Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    válasz Cathfaern #18 üzenetére

    Szerintem ez egy rendkívül naiv megközelítés.
    Csak akkor fog terjedni az alapjövedelem (ha geyáltalán), amikor már tömegesen veszítik el az emberek a munkájukat. Az alapjövedelem mértéke általánosságban biztos, hogy nem lesz elég "egy áltlagos jólét" szintjéhez. Inkább a minimálbér környékén (alatta) várható (ellenkező esetben kevesek éreznék motiválva magukat, hogy dolgozzanak; a gyerekvállalási kedvre is negatívan hatna szvsz).
    Nem tudok abban hinni, hogy a kétkezi munkások érdekei kerülnének előtérbe (a felső tízezer érdekei ellenében).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Cathfaern #21 üzenetére

    Ez miért baj ha minden automatizált?

    Azért, mert negatívan hathat a gyerekvállalásra, és tényleg kihalunk. DINK family 2.0.

    Szóval itt nem arról van szó, hogy a kétkezi, mostani minimálbéres munkások lázadozni fognak. Idővel a felső tízezret ("robottartók") leszámítva senkinek nem lesz állandó, napi 8 órás munkája, mert annyi mindent automatizálni lehet majd.

    Hogy mi? A felső tízezernek lesz állandó munkája? :U Nekik már most sem kell dolgozniuk... :U

    Onnantól két út van, felső tízezer vagy "békeadót" fizet a többi embernek, akik egy megkapják alapjövedelemként és így nem lázadoznak, vagy szó szerint visszaállunk rabszolgatartó társadalommá, ahol a felső tízezer kvázi diktatúrával tartja rendben a társadalmat. Mivel jó eséllyel az első verzió költséghatékonyabb lesz nekik, azt fogják választani...

    Baromira nem így működik. Lesz egy köztes réteg, amely kvázi jólétben él majd, és megoldja a társadalom jelentős részének elnyomását.
    Nem hinném, hogy létrejöhetne egy általad felvázolt helyzet. Sokkal inkább azt tartom valószínűnek, hogy valamilyen szélsőség fog dominálni. Még azt is valószínűbbnek tartom a te verziódnál(ha már hosszú távon gondolkodunk), hogy egyszer létre fog jönni egy utópisztikus, kicsit kommunista jellegű társadalom (valami olyasmi, mint amit Nemere István Holtak harca című regényében próbált ábrázolni).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Új hozzászólás Aktív témák