Hirdetés
- Felháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
-
IT café
A rendelkezésünkre álló információk alapján, a szoftver PC-re való telepítése Magyarországon nem minősül illegális cselekménynek. Ettől függetlenül a szoftver módosítása továbbra sem megengedett, ezért a továbbiakban az ilyen verziókra történő bárminemű utalástól kérjük mindenki tartózkodjon!
Tartalomjegyzék:
1. Előkészületek
2. macOS telepítő USB létrehozása
3. Clover telepítése
4. macOS telepítése
5. Telepítés utáni tennivalók
6. Támogatott Grafikus processzorok
7. Előforduló hibák, támogatott WiFi+BT/Ethernet eszközök
8. Hogyan kérjünk segítséget, ha nem működik?
9. Hasznos linkek
10. Hasznos alkalmazások
11. Hasznos alkalmazások (társtopikból a hasznos programok és hasznos apróságok címek alatt)
12. Windows Dual-Boot (egy meghajtón/külön meghajtón)
Új hozzászólás Aktív témák
-
BeZol
őstag
Ha jól tudom High Sierra-val működik nvidia kártya, és akkor is max gtx 7xx széria (abból sem mindegyik talán).
Ha újabb macOS-re váltassz, már nem működik
2013-14 környéke nem ma volt.
Nem fogja támogatni az apple az nvidia kártyákat, főleg h már saját szilikont nyomatnak (most éri meg új mac minit, macbook air/pro-t vásárolni), én kinézem h lassan az AMD kártyák is ki fognak esni a praxisból pár éven belül, Intel procikat ugye 2021-22 során kivezetik, és ha nem lesz kapható apple-féle arm processzor, akkor a hackintosh-ozásnak is vége lesz, ergo egy mai új működő hackintosh rendszerrel olyan 5 évig jól el lehet még majd lenni, aztán vége. -
BeZol
őstag
[link]
Az integrált videókártyát tudja majd lekezelni (intel UHD 630 van a prociban), nvidia kártyával már nem működik a hackintosh, AMD-vel viszont igen.
Leírások alapján wifi is működik majd (ez laptopoknál egyáltalán nem gyakori dolog), bluetooth miatt meg kell dolgozni, hang miatt is, ill. a touch pad miatt is.
Ha ezekkel egyáltalán sikeresen végeztél, akkor jöhet az energiagazdálkodási rész, ha alapból enné az akksit.
Általában vagy működik a rendszer, vagy nem, szóval ha működik, akkor miután sikerült mindent beállítani, stabil is kéne legyen.
Én asztali gépen próbáltam UHD 630-al, nekem lassúcska volt a weblapok betöltése egy dedikált kártyához képest, míg windowsban nem jelentkezett ez a lassulás, szóval én esetemben biztosan nem jól állítottam be anno vmit, dedikált videókártya viszont megoldotta a dolgot.
Ha szeretnél működő videókártyát, akkor úgy nézz AMD videókártyájút, hogy intel proci legyen mellette, ryzennel nem az igazi elvileg. -
BeZol
őstag
válasz kazsmerlaca #35549 üzenetére
igen
sztem igen
sosem csináltam ilyet
ilyet sem csináltam
nem, a háttérben megy bezárt böngésző esetén is! (jobb felső sarokban kell ikonra kattintva kikapcsolni) -
BeZol
őstag
válasz szocsaba #35528 üzenetére
Én még pár hete frissítettem a catalinát a legfrissebbre, mert tavasz óta nem frissítettem, és előtte clovert is frissítettem és nekem sem ment utána a betöltés, mert ha jól rémlik 5122-es clover felett a catalina nem működik, legalábbis én végül ezt tettem fel, ami ezen túli verzió, az már big sur-ra van kihegyezve. Sztem ez is lehet a problélma forrása.
-
BeZol
őstag
Talán 2022-23-ig cserélik le összes Intel procit a saját szilikonjukra, és utána még 2 év támogatottság biztos lesz (korábbi Intelre váltás alapján), ergo a hackintoshozás 2025 környékéig működhet (azt hiszem erre jutottunk korábban).
iMac-et 4 évig, hackintosh-t 6 évig használtál, akkor elviekben az sem gáz, ha most vennél célzottan új hackli rendszert, mert esélyesen van vele 4-6 éved, és esélyesen ez egy erősebb konfig lenne 1/3 áron, mint amit az apple kínál.Lehet, hogy lesznek itt a jövőben ARM-es procik és tovább élhet a hackintosh témaköre, én inkább olyan szempontból közelítenék most rá a dolgokra, hogy az új M1 chip alapján amit letettek az asztalra kis méretben úgy, h ha jól rémlik árnövekedés számottevően nem történt, akkor kb. most tényleg nem feltétlen hülyeség original apple terméket venni hackli helyett.
Aztán meglátjuk, mit hoznak 16" macbook Pro-ba, iMac-be és mac pro-ba a jövőben, simán álleejtős lehet az is, és lehet kiadja a matek, hogy a 2-3szor drágább apple termék bizony 2-3szor gyorsabb egy építhető hackintosh-nál.
Aztán mindenki utána tud nézni, h neki melyik program a fontos, abban milyen teljesítményszintek vannak, és majd dönt belátása szerint. Akinek pedig munkára kell a mac, ott is most el lehet dönteni, hogy eddigi gyári mac-eknél jobb hackli legyen olcsóbban, vagy lehet 1-2 év múlva olyan imac és társai érkeznek, hogy kb. mehetnek a hacklik windows-os gamer gépeknek
A téma felvetése tehát jogos, szerintem még várjunk, mit gurít az Apple majd a nagyobb kategóriákban, és akkor beszéljünk újra róla.
Létezik ryzentosh is, mellé olcsó RX 580 és akár jó is lehetsz még , ill. ha az új amd kártyák egyszer támogatottak lesznek, akkor még ampere-nek megfelelő erejű kártyára is tudsz váltani.
-
BeZol
őstag
válasz RaZroX #35229 üzenetére
Piszkos szenzor, vagy ami nálam régen volt, hogy szövetes egérpadból néhol kiállt már pár nagyon vékony szálacska, és azok vitték félre az egeret (praktikusan én ezért is kukázom 3 évente a szövetes egérpadjaimat).
Volt fém egérpadom is, ott egy apró koszdarab már problémát generált, ergo rendszeresen lehetett volna takarítani (gyakorlatilag 3 hónap után leselejteztem).
És volt egyszer gumis anyagú egérpadom, abba ahogy egyre jobban elhasználódott a felső rétege és egyre ragadósabbá vált az egész egérpad, úgy ragadt bele úgy a kosz, h nem tudtad kiszedni és elvitte az egeret, de eleve a kikopottság miatt ha jobban el kellett volna mozdítani az egeret, ott meg másként csúszott, szóval emiatt is lett kuka.
Ha ezek után is teleportál az egér, akkor passz. -
BeZol
őstag
válasz general #35214 üzenetére
Nálam VideoProc-nál N/A a videókártya, mégis zöld minden.
Nem vagyok akkora szakértő a témában, én is csak próbálgatok ezt azt amit olvasok/látok a neten, aztán ha vmi nagyon elromlik, bedugom a pendrive-omat, hogy arról visszabootolva visszaállítsam a régi állapotokat.
Én pl. WoW-ozgattam tavasszal, azóta jött talán 2 catalina update, és se nem updateltem a mac-et, se nem wowoztam. Nemrég újra előfizettem, és konkrétan el sem indult a retail wow (de a classic működött), és néha a classic is furán beakadt. Frissítettem legfrissebb catalinára, minden probléma megoldódott, sőőőt, most hogy átraktam macpro7,1-re, sztem egy lehelettel folyékonyabb is lett minden játékon kívül is. (tudod mint amikor tuningolod a procit, és már bootolás után érzed h huh ez mintha gyorsabb lenne, na ilyen érzés, szóval simán lehet placeboo)
Tehát csak arra akartam kilyukadni, hogy nálam a wow igényelte a legfrissebb rendszert, lehet h a programok amiket használsz, azok is igényelnék, viszont mivel korábbi rendszeren vagy, simán ez lehet a hiba oka. (csak találgatok persze) -
BeZol
őstag
válasz general #35210 üzenetére
Én ez alapján csináltam, de nekem kb. a konfigom is az, mint a srácnak.
-
BeZol
őstag
válasz kushwavez #35205 üzenetére
Egy ilyen buborék fogad bebootolás után jobb felső sarokban.
Aztán talán azzal fenyeget, hogy mivel túlléptem a max. keretet, ezért csak 1 modul fog menni. Gyakorlatban minden tökéletesen megy, dual channel 16gb 3866mhz-en. -
BeZol
őstag
válasz Senator #35203 üzenetére
BCM94360CD
2-2,5 hónap alatt meg is jött, szóval ha látsz eladót idehaza, inkább úgy vegyed sztem.
Plug&Play
Kipróbáltam a sync-es témát, még mindig nem rakta át mobilomra a 2 üzenetet.
Közben miattatok ránéztem én is a hardveres dekódolásra, piros volt a H.264 és HEVC is VideoProc-ban, átraktam imac19,1-ről macpro7,1-re, most zöld minden, cserébe memory warning van bebootolás után, remélem később nem ugrik fel az ablak, mert úgy amúgy 24/7 megy a gép és újraindítani is max vmi update miatt szoktam
FinalCutPro-ban akartam ránézni, hogy megy-e a gpu-s munka, de nem értek a programhoz. -
BeZol
őstag
válasz Senator #35198 üzenetére
1monitorozok csupán.
Displayporton keresztül megy 144Hz-es kép+hang (integrált és dedikált gpu-val is), mert beépített hangfalas a monitor, a fejhallgatóm jackdugós, az is megy.
HDMI-t nem próbáltam, mert azon keresztül csak 60Hz-et tud ez a monitor.
Szóval igazából előlapi USB-k nem mennek (de talán mehetnének ), és a messages frissítésével nem vagyok elégedett. A 15:09kor mac-ről kiküldött, majd utána kapott válaszüzenet még mindig nincs a mobilomra syncelődve...
Vettem még bővítőkártyás wifi-t, az is megy, vagyis a net sebessége is jó, és az airdrop is működik, nem tudom tudhat-e többet is, mert nekem csak ennyire volt szükségem.
Tök jó dolog a mobilon lőtt képeket pikk-pakk gépre airdroppolni, chrome-ban a chromecast-ot kikérve (teljes asztal-ra) egyből mutogatni a képeket/videókat a TV-n, ill. innen már seperc alatt mentem fel őket a google drive-ba. Mondjuk a hang az nem megy át ilyenkor (bár sztem 1szer vhogy működött), de nem fogok még apple TV készüléket is venni, nekem ez így már megfelel -
BeZol
őstag
válasz Senator #35191 üzenetére
Ref. kártya sapphire (110-ért vettem márciusban hardverapróról).
Windows-ban leteszteltem: olyan szinten throttlingol tartós nagy terhelésnél, hogy majdnem sima RX 5700 szintet tud csak. Undervoltinggal már jobb a helyzet (gyárilag összes ilyen kártya túl sok feszt kap!), viszont egy 45+ perces game-session esetén elmelegszik így is és visszább veszi az órajeleket. Kb. 5-10% teljesítménytől esik el így a kártya.
Lehet h "fura", de mac-en wow-ozok , 1440p 10-es grafikán 75%-on terheli a kártyát 145fps-es maximumra állítva. (144Hz-es g-sync-es monitorom van amd kártyával, így igazából nincs képtörés)
Ahhoz már nem volt kedvem, hogy bios szinten állítsam be a feszültség és órajel-értékeket, hogy mac-en is optimalizálva legyen a kártya, akadásmentes a játék, nekem nem kell több
Civilization V-tel nyomultam még egy darabig online, kiderült h mac-en csak mac-esek ellen rak össze, és mindenki 2013 körüli iMac-ről nyomta, esélyük sem volt, kb. mire betöltötte nekik az új kört, én mindennel léptem (aki nem ismerné a játék online részét, kb. az a lényeg, hogy a kör elején kinek a lépését adja be előbb a rendszer, ezért én csak clicking-game-nek nevezem...)A lag, amiről "beszélhetsz", én azt az UHD 630-nál éreztem. Elsőre jó, de közben mégsem.
-
BeZol
őstag
válasz Senator #35187 üzenetére
Mondjuk én pont azért szántam rá magam a hackinthoshításra, mert a 2014 mid 13" macbook Pro belassult/akadós lett 3-4 chromeablak után + Xcode-ban bazi lassan töltött be egy szimulátort is, de alapvetően ha a háttérben akár csak 1 youtube meg volt nyitva, akkor is érezni lehetett h "baj" van.
Tudom, ismerős is megmondta, ne chrome-ozzak mac-en...Én egyébként semmilyen lassulást nem tapasztaltam eddig, 20+ nyitott chrome ablakot is simán kezel a gép (@4.7GHz 8700K, 2x8GB DDR4 3866MHz CL16-18-18, RX 5700XT, 1TB Samsung 960 EVO SSD). Egyszer éreztem h belassult, megtelt a 16GB memória, de kiderült h nyitva maradt háttérben legalább ugyanennyi ablakkal egy másik chrome, szóval vhol 30+ nyitott ablaknál jártam, aminek a fele youtube volt. Az egyetlen igazán "akadozós" téma az volt, amikor még UHD 630-al használtam, na úgy félig-meddig 2014-es mbpro kategória volt majdnem, ezen pedig kardcsapásra változtatott az RX 5700XT bepattintása.
Néztem 4k60fps-es videót, 20%-on terhelte a cpu-t, gondolom itt is megy a hardveres kódolás (nem értek hozzá).
Az biztos, hogy kihagyom az első pár verzióját a big sur-nak, mert ha jól olvasgattam, catalina is csak pár verzió után lett igazán használható, az okos ember pedig mások tapasztalataiból tanul, úgyhogy keep up the good work!
Jelenleg csak az iMessage bosszant. Ha megnyitom a Messages-t, és itt írok, az nem szinkronizálódik át a mobilomra, de még az ilyenkor kapott üzenetek sem.
Közben most nézem, azóta megjelent mobilon is a dolog, na akkor csak vmi 10+ perces szinkronizációs dolog lehet... Ezek szerint sikerült beállítanom, de nem ilyen működést várnék el tőle. -
BeZol
őstag
válasz general #34905 üzenetére
Eleve vmelyik catalina patch-el érkezett, hogy megy a navi, én nem tudom, hogy Mojave-val kell-e majd ügyeskedned. Eredeti mac-kel is kb. azonnal Catalina volt az első, amivel szembesültem, mert 1 éve augusztusban vettem a macbook Pro-mat.
A Dark Rock 4 és a Dark Rock Pro 4 is elfér abban a házban.
PCpartpicker-en rákeresel hűtőre, utána baloldalt view compatible cases, és rászűrsz a típusra. -
BeZol
őstag
válasz general #34894 üzenetére
macOS-nek ahogy írta más is, tök8, milyen memóriát adsz (csak legyenek egyformák).
Alapvetően ez egy teljesen átlagos memóriának számít órajel + hozzá tartozó időzítés alapján. /mármint ennél rosszabb időzítéssel kapható ennyi MHz-es sztem nem is létezik/
Nem találtam olyan tesztet, ahol időzítésre/memóriaórajelre tesztelték volna a photoshoppot, csak olyat, hogy segít-e ha több memória van (igen).Egyes játékokban max 9% fps-t vernék rád ugyanazzal a hardverrel, kérdés h ez a sebességkülönbség megjelenne-e photoshopban (sztem nem). Ezt 2 éve teszteltük ismerőssel azonos proci, azonos gpu, csak a memória volt a különbség: 3000 cl15-17, ami = 3200 cl16-18 vs 3200 cl14-14.
Árban biztosan nem adja ki a dolog, szóval a gyorsabb memóriára költés legyen az utolsó utáni dolog a prioritási listán
Arra figyelj esetleg, hogy léteznek magas és alacsony profilú memóriák, és ahogy korábban is írtam, bazi nagy toronyléghűtés alá csak alacsony profilú fér el (körömnyi hely marad memória és hűtő között ilyenkor). Későbbi fejlesztés esetén adhatod el a magas memóriát..., kivéve ha vizeznél, akkor tök8.
A másik dolog, hogy régebben voltak élettartam garanciás memóriák is, ha ilyen még létezik, és árban ugyanott vagy egy rövid garanciással, akkor inkább élettartam-garisat vennék. Nekem már döglött meg 3 év gari lejárta előtt 1 hónappal memóriám, még pont szerencsém volt (visszakaptam az árát, csak közben duplázódtak akkoriban a memóriaárak... ) -
BeZol
őstag
válasz kushwavez #34856 üzenetére
Főleg a laptopok hálásak a friss pasztának. Fél éves gamer laptopot szétszedtük és ki volt száradva a paszta... Értelem szerűen a cpu-nál és gpu-nál is... Szánalmas.
Még elviekben az asztali gpu újrapasztázás is hozhat pár fokot a konyhára, de ilyet, hogy bazi nagy hűtőnél a gyári paszta rossz legyen, ez még nekem is új, de durva. -
BeZol
őstag
válasz general #34853 üzenetére
Z370 alatt az a gigabyte lap hangkártyahibás (talán Z390-nél javítva). Ha jack dugós a mikrofonod, predator hangod lesz és recsegsz, egyébként jó, ha ez nem érint.
A hűtőt járd körbe még1xer, mert sima pure rock 120-130W TDP, a pure rock 2 150W TDP, egy 9900K a 4.7GHz all core turbo-val (sima i9-9900 4.6GHz..., tehát felesleges K-sat venni!) 170W-os fogyasztást is tud produkálni, míg 5GHz-nél már 220W környéke. Tehát esélyesen throttlingolna a procid. Ha meg throttlingolna a procid, minek drága alaplap? Egy gagyibb VRM-mel rendelkező lap is elbírja 4.2-4.4GHz-en, és a kiszemelt hűtés is annyit bírna kb.
Nem teszünk Ferrari alá virsligumikatMint real life tapasztalat:
A 250W TDP hűtéskerettel rendelkező hűtőkkel 5GHz-nél belenyal a proci a 90-95 fokokba (95-nél throttlingolja magát), pedig papíron ilyenkor 220-230W a fogyasztás (hwinfo64).
Nálam a 8700K 5GHz-en 220W-ot kér és 85fok (deliddelt + rézkupakos).
Annyi trükk van még a teszteknél, hogy sokhelyütt AVX terhelésnél van egy 2-es offset, tehát a gyári 4.7GHz-es proci ilyenkor 4.5GHz-en megy csupán, mi viszont 0-ás offsettel állítottuk be mindet.Tehát nézz utána még1xer az alaplapnak, annak is, hogy tényleg annyival magasabb-e a K-s procik all core turbo órajele, mint ahogy azt te tényleg gondolod (régen tényleg bazi nagy volt a különbség!), azt is nézd meg, tényleg elég-e a hűtés (kétlem!). Memóriát majd linkelj légyszi, mit tervezel
Szerintem semmit sem kell változtatni config.plist-ben.
-
BeZol
őstag
válasz general #34850 üzenetére
Ha Z390-es alaplapra építkezel, akkor a 8mag16szálas 9900K a maximum amit beletehetsz.
Fotószerkesztéshez nem tudom mennyi kakaó kell és milyen minőségben (csak cpu, csak gpu, vagy mindkettő? mellé sok memória?), de ha pl. tartós 100% terhelést kapna a cpu, akkor alaplapból minőségit kell venni (80+ezer Ft), különben a VRM elmelegszik és throttlingol majd a proci (gyári all core 4.7ghz sem lesz meg, inkább 4.2-4.4GHz ha emlékeim nem csalnak). Persze ez csak akkor jön képbe, ha le tudod úgy-amúgy hűteni a procit Be Quiet! Dark Rock Pro 4 hűtő (2. legjobb kaphatő léghűtés!) van 2 haveromnak is 9900K mellett, és fix 5GHz-es tuning mellett bizony tartósan tutira kevés a hűtő (de egyelőre játékra ahol nem 100% a terhelés, oda meg tökéletes így). Ugye ezek a procik mind tudnak legalább 4.9GHz all-core-t, a jobb fajták mennek stabilan akár 5.1GHz-en is.
Ha Z490-es vonalat választasz, akkor 10mag20szálas 10900K is bepattintható lesz a későbbiekben. A Z490-es alaplapok árai már szépen 60+ezer Ft-on mozognak a megnövelt VRM követelmények miatt.
Amire ki akartam lyukadni, hogy igazából sztem teljesen mindegy, hogy Z370/Z390 vagy Z490 vonal mellett döntesz, az alaplapnak járjál nagyon-nagyon jól utána, hogy tartós nagy terhelésen melyik procit mennyire bírja, ill. hackintosh esetén esélyesen mi megy és mi nem megy más alaplapokhoz képest, mert ahogy én "érzékeltem", miközben hackintoshítottam a konfigomat, igazából a procin és a memórián semmi sem múlik (akár AMD procis build is lehetne, csak azokkal több dolog nem mükszik youtube videók alapján), integrált videókártyás Intel procival kép/videó is van (bár sztem érezhetően gyenge még netezéshez is!), és dedikált videókártyánál kell figyelni, hogy AMD kártyát vegyél, ennyi...
Szóval szerintem nézz ki egy adott alaplapot, és keress hozzá hackintosh buildeket, a proci tök8. Ha látod, h vkinek vmivel siker volt, akkor már csak neked kell jól bekonfigolni a részleteket, hogy nálad is jó legyen.
Itt az oldal alján vannak az aktuálisabban kaphatő iMac gépek konfigjai. Ha ehhez hasonló az elkészült builded, akkor igazából baj nem lehet. (Nekem pl. 8700K van 6mag12szállal, amivel nem árultak iMac-et, mégis tökéletesen megy és 4.7GHz-en szinte hozza geekbench-ben egy 9900K-s iMac pontjait, mert gondolom az szénné throttlingolja magát , mert az all-core 4.7GHz-en +33%-kal több pontja kéne legyen... )
-
BeZol
őstag
válasz Smiley #34835 üzenetére
Akartam is írni, hogy érdemes-e annak a hőfokait egyáltalán nézegetni , viszont "valós" igény, nálam sem megy az 5700XT-vel, de Windows alapján tudom, hogy mit tud a referencia hűtése --> akár sima 5700as szintekig throttlingol, ami meg már picit húzott 5600XT szint azt hiszem.
Kíváncsi leszek, hogy a Big Navi vagy annak kisebb verziói az RDNA 2-es architektúrával vajon egyből plug-and-play menni fognak, vagy kell pár patch és csak big sur és felfele. (év végén meglátjuk) -
BeZol
őstag
válasz RaZroX #34801 üzenetére
Nálam így van:
Bármilyen monitort is vegyél, jól nézd meg, hogy HDMI-n is tudja-e a 144Hz-et!!!
Kb. 1 éve vett ismerősöm monitort, akkor jártuk jobban körbe a témát, és akkoriban kb. csak az AOG és DELL monitorok tudtak HDMI-n 144Hz-et! Laptophoz vette, ezért tényleg csak HDMI jöhetett szóba. Sajnos nem lehet külön erre szűrni a keresőkben, egyesével kell a gyártó honlapján ellenőrizni ezeket. (még annyi, hogy videókártya outputjának is tudnia kell)Ez egyébként tipikusan olyan dolog, hogy pl. webcam vételén gondolkodtam, hogy facetime-olás is megoldott legyen, de ha azért esetleg streamelnék vmit, akkor oda is jó. Aztán szépen kiderült, hogy hiába 1080p 60Hz-es egy webcam, gyakorlatilag ha live-olsz vele, 720p-ben tudja csak a 60Hz-et. Nem ástam bele ezek után jobban magam és nem is vettem egyelőre semmit, de ha jól rémlik, ami 4k 60Hz-es webcam (horror áron), csak az tud 1080p 60Hz-el live-ozni...
A DDR ramok időzítései detto ugyanez. Hirdetik hogy pl. CL16-os memória, aztán cl16-18-18 az időzítése a gyártó honlapján részletesen utánanézve, ami kb. cl17-17-17nek feleltethető meg teljesítményben, és simán lehet, hogy más terméknél ugyanezen áron a cl16-os memória tényleg cl16-16-16 lesz. CPU-limitált környezetben (ahol nem feltétlen pörög 100%-on a CPU, hanem csak 1-2 szál van kihasználva 100%-on és "csak" ezért van limit) ez 3% fps-t is jelenthet játékokban (játékmotorja válogatja h frekvencia, időzítés vagy mindkettő fontos-e).
Laptopoknál is érdemes még a webcam-ra figyelni, sokan sima gagyi kevés megapixeleset adnak. Mióta pedig megvan a használt macbook pro-m, kb. hányinger kerülget a zenbook TN-panelos 1080p kijelzőjétől, annyira szánalmasak a színek és a látószög is borzalmas + a hangszórója is annyival gyengébb, a touchpad pedig érzéketlen trutyi. A poén az egészben, hogy ezek előtte sosem tűntek fel (300ezer Ft-os laptop volt 2017-ben!), mostanra viszont bottal sem piszkálom inkább, csak felidegesít.
[ Szerkesztve ]
-
BeZol
őstag
válasz general #34793 üzenetére
Gyakorlatilag működnie kéne. Nálam 8700K + Z370 + 5700XT van, és az előlapi USB-ket, a gyári integrált intel wifi-t és a messages-t (beszinkronizálja az üziket, de vhogy innen írva most vmiért nem küldi ki, anno meg kiküldte sztem) leszámítva rendesen működik!
Tekintve, hogy:
iMac 21.5-Inch "Core i7" 3.2 (4K, 2019)3.2 GHz Core i7 (I7-8700)
iMac 27-Inch "Core i9" 3.6 (5K, 2019)3.6 GHz Core i9 (I9-9900K)
iMac 27-Inch "Core i7" 3.8 (5K, 2020)3.8 GHz Core i7 (I7-10700K)
iMac 27-Inch "Core i9" 3.6 (5K, 2020)3.6 GHz Core i9 (I9-10910)
iMac 27-Inch "Core i7" 3.8 (5K, 2020; 5700 XT)3.8 GHz Core i7 (I7-10700K)
iMac 27-Inch "Core i9" 3.6 (5K, 2020; 5700 XT)3.6 GHz Core i9 (I9-10910)
elviekben sima 8700-assal (ill. mac mini-ben 8700B-vel) voltak iMac-ek kaphatóak, működnie kell a hacklinak i9-10900K-t véve isTehát a proci miatt ne aggódj, a memória miatt sem kel, dedikált gpu-t mindenképp vegyél (én toltam az integrált UHD 630-assal, de "akadós", érzem h lassúcska weblapbetöltéskor is), nekem azóta szép folyékony minden. (csak ugye AMD only, és per pill 5700XT a legerősebb kapható év végéig, aztán big navi érkezik 2x ennyi belső cuccal és RDNA2 architektúrával, kérdés h az mikor fog majd működni, mert tudtommal szeptemberben jött ki a catalina és talán novemberi update után működtek az RX kártyák)
Az alaplapnak járj majd nagyon utána! Az lesz a fő vízválasztó. Érdemes lenne az alaplapot olyan szempontból sem elaprózni, hogy később ha i9-et tennél bele, akkor bírja tartós 100% terhelés mellett az alaplap (+ a procihűtő is).
Egyébként azért jobb teljesítményben a 10700K, mert gyárilag magasabb órajelet kapott, egyébként hűtés függvényében ugyan úgy kétlem, hogy tartós 5GHz-es beállítások fölé menne velük bárki is.
-
BeZol
őstag
Arra létezik vmilyen módszer, hogy ne kérje a MAC a jelszavam?
Azt már belőttem, hogy automatán beloginoljon, nekem az kellene, hogy never ever kérje, tehát egy app telepítése esetén se.
Windows-ban van vmilyen biztonsági csúszka, azt letolom legalulra és cél elérve.
Létezik vmilyen workaround ehhez MAC-re? Kerestem, de nem igazán találtam. -
BeZol
őstag
válasz RaZroX #34521 üzenetére
Én ilyet rendeltem az asztali gépembe május 15-én, és most jún. 17-én jött e-mail, hogy megérkezett az országba. Most vajon megy-e erre még vám vagy nem, az passz, de nem találtam európai értékesítőt anno, mert minden le volt rabolva.
Szóval ha standard shipping-et kérsz, akkor bő 1 hónappal számolj.
Egyébként nekem ez az első aliexpress-es rendelésem -
BeZol
őstag
válasz RaZroX #34355 üzenetére
Én google chrome-ot használok, mert a könyvjelzőim windowson és mobilon is ott vannak egyből. A 13" 2014 mid macbook pro-m kb. 4-5 ablak után fixen lassan tölt be és gyök2 lesz a gép, ellenben a hackintoshon (oké, fényévekkel erősebb) épp most csuktam be a 40 ablakból 30at , és meg se kottyan neki, DE amíg UHD 630-ast használtam, azzal lassú volt az oldalak megnyitása (kb mint a macbook pro-nál az első 2-3 ablaknál)
Safarinak esélyt sem adtam
Firefoxoztam régen, aztán 3-5 éve volt vele vmilyen bug az összes laptopunknál a családban (4db), hogy megzabálta 1-2 ablaknál mind a 4-8gb ramot, mert szimplán behülyült a program, és volt h kékhalálig szivatta a gépet. Azóta chrome és minden király (csak a macbook prom nem csipázza) -
BeZol
őstag
válasz kerobi #34332 üzenetére
Volt, akinek msi gaming x verzió ment 110 fokra, holott annak nem kéne (legjobb hűtésű verzió), az gyárilag hibás darab lehetett, mert másnál nem volt ilyen, ugyanakkor nagyon sokan 60Hz-es monitoron nyomják, és azoknak 15-20 fokkal hűvösebb a hot spot vagy junction vagy mi a neve. Egyébként itt meghallgathatod, mi a helyzet pontosan.
Hát igen, ha ref kártyához képest minimálisan drágább egy rendes hűtésű, akkor azt érdemesebb venni, de 1.2V helyett 1.1V-ra levéve nálam nem throttlingolt. A legjobb chippel rendelkező kártyák 1.125-1.15V-on tudnak 2050-2100-as turbó órajeleket tartani. A ref kártya erre nem képes tartósan (1950-2000 közötti sáv után kezdődik a throttling), de ahogy nézem nem is a ref kártyák a legolcsóbban most , szóval úgyse venne senki ref kártyát így.
Ha AMD szerint 110ig oké, és erre garancia is van, akkor részemről rendben, még ha "csúnya" is egy ilyen érték. Garancia lejárta előtt fél évvel meg eladom. -
BeZol
őstag
Igen, sok Hz-es monitoroknál nagyobb a hotspot hőmérséklet.
Amd szerint 110ig oké, nálam 104en ment plug and play.
Magam részéről windowsban alulfeszeltem és optimalizáltam, így 2-3%-kal erősebb lett közben -5-10fok hőmérséklet... Mac alatt nem néztem mit művelget, pedig ezen wowozgattam elmúlt 2 hétben
Tuningoltam én is, úgy throttlingolt 110nél valóban. (benchmarkot néztem csak)
Majd ezt a bios-os dolgot egyszer talán meglesem, mert ha throttlingolt is, mac alatt nem tűnt fel, semmi beakadás nem történt egyszer sem.
Egy használt lealkudott garanciás kártya megéri a próbát (még ha nem is ref kártya). Ha nem jön be, 0 bukóval el lehet passzolni. Persze boltból is játszik a 14nap elállás, csak úgy több zseton. 1 évesen egyforma ára lesz mindkettőnek és az újdonsága varázsa "felárnak" tavaly nyáron volt csak értelme De ez csak az én véleményem/hozzáállásom, a többség általában nem így gondolkozik. -
BeZol
őstag
válasz kerobi #34326 üzenetére
Van az rx szériához topic is: [link]
Én a magam részéről vettem egy bloweres referencia kártyát használtan 110re lealkudva még 2,5 év garival. Simán jó, ha meg hangosnak ítélnéd (sztem rendben van), akkor alul lehet feszelni és órajeleket is lejjebb lehet vinni, legalábbis windowsban, mac alatt passz
Ha veszel egy ilyet, akkor megint módosítgatni kell az EFI mappát, mert azt hiszem sem a lilu, sem a whatevergreen nem kell, és a boot argumentseknél más beállítás kell. Ide felraktam nálam hogy van az EFI mappa. Ebből már ki tudod olvasni milyen kextek és boot argumentek és társai vannak pontosan (ez csak 1 óra pepecselés volt az iGPU-s változat után ) -
BeZol
őstag
válasz kerobi #34323 üzenetére
Írtuk, hogy bluetooth és wifi nem fog működni, csak ha veszel külön bővítőkártyát hozzá ami nem intel.
Leállítási probléma nálam nincs, azt passzolom.
Nálam az uhd 630 windows-ban néha gondolt egyet és eldobta a képet majd újra betöltött. Youtube és társai esetén is x idő után beállt a kép, a hang még ment, 2-3 másodperc múlva eldobta a képet és vagy frissíthettem be az oldalt újra, vagy indíthattam újra a chrome-ot.
Ehhez képest mac alatt semmi ilyesmi nem történt, annyi h érezni h lassúcska, majdnem mintha winyóról menne a gép, az igpu fogja meg az oldalak betöltési sebességét. Mióta beraktam az rx 5700xt-t, pöccre csinál mindent. Nem gondoltam volna, hogy netezéssel kapcsolatosan ennyire limitálhat egy igpu, és mégis, minden oldal betöltése extra 1-3másodperc (ergo ugyanolyan gyors, mint a 2014 mid macbook pro 13", ami szintén igpu-t használ).
Ha zavar az ilyesmi, akkor egy használt RX 580-assal ezt is tudod orvosolni (de ahhoz nem tudok segíteni configolással), azt meg még nem néztem meg, hogy egy olcsóbb RX 5500-5600-as széria megy-e (gondolom igen), hasonlóan nem vágom, hogy RX 560-570 vagy régebbi RX 460-470-480 mennyire mükszik, bár menniük kéne. -
BeZol
őstag
válasz kerobi #34280 üzenetére
BIOS beállítások nagyon fontosak, hogy jók legyenek, lehet, hogy ott vagy elcsúszva. Nálam pl. múltkor xhci handoff nem stimmelt, de akkor a csík sem indult el. Ahhoz, hogy megtippelhesd mi a baj, clover-ban boot options-höz be kell rakni a -v szöveget, akkor kiírja a dolgokat és kiderülhet a probléma.
Procikülönbség nem lehet para, mert ugyanaz, csak +2 maggal a tied és átnevezték 9xxx-nek.
A billentyűzetnek mennie kéne, mert macOS támogatja honlapjuk szerint.
Annyi, hogy én nem is próbálkoztam, de csak a hátlapi usb-k működnek, az előre kivezetettek "halottak".
Igazából "trükközni" nem kell semmivel, csak jól kell beállítani pár dolgot, hogy felismerje a macOS, hogy mid van. Lehetséges, hogy most neked a csík is azért állt meg, mert másik iMac konfigurációval kéne elindítani.SMBIOS nálam iMac19,2
Kexts Installer-nél jobb fent OS Version-nél "Other": ide applealc, intelmausi, lilu, smc cuccok, usbinjectall, virtualsmc és whatevergreen van felrakva.Magyarul én úgy fogalmaznék, hogy a Kext-ek a "driverek", de a driverek csak akkor működnek, ha a config.plist fájlban jól vannak beállítva és finomhangolva a gépedre.
Esélyes lehet, hogy a 9900K esetén vmit másképp kell beállítani, de az is lehet, hogy az SMBIOS fülön belül ami van serial number és SmUUID kavar be, hiszen így az "enyémmel" indulnál el, ami lehet blokkol téged. Ott csak katt a generate new-ra.
Inject ATI-t szedd ki, bekavarhat.Alaplapod BIOS beállításainál: (szerintem itt nem smakk vmelyik!)
Disable SuperIO parallel and serial ports (nálam ilyen nincs is)
Disable VT-d
Enable XHCI Handoff (egy Overclockolgatás után ezt elfelejtettem visszarakni és nem bootolt be nekem utána a macOS)
Disable fast Boot
Check that AHCI is enabledAmúgy az már jó, ha van almalogós csík, látatlanban vagy a BIOS beállítás nem stimmelhet, vagy a config.plist fájlban vmelyik boot argument nem tetszik neki.
Még amit most találtam, hogy Devices fül alatt lehetséges, hogy az IntelGFX-nek 0x59128086 kéne, graphics fülnél ig_platform-id-nak pedig 3-as legyen a vége, ne 0. Viszont ezek sztem nem befolyásolják a bebootolást, ha ezek "rosszak", akkor akadós lett a macOS felülete mert nem megy rendesen az igpu, de ettől még be fog tölteni, szóval ehhez max a végén nyúlj hozzá.
Nem tudsz mást, mint neten keresgélni másnál mi hogyan van beállítva. Nekem 2 teljes napom ment rá, senki sem segített, a 3-4 tutorial-os fórum + ugyanennyi youtube videó után sem ment minden és plusszba kellett célzottan keresgélni és volt, hogy ugyanarra a problémára a 2.-3.-4. találat volt az, amelyik tényleg működött. Ez sajnos ilyen, de ha egyszer beállítottad és végigszenvedted magad rajta, akkor az lesz az igazi.
-
BeZol
őstag
válasz kerobi #34276 üzenetére
Itt az én z370 8700k-hoz tartozó EFI mappám: [link]
Tehát amikor a clover bootloadert felraktad, akkor az csinál egy EFI meghajtót egy EFI mappával az USB telepítődre. Ezt csak telepítéskor látod, utána ahhoz hogy lásd, mindig mountolni kell. (Clover configuratorban Mount EFI szöveg középen balra)
Na ezt az EFI mappát cseréld ki az én EFI mappámra (nevezd át sima EFI-re a nevét).
HA kész a telepítés és betöltött a macOS, akkor megint fel kell tenni a clover bootloader-t (hogy a winyódról/ssd-dről be tudja tölteni a macOS-t, mert addig pendrive-ról ment), és ott ha oda ahova felraktad a macOS-t, elkészül az EFI mappa, akkor megint cseréld ki ugyanerre amit adtam.Nekem ez így működött, nálad is működnie kéne.
Nekem már be van jól configolva a config.plist, pöccre egyből mennie kell az iGPU-nak, mert beleírkáltam amit kellett, szóval nem akadós kép kéne fogadjon, hanem egyből simán kéne fusson. A hang is jó így, ill. bootloop-ba sem kerül, minden boot argumentum jól van beállítva.
Ha ennyi segítséggel sem jutsz dűlőre, akkor több energiát kell beleraknod, én is tologattam-tologattam, majd 2 teljes napom ráment és sikerült. Hozzátenném, itt még nem néztem, milyen leírások vannak telepítgetésre, de nemzetközi oldalakról kb. 3-4 forrásból tudtam összekukázni a dolgokat, mert mindig volt valami, ami miatt nem volt tökéletes a dolog.
Az egész tökéletlenség pedig első körben abból is adódott, hogy mindenhol az van, hogy kattintsd ide, telepítsd ezt, csináld amazt, bla-bla, és nincs normálisan elmagyarázva, hogy amúgy miért csinálod ezeket...
-
BeZol
őstag
Kipróbáltam mindenből a legújabbat, de még egy macOS telepítő sem akart elindulni ami előtte ment, innentől végképp gyanús volt, hogy igazából nem nyúltam a géphez, csak belőttem egy régi OC presetet a biosban korábbról (mikor még nem volt macOS), és azt tudtam, hogy a virtualizációt talán offolni kell (de ezt bootflag úgyis intézi ha jól értelmeztem eddig), aztán rémlett, hogy a VT-D-t is ki kell szedni.
Na most kiderült, hogy ennyi nem elég, az XHCI Hand-Off volt a ludas, disabled-del nem indul, engedélyezni kellett és egyből betöltött csont nélkül.
Vicces, hogy ennyin elcsúszhat a dolog -
BeZol
őstag
Nem tudom, hogy az új 10.15.14-es patch kavar-e be vagy vmi más baj van, de annyi történt, hogy átmentem windows-ba, csináltam pár benchmarkot (5.3ghz 4133mhz cl17 beállításokon, persze jó nagy feszültségértékekkel), aztán a dolgom végeztével mennék vissza macOS-re, és az apple logó alatti szürke csík meg se moccan.
A legújabb .14-es patch-re nem kattintottam rá, nem tudom akart-e most települni magától vagy sem, de 1 órát így hagytam és semmi
Pendrive-ra felraktam a legújabb 5110-es clover bootloadert, ugye minden más maradt ugyanaz, és úgy sem jut tovább. Se safe mode, se recovery, semmi, itt megáll.
Úgyhogy nem értem, nem nyúltam semmihez, ami még felmerülhetett h bios-ban volt más beállítás (pl. VT-D, azt is letiltottam, de úgy sem jó).
Valaki találkozott hasonlóval? Logot nézve nem lettem okosabb sajnos, és azért sem értem, mert már hetek óta tökéletesen ment minden.Holnap friss erővel ránézek megint, addig ha lesz ötlet, szívesen fogadom
-
BeZol
őstag
válasz RaZroX #34205 üzenetére
Nálam is ment az UHD Graphics 630 (8700K), de ahogy többiek is írják, be kell állítani, hogy tényleg menjen.
Én első körben használt macbookPro-t vettem anno (180-ért), most így 1 évvel később is ennyiért látom ugyanazt. Ebben i5-4258U van 2mag4szállal. Cinebench pontokat érdemes nézegetni, ez pl. cinebench r15-ben 276pontot tud (110-et 1szálon). Az i5-3470 multiscore-ja 510 (single 132).
A gyakorlatban a laptopomnál 2-3 böngészőablak után érzem h nem igazán bírja a dolgokat, de hogy ez most a proci erő vagy az integrált grafika miatt van-e inkább, az jó kérdés (egyik sem egetrengető)
Az i3-8100 616 (154), tehát csak 20%-kal erősebb a régi asztali i5-nél, egyedül az integrált grafikai rész igazán up to datebb.
Én 4 napig használtam az integrált grafikát, és böngészés közben új lapok/oldalak megnyitásakor mindig gondolkodott, tudod mintha nem lenne elég gyors a net. Miután az rx 5700xt kártyát beraktam, azóta pöccre megy a dolog, úgyhogy konkrétan az integrált grafika fogta vissza ezt a részt, amit én se gondoltam volna! (az már alap, h ssd van a gépben és 1000mbites a net, szóval nem azok a lassító tényezők)Én itt nézegetem, hogy melyik iMac-ben mi volt/van. Ha ilyen procit nézel, nem hiszem h mellé lőhetsz, csak hát 2011-2013-as évjáratoknál (nem tudom pontosan) vagy egy snitt, ami túl régi, azon már nem megy a legújabb oprendszer, ami problémás, ha pl. xCode-ot használnál.
-
BeZol
őstag
válasz kushwavez #34176 üzenetére
Na ilyesmire nem is gondoltam, örülök h a corsair strafe cherry mx silent-es billentyűzetem tökéletesen megy (igaz, nekem még az mk1 van).
Mondjuk én előtte használtam úgy a billentyűzetet, hogy a macbook pro-ba volt bedugva, ott is ment rendesen.(#34177) csattila01:
Original mac-cel vajon mükszik? Nem mintha sokat segítene ha igen. -
BeZol
őstag
válasz kushwavez #34167 üzenetére
Közben beszereztem egy RX 5700 XT-t
1 óra mókolás után (igazából csak bootoptionökön kellett változtatni, párat kivenni, párat meg betenni) megy is vele a macOS. Tegnap este nyomtam is egy civilization 5-öt. Nem is tudtam, hogy ott csak macesek játszanak macesek ellen, windows-osok nincsenek ellenük. Ez meglepett.
Persze pubg és cs:go miatt kell a windows, úgyhogy amint ment minden a mac-en, izzítottam a windows telepítőt. Simán beraktam prioritásnak a wintelepítőt, utána felraktam mint úgy amúgy szoktam, majd mikor minden baba volt megint beléptem biosba, kikértem a mac-es bootot, ott bejött a clover ugye, és ott ki lehetett kérni ismét a windowst. Közben rákerestem hogyan lehet lecsökkenteni a bootopciókat cloverben (bár nálam 2-nek nincs semmilyen neve, azt nem tudom hogyan kéne eltüntetni, mert név alapján lehet), úgyhogy most nem is zavaró, és akkor van mac-ra állított főbios bootal 3 másodpercem cloverben, hogy most windows vagy mac induljon. Minden pöpecÉn még az iGPU-val frissítettem a macOS-t, meg ugye friss telepítésem volt múlt héten, nem kellett lilu+whatevergreenhez nyúlnom, de akkor gondolom a jövőben majd ezek lehetnek a ludasak ha vmi nem mükszik. Most lementettem pendrivra az iGPU-us és a radeonos EFI-ket is, egyszer még jól jöhetnek emlékeztetőül, ill. sokkal nem kell újra utánajárni most épp miket is kell átírni, úgyhogy én most nagyon-nagyon elégedett vagyok
-
BeZol
őstag
Már nyár óta bökte a csőrömet, hogy egy 2014-es macbook pro-val "kódolok" (tanulom még), és idegesített, hogy 2-3 böngészőablak után (chrome, tudom zabálja a memóriát) rendesen lehetett érezni h belassul, meg a fordítgatások sem mentek olyan hú de gyorsan, és azért lehetett érezni, h lassú minden az asztali gépemhez képest (win10).
Hát szombat reggel elhatároztam, hogy a 0-ról megtanulom, hogyan kell PC-re felrakni a MacOS Catalina-t.
Természetesen a tutorialok többsége sem volt magától érthetődő... Meg sok minden nem is ment, de elég hamar sikerült feltelepíteni az oprendszert. Persze kaptam áthúzott karika jelet (nem írták sztem 1 tutorialban sem, h előlapi usb portba ne, csak hátlapiba tehetem az usb telepítőt), de előtte az USB telepítőt sem sikerült elsőre jól elkészíteni, mert nem volt olyan opció a formázásnál h "GUID", aztán emiatt nem is ment a későbbi a telepítő (kiderült, h 2 sorja van a meghajtónak és nem az alsóra, hanem a felsőre kell kattintani, akkor megnyílik a GUID mint opció, addig csak 2 dolgot lehet állítani, nem 3at), aztán szépen betöltött az oprendszer (fura volt, h mindig bootmenüzni kellett különben kékhalál), és mikor betöltött, akkor ugye be kellett állítani, hogy tudjon magától bootolni. A tutorial ami alapján haladtam a multibeastet ajánlotta Catalinához is, hát sztem itt csúszott el a dolog nálam, mert ugyan az integrált videókártyát működésre tudtam bírni h 144Hz-en menjen, de a hangot nem tudtam megoldani (de ezeket sem a multibeast oldotta meg). Az sem volt egyértelmű, hogy hogyan lehet utólag a config.plist-et módosítani, milyen terminal-os parancsok kellenek előtte ("sudo mount -uw /"), mit kell mountolni, utána hogyan nyitom meg, miket állítgatok, mi mihez kötődik bla-bla.
Egész mai napom a hang helyreállításával telt, végül egy friss telepítés (telepítés végeztével multibeast-et mellőzve csak clover bootloader és clover configurator használatával) a boot beállítását követően láss csodát, egyből ment a hang... Csak az igpu-t kellett behangolni.
Na meg persze boot-ba be kellett állítani a "-disablegfxfirmware"-t, különben apple logónál 90%-os csík környékén újraindult a gép.
Szóval végignyomtam 3-4 tutorialt meg egy rakat fórumpostot (ide csak most találtam), és úgy kellett a teljes képhez összekukázni a "tudást". Tök gáz, viszont most már 1-2 óra alatt meglennék tutira, ezt is "megtanultam".
ASRock Z370 Professional Gaming i7
i7-8700K @4.7GHz 1.245V
2x8Gb G.Skill Flare X 3200MHz CL14 -> 3866MHz 17-17-17-38-374 1.41V
és jó kis integrált vga -> UHD Graphics 630A proci és a memória már 2 éve így vannak beállítva, elég sokat kockultam és streamelgettem is néha haveroknak (gtx 1080 Ti-t használtam), ezek már a betonstabil 24/7 beállítások, ameddig van értelme elmenni.
Holnap jó kis home office mellett haladok tovább, hogy XCode megy-e egyáltalán, ahhoz is majd jópár dolgot fel kell tegyek majd ha emlékeim nem csalnak, aztán ha ott is minden baba, akkor marad a rendszer és települ fel mellé a win10 is.
RX580-as vagy RX 5700 XT kártyával terveztem volna a mac-ezést (2 hete eladtam haveromnak a nvidia kártyát), de per pillanat inkább önfejlesztek mintsem kockuljak, kódoláshoz pedig nem kell gpu erő.
Annak viszont nagyon örülök, hogy nem kellett egy mac mini/iMac/MB Pro trióból vmire beruháznom, legalábbis holnap kiderül, meg majd még elvileg az is egy külön story, ha dedikált videókártyát tennék a rendszerhez, de azzal már biztosan megvárom az új generációkat.
Bocsi, h ide ömlengtem, de mindeképp ki akartam írni magamból a dolgokat
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest