban állás mellett is, mehet éjjel-nappal, te meg a dugóban állás mellett is ki kell állj a pihenőidőt betartani. Ha kitolsz a másikkal, akkor magaddal is at teszed. Ha egy kommunikációs csatorna is lesz nekik, akkor sokkal kevésbé fognak beragadni a dugókba, mint jelenleg.
"Ráadásul, attól, hogy a kamion mehet állandóan, a cégeknél nem fogják fogadni éjjel-nappal. Vagy, minden cégnél csak automaták lesznek? Szóval, a kamionozás, és a hozzá kapcsolódó logisztika nagyon összetett dolog, nem csak annyi, hogy vezetni kell a kamiont."
Esetleg a raktárakban lesz három műszakos munka. Ahogy a hajók kirakodása sem feltétlen kell, hogy egy műszakban történjen. tudom, hogy nem csak kamiont vezetni kell szállítmányozáson belül, de messze nem is olyan bonyolult, mint ahogy te a fülkéből nekünk elő adod.
#83 hcl: Jelenleg mi lenne az az értelmes dolog, amit egy nagy robotizációs hullám után a felszabadult emberek csinálhatnának? Konkrétabb. Ugyanis már az ügyintézőket is lecserélik gépekre, lásd a teljesen automatizált japán biztosítót. És a korábbi hasonló esetekkel összehasonlítva, jelenleg nincs másik ipar, vagy új föld, amelyik fel tudna szívni a felszabaduló embereket.
[ Szerkesztve ]
-
arnyekxxx
veterán
válasz #79335424 #81 üzenetére
ha egy üres kamion humán sofőrje kiszúrja a robotos kamiont, akkor a lejtőn szépen belassítja, hogy ne tudja meggurítani, az emelkedőn meg otthagyja, a robot meg nyomhatja a padlót a 40 Tonnának, hogy felmenjen.
Hát ha ezt elolvassák a robotkamionfejlesztők már fel is adják és elmennek inkább iosjátékfejleszteni.
-
válasz #79335424 #81 üzenetére
Nyugi, az új eszközökhöz új eljárások is kialakulnak.
Amúgy nem magában az a lényeg, hogy mi vezeti a kamiont, vagy mi dolgozik a gyárban. Az a kérdés, hogy az így felszabaduló embertömegek miért válnak feleslegessé?
Hiszen értelmesebb dolgot is csinálhatnának, mint a munkanélküliként vegetálás.Mutogatni való hater díszpinty
-
storm3
senior tag
Alapjovedelem most is van, csak maskent hivjak. Bejelentkezel az onkormanyzathoz a havi 28ezerert mellette meg elmesz feketezni. Mit ad Isten, eteted a harom gyereked, munkad megsincs. Problem solved...
“There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.” pixel8
-
#79335424
törölt tag
válasz #06658560 #80 üzenetére
Mi az, hogy konvojban? Nincs olyan, hogy konvoj. Ha pl. német autópályán jársz, akkor felüljárók előtt láthatsz két csíkot felfestve. Azon mérik a követési távolságot. Ezt a robotnak is be kell tartania a személyautók és a balesetveszély miatt. A fizika korlátait a robot sem tudja átlépni. Egy 90 -nel menő, 40 Tonnás kamion akkor sem tud azonnal megállni, ha robot vezeti. Spórol a fogyasztáson? Nem fog tudni. A stau -ban ugyanúgy áll, az előzni tilos pedig rá is vonatkozik, és ha egy üres kamion humán sofőrje kiszúrja a robotos kamiont, akkor a lejtőn szépen belassítja, hogy ne tudja meggurítani, az emelkedőn meg otthagyja, a robot meg nyomhatja a padlót a 40 Tonnának, hogy felmenjen. Az is szép, hogy mehet éjjel, nappal. De, ez csak elmélet. Amíg emberek is vezetnek autót, addig lesznek dugók, a kamion meg nem tud repülni. Ugyanúgy ott fog dekkolni a stau -ban. Ezzel ő is bukhatja az időkapuját, és ugyanúgy várnia kell majd a le/felrakónál. Ráadásul, attól, hogy a kamion mehet állandóan, a cégeknél nem fogják fogadni éjjel-nappal. Vagy, minden cégnél csak automaták lesznek? Szóval, a kamionozás, és a hozzá kapcsolódó logisztika nagyon összetett dolog, nem csak annyi, hogy vezetni kell a kamiont.
[ Szerkesztve ]
-
#06658560
törölt tag
-
#82729984
törölt tag
Mondjuk gazdasági oldalról nézve, ha megjelenne az alanyi jogon járó alapjövedelem akkor azonnal pont ilyen mértékben inflálódna el minden.
"Viszont, aki munkaképes és talál munkát az jobb életet tudna élni alapjövedelemmel, mint amilyen életet lehet alapjövedelem nélkül élni."
Nem szükségszerüen. Amennyiben az alapjövedelemhez szükséges pénz nem kivülről áramlik a rendszerbe, hanem a dolgozók termelik meg, akkor könnyen azzal szembesülnél hogy elmész dolgozni napi 8 órát, kapod a 60e-es alapjövedelmet ahogy mindenki más és még keresel +20e forintot.
És ekkor elgondolkozol rajta hogy megéri-e a napi 8 órás meló azt a +20e forintot avagy inkább lógatod otthon a lábad az alapjövedelemből.Hozzáteszem, a segélyrendszernek is ugyanilyen problémái vannak, sok esetben nem éri meg a delikvensnek elmenni dolgozni mert nem kap sokkal több pénzt mint amennyit a segélyből kap és ahhoz meg semmit sem kell tennie.
Az alapjövedelem csak egy modern kori humbug szerintem, elnevezték a sz@rt (segélyrendszert) máshogy és most már azt hiszik hogy sz@rból is lehet várat építeni...
-
aktív tag
Nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 2009-ben 212.700 forint volt.
212.700 - 75% = 53.175 X 10.000.000 = 531.750.000.000 X 12 = 6.381.000.000.000 HUF
6.381 milliárd forint lett volna 10.000.000 ember esetén az alapjövedelem kiadása 2010. évre vonatkozóan. Alapjövedelem nélkül nem tudom, hogyan lehetne az embereknek minimális megélhetést biztosítani. Annyi összegű alapjövedelem szerintem nem megvalósítható, hogy mindenki átlagos életet élhessen az alapjövedelemből. Szerintem kb. olyan életet lehetne élni az alapjövedelemből, mint amilyen életet a közmunkások élnek jelenleg. Viszont, aki munkaképes és talál munkát az jobb életet tudna élni alapjövedelemmel, mint amilyen életet lehet alapjövedelem nélkül élni.Fujitsu LifeBook U7411; Samsung Galaxy S23 Ultra; Apple iPhone SE (2020); Nokia 105 4G (2023); EVOLVEO StrongPhone Z6; Xiaomi Redmi Note 12; Nokia 105 (2019)
-
#79335424
törölt tag
Kamionosként érdekes ez a közúti áruszállítós témakör. A robot csak szabályosan tud közlekedni. Ezért, amíg van humán sofőr, addig a robotnak esélye sincs, ha a sofőr úgy akarja. Márpedig mindegyik úgy fogja akarni. Azonnal hibára fogják kényszeríteni a robotot.
-
EmberXY
veterán
válasz Inkvizitor1 #75 üzenetére
Nincs kizárva, de nem mostanában, legalábbis én szkeptikus vagyok e tekintetben. A klímaváltozás, az olaj, az atomhulladék és az üvegházhatás talán előbb végez velünk, mint hogy robotok elől kelljen bújkálnunk.
Up the Irons!
