Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peterk

    senior tag

    válasz sh4d0w #65 üzenetére

    A gmail ebből a szempontból irreleváns, választhatta volna bármely más céges hosting szolgáltatót is, de az biztos, hogy azzal nem spóroltak 1 milliárdot, mert a levelezés megoldása sok nagyságrenddel kisebb költség ennél. Az office/outlook leváltása már más tészta, de ha le tudták váltani, akkor nem hiszem, hogy word doksik írásán és sima levelezésen kívül mást használtak volna, arra meg pénzpazarlás volt ilyen drága szoftvert használni.

    A sajtótájékoztatóhoz: Gondolom meg van szabva, hogy pár havonta mondani kell valami jó hírt, hát gyártottak egyet. Ugyan se füle se farka, de a feladat kipipálva.

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz bambano #84 üzenetére

    Én már 1994-ben megcsináltam vagy 20 szakdolgozatot MS Office-ban (ekkor végeztem, és nekem volt gépem csak :)), nem hiszem, hogy azóta ez nehezebb task lenne. Ahogy OpenOffice-ban sem.

    Egyébként, azért ne az döntse már el, hogy egy felsőoktatás milyen szövegszerkesztőt vesz, hogy mik egy szakdolgozat formai követelményei. Szakdolgozat egy van a legvégén, amit ha kell, akkor akár el lehet vinni profihoz is és beköttetni (1-2 évvel az én időm előtt még mindenki így csinálta, és kibírta). Az egész tanulmányi időszak a fontos, az, hogy a tanári anyagok milyen formátumban kerülnek ki, és arra milyen formátumban kell írásos válaszokat adni - ha kell. Erre pedig tényleg lehet találni olyan formátumot, ami egységes és amit sok mindennel elő lehet állítani (pl, ha már szóbajött, akár a pdf).

    Spórolni egyébként szerintem sokkal inkább a racionalizálással és megfelelő szervezéssel/tervezéssel lehet, mint a platform cserével. A Linux nem különösebben olcsóbb, ha a támogatási, oktatási, üzemeltetési költségekkel együtt nézzük a számokat. Ráadásul az MS szoftvereinek az ára egész más, ha az end usernek kell megvennie a boltban, és ha több ezres oktatási licensz csomagot vesz valaki. (Pl. az én vállalkozásom évi összesen 80 ezer forintot fizet a következőkért: 1-1 SBS, Enterprise server, Web server, SQL server, Sharepoint server, MS CRM, Office Comm Server, Exchange Server, Forefront, System Center, és még jópár szerver termék, és emellé darabonként 10-20 licenszet a Win7, Office, Visio, Project, Business COntact Manager és még jópár egyéb kliens szoftverért. Ismétlem, összesen évi 80 ezret fizetünk értük, előfizetős formában. Ha nem is ennyire kedvező, de megközelítően hasonló csomagot a legtöbb vállalkozás képes lehet a saját számára találni. Az oktatás a maga nagy számaival meg pláne.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz BonFire #90 üzenetére

    Anélkül, hogy állást foglalnék pro- vagy kontra, szerintem ez jelentős mértékben azért van, mert az új médiatörvény a korábbival ellentétben az internettel is foglalkozik. Az érintettség nyilván felkavarja a szelet. Nagyon is helyesen, hiszen végülis - a sugárzott és nyomtatott sajtóval ellentétben - itt mi egyszerű userek közvetlenül és együtt "csináljuk a médiát", azaz mindannyiunkat közvetlenül is érint, hogy ki, hol, mit és hogyan akar ezen szabályozni.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Runner_fxr #111 üzenetére

    Marhára nincs igazad, ellenben a stílusoddal pont azt hoztad amiért a politika száműzve lett innen. ;)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz majom2 #96 üzenetére

    A szoftverbeszerzést pont nem valamiféle nemzeti érdeknek kéne irányítania, hanem oktatási, szakmai szempontoknak. Merthogy ez az igazi nemzeti érdek, nem az, hogy kinek állítjuk ki a számlát. ;)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz majom2 #98 üzenetére

    Az ingyenes szoftver szerintem semmivel nem jelent kisebb korrupciós veszélyt, mint egy nem ingyenes. Húsz éve vagyok az "info businessben", láttam elég nagy infos beszerzést ahhoz, hogy tudjam, nem egy Microsoftról fog nekiállni minisztériumi apparátust lefizetni, hogy odakerüljenek a szoftverei.

    Ha suskust keresel, akkor sokkal célszerűbb a kisebb, hazai projekteket megvizsgálni, mert azok szoktak általában szaglani. (sulinet, intézményi info szerződések, website-ok csillagászati áron, adatkezelés vagyonokért, stb.) Ezek pedig (op)rendszer függetlenek.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Mercutio_ #119 üzenetére

    A korrupció egy jogilag tisztán körülírható fogalom. Természetesen vannak "ajándékok", ibizai "konferenciák", és sok még egyéb eszköz, de konkrétan a korrupcióról beszéltem, és az tapasztalataim szerint annál ritkább, minél "feljebb" megyünk. (Nem az emberek jobbak, hanem nagyobb léptékekben nő a jogi kereteken belül maradó eszköztár a lobbyzásra.)

    Abban egyetértünk, hogy a magáncéget többek között az különbözteti meg az állami intézményektől, hogy magáncégnél nem csak a jogszerűséget, hanem a hatékonyságot is komolyan veszik. Ha egy beszerzési felelős mindent tisztán szerez be, de a felettesei úgy érzik, hogy drágábban, mint ahogy lehetett volna, akkor simán kirúgják. Állami intézménynél ez nem ilyen egyszerű, ott, ha a jogszerűség rendben van, akkor onnantól nagyon nehéz belekötni azzal, hogy rendben, de X cég helyett Y-tól 10%-al jobb kondíciókkal is meg lehetett volna venni. Így aztán még korrupció nélkül is el lehet költeni nagy pénzeket hülyén.

    Ezért sem érnek semmit az ilyen hatásvadász bejelentések, mint ami a cikkben is van. Ezek csak azzal együtt érnének valamit, ha részletesen letennék az asztalra, hogy mit és hol spóroltak, és a megtakarítást mire költötték. Akkor véleményt is tudnánk mondani a munkájukról, enélkül csak hit/politikai irányultság kérdése, hogy mit látunk mögé.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Sanya #122 üzenetére

    Egy OEM office árához képest töredékébe kerül egy licensz az MSDNAA keretében. (Pontos összeget nem tudok, de annak a 45 ezernek tényleg töredékébe. Úgy értem, max. pár ezresbe.)

    A dolog egyébként egy office-nál sokkal összetettebb. Ha az oktatás informatikai segítséget/támogatást akar nyújtani a diákjainak, akkor figyelembe kell vennie a kialakult viszonyokat, különben többet árthat, mint segít. Például ott van az oprendszer kérdése. Gyakorlatilag minden közép ill. főiskolás diáknak van laptopja vagy számítógépe, amiknek legalább 90%-án windows fut - zömében feketén. Ha az oktatás ezt nem figyelembe véve úgy dönt, hogy ő márpedig linuxot támogat, akkor azzal könnyen azt érheti el, hogy segítés helyett inkább megszivatja a diákjait, akik kénytelenek lesznek a meglevő windows-os laptop mellé megoldani egy linuxos rendszer elérését is (másik laptop, dual boot, bemászás iskolai gépterembe, stb.) Aztán azt is érdemes figyelembe vanni, hogy attól, hogy központilag adnának linuxot és hozzá szoftvereket, még a tanári/iskolai személyzet nem lenne más. Egy ilyen akciónak jó eséllyel az lenne a vége, hogy akkor az iskolák egyenként vennének maguknak MS szoftvereket, mert azt szokták meg. A sok kis külön beszerzés összességében valószínűleg drágább is lenne, mint egy központi MSDNAA beszerzés. Azaz se olcsóbb nem lenne, se jobb, a diákok meg használnák tovább a fekete otthoni windows-aikat.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Sanya #134 üzenetére

    De. Mondom, nem ismerem a konkrét számokat, de az alapján, hogy pl. mi a saját cégünkben milyen árakat érünk el a Microsoftnál, szerintem 10 ezer alatt van bőven a Win7+Office egy licenszre vetítve.

    Az oktatásnak az éppen nem feladata, hogy végleges termékeket támogasson. Ha a delikvens leállamvizsgázott, akkor köszönje meg szépen az államnak, hogy ingyen (vagy ócsóé) diplomát kaphatott a kezébe, menjen el dolgozni és vegye meg magának a legális saját példányt. Amíg viszont iskolába jár, addig az iskola biztosíthat számára licenszet, hogy ne kelljen diákként megvennie vagy feketén használnia. Azt ugyanakkor támogatnám (ha nem így van most), hogy az MS-el kötött szerződésben a díjak aktivált licenszszámtól függjenek, hiszen manapság már nagyon sokan oprendszerrel együtt vesznek pl. laptopot, és az ő számukra felesleges még egy oktatási licenszet is venni.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz floatr #133 üzenetére

    Kötelezővé nem teheted, hogy mindenki linuxot használjon. Akkor meg az lesz, ami az MSDNAA előtt is volt, hogy mindenki maga szerzi be a szoftvereit, ami a gyakorlatban a pénztelenség miatt azt jelentette, hogy az iskolák, egyetemek is tele voltak nem jogtiszta windows-okkal, SQL szerverekkel, stb.

    De persze, ha mondasz jó módszert arra, hogy az ország összes (vagy legtöbb) közép, ill. általános iskolájában hogyan lehet rávenni a földrajzos Kati tanítónénit, hogy holnaptól linuxot használjon, akkor tőlem jöhet az ubuntu. :D

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz VIC20 #136 üzenetére

    Sipítozni bármeddig lehet, többek között ezt jelenti a szólásszabadság. ;)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz dabadab #152 üzenetére

    Szoftverfejlesztőként egyetértek, hogy egy nagy cég esetén nem az alkalmazott kénye kedve dönt. De szoftverfejlesztőként azt mondom, hogy az oktatás nem úgy működik, mint egy nagy cég. ;)

    Az oktatásban van sokezer független iskola, független önkormányzati finanszírozással, nem írhatod nekik elő, hogy kötelező linuxot használni. Javaslatot tehetsz, ajánlatot tehetsz, sőt, ingyenesen biztosíthatsz nekik készített linux disztribúciókat és alkalmazásokat is, de a végén az iskola igazgató fog dönteni arról, hogy használja-e vagy sem. És nem fognak úgy dönteni, hogy linuxot használnak, mert se a Katika földrajztanár, de mondok jobbat, nagy valószínűséggel az infós tanár se használt még olyant. De ha használt volna is, akkor is excelt tanítana infó órán, meg world-öt, mert azt használják legtöbben. De ha még lenne is az infó tanárban kalandvágy, akkor sem menne neki a tantestületnek, hogy ők is használjanak linuxot, mert a kollégák, kolléganők úgy elhajtják a vérbe, mint annak a rendje.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Sanya #151 üzenetére

    Oké, részemről megszavazlak az oktatási tárca infós beszerzőjének. Ha eléred, hogy az MSDNAA olcsóbb legyen a költségvetésnek, akkor éljen. :D De ha szembe menve az oktatás 90%-ával, megpróbálnád lenyomni a torkukon a linuxot, csak mert az állítólag olcsóbb, akkor legközelebb nem szavazlak be, mert vérpistikét a jelenlegiek is kivállóan alakítják. :D

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

Új hozzászólás Aktív témák