Hirdetés

Hamarosan kiderül, hogy a Trump-kormány szétdarabolja-e a Metát

Mark Zuckerberg is összecsapott az FTC-vel a trösztellenes tárgyaláson, amelynek eredményeképp kényszeríthetik a Metát az Instagram eladására.

Mark Zuckerberg is megjelent azon a kiemelt fontosságúnak tekintett tárgyaláson, amelyen az FTC trösztellenes ügyét vitatják meg a Metával szemben. A vádak szerint a Meta dollármilliárdokat költött az Instagram és a WhatsApp megvásárlására, hogy elnyomják a Facebook riválisait.

Az FTC azt szeretné, ha a Meta átszerveződne vagy eladnák az Instagramot és a WhatsAppot. Ezzel letesztelik Donald Trump amerikai elnök ígéretét is, aki eddig azt mondta, hogy lecsap a big tech-re. Ha így tennének, az a Meta létezését is fenyegetné, mert becslések szerint az amerikai reklámbevételek úgy fele az Instagramról származik.

Zuckerberg nyugodtan válaszolt a kérdésekre, és igyekezett vitába szállni a vádakkal. Szerinte a barátokkal és családdal való megosztás csak egy fókuszpontja volt az appnak, más tartalmak felfedezésére is hangsúlyt fektettek. Zuckerberg beszélt a tartalmi átszervezések hatásairól és arról, hogy szerint félreértették, az online közösségi élet hogyan fejlődik. Szerinte az emberek egyre inkább olyan dolgokkal foglalkoztak, amelyek nem a barátaikhoz kapcsolódnak. Azt mondja, hogy a Facebook-tartalmak 20, az Instagram-tartalmak 10 százalékát generálják most ismerősök, minden más tartalmat érdeklődési kör alapján néznek az emberek.

A Meta szerint az Instagram 2012-es, a WhatsApp 2014-es felvásárlása előnyös volt a felhasználóknak, Zuckerberg nagyon régi kijelentései pedig már jelentéktelenek a TikTok, a YouTube és az Apple iMessage jelentette verseny tükrében. A Meta szerint az, hogy a TikTok amerikai lekapcsolása alatt nőtt az Instagram és a Facebook forgalma, önmagában is nagy és közvetlen versenyt jelent.

A verseny

Az FTC szerint ugyanakkor a Meta monopóliumhelyzetben van a barátok és család irányába való tartalommegosztást segítő platformok piacán, ahol az amerikai fő ellenfele a Snapchat és a MeWe. Az FTC szerint az érdeklődési kör alapján, ismeretlenek sugárzott tartalmakat kínáló platformok (X, TikTok, YouTube, Reddit) nem felcserélhetőek.

A tárgyalás júliusig tarthat. Ha az FTC győz, akkor be kell bizonyítania, hogy az Instagram vagy a WhatsApp eladása  (vagy más intézkedés) visszaállítaná a versenyt.

Az Instagram elvesztése katasztrófát jelenthetne a Meta számára, az Emarketer szerint a platform idén 37,13 milliárd dollárt hoz a Metának, amit több mint fele lehet a Meta amerikai reklámbevételének. Az Instagram ráadásul egy felhasználóra vetítve minden közösségi platformnál több árbevételt generál. A WhatsApp bár nem hoz sok árbevételt, de a napi szintű felhasználók terén a legnagyobb app, és a chatbotok révén új bevételi forrást nyithat. Zuckerberg szerint az üzleti üzenetküldés lehet a következő növekedési hullám alapja.

Trump és a big tech

Az ügy még a big tech megrendszabályozásának részeként, az első Trump-kormány alatt indult el. Trump második megválasztása óta azonban a Meta folyamatosan kedvez az aktuális kormánynak, legyen szó moderálási kérdésekről vagy adományozásról. Az utóbbi hetekben többször a Fehér Házba is látogatott Zuckerberg. Trump megválasztása óta hasonló irányba mozdult számos nagy tech cég, legyen szó a DEI-kérdésekről vagy éppen a közvetlen egyeztetésekről.

Az USA az Amazon, az Apple és a Google ellen is indított trösztellenes pereket, ezek azonban még nem értek véget.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Meta

Azóta történt

Előzmények