Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • justaview

    őstag

    Nem akarnám megölni a kialakuló parázs vitát, sem szítani, de szerintem tök fölösleges egymást győzködni arról, hogy a Linux jó alternatívája/helyettesítője a windowsnak, vagy sem.

    Mindenkinek mások a preferenciái, és csak jó néhány paraméter együttes értékelése döntheti el, hogy egy valaki számára így van, vagy sem.

    Csak néhány paraméter:

    Ha valakinek a cégénél napi szinten windows-al, illetve azon futó MS Office-al kell dolgozni (mint felhasználó, nem informatikus), és sokszor kell haza cipelnie a munkáját, hogy otthon folytassa, annak jellemzően 100% kompatibilitás kell, amit sem a Libre, sem egyéb utánzatok nem nyújtanak. Így, ha jót akar magának, otthon is marad az eredeti MS verzióknál, különben nem pénzzel, hanem az idejével fog fizetni, de drágán! (Én 1,5 évig kísérleteztem a Linuxok különböző verzióival otthon, mert tetszett az újdonság, végül emiatt tértem vissza windowsra. Ugyanis nincsen tengernyi időm arra, hogy kompatibilitási problémákkal bajlódjak.)

    A másik a játék, amit már említettek páran. ha valaki játék függő, és a legnagyobb játékok legújabb verzióit szereti tépni napi szinten, hát az is jól gondolja meg a Linux-ra váltást (bár nem lehetetlen).

    A harmadik a tetszési index. És ezen nem lehet vitázni. Vagy tetszik, és kézre áll valami valakinek, vagy nem, és ennyi.

    És sajnos, ha tetszik, ha nem, jelenleg a tömeghatás is a windows felé tereli az emberek nagy részét, vagyis a ha környezetemnek is az van, sokszor kényelmesebb nekem is azt választani, mert könnyebb lesz a környezetemmel kommunikálni, egymástól kérdezni, tanulni. De ez a hatás érvényesül más területen is, pl. mobiltelefon.

    A windowsról linuxra váltást az új rendszer működésének megtanulása is hátráltatja, az emberek szeretik a megszokott dolgokat (ebből él a McDonalds is). Elgondolkodtató, hogy az ingyenesség ellenére még mindig csak néhány %-on áll a linux, de lehet, hogy senki nem normális... :F

    [ Szerkesztve ]

  • justaview

    őstag

    válasz FLATRONW #272 üzenetére

    A múltkor kipróbáltam a Cinamonos verziót, de szőrnyű volt a sebessége, még a Win 7 is sokkal jobban futott rajta.

    Akkor a Win 8.1 hasítana rajta. :U

  • justaview

    őstag

    válasz hallador #342 üzenetére

    Ezeket a gondolataidat széles körben ne terjeszd, mert sok átlag windows felhasználó fog furcsán nézni rád, nem értve, miről beszélsz.

  • justaview

    őstag

    válasz spammer #382 üzenetére

    Érdekes dolog ez a mennyi helyen fér el az oprendszerem gondolat.

    Lehet, hogy egy 15 éves rozzant gépen ez még kérdés volt, de szerintem ma (2015-ben) édes mindegy, hogy 6GB-ot, vagy 40GB-ot foglal el, amikor 500GB-os minimum a gépem tárhelye.

    Nincsen persze azzal sem semmi gond, ha Neked ez egy nagyon fontos paraméter, de az átlag felhasználó ma már nem ez alapján dönti el, mely oprendszert fogja használni, és ez a technika fejlődésével egyre marginálisabb kérdés lesz. Így a LINUX e paraméterben mutatott versenyelőnye a desktop, és laptop gépek tekintetében lenullázódik.

    A spórolásról jut eszembe, van egy ismerősöm, aki ha csak 400MB-ot akar tárolni lemezen, CD-t vesz, mert szerinte pazarlás DVD-t venni, hiszen arra 4.7GB fér, így a jó része felesleges és üresen maradna. Az érdekes ebben a megközelítésben, hogy hiába jeleztem Neki, hogy 130Ft-ért veszi a CD darabját, a DVD eközben 110Ft volt ugyanott. A válasza az volt, hogy az akkor is pazarlás, marad a CD-nél. (Az, hogy lehet írni rá később is, az most itt nem is érdekes.)

    Félre ne érts, nem bántani akartalak, csak rávilágítani arra, hogy ha holnap feltalálnak egy új tárolót, és 20TB-ot kapok 10ezer Ft-ért, végképp nem fog érdekelni, hogy az oprendszer elfér-e 6GB-on, vagy nem.

  • justaview

    őstag

    válasz spammer #392 üzenetére

    Semmi gond, nem vagyunk egyformák. :)

    Ezért is írtam, hogy egyáltalán nem támadásból írom, amit írok, csak hát mindenkinek mások a preferenciái. Ezért is nehéz általánosan kijelenteni, hogy valami jó lenne a felhasználók 90%-ának. Azt majd a felhasználók eldöntik egyesével (külön-külön), mi jó nekik, és mi nem.

    Sok oka van annak, miért áll 1.7%-on a Linux, és ezen az sem segít, ha valakit egy disztro kiszolgál 100%-ig, a nagy többség valamiért mégsem ezt választotta (és nem valószínű, hogy a nagy többség mind hülye).

    (#394) fordfairlane

    Egyetértünk, ez helyzet függő (de ez is csak addig igaz, amíg drága az SSD).
    Egyébként, ha jól emlékszem (mert már régen telepítettem fel) a Windows 8.1 15GB-on is elfér, és eddigi tapasztalataim alapján gyors is nagyon, ezért W8.1 óta még kevésbé hiányzik a Linux (1.5 évig azon éltem).

    [ Szerkesztve ]

  • justaview

    őstag

    válasz fordfairlane #400 üzenetére

    A mai tárhely méretek és árak mellett ez azt hiszem teljesen normális.

    (#393) whbear
    mert nem mindenki teheti meg hogy a Windows miatt állandó program legyen a hardver bővítése

    A Win Vista megjelenését követően szerintem erre nincsen szükség. Az pedig 2007-ben volt!

  • justaview

    őstag

    válasz spammer #403 üzenetére

    (Azzal bezzeg senkinek nincs baja, mikor a Hackintoshra kell mókolni a warezolt OS X-t.)

    :D

    Korábban ITT meditáltam a helyzeten, beleírva a saját döntésem indokát is. (Az 1.7%, vagy 3%-ra most Te is adtál egy okot.)

  • justaview

    őstag

    válasz Bici #408 üzenetére

    Megértve , amit írtál, annyit tennék még hozzá, hogy sok embernek nem hiányzik az sem, hogy a céges MS Office után otthon egy másik Office-al "kinlódjon". Minden máshol van, más elnevezésekkel, vagy hasonlóval, de nem pont úgy működik. Erre egy hatékonynak nevezett munkánál nincsen sem idő, sem energia, mert itt jön be az igazi pazarlás -- nem pénzben, időben!

    Ezt persze lehet kényelemnek nevezni, vagy bárminek, a lényeg ugyanaz. Az egységesítés sok esetben segíti a hatékony munkavégzést. Nem mindenhol, de az informatikára ez hatványozottan igaz. Sem a rendszergazdának, sem az ügyintézőnek nem mindegy, hogy a pl. 300 fős cégnél 4-5 féle oprendszer és ugyanennyi fajta Office kandikál a gépeken, vagy egységes minden - ha linux, ha windows.

  • justaview

    őstag

    Sokszor jelenik meg fórumokon az átlag felhasználó, és hogy nekik milyen jó (lenne) a Linux.

    Érdemes lenne a különböző felhasználókat csoportosítani, mert úgy könnyebben kiderül, kinek mi jöhet szóba alternatívaként.

    Aki a munkahelyén Windows-on MS Office-al dolgozik napi szinten, és haza is viszi a munkáját, az jobban jár, ha otthon is hasonló a platform, mert kínlódás lesz a vége, de nagy. Ha nem viszi haza, akkor meg pusztán kényelemből szokták ugyanazt választani.

    HC játékosok szintén jobb, ha a Windowst választják. Linuxra van ugyan a Wine, de megint ki akar kínlódni egy utánzattal, meg a kompatibilitási problémáival? Amúgy pedig aki képes 15-20 ezer forintot kiadni egy-egy prémium játékra, marhára nem fog azon elakadni, hogy vegyen egy windowst magának.

    Aki nem tartozik az előző két csoportba, annak elméletileg mindegy lenne, milyen rendszert használ otthon, itt jönnek be az egyéb tényezők.

    - A kényelem, megszokás, „szomszédnak is ilyen van”, (tömeg hatás) nem segíti az áttérést.

    - Az egyszerű, csak „internet, youtube, email, skype” felhasználó, aki esetleg ki is próbálja, majd elakad, és pl. az alábbi tanácsot kapja segítségül, hogy:

    „HD youtube szaggatás akkor fordulhat elő ha nincs fönnt a vgahoz való 1-3 vdpau csomag (disztrónként kicsit eltérhetnek a csomagnevek, de kulcsszavakra keresve meg lehet könnyen találni a csomagkezelőben)”

    …na az biztos kifut a világból is, és látni sem akar többet Linuxot.

    Akkor ki marad?

    Az informatikai vénával megáldott user, mert neki ez a totális szabadság, valamint az ő közvetlen környezete, akiket „megdumált”, hogy a Linux tök jó lesz nekik.

    Persze elgondolkodtató az is, hogy a táblagépeken sincsen Windows (a legtöbb táblán), mégis terjed egyszerű felhasználók között is rendesen, vajon miért? A titka valószínűleg a letisztult felület, egyszerű kezelés és egyszerű beállító felület (na meg persze a mobilitás), valamint a legtöbbször az az érzése az embernek, hogy szoftveresen „úgy jól egyben van az egész”. (Vajon a táblagépeket miért nem hódították meg a Linux distrók?)

    Azt gondolom, hogy a Linux akkor tudna elterjedni jobban a fenti, egyszerű felhasználók között, ha a tábla gépek feeling-jét tudná hozni desktopon, laptopon, ha olyan érzést keltene, hogy szinte összeforrt a hardverrel. Ettől a Linux distrók még nagyon messze vannak, és valószínűleg a Windows 10, mint egy úthenger fogja még messzebb taszítani őket az „átlag felhasználóktól”.

    Biztos nem teljes a kör, de a fentiekből talán könnyebben összerakható az az 1.7% - 3% részesedés.

    [ Szerkesztve ]

  • justaview

    őstag

    válasz King Unique #452 üzenetére

    Már nem emlékszem, hol olvastam a 1.7%-ot, ez maradt meg. :)

    [ Szerkesztve ]

  • justaview

    őstag

    válasz #40553216 #480 üzenetére

    Szerencséje van.

    Nem kell ahhoz szétmakrózott xlsx.

    Nekem a sima egyszerű PowerPointos prezentációm (néhány fontos, de egyszerű animációval) szétesik bármely office utánzaton, de az a minimum, hogy nem úgy jelenik meg, ahogy azt megterveztem.

    (Egyébként ez nem Linux probléma, pl. iPad-en sem tudtak még mutatni nekem hozzáértők olyan office-t, amin ne hullana darabjaira egy egyszerű prezentáció. Az "egyszerűn" persze azért nem 3 mondat kivetítését értem, ahhoz egy word is elég lenne. :) )

    Szóval egyszerű a képlet, nekem nincsen időm (és kedvem se), hogy szutykos kompatibilitási problémákkal bibelődjek. Ennyi.

    De rermészetesen mindenki maga dönti el, mennyi energiát áldoz erre.

    „Akkor ki marad?”

    1.7% :)

    [ Szerkesztve ]

  • justaview

    őstag

    válasz #40553216 #489 üzenetére

    Ja. Ahogy írtam, az MS-nek 7 évébe került a saját szutyka 100%-os megvalósítása. Ezalatt a hét év alatt volt pár köztes állomás. Ráadásul a szabvány dokumentáció ~8000 oldal. Biztos véletlenül. Az ODF ~900

    Nem tudom, miről beszélsz, szerintem olvasd el még egyszer mit írtam. Nem érdekel, kinek mi mibe került. Nem szidtam senkit (itt csak Te húzod fel magad a Linuxot védve ezerrel). Én csak elmondtam, hogy szutykos kompatibilitási problémákkal nem fogok bibelődni. Marhára nem érdekel, kinek a hibája. Az sem érdekel, hogy free, vagy opensource, vagy bármi, csak úgy működjön, ahogy nekem jó. És ha egyszer MSO-n létre hozok valamit, mert a cégnél ez van (és arra nincs ráhatásom, hogy ez van), akkor nincs értelme kompatibilitási problémákkal szivatni magamat otthon csak azért, mert az LO az ingyenes, meg szabad szoftver, meg nem korlátoz, megy egyebek. Ez engem mind nem érdekel, a drága időm viszont annál inkább.

    Értem. Igazad van. Vagy lesz majd akkor, ha ezek miatt nem az alternatív Office-ok készítőit pocskondiázod, hanem az MS-t. Ennyi.

    Te hallod, amit mondasz? Akkor lenne igazam, ha az MS-t pocskondiáznám? :U
    Gratulálok. Ön nyert! :D

    A különbség köztünk, hogy Te szidod az MS-t, én meg (+még jó páran itt) leírom, hogy a saját tapasztalatom alapján, a saját feladataim során mi az optimális, minek van értelme, minek kevésbé.

    Megjegyzem, amikor a saját problémáimat minimalizálom azzal, hogy kerülöm a kompatibilitási problémákat, akkor nekem mindig igazam van! :K (Ezt többször olvasd el, és gondold át.)

  • justaview

    őstag

    válasz spammer #523 üzenetére

    Ezt jobban össze sem lehetett volna foglalni, akár zárógondolata is lehetne ennek a fórumnak. :K Adtál egy érdekes képet a háttérről, ami szerintem kifejezetten szimpatikus.

    Sokkal többet segítene a Linux terjedésének, és a mögötte dolgozóknak, ha olyan cikkek jelennének meg, amelyek a Te általad is megfogalmazott "hogyan működik ez a világ" nézőpontból mutatnák be ezt az „ökoszisztémát”. Ehelyett a helyenként laikusok által is sokat látogatott oldalakon a Linux cikkek 99%-a, talán egyfajta bizonyítási kényszerből a Windows-hoz hasonlítja a Linuxot, és azt akarja megmutatni, hogy lehet helyettesítője annak.

    Mi a csudának kell állandóan belekeverni a Windows-t a cikkekbe? Mert különben nehezebb lenne vitázni? Minek állandóan azt hangoztatni, hogy le lehet ám cserélni a Windows-t, sőt érdemes? Miért nem lehet bemutatni a Linuxot, illetve bármely disztrót tisztán, önmagában, úgy, hogy szó nem esik a cikkben a Windows-ról?

    Úgy tűnik, hogy minden Linux cikk írónak valamiféle versenyzési fóbiája van, vagy kisebbrendűségi érzése, vagy utálata a Windows felé. Ebből a nézőpontból azonban több ellenszenvet lehet begyűjteni, mint támogatót, elég ránézni bármely cikkhez tartozó fórumra, fröcsögés az összes.

    Nem helyettesíteni kell a Windows-t, és győzködni a lecserélésére, ez teljesen rossz nézőpont.

    Amennyiben célja egyáltalán bármely Linux közösségnek az egyszerű felhasználó elérése, akkor a legfontosabb, hogy meg kell találnia a saját egyéniségét (és az nem egy Windows utánzat), másrészt le kell egyszerűsítenie a kezelői felületet, és az általános működést olyan szintre, hogy a hűtőszekrény bonyolultnak tűnjön mellette! Ebbe pl. nem fér bele semmilyen csomagkezelő a jelenlegi formájában az általa jelzett függőségekkel (még a fogalom is irtózatot vált ki egy normál halandóból). De az sem, hogy parancssorból kell megoldani helyzeteket. Látott már valaki iPad-en parancssort? Pedig úgy biztos sokkal népszerűbb lenne az iPad a normál halandók szemében. ;]

    A jóval nagyobb elterjedés titka ugyanis nem informatikai szinten jelenik meg, sőt, azt is el kell felejtetni a felhasználóval, hogy a hagyományos értelemben vett számítógép előtt ül. Ha ezt nem ismerik fel az egyes Linux disztrók fejlesztői, és továbbra is a Windows-t akarják másolni, beelőzni, lecseréltetni, akkor 100 év múlva is 1.5%-on fog állni a terjedési mutatójuk.

    Persze, ha nem cél az egyszerű emberek elérése, akkor ez mind nem szükséges, de akkor felesleges győzködni őket a Windows helyettesítéséről ilyen, és ehhez hasonló cikkekkel. Elég azt bemutatni, hogy értelmes, okos emberek tudnak operációs rendszert írni, és milyen jól elvannak vele. Ez még a hozzá nem értők szimpátiáját is kiválthatja. :)

  • justaview

    őstag

    válasz spammer #529 üzenetére

    Persze ez az egész téma valamilyen szinten emberfüggő is, hiszen aki technikai analfabéta, az Androidon sem igazodik ki, meg iOS-en sem

    :) Ez igaz. Vannak reménytelen esetek, de ők rendszer függetlenül azok. :)

Új hozzászólás Aktív témák