Új hozzászólás Aktív témák

  • bandus

    veterán

    válasz dabgergo #39497 üzenetére

    erről eszembe jutott az egyik síoktatóm postja, és kikerestem neked:

    Stabilitás és mobilitás: Ízületről ízületre haladás

    Minden sportban a technika tökéletesítése és a sérülések elkerülése végett a fizikai felkészülésnek nagy szerepe van.
    Korábbi gerinc problémáim miatt már 2008 óta funkcionális edzésekkel edzem a core és stabilizáló izmaim, így nem csak egy kezdődő gerincsérvemet kezeltem ki, hanem a koordinációm és a testképem is jelentősen javult a sín.
    Köszönet ezért Kinga Takács nak, Zsolt Pozsonyi nak, és a kollegáinak!

    Alapos fizikai felkészülés ellenére tavaly már a szezon közepén fáradásos fájdalom jelentkezett mindkét térdemben. Majd egy sportmasszőr felvilágosított, hogy a folyamatos síeléstől teljesen be van állva a csípőm és a combizmaim, ezért valószínűleg ebből adódik a térdfájdalmam.
    Tehát a száraz edzésen a core izmok, és a stabilizáció fejlesztés nagyon fontos!, de önmagában nem elég.
    Erre a magyarázatot Michael Boyle „Funkcionális edzés mesterfokon” című könyvében találtam meg a választ.

    „Minden ízületnek vagy ízületsornak van egy fő funkciója és ki van téve egy bizonyos, előre látható szintű működési zavarnak, emiatt minden ízületnek különböző edzésigénye van.”
    Ez az elmélet az ízületről ízületre haladás elve szerint írja le a testet. Ami nekem azért is nagyon szimpatikus mert is alulról felfelé ízületről ízültere építem fel az oktatásomat is. Alulról ahol érzékelem, ahol kapcsolatban állok a talajjal a hófelszínnel.

    Ízületről ízületre haladás elve szerint érdemes megfigyelni, hogy az ízületek váltakoznak mobilitás és stabilitás alapján: (síelés hangsúlyos kiegészítések)

    Boka - Mobilitás
    Térd - Stabilitás (combcsont vetülete mutasson a síre)
    Csípő - Mobilitás
    Ágyéki gerincszakasz - Stabilitás (gerincszakasz egészséges és természetes ívének a megtartása)
    Háti gerincszakasz - Mobilitás : (egyensúlyozás)
    Lapocka - Stabilitás (válltengely és a karok megfelelő pozíciója, segíti az egyensúlyozást)
    Lapocka -felkarcsonti "Glenohumeralis" ízület - Mobilitás

    A sérülések nagyon szoros összefüggésben állnak az ízületek nem megfelelő működésével. Ha valamelyik ízülettel probléma van, az a fölötte vagy az alatta elhelyezkedő ízületnél fog fájdalom formájában jelentkezni, tehát ha a csípő nem tud megfelelően mozogni, akkor az alatta lévő térd szakasz vagy a felette lévő ágyéki gerincszakasz fog helyette elmozdulni, kibillenve a stabil pozíció megtartásából. A probléma ott van, hogy a csípőnek kellene mobilnak a térdnek és az ágyéki gerincszakasznak pedig stabilnak lennie. Amikor ez megfordul és az eredetileg mobil szakasz stabil lesz, stabilabbnak pedig kompenzálásképpen mozognia kell, az ízület instabilabbá és ennek következtében fájdalmassá, sérülésveszélyessé válik.

    Hát ezért tartom már én a csoportjainknak minden nap a nyújtást az említett rendszer alapján, hogy magamban is fentartsam a mobilitást. És hogy szárazon is felhívjam a figyelmet, hogy kinek miben lehetne fejlődni a mozgás tanulás érdekében.

    Síelésben sokaknál igen szembetűnő a háti gerincszakasz mobilitásának a hiánya, a sok ülőmunkától.
    Ezért is fontos megfigyelni csúszás közben a kartartást, mert ez a probléma már ott gyorsan észrevehető.
    Gyakori diszfunkció a csípő kötöttsége ami eredményezhet derékfájást és a térd instabilitását is.

    Ezek mind javítható fejleszthető dolgok csak fel kell ismernünk a problémát, és izommasszázzsal, nyújtással, mobilizálással, edzéssel megfelelően kezelni azt.

    Felhasznált irodalom:
    https://vimeo.com/105848911

    András Végh
    SMSZ ISIA kártyás kiképző oktatója

    "a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

Új hozzászólás Aktív témák