- Elon Musk kezébe adnák az amerikai TikTokot
- Nem tetszik az EU-nak az új díj, amit az Apple a fejlesztők vállára tesz
- Egy hibás appfrissítés miatt távozott a vezérigazgató
- Csoportos keresetek tömegeit zúdítják a tech cégekre a britek, az Apple az első
- Kiderült, hogy miért nem viszik az NVIDIA új AI-chipjeit
Új hozzászólás Aktív témák
-
camillus
tag
'a Steam
pingvin logós termékeit is
leemelhetik a digitális pocokról'
lol. rebecca néni szereti a compizt, miközben a !# (rip) tudta hogyan kell komposztálni a video tearing-el megvert talajon. Példa helyett csili-vili bohócruhát vettek fel.[ Szerkesztve ]
http://i.imgur.com/Ea58ASu.jpg
-
Fenyő
őstag
Le mertem volna fogadni, hogy ebből (is) Win vs Linux flame lesz, amúgy én érdemben szólnék hozzá a cikkhez (használom a Mintet, Wint is), konkrétan a választás alatt leírtakkal nem feltétlen értek egyet;
- Egyrészt a 64 bites verziókat nem feltéten 4GB vagy afölött ajánlanám, Xfce környezettel már 1 Gb-on is jól elfut, maga pure rendzser kb 200 mb ramot eszik boot után, míg mondjuk a 32-es 170-et, tehát nemigen oszt-szoroz, ellenben ami kihasználja a 64bitet az gyorsabban fog futni, néhol nem is kicsit, ill a 32bites verziók karbantartására már nem fordítanak akkora figyelmet, tehát bugokkal is nagyobb eséllyel találkozhatunk.
- Asztali környezet kiválasztásánál pedig nem csak a ramot, vgat kell figyelembe venni hanem a cpu-t is, egy egymagos/gyengébb 2magos gép esetében hiába van sok ram vagy erős vga a cinnamon/kde meglehetősen lomha lesz, tehát ha vki régi gyengébb gépét használná Linuxxal merthogy arra még van driver, akkor inkább xfce, esetleg mate ajánlható.
Amúgy átlagos otthoni használatra teljesen megfelel a Mint is, elég könnyen kezelhető a felülete, nyugdíjas anyum akinek nincs komoly it múltja (tehát berögzülései) a Linuxot jobban kedveli merthogy neki az jobban átlátható meg gyorsabb is, pedig Win7 is ott figyel a gépén (pedig egy Core2-es 4Gb rammal G41-es lappal, tehát annyira nem is gyenge, de mivel nincs SSD a Win esélytelen a Linuxxal szemben vinyón az elavult fájlrendszer okán).
Munkára már teljesen más kérdés, pl ha vkinek speciálisan olyan progi kell ami csak Win alatt fut (bár Linux alatt van Wine is, de messze nem minden esetben megoldás) vagy az említett MSO LO inkompatibilitás, esetleg újabb játékokkal játszana, akkor nincs mese, nincs igazán választása, meg kell venni-e a Wint.[ Szerkesztve ]
Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!
-
félisten
Win 10? Akkor gondolom UEFI- s az öreg gép! Akinek viszont nem az, az 10- et már biztosan nem telepít rá!
~45e se jut mindenkinek rá vagy csak minek dobja ki feleslegesen, ha van ingyenesen jobb megoldás is.Sokan jönnének azzal, hogy az idős ember nem képes Linuxot telepíteni segítség nélkül! Mer' amúgy Win 8- at csípőből telepít bármelyik nyugdíjas!?
mindegy, ahogy látom erősen elbeszélünk egymás mellett.
Valóban, te viszont a cikk témája mellett is elbeszélgetsz egész jól!
Mindenesetre én nem offolnám tovább!
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
anulu
félisten
"Más kérdés, hogy az SSD+Win 8.1 árából már fiatalabb gépet is lehetne venni és mehet is rá az ingyenes Linux Mint!"
~45e volt, és 3-4 évig még bőven jó lesz. ill akkor már W10-el.
mindegy, ahogy látom erősen elbeszélünk egymás mellett.
[ Szerkesztve ]
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
-
lako05
tag
Már rég áttértem volna a Linuxra, ha nem lenne pár Windowsos program amit napi szinten használok, pl a Photoshop (tudom, tudom, ott a GIMP, de elég keveset tud a PS-hez képest...) az FL Studio, stb...
-
félisten
Akkor vegyük úgy, hogy az a cikk azoknak a jó szülőknek, nagyszülőknek és gyerekeiknek hasznos, akiknek mondjuk nincs pénzük megvenni a W 8.1- et meg az SSD- t bele!
Más kérdés, hogy az SSD+Win 8.1 árából már fiatalabb gépet is lehetne venni és mehet is rá az ingyenes Linux Mint!
Külön nem térek ki arra, hogy 10 éves gépbe érdemes- e SSD- t venni, ha sata1- es a csatlakozója, mert ez már SSD topikba tartozik.
PAE-, NX és SSE2-támogatás hiányára sem térek ki, mert az is másik topik témája.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
anulu
félisten
"Régi gépre új Linuxot"
jóanyám gépe 4400+ AMD X64, 2GB RAM-mal, erősen nagyon sok éves darab. kapott egy SSD-t és 100%-ban tökéletes a 8.1. egy régi gépen a 8.1 azonos hardware-en jobban is tud futni, mint a 7
[ Szerkesztve ]
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
-
félisten
válasz #57638400 #38 üzenetére
Vagy, mert ilyen régóta lehetséges:
Ha nem kell a géphez adott Windows, vissza lehet kérni az árát
Meg aztán nem csak mostanában vettek gépet az emberek, így bármi előfordulhat:
Régi gépre új Linuxot
Váltás Windows XP-ről Linux Mintre
Így költözzünk Linuxra!Az ingyenebédes cím valószinűleg erre a cikkre reagálva született:
Windows 10: nincs ingyen ebéd![ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
bambano
titán
"Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy a fejlesztő (vagy kőműves, ápoló, akárki, aki ért a programozáshoz), 8-10 óra munka után hazamegy és még pár órában teljesen ingyen fog minőségi szoftvert készíteni a közösség szolgálatában.": hát pedig ez történik már vagy 24 éve egyhuzamban...
az elején még úgy zajlott a dolog, hogy akik melóban használták a linuxot, azok otthon fejlesztették azokat a részeket, amiket melóban is használtak. meg is látszott rajta, a hálózati stackje kilométerekkel jobb, mint bármi másé, mert sok ispnél használták.
"Ingyen ebéd márpedig nincs": amennyiben neked jogod van ingyen letölteni és használni egy oprendszert, például a debiant, akkor bizony neked van ingyen ebéd. vedd úgy, hogy pár tökös programozó bedobálta a közösbe a munkáját, ők adok-kapok alapon, amiből neked is csurran-cseppen.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
attila9988
őstag
Két irányból közelíthető meg a kérdés, ugyanis pontosan kétféleképpen tudok fizetni a rendszerért.
1) Amikor veszek valamilyen terméket, vagy fizetek egy szolgáltatásért, aminek a gyártója/üzemeltetője pénzt költött valamely nyílt forrású program képességeinek fejlesztésére. Ilyenkor, ha ők valamilyen formában a költségeik részeként beépítették azt a termék/szolgáltatás árába, akkor megfizetem. Amennyiben így van, akkor abban az esetben is fizetnem kellene, ha ők valamilyen zárt forrású programot használtak, mondjuk vettek windows licenc -t, vagy office -t. (ráadásul, ha ehhez valamilyen módon kötnek engem is, akkor nekem közvetlenül az ms -nek is fizetnem kell még pluszban.) Ebben az esetben pedig, ha csökkentik a költségeiket valamilyen formában, azzal én csak jól járhatok, pl ha lefejlesztik maguknak a szükséges funkciókat.
Ezt az esetet emlegetni tehát felesleges.2) Ha valamilyen cégnek fizetek a támogatásért. Ez akkor lehetséges, ha olyan szolgáltatásra is szükségem van, amit nem tudok házon belül megoldani, esetleg biztosítékot akarok arra, hogy adott software rendelkezésre állása számomra megfelelő.
A support minőségét tekintve, egy sima oem windows valahol a béka segge alatt van. Ehhez képest a leggagyibb linux support is fényévekkel jobb, ha már fizet érte az ember.Így tehát igazad van, adott esetben fizethetek a rendszerért, ám ez minden esetben kevesebb, mint általában a zárt, tulajdonosi programok esetében, vagy semmi... ha épp úgy akarom. Mindezek mellett nem köti meg a kezem a licenc. Azt csinálok, és annyi gépen, amit, és amennyin nekem jól esik. Ha veszek support -ot akkor veszek, ha nem, akkor nem.
A közös fejlesztésnek a költségekre gyakorolt hatása minden esetben pozitív, akár a software fejlesztőkről, akár az informatikai eszközök gyártóiról, akár a végfelhasználókról van szó.
Nem állítom hogy csak és kizárólag ezzel a modellel kellene működnie az iparnak, de az olyan ferdített, túlzottan leegyszerűsített kijelentéseket, mint hogy "nincs ingyen ebéd", inkább felejtsd el.
„Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)
-
justaview
senior tag
Nem akarnám megölni a kialakuló parázs vitát, sem szítani, de szerintem tök fölösleges egymást győzködni arról, hogy a Linux jó alternatívája/helyettesítője a windowsnak, vagy sem.
Mindenkinek mások a preferenciái, és csak jó néhány paraméter együttes értékelése döntheti el, hogy egy valaki számára így van, vagy sem.
Csak néhány paraméter:
Ha valakinek a cégénél napi szinten windows-al, illetve azon futó MS Office-al kell dolgozni (mint felhasználó, nem informatikus), és sokszor kell haza cipelnie a munkáját, hogy otthon folytassa, annak jellemzően 100% kompatibilitás kell, amit sem a Libre, sem egyéb utánzatok nem nyújtanak. Így, ha jót akar magának, otthon is marad az eredeti MS verzióknál, különben nem pénzzel, hanem az idejével fog fizetni, de drágán! (Én 1,5 évig kísérleteztem a Linuxok különböző verzióival otthon, mert tetszett az újdonság, végül emiatt tértem vissza windowsra. Ugyanis nincsen tengernyi időm arra, hogy kompatibilitási problémákkal bajlódjak.)
A másik a játék, amit már említettek páran. ha valaki játék függő, és a legnagyobb játékok legújabb verzióit szereti tépni napi szinten, hát az is jól gondolja meg a Linux-ra váltást (bár nem lehetetlen).
A harmadik a tetszési index. És ezen nem lehet vitázni. Vagy tetszik, és kézre áll valami valakinek, vagy nem, és ennyi.
És sajnos, ha tetszik, ha nem, jelenleg a tömeghatás is a windows felé tereli az emberek nagy részét, vagyis a ha környezetemnek is az van, sokszor kényelmesebb nekem is azt választani, mert könnyebb lesz a környezetemmel kommunikálni, egymástól kérdezni, tanulni. De ez a hatás érvényesül más területen is, pl. mobiltelefon.
A windowsról linuxra váltást az új rendszer működésének megtanulása is hátráltatja, az emberek szeretik a megszokott dolgokat (ebből él a McDonalds is). Elgondolkodtató, hogy az ingyenesség ellenére még mindig csak néhány %-on áll a linux, de lehet, hogy senki nem normális...
[ Szerkesztve ]
-
#57638400
törölt tag
válasz tatararpad #35 üzenetére
Hmm, mondasz valamit. Nos, ők használják nyugodtan. Ami működik, nem kell megjavítani. Igazából arra gondoltam, hogy aki üres gépet vesz és jogtiszta rendszert akar ingyen, annak tökéletes választás lehet.
"Az egész Univerzum egy ingyenebéd" - Stephen Hawking
-
Ezekiel Ston
senior tag
Jó a cikk. Tetszett. Nekem az asztali itthoni gépre van felhúzva a linux mint 17-esből 17.1-re a gép. Hibátlanul megy bármi amit indítani akarok.
Filmnézés tévére kinyomva a kép, gépen mást csinálok addig míg asszony filmezik... -
tatararpad
őstag
válasz #57638400 #33 üzenetére
Ezzel csak annyi a bökkenő, hogy azt feltételezed, hogy a user választási helyzetben van. Márpedig viszonylag kevesen vesznek üres gépre dobozos Windowst, többség vagy upgradel aprópénzért, vagy gépre előtelepítve kapja, vagy munkahely/iskola adja neki, és így tovább. Onnantól kezdve meg hogy van egy jól működő rendszer a gépén, nem fog elgondolkozni, hogy jaj Istenem én szabadon GNU-ban is tudom indítani az internetet.
Amúgy a Mint tényleg nem rossz cucc, rakjátok fel rá a Numix témát és megkapjátok az XP flat dizájnos változatát
(mellesleg a nincs ingyen ebéd nem arra vonatkozik, hogy te máshogy fizetsz érte, hanem arra, hogy ha te nem, de más biztos fizet valamivel érte)
[ Szerkesztve ]
-
spammer
veterán
"igen, pl. a beleölt idő, szívás, tapasztalatszerzés, fórumolvasás is egyfajta "fizetés"."
Az hát, mert a jobbak úgy születnek, hogy tudnak mindent, vagy csak kiszopják a kisujjukból. A windózt sem kellett tanulni senkinek, csak úgy tudták, hogy működik, azt' kész. Megtanultunk írni-olvasni, azért is fizettünk az időnkkel. A qrva életbe...
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
#57638400
törölt tag
Jól beszélsz. Pontosan ezért felesleges szidni, ráadásul ez a cikk sem azt állította, hogy mindenkinek Mintet kéne használnia bármi más helyett. Ez a cikk pontosan arról szólt, hogy otthoni, youtube-ozós, zenehallgatós (...) felhasználónak sokkal jobb és könnyebb választásnak bizonyulhat, mint egy Windows.
Egyébként én meg multibootban szoktam használni mindenfélét, mert mindenre más a megfelelő - nomeg szeretek konfigurálgatni, telepíteni.
-
anulu
félisten
válasz attila9988 #30 üzenetére
egyén függő. mennyire értesz hozzá, esetleg mikor lenne szükséged egy olyan hiba miatt hivatalos supportra, aminél már megállt a tudomány nálad. van akinek ez azt jelentheti, hogy egy LibC frissítés miatt nem megy egy appliance, de akár azt is, hogy csak mondjuk open driver van a hangkártyádhoz, és bugzik vele az S/P-DIF.
amíg nincs a rendszerrel gond, nem kell semmilyen segítség, magadnak rendben tudod tartani, addig az esetleges "fizetés" kockázata minimalizálható. ha képben vagy annyira, hogy ezt meg tudd tenni.
#31: igen, pl. a beleölt idő, szívás, tapasztalatszerzés, fórumolvasás is egyfajta "fizetés".
[ Szerkesztve ]
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
-
fogtunder
nagyúr
válasz AxBattler #23 üzenetére
felesleges a munkát a privát felhasználással keverni, tök más pálya, melós cuccokért érdemes fizetni, mert meg tudod termelni az árukat. ha nem akarnék játszani is a gépen, igazából semmi komoly okom nem lenne, hogy windowst használjak. melóban nem szívnék pl. a calc és excel közötti különbségek miatt, de otthon az esetek többségében a google docs is pont elég. a felhasználói programjaim amúgy is évek óta cross-platform cuccok.
