Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • spammer

    veterán

    válasz maputo #2 üzenetére

    Trollkodásból jeles. :D Vagy csak nem tudod értelmezni a "járulhatna" szót. Senki sem mondta, hogy kötelező a meló után ópenszószt tunkolni, de megvan a lehetőség rá. És ha hiszed, ha nem, hozzá is járulnak sokan, és működik a dolog.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz anulu #32 üzenetére

    "igen, pl. a beleölt idő, szívás, tapasztalatszerzés, fórumolvasás is egyfajta "fizetés"."

    Az hát, mert a jobbak úgy születnek, hogy tudnak mindent, vagy csak kiszopják a kisujjukból. :C A windózt sem kellett tanulni senkinek, csak úgy tudták, hogy működik, azt' kész. Megtanultunk írni-olvasni, azért is fizettünk az időnkkel. A qrva életbe... :D

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz paljani #71 üzenetére

    A frissítéseket is kifizetted az OSX-nél (meg mindent, és még azt is duplán ;] ). Nem érdemes ferdíteni a "semmibe sem kerül" témával.

    Abban viszont egyetértek, hogy a Windows felé irányuló odaszólogatások kimaradhattak volna a cikkből. Az előnyöket másképpen is lehetett volna hangsúlyozni.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz anulu #87 üzenetére

    Meg is fordíthatjuk a kérdést: mit ad a Win egy tök átlagjúzernek, amit a linux nem? Lehet rajta játszani. De a HC gamerkedés nem átlagjúzer szint.

    Böngészni, filmet nézni, zenét hallgatni, doksit szerkeszteni (nem, nem kötelező MS formátumot használni), és kb. minden mást meg tud csinálni az átlagjúzer. Nyilván lehetnek speciális esetek, lehet hardver inkompatibilitás, nem biztos, hogy mindenkinek tökéletesen megfelel, de kipróbálni érdemes, mert ha működik és megfelel, akkor lehet használni a továbbiakban.

    Plusz (#90) Fenyő felsorolt pár előnyt, így nem ismétlek. De szerintem tudod te ezeket nagyon jól, csak neked valamiért jól esik minden linuxos hírnél/cikknél csinálni a műsort.

    __

    (#96) paljani : milyen INGYEN? :DDD Te magad is írtad: "Benne van a gépek árában." Kifizetted, na még jó, hogy le tudod tölteni az iso-t meg tudod használni, ha akarod. :DDD A "dupla" meg kicsi szarkazmus akart lenni, arra célozván, hogy az Alma qrva drágán ad mindent.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz paljani #104 üzenetére

    Mindegy, ha neked nem drága, akkor nem drága. A hangsúly azon van, hogy kifizetted a szoftvert is a géppel együtt, tehát nem kaptad ingyen. Ingyen akkor lesz, ha pistike is ingyen és legálisan letöltheti és használhatja a dzsunka PC hackintoshával is. :)

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz paljani #113 üzenetére

    De a linuxot letöltheted és használhatod bármikor, bármilyen gépen, nem kell fizetned érte, nincs beépítve a hardver árába, nincs megszabva, hogy milyen géppel használhatod (a Red Hat Enterprise Support témát véletlenül se keverjük ide...).

    Értsd: letöltheted az Ubuntut bármikor, bármilyen gépre, nincs kikötve, hogy csak a Canonical által gyártott géppel használhatod legálisan.

    Az OS X-t letöltheted és használhatod bármilyen gépen legálisan? Tudomásom szerint nem. Csak almás gépekkel. Persze, mert azzal kifizeted az OS X árát is. Ingyen volt akkor? Hát hogyne... :DD

    Szerintem ne ragozzuk tovább.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz paljani #117 üzenetére

    Látom nem sikerült megértened, de mindegy, sok volt már az off, úgyhogy be is fejezem. Legyen akkor ingyenes, ha ettől te jobban alszol. :))

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz mikk2000 #150 üzenetére

    Jó nagy marhaságokat hordasz össze.

    Na most direkt írtam én is röviden, mert a windows-fanatikusokat ésszel meggyőzni nem lehet.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz FіkuszKukіsz #180 üzenetére

    Teszel rá másik témát a "2 millió" elérhetőből... Problem solved. A Win8-at mennyien szapulták a csempék miatt? Jony Ive rózsaszín, lila, neonzöld ikonjai megvannak? Kapott pár tumblr oldalt, mikor előrukkoltak vele.

    szerk: ja az Ubuntut/Unity-t is kritizálják sokan, ahogyan a Gnome Shellt is.

    Ízlésről akarsz vitatkozni? :)

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz FіkuszKukіsz #187 üzenetére

    "Akar a fene. Elmondtam, hogy nekem nem jön be és kész."

    Nem egészen, mert ezt is írtad:

    "Hát akinek nincs szépérzéke vagy nem ad az ilyen dolgokra annak lehet, hogy bejön."

    Na de mindegy. :) Témákat viszont nem csak onnan lehet letölteni, illetve nem csak Cinnamon van ugye (mert nem kötelező azzal használni), így még több a variációs lehetőség. Most a cikkben éppen a default felület látható, az csak egy dolog.

    Amúgy én sem Mintet használok, viszont Ubuntu alatt sem használok Unity-t. ;] (Mert relatíve lassú).

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz ivana #250 üzenetére

    Megint csak attól függ, mire kell az a gép. Átlagjúzernek segít, ha csak netezgetni kell vagy doksit szerkeszteni (semmi hardcore cucc). Itt egy 768 MB RAM-os, 1 magos, celeronos Lenovo lapos teszi a dolgát szépen, Crunchbang fut rajta, rendszerindítás után kb. 90 MB RAM fogyasztással, szóval marad a Firefoxnak is (szerk: nyilván HD youtube-ot nem kell várni tőle.) :))

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz zoli62 #258 üzenetére

    Sőt, van unofficial LXDE változat is [link], ezzel talán még jobban bírná (nem próbáltam még, de virtuális gépen meg is lesem majd.)

    De régi gépekre fel lehet tolni akár egy Openboxot [link], az meg még gyorsabb. :))

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz #Chris #260 üzenetére

    Mert egy kezdőnek a Mintre talán könnyebb váltani Winről (pl. a hasonló felület miatt is - no nem a csempés... ;]).

    Amúgy eOS-t használtam, a régebbi verzió (Luna) elég stabil, a béta Freya meg használható, de túlzás, hogy stabil(abb) lenne. A szebb/használhatóbb meg ízlés dolga, kinek mi jön be.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz FLATRONW #272 üzenetére

    Xfce a "legkönnyebb" hivatalos kiadás, nem hivatalosból meg ott a nemrég linkelt LXDE, vagy rátolsz egy Openboxot, azzal sima ügy.

    _

    (#269) F.B.I.: miért lenne gond, hogy 200 GB ment a /home-nak? Oda pakolhatsz bármit, ha kihasználod, akkor kihasználod, ha nem, akkor nem. :)

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz domos #277 üzenetére

    Van olyan disztró, ami az enyémet se, a másik meg hibátlanul megy. Mivel/mikkel próbálkoztál?

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz tatabike #284 üzenetére

    "Mikor még az XP volt az uralkodó OS, én kipróbáltam akkoriban régebbinek számító gépeken egy rakás disztrót,"

    :C Nem baj, hogy azóta eltelt pár év. :))

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    Kipróbáltam live-ban (tehát telepítés nélkül), virtuális gépen (1 mag, 512 MB RAM) a Mint LXDE-t:

    Indítás után 122 MB RAM. Azért az nem rossz, főleg úgy, hogy nagyjából minden alap dolgot tartalmaz. Kis nyomkodás után, pár ablakkal meg 138 MB RAM. Ha elindult a Firefox üresben, akkor olyan ~224 MB RAM körül állt.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz schawo #304 üzenetére

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz schawo #319 üzenetére

    A megoldást is ér ám megosztani, hátha másnak is jól jön majd a későbbiekben (akár itt, akár a Fedora topikban). :)

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz tatabike #366 üzenetére

    Fárasztó a trollkodásod. Attól, hogy mondjuk nem tudsz autót vezetni, még nem az autó lesz a szar. Ha nem vagy hajlandó tanulni egy új dolgot (más oprendszer), akkor ne tanuld, ne használd, senkit sem érdekel. De akkor nem kell böfögni a sületlenségeket arról, hogy "ingyen van, tehát szar".

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz King Unique #370 üzenetére

    "Kit érdekel a mai több 100 GB-os és TB-os HDD-k korában, de egyre olcsóbb nagykapacitású SSD-knél, hogy mennyit foglal...?"

    Engem például érdekel. Nem akarok teljesen felesleges (hely)pazarlást. :U Amúgy az ilyen "kit érdekel" hozzáállás miatt tartanak ott a fejlesztések, hogy egy szaros böngésző zabálja a sok memóriát (üresben), ahol egy játék alap telepítés min. 20 GB (és lehet, hogy keveset mondtam), ahol egy patch több GB, hogy már lassan egy böngészéshez is 4 mag kell majd, és hasonlók. Pazarlás, hozzá nem értés, hanyag fejlesztések. Persze valamivel pörgetni kell a piacot, el kell adni a hardvereket is. :U

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz King Unique #376 üzenetére

    6 GB-ot eszik az Ubuntum, belakva, beállítva mindent (igaz, nem Unity-s, hanem saját telepítés, de nem kötelező "heavy" (alapból telerakott) Desktopokat (DE) telepíteni). Ez nem igazán fog jelentősen nőni. :N

    "Ennyi erővel azt is lehetne szidni, mért X GB egy FHD film. "

    Nem igazán jó összehasonlítás: ott van egy kép és hangminőség, amit tartani kell, adott egy x264 tömörítés, megvan, hogy adott beállítások mellett mennyit lehet kihozni belőle. Nyilván játszanak is ezekkel a beállításokkal, hiszen ugyanabból a filmből van 4 vagy 8 GB-os változat is, de akár 1 GB-os is, kinek mi az igénye... Meg vannak már x265-ös filmek is, szóval próbálnak minél kisebb méretben minél jobb (illetve a nagyobb mérethez hasonló) minőséget elérni.

    Ezzel szemben a programok/rendszerek: fejlesztenek, telerakják már őket n+1. felesleges funkcióval, egyre jobban híznak, egyre inkább leszarják az optimalizálást, és még lehetne sorolni. Nyilván a Linux sem tökéletes, főleg nem az Ubuntu/Unity, de a rengeteg disztró miatt nagy sok a lehetőség, mind szoftver mind a célhardver tekintetében, és bizony nagyon sok olyan gépre alkalmas _lehet_, amiről nem is gondolná a júzer.

    Az egész cikksorozat és szájtépés lényege az lenne, hogy megmutassa, hogy van alternatíva, jelenleg ilyen, így néz ki, ez csinálható vele. Továbbá az, hogy bátorítsa a júzereket, hogy tegyenek vele (vagy akár másik disztróval) egy próbát. Akinek kell a Windows HC gamerkedés miatt, vagy Photoshop miatt, vagy egyéb speckó program miatt, azok nyilván annál fognak maradni (kénytelenek is). De attól még ne fájjon senkinek az, hogy készül egy-egy cikk arról, hogy van élet a Windowson túl is.

    A cikkben lévő Windows irányába történő odaszólogatások viszont szerintem sem kellettek volna. Reméljük, hogy legközelebb az ilyen flame indító részletek kimaradnak és nem kell majd lefutni ezredszer is ugyanazokat a köröket/vitákat. :U

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz fordfairlane #383 üzenetére

    Voltak már cikkek korábban is (ahol ugyanezek a balhék mentek), úgy értettem a cikksorozatot. Illetve valószínűleg lesz folytatása. Úgy is értettem. De kötekedni jó, ugye... :U

    És természetesen köss bele a "van élet a Windowson túl" kifejezésbe is, valószínűleg szó szerint értettem, életjelenségek után kutatva. Édes Istenem... :W

    Neked nem alternatíva, az a te dolgod. Attól még másoknak, a linuxszal most ismerkedőknek még az _lehet_. Engedd meg, hogy eldöntse mindenki magának, miután kipróbálta (ha akarja). Még csak telepíteni sem kell a kipróbáláshoz (a Winnel ellentétben).

    --

    (#384) King Unique: nincs kiherélve semmi. Van rendes grafikus felület, kompozitor, témák, mindenféle program telepítve (audio, video, code editor, file manager stb. stb.), nyomtató, scanner, wifi, számlázó program, libreoffice, wine, torrent, böngészők, ipod manager és stb... Játszani nem játszom, az tény. :P

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz fordfairlane #389 üzenetére

    " Azt vitatom, hogy a Linux Mint, és úgy általában a Linux disztribúciók valós alternatívái lennének a Windows szisztémának. "

    Vitathatod, szerinted nem az. Azok szerint pedig, akik használják, alternatíva. És másoknak is az lehet, ismétlem, lehet, csak ahhoz ugye ki kell próbálni. Ebben segíthetnek az ilyen cikkek.

    (#390) bwooster: a wine egyetlen egy darab számlázó program miatt kellett. Nem lenne muszáj használni, mert vannak más megoldások is, de pl. az online cuccokra én nem bízom rá a számlákat. Egyébként a natív és NAV által elfogadott számlázószoftver hiányosság a linux esetében, ezt elismerem. De ismétlem, nem natív (wine vagy online) megoldások tökéletesen működnek. Bár lehet, hogy van NAV által elfogadott natív is, igazából az utóbbi időben nem néztem utána (a NAV ugye baszakodik már ezekkel is).

    (#391) justaview: számomra nem mindegy. Pedig kb. 3 hónapja lett vásárolva, zsír új lapos, 500 GB HDD-vel. Nem szeretem a pazarlást. :) Azt mondjuk lehet, hogy sok átlagjúzert nem érdekli, amíg el nem fogy a hely, vagy ha nem úgy fut az új játék, ahogy azt szeretné (mert mondjuk szarul lett megírva). Ja, futhatna az jobban is, csak szartak rá a készítők. :)

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz fordfairlane #395 üzenetére

    Attól függ, hogy te mit értesz széles tömeg alatt. Otthoni, átlag júzerekről van szó, ugye. Pisti, Matyi, Gizi, akik otthon neteznek, skype-olnak az ismerősökkel, megírnak egy mailt, megnéznek egy filmet, hallgatnak zenét, faxbukoznak, írnak egy doksit, kinyomtatják, esetleg szkennelnek. Ezek mind mennek linuxon. Nyilván előfordulhat hardver inkompatibilitás, de éppen ezért kell mindenkinek személyesen kipróbálnia, a saját gépén, és nem arra hagyatkozni, hogy a másik azt mondta "nem jó" (ami egyébként lehet, hogy "jó" lett volna, ha a júzer értett volna hozzá).

    Ezen kívül vannak, akik játszanak. Ez megint attól függ, mikkel tolják. Lehet, hogy mennek linuxon (elég sok már megy). Ha nem, akkor ennyi, marad a Windows. Ha nálad alapfelhasználásnak számít, átlag júzerek alap dolgának az, hogy mindenféle játékokat futtatnak, akkor nem, széles tömegeknek nem alkalmas.

    Illetve nyilván vannak a speckó, Windows only szoftverek. Kérdés megint csak az, hogy hány olyan júzer van, akiknek ezekre van szüksége (és nincs semmilyen linuxos alternatíva).

    Én a hc gamereket vagy a fotóboltolást, és hasonlókat nem sorolok átlagos, széles tömeg kategóriába.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz justaview #398 üzenetére

    "Sok oka van annak, miért áll 1.7%-on a Linux, és ezen az sem segít, ha valakit egy disztro kiszolgál 100%-ig, a nagy többség valamiért mégsem ezt választotta (és nem valószínű, hogy a nagy többség mind hülye)."

    A múltkor egy újságban 3% körüli értéket olvastam. ;] :D Csak azért írom, mert nem tartom túl hitelesnek ezeket a számokat (nyilván az újságét sem), hol ennyit írnak, hol annyit. Persze tudom, hogy kicsi a részesedés desktop fronton, ez nem is vita tárgya.

    A többség azért sem választhatta, mert azt sem tudják, mi fán terem a Linux. Egyszer talán már hallottak róla valamit, hogy az is ilyen "renccer" oszt' jó'van. :DDD Na ezért íródnak az ilyen és ehhez hasonló cikkek is, hogy felkeltsék a figyelmet. Mert lehet, hogy valaki már hallott róla vagy netán x éve használta is, de azóta elég sokat változott/fejlődött, ha anno nem is, mostanra lehet, hogy tökéletesen megfelelne neki.

    Én is Windows júzer voltam közel 20 évig, használtam Win 8-at is, meg előtte minden mást (talán a Win 2000-et leszámítva), de váltottam, és abszolút nem bántam meg. Kipróbáltam kb. 10 éve a desktop linuxokat (Mandriva és talán a Suse volt, meg utána Ubuntu), akkor gyerekcipőben jártak még, de azóta sokat fejlődtek, most már egy átlag júzer is fel tudja telepíteni pár kattintással.

    Az sem érv a Linux ellen, hogy meg kell tanulni használni. A Windowst is meg kellett tanulni, meg nyilván az OS X-t is meg kell szokni egy Windows után, hiszen az is más. (Azzal bezzeg senkinek nincs baja, mikor a Hackintoshra kell mókolni a warezolt OS X-t. :P )

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz FіkuszKukіsz #404 üzenetére

    Kellett, de nem a Windows, csak a wine (nem ugyanaz azért a kettő). És nyilván otthoni, átlag júzer szinten nem kell számlázó szoftver sem. Milyen sok alkalmazásra gondolsz, aminek nincs alternatívája, főleg, ha még mindig átlag júzerekről beszélünk ugye (és nem a mérnökökről, fotóboltosokról, gamer pistákról 20 gombos, spéci funkciós egerekkel)?

    (#407) fordfairlane: csupán arra utaltam, hogy ott nem gond, ha mókolni kell, terminálba kell pötyögni, driverekkel kell szívni és stb. Ugyanez linuxon már gáz, ugye. :U Mac alternatíva az sokaknak (persze fő oka a kényszer, a pénz), csak így OS X-t mókolni nem igazán legális, így nyilván nem is fogják agyba főbe hirdetni (cikkezni róla), OS X-t sem tölthetsz le bárhol, bármilyen gépre legálisan. Előnye, hogy van rá MS Office és Adobe csomag, tehát akinek ezek kellenek, azoknak ez az elsődleges Win alternatíva a Linux helyett.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz fordfairlane #418 üzenetére

    Csak bonyolultnak tűnik. Ha az egyiket ismered, gyorsan kiismerhető a másik is, legyen az csomagkezelő vagy ablakkezelő. Egy GNOME Shell vagy Unity vagy Pantheon szög egyszerű, de a MATE, Cinnamon és hasonlók sem bonyolultabbak (windows style), máshol vannak a panelek, kb. ennyi. A lényege, az egésznek a magja meg ugyanaz, hiszen mindegyik Linux.

    Szerintem az a jó, hogy ennyi van, van miből választani (ízlés, hardver és sok más szempont alapján). Windows csempék ellen pl. volt lehetőséged Classic Shellt felrakni vagy egyéb hacket, aztán kész. De alapvetően nem volt lehetőséget mást használni (esetleg használtál Win7-et helyette). És sokan sírtak a csempék miatt, szóval szívesen váltottak volna az emberek, ha lehetett volna.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz King Unique #435 üzenetére

    "globális szinten a marketing ---> kb.0,"

    Mert itt nincs is olyan, hogy globális szintű marketing. A Linux mögött nem áll egy darab cég (és a részvényesek), aki mindenáron nyomtatni akarja a saját termékét. ;) (Ja meg nincsenek állami szintű, stratégiai megállapodások, vagyis khmm.. mutyik.)

    "van egy sok éves kialakult szokás és igény"

    Persze, hogyne. Változni meg sosem lehet. Ha egyszer Windowst használtál, akkor azt is fogsz örökké. :D

    Ti egy páran ugyanannyira szívügyeteknek tekintitek megmagyarázni, hogy márpedig a linux alkalmatlan, nem alternatíva stb. Miközben sokaknak teljesen megfelel. És a kutyát nem érdekli, hogy hány % a részesedés, van-e globális marketing meg hasonlók. Az emberek megelégedve használják és kész, nem remeg senki a százalékokon, nincsenek részvényesek, nem kell erőlködni. Senki nem mondta azt sem, hogy a Linux célja az, hogy globálisan, rövid időn belül leváltsa a Windowst. Ezeket ti magyarázzátok be magatoknak.

    Van egy cikk, benne szó XY disztróról, leírva hogy ilyen és ilyen, ezt és ezt tudja. Ha felkelti a júzer figyelmét, kipróbálja, ha működik, használja. Van egy ingyenes oprszendszere. Továbbá az sem elhanyagolható, hogy megismer új dolgokat (más rendszer, más filozófia, más szoftverek) és tanul belőlük.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz King Unique #448 üzenetére

    Majd terjed, lassan, vagy amilyen tempóban tud. Nem sürgős senkinek. Kifogásolod a marketinget, meg a terjedést, közben meg ennél a cikknél, aminek pont az a lényege, hogy egy kis "reklámot" csináljon (vagyis inkább ajánló, mint reklám), itt akarod megmagyarázni, hogy a linux alkalmatlan, mert így, mert úgy, meg a szokások... A saját igényeid, szokásaid alapján próbálod megmagyarázni, hogy nem alternatíva másoknak sem (ezzel pedig gyakorlatilag "akadályozod" is az "terjedést", amit ugye eredetileg kifogásoltál. Miért nem örülsz akkor, hogy íródott egy cikk?)

    Én Windowst használtam, váltottam, működik, tehát alternatíva. Környezetemben is váltottak páran, megelégedéssel használják. A Linuxos topikokban is folyamatosan vannak új emberek, akiknek minden rendben működik. Ugyanígy van ez nyilván globális szinten is. Akkor miért akarjátok folyamatosan megmagyarázni, hogy nem jó az úgysem?

    A felhasználói szokásosról annyit, hogy a Windows terjedt el, azt ismerik a legtöbben, azt oktatják (és azt is fogják itt Mutyisztánban). És akkor ez mit bizonyít? Hogy a Windows jobb/alkalmasabb mindenre? Amerikában meg az Almát nyomatják orrba-szájba, egyetemeken, a médiában, mindenhol. Akkor ez mit bizonyít? Hogy az Alma alkalmasabb/jobb, mint a Windows? Nem, csak annyit, hogy ezek mögött milliárdos cégek állnak, akiknek érdekük tolni a saját terméküket.

    Neked a munkádhoz Win kell, ennyi. Le lett írva 1000x, hogy akinek muszáj a Win valami miatt, az annál marad, kész. Sok más embernek meg nem biztos, hogy szükséges Windowst használni, mert nincs szüksége Windows-only programokra. Ezt csak az adott személy tudja, majd Ő eldönti magának, hogy megfelel-e neki az adott disztró. Ha kipróbálja.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz #58000384 #455 üzenetére

    "szerintem a Linux alapból jóval bonyolultabb, már csak azért is, mert egy könyvet lehetne írni arról, hogy a sok disztro között mi a különbség"

    Egy Ubuntu, Mint, de akár Fedora között sincs semmi eget verő különbség. Vannak különböző felületek, preferencia alapján lehet választani, aztán kész. Csomagkezelők lehetnek mások, de egyrészt hasonlóak a parancsok, nem tart semeddig őket megtanulni, másrészt nem muszáj megtanulni, mert vannak grafikus csomagkezelők, ahol csak kattintgatni kell. Illetve manapság szoftver központok is vannak, amik kb. Play store/iTunes bonyolultságúak, bár inkább még azoknál is egyszerűbbek (faék). Jó, egy Arch (vagy Gentoo) pl. nem kezdőknek való, lévén azt magadnak rakod össze, de nem is mondta senki, hogy azzal kell kezdeni. :)

    Továbbá senki sem mondta, hogy kötelező minden disztrót megtanulni használni. Azért van cikk a Mintről vagy az Ubunturól, mert kezdőbarát, nagy tábora van, sok helyen találsz róla információt, ha bármi gond lenne. Nem kell tudni mindent azonnal egyszerre.

    Az aláhúzott részekkel egyetértek, de ez is leírtam már nem egyszer, hogy szerintem is túlzás volt a Windowst "szapulni".

    Az "akadályozza" dolgot sem szó szerint értettem, azért is tettem idézőjelbe. Ha egyszer azzal van a gond, hogy nincs marketing, nem terjed, akkor örülni kellene, hogy valaki törekszik arra, hogy ismertetőt írjon. Még akkor is, ha abban vannak olyan kifogásolható részletek, mint az általad is aláhúzottak.

    Az állami, oktatási szektorban való mutyizás éppen elég hátráltató a terjedést tekintve. A Windows a default, ezen nő fel mindenki, ezt használják, kész. Tudja jól mindenki. A Linux mögött nincs cég, de éppen ezért nem is célja "versenyezni", legalábbis home user szinten nem. Vállalati szinten meg marketingeli magát Red Hat meg a Canonical, az már legyen az ő dolguk, minket nem érint.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz #58000384 #462 üzenetére

    "A terjesztéshez és marketinghez pénz kell, ahhoz pedig egy tőkeerős vállalat, ami megbízható támogatást ad."

    Ez igaz, de elsősorban vállalati szinten. Ilyen pl. a Red Hat, vagy mondjuk a Canonical. A Canonical az Ubuntut nyomja, népszerű is lett. De alapvetően a Linux nem arról szól, hogy akkor most van egy tőkeerős vállalat és akkor nyomatjuk orrba-szájba, dollármilliós marketinggel. Van sok sok disztró, rengeteg profi és hobbi fejlesztő, hozzájáruló, segítő (akármi más) a közösségeben, és mindenki belead a közösbe. Ez eddig is működött, ezután is fog működni. Az elmúlt 10 évben nagyon sokat fejlődött, remélhetőleg ugyanilyen szépen fog fejlődni a továbbiakban is.

    "Linuxon hova települnek a programok? Hol vannak a fájlok, amiket függőségként kellett telepíteni, de le szeretném szedni őket? A Krusader miért tölt le egy egész felületet magának? A bedugott pendrive miért a /dev/sdb1 alatt van? "

    Az nem a Linux hibája, hogy te nem ismered a fájlrendszert. Aki Windowson nevelkedett, annak furcsa. Nekem is az volt először. Utánaolvastam, megtanultam, ennyi. Ismét példa: OS X is Unix alapú, ott is más. De teszem azt, ha valaki Linuxot használt életében először (és sokáig), akkor a Windows esetében feltehetné ugyanezeket a kérdéseket: mi, hova települ, és miért?

    A függőségeket pedig addig nem tudod eltávolítani, amíg fent van egy olyan program, ami használja. Azért hívják függőségnek. Azért is van, hogy ne kelljen 20 programnak (ami mondjuk ugyanazt a komponenst használja), újra és újra, külön-külön saját magának felrakni a dolgokat. Ha már telepítve van "A" által, akkor tudja használni "B" is, ha nincs, akkor telepíti (függőségvizsgálat).

    A Krusader egy KDE asztali környezethez való program, valószínűleg te nem KDE-n használtad (mi volt az, Ubuntu/Unity?), azért húzott le magával egy rakás cuccot függőségként. Igen, ez kimaradt, hogy ez valóban különbség lehet a felületek között (Qt, GTK alapú grafikus felületek és programok). Persze lehet használni őket, csak leszed magának ezt-azt. Ezért GTK alapún érdemes GTK appokat használni.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz ferensz #466 üzenetére

    Nem azt mondtam, hogy mindenkinek meg fog felelni. Arról volt szó, hogy a júzer próbálja ki saját maga, mert megfelelhet. Nem tudom, hogyan szedjem még vastagabb betűkkel a feltételes módot, pedig párszor már le lett írva. :U Neked nem felelt meg. Sok más embernek meg igen. Akkor? Egy új júzer most próbálja ki nyugodtan, vagy ne is próbálja ki, mert úgysem lesz jó? Senki nem veszít vele semmit, ha tesz egy próbát, ez a lényeg. Ja de, idő amíg kipróbálja, azt elveszíti, ha mégsem felel meg. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz #58000384 #472 üzenetére

    "de a többség csak használja a rendszert, kér egy .deb vagy .rpm fájlt a telepítéshez, a forráshoz hozzá sem akarnak nyúlni."

    Mármint a disztrót, appokat stb. fejlesztőkre, hozzájárulókra gondoltam. Mivel openszósz, mindenki tunkolhat. :) Kivehet belőle a saját fejlesztéseihez stb. Nyilván nem arra gondoltam, hogy minden júzer, azaz átlag Pistike is kódolni fog, miután letöltötte az Ubuntut. :D De nagyon sok "hobbista" is van, akik kisebb dolgokban is besegítenek. Nem kell nagy dolgokra gondolni, elég ha bugreportolnak, netán lefordítanak 1-2 sort egy honosításkor. Sok kicsi sokra megy, erről szól az egész.

    "csak ha az utoljára telepített program magával húzza az XY fájlt, akkor utána szeretném törölni, hiszen csak annak kellett elvileg."

    Amennyiben megfelelően használod és/vagy nem futsz bele bugba, akkor el is távolítja. Illetve Ubuntu alapból nem biztos, de olyankor felsorolja, hogy mik azok a csomagok, amik már nincsenek használatban és törölhetőek egy paranccsal (apt-get autoremove). Grafikus csomagkezelők is elvégzik elvileg, de én terminálból szoktam ezeket, mert a közhiedelemmel ellentétben gyorsabb és egyszerűbb.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    Aki fotóbolthoz van szokva, annak amúgy érdemes lehet a GIMP-et fotóbolttá alakítani, mármint ami a kinézetet, billentyűparancsokat illeti, meg egyes funkciókból is van hasonló. Nem lesz belőle PS nyilván, de megkönnyíti a használatot. Vannak róla leírások (talán kész letölthető configok is), érdemes utánanézni.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz pushalias #503 üzenetére

    Az, hogy például a Red Hat (is) alkalmaz egy rakás embert, és azok (is) fejlesztik a kernelt is (ami a Red Hatnek is jó, hiszen ő is azt fogja használni), az megint egy másik dolog. Nekik megéri pénzt is beletenni (vállalati support, de az megint más téma.).

    A felhasználók közül senki sem fizet érte. Esetleg támogat (donate) egy-egy projectet/disztrót, ha úgy érzi (de nem kötelező, ez a lényeg). Ingyenesen használhatom akár otthoni, akár céges gépen. Nincsenek megkötések. Értsd: nem fizetek érte egy fillért se és legálisan használhatom, bárhol, bármikor, bármilyen gépen. Ha neked ez nem elég ingyenes, az a te bajod.

    Amúgy meg rengeteg, értsd kibebaszott sok FLOSS cucc van (szoftver, alkalmazás, script, akármi), amiért SENKI nem fizet, mert valaki elkészíti (például magának) és megosztja másokkal, hogy ha már dolgozott vele, akkor miért ne használhassák mások is.

    Ja persze tudom: az idejével fizetett érte a készítő. :DD

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz rt06 #506 üzenetére

    Félreérted (direkt :F ): nem a készítőket röhögtem ki. Hanem többek között (még korábban) ilyen érvekkel akarták cáfolni az ingyenességet, hogy "nincs ingyen, mert az emberek az idejükkel fizetnek érte" (legyen szó akár fejlesztésről, használatról, vagy akár tanulásról).

    Magyarul: "Az idejükkel fizetnek érte" érvelést röhögöm ki. Eszembe nem jutna a fejlesztőket vagy hozzájárulókat kihörögni (én is besegítettem néha kisebb dolgokban, pl. fordítás, bugreport), illetve volt, hogy felajánlottam nagyobb segítséget is (de akkor éppen nem volt szükség rá).

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz Apollyon #514 üzenetére

    Direkt csinálja.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz ferensz #519 üzenetére

    Ha valaki munkaként csinálja és pénzt szeretne látni belőle, akkor kérjen érte pénzt. Senki sem kötelez senkit arra, hogy ingyen dolgozzon másoknak.

    Ha én írok magamnak egy programot, mert szükségem van rá, akkor mondjuk elérhetővé teszem, hátha másnak is jól jön. Így is, úgy is dolgoztam vele, muszáj volt megcsinálnom, akkor miért tartogassam magamnak? Ha akarja használja más is, ha nem, akkor nem. Ha fikáz, kiröhög érte bárki, azt pont leszarom, hiszen nem másnak készítettem megrendelésre, nem fizetett érte. Ha nem felel meg neki, majd használ mást, vagy ha FLOSS cucc, forkolja magának. Problem solved. Nem leszek tőle lelki sérült.

    Ha közösségi munkában (pl. disztró) veszek részt, akkor egyéb, nem pénzbeli hozadéka lehet: szakmai fejlődés, tanulás, kapcsolatépítés, a végén használhatom az adott terméket stb. Vagy csak csinálom hobbiból, mert jól esik. Az én döntésem, nem kényszerít rá senki.

    Tehát nyilván van befektetett idő, de mindenki el tudja dönteni magának, hogy neki megéri-e (valami miatt). Ha nem, akkor nem csinálja, ennyire egyszerű.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz justaview #528 üzenetére

    "Amennyiben célja egyáltalán bármely Linux közösségnek az egyszerű felhasználó elérése, akkor a legfontosabb, hogy meg kell találnia a saját egyéniségét (és az nem egy Windows utánzat), másrészt le kell egyszerűsítenie a kezelői felületet, és az általános működést olyan szintre, hogy a hűtőszekrény bonyolultnak tűnjön mellette!"

    Megtalálják az egyéniségüket is, de azért is vannak Windowshoz hasonló felületek is, mert sokan azt szokták meg és/vagy azt tetszik nekik. És mivel az emberek nagy része Windows júzer, ezért talán könnyebb az első lépéseket megtenni (próbálgatni), ha nem egy drasztikusan más felületet kapnak az arcukba. :) Ettől még természetesen lehet mást használni, hiszen van miből válogatni. Egy Gnome Shell például eléggé tabletre hajazó felület, nem túl bonyolult, alapból talán nem is tud olyan sok mindent (viszont bővíthető, a böngészőkhöz hasonlóan, ha valakinek igénye van rá). Persze ez az egész téma valamilyen szinten emberfüggő is, hiszen aki technikai analfabéta, az Androidon sem igazodik ki, meg iOS-en sem.

    "Ebbe pl. nem fér bele semmilyen csomagkezelő a jelenlegi formájában az általa jelzett függőségekkel"

    Úgy tudom, hogy a Windows is csomagkezelőt akar (tervez?). :) A csomagkezelő nem az ellenségünk, nagyon is jó kis találmány az, nincs benne semmi bonyolult, még ha annak is tűnik elsőre. Már csak azért sem gáz, mert már Szoftver központokat építenek rá, amiről már írtam korábban is: gyakorlatilag ikonos, kattintós "áruház". Igaz, ezek még annyira nincsenek kiforrva, de pont azért csinálnak ilyeneket, hogy a júzernek egyszerű legyen telepíteni bármit (pl. mint a Play áruházból). Vagy ott a már fentebb említett Gnome Shell, ami bővíthető pár kattintással, mint egy böngésző.

    szerk: ha viszont egy ember úgy áll egy új dologhoz (legyen az bármi), hogy ő nem hajlandó tanulni, nem nyitott az újra, akkor gyakorlatilag mindegy milyen felületet kap. Akkor maradjon csak annál, amit megszokott. :)

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz pushalias #541 üzenetére

    Nem tudom, mi a fenéről beszélsz, de biztos úgy van. :DDD

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz King Unique #547 üzenetére

    Lehet, hogy nem zavar senkit, de azért nem kell összehasonlítani a valódi ingyenes és legálist a warezolt Winnel. :P

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz King Unique #552 üzenetére

    "csak erre lesz igénye, viszont arra már nem, hogy mást is kipróbáljon és használjon."

    Te honnan tudod, kinek mire lesz igénye? Gyakran még saját magáról sem tudja az ember, mert annyit változik az idők során. A játék téma is lehet olyan, hogy egyszer valaki HC gamer, később meg már egyáltalán nem is játszik, tehát akkor nem lesz szempont később.

    A "fiatalabb" generáció (mondjuk < 35 ) tagjai elég sanszos, hogy Winnel kezdték a pályafutásukat, most meg sokan közülük linuxoznak. Tehát volt igényük másra. Ahogyan azoknak is van, akik nap mint nap felkeresik a linuxos topikokat.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz pushalias #565 üzenetére

    Ja, minden ingyen van, miután a TB-t befizették az emberek. Amúgy "csodálatos" hasonlat. :N

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz pushalias #568 üzenetére

    Jól van, mindegy, erőltesd csak. Értelmetlen neked magyarázni.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • spammer

    veterán

    válasz Vladi #580 üzenetére

    Hát ja: Free/FOSS/FLOSS, free as a beer, free as a speech :)

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

Új hozzászólás Aktív témák