Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fordfairlane

    veterán

    válasz justaview #391 üzenetére

    Lehet, hogy egy 15 éves rozzant gépen ez még kérdés volt, de szerintem ma (2015-ben) édes mindegy, hogy 6GB-ot, vagy 40GB-ot foglal el, amikor 500GB-os minimum a gépem tárhelye.

    Nálam a gépekben 120GB-as SSD-k vannak, és jópár ismerősömnek ajánlottam SSD vételét a notijukba. És bizony 120-128GB-nél számít, mennyit eszik a rendszer. Mondjuk a Win7-et 20GB alá lehet szorítani, és attól is függ, mekkora a swap mérete.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • fordfairlane

    veterán

    válasz justaview #398 üzenetére

    Egyébként, ha jól emlékszem (mert már régen telepítettem fel) a Windows 8.1 15GB-on is elfér, és eddigi tapasztalataim alapján gyors is nagyon, ezért W8.1 óta még kevésbé hiányzik a Linux (1.5 évig azon éltem).

    Én kb 16-17GB-ra tudtam leszorítani a Win7 (x64) helyfoglalását, és emlékeim szerint ebben egy 2GB-s swap is benne volt, de hiberfil.sys már nem. Itt még lehet spórolni, bár szerintem nem érdemes. Szóval ahogy nézem, kábé ugyanannyi helyet foglal, mint a 8.1, nagyjából.

    x gon' give it to ya

  • spammer

    veterán

    válasz justaview #398 üzenetére

    "Sok oka van annak, miért áll 1.7%-on a Linux, és ezen az sem segít, ha valakit egy disztro kiszolgál 100%-ig, a nagy többség valamiért mégsem ezt választotta (és nem valószínű, hogy a nagy többség mind hülye)."

    A múltkor egy újságban 3% körüli értéket olvastam. ;] :D Csak azért írom, mert nem tartom túl hitelesnek ezeket a számokat (nyilván az újságét sem), hol ennyit írnak, hol annyit. Persze tudom, hogy kicsi a részesedés desktop fronton, ez nem is vita tárgya.

    A többség azért sem választhatta, mert azt sem tudják, mi fán terem a Linux. Egyszer talán már hallottak róla valamit, hogy az is ilyen "renccer" oszt' jó'van. :DDD Na ezért íródnak az ilyen és ehhez hasonló cikkek is, hogy felkeltsék a figyelmet. Mert lehet, hogy valaki már hallott róla vagy netán x éve használta is, de azóta elég sokat változott/fejlődött, ha anno nem is, mostanra lehet, hogy tökéletesen megfelelne neki.

    Én is Windows júzer voltam közel 20 évig, használtam Win 8-at is, meg előtte minden mást (talán a Win 2000-et leszámítva), de váltottam, és abszolút nem bántam meg. Kipróbáltam kb. 10 éve a desktop linuxokat (Mandriva és talán a Suse volt, meg utána Ubuntu), akkor gyerekcipőben jártak még, de azóta sokat fejlődtek, most már egy átlag júzer is fel tudja telepíteni pár kattintással.

    Az sem érv a Linux ellen, hogy meg kell tanulni használni. A Windowst is meg kellett tanulni, meg nyilván az OS X-t is meg kell szokni egy Windows után, hiszen az is más. (Azzal bezzeg senkinek nincs baja, mikor a Hackintoshra kell mókolni a warezolt OS X-t. :P )

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • Bici

    félisten

    válasz justaview #398 üzenetére

    Nem hülye a nagy többség, csak nem rendelkezik elég ismerettel.
    Ha tippelnem kellene, akkor 20-30% közé tenném azok számát, akiknek bőven megfelelne a linux.
    Ha pedig azok a cégek is engednének az Office kompatibilitásból, amelyeknek valójában nincs is rá szükségük, akkor még nagyobb százalékot mondanék.
    Ez persze csak tipp a környezetem és a munkámból (az USA-beli felhasználóink nyűgjeivel én foglalkozom) adódó tapasztalat alapján mondom ezt.

    Ahol a windows-t én is megkerülhetetlennek tartom a játék mellett, az a céges felhasználás. Linuxra még nem találkoztam olyan szoftverrel, ami a windows-os exchange-es, stb. környezetet ki tudná váltani. Bár, lehet, hogy van, csak én nem tudok róla. :B

    (#406) Polllen: Pontosan erről beszélek. :K

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Bici

    félisten

    válasz justaview #410 üzenetére

    Egyetértek.
    De te egy olyan helyzetet írtál le, amit én is inkább oda soroltam, ahol a windows nem megkerülhető.
    Főleg, hogy te komoly munkáról beszéltél. Az emberek egy szerintem nagyon jelentős hányada otthon egyáltalán nem dolgozik a gépen, csak netezik, filmet néz, stb.
    Ezt a tabletre teljesen áttérő felhasználók nagy aránya is bizonyítja.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • King Unique

    titán

    válasz justaview #450 üzenetére

    +1
    Amúgy ez az 1,7% ez honnan jön sokaknál, mert az inkább 1,41-1,53% [link], [link] a februári adatok alapján. Itt összesítettnél 5,4%-ot írnak [link].

  • #58000384

    törölt tag

    válasz justaview #450 üzenetére

    Na igen, azért az elején én is kaptam meredek tanácsokat, meg bőszen másolgatni kellett a parancsokat a terminálba, aztán remélni, hogy történik valami, én meg persze azt sem tudtam, hogy mi mit csinál. Igaz, hogy bele kell tanulni a rendszerbe, mint a Windows-ba (nyilván), de szerintem a Linux alapból jóval bonyolultabb, már csak azért is, mert egy könyvet lehetne írni arról, hogy a sok disztro között mi a különbség, mi miért változik, melyik miben jobb, ez a struktúra miért másabb, mint a C:\ és D:\, mi micsoda és mi kerül bele, stb.

    (#448) King Unique : :K Meg szép ábrák/diasorok Impress-ben csinálva, majd betöltve MSO 2013-ban a kompatibilitást szemléltetve. Ez már valami lenne (igaz, ez már nem Mint, hanem LO).

    (#454) spammer: Szerintem itt kb. mindenki azt cáfolja meg, hogy "aki nem játszik, nem Fotosoppol, nem számlázik, annak tökéletes alternatíva a Linux, mert X meg Y". Mintha ez egy örök érvényű igazság lenne. Ilyen mondatok után, hogy
    "Ez nem Windows, [...] mert már valami jobb. [...] amely elboldogul a legtöbb hozzá csatlakoztatott kütyüvel: fényképezővel, szkennerrel, nyomtatóval, rádiós egérrel, presenterrel, szinte bármivel. [...] egyszerűen működik – de nem csak néhány eszközön – számtalan eszközön. Emellett nem zárja kalodába, nem láncolja magához a felhasználókat, amint azt a Windows és Max OS X teszi.",
    kifejezetten hasznos, hogy arra is felhívják az olvasó figyelmét, hogy az írás, amit olvas, sok helyen erősen túlzó, szubjektív, illetve nem említi a lehetséges (és valószínű) problémákat. Az sokkal rosszabb, ha csalódik a kipróbáló, mintha tud az esetleges hátrányokról, de megpróbálja. Ugyanez lenne egy marhaságokkal teleírt Win7-ajnározó cikknél is.
    Ha meg ez akadályozza a terjedést, akkor ott nagyon komoly gondok vannak, és a gerendát kéne meglátni először. Ha a Linux tényleg mindenben ennyire erős lenne, akkor terjedne mindenhol a "mutyizások" ellenére, mert ahol Windows cikk van, ott a kommenteknél nagy eséllyel Linux is lesz, szóval burokban kell élni ahhoz, hogy az ember ne halljon róla. Ha meg az idősebb generáció van megcélozva az ősrégi gépekkel és a nulla felhasználással, nos, akkor nem (csak) őket kéne megcélozni.

    [ Szerkesztve ]

  • spammer

    veterán

    válasz justaview #528 üzenetére

    "Amennyiben célja egyáltalán bármely Linux közösségnek az egyszerű felhasználó elérése, akkor a legfontosabb, hogy meg kell találnia a saját egyéniségét (és az nem egy Windows utánzat), másrészt le kell egyszerűsítenie a kezelői felületet, és az általános működést olyan szintre, hogy a hűtőszekrény bonyolultnak tűnjön mellette!"

    Megtalálják az egyéniségüket is, de azért is vannak Windowshoz hasonló felületek is, mert sokan azt szokták meg és/vagy azt tetszik nekik. És mivel az emberek nagy része Windows júzer, ezért talán könnyebb az első lépéseket megtenni (próbálgatni), ha nem egy drasztikusan más felületet kapnak az arcukba. :) Ettől még természetesen lehet mást használni, hiszen van miből válogatni. Egy Gnome Shell például eléggé tabletre hajazó felület, nem túl bonyolult, alapból talán nem is tud olyan sok mindent (viszont bővíthető, a böngészőkhöz hasonlóan, ha valakinek igénye van rá). Persze ez az egész téma valamilyen szinten emberfüggő is, hiszen aki technikai analfabéta, az Androidon sem igazodik ki, meg iOS-en sem.

    "Ebbe pl. nem fér bele semmilyen csomagkezelő a jelenlegi formájában az általa jelzett függőségekkel"

    Úgy tudom, hogy a Windows is csomagkezelőt akar (tervez?). :) A csomagkezelő nem az ellenségünk, nagyon is jó kis találmány az, nincs benne semmi bonyolult, még ha annak is tűnik elsőre. Már csak azért sem gáz, mert már Szoftver központokat építenek rá, amiről már írtam korábban is: gyakorlatilag ikonos, kattintós "áruház". Igaz, ezek még annyira nincsenek kiforrva, de pont azért csinálnak ilyeneket, hogy a júzernek egyszerű legyen telepíteni bármit (pl. mint a Play áruházból). Vagy ott a már fentebb említett Gnome Shell, ami bővíthető pár kattintással, mint egy böngésző.

    szerk: ha viszont egy ember úgy áll egy új dologhoz (legyen az bármi), hogy ő nem hajlandó tanulni, nem nyitott az újra, akkor gyakorlatilag mindegy milyen felületet kap. Akkor maradjon csak annál, amit megszokott. :)

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • King Unique

    titán

    válasz justaview #528 üzenetére

    "Úgy tűnik, hogy minden Linux cikk írónak valamiféle versenyzési fóbiája van, vagy kisebbrendűségi érzése, vagy utálata a Windows felé." - :K
    Viszont ez a jelenlegi forma az, ami miatt a hívei jobban szeretik, jobb megoldásoknak találják, mint ami Windows alatt van. Ha ezt kivennék és "átvindózasítanák", akkor meg pont ennek a rétegnek nem tetszene...igaz az r=1-es átlagnak talán fogyaszthatóbb lenne. :D
    De kezdéskor sokaknak idegen és bonyolultabb és csak akkor megy, ha van mellette vki, aki végigvezeti rajta, bemutatja neki. Így segítséggel megy csak sokaknak otthon, de ez megint egy szűkebb kör. Aztán van a másik réteg, haladó userek, akik szívesen vágnak bele, oldanak meg problémát, fórumoznak, google-znak, az ő játékszerük leginkább.

    "a Windows is csomagkezelőt akar (tervez?)" - igen OneGet, de PowerShellben...amit kb., a még parancssort sem használó nagy átlag megint nem fog nyomogatni. :N

Új hozzászólás Aktív témák