Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vadkörte

    addikt

    Az ideológia szép és jó. Csak nehogy megálmodják, hogy a frissen "bekebelezett" megyei levéltárakra immáron nincs is szükség.
    Bár ez ahogy egy HVG-s cikkben olvastam egyelőre nem fenyeget, hisz ott csupán 83 000 ifm - irat folyóméter - irat digitalizálásáról volt szó. Azért ennél jóval több van az ország levéltáraiban.

    Üdv. V. Körte

  • vadkörte

    addikt

    válasz dajkopali #2 üzenetére

    Nyugi, szakmabeli vagyok. :)
    A 15 év meg sajnos nincs kőtáblába vésve. Van olyan vidéki levéltár, ahol több anyag van kint az iratképzőnél, mint az intézményben. Hogy miért? Banális dolognak tűnhet, raktárkapacitásbeli hiány.

    Üdv. V. Körte

  • vadkörte

    addikt

    válasz dajkopali #4 üzenetére

    "Logikusan" végigondolva, az anyagkoncentrálásnak valahol még értelme is lenne. Mint a mesében, mindent egy helyen elérhet a nagyközönség. Még be sem kell mennie abba a rejtélyes épületbe amit levéltárnak hívnak. Hisz az olyan fura azokkal a régi poros papírokkal, a szagokkal, meg a fura embereknek látszó lényekkel akik ott dolgoznak. Csak leül otthon a gépe elé és a neten szörfölve elérhet mindent ami érdekli.
    Elméletben.
    Sajnos/szerencsére a levéltári kutatás kicsit sokrétűbb ennél.
    A jelen "analóg" levéltárai - MNL és tagintézményei - az elektronikus iratok fogadására, tárolására és kezelésére nincsenek felkészülve. Az ezekből történő adatszolgáltatásra meg pláne!
    Ennek kialakulása idő és pénz kérdése. Sok időé és sok-sok pénzé... Olyan szakembereket is kell képezni aki ért levéltárosiul, meg informatikusul is. Érti mit akar a levéltár mit az iratképző, mit az informatika, tisztában van a szabványokkal, a törvényi előírásokkal, ismeri a kutatói szokásokat.
    Sajnos amíg van olyan intézmény, ahol még azt se nézik jó szemmel, ha a meglévő anyagról megpróbál a dolgozó (referens) egy nemzetközi szabvámyoknak is megfelelő adatbázist készíteni, amit ért és használhat a magyar, a francia, a japán stb... kutató is, ez a folyamat nagyon-nagyon nehezen fog haladni, sok-sok gáncsoskodóással szándékos akadályozással, félremagyarázással.
    Na ez jó hosszú mondat lett... :)

    Üdv. V. Körte

  • vadkörte

    addikt

    válasz tsikorgo #7 üzenetére

    Állagvédelmi okokból ez nyílván egy ideális állapot lenne.
    Megvalósíthatóság szempontjából ma nehezen tudom elképzelni. Sem a MNL-OL, sem a MNL-területi levéltárai nincsenek erre felkészülve.
    Ehhez minden kutatóteremben, minden kutatói asztalra kellene egy kliensgép. Nálunk viszonylag kicsi a kutatóterem - OL-hez képest - ide kellene 12-16 gép, plusz még néhány filmolvasó és még legalább 1 videoprinter. Mondjuk 2-3 olvasó és még 1 printer. Ez így alsó hangon 20-25MF.

    Az elektronikus levéltár, inkább az elektronikus iratok részére kell. A mai levéltári rendszerébe ezek az iratok nem, vagy csak nagyon nehezen illeszthetőek be. Egy elektronikus iratot ugyebár nem papíron ad át az iratképző. Egy MNL-OL-ba még csak csak, de egy akármelyik volt megyei levéltárba már nagyon nehezen. Van intézmény ahol még PIII-IV szintű gépeket is használnak.
    Mi szerencsések vagyunk 2009-ben ki tudtuk dobni a PII-III-as gépeket. Most C2D-k vannak. De nem ez az általános. Sajnos.

    Üdv. V. Körte

Új hozzászólás Aktív témák