(#30) attila9988: akkor fizetted meg, mikor megtanultál olvasni és angolul.
[ Szerkesztve ]
I hate morning people. And mornings. And People.
-
attila9988
őstag
csak az üzleti modell más. Az ingyenes szolgáltatásait a Google sem emberbarátságból adja ingyen, ahogy a Canonical sem.
Összekeversz két teljesen különálló üzleti modellt. A netes szolgáltatás, és a software fejlesztés két, teljesen külön téma.
Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy a fejlesztő (vagy kőműves, ápoló, akárki, aki ért a programozáshoz), 8-10 óra munka után hazamegy és még pár órában teljesen ingyen fog minőségi szoftvert készíteni
Pedig pontosan így indult az egész gpl -es történet. Nézz utána kicsit jobban. Vannak igazi megszállottak, akik szakmai okokból csinálják. Ma annyiban más a helyzet, hogy a nagy cégek is beszálltak a játékba, és fizetett programozókkal kódoltatják le, amire éppen szükségük van. A közös fejlesztési modell mindenki számára előnyös, ezért is működik.
csak a fejlesztés sebessége nem lesz kielégítő.
Teljesen rosszul képzeled el az egészet. Általában az emberek megpróbálnak egy hagyományos céges modellt leképezni az opensource programokra, és teljesen hibás következtetéseket vonnak le ezzel kapcsolatban.
„Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)
-
lev258
veterán
Valahol igazad van abban, hogy Microsoft ökoszisztémában élünk igen hosszú ideje, és ennek megfelelően erre van kihegyezve a szoftveripar is. Ez tény. Ennek ellenére a Linux maga egy alternatíva, bár nem mindenkinek és nem minden felhasználásra.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
anulu
félisten
ismét csak a #11-re tudok visszautalni. nem az OS-ek pénzbe kerülését hoztad fel, hanem, hogy a telepíthető programok is ingyenesek.
a cross platform free cuccok ugyanúgy használhatóak (Gimp) vagy ugyanúgy hulladékok (LibreOffice) mindkét rendszeren. Win-re legalább van rendes, de pénzbe kerülő alternatíva...
[ Szerkesztve ]
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
-
spammer
veterán
Trollkodásból jeles. Vagy csak nem tudod értelmezni a "járulhatna" szót. Senki sem mondta, hogy kötelező a meló után ópenszószt tunkolni, de megvan a lehetőség rá. És ha hiszed, ha nem, hozzá is járulnak sokan, és működik a dolog.
„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."
-
Dr.FantastiK
őstag
nagyon hasznos ez az iras,
kimondottan ideje van mar vegre foglalkozni a Linuxok-al is !!
Main full time job : >>> The ultra fast money producer !!!
-
félisten
Hát, bennem még az él, hogy Linus Torvalds bemutatott egy kövéret az Nvidia-nak...
Ezek szerint javulnak a dolgok.A driverek esetlenségét még meg tudnám emészteni, de a dokumentumok bugosságát sajnos nem tudom. Munkához kell, és nem szempont, hogy kinek a hibájából jönnek elő a gondok: múkodj, és kész.
Még a W7 + LibreOffice talán elfogadható lenne...
"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki."
-
anulu
félisten
továbbra is a telepíthető programok ingyenességéről van szó
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
-
félisten
Nyilvánvaló, sőt van pár fizetős disztró is. Ez a cikk viszont a Linux Mint 17.1- ről szól.
Az első mondat pedig felkelti a figyelmet, arra szolgál, kár abba is belekötni! Minden cikknek kell egy jó cím is!
(#22) anulu Minden home usernek szükséges program ingyenes a Mint- hez, Win 7 esetén ezt nem merném állítani, bár ott is megoldható minden ingyenes programokkal, például nagyszerű crossplatform programok vannak, de maga az oprendszer volt a fő kérdés, ami ott nem ingyenes.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
anulu
félisten
értem, csak arra akartam célozni, hogy vannak Win-re is ingyenes, és Linuxra is nagyon durván fizetős alkalmazások. csak egy példa. szóval ez a nagy ingyenesség nem teljesen fedi a valóságot...
[ Szerkesztve ]
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
-
lev258
veterán
válasz AxBattler #13 üzenetére
Grafikus driverekben kicsit más a helyzet, mint Windows alatt. Van egy úgynevezett nyílt driver, mely a kernel része és vannak zárt driverek, amik a gyári driverek. Az Intel-nek csak nyílt drivere van, ami igen jó, és ami szempont lehet másoknak, itt jóval kevésbé avul el. Gondolok arra, hogy sokan panaszkodnak, a pár éves Intel cuccokhoz is már nem nagyon ad ki új támogatást az Intel Windowsra, csak a legújabbakkal foglalkozik. Az AMD-nél kezdenek egyre közelebb jönni a nyílt driverhez, egyrészt támogatják fejlesztőkkel is, másrészt az új zárt driver-t is már nyílt alapokra építik és valószínűsíthető, hogy a következő években egyre jobban ezt az irányt erősítik. Az Nvidia zárt drivere teljesítményben fej-fej mellett van a Windows driverrel, nagyon sok kód megosztott a platformok között. Sajnos ők a nyílt driverrel nem foglalkoznak, egyedül a Tegra és társai fontos nekik. A zárt driverek teljes OpenGL támogatással rendelkeznek, a nyíltak jelenleg teljes OpenGL 3.3-mal, de már sok funkció kész egészen a 4.4-ig, vagyis csak idő kérdése a teljes ezekben is (tehát inkább ugrások lesznek, pl. rögtön 4.2).
A nem x-es doksik támogatása már nagyrészt rendben van, az x-esekkel több baj van. A gond abból adódik, hogy bár hivatalosan dokumentálva vannak a formátumok, a Microsoft nem ragaszkodik ehhez és akár Office-onként is változtat dolgokon. Ezt elég nehéz követni és mindig visszafejteni, mi az aktuális szabványuk.
F34R: Nézz utána mégegyszer.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
anulu
félisten
valamit nem értek. ha nincs ilyen nyomás, és tulajdonképpen mindenkinek a saját belátására van bízva, hogy ez milyen jó, akkor miért születnek olyan írások (pl Stallman-féle kiáltványok), ami már-már vérlázítóan akarja rátukmálni az emberekre az open source rendszereket?
illetve szerény meglátásom szerint, ha egy fejlesztőnek nem az a célja, hogy az ő termékét használják minél többen, az (legalábbis az szerintem!) hagyja abba, és menjen el karitatívkodni."Természetesen ha valakinek magasabbak az igényei, vehet támogatást a Linux-hoz is, és akkor kap egy garantált szolgáltatást, SLA-kkal meg mindennel amire igénye van."
Enterprise környezetben láttam nem kevés szerződést. és Linux supportra olyan árak voltak, hogy az állam leesett. röviden (cég megnevezés nélkül, nem akarnék problémákat): 1 linuxos gép nagyvállalati éves support díjából 7(!) win datacenter license + éves support kijött. persze, az előbbit lehetett volna használni ingyenesen is, csak azt ki vállalná be ott, amire használva volt... a rajta futó szolgáltatásnak viszont nem volt win-es alternatívája.
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
-
félisten
Gondolom, érted mit írtam, de feleslegesnek tartom magyarázni. Értelmetlen olyanokkal megvitatni valamit, aki csak fikázni akar valamit.
(#13) AxBattler Az én életem abszolút nem a számítástechnika körül forog, csak bő egy éve meguntam a Win7 lassúságát és kipróbáltam pár Linuxot és tökéletesen megfelel nekem, mint home usernak. Még gyengébb gépen is elfut mondjuk az XFCE- vel. Nem a viruskergető és a tűzfal foglalja a rendszert, AAA játékokra persze nem használom.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
félisten
Szép-szép, de ha W7-ről akarnék váltani, akkor inkább a Zorin OS.
Egyébként tök jó, hogy ennyi játék fut már Linux-on, de mi a helyzet a grafikus driver-ek támogatásával? Úgy emléxem, ezen a téren nem túl rózsás a helyzet... OpenGL, valaki?
Az Office doksik kompatibilitásáról már nem is szólva...
Szóval köszi az ingyenességet, de egy hozzám hasonló átlag júzer, akinek az élete nem a számítástechnika körül forog, inkább marad a W7 mellett. Szvsz.
"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki."
-
KAMI911
aktív tag
(#1) anulu és (#2) maputo:
Ha megnézzük egy profitorientált céget (Microsoft, Google), akkor nyilván az a célja, hogy a termékeiket minél többen használják. A szabad szoftverek esetén nincs ilyen nyomás, nincsenek részvényesek, akik ki akarják venni a pénzüket a cégből, akik nagy számokat akarnak és osztalékot. Nem kell drága marketing sem, sem sok más minden. Nem kell nagyon messzebb menni, elég csak a 8.0, 8.1 startmenüire gondolni. Mekkora felháborodás volt belőle. Mégsem született mind a mai napig hivatalos megoldás a dolog rendezésére (tudom majd a Windows 10), ezzel szemben az Unity mellett ott van egy seregnyi Ubuntu változat, amely reális választás (és akár fizetős supporttal is kérhető). Ez különbség.
Az egész rendszer működése olcsóbb lehet, egyrészt mert nincsenek ilyen igények, másrészt mert több cég együttműködésével jön létre a termék. Közösség ereje igen nagy! Nézd a Wikipediat, az OpenStreetMap-et és ugyanúgy működik a szoftverfejlesztésnél is. Az egész kisebb erőforrást igényel.
Nem kell, hogy mindenki szoftverfejlesztő legyen. Nagyon sokan máshogy is segíthetnek. Például nézd meg mennyi teendő van a Linux Mint (közösség hazai) háza táján:
https://linuxmint.hu/kozremukodesAzok akik felhasználók megfontolhatják, hogy segítenek, napi egy-két esetleg heti vagy havi pár órában. Nagyon sok elfoglaltság van amely nem csak a szoftverfejlesztésről szól. Hanem a közös munkáról, ahol mindenki azt teszi hozzá amihez ért, amihez kedve van.
Tegyük fel egy bográcsozást szervezel. Melyik lesz a jobb megoldás?
Mindenki egyesével odarendel kaját valamelyik ételfutártól. Vagy mindenki hoz amit megbeszéltek és együtt, közösen leültök és elkészítitek a kaját (esetleg egy főszakács kijelölésével). Mennyivel jobb már ez utóbbi, szórakoztatóbb és valószínűleg olcsóbban is jön ki. És a megmaradt étel még mindig ingyen továbbadható.Természetesen ha valakinek magasabbak az igényei, vehet támogatást a Linux-hoz is, és akkor kap egy garantált szolgáltatást, SLA-kkal meg mindennel amire igénye van.
[ Szerkesztve ]
-
anulu
félisten
"Ugyanez elmondható a telepíthető programokra is. Más oprendszerek esetén ez igen sok pénzért lehetséges csak, legalábbis jogtisztán!"
ennek a gondolatmenetnek fuss neki mégegyszer, légyszíves
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
-
félisten
Gratula! Ez jó és valóban közérthető cikk az egyik legjobb asztali Linux disztróról! Remélem sokan olvassák majd és az egyre növekvő Linuxos tábornak is segítségére lesz a telepítés során!
Úgy látom nehézségekkel indul az ingyenesség értelmezése! Ezt, mint a legtöbb Linuxot ingyen tölthetjük le, ingyen telepíthetjük és ingyen használhatjuk! Ugyanez elmondható a telepíthető programokra is. Más oprendszerek esetén ez igen sok pénzért lehetséges csak, legalábbis jogtisztán!
A Mint fejlesztői adományokból készítik a disztrókat.(#4) gtasystem
A Gnobuntu is nagyon jó kis Ubuntu disztró egyébként, hogy ki melyiket találja szebbnek, az erősen ízlés kérdése. Sok szempontból meg lehet ezt közelíteni, akár a Chakrára vagy a Manjaro XFCE- re is simán rámondanám, hogy sokkal szebb mindkettőnél. Mégis a Mint az, amit megjelenése óta abszolút problémamentesen használok asztali gépen, gyakorlatilag home usernek semmit nem kell telepítenie, ahhoz, hogy egy tökéletes, könnyen beállítható. testre szabható operációs rendszere legyen! Egy igazi out of box oprendszer, ami nagyon jól néz ki ráadásul és biztonságos mindenféle rendszerforrás igényes védelmi program nélkül is!(#6) nuke7 iszonyatosan elavultnak tűnik a gui...
Milyen gui- ról beszélünk?
A cikkben szerepel négy Desktop Environment, ezekre gondolsz? Ismered mindet? Pár kép alapján alkotsz véleményt, értem. Ez is hasznos hsz volt részedről.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
gtasystem
őstag
-
nuke7
veterán
iszonyatosan elavultnak tűnik a gui... a meredek állítások meg...
https://youtube.com/user/nuke7
-
gtasystem
őstag
nem rossz a mint, de szerintem az ubuntu gnome sokkal jobb..
illetve szebb..
nekem legalábbis jobban tetszik..
épp a napokban gyalultam le a windowst és örömmel tapasztaltam hogy a left4dead2 és a serious sam bfe is linux kompatbilis tehát még a lövöldözésről sem kell teljesen lemondanom..[ Szerkesztve ]
http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)
-
Narxis
nagyúr
Jó kis topik lesz ez.
[ Szerkesztve ]
"As long as there are those that remember what was, there will always be those that are unable to accept what can be. They will resist."
-
maputo
tag
Illetve 10 éves tapasztalattal illene leszámolni a városi legendákkal:
"Miért ne járulhatna hozzá az ember a közös szoftveres tudás építéséhez, akár mint fejlesztő, dokumentáció készítő, tesztelő, vagy éppen felhasználó?"Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy a fejlesztő (vagy kőműves, ápoló, akárki, aki ért a programozáshoz), 8-10 óra munka után hazamegy és még pár órában teljesen ingyen fog minőségi szoftvert készíteni a közösség szolgálatában. Illetve lehet ilyen, csak a fejlesztés sebessége nem lesz kielégítő.
Ingyen ebéd márpedig nincs (értsd: a programozónak sem fogja a pék ingyen adni a kiflit), csak az üzleti modell más. Az ingyenes szolgáltatásait a Google sem emberbarátságból adja ingyen, ahogy a Canonical sem.
[ Szerkesztve ]
-
anulu
félisten
"Emellett nem zárja kalodába, nem láncolja magához a felhasználókat, amint azt a Windows és Max OS X teszi."
ezzel az egy mondattal sikerült az egész cikk komolyanvehetőségét nulláznod előtte is vannak meredek állítások (főleg az elején), de azokon még túl lehet lépni, ráfogható, hogy ezt a rendszert szereted és erős elfogultsággal írod.
amúgymeg: ingyen ebéd nem létezik. valahol / valahogy mindenki megfizeti az árát.
[ Szerkesztve ]
"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB
Új hozzászólás Aktív témák
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- AKCIÓ! Microsoft szoftverek, vírusírtó szoftverek, egyéb szoftverek széles választéka!
- NORTON 360 for Mobile! 1 eszköz, 1 év! DOBOZOS, BONTATLAN!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok