Az AI sok dologban lehet hasznos, sok dologban pedig visszafelé viszi a társadalmat, ebben a legtöbb ember egyetért. A zenei világra is nagy hatással van a technológia, ennek kapcsán a Deezer pedig elárulta, hogy a hozzájuk feltöltött zenék 18 százalékát már teljes mértékben AI generálta. Vagyis a szerzői jogi aggodalmak ellenére is egyre többet használják a technológiát.
A francia streamingplatform szerint hozzájuk naponta több mint 20 ezer olyan dalt töltenek fel, amit teljesen AI generált. Ez a szám kétszer akkora, mint 4 hónapja.
Elemzők szerint a streamingplatformokat kezdik elárasztani az AI által generált tartalmak, és lassulásnak semmi jele.
A Deezer a 9,7 millió előfizetője számára igyekszik kiszűrni az algoritmikus ajánlásokból az AI alkotta dalokat.
Az AI miatt a kreatív ágazatokban jelentősen megnőtt a perek száma, a művészek, írók, jogtulajdonosok sorra perelik az AI-cégeket a hozzájárulás és engedély nélküli tartalomhasználat miatt. Mivel az AI-rendszereket sokszor ilyen tartalmakkal tréningezik, ezért a startupokat nem ritkán tömeges szerzői jogsértéssel vádolják.
Számos zenész, köztük Billie Eilish, Nicki Minah és Stevie Wonder is aláírta azt a nyílt levelet, amely szerint az AI-generálta zene, amit az igazi zenészek munkáival tréningeztek, szabotálja a kreativitást és oldalvonalra állítja az embereket. Hasonló ellenállást szült az AI Hollywoodba való bevezetése is.