Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • maputo

    tag

    válasz anulu #1 üzenetére

    Illetve 10 éves tapasztalattal illene leszámolni a városi legendákkal:
    "Miért ne járulhatna hozzá az ember a közös szoftveres tudás építéséhez, akár mint fejlesztő, dokumentáció készítő, tesztelő, vagy éppen felhasználó?"

    Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy a fejlesztő (vagy kőműves, ápoló, akárki, aki ért a programozáshoz), 8-10 óra munka után hazamegy és még pár órában teljesen ingyen fog minőségi szoftvert készíteni a közösség szolgálatában. Illetve lehet ilyen, csak a fejlesztés sebessége nem lesz kielégítő.

    Ingyen ebéd márpedig nincs (értsd: a programozónak sem fogja a pék ingyen adni a kiflit), csak az üzleti modell más. Az ingyenes szolgáltatásait a Google sem emberbarátságból adja ingyen, ahogy a Canonical sem.

    [ Szerkesztve ]

  • nuke7

    veterán

    válasz anulu #1 üzenetére

    az ingyen ebédre meg csak annyit, hogy van olyan ebéd ahol nem pénzzel fizetsz... :U :)
    (és akkor az akár még lehet "ingyen" is)

    https://youtube.com/user/nuke7

  • KAMI911

    aktív tag

    válasz anulu #1 üzenetére

    (#1) anulu és (#2) maputo:

    Ha megnézzük egy profitorientált céget (Microsoft, Google), akkor nyilván az a célja, hogy a termékeiket minél többen használják. A szabad szoftverek esetén nincs ilyen nyomás, nincsenek részvényesek, akik ki akarják venni a pénzüket a cégből, akik nagy számokat akarnak és osztalékot. Nem kell drága marketing sem, sem sok más minden. Nem kell nagyon messzebb menni, elég csak a 8.0, 8.1 startmenüire gondolni. Mekkora felháborodás volt belőle. Mégsem született mind a mai napig hivatalos megoldás a dolog rendezésére (tudom majd a Windows 10), ezzel szemben az Unity mellett ott van egy seregnyi Ubuntu változat, amely reális választás (és akár fizetős supporttal is kérhető). Ez különbség.

    Az egész rendszer működése olcsóbb lehet, egyrészt mert nincsenek ilyen igények, másrészt mert több cég együttműködésével jön létre a termék. Közösség ereje igen nagy! Nézd a Wikipediat, az OpenStreetMap-et és ugyanúgy működik a szoftverfejlesztésnél is. Az egész kisebb erőforrást igényel.

    Nem kell, hogy mindenki szoftverfejlesztő legyen. Nagyon sokan máshogy is segíthetnek. Például nézd meg mennyi teendő van a Linux Mint (közösség hazai) háza táján:
    https://linuxmint.hu/kozremukodes

    Azok akik felhasználók megfontolhatják, hogy segítenek, napi egy-két esetleg heti vagy havi pár órában. Nagyon sok elfoglaltság van amely nem csak a szoftverfejlesztésről szól. Hanem a közös munkáról, ahol mindenki azt teszi hozzá amihez ért, amihez kedve van.

    Tegyük fel egy bográcsozást szervezel. Melyik lesz a jobb megoldás?
    Mindenki egyesével odarendel kaját valamelyik ételfutártól. Vagy mindenki hoz amit megbeszéltek és együtt, közösen leültök és elkészítitek a kaját (esetleg egy főszakács kijelölésével). Mennyivel jobb már ez utóbbi, szórakoztatóbb és valószínűleg olcsóbban is jön ki. És a megmaradt étel még mindig ingyen továbbadható.

    Természetesen ha valakinek magasabbak az igényei, vehet támogatást a Linux-hoz is, és akkor kap egy garantált szolgáltatást, SLA-kkal meg mindennel amire igénye van.

    [ Szerkesztve ]

  • attila9988

    őstag

    válasz anulu #1 üzenetére

    amúgymeg: ingyen ebéd nem létezik. valahol / valahogy mindenki megfizeti az árát.

    Én pl hol fizetem meg az árát a debian -omnak? Mesélj.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • buherton

    őstag

    válasz anulu #1 üzenetére

    Nem zárja kalodába. Azt csinálsz amit akarsz.

    (#16) anulu: Én is láttam árakat felhasználói licenszekre. Sokkal olcsóbb volt a Linux, mint a Win7...

    (#18) anulu: Mert egy átlag user Matlabozni fog majd otthon unalmában. Ez kicsit nem furcsa neked?

    (#32) anulu: No mert a windows-nál minden kerek és nem kell google-zni, amikor éppen magadja magát.

    (#43) anulu: Az én mostoha anyám gépe egy nagyon régi Atom-os rendszer. Win7 majd 10 percig tölt rajta, mire "használható" lesz, de azután is a youtube szaggat. Ezzel szemben a legújabb LTS Lubuntu szó szerint hasít rajta. És nekem még SSD-t, és windows licenszet sem kellett venni. No akkor hol is van a pénz kérdése? Áhh most látom, te 45k fizettél ki, én pedig 0-t. Akkot miről is beszélünk?

    (#87) anulu: Gyorsabb, biztonságosabb, nem kell fizetni, a rendszer kapásból biztosítja a programok frissítését, de mégis minden legális és használható, akkor hova tovább?

    (#95) anulu: Arról a szerencsétlen frissítőről beszélsz, ami akkor frissít, amikor kapcsolnád ki a lemerülő laptopodat? Fúú de sokszor elküldtem a jó édes anyjukat, aki ezt kitalálta.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

Új hozzászólás Aktív témák