Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attila9988

    őstag

    válasz maputo #2 üzenetére

    csak az üzleti modell más. Az ingyenes szolgáltatásait a Google sem emberbarátságból adja ingyen, ahogy a Canonical sem.

    Összekeversz két teljesen különálló üzleti modellt. A netes szolgáltatás, és a software fejlesztés két, teljesen külön téma.

    Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy a fejlesztő (vagy kőműves, ápoló, akárki, aki ért a programozáshoz), 8-10 óra munka után hazamegy és még pár órában teljesen ingyen fog minőségi szoftvert készíteni

    Pedig pontosan így indult az egész gpl -es történet. Nézz utána kicsit jobban. Vannak igazi megszállottak, akik szakmai okokból csinálják. Ma annyiban más a helyzet, hogy a nagy cégek is beszálltak a játékba, és fizetett programozókkal kódoltatják le, amire éppen szükségük van. A közös fejlesztési modell mindenki számára előnyös, ezért is működik.

    csak a fejlesztés sebessége nem lesz kielégítő.

    Teljesen rosszul képzeled el az egészet. Általában az emberek megpróbálnak egy hagyományos céges modellt leképezni az opensource programokra, és teljesen hibás következtetéseket vonnak le ezzel kapcsolatban.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz anulu #1 üzenetére

    amúgymeg: ingyen ebéd nem létezik. valahol / valahogy mindenki megfizeti az árát.

    Én pl hol fizetem meg az árát a debian -omnak? Mesélj.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz anulu #32 üzenetére

    Két irányból közelíthető meg a kérdés, ugyanis pontosan kétféleképpen tudok fizetni a rendszerért.

    1) Amikor veszek valamilyen terméket, vagy fizetek egy szolgáltatásért, aminek a gyártója/üzemeltetője pénzt költött valamely nyílt forrású program képességeinek fejlesztésére. Ilyenkor, ha ők valamilyen formában a költségeik részeként beépítették azt a termék/szolgáltatás árába, akkor megfizetem. Amennyiben így van, akkor abban az esetben is fizetnem kellene, ha ők valamilyen zárt forrású programot használtak, mondjuk vettek windows licenc -t, vagy office -t. (ráadásul, ha ehhez valamilyen módon kötnek engem is, akkor nekem közvetlenül az ms -nek is fizetnem kell még pluszban.) Ebben az esetben pedig, ha csökkentik a költségeiket valamilyen formában, azzal én csak jól járhatok, pl ha lefejlesztik maguknak a szükséges funkciókat.
    Ezt az esetet emlegetni tehát felesleges.

    2) Ha valamilyen cégnek fizetek a támogatásért. Ez akkor lehetséges, ha olyan szolgáltatásra is szükségem van, amit nem tudok házon belül megoldani, esetleg biztosítékot akarok arra, hogy adott software rendelkezésre állása számomra megfelelő.
    A support minőségét tekintve, egy sima oem windows valahol a béka segge alatt van. Ehhez képest a leggagyibb linux support is fényévekkel jobb, ha már fizet érte az ember.

    Így tehát igazad van, adott esetben fizethetek a rendszerért, ám ez minden esetben kevesebb, mint általában a zárt, tulajdonosi programok esetében, vagy semmi... ha épp úgy akarom. Mindezek mellett nem köti meg a kezem a licenc. Azt csinálok, és annyi gépen, amit, és amennyin nekem jól esik. Ha veszek support -ot akkor veszek, ha nem, akkor nem.

    A közös fejlesztésnek a költségekre gyakorolt hatása minden esetben pozitív, akár a software fejlesztőkről, akár az informatikai eszközök gyártóiról, akár a végfelhasználókról van szó.

    Nem állítom hogy csak és kizárólag ezzel a modellel kellene működnie az iparnak, de az olyan ferdített, túlzottan leegyszerűsített kijelentéseket, mint hogy "nincs ingyen ebéd", inkább felejtsd el.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz anulu #46 üzenetére

    ~45e volt, és 3-4 évig még bőven jó lesz.

    Nagyjából 70 -ből az egész "dobozt" lehetett volna cserélni egy jobbra, amire mehet akármi, mondjuk a cikkben szereplő mint -is. Te meg inkább raktál bele ssd -t, meg vettél 8.1 -et... csak gratulálni tudok... Egyetlen érv sem szól a megoldásod mellett...

    ill akkor már W10-el.

    Hát persze... feltéve hogy megy majd vele.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz anulu #87 üzenetére

    komolyan érdekelne, hogy az ingyenességen kívül egy sima, otthoni, r=1 user számára mi előnyt tud adni a Win-hez képest

    Engem meg inkább a fordítottja érdekelne... Ha két megoldás közül, amik ellátják ugyanazt a feladatot, az egyik olcsóbb, akkor az a jobb megoldás. Szóval fordítsuk meg a kérdést. (linux oldalon egyébként azonnali előny, hogy nem kell biztonsági software -ekkel telepakolnia a gépet. Másik előny, hogy a legtöbb esetben kulcsrakész desktop -ot kap, ami kevés karbantartást igényel. Harmadik előny, hogy fizetnie sem kell érte, ha nem akar, és akár munkát is végezhet rajta, mert a licenc azt sem tiltja, tehát ha berakja a boltba, és adatbázist kezel vele, akkor sem lehet problémája. Ha 30 gépre rakja fel, akkor 30 gépre rakja fel..)

    Most csak egy pár példát említettem. De várom az érveidet. Majd gondolom jössz azzal, hogy minden r1 user méregdrága fotóbolttal szedi ki a vörösszemet, ami nincs linux -on... :D

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz anulu #95 üzenetére

    biztonság: talán az egyetlen pont, amit úgy-ahogy el tudok fogadni, de az idők során az is bebizonyosodott, h Linux alatt is csúnya mennyiségű probléma van...

    Valami példákat is kérnék. Akárhányszor kérek a forumon ma is aktív, kihasználható, működő vírusra, valahogy nem kezdik el sorolni... win oldalon meg elég ha megnézel egy víruskereső adatbázist... :)

    Win-en ott a Win update. az meg be tudod időzíteni.

    csakhogy ez nem egészen ugyanaz, mint amiről szó volt.

    Win8 is köszöni, egész jól karban tartja magát normál HDD-n is, SSD-n pedig nincs jelentősége erről beszélni, az otthoni PC-s világ pedig egyre inkább arra megy, h az OS SSD-n legyen

    Csak a geekek körében megy arra. A laptopok túlnyomó többségét hdd -vel adják, és úgy is marad. Egyébként abban tényleg igazad van, hogy az újabb windows -ok jobban karbantartják magukat mint a régebbiek, de ennyi év után azt hiszem ez elvárható amúgy is a microsoft -tól. És ez a szint még mindig nem az, amit egy sima linux distro tudott már 10 éve is.

    gépre szabásban lehet valami. annál kevés rendszer lesz gyorsabb, mint ahogy Gentoo alatt össze lehet rakni és optimizálni. de átlag felhasználóról beszéltem. akinek a telepítés is annyi, h végignyomkodja nyagyjából default baállításokkal.

    Na... neki meg egy hozzáértő végnyomkodja a mint telepítőt, és kész is... Ha meg vesz oem win -t, akkor egyrészt a support -ot kenheti a hajára, mert szart sem ér, másrészt telepítés után, tengernyi dologgal kell még foglalkozni, hogy használható legyen a rendszer, tehát meló is több van vele. Utána pedig magyarázhatom el neki, hogy a sok kis biztbasz a jobb alsó sarokban miket fog kiirkálni, és mit kell majd azzal kezdeni, ha megtörténik.

    Amennyire én látom, nem nagyon foglalkozol linux -okkal, vagy legalábbis kevés fogalmad van arról, hogy manapság mit tud egy mezei linux disztribúció.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz anulu #98 üzenetére

    pl működnek a legújabb hardware-ek

    A legújabb hardware -ek az esetek túlnyomó többségében már linux alatt is működnek. És ez nem ettől az évtől van ám így. Amikor a jöttek a sandy -k az inteltől, pikk pakk lett a vga -hoz driver. Nem igazán kellett várni rá. A vga gyártók is jó ideje komolyan veszik, hogy ide is kell fejleszteni.

    Egzotikusabb hardware -ekkel lehetnek kisebb gondok, de itt is találkoztam már noname szarokkal, amik winnel sehogyan sem mentek, linux -al meg azonnal.

    A dolgot pedig megint meg lehet fordítani. Ugyanis linux -al nem csak az új hardware -ek mennek, hanem a régiek is, ami egy windows 8 esetében már korántsem biztos. ;)

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz rt06 #126 üzenetére

    parancsolj

    Köszönöm... hogy mutattál egy biztonsági problémát, az openssl -ből, amit javítanak, és lecsorog a csomagkezelőből a frissítés... :)
    Ha biztonsági hibákat is belevesszük a képletbe a vírusok mellé, akkor még szarabbul fog állni a windows. Linkelgessek neked a patch keddekről valamit, vagy kérsz olyan kihasználható biztonsági hibát amit 90 napig nem javítottak ki?
    Van ilyen. Én nem azt mondtam, hogy nincsenek software hibák. Az opensource cuccokat is emberek írják.

    ilyenkor azert jusson eszedbe, hol is tartott tiz eve UX szempontjabol a desktop linux, vagy hogy mennyire ment out-of-the box
    meg amugy is kicsit erdekes ervelesi technika az, hogy "ok, tenyleg jo, de regen szarabb volt"

    Én nem érveltem azzal semmit, hogy a win régen szarabb volt. Pusztán megerősítettem anulu azon véleményét, hogy a windows 8 egész jól karbantartja magát.

    ebbol nem egeszen ertem, mit akarsz kihozni

    Nem akarok kihozni belőle semmit. A kérdésekre adtam válaszokat. Én azon a véleményen vagyok, mint fentebb is írtam. Ha egy feladatra van két megoldásod, amik tökéletesen ellátják az adott feladatot, akkor az olcsóbb megoldás a jó megoldás.

    Tehát. Ha azt mondjuk, hogy adott munkához, felhasználási területhez tökéletesen alkalmas egy windows, és egy linux disztribúció is, akkor utóbbi mindenképpen előnyösebb. Ha adott feladathoz csak az egyik megfelelő, akkor ott azt kell alkalmazni. Ha pl valaki napi 10 órában fotóbolttal dolgozik, akkor bizony neki kell egy windows.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz rt06 #134 üzenetére

    es ne linkelgess, en tudom, hogy lyukas a windoze, te viszont ugy kerdojelezted meg a problemak letet, mintha azok a linux-ban es/vagy a linux-os alkalmazasokban nem lennenek

    Tévedés. Én azt állítottam, hogy a linux -ra nem kell biztonsági software -ek tömegét telepítenem, és ez igaz is. A biztonsági hibákat te hoztad fel, amiről előtte nem volt szó, én pedig válaszoltam, hogy igen, ezekből minden software -ben van bővel, mert mindet programozók írják. A lényeg az, hogy megtalálják, és kijavítják őket.

    azert ez a az egyik mar tiz eve is jobb volt, mint a masik most picit olyen szagu, lasd be kerlek te is

    Anulu érvelt azzal, hogy a windows ma már képes olyanra is, amire korábban nem volt. Ezzel kapcsolatban pedig megemlítettem, hogy a másik oldalon ez már 10 évvel ezelőtt sem volt probléma, de ettől még elismerem, hogy a windows 7/8 valóban jobban vigyáznak magukra, mint az őket megelőző időkben készült társaik. Értsd meg, én nem vagyok fanboy, engem csak a tények érdekelnek. A munkám miatt éppen úgy használok widnows -okat is, mint linux -okat. Az ilyen topic -okba viszont a linux -okkal szemben fel szoktak merülni mindenféle városi legendák, és ezeket érdemes tisztázni. Ez persze ugyanígy előfordul néha a windows -al is. Pl a kékhalálos poén a mai napig él, de a rendszer már csak igen ritkán szokott kritikus hibával elszállni, és manapság már leginkább valami hardware hiba okoz csak ilyesmit. Szóval ha felmerül, akkor is hozzá szoktam szólni, hogy ez bizony ma már nem így van a windows -al szemben sem.

    A mostani topic témája viszont arról szól, hogy érdemes -e pl egy linux mint -et általános felhasználásra alkalmazni bárkinek is, és erre a válasz egyértelmű igen. Egyetlen igazi ellenérv lehet, ha valakinek szüksége van egy vagy több windows only programra. Ebben az esetben kénytelen azt használni, illetve vásárolni a gépére.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz rt06 #136 üzenetére

    hogymi? szerinted akkor mi a linux (kernel)?

    A linux kernel valóban nem operációs rendszer, csak a köré pakolt komponensekkel együtt lesz az. A debian az egy operációs rendszer. Az ubuntu is. A mint is. Az android is. De a kernel az nem az.

    Viszont ebben a vitában szerintem ennek semmi jelentősége sincsen, hiszen nem igazán használunk önmagában linux kernelt.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz King Unique #140 üzenetére

    Ha nem, vagy adott user rétegnek nem megfelelő, akkor adott esetben a másikat, adott esetben a fizetőset kell választania.

    Ez tökéletesen így van. Én magam is ezt írtam. A feladathoz kell eszközt választani. Baj akkor van, ha fordítva történik.

    Elég csak az Office kérdésre gondolni.

    Ez egy roppant érdekes kérdés. Személyes tapasztalatom az, hogy a felhasználók egy igen jelentős része a megszokások miatt képtelen váltani nem csak office -t, de semmi mást sem. Egy adott cégnél, ahol dolgozik mondjuk 10 ember olyan beosztásban, ahol valamilyen ms office funkcióra nagy szüksége van, meg dolgozik mellette 500 gizike, akik napi leveleket, és szerződéseket gépelnek le, akkor ebben az esetben a 10 embernek érdemes office licenc -t venni, a többieknek pedig libreoffice -t telepíteni. Ez működő modell, valós példa.

    Van olyan is, amikor valaki adatbázis kezelőnek akarja használni az excel -t. Ettől hülyét kapok mindig, mert erre a feladatra egyszerűen nem alkalmas se a libre calc, sem az excel. Az viszont tény, hogy az excel nagyobb sorszám után döglik csak meg, tehát egy darabig becsaphatod magad, és hiheted azt, hogy jó ötlet azzal turkálni nagyobb adathalmazon. De még az excel 2013 -is beledöglik egy 50 000 soros táblába, ha autószűrőzni próbálsz vele. Gondolkodik kicsit, aztán megdöglik. Vagy próbáld ki egy olyan táblával, ahol feltételes formázást is alkalmaztál, mert fontosak az értékhatárok. Vagy tegyél be két oszlopnyi képletet valahova, és nézd meg mi történik.... Egyszerűen baromság ilyenre használni. Ez egy számoló tábla. 1000 sorig még oké, utána kínszenvedés, meg értelmetlenség. Olyat is láttam, amikor valaki 4 termetes táblázat adatait akarta összerakni úgy, hogy kereső képletekkel pakolta tele az ötödiket, és szétcsúszott az egész. Egyszerűen nem bírta kezelni. A képlet pedig nem volt hibás, mert kicsiben még működött. Persze én említettem neki egy sokkal egyszerűbb megoldást, amihez képlet sem kellett volna, de nem érdekelte... így járt. :D

    Az ms office valóban rendelkezik olyan funkciókkal, amiket a libreoffice (még) nem tud. Ezeket viszont csak a felhasználók töredéke ismeri/használja, így igazából legtöbbjüknek nincs szüksége rá. Én magam is tanítottam már felhasználókat ezzel kapcsolatban. Leültem mellé, és megkértem, mondja el a problémáját részletesen, hogy lássam, mit nem sikerült megoldani. Elmondta, megmutattam hogy miként kell megoldani. kb negyed óra után megköszönte, és dolgozott tovább. Ennyi az egész. Nem talált meg pár dolgot, ami régen nem ott volt.
    De ugyanezt mókát eljátszották 2007 -es ms office, és 2013 -as ms office -al is. Ugyanis ezek között is vannak különbségek, amiket nem ismertek, és pont ugyanúgy tanulni kellett nekik.

    Adatcserére pedig az odt, és ods tökéletesen alkalmas. A többféle szabványként létező ooxml -nél mindenképpen alkalmasabb. Volt már élményem, amikor a 2013 -as office -nak nem igazán tetszett a 2007 -es által mentett állomány. Még az xls -el is jobban jár az ember adott esetben....

    Olyan élményem is volt, amikor az excel csak egyetlen egy tábla miatt kellett valakinek, amit telemakróztak valamikor 10 évvel ezelőtt, és nem megy semmivel sem rendesen. Sőt, még az újabb excel -el is kell kicsit kézzel gányolni, hogy működjön. Na az ilyeneket kell kiváltani, átírni, akár libreoffice basic -re, és akkor minden megy tovább.

    Itt még az is felmerülhet, hogy ha excel táblákat küldesz mondjuk egy partnerednek, akkor kényszeríted rá, hogy vegyen office licenc -t, de lehet hogy az neki nem is kellene semmi másra, csak erre. Mondjuk vállalkozó, aki véletlenül sem számítástechnikával foglalkozik...
    Ha neki ods -t adok, akkor meg csak le kell töltenie egy linkről egy programot, és dolgozhat vele... Egész más a helyzet.

    De ha valamit nem tudsz megoldani libreoffice -al ami nagyon kell neked, akkor szívesen segítek.. :)

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz fordfairlane #141 üzenetére

    "Nem kell Windows"

    Eddig olvastam.

    Eddig olvastam. Majd szólj ha nem látatlanban alkotsz véleményt. Az ilyenekből dunát lehet rekeszteni.. :)

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz FіkuszKukіsz #145 üzenetére

    Egyébként a kép azért volt berakva, hogy azt a fenenagy linux felsőbbrendűséget megcáfoljam.

    Itt szó sem volt semmilyen felsőbbrendűségről, tehát nem igazán volt mit megcáfolni.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz mikk2000 #150 üzenetére

    Ingyen van, de ha átváltjuk munkaórára azt a rengeteg szopást, ami egy linuxszal jár, akkor többszörösébe kerül mint egy windows

    Nem igazán láttál még linux -ot szerintem. Én annó, amikor elkezdtem vele foglalkozni, meglepődtem hogy mennyivel kevesebb karbantartást igényel, mint a windows. Egyszer beállítom, és megy amíg szét nem rohad alatta a gép. Az egyszeri beállításon kívül az ég világon semmilyen szopás nincs vele. Ezt csak azok állítják, akik hallottak róla valakitől, hogy annak az ismerőse már látott ilyet, és nehéz volt neki dolgozni vele... :P

    Ha meg a windows -os szopásokat, és hibakeresést, karbantartást átváltom munkaórára.... jó sok elment rá az életemből.

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz FіkuszKukіsz #180 üzenetére

    De ez a szürke zöld kombinációtól engem kiver a víz.

    Ha az esztétikáról van szó, akkor ebben most egyetértek veled. A szürke zöld kombó nekem sem tetszik, ami a mint -ben alapértelmezett. Én KDE -t szoktam használni, mert nekem az tetszik, és azt tartom kényelmesnek. Viszont ez a topic most a mint -ről szól, annak meg az alapértelmezett felülete ilyen.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz Polllen #189 üzenetére

    Nincs olyan oprendszer, ami mindig működik mindenen.

    Semmit sem ferdítettem. A telepítésnél minden oprendszerrel van szívás. A különbség az, hogy utána van -e. Csak egy példa: Majd mostanában, ha kijön a debian 8, akkor megyek az egyik ismerőshöz csinálni egy update -et. Kb a debian 7 megjelenésekor raktam neki fel a hetes debian -t (ami ugye nem tegnap volt, mert a debian nem féléves disztro), és azóta munkára használja. Ma is pont ugyanolyan gyors, és pont ugyanúgy működik. Most is csak azért nyúlok majd hozzá, hogy az új rendszert megkapja. Valószínűleg egy sima apt-get lesz belőle, meg 20 perc várakozás míg minden, azaz MINDEN lefrissül, és megy tovább az élet.

    Csináld ezt meg windows -al. Egy windows 7 három év alatt elég könnyen belassul, vagy megdöglik valamitől. Az xp -s korszakban ez fokozottan igaz volt. 7/8 esetén már sokat javult a helyzet.

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

Új hozzászólás Aktív témák