-
IT café
Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.
Új hozzászólás Aktív témák
-
noorbertt
őstag
válasz noorbertt #10999 üzenetére
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=147155
Itt lesz a megoldás, holnap tesztelem és visszajezem hátha valakinek hasznos lehet.[ Szerkesztve ]
-
válasz noorbertt #11001 üzenetére
Mi Zyxel USG mellé próbáltuk, hogy legyen felé passtrogh és management is, Ubival lehet müxeni fog és az otthoni mikrotikkel is ment, mikor egy WAP lte-t kellett konfigolni, de a Zyxelnek az kellett, hogy mindkét háló tagged legyen, tehát két vlan interface is kellett az egy ethernet portra.
Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!
-
noorbertt
őstag
válasz E.Kaufmann #11003 üzenetére
Itt is kelleni fog ha jól értelmezem, pont van egy flex mini is amit fel tudok használni a dologra, bár más szerepe lett volna a jövőben de nah :)
-
noorbertt
őstag
válasz noorbertt #11004 üzenetére
Vegulis sikerult, nemi benazas utan
Torolni kell az alapkonfigot is es az apn-t nem szabad elfelejteni beallitani
Port tovabbitas is megy az USG-rolVan valami jo bevalt modszer arra hogy merre nezzen a LHG? A haz teton van egy rud, amire fel lehetne tenni viszont jo lenne oda mar ugy tenni hogy tudjuk merre alljon. Eleg paras lenne ott allitgatni. Esetleg valami mero muszer vagy szakember?
-
Alteran-IT
őstag
Sziasztok!
Valakinek van friss tapasztalata hAP ac² routerrel? Főként a WiFi érdekelne, illetve annak a hatótávolsága és sebessége, mert nem nagyon látok tapasztalatokat, illetve amik vannak azok régiek és arról van szó bennük, hogy a WiFi elég gyenge sebességben, bár az is érdekelne, hogy mennyire is látszik ez meg pontosan, illetve térerőben is érdekelne egy kicsit a dolog, egy TP-Link 740N(D) routert váltana, tudom hogy tudásban és hardverben erősebb, de a WiFi is fontos lenne, kérdés hogy érdemes-e erre váltani, illetve azóta javult-e valamit a WiFi sebesség, már ha annyira problémás volt?
[ Szerkesztve ]
-
Kenderice
senior tag
válasz Alteran-IT #11009 üzenetére
Az általad említett routernél szerintem jobb a wifije de egy mai átlagos routernél nem.
Meg hát ugye a mikrotik az dual band-es.[ Szerkesztve ]
-
Alteran-IT
őstag
válasz Kenderice #11010 üzenetére
Köszönöm a gyors választ, viszont átlagos router alatt mit értesz? Mert ha az ilyen 20-30 ezer forintos TP-Link-et meg társait, akkor hagyjuk, azokat amúgy is max. OpenWRT-vel használnám, de azzal meg nem lehet teljesen kihasználni teljesen a hardvert néhány esetben, gondolok itt pl. a NAT-ra, meg ha lehet, akkor inkább megoldanám Mikrotik-el.
A Dual band egy fő szempont, csak ugye mellette a térerő is fontos lenne, most egy panellakásba menne, bár vékonyak a falak ugye, de tele vannak acéllal/vassal, nem tudom mennyire állja meg a helyét a belső antennáival egy ilyen helyen térerőben és sebességben, főleg hogy azt sem tudom, az alap sebesség kb. mennyi elehet 2,4, illetve 5 GHz-en megfelelő kliens esetén. -
adika4444
addikt
válasz Alteran-IT #11011 üzenetére
A térereje bőven jó, 5 Ghz-n simán lefed egy 1940-ben épült házban lévő 70 m^2-es lakást.
Az 5Ghz AC 200--300 Mbps-t hoz két antennával, nekem ez már elég.üdv, adika4444
-
noorbertt
őstag
Sziasztok
Az normális hogy amit a LHG lte6kit-hez adtak Poe adapterben csak 4 db kábel fut a utp csatiban?
-
mogyesz
aktív tag
Hello,
Ahol lakom, vezetékes internetre esélyem sincs :-) Elég sok fa van a környéken, és elég messze a tornyok (térkép szerint).
Mobil internet, szolgáltató Telenor, más szolgáltató kilőve...
Max 1M/256k jelenleg amit ki tudtam hozni a jelenlegi LHG LTE kit-tel, ezt ugye célszerű lenne irányítani, ám rálátás semmi... Így ugye nehéz :-)
Jelenlegi értékek (legjobb beállítás után, a jelenelgi helyén, ennél csak rosszabb értékeket tudok produkálni...):
EARFCN: 6350 (band20, bandwith 20Mhz)
RSRP: -109dBm
RSRQ: -19,5dB
SINR: -7dBKinéztem két eszközt:
wAP ac LTE6
wAP ac LTE kitMelyik lenne célszerűbb?