-
EmberXY
veterán
válasz Inkvizitor1 #73 üzenetére
De a robot hatékonyabb az embernél, legalábbis abban a munkafolyamatban, amire tervezték, ezáltal többet is termel. Továbbá ha éppen nem kell termelnie, kikapcsolják és beteszik a sarokba, akkor nem fogyaszt, az ember állásidőben fogyaszt igazán... Olyan mint a földmunkáknál pl a ló vs traktor, a traktor amellett, hogy hatékonyabb, akkor fogyaszt, ha dolgozol vele, a ló pedig állandóan.
Up the Irons!
-
Inkvizitor1
tag
Egyet ne felejtsünk el, csak a tisztán látás kedvéért: a robot ugyan úgy fogyaszt mint a munkás, csak míg a munkásnak étel, ital, lakás autó, orvos kell, addig a robotnak áram és karbantartás, pótalkatrész. A robot ezeket fogyasztja. Közgazdasagi szempontból mindegy a cégnek, hogy melyiket fizeti. Egy darabig a legképzettebb emberekre még szükség lesz,
Idővel viszont mindenben jobb lesz a gép az embernél.
Után nemtudom mi lesz, talán elkezd az emberek száma csökkenni.
De ott a Mars, távolabb a bolygó rendszerek, lehet menni kolonizálni.The old world is dying, and the new world struggles to be born; now is the time of monsters
-
VaniliásRönk
nagyúr
válasz arnyekxxx #64 üzenetére
Dehogy, csak egy műveletlen paraszt.
Tessék nyugodtan bannolni, ahol a házigazda ilyen primitív megnyilvánulást megenged magának oda jobb nem tartozni.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." (Albert Einstein)
-
mattew
tag
FLD1987 köszönöm a hosszú és részletes hozzászólásod.
Kopi31415, t72killer nektek is köszönöm a kommentjeiteket.Egy másik cikk alatt az egyik fórumtárs linkelt egy cikket, amiből az jön le, hogy magyarország 2010-ben 2000milliárd forintot költött olyan dolgokra amelyek az alapjövedelem megérkezésével megszűnnének (segélyek, támogatások, nyugdíj).
Valamint, hogy 9000 milliárd az éves összbevétel (adók stb.).
Namost mindkét szám nyilván nőtt (max 20%-ra saccolom 6,5 év alatt ami durván évi 3%), de ez még mindig
2400 illetve 11800 milliárd.
Az alapjövedelem terved szerint kb évi 5500 milliárdot kellene kifizetnie az államnak mint alapjövedelmet.Az első probléma (szerintem) az, hogy ez az ilyen jellegű eddigi költségek (több mint) duplája, és az összbevétel (közel) fele. Kétlem, hogy ennyi pénzt elő lehetne teremteni csak a források átcsoportosításával.
A másik dolog amit kétlek, hogy 65000 forint elég a megélhetéshez (a túléléshez nyilván igen).
A harmadik dolog pedig, hogy hogyan befolyásolná ez a lakásárakat és a szolgáltatások árait.Várom a ti véleményeteket a témában
Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.
-
Dolgoztam anno egy gyárban. Beütött a 2008-as válság, az egyik neves, hálózati eszközöket gyártó megrendelő vitte a gyártását Malajziába : olcsóbb. Az egyik emberük elmesélte, hogy ott sokkal rosszabb minőségben tudnak gyártatni, és rosszabb selejtaránnyal : de megéri, olcsóbb annyival.
És akkor itt a válasz némely nagy márka egyes silány termékeire. Megéri. Előbb-utóbb meg fogja érni Afrika is.Mondjuk az egy másik LOL, hogy ugyanazt a cuccot (elég durva eszközökről volt szó, switchek, stb.) tették több házba is, legalább 3-4 szintén neves márka volt azokra festve.
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
L3zl13
nagyúr
válasz t72killer #67 üzenetére
Olcsóbb? Pesze hogy van. Minden szempontból jobb? Nem biztos.
A kleptokráciák alapból nem pont a minőségi infrastruktúráról és a stabilitésról híresek.
Plusz ez továbbra sem akadályozza meg a fejlett országokat abban, hogy szükség esetén leszedjék a sápot.Aki hülye, haljon meg!
-
L3zl13
nagyúr
válasz t72killer #55 üzenetére
A kis karibi szigetekre nem olyan egyszerű nagy gyártókapacitásokat felhúzni, és akkor is a kezdeti befektetés lehet olyan magas, hogy ne érje meg.
A korrupt afrikai államokban pedig ahol fél évente tör ki polgárháború illetve ejtenek túszul fejlett világbéli látogatókat váltságdíjjért szintén nem feltétlenül olyan jó ötlet milliárdos gyártósorokat telepíteni.
Nem véletlenül Kínába telepített eddig is mindenki, nem pedig Afrikába.
És a Suzukit meg a Hankookot sem lett volna olyan egyszerű beadni a jónépnek, ha nem hoztak volna munkahelyeket.
Nem vagyok naív, tudom, hogy kis kenőpénzzel sok mindent meg lehet oldani, de azért nem mindent. És ha súlyosbodik a helyzet, és ezzel párhuzamosan radikalizálódik a politika, akkor már ez sem fog segíteni. Így vagy úgy, de megfizettetik azt a pénzt a cégekkel, ha a másik lehetőség az államcsőd. És ezt pontosan tudják az adott cégek is és számításba veszik mikor a gyártás elköltöztetéséről van szó.
Aki hülye, haljon meg!
-
TomMusic
őstag
Jesszusom, kicsit elszállt a fantázia.. (bár hozzáteszem, nagy SciFi rajongó vagyok)
Én amondó vagyok, hogy az elkövetkezendő 20 évben biztos nem lesz még önvezető autó sem (mármint ami beszivárog a hétköznapokban, és végigmegy pl. a Hungárián..), nemhogy olyan kamion, ami A-ból B-be elviszi a cuccot közúton.Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbáltam a lehető leghosszabbra nyújtani.
-
#82729984
törölt tag
Szörnyen naiv vagy...
"Gondolod, ha odaállítanak a nagy gyárak Kínába, hogy itt akarok gyártani, de nem nagyon akarok adózni és még munkát sem adok az embereknek akkor tapsikolva fogadják?"
Kit érdekelnek az emberek? Az a lényeg hogy a fejesek jól járjanak (jól éljenek). Mennek majd a nokiás dobozok és ennyi.
Azt mondod majd az emberek lázadoznak? Kit érdekelnek, majd gyártanak rendőr (katona) robotokat is akik a fejesek parancsára jól elintézik a lázadókat.
Elmondom hogy fog kinézni a jövő világa:
lesz egy nagyon gazdag felső 1% ember akik birtokolják majd az összes termelő egységet és robotot + 9% viszonylag jó létben élő ember akikre (még) szükség van mert robotokkal nem váltható ki minden.Minden mást robotok fognak gyártani és igy biztosítják ennek az 1+9%-nak a teljes jólétjét. Csak annyit fognak gyártani ami ennyi embernek kell!
És lesz majd 90%-nyi ember akik a legmélyebb szegénységben fognak tengődni, amig ki nem pusztulnak. Ha esetleg reklamálnak, akkor majd odaküldik a robothadsereg és legyalulja őket. Ha szükség van az élőhelyükre/területükre vagy csak útban vannak, akkor is odaküldik a robothadsereg és legyaluljak őket.
Ennyi (és erről már ma is jó pár scifi filmet tudsz megtekinteni).
És sajnos azt kell mondjam, ez a forgatókönyv sokkal sokkal valószinübb mint hogy beköszönt majd az aranykor, mindenki olyan alapjövedelmet kap amiből felső tizezeri szinten élhet és a legnagyobb problémája az lesz hogy hogyan élje ki a kreativ hajlamait...
-
t72killer
titán
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
t72killer
titán
" csak emberek helyett gépekkel gyártják ugyanazt." - tehát hol lesz az a munkahely, ami felveszi a tömegesen gépre cserélt és kirúgott munkaerőt?
"Gondolod, ha odaállítanak a nagy gyárak Kínába, hogy itt akarok gyártani, de nem nagyon akarok adózni és még munkát sem adok az embereknek akkor tapsikolva fogadják? "
Nem kínába fognak állítani, hanem valamelyik karibi szigetre, korrupt afrikai országba, ahol egyszeri pármillió EUR-s vesztegetésért cserébe felhúzhatják és 20évig nyomathatják a gyárat. A gyalázat munkakörülményekről hírhedt Suzuki és Hankook vajon hogy és miért jöhetett Mo.-ra és miért nem fizetnek egy fillér adót sem?
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
L3zl13
nagyúr
válasz t72killer #52 üzenetére
De itt nem a szektor épül le. A szektor marad, csak emberek helyett gépekkel gyártják ugyanazt.
Kihalásos alapon munkát találni önmagában nem lehet megoldás, de ha felkészülnek előre és nem a végén kezdenek kapkodni (az átálláshoz évtizedek kellenek), akkor a fiatalabbak felvilágosítása és átképzése már jócskán folyamatban lesz mire az adott szektorban az emberi munkaerő jelentősebb része lecserélődne. Már persze ha valaki tényleg meg tudná mondani, hogy mégis mi lenne az a szakma ami felvenné a munkaerőt, mert hogy nem az IT fogja az biztos.Gondolod, ha odaállítanak a nagy gyárak Kínába, hogy itt akarok gyártani, de nem nagyon akarok adózni és még munkát sem adok az embereknek akkor tapsikolva fogadják? Gondolod, ha kikerülik a "robotadót" a gyártók akkor más módon nem lehet őket megfogni, lévén főként a fejlett országokban van fizetőképes kereslet a termékeikre?
A nagy gazdasági összeborulások a fejlettebb régiók között vannak főként, ők pedig mind ugyanezzel a problémával néznek majd szembe így feltehetőleg nem egyikből a másikba fog költözni a gyártás. És bármi is a trend jelenleg, ha a gazdasági helyzet változik, akkor változhat az is.
Aki hülye, haljon meg!
-
t72killer
titán
Ez nem így működik, ha egy szektor leépül, az azt jelenti, hogy még kihalásos alapon se találsz állást, akkor se ha az eddigi 10ből talpon marad egy munkaadó. A korai '90es években hol voltál?
Ahol a szakemberprobléma csökken, ott a költségek nőnek, ergo eltűnik a haszon, amit a kiszervezésből nyernének. Gondolkozó, minőségi munkát előállító mérnököt nem fognak a világon heti 7 napos rabszolgamunkarendbe találni, csak kulimunkást.
A korlátlan kivándorlás gátjai:
- a "made in germany" matrica miatt kell legalább egy csomagoló-matricázóüzemet németországban tartani
- erős szakszervezetek+nem rabszolgatartó munkajog (kb csak nyugaton, ami Mo.-on van az egy vicc) -> ez csak időben tolja el a kiszervezést, meg nem akadályozza
- védővámok -> egyelőre ezeket egyre inkább leépítik a nagy szabadkereskedelmi összeborulásoknak köszönhetően.30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
L3zl13
nagyúr
válasz t72killer #50 üzenetére
Nem egy év alatt fog lezajlani.
Aki a kezdeténél 58 éves szerintem még találhat munkát a jelenlegi szakmájában vagy 10 évig, miközben a fiatalabbak elhagyják a szakmát+nincs/kevesebb utánpótlás a nyugdíjba vonulók helyett stb.
De aki a váltás kezdeténél 30-40 közötti és nem lép időben az megszívja.#49: Kínában és fejlődő országokban a szakember probléma fokozatosan csökken, ahogy a keresletre reagálva az ilyen szakmákban való képzés fejlődik. Ott sem hülyék azért teljesen. Tehát, ha pusztán ez akadályozta eddig az EU-s cégeket, a növekvő kiszervezés így is úgy is meg fog történni, akár lesznek robotok akár nem.
[ Szerkesztve ]
Aki hülye, haljon meg!
-
t72killer
titán
Azért 58 és a nyugdíj között lesz 10év, mire aktuális lesz a robotizációs probléma (10-15év múlva?). Ezt és a kevesebb szolgálati idő miatt alacsonyabb nyugdíjat normális szintre hozni se piskóta. A 30éves tanulhat új szakmát, bár ez is borzasztó érvágás pl egy új diploma esetén lehet 5-6 kieső év nullkeresettel, nulla nyugdíjmegtakarítással.
#48: naigen, slusszpoén, hogy a "bruttó", nem is bruttó. Párszor már beígérték a "szuperbruttót", azaz, hogy tisztán lássa a munkavállaló is
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
-
aktív tag
Röviden a költségvetés terhére lehetne az alapjövedelmet fizetni.
Írtam a Wordben az alapjövedelemről, beteszem neked a Wordben írt információkat:Alapjövedelem és a nemzetgazdaság
- 2016.07.02. Alapjövedelem és a munkajövedelem adózása:
Az alapjövedelem adómentes és semmilyen levonás nem terheli. A munkajövedelem után a munkáltatónak 50%-os munkáltatói adót kell fizetnie. A munkavállalónak nem kell semmilyen adót fizetnie a munkajövedelem után.
* 2016. évben a munkáltatónak egy bruttó 100.000 forintért dolgozó ember ennyibe kerül:
Bruttó 100.000 forint = 100.000 - 33,5% = nettó 66.500 forint = munkavállaló bevétel.
Bruttó 100.000 forint = 128.000 - 66.500 = 61.500 forint = magyar állam bevétel.
Bruttó 100.000 forint = 100.000 + 28,5% = 128.000 forint = munkáltató kiadás.
* Munkáltatói adó esetén a munkáltatónak bruttó 66.500 forintért dolgozó ember ennyibe kerül:
Bruttó 66.500 forint = 66.500 - 0% = nettó 66.500 forint = munkavállaló bevétel.
Bruttó 66.500 forint = 99.750 - 66.500 = 33.250 forint = magyar állam bevétel.
Bruttó 66.500 forint = 66.500 + 50% = 99.750 forint = munkáltató kiadás.
- 2016.07.03. Alapjövedelem és minimálbértervem:
Alapjövedelem összege nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 25%-a.
Minimálbér összege alapfokú végzettséggel nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 50%-a.
Minimálbér összege középfokú végzettséggel nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 75%-a.
Minimálbér összege felsőfokú végzettséggel nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 100%-a.
Ha a fenti minimálbért vezetnék be, akkor elkezdenének a vállalkozók problémázni, hogy ezt ők nem tudják kitermelni, de erre csak azt tudom mondani, ha a mostani fizetéseket (az összest, vagyis nem csak a minimálbért) megfeleznék, akkor rövidtávon a cégeknek előnyös lenne, mert csökkenne az élőmunka ára, de hosszútávon a vállalkozók is elszegényednének, mert nem lenne, aki megvásárolja a szolgáltatásokat és az árukat.
* Alapjövedelem és minimálbér havonta fizetendő. 2015. évben a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 261.100 forint volt.
- 2016.07.12. Nyugdíj előtakarékosság és egészségpénztár tervem:
* Nyugdíj előtakarékosság esetén maximum a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 100%-a igényelhető vissza kamat és osztalék után fizetett adóból. Árfolyamnyereség esetén nem kell adót fizetni. Osztalék és kamat 10 év után felvehető, az árfolyamnyereség pedig 50. életév betöltésétől. Osztalék és kamat után fizetendő adó 10%. Idő előtti pénzkivétel esetén az elért nyereség 50%-a fizetendő adóként. A befizetett összeg 25%-a után kérhető adóvisszatérítés kamat és osztalék után fizetett adóból. 2015. évben a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 261.100 forint volt.
* Egészségpénztár esetén maximum a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 100%-a igényelhető vissza. A befizetett összeg 25%-a után kérhető a magyar államtól egészségügyi támogatás. Az egészségügy ingyenessége megszűnik és minden embernek a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 100%-a fizetendő évente egészségbiztosításként a magyar államnak, ha a magyar államtól szeretne egészségügyi szolgáltatást igénybe venni. Az egészségbiztosítási összeg egészségpénztárba befizetett pénzből is kifizethető. 2015. évben a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 261.100 forint volt.
** Nyugdíj előtakarékosság és egészségpénztár esetén az előző évben befizetett összeg után kérhető visszatérítés évente egyszer az év végéig.
- 2016.10.24. Munkavállalás és munkanélküliség, gazdagság és szegénység:
Ha fékezés nélkül elgázolnak valakit és súlyos agykárosodása lesz, akkor szegénnyé válik, ha nem kap kártérítést és a baleset előtt nem sikerült annyira gazdaggá válnia, hogy haláláig nem kell dolgoznia. Én pl. 10 méter repülés után belecsapódtam az aszfaltba és súlyos agykárosodásom lett. A baleset előtt nem dolgoztam és a baleset után nem dolgozok. Ha munkából kellene megélnem, akkor éhen halnék. A munkáltatóknak nem kellenek az agykárosodott és egyéb betegségekkel rendelkező emberek. Amúgy a robotok miatt egyre kevesebb embernek lesz munkája. Az emberek többsége nem képezhető ki olyan szakmákra, amikre szükségük van a cégeknek. A világgazdasági hírekben szerepelnek azok az információk, hogy a sok munkanélküli nem kell a cégeknek, mert nem éri meg képezni őket. Ha a cégeknek megérné képezni a rossz tanulási képességgel rendelkező embereket, akkor lenne megfelelő munkaerő. Viszont melyik munkáltatónak van olyan programozóra szüksége, amelyiket magántanárral kell oktatni, mert szövegértelmezési problémája van, nem tudja megjegyezni megfelelően a tananyagot, stb. Ahhoz, hogy a munkanélküliség és a szegénység megszűnjön, annyi pénzt kellene oktatásra költeni, amennyit a magyar állam és a cégek nem akarnak oktatásra elkölteni. Pl. ha egy ember képzése 100.000.000 HUF összegbe kerül, de csak 10.000.000 HUF összegű nyereséget termel meg, akkor ki szeretne elkölteni ennek az embernek az oktatására ennyi pénzt, hogy ez végül felesleges veszteséget okozzon. Hosszútávon egyre több ember lesz olyan, akiknek a képzése nem éri meg sem a magyar államnak, sem a cégeknek. Ezek az emberek, ha akarnak sem fognak tudni dolgozni, mert amit dolgozni tudnának arra nincs szükség. Akik közmunkások azok valójában munkanélküliek, mert nincs a munkájukra valójában szükség a normál munkaerőpiacon. A legtöbb közmunkás csak fizikai munkára alkalmas, mert nem képezhetőek, mivel nincsenek meg a képzésükhöz szükséges feltételek. Ha a jelenlegi helyzet marad, akkor egyre több közmunkás lesz és egyre kevesebb normál munkát végző ember lesz. Normál munkát végző ember az az ember, akire a normál munkaerőpiacon szükség van és nincs szükség az államra ahhoz, hogy eltudjon helyezkedni valamilyen állásban. Amúgy minden ember dolgozik valamit, de nem minden ember kap azért pénzt, amit mindennap csinál. Én pl. általában minden nap az érdeklődési körömnek* megfelelő híreket szoktam olvasni.
*Mit jelentenek az érdeklődési körök?
Az érdeklődési körök azt jelentik, hogy el szoktam olvasni azokat a híreket, amik világgazdasági, informatikai, telekommunikációs hírek, csak azokat a híreket olvasom el, amik érdekelnek.
Amennyiben szerinted lehetnék befektetési tanácsadó, informatikus, telekommunikációs szakember, akkor egyetértek a véleményeddel. Viszont, akkor lehetne agysebész az az ember, akit az orvostudomány területéből az agysebészeti rész érdekel és minden ehhez kapcsolódó hírt elolvas és lényegtelen, hogy csak a számítógépet használva tudná megszerezni az orvosi diplomát.
- 2017.05.06. Az alapjövedelmet a költségvetés terhére lehetne kifizetni. Az alapjövedelem miatt megkellene szűntetni a nyugdíjat, fogyatékossági támogatást, családi pótlékot, stb. Kikellene rúgni olyan embereket, akikre nincs szüksége a magyar államnak és ezáltal növekedne a munkanélküliek száma, de csökkenne a magyar állam felesleges kiadása. A magyar államtól kirúgott embereknek a normál munkaerőpiacon kell elhelyezkedniük. Akik nem tudnak elhelyezkedni a normál munkaerőpiacon azoknak alapjövedelemből kell megélniük. Teljesen átkellene alakítani a költségvetés bevételét és kiadását. A jelenlegi bevétel és kiadás fenntartása mellett a költségvetés nagy adósságokat halmozna fel.Fujitsu LifeBook U7411; Samsung Galaxy S23 Ultra; Apple iPhone SE (2020); Nokia 105 4G (2023); EVOLVEO StrongPhone Z6; Xiaomi Redmi Note 12; Nokia 105 (2019)
-
L3zl13
nagyúr
válasz t72killer #41 üzenetére
BMV, VW most is ugyanúgy kiviheti (és ki is viszi részben) a gyártást, hogy megspórolja a magasabb béreket és az azokra eső járulékokat. Ha pont ugyanezt az összeget adóként fizetné meg amelyet aztán az állam alapjövedelemként osztana szét az miben lenne rosszabb számukra a jelenlegi koncepciónál?
Aki hülye, haljon meg!
-
t72killer
titán
Pontosan. Meg kell nézni a Thatcher-i "szuperhatékony" Nagy Britanniát: annak lett az eredménye a széles benefiten élő népréteg, akiknek a gyerekei se tudtak igazán felemelkedni. Persze, a gazdasági mutatók szépek, kivéve ezt:
Éppen most importálunk többmillió kb takarítómunkára se alkalmas bevándorlót, belőlük is robottervezőmérnököt szeretnének faragni az okosok? USA-ban hasonló a helyzet, párezerszer több a mexikói takarító/pizzafutár/stb, mint atomfizikus... Számukra amúgy már megvan az alapjövedelem a legtöbb NY-EU országban...
[ Szerkesztve ]
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
Nyugis
senior tag
Üdv
Adott a kérdés : egy 58 éves kamion sofőrt, mire -hogy fognak át képezni, hogy verseny képes legyen a piaci szférában?
Nos a válsz adja magát : sehogy.
Járulékos veszteség lesz.
Ezeknek a cégeknek az ember már mint élőlény nem számít. Csak a számok.
És persze az is csak akkor ha folyamatos növekedést mutat. -
t72killer
titán
A norvégok simán fedeznék az olajbevételekből ahogy pl Brunei teszi. Ráadásul náluk csak kb 4millió a lakosság. A német gazdaság viszont nem bírná el, ha a dolgozók 80%-a "robotmunkanélküli" lenne és alapjövedelemre szorulna. Persze, ilyenkor a robotokat kéne adóztatni, csak kérdés, hogy ilyen esetben nem eleve pl Kínában állítaná fel a full robotizált gyárát egy bmw/vw? A német szoc rendszer jó, de ahogy fentebb elhangzott a jelenlegi kevés rászoruló ellátását magas (ld #31!), a nyugdíjakra is kiterjedő adókból oldják meg. Ha az adóbevétel radikálisan csökken ÉS egyidejűleg a rászorulók száma nagyot nő akkor összeomlik a rendszer.
Bulgária? Kimész a földekre mezőgazdászkodni és szüretkor hazaviheted az "alapjövedelmed" . B-lehetőség, hogy robotadó paradicsommá vállnak így a németo. helyett náluk gyárttat egy csomó cég kevéske adóért cserébe, amiből eléldegél az ország.
[ Szerkesztve ]
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
#06658560
törölt tag
Németeknél vannak olyan csuda dolgok, mint Harz IV, adóköteles nyugdíj és egyebek. Náluk a társadalom egy elég nagy része már kap alapjövedelmet, csak más néven. Ha jól tudom egy gyerek után elég komoly pénzt lehet kapni. Ami alapjövedelem vonalon akár két embert is lefedhet.
-
mattew
tag
Többen felvetettétek az alapjövedelem ötletét.
Egyetlen kérdésem lenne: Miből?
Vagyis miből tudná(k) az ország(ok) finanszírozni az alapjövedelmet?
Szerintetek hogyan nézne ki az alapjövedelem Norvégiában, Németországban, Magyarországon és Bulgáriában? A felsorolt országok életszínvonala jelentős eltérést mutat, gondolom mindenhol más-más lenne a jó megoldás (Nem az egyes országok neve hanem a polgárok anyagi helyzete a lényeg, csak a szemléltetés kedvéért választottam pont őket, bárki behejettesítheti bárhova a saját kedvencét).
A kérdést vitaindítónak szánom, mivel érdekel a téma, remélem lesz vélemény és ellenvélemény is bőven .[ Szerkesztve ]
Nem az a baj, hogy nagy az Isten állatkertje, hanam hogy kicsi a kerítése.
-
rudi
nagyúr
A "mókás" része a dolognak szerintem az átmenet lesz. Hogy melyik országokban kapcsolnak eléggé időben az istenatta nép értelmes működésre nevelésében. Hogy a 80-- átlag IQ-s, vidéki, többségében alkoholista népet vagy a csak facebookhoz értő fiatalokat hogyan mentik meg az éhhaláltól, és a pógárok milyen arányát tudják az AI+automatizálás fölötti szintre csiholni. Ahol ez összejön ott csuda dolgok lesznek, ahol meg nem...
Mókás volt ezekről a dolgokról hallgatni az előadásokat pl. a Fujitsu forumon, ahol az AI+automatizálást kvázi tényként kezelték, ahogy azt is, hogy a vállalatok 30%-a alapjaitól alakul át egy eberöltőn belül.
Resistance Is Futile. You will be assimilated!
-
Megmondom őszintén, ha bejönne egy EU-s alapjövedelem -mondjuk 400-500€-, én boldogan élnék abból...
Egy európai közös 500 eurós alapjövedelem kb. csak az országok felénél okozna elégedettséget, a többiek csapkodnák az asztalt, hogy ez kevés.
Nekem más problémám van az alapjövedelemmel: szerintem a társadalom többsége képtelen volna értelmesen eltölteni a szabadidejét. Maradnának a virtuális és / vagy tudatmódosító dolgok.
-
válasz t72killer #12 üzenetére
Az evolúció lényege az alkalmazkodás.
Nem lehet belekényelmesedni egy melóba (én is ezt teszem ).
Viszont hogy ki veszi meg a termékeket? Azok, akik megtalálják az új pénzszerzési lehetőségeket. A jó ötlet, és a tudás már manapság is mindennél többet ér .Off : Az jut eszembe ilyenkor, hogy milyen sok szakma halt már ki - kádár, bognár, íjkészítő - de a megmarad képviselőik jól megélnek, mert az a kis réteg, akinek igénye van a munkájukra, rengeteget fizet.
Így lesz ez a mostani szakmák egy részével is.
Lehet ellene ágálni, de az idő nem áll meg, a világ változik. nekem sem mindig tetszik, amerre, de attól még ez a körülöttünk levő világot valami kevéssé érdekli.@Haxiboy : Ez a milyen szakon van, elég érdekes.
Sok embert ismertem egyetemen, aki jelentkezett egy szakra, de nem érdekelte az. Mifrancnak ment oda?
Ha odament, mit csodálkozik, hogy nem jó abban, ami nem érdekli?
Utána elmegy a szakmájában dolgozni, és nem jó benne, mert nem érdekli. Aztán elmenne máshova amihez nincs papírja, semmije, persze, hogy nem talál munkát - pedig lehet abban jobb lenne.
Vagy ha talál, akkor azok nem jutnak be, akik azt a területet tanulták (bár lehet, hogy ők sem oda valók )
Biztos én vagyok a hülye, majdnem egész életemben azt tanultam, ami érdekel, és azt is dolgoztam. Majd ez lehet, hogy most változik[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
haxiboy
veterán
A nyugdíj rendszer egészen addig működik jól ameddig több dolgozó ember van mint nyugdíjas.
Persze az átlagemberek minimálbérre vannak lejelentve, vagy akinek saját cége van az magát is arra jelenti le akkor is ha milliókat keres havonta.Sajnos a mostani társadalomról elmondható hogy öregszünk, egyre később vállalunk gyereket (nagyszüleim 17-18, anyum 20 évesen már gyereket neveltek). Én 23 vagyok, de rövid időn belül még nem tervezem mert még el sem kezdtem az életem gyakorlatilag, jövőre fejezem be az egyetemet.
Baromi nagy időhúzásnak tartom hogy az általános iskola 8, a közép iskola 4 évig tart, és ez alatt az idő alatt sem tudják eldönteni az emberek hogy mit szeretnének csinálni, a szakközép iskolás ismerőseim közül 80%-uk nem marad még a közelében sem annak a szakmának amit tanultak.
Személy szerint lerövidíteném az iskolai képzések időtartamát, ha nem is sokkal, mert az oktatásban évekkel le vannak maradva csak hogy a saját leendő szakmámnál maradjak (informatika). Munkakezdéskor ígyis-úgyis tanulnod kell hogy megfelelj az adott vállalat követelményeinek és piac/önálló munkaképes legyél.
A másik nagy helyzet hogy az informatikai piac hatalmas munkaerőt szippantott be, (felénk) aki csak tud és ért kicsit hozzá az ebbe az irányba mozog. Jók a fizetések, általában nincsenek repetitív munkák, illetve nagyon könnyű az elhelyezkedés. DE! Cserébe más szakmák kihalófélben vannak, és bár szükség lenne kovácsra, lópatkolóra, vagy hogy kicsit életszerűbb legyek pékekre, sajnos nem fizetik meg őket annyira mint az IT szektorban dolgozókat. Sokan lennének pedig akik szívesebben mennének el ebbe az irányba (akár csak az ismerősi körömben), de a jobb fizetés akkora húzóerőnek számít hogy inkább választanak egy olyan szakmát amit nem szeretnek annyira, de jobb élet lehetőségével kecsegtet.
Az itthoni oktatásban pedig a legnagyobb probléma hogy a "Mit szeretnék csinálni" - "Milyen szakon vagyok" névben megegyezik de a "Mit szeretnék csinálni" - "Mit tanítanak" már egyáltalán nem passzol, annyi a töltelék tárgy amik egyáltalán nem passzolnak a szakmához hogy mire végez az ember teljesen elmegy a kedve az egész élettől...
Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)
-
aktív tag
Én gyerekkoromtól kezdve munkanélküli vagyok. Viszont a magyar állam a költségvetés terhére minden évben fizet több millió HUF összeget életem végéig. Informatikai, telekommunikációs, világgazdasági híreket szoktam olvasni. A munkanélküli embereknek is jó lenne, ha kapnának pénzt, hogy megtudjanak élni életük végéig. Minden ember végez olyan dolgot, ami hasznos a társadalomnak. Aki vásárol vagy akinek vásárolnak az hasznos a társadalomnak. Ez alapján a teljesen munkaképtelen emberek is hasznosak a társadalomnak, mert munkát adnak a munkaképes embereknek. A munkanélküliek is munkát adnak az embereknek, mert vásárolnak olyan dolgokat, amikre szükségük van, annyi pénzből, amennyi pénzt kapnak valakitől. Pl. általában a nyugdíjasok sem dolgoznak és mégis hasznos tagjai a társadalomnak. Az alapjövedelem segítségével minden ember olyan munkát tudna végezni amilyen munkát szeretne. Amúgy pl. a nyugdíjasok több pénzt kapnak havonta, mint amennyi pénzt befizettek maguk után, amikor dolgoztak*.
*Pl. aki bruttó 100.000 HUF összeget keres minden hónapban 40 éven keresztül és utána nyugdíjba megy az 4.800.000 HUF összeget** fizet be és több nyugdíjat kap, mintha ezt a pénzt befektette volna bankbetétbe, állampapírba, stb.
**Számítási módszer*** infláció nélkül: 10.000 X 12 = 120.000 X 40 = 4.800.000 HUF
***10%-os nyugdíjjárulék esetén 10% összeget vonnak le a bruttó munkabérből és ez alapján fogja majd a munkavállaló a nyugdíjat kapni, ha nyugdíjas lesz.Fujitsu LifeBook U7411; Samsung Galaxy S23 Ultra; Apple iPhone SE (2020); Nokia 105 4G (2023); EVOLVEO StrongPhone Z6; Xiaomi Redmi Note 12; Nokia 105 (2019)
-
#06658560
törölt tag
Korábban az ipari forradalmak idején volt térbeli terjeszkedési lehetőség is, kivándorlás Amerikába, nagyobb földterületek megművelése stb. Most nem nagyon van már ilyen. A biztosítási ügyintéző, a bróker helyét ha gép veszi át, akkor sok mindenre nem lehet átképezni. Az űrbe kilőni se tudjuk, hogy kolonizáljon nekünk egy új bolygót. A mostani automatizálás nem csak a betanított munkákat fogja érinteni, hanem sok képzettséget igénylőt is.
Te hova tennéd azon embertömegeket akik fel fognak szabadulni? Mire képeznéd át? -
t72killer
titán
válasz #06658560 #29 üzenetére
Az effektív adójellegű terhelés (SZJA+Társadalombiztosítás) mindkettejük esetén lényegesen kevesebb, mint Német vagy Magyarországon:
Tény, Norvégiában nem túl alacsonyak az adókulcsok (40% körül van a legmagasabb kulcs), viszont erőforrásaikból (enerigaellátás 98%-ban vízierőművekkel megoldva+ott vannak a tengeri olajmezők) megélnek. Ha az olajkornak vége, semmi más dolguk nincs, mint energiaigényes iparokat telepíteni a vízierőművek mellé (ez pl a Norsk Hydro személyében már megy is). Svájc kicsit kakukktojás, nekik az erőforrás a bankszektor. Még egy tétel, mind3 ország (AUS, NO, CH) államadóssága is lényegesen kevesebb, mint az amerikaiaké vagy németeké, ez is elég lényeges tétel, ha valaki dollárszázmilliárdos társadalmi kísérletbe akar kezdeni.
Az, hogy az SZJA-kulcs mit ír, semmit nem jelent - lásd hungarisztán, ahol szja-ban leverjük a svájci-norvég-luxemburgi-kajmán-szigeteki válogatottat, de valahogy mégis a sor végén kullogunk amikor a helyileg aktuális átlagbér (!!! nem ám a civilizált nyugaton megszokott havi 2-4kEUR) összes terhéről van szó.
[ Szerkesztve ]
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
big-J
őstag
Akik attol felnek, hogy a soforok, gyari munkahelyek helyett nem lesznek masfajta, ujak, ugyanabba a hibaba esnek akik azt mondtak a traktorok elveszik a kapalo munkakat es munkanelkuli meg szegeny lesz mindenki.
Komoly tanulmanyok keszultek es peldak vannak mar erre.[ Szerkesztve ]
-
-
t72killer
titán
Mondjuk az nem is baj, ha csökken a gyerekvállalás - Afrikában, Dél-Ázsiában és D-Amerikában... Bőven túl sokan vagyunk ezen a bolygón.
#25: várd ki a sorod, a skynetnél nem sok humanoid karbantartót láttam
#26: így van, ahol nem 3év a gyes, mint nálunk (kb a világ 99%-a), ott alapvető kérdés, hogy munkát vállalhat-e az anyuka, vagy sem. Ha nincs munkavállalási/karrier-kényszer, akkor sokkal bátrabban vágnak bele a gyerkőcprojektbe, és ha a gyerkőc is kap "alapjövedelmet", akkor teljesen költségsemleges is lehet a gyerekvállalás. Ez kéne a fogyatkozó európai populációnak, a túlszaporodó+erőforrásaikat már többszörösen felélt nációk meg fogják vissza magukat.
#27: bizony! Egy alsóbb szinteken dolgozónak fényévekkel több szabadideje van mint akár egy középvezetőnek. Alsó szinten védenek a munkajogi szabályok, fentebb te vagy mindenki 7/24-ben riasztható anyukája - ami sokaknál munkafüggőséggel is együtt jár, én is nem egyszer nyitom úgy hétfő reggel a melós mailboxomat, hogy van benne 4-5 email a nagyfőnöktől vagy az ő főnökétől.
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
[CsuCsu]
őstag
En rendszeres kapcsolatban vagyok a felso tizezerrel a munkam miatt, es az esik le, hogy heti 70-80 orat dolgoznak vagy meg tobbet. Egy nagy vallalat vezetese megterhelobb a legtobb ketkezi munkanal. A dozsolo, nem dolgozo milliardos sztererotipiaja csak a keleti tipusu kleptokraciakban letezik.
[ Szerkesztve ]
-
L3zl13
nagyúr
Mi tartja vissza jelenleg a többséget a gyerekvállalástól?
1. Anyagiak
2. Nem akarja a karrierjét, életmódját feladni a gyerek miatt.
A robotok mindkettőt képesek megoldani.
Nem tudom milyen gyerekek nőnének fel egy társadalomban, ahol az okosotthon központi számítógépe meg robotok nevelik fel a gyereket, de nem vagyok meggyőződve, hogy negatívan hatna a gyerekvállalási kedvre.A Holtak harca utópiája nekem is eszembe jutott, de sajnos olyan szintű társadalmi, gazdasági és gondolkodásbeli változásokra volna szükség, hogy működjön, amire nem elég pár évtized.
A munkaerőpiaci változások meg ennél gyorsabban is végbemehetnek.Aki hülye, haljon meg!
-
Pete55555
addikt
Gépészmérnök vagyok, karbantartás, tervezés, egyedi gyártás vonalon dolgozom. Nem félek
...Szeretem leracsniztatni...
-
Egon
nagyúr
válasz Cathfaern #21 üzenetére
Ez miért baj ha minden automatizált?
Azért, mert negatívan hathat a gyerekvállalásra, és tényleg kihalunk. DINK family 2.0.
Szóval itt nem arról van szó, hogy a kétkezi, mostani minimálbéres munkások lázadozni fognak. Idővel a felső tízezret ("robottartók") leszámítva senkinek nem lesz állandó, napi 8 órás munkája, mert annyi mindent automatizálni lehet majd.
Hogy mi? A felső tízezernek lesz állandó munkája? Nekik már most sem kell dolgozniuk...
Onnantól két út van, felső tízezer vagy "békeadót" fizet a többi embernek, akik egy megkapják alapjövedelemként és így nem lázadoznak, vagy szó szerint visszaállunk rabszolgatartó társadalommá, ahol a felső tízezer kvázi diktatúrával tartja rendben a társadalmat. Mivel jó eséllyel az első verzió költséghatékonyabb lesz nekik, azt fogják választani...
Baromira nem így működik. Lesz egy köztes réteg, amely kvázi jólétben él majd, és megoldja a társadalom jelentős részének elnyomását.
Nem hinném, hogy létrejöhetne egy általad felvázolt helyzet. Sokkal inkább azt tartom valószínűnek, hogy valamilyen szélsőség fog dominálni. Még azt is valószínűbbnek tartom a te verziódnál(ha már hosszú távon gondolkodunk), hogy egyszer létre fog jönni egy utópisztikus, kicsit kommunista jellegű társadalom (valami olyasmi, mint amit Nemere István Holtak harca című regényében próbált ábrázolni)."Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)
-
Fred23
nagyúr
válasz t72killer #19 üzenetére
Kérdés, mi lesz akkor, ha senki sem akarja finanszírozni?! Cathfaern szerintem jól fogalmaz a "békeadó" szóval, vagyis ha nem hagyják magukat lehúzni kicsit a nagyvállalatok, akkor olyan csúnya dolgok lesznek, amit tényleg nem sokan akarhatnak!
A multinacionális nagyvállalatokkal meg kell értetni, hogy nekik is jobb, ha fizetnek egy kicsivel többet, illetve a lecsúszó emberekkel is azt, hogy nem kaphatnak túl sokat az emberiség érdekében. Leáll a fejlődés, ha elsegélyezik a megtermelt profitokat! Az alacsonyan képzett tömegek általában inkább sörbe fektetnek, nem űrhajózásba, az általuk generált kereslet nem ér annyit a fejlődés szempontjából, mint a nagyvállalatoké.
[ Szerkesztve ]
-
L3zl13
nagyúr
válasz Pécsi gyerek #17 üzenetére
Ahogy luddita mozgalom is sikeresen megakadályozta a gépek elterjedését. Ja mégsem...
Naív azt hinni, hogy a fejlődés szándékos lassítása hosszú távon működhet.Aki hülye, haljon meg!
-
Cathfaern
nagyúr
Amit írok az ennél távolabbi jövő. Az a helyzet, hogy nem csak a kétkezi munkások munkája lesz automatizálható, hanem nagyon sok, mostani középosztálybeli munkája is. Legelsőek talán a könyvelők és banki alkalmazottak lesznek, de pl. a teljes háziorvosi rendszer is automatizálható.
"ellenkező esetben kevesek éreznék motiválva magukat, hogy dolgozzanak"
Ez miért baj ha minden automatizált? Gondolj egy olyan világra, mint a régi rabszolgatartó társadalmak. Csak nem rabszolgák végzik a munkák jó részét, hanem robotok. A rabszolgatartók akkor se végeztek a mai értelemben vett munkát.Szóval itt nem arról van szó, hogy a kétkezi, mostani minimálbéres munkások lázadozni fognak. Idővel a felső tízezret ("robottartók") leszámítva senkinek nem lesz állandó, napi 8 órás munkája, mert annyi mindent automatizálni lehet majd. Onnantól két út van, felső tízezer vagy "békeadót" fizet a többi embernek, akik egy megkapják alapjövedelemként és így nem lázadoznak, vagy szó szerint visszaállunk rabszolgatartó társadalommá, ahol a felső tízezer kvázi diktatúrával tartja rendben a társadalmat. Mivel jó eséllyel az első verzió költséghatékonyabb lesz nekik, azt fogják választani...
-
Egon
nagyúr
válasz Cathfaern #18 üzenetére
Szerintem ez egy rendkívül naiv megközelítés.
Csak akkor fog terjedni az alapjövedelem (ha geyáltalán), amikor már tömegesen veszítik el az emberek a munkájukat. Az alapjövedelem mértéke általánosságban biztos, hogy nem lesz elég "egy áltlagos jólét" szintjéhez. Inkább a minimálbér környékén (alatta) várható (ellenkező esetben kevesek éreznék motiválva magukat, hogy dolgozzanak; a gyerekvállalási kedvre is negatívan hatna szvsz).
Nem tudok abban hinni, hogy a kétkezi munkások érdekei kerülnének előtérbe (a felső tízezer érdekei ellenében)."Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)
-
t72killer
titán
Kérdés, ki finanszírozza? Mert ha nem a csúcs-milliárdosok zsebéből húzod ki a szükséges összeget (ténylegesen, és nem úgy, hogy ráterheli a dolgozóira, stb), akkor csak a zsugorodó még dolgozó középosztályt nyomod le.
Az egyetemes, egész világra kiterjedő robotadó lenne kb a megoldás: minden robot után annyi Ft/$/€ adót kelljen leperkálni, amennyit a kiváltott munkások fizetnének. Erre kb semmi esély, ahogy ma léteznek adóparadicsomok, és Apple-M$-Gugli fajsújú nagykutyák dollár-százmilliárdokat dugnak el anyaországuk adóhivatalai elől, úgy a jövőben lehetnek robot"paradicsomok", azaz a multi ott dolgoztatná a robotját, ahol azt nem adóztatják. Ha kell, nemzetközi vizeken az óceán közepén...
#17: nem véletlenül lázadtak a munkások a XX.szd elején Oroszországban. Csúnya vége lett, nem ártana elkerülni egy hasonlót - de sajnos a történelem szereti ismételni önmagát.
#18: ezt egy Ausztráliára, Norvégiára, Svájcra, ahol eleve a legmagasabb szinten áll a jólét, extrém magas a GDP és nem vészesek az adók, el tudnám képzelni. Képzelj el egy Mo.-gon hasonlót: mondjuk 6 millió embernek havi 100eFt-ot juttatni, ami télen nem is elég fűtésre+kajára az évi 7EZER MILLIÁRD Ft! Ezt ki fogja befizetni a már jelenleg is mínuszos, EU-segélyekből tengődő ktg-vetésbe?
[ Szerkesztve ]
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
Cathfaern
nagyúr
Valószínűleg igen, ez lesz a jövő. Lesz egy alapjövedelem, ami elég lesz ahhoz, hogy adott ország színvonalához képest egy átlagos jólétben lehessen élni. Emellett az emberek nagy része nem fog állandóan dolgozni, hanem ahogy a cikkben is szó van róla, dinamikusan, projectszerűen fognak munkákat vállalni. Pl. ideje gépbővítésnek? Elvállal egy pár hetes projectet, és tud venni egy jobb gépet (mint amit az alapjövedelem megengedne). Valakinek hivatása a munkája de imád síelni? Év nagy részében dolgozni fog, de téli hónapokban a félretett pénzből + alapjövedelemből elmegy 3 hónapra a hegyekbe.
Aztán lehet nem ez lesz, de szerintem egy nem rossz jövőkép
-
Pécsi gyerek
addikt
Érdekes hogy arra még senki nem gondolt,hogy az emberek egyszer tömegessen megunják,mint egy párszor már a történelemben előfordúlt,hogy szar nekik.És akkor belehuzzák a gyáros fejét a robotjaiba
Gigabyte b360 hd3+i5 8400+4×4 gb ddr4 2400 mhz+fsp 460 80+Gtx 1060 6 Gb +zalman z1 neo
-
janeszgol
félisten
Látom az eszedbe se jutott, hogy lenének, akik abból képeznék magukat. Ma egy szakma elsajátítása minimum 300 ezer forint környéke. Minimum! Indult programozói képzés, valami 1,2 millióba kerül. Na ehhez mit szólsz?
Teremtettél értéket, mert szolgáltatást vettél igénybe. Igaz közvetetten, de akkor is.[ Szerkesztve ]
-
[CsuCsu]
őstag
Ez azert nem ilyen egyszeru. Ha az ertekteremtes modjait atveszik a gepek, mit csinaljon az ember? Doljon kutba? Mert a hosszutavu jovo ez. Az elit szakmak (orvos, jogasz, cegvezeto, dizajner, tanacsado, stb.) megmaradnak, de peldaul mar a konyveloket is visszavagjak. A gepek az emberek helyett fognak dolgozni, ezert adot kell kivetni rajuk es visszaosztani, kulonben csak egy gazdag reteg monopolizal mindent.
-
Fred23
nagyúr
Nekem nagyon szimpatikus pedig tényleg! Egy eszköz lenne arra, hogy sose kelljen kiszolgáltatottnak éreznem magam teljesen, illetve akár lemondhassak nagy fájdalom nélkül a nyugdíjról is. Megmondom őszintén, ha bejönne egy EU-s alapjövedelem -mondjuk 400-500€-, én boldogan élnék abból, mert ki tudnám egészíteni könnyű, kényelmes, otthoni munkával annyira, amennyi nekem elég. Ismerek még jópár embert, aki így lenne vele, és némelyikük értékteremtése valóban nem megszokott, de bőven lehetne arról vitatkozni, hogy mi számít értékteremtésnek a világban! Ha szervezel egy sokak számára élvezetes sportversenyt, akkor pl. teremtettél értéket, vagy sem? Stb.
A leendő magyar alapjövedelem viszont nem nagyon mozgat, bár azt is jó ötletnek tartom. Más kérdés, hogy nem szavaznék az MSZP-re semmi pénzért! (A jelenlegi kormányra sem, de ők nem is ígérnek alapjövedelmet.)
[ Szerkesztve ]
-
t72killer
titán
Ez köszönhetően a modern technológiának manapság kevesebb egy évtizednél. Azaz mire kitanulsz egy szakmát, már nincs is rá szükség, egy rakat munkakereső jön szembe, akik nézegetik melyik áruházláncnál keresnek árufeltöltőt-kasszást-takarítót.
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
nagyúr
a bővülés fázisában mindig. a konszolidáció folyamán kerül elő az, hogy akkor most fogjuk a meglévő megrendeléseket, és próbáljuk meg hatékonyabban, kevesebb költséggel megcsinálni.
Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.
-
bear_
aktív tag
A jó ég óvjon az alapjövedelemtôl. Ha nem teremtesz értéket, miért is akarsz akár egy fillért is ingyen?
Szerk.: az elsô hozzászólásra akartam válaszolni.
[ Szerkesztve ]
-
L3zl13
nagyúr
Nagyon megnyutatott ez a "nem tudjuk még honnan és milyen fajta munka lesz, de tuti biztosan többet ad mint amennyit megszüntet".
Aki hülye, haljon meg!
-
t72killer
titán
válasz Eugene Roe #6 üzenetére
Láttál ilyen igyekezetet pl a Mo.-gon tenyésző multik körében?
"WC-re sincs idő elmenni – picit feszes a tempó a Suzukinál
Tudom, a gugli Kaliforniában bicikliket oszt és havi többmillió Ft-os fizetést ad, de nem mindenki dolgozik a guglinál. A fentebbi díszmadarak persze azonnal tapsolnának, ha a hús-vér munkást robotra cserélhetnék, és rúgnák ki helyből az utolsó "felesleget" is. Ezekután csak a robotkarbantartónak kellene bejönni aug 20-án, ill. neki nem maradna ideje WC-re menni...
Még azt se mondhatni, hogy K-EU "kultúra" (pláne akkor nem, amikor még a rabszolgatörvényt is megsértik), mi tart vissza egy multit attól, hogy európai béreket adjon annak a munkásnak, aki a vastag, többmilliárd$-os profitját megtermeli? IT iparban beszélhetnék pl az Apple-ről, akinek elég komoly erőfeszítés a rabszolgamunkás vádakat eloszlatni. Igen, ők tuti szuper munkaadók New Yorkban, Londonban, Sydney-ben, csak a 15éves gyerek, aki napi 10 órában a telefonjaikat rakja össze kínában aligha kap évi 20 nap fizetett szabit, csilivili fizetést+nyugdíjjárulékot.
[ Szerkesztve ]
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
Eugene Roe
őstag
Valami Henry Ford márpedig azért emelt béreket, és csökkentett munkdaidőt, hogy a dolgozóinak legyen pénze a tragacsra, és ideje használni azt (ergo motiváció és vásárlóerő). Egy ideig úgy tűnt, hogy azért bejött neki.
[ Szerkesztve ]
It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!
-
t72killer
titán
Szkeptikus vagyok: mikor is hajtott arra egy multi, hogy munkahelyeket teremtsen? Mindíg is az volt a cél, hogy egyre kevesebb munkással oldják meg a feladatot. Nem mindenki gépész-robottervező/javító vénával születik, velük mi legyen? Kapnak egy kajára-egérlyuk lakásra elegendő "alapjövedelmet" a fejlett, gazdag országokban (máshol annyit se), aztán vegyenek magunkak egy VR-szemüveget, ha a számukra megfizethető 4 szürke falon túl mást is akarnak látni?
#4: nem is csillognak már annyira a fogyasztásnövekedésben egyik szektorban se. Egyrészt a fizetőképes fogyasztó rájött, hogy nincs értelme félévente modernebbnek, környezetbarátabbnak hazudott autót, laptopot, stb venni - mert bőven jó a régi, ráadásul az kisebb eséllyel hullik szét, mint egy csilivilire fényezett újdonság, amiből a fele anyagot kilopták "költségcsökkentés" meg "sleek design" címszóval. Ja és a fizetőképes réteg is csökken:
[ Szerkesztve ]
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
cskamacska
addikt
Elképzeltem, ahogy majd azt nyilatkozzák a guglinál, hogy befektetéseik komoly a társadalmi problémákat generálnak már középtávon is.
Azt viszont továbbra sem értem, hogy ha a cégek jól lespórolják a munkaerő költségeket az automatizálás következtében, akkor ki a kutyafüle fogja megvásárolni a szemetjüket, ki fog fogyasztani a fogyasztói társadalomban? A plebstől középkori nemesi szinten elszakadt felső tízezer, vagy a robotjaik?
"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"
-
Ixion77
addikt
válasz aprokaroka87 #2 üzenetére
Nem a technikai tudás számít, hanem hogy mennyire igényel emberi képességeket a munkakör: kreativitás, empátia, szépérzék, intuíció, stb. Nem véletlen, hogy nyugaton egyre inkább ezzek fejlesztésére helyezik a hangsúlyt az oktatásban a lexikális tudás helyett.
"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."
-
aprokaroka87
nagyúr
Jól gondolom hogy itt azok a munkavállalok lesznek "hátrányban" akik nem rendelkeznek technikai tudással.
-
Fred23
nagyúr
Kircsi lenne 2030-ra egy EU-s alapjövedelem!
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest