Új hozzászólás Aktív témák

  • Sanya

    nagyúr

    válasz peterk #141 üzenetére

    okés.

    de még mindig nem érted, amit már leírtam.

    jelen helyzet:

    a magyar adófizetők pénzén a magyar állam oktat embereket ( ez drága) és még biztosít mellé szoftvereket is, amelyekért rengeteget fizet. az egésznek 2 nyertese van: a microsoft, és a hallgatók ( már ha nyertesek, de most ebbe ne menjünk bele)
    a microsoft nem hiszem, hogy befektet évente 25.000.000.000 forintot kishazánkban, tehát a pénz kimegy az országból ( itt most ne menjünk bele abba, hogy a szoftveres tudással könnyebben végzi a delikvens a munkáját azon a szoftveren, amit megvesz, és az a pénz....)

    ideális helyzet: a magyar adófizetők pénzén a magyar állam oktat embereket, biztosíthat mellé szoftver (ahogy most) csak kerüljön jóval kevesebbe, hisz ez egy ingyen reklám és oktatás a microsoftnak (nem teljesen, de fogjuk rá). A jelenlegi árat kicsit sokallom.

    amúgy abból a pénzből, amit informatikára költ Magyarország, abból sok mindent meg lehet valósítani a szabad szoftverek terén (nem mindent, de sokat)

    A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

  • dabadab

    titán

    válasz Tapsi #150 üzenetére

    Szoftverfejlesztőként elmondhatom, hogy de, így működnek a dolgok :)
    Egyrészt eleve a felhasználókat, főleg nagy cégeknél, nem szokás megkérdezni arról, hogy mit akarnak használni, azt használják, amit eléjük raknak. Másrészt meg a felhasználók alapevtően nem az OS-t, hanem az alkalmazásokat használják, az, hogy konkrétan mi az OS, egészen kevéssé lényeges csak.

    DRM is theft

  • Sanya

    nagyúr

    válasz Tapsi #150 üzenetére

    most az egyetemre járók java nem programozó. ahhoz, hogy megkeressen 1-2 file-t a neten, bejelentkezzen a neptunba, megírja a szakdolgozatát, szerintem bőven elég a linux.

    A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

  • floatr

    veterán

    válasz Tapsi #150 üzenetére

    Egy kis házon belüli kísérlet. Netbook bubival kisiskolásoknak. Seperc alatt kitalálták, hogyan lehet háttérképet választani, de az internetezés, levelezés, filmnézés sem okozott nekik gondot, pedig winnyózon "szocializálódtak", és konkrétan azt tanulják a suliban. Én eddig a telepítésen kívül egy dolgot mutattam meg nekik, hogy hol van a "start menü".

    Ezek után aki ezzel jön, hogy mennyire húdenehéz, én leköpöm :D Rendszergazdálkodni szokatlan, meg ismeretlen, de a win beállítgatását is egy életen át tanultad, még ha konkrétan nem is fogtad fel annak.

  • raver

    aktív tag

    válasz bobsys #104 üzenetére

    Javíts ki ha tévedek, de ez most úgy jött le, mintha nekem kéne ájékozódnom. Tudom hogy lehetne nekik mennyiségi licenc. Többször javasoltuk is. Ennek ellenére, köszönik, de nem kérnek belőle. Szóval az én lelkiismeretem tiszta...

    #124 (reagálva az #103-ra adott válaszra): Ebben a pont hogy nem mennyiségi licenc dologban azért van igazam, mert ahogy elmondtam, Tőlünk (nem túl nagy cég) több állami szervezet is vásárolt Dobozis wint! Számla cégnévre ment, tehát hidd el, nem volt ott semmilyen közponilag irányitott közbeszerzés. Még csak előzetes árajánlatot sem szoktak kérni.
    Elhiszem én neked hogy normális esetben központilag kéne ezeket rendezni, de valahogy az én környezetemben és az ügyfélkörben még nem találkoztam ezzel.
    És ez nem tévedés, vagy vélemény. Ez tény!

    [ Szerkesztve ]

  • siriq

    őstag

    Alapveto dolgokat nem kellene elfelejteni ha az ember valt. A masik hogy Ny Z ismerem, Egyutt logtunk sokat(mar akkor is benne volt abban a bizonyosban). Szoval csak azt mondanam ezek utan.... sok sikert(majd eltunik szepen a sporolt penz).

    [ Szerkesztve ]

    Meg mindig nincs 1000 oras BF3 nev, kozben mar masok is erdeklodnek utana... Mar bevallottan nincs 1000 ora neki... Varjunk Dec 31-ig a Mantle-a.

  • bobsys

    addikt

    válasz raver #155 üzenetére

    Tevedsz :) Nem neked kell tajekozodni hanem az intezmenynek es erre irtam, hogy minek hisz allami penz szarnak bele

    Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

  • kokyt

    senior tag

    válasz majom2 #130 üzenetére

    "de azon túl mindenki vegye meg amire szüksége van. szokjunk már le arról, h majd az állam megveszi nekünk ami kell... a számítógépedet az állam fizette? pedig ezzel a megközelítéssel azt is fizethetné, nem?"

    Értő olvasás a dolog titka. Korlátozások vannak, munkára nem használható, office nincs, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #149 üzenetére

    Jól van látom marhára nehéz azt leírni, hogy igen tévedtem, túloztam, nem gondoltam át stb., nem 0 a TCO, csak a szoftver költségeken spórolunk.
    Szövegkörnyezetből kiragadás, na ezt imádom, ezzel lehet igazán elkenni a dolgokat.
    Kérlek fejtsd ki nekem, hogy mivel is torzítottam azon kijelentésedet, hogy ahol te dolgozol, ott nem fizettek a szoftver licenszért és a külső supportért, következésképp a TCO=0? Segítek a mondat ellentmondásos, illetve tartalmaz egy gazdasági lehetetlent. Mivel a TCO != a szoftver licenszek és a szoftver support árával, ezért ellentmondásos. Mivel nincs olyan IT rendszer aminek 0 a TCO-ja ezért lehetetlen. Szerintem egy lehetetlent, pontatlanságnak nevezni, minimum csúsztatás, de inkább úgy érzem, hogy megint megy az elkenegetés.
    Szerintem a véleményed maximálisan érdektelen abból a szempontból, hogy bárminek lehet-e a TCO-ja nulla, mert ez nem ízlés kérdése.
    A "fenyegetésed" pedig maximálisan hidegen hagy, tőlem olyan win-linux- mac anyámkínja flame wart csinálsz ide amit akarsz, ez a moderátorok problémája, nem az enyém.
    Az meg a másik, hogy mit is akarnál bizonygatni. Azt hogy a szoftver licenszeken lehet spórolni? Ez nem kérdés. A TCO bizonygatása már más tészta, és jóval összetettebb annál, hogy ebbe belemenjek. De amíg az IT rendszerek TCO-jának kb. 70-80%-a működtetési és karbantartási költség, nem különösebben hat meg, hogy mennyit spórolnak a szoftver licenszen, mert elvi határértékben is max 20-30%-a az összköltségnek (valójában inkább 5% körüli).

    Nyergeld meg a nagyot

  • kokyt

    senior tag

    válasz Sanya #122 üzenetére

    "és mindez nem kerül egy dobozos szoftver árába, hanem kb egy oem termék árába."

    Inkább még annyiba sem.

    "szerintem jobban járna mindenki, ha a követelményben nem ms kompatibilis doksit adnának le a hallgatók diplomamunkának"

    Egyrészt meg van a véleményem azokról a helyekről, ahol ez követelmény, másrészt az ooo is tud doc-ot menteni.

  • majom2

    senior tag

    válasz kokyt #158 üzenetére

    Milyen office nincs? Ezt mégis honnan szedted... ha már az értő olvasásnál tartunk...

    Ja, vannak korlátok. és? attól még pénzbe kerül...

  • peterk

    senior tag

    válasz dabadab #152 üzenetére

    Szoftverfejlesztőként egyetértek, hogy egy nagy cég esetén nem az alkalmazott kénye kedve dönt. De szoftverfejlesztőként azt mondom, hogy az oktatás nem úgy működik, mint egy nagy cég. ;)

    Az oktatásban van sokezer független iskola, független önkormányzati finanszírozással, nem írhatod nekik elő, hogy kötelező linuxot használni. Javaslatot tehetsz, ajánlatot tehetsz, sőt, ingyenesen biztosíthatsz nekik készített linux disztribúciókat és alkalmazásokat is, de a végén az iskola igazgató fog dönteni arról, hogy használja-e vagy sem. És nem fognak úgy dönteni, hogy linuxot használnak, mert se a Katika földrajztanár, de mondok jobbat, nagy valószínűséggel az infós tanár se használt még olyant. De ha használt volna is, akkor is excelt tanítana infó órán, meg world-öt, mert azt használják legtöbben. De ha még lenne is az infó tanárban kalandvágy, akkor sem menne neki a tantestületnek, hogy ők is használjanak linuxot, mert a kollégák, kolléganők úgy elhajtják a vérbe, mint annak a rendje.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Sanya #151 üzenetére

    Oké, részemről megszavazlak az oktatási tárca infós beszerzőjének. Ha eléred, hogy az MSDNAA olcsóbb legyen a költségvetésnek, akkor éljen. :D De ha szembe menve az oktatás 90%-ával, megpróbálnád lenyomni a torkukon a linuxot, csak mert az állítólag olcsóbb, akkor legközelebb nem szavazlak be, mert vérpistikét a jelenlegiek is kivállóan alakítják. :D

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • floatr

    veterán

    válasz peterk #162 üzenetére

    Tananyagból win/mso ki, lin/ooo be, OM-el való kommunikáció ODF alapon, aztán mindenki oldja meg a további win-es igényeit. Központi/regionális IT támogatás meg megoldható a megtakarított licenszktgből ;] így akkor munkahelyet is teremtettünk

    De csak ismételni tudom az iménti hozzászólásomat.

    [ Szerkesztve ]

  • kokyt

    senior tag

    válasz majom2 #161 üzenetére

    "Milyen office nincs? Ezt mégis honnan szedted... "

    Semmilyen nincs az MSDNAA esetén, mivel végig arról beszéltem.

    "Ja, vannak korlátok. és? attól még pénzbe kerül..."

    Mondta valaki hogy nem? Miért nem lehet megérteni, hogy ezt munkára nem használhatod, ergo, ha dolgozni akarsz Neked vagy a cégnek meg kell venni.
    De tudod mit? Legyen, faragjuk le ezt a költséget is, fizessük vissza az államadósságot, a maradékot öljük a remekül működő nyugdíj rendszer fenntartásában, és az amúgy sem ritka szövésű szociális háló hintaággyá formálásába, és persze emellett oktassunk termeljünk ki egy generációnyi szakembert, akik nem rendelkeznek versenyképes szaktudással. Remek. Mikor kezdjük?

    Elhiszem, hogy mindenhol lehet faragni, de szerintem a oktatási rendszer
    szoftverellátottságába ölt pénz pont az, amit nem az ablakon dob ki az állam. Persze tartom, hogy az állami szervek beszerzéseit viszont jobban is felügyelhetnél.

  • lumpen_stex

    aktív tag

    válasz bambano #4 üzenetére

    arról miért nincs cikk, h angliában 3khuf-et korlátlan 3g van+korlátlan beszéd? vagy kb akármelyik más eu-s orszában?

    van miből elvenni. de ha nem teszik lehet költözni, van helyükre 1000.

  • auth.gabor

    tag

    válasz Brutális eb #3 üzenetére

    "Amint fentebb írta a kolléga a magáncégektől mindent megvonunk ki fog fejleszteni bármit is az állam? Persze....."

    Van az államnak fejlesztő csapata... csak nem szeretik használni a belső fejlesztést, mert úgy nem lehet annyit lopni. :)

    Annó a kormányváltás után pont a Nyitrai összehívta azon állami cég dolgozóit, ahol akkor én is dolgoztam, és nagy lelkesedéssel mesélte, hogy eddig a korrupcióról szólt minden, de mostantól csak állami cégek fognak állami feladatokkal foglalkozni. Aztán két hónapra rá finomult a dolog, és egy KKV konferencián kiderült, hogy a KKV szektornak azért adnak munkát. Aztán tovább finomodott a dolog, és kiderült egy nagyobbacska cég konferenciáján, hogy a nagyobbacska cégek is kapnak majd munkát. Aztán most már ott tartunk, mint eddig: minden munkát a versenyszférából pályáztatnak, szinte kizárólag meghívásos zárt közbeszerzéssel... csak az arcok és a seggek változtak, ha megengeditek, hogy így fogalmazzak.

    A kormanyszovivo.hu oldalra és hiányosságaira visszatérve, lesz kormany.hu is (jelenleg még a magyarorszag.hu portálra van irányítva), ami kb. azt fogja tenni, mint a kormanyszovivo.hu, csak fele akkora funkcionalitással és kicsit olcsóbban. 200 millió helyett csak 185 millióba fog kerülni. Persze a két portál egymástól függetlenül és párhuzamosan fog működni, hiszen éppen a megtakarítások korszakát éljük. :)

    Ezekből adódóan eléggé nehezen hiszem, hogy vannak konkrét tervek, az OMG projekt is ilyen "mutassunk valamit kevés konkrétummal" dolog volt -- érdekes, hogy azóta mély csönd van, amióta kiderült, hogy egy Drupal kevés lesz a feladahoz :)

    Ez a sajtaj is erről szólt: szar ez a fos, de majd Mi megmutatjuk, hogy kell csinálni.

    Ajánlott olvasmány:
    http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/2010/10/31/Reloaded
    http://wiki.javaforum.hu/pages/viewpage.action?pageId=8683616

    https://iotguru.cloud

  • majom2

    senior tag

    válasz kokyt #166 üzenetére

    FYI
    "A Tisztaszoftver Program keretében 2011. március 1-jéig szóló licencmegállapodást kötött a GKM és a Microsoft. A megállapodás értelmében a köz- és felsőoktatási intézmények számítógépein, a felsőoktatási intézmények oktatói, hallgatói és dolgozói, valamint az általános és középiskolák pedagógusai otthoni számítógépein is jogtisztán használhatók a Microsoft Windows Frissítés (upgrade), valamint a Microsoft Office termékek, valamint Core Cal klienshozzáférési licencek."
    http://www.tisztaszoftver.hu/

    "fizessük vissza az államadósságot, a maradékot öljük a..."
    bocsi, de úgy tűnik nem vagy tisztába az arányokkal... az ország lakosságára levetítve (csecsemőtől az aggastyánig) mindenkire 2millió forintnyi államadósság jut. meg ugye ennek a kamatai évente. ez is hatalmas kérdőjel, h valaha ki bírjuk-e ezt fizetni. az adósságspirál szakadékának a szélénél járunk kötéltáncot jelenleg.

    "persze emellett oktassunk termeljünk ki egy generációnyi szakembert, akik nem rendelkeznek versenyképes szaktudással."
    elárulok neked egy nagy titkot: nem túl régen, úgy képezték magyarországon az informatikusokat, h 80%-nak még számítógépe sem volt. mert nem volt rá pénze. aztán valahogy mégis nagyon jó szakemberek keletkeztek akkoriban. a továbbgondolást rád bízom.

    "oktatási rendszer szoftverellátottságába ölt pénz..."
    azt kéne már felfogni, h nincs pénz. nem csak erre, de kb semmire. azzal egyetértek, h az oktatásra költeni kell - de csak akkor, ha ez lehetséges. pl lehetne csökkenteni 30%-al a felsőoktatás hallgatói létszámát (nyilván olyan szakok írtásával, akik csak munkanélkülieket termelnek), és az így felszabaduló pénzt el lehetne költeni a maradék 70%-ra. ennek lenne értelme. de ez a "fizessük mindenkinek mindent ész nélkül", sehova nem vezet.

  • TBB

    tag

    válasz auth.gabor #168 üzenetére

    "Van az államnak fejlesztő csapata... csak..." konkrétan semmirevaló banda. Nem voltak projektjeik, minimális oktatást kaptak ezért kontra-szelektálódtak. Ezeket kapta meg Pásztory elvtárs. Szarból baromi nehéz várat építeni.

    A másik probléma, ha éves szinten elvonnának 120milliárdot (vagy ennek jelentős részét) attól a kb. 700milliárdos iparágtól, amely egyébként a válság és a kormány válságadói miatt amúgy is csökkenő tendenciát mutat, azt erősen meg sínylené a szakma, munkahelyek szűnnének meg, kevesebb lenne a befizetett adó, stb.

    "...csak az arcok és a seggek változtak..." - ezt hívják lobbinak. A politika velejárója. Nem csak nálunk, máshol is.
    Az már más kérdés, hogy zárt, 143-as közbesz eljárást egyetlen esetben sem engedélyeznék - pl. nemzetbiztonsági okokra hivatkozva. Miért titkolózik előttem az a kormány, amelyiket én (is) választottam meg? Én is a nemzet része vagyok, ne feltételezzen rólam olyat, hogy elárulom magamat - ha kell, alá is írok erről nyilatkozatot! Dolgozok, adót fizetek, tudni akarom mire költik el a befizetett pénzemet.

    Azt már korábban, a stratégia kapcsán is láttuk, hogy improvizálnak, teljesen felkészületlenül érte őket a választási győzelem - még mindig itt tartunk sajnos. Viszont megtanultak agresszívan kommunikálni az elmúlt 2 ciklusban, és azt folytatják továbbra is. Fel sem tűnt nekik, hogy végre annak a bizonyosnak a jó oldalán állnak.

    [ Szerkesztve ]

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz TBB #170 üzenetére

    Lassan elkezdik majd szidni a kormányt..... :D

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • TBB

    tag

    válasz dabadab #171 üzenetére

    Akkor korrupció, ha egy beszerzést (ami egyébként teljességgel szükségtelen, vagy túldimenzonált) kifejezetten azért indítanak el (vagy paraméterezik túl), hogy abból valaki(k) személy szerint jól járjanak.
    Egyébként lobbi. Nyilvánvalóan én is a saját kutyám kölkét etetem inkább, mint az ellenfelemét. Tőlünk nyugatabbra sincs ez másképpen.

  • dabadab

    titán

    válasz TBB #173 üzenetére

    "Nyilvánvalóan én is a saját kutyám kölkét etetem inkább, mint az ellenfelemét."

    Ez konkrétan korrupció.

    DRM is theft

  • auth.gabor

    tag

    válasz TBB #170 üzenetére

    ""Van az államnak fejlesztő csapata... csak..." konkrétan semmirevaló banda. Nem voltak projektjeik, minimális oktatást kaptak ezért kontra-szelektálódtak. Ezeket kapta meg Pásztory elvtárs. Szarból baromi nehéz várat építeni."

    Ahja, vannak emberek, akik tudják ezt... Másfél évig voltam vezető fejlesztő annál a semmirevaló bandánál. Te ki vagy, ha éppen nem álnéven írsz a nagyvilágba? :)

    Nem a fejlesztő csapattal, annak motívációjával, vagy oktatásával van baj, fejlődtek maguktól is -- a drága tanfolyamok nem arra jók, hogy okos legyen az ember, hanem arra, hogy kapjon egy pecsétes papírt, fejlődni a való életben lehet csak valódi problémákon, amelyek nem fordulnak elő tanfolyamokon... és voltak/vannak olyan projektek, amelyek jók, persze voltak rosszak is... tudnék mesélni, csak nem szabad... de általánosságban szólva másfél év alatt azt láttam, hogy ami jól sikerült, az szinte kivétel nélkül belső és alacsony szinten indított "projekt" volt minimális sajtóval, ami rosszul sikerült, az az ÜK2-höz hasonló mesterségesen felfújt költségvetésű projekt volt, amelynek jó részét külsős fejlesztők és cégek csinálták, és kínkeservesen próbálták a sajtót a "helyes" irányba terelni.

    "A másik probléma, ha éves szinten elvonnának 120milliárdot (vagy ennek jelentős részét) attól a kb. 700milliárdos iparágtól, amely egyébként a válság és a kormány válságadói miatt amúgy is csökkenő tendenciát mutat, azt erősen meg sínylené a szakma, munkahelyek szűnnének meg, kevesebb lenne a befizetett adó, stb."

    Ez így hülyeség. Az állam nem azért szervez ki feladatokat, hogy adóbevétele legyen, ez nem így működik. Az állam legtöbbször azért szervez ki feladatokat, mert úgy kényelmesebb lopni és csalni, s ehhez nem kell hazudni sem, egyszerűen csak jól kell megírni a pályázati feltételeket, majd el kell feledkezni a leszállított rendszer részletes ellenőrzésétől, különben kiderülne, hogy nem egészen az van benne, ami ki lett fizetve, vagy nem csak az van benne, ami ki lett fizetve. A plusz pénz pedig visszaforgatható különféle politikusi zsebekbe, ahonnan aztán jól felhasználják társadalmilag hasznos dolgokra... Ez a tuti módszer, akárki megmondja... :)

    De munkahelyek nem szűnnének meg, mivel a feladatok maradnának, azt valakiknek meg kellene csinálni. Célszerű ott és úgy elvégezni, akik értik a feladatot és ismerik a hatékony megoldását, és nem csinálnak maguknak későbbre feladatot, ha mégis gányolnak, akkor tudják, hogy ebből később feladat lesz. Egy ötödik alvállalkozó a láncban nem ismeri azt a környezetet, amire fejleszt, neki az a hozzáállása, hogy minimális munkával maximális profitot akasszon le és ez gyakran meg is látszik a leszállított rendszeren.

    Nem zárkózom el attól, hogy a versenyszféra végezzen munkákat, de erősebb kontroll alatt kellene dolgoznia, mint ahogy tapasztaltam. Például azzal kellene kezdeni, hogy beszállító csak és kizárólag állami cég telephelyén dolgozik az állam által biztosított eszközökön. Érdekes mód egy banknál igen erősen fogják a beszállítókat, legyen ez az ellenőrzés a végterméket tekintve, akár a munka helyszínét, akár a beszállítói láncolatot tekintve. Amikor a bankoknál megszokott erősebb ellenőrzést szerettem volna, akkor nem a beszállítói oldal düdögött érte a leghangosabban, hanem az állami cég vezetése... fura... :)

    ""...csak az arcok és a seggek változtak..." - ezt hívják lobbinak. A politika velejárója. Nem csak nálunk, máshol is."

    Nem, ez nem lobbi. Ezt lobbinak szerintem az nevezi, aki vagy a segghez, vagy az archoz tartozik. Egyébként teljesen igaz, hogy korrupció van külföldön is... :)

    Szóval nem olyan szép és egyszerű a helyzet, mint gondolná az ember... lásd a becslést: http://index.hu/gazdasag/magyar/2010/12/09/igy_mutyiztunk_el_2000_milliard_forintot/

    Persze mindenki azt mondja, hogy ez nem korrupció, ez lobbi. Úgy értem mindenki, aki benne volt, és így az összes közbeszerzés tiszta és ártatlan... :)

    https://iotguru.cloud

Új hozzászólás Aktív témák