Új hozzászólás Aktív témák

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz buherton #20 üzenetére

    Kedves buherton kolléga!

    Először is le kell szögezzem, nem voltam, nem vagyok és nem leszek programozó, bár egy keveset már kerestem programozással, kényszerből, mivel nem volt más, aki helyettem megcsinálja és nekem kellett a pénz. Másodszor, nem kell tojni tudni ahhoz, hogy megállapítsam, hogy egy tojás záp.

    Egy ekkora volumenű munka, amit (még 2009-ben) felvállaltak, de nem végeztek el rendesen, mint a példa is mutatja, nagyságrendileg a 100 millió körül lehet. A szoftver kifejlesztésével és az alá szükséges vasak beszerzésével és üzembeállításával. De messze nem 920 millió.

    Mint jeleztem, nem vagyok programozó, de azt azért fel tudom mérni, hogy mekkora meló az egész, és mi minden kell hozzá. Vannak levelezős hallgatóink, akik a munkahelyükön hasonló projekteken dolgoznak, s így -rajtuk keresztül - én is képben vagyok. Egy kicsit túlzásnak tartom, hogy tíz jól fizetett programozó egy évig nyökögjön rajta. Ha valóban jók és valóban csak ezen a projekten dolgoznak, akkor is fél éven belül el kellene készülniük.

    A program megírása kb. egy-két hónap, ha előzetesen korrekt módon tisztázzuk, milyen feladatokat kell ellátni. Az adatbázist célszerűen egy privát felhőben kellene létrehozni, s ennek a vasnak a költsége (beszerzés, konfigurálás és üzembe állítás) se nagyon haladná meg az 50 milliót.

    Ami időigényes (lenne) és némi emberi többlet munkát igényelne, az az adatokkal való feltöltés és az ellenőrzés. Valamint a fejlesztendő szoftver tesztelése és hibaellenőrzése. Ami pedig a menedzsereket illeti, inkább egy hozzáértő ügyintézőre van szükség, aki beszerzi a szükséges hardver és szoftvert, és gondoskodik a telepítés és tesztelés elvárt feltételeiről és a szükséges adatrögzítésről.

    Oktatóként nem az a feladatom, hogy megtanítsam a hallgatóknak, hogy minél több pénzt tudjanak a megbízóktól lenyúlni, hanem az, hogy megtanítsam őket gyors és hatékony, s lehetőleg olcsó (költséghatékony!!!) megoldást találni a felmerülő hardveres, szoftveres és egyéb problémákra.

    dr. Nagy Gábor

Új hozzászólás Aktív témák