(Kinéztem hozzá egy 5dBi LTE antennát is, hátha...)
Vagy esetleg más termék?
Köszi!
[ Szerkesztve ]
-
addikt
válasz mogyesz #11015 üzenetére
Nehéz kérdés,de már nagyon sokat nem tudsz tenni. Te egy 800MHz-es sávra csatlakoztál rá(az terjed a legjobban). Az LHG 20dBi-t is tud,de csak nagyobb frekin,800MHz körül kb 5 dBi-t tud összehozni pluszban.
Ha nagyon nyerni akarsz még egy keveset,de nagy munkával akkor vegyél egy [Mikrotik LTAP] -ot és hozzá egy külső antennát. Az LTAP azért jó,mert a házon van kivezetés a külső antennához. Ha veszel a routrehez még kábelt,akkor ki tudod vezetni az antenna csatlakozást. Ha csak a B20-as csatornát tudod venni az adott helyszínen,akkor olyan antenna kell neked,ami 800MHz-en a legtöbb a nyeresége. De ezzel az egésszes is csak 5 dBi plusz nyereséget tudnál jó esetben elérni. Annyit nem ér meg,mert a jelszintek akkor sem lesznek elegendőek.
Jóbban járnál ha magasabbra helyeznéd,vagy áthelyezni valahova és egy ugrató ponttal átlőnéd magadhoz.Én újabb eszközzel nem szenvednék,mert nem lesz jó szerintem. Inkább forgatással,áthelyezéssel magasabb pont kereséssel oldanám meg. Az ingyen van és ha nem lesz jobb legalább nem került pénzbe.
-
mogyesz
aktív tag
válasz grabber #11016 üzenetére
Huhh, köszi a kimerítő választ! ;-)
Igen, a hosszú hétvégén a méricskélés, állítgatás megvolt, ez lett a maximum... Ez is provizórikusan egy 4m-es rúdon kitolva a tető gerinc felé jócskán.. :-( Tehát magasabbra nem nagyon tudom. A környező fák meg 10-15m+ -osak :-D
A másik hozzánk tartozó telken még nem néztem, onnan meg a haza lövés nem lenne egyszerű :-) Well, nézek egy antennát, és hátha :-DKöszi még1x!
-
addikt
válasz mogyesz #11017 üzenetére
Ha ennyire reflektálódik a jel,lehet hogy egy körsugárzóval jobb jelszintet lehet elérni,mert minden irányból venni tudná a jelet. De ehhez műszer és antenna is kellene,hogy el lehessen dönteni melyik a jobb. Csodák nincsenek. Ha már a háztető fölé is kitoltad,akkor jobbat nem tudok. De egyszerűbb egy fa tetejére felszerelni és ha a fa is nőni fog a jelszinted is jobb lesz
-
Alteran-IT
őstag
-
ArGa
csendes tag
Sziasztok!
Tanácsot kérnék!
Van egy cég ahol kb 300 eszköz található.ebből
LAN kb 50 PC 10 laptop, nyomtatók stb, IP kamerák,
WIFI amit Ubiquiti old meg gond nélkül mobiltelefonok, IP kamerák.
Régen egy Vigor router volt, majd egy Linux szerver lett ami most haldoklik.
Synology 80e forintos routerét probáltam és folyamatosan elszállt (synology router rt2600ac)
(Visszaállt a LAN alapértelemezett hálózati beállításokra.IP cím ütközésre hivatkozva-LOG semmi info.)Azóta is 2 hete a LINUX alatt megy tovább
Keresek valami nem túl drága Mikrotik routert ami ezt elbírja stabilan.Nincs vele tapasztalatom, de jó hibakeresést szeretnék a stabil müködés mellett + majd lenne VPN.
Jelenleg is MAC alapján FIX IP címet kap a legtöbb eszköz a többi persze DHCP.
Ennyi kellene....
Mit javasoltok?Vagy valami közepes cuccot amivel elindulhatok esetleg majd később ha bevált akkor váltanék.(Csak, hogy ne itthonra hozzak majd haza egy 100e forintos routert...) -
user12
őstag
válasz snorbi82 #11021 üzenetére
Szia
Én is néztem már ezt a cuccot. Mik a tapasztalataid ilyen környezetben?
Van valami hivatalos, de inkább tapasztalati adat, hogy mennyi a max throughputja?
Esetleg te jelenleg milyen sávszéllel használod?Köszi előre is.
Rendszergazda vagyok....ha röhögni lát, mentsen
-
jerry311
nagyúr
-
jerry311
nagyúr
Ezeket egy pfSense (van PH topoik) is megcsinálja, és akár maradhat a Linux "szerver". Persze rendes vason, vagy a céges VMWare clusteren.
Igazából a forgalom miatt kérdeztem, hogy mit kell csinálnia. Ha 300 ember Excel táblákat tologat, meg levelezik, az teljesen más terhelés, mintha 300 ember 4k videót szerkeszt. Az egyik lesz fejenként 80-100 kapcsolat, a másik meg mondjuk csak 50, de már a gigabitet is lassúnak érzik.
Ezeket átgondolva érdemes kitalálni az alhálózatokat, a switcheket, routolást, stb... Nem feltétlen kell mindent átvinni a tűzfalon, lehet sokkal jobb teljesítményt nyújt, ha egy alhálózatban vannak, vagy csak router van köztük, nem tűzfal. -
Alteran-IT
őstag
Hát ha szinte csak egy hálózat van, meg ilyen alapvető dolgok és mindemellett egy Synology rt2600ac folyamatosan elszállt, akkor azért mégis csak extrább körülményekről beszélünk, mert pár száz kapcsolatig az ilyen SOHO routerek is jók, felette már nem és nem csak az árat kell nézni ugye, mert ebben a 80 ezres routerben is az ár nagyrészt a WiFi-t, meg a márkát fedi le, a többi hardver már filléres tétel, a szoftver meg nem egy nagy szám tudásában meg stabilitásban sem, ezért is érdemes elfelejteni az ilyen "routereket" vállalati kategóriában.
Egyébként azt nem láttam sehol, de lehet csak nem figyeltem, viszont milyen internetet kellene átvinnie a routernek (sebesség, kapcsolat típusa pl. dhcp, pppoe stb), illetve a VPN mennyire lényeges, tehát sebességben kb. mi a minimum elvárás, illetve mennyi lenne az egyidejű VPN kapcsolatok száma, vagy ezt még nem tudni? Mert a hardver ajánlást ezek alapján is kellene paraméterezni, hogy most belső hálón belül a hálózatokat hogy osztod meg, milyen tűzfalszabályokkal vagy ilyesmi, az már lényegtelen, inkább finomhangolás, persze ezeket is figyelembe kell venni, de a VPN azért is fontos, mert ha jól emlékszem, a Router OS csak egy processzormagot tud mozgósítani egy kapcsolatra és nem mindegy hány VPN megy esetleg egy magra milyen kihasználtsággal és milyen titkosítás mellett, főleg hogy közben a routernek ugye alap feladatokat is el kell látni és közben nem kellene eldobálnia a kapcsolatokat, mert az RB 4011-es sem a legacélosabb ilyen szempontból, kb. mint egy RB 3011, csak plusz két ugyan olyan maggal, USB meg egyéb helyett egy 10G-s SFP porttal, csak nem biztos hogy nálatok éppen erre lenne szükség, én igazából már egy Cloud Core routerre gondoltam, azon belül is legalább egy CCR1009-7G-1C-1S+ -ra, ami nem sokkal drágább az RB4011-nél, de már esetleg jövőbeni igényeket is jobban kiszolgál, ezért is kellene tudni hogy pontosan mit kell majd még vinnie a routernek, mert a jelenlegi hálózathoz, illetve inkább úgy fogalmazok, hogy az általad leírt hálózathoz elég az RB4011, viszont nem biztos hogy később is elég lesz még, egy ilyen router meg azért egy hosszú távú beruházásnak is mondható, főleg ha jól van kiválasztva azt ne az legyen, hogy most kiválasztod a 80 ezrest, pár hónap múlva már a 140 ezres lenne jó, ami kielégítené az igényeket, legalább is én így gondolkozok és így látnám jónak, de pár információt nem tudok, ami alapján konkrét javaslatom lenne, meg lehet a többiek mást javasolnak. -
bambano
titán
válasz Alteran-IT #11031 üzenetére
[link] "pfSense is an open source firewall/router computer software distribution based on FreeBSD."
mint az közismert.Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
mrzed
senior tag
Adva van egy duálos capsman, azonos ssid -n szórja a 2 és 5 GHz frekvenciát. Eddig minden jól működött, viszont az eszközök közé került egy lenovo tab. Ez a tab állandóan libikókázik a két frekvencia között, de úgy, hogy a kapcsolatban észrevehető kiesések vannak. Minden duálos eszköznél előfordul, hogy átlépeget a két frekvencia között, de még csak észre sem lehet venni a váltást.
Jelenleg 5280 MHz-en megy az 5G wifi. Lehet, hogy ezzel van baja? Melyik az a freki, amit minden eu-ba szánt eszköznek tudnia kell? -
jerry311
nagyúr
Minél alacsonyabb annál nagyobb az esély, hogy mindenki látja.
És persze annál nagyobb az esély, hogy más is azt használja.
Ami nálam gondot okozott néhány eszköznél, az a közép (C) és kiegészítő (e) csatornák viszonya. Volt ami működött bármivel, és volt ami csak Ce vagy Ceee konfigurációnál működött jól. -
ekkold
Topikgazda
válasz jerry311 #11035 üzenetére
5GHz-re úgy érdemes frekit választani, hogy a használt frekvenciasáv ne lógjon bele a meteorológiai radarok által használt frekvenciákba.
Meteorologiai radarok magyarországon:
Budapest, Gilice tér : 5625 MHz
Pogányvár, Napkor : 5610 MHz
Szentes-Lapistó : 5640 MHz
Nekem gyakorlatilag szinte minden egyéb frekvencián is radart detektál a mikrotik, tehát ez a funkciója úgy sz@r ahogy van, így kénytelen vagyok a fentieket elkerülve fix. frekit használni.
[ Szerkesztve ]
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/ https://www.hobbielektronika.hu/apro/index.php?u=1574
-
mrzed
senior tag
válasz jerry311 #11035 üzenetére
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat.
Első lépésben lementem 5180-ra, egyelőre úgy néz ki, hogy meg is oldotta a problémát. A két freki között továbbra is mozog a tab, de nem okoz fennakadást.
Itt vidéken az 5 GHz teljesen tiszta, egyik sávban sem találok jelet. 2,4-nél is csak 1-2 látszik nagyon gyengén. -
mrzed
senior tag
Nagyon rá voltam indulva, hogy veszek egy 4011-est, de eddig türtőztettem magam. Nézegettem a korábbi modellek megjelenési dátumait... ha jól számolgatom, jövőre jönnie kell az utódjának. Hivatalos információt nem találtam róla, csak találgatásokat, kívánságokat. Ha rákerül egy második sfp port, tutira vevő leszek rá.
-
Lenry
félisten
pontosan 5 percenként megjelenik egy ilyen bejegyzés a logban.
ez azért zavar, mert a 19.x a DHCP tartomány, és a DHCP-szerver szerint (ami ugyanez a Mikrotik) nincs ilyen IP cím kiosztva.
az ARP táblában látszik hozzá egy MAC cím, de jó lenne fizikailag megtalálni az eszközt.erre van valami ötlet?
az egész épületben minden hálózati eszköz Mikrotik.
nem vezetéknélküli eszköz, mert a CAPsMAN regisztrációs táblájában nem látom, pingre nem válaszol az IP-je[ Szerkesztve ]
Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data
-
őstag
Csak gondolatébresztőként, de ugye a DHCP tartományra is fel lehet csattani statikus konfiggal. Amíg nincs ütközés, nincs probléma.
Ha megvan a MAC, akkor az alapján lehet keresni a neten, hogy miféle eszköz. Egy rakat mai analyzer tudja ezt a funkciót, persze nem 100% siker.
Tegnap még működött...
-
Lenry
félisten
válasz lionhearted #11045 üzenetére
ezen már túl vagyok, egy Asus eszköz...
sokkal nem lettem előrébbarra gondolok, hogy ha valahogy le lehetne kérni, hogy a központi Mikrotikbe melyik porton jön be ennek a kapcsolata, akkor le tudnám emeletre szűkíteni, ahol szintén Mikrotik van, akkor már routerre is tudnám szűkíteni, és annak a portja már egyértelműen meghatározza a végpontot
[ Szerkesztve ]
Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data
-
mrzed
senior tag
A mikrotik féle interface bonding megegyezik/kompatibilis az okos switch-eknél, nas -oknál használt link aggregationnal?
Új hozzászólás Aktív témák
- Eladó LG (49UH610V) UHD TV 4K. Led hibás (Kék árnyalatúl a kép)
- Steelseries Arctis Nova Pro Wireless
- Gamer PC v4 , R5 5500 , RX 6700 XT 12GB , 32GB DDR4 , 512GB NVME , 500GB HDD
- Gamer PC v3 , i7 10700 , RX 6700 XT 12GB , 32GB DDR4 , 512GB NVME , 1TB HDD
- ITX félgép - Aorus B550i Pro AX - Ryzen 7 5700x - 32GB G.Skill 3600 - Samsung 500GB 980 Pro - ELADÓ!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest