Hirdetés
- Feháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasgatni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
-
IT café
Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. november
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dr. Romano
veterán
Üdv
Anno itteni javaslatra vettem egy Asus AC1200GU routert.
Koránt sem vagyok vele megelégevde. Az olcsóbb TP-Link Archer C6 messzebb lövi mindkét jelet ugyanarról a helyről.
Így az került a helyére.Gondoltam jó lesz az Asus torrentezni. Beraktam bridge módba majd ráhúztam a legújabb gyári fw-t majd telepítettem a download mastert.
Viszont ez is kuka. Az egy dolog hogy a 3-4 futtatott torrent sebessége 300KB-900KB között mozog összesen a max 3,6MB/s-ből, de hogy folyamatosan megszakad a letöltés 2-3 óra után az már vicc.Mi a legjobb nem gyári szoftver amit rá tudnék tenni letöltés céljából? Jelenleg ez így a gyári FW-vel használhatatlan.
[ Szerkesztve ]
Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???
-
Topikgazda
-
Multibit
nagyúr
válasz szjoci #89296 üzenetére
Ubiquiti Edgerouter ER-X jó választás erre az internet sebességre. Olcsó, okos. Az OpenVPN nagy erőforrás igényű, ehhez izmos vas kell(ene). Ha routeren akarod futtatni az OpenVPN szervert, akor az ER-X nem lesz igazán gyors. Mondjuk, ilyen téren a mai divatos konzumer routerek sem fognak domborítani. Sok múlik azon, hogy milyen titkosítási beállításokat használsz az OpenVPN szerveren.
[ Szerkesztve ]
-
szjoci
őstag
válasz Multibit #89295 üzenetére
Szia!
UPC-s 400/20mbit az internet, kb 50 eszköz van utána, IP dhcp-vel osztva. Távoli elérésre openVPN-t használtam eddig Asus ac65p routeren (már a 2. ment tönkre 1 éven belül, helyére keresek mást). Ezen kívül port forward, port nyitás, szóval semmi extra :)
NAS van még mögötte fájl szerverrel, médiaszerverrel, torrent klienssel, valamint egy rPi4 az otthonautomatizáláshoz. Vezetékes eszköz kb 20db van, zöme egy TP-LINK TL-SG1024D switchre aggatva. Wifi-t egy mikrotik cAP-AC szórja.
Árba max 50k-t szándék rá, ha nagyon muszáj.[ Szerkesztve ]
-
szjoci
őstag
Sziasztok!
Wifi nélküli gigabites routerből (WAN+4LAN) van valami ajánlott cucc, vagy annál nem igazán lehet mellé lőni? Pl mikrotik hEX jó lehet ilyen célra?
Köszönettel,
Joci -
peu407
senior tag
válasz Intruder2k5 #89291 üzenetére
Köszönöm szépen!
-
dkess
őstag
válasz dudika10 #89290 üzenetére
Igen, akkor za összes IWatch mehet 2.4 GHz -re a csak 2.4 GHz N -es WiFi -t tudó laptoppal egyetemben.
Speedtest.net -el melyik szerverre mérsz? Antenna Hungária avagy esetleg JZT, de inkább az előbbi. Kb. minden más kuka ...
Azt mondanám esetleg, hogy a 160 MHz -et 5 GHz -es sávon kapcsold ki. Ilyen sebességeknél ugyse számítana, de zavart környezetben és/vagy több kliens is van, akkor szokott gyorsulni tőle a WiFi ...
-
MODERÁTOR
válasz peu407 #89289 üzenetére
Szia!
Itt érdeklődj! Xiaomi AX3600 WiFi 6 AIoT Router
-
dudika10
veterán
Most elultetted a bogarat a fulembe, pedig eddig boldog voltam.
Mindenhol a legfrissebb FW van fent. A kovetkezo modon merek:
Eloszor is az egyetlen kabellel csatlakoztatott gepen megnezem, hogy hogy mit tud epp a digi 1000-es internetszolgaltatasa, 900 korul meg szokott allni, de ez mar az a sebesseg, ahol a Gbit-es port az alaplapon is limitalhat siman.
1. Kihuzom a konnektorbol a repeatert:
Korbesetalok a lakasban az AX-es laptoppal, a T3U-s laptoppal (meggyozodve arrol, hogy USB3-as port van hasznalva, de ez elmeletileg akkor szamit, ha 480Mbps felett vagyok, gyakorlatilag probaltam mindkettot, es nem volt kulonbseg, ez egy regebbi laptop, a sajat wifi-je 50Mbit korul tud max, csak 2.4GHz-en...) es a telefonommal.
A T9UH a legtavolabbi szobaban van bedugva egy PC hatuljaba.
Speedtest.net-en merek parat kulonbozo szerverekkel, es a mar emlitett szamokat kapom.
Erdekesseg: ha a router config feluleten megnezem, akkor 600/600 koruli szamokat latok az AX-es es AC-s eszkozokre (neha 1200/800 is van AX eseten), 60/20 korulieket a 2.4GHz-en csatlakozo telefonokra, iwatch-ra.
2. Visszadugom a repeatert es megismetlem a merest:
A leghatso szobaban es a mellette levo furdoben ~20% koruli javulas van.
Ezen helysegektol eltekintve nincs valtozas,
3. megismetlem kulonbozo napszakokban a merest:
Reggel sokkal jobb eredmenyeket tudok produkalni, de 350Mbps fele nem megy semmi.
Amit meg csinaltam: device managerben a windowsos eszkozoknel beallitottam preferaltra az AC-t / AX-et es az 5Ghz-et, mert kulonben nagyon gyaszos eredmenyeket tudnak produkalni...
Delutan csinalok egy gyari visszaallitast mindenre. Meg merek egy file masolast a kabeles geppel.
Az AX73 oldalaba dugott USB-s merevlemezrol 40MBps (320Mbps) korul tudok masolni az AX-es laptoppal jelenleg, de azt is meg kellene neznem, hogy tud-e egyaltalan tobbet az a HDD.
Hol rontom el?Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.
-
peu407
senior tag
Sziasztok, [itt] hirdetnek egy Xiaomi Mi AIoT Router AX3600 Global verziós routert, amit "kigyomláltak", hogy teljes kapacitással üzemeljen. Ismeri vki ennek az eljárását?
-
Celithrandi
addikt
Az hogy lehet user error hogy A eszköz messzebbre ad 2,4Ghzn mint B eszköz? Van valahol rejtett beállítás az AX20 ban ahol a jelet a max power felett még lehet topupolni? A teszthez egymás mellé raktam a két eszközt. Az viszont már könnyen lehet user error hogy nem tudom wifin kihajtani a max sebességet, persze ki tudja hogy a kapcsolódó eszközök milyen sebességre képesek egyáltalán.
[ Szerkesztve ]
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
dkess
őstag
válasz dudika10 #89285 üzenetére
Legfrissebb fw van fent? Esetleg egy gyári visszaállítás is segíthetne. Ezek a sebességek nagyon gyengék. Panelban is tudtam tesztelni AX50 -et vagy éppen AX82U -t (ami hardveresen ugyanaz, mint az AX73). Meg persze más AX -es routert is. Akár 35 idegen WiFi -vel. AX -es mobiltelóval simán hoz ekkor is 720 Mbps körül. "Békésebb" körülmények (családi ház - zavaró WiFi -k nélkül gyakorlatilag) között mobillal - azaz HT160 nélkül - simán hozott 820-880 Mbps -t (amennyit éppen az internetem bírt).
Ezek a sebességek akkor sem indokoltak, ha a repeater megeszi az AX73 WiFi -jének a felét. Az AC -s Repeater -ről mérve (ahol a WiFi fele a backhaul -ra megy a másik fele a kliensekre) még elmennének. Tulajdonképpen ezért is lenne érdemes kábelezni. Sokkal jobb WiFi -nk lehetne ...
-
Hencso
Ármester
Sziasztok volt netgear wndr 3700 rooterem (torentre open wrt vel)
nagyon nem vágtam haver csinálgatta néha...
most szeretnék valami tomato rootert beszerezni torrent tezés céljából 20-40k között!Samsung Galaxy Note 20 Ultra
-
dudika10
veterán
A lakas minden pontjan mericskeltem, mind a ket eszkozre csatlakozva.
Nagyjabol 20 wifi allandoan jol foghato, szabad channel se nagyon van. Van, hogy 300-400 kore felkuszik a sebesseg, de a 200 szinte mindig megvan.
Valoszinuleg az eszkozok is limitalnak. Amikkel mertem:
Tplink Archer T9UH
Tplink Archer T3U
Acer Swift 3 (ez az egy az AX-es eszkoz jelenleg, de a router mellett sem tud tobbet)
Xiaomi Redmi 8 (ha be van kapcsolva a bluetooth ez a telefon kb 5Mbit-et tud , kikapcsolt bluetooth eseten 40-50-et, mindezt kizarolag 2.4GHz-en, mert az 5-ot nem ismeri)
Ketten dolgozunk itthonrol, napi 8 ora videohivassal lenyegeben, az AX10-zel ez tudott gondot jelenteni, azert lett a repeater beszerezve. Az AX73 jobb, nem feltetlenul kellene mar az RE305, de meg igy is segit a legtavolabbi szobaban ugy 20%-ot.Sajnos 20 centi vastebon akadalyozza, hogy a routert kozelebb rakjam a lakas kozepehez.
Kabelezni meg nem akarok most, a stabil 200Mbps mindenre jo jelenleg (csak a telefonomat kell lecserelnem).Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.
-
Essejó
veterán
Igazad van, de bocsi telefonról vagyok és bedobtam az első kültéri találatot. A hangsúly a kültérin van, ezen az irányon kereshet combosabb kültéri wifit is.
Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?
-
dkess
őstag
válasz dudika10 #89275 üzenetére
Az jó kérdés, hogy a WDS -t "alap feature" -nek gondoljuk-e. Szerintem nem - különösen a mai mesh -ekkel "terhelt" világban nem ... Egyébként igen, veszegetik ki ezt a funkciót ...
Ezek a AX73 + RE305 OneMesh sebességek a repeater -hez közel(ebb) lettek mérve? Amennyiben igen, akkor "ez ilyen". WiFi backhaul egy 2x2 AC repeaterrel.
Lehet még akkor is jobban járnál, ha helyiségen (pl. szobán) belül megpróbálnád az AX73 -at a lakás középpontja felé elhozni és önmagában egyedül is jobb sebesség lenne kb. mindenhol. Én próbáltam panelban, erősen zavart környezetbe is AX50 -et nagyon az egyik sarokba betéve és ilyen sebességek (300 Mbps körül vagy alatta valamivel) 10+ méter meg 3 fal után voltak ... Az AX73 nem rosszabb.
A "B terv" lehetne, hogy kábeles összekötettéssel azt a repeater -t "buta" AP módba rakjuk. A WiFi sebességek minimum a duplája lenne mindjárt ...
@Celithrandi, #89281
User error ...
@Essejó, #89282
Így 2021 -ben azért nem lenne ördögtől való N -es WiFi -nél komolyabb cuccokat ajánlgatni ...
-
Celithrandi
addikt
Más: Közben teszteltem mindenhol az AX20 hatótávolságát, emelet, kert stb és sajnálatos módon a 3ezer forintos xiaomi repeater messzebbre ad
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
Celithrandi
addikt
Az miért lehet, hogy AX20nak 2,4 en a sebessége csak 80/80 míg 5-ön 300/300, holott a maxot el kéne érnie mindkettőnek amit tudnia kell.
[ Szerkesztve ]
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
őstag
válasz Gubek-Einste #89278 üzenetére
Koszonom, talan megoldodni latszik, de majd kiderul par nap mulva Most a 2.4GHz-en 3-as csatorna 20MHz, az 5GHz-n pedig a 40-es csatorna es 40MHz.
Erdekes, kiprobaltam a WI-FI analyzert a teraszon, es a min 20 meterre levo szomszednak dupla olyan eros a jele. Telekomos es o az egyetlen korulottem akinek van internet -
őstag
válasz Gubek-Einste #89276 üzenetére
Koszonom. Nem igazan van szuksegem ax-re. A csatorna automatikus volt, most allitottuk at fix-re. Itt honnan tudom, hogy melyik csatornara tegyem? Vagy vegigprobalom az osszes lehetoseget es amelyik jobb?
-
Topikgazda
-
dudika10
veterán
Nem csak a OneMesh-nek vannak olyan limitacioi, ami alapvetonek kellene szamitson.
Se az AX10 se az AX73 nem tudja a WDS-t, pedig en ugy emlekszem, hogy a regebbi routerek tudtak. De van egy Linksys EA6100-am is ami szinten nem tudja, pedig alap feature kellene legyen.
Ugy nez ki divat alapveto funkciokat kihagyni a termekekbol.
De en nem panaszkodok jelenleg. 64nm, panel, millio wifivel, az AX73 + RE305 OneMesh az AC-s eszkozokkel 150/150 korul tud a lakas barmely pontjan, az 1 darab AX-es laptop meg 150...300 kozottt helytol fogguen.
Egyedul a telefonom nem tud ~30Mbit-nel tobbet, de ott a telefonnal van a baj.
HA egyszer megcsinaljak, hogy legyen kabeles backhaul, akkor majd atkotom arra az RE305-ot.Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.
-
axlfsi
veterán
válasz Gubek-Einste #89268 üzenetére
... köszi. Már ott tartok gondolatban, hogy a pincébe is egy ideiglenes megoldást alkalmazok, majd egyszer kifogok egy akciós AX92U-t, az megy az AX10 helyére, relatíve az épület közepén elhelyezve, AX10 pince, emeletre pedig repeater és jön done.
˜”*°•.˜”*°• 𝟚𝟘+ é𝕧𝕖 𝕒 𝕜ö𝕫ö𝕤𝕤é𝕘 𝕥𝕒𝕘𝕛𝕒 •°*”˜.•°*”˜
-
őstag
Sziasztok. Lehet volt mar ilyen kerdes, olvasgatok is de nem talalok ra valaszt. Oke nem vagyok egy muszaki zseni, de ezt egyszeruen nem tudom felfogni, hogy miert tortenik
Szoval adott egy TP-Link AX10 router. A terasz legvonalban kb 5 meter, kozben van 2 szilikat valaszfal. Nos, a problema az, hogy amikor kiulok a teraszra akkor neha van jel nem is rossz, viszont az esetek tobbsegeben egyaltalan nincs jel Hogy lehet az, hogy egyszer jo de sokszor nem Semmin nem valtoztatunk, minden ugyan ott van mar a kezdetek ota, kertes haz, osszesen egy szomszednak van wifi eszkoze, a tobbiek oregek Szoval tenyleg nem igazan ertem ezt. Most olvasgatom, hogy az ax20-nak jobb a lefedettsege, lehet megerne kiprobalni? A temahoz annyit, hogy ilyen korulmenyekre van ajanlottabb router mondjuk 30.000Ft-ig? Koszonom. -
Topikgazda
válasz z123456789 #89271 üzenetére
Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) lenne használva?
Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná?
Mennyi lenne a beszerzésre?
Milyen egyéb igények vannak a router-rel szemben?Ajánlott eszközök:
20k alatt: Asus AC57U, TP-Link Archer C5v4/C6
20-30k: Asus AC65P, TP-Link Archer AX10/AX20Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
z123456789
addikt
Sziasztok!
Egy barátom kért meg, hogy üzemeljek be neki új routert. Első körben Padavan CFW képesre gondltam, de aztán rájöttem, hogy az ottani internet szolgáltatóval némi macera van, hogyha a plusz CFW által kapot képességeket szeretném használni, így mivel neki nincs ilyesmire különösebb igénye, én is lejjebb adtnám. Viszont most már a második napja rágódom rajta, és olvasgatom az ajánlott routereket, de nem tudok dönteni, pláne, hogy beírok egy típust, és pont olyan sosincs, mindig valami V2, vagy V3-at dob ki, szóval tartok tőle, hogy azok már pont annyival másabbak az ajánlott listában szereplőkkel ellentétben, hogy nem akarok belenyúlni, valami rosszul megkreált típusba.
Leírnám az igényeket, és ha van rá mód, linkelnétek nekem konkrét típusokat?
-gigabit LAN
-viszonylag gyors (~300+ os wifi)
-nem kell hogy CFW képes legyen
-személy szerint valami 4 antennás Asust vetetnék vele, de lényegtelen a márkaNekem Asus AC 1200-am van, gigabites, Padavannal, illetve pár hete állítottam be egy TP Link Archer C6 AC1200-at egy másik havernak. Ezekhez hasonló tulajdonságút szeretnék most is.
Köszönöm.
-
Topikgazda
-
Topikgazda
-
antikomcsi
veterán
Köszönöm a részletes és kimerítő választ!
Mivel eddig elégedetten használtam a TP-Link termékeit, és a jelenlegi hálózat is tökéletesen megfelel számunkra, egyelőre marad minden így. Mindenhol van vezetékes elérhetőség, és vezeték nélküli is, megfelelő késleltetéssel és sávszélességgel. Ha szükséges, majd kézzel váltok a hálózatok közt.
Megnéztem az 505/605X-et de pont az a baj, hogy ahová tenném, ott már nincs megfelelő erősségű jel. A semmit meg felesleges ismételni. Ezért megy az emeletre is kábelen a net és vannak külön AP-k. Mire újra téma lesz nálam a hálózat fejlesztés, szerintem lesznek már újabb eszközök.
Egyébként a múlt héten láttam a TP-Link oldalán egy képet, amit most szívesen ide linkelnék, na de tudjuk, hogy szokott ez lenni, az Istenért sem találom. Nekem az alapján az jött le, hogy kábellel is életre tudom kelteni. Annyira nem zavar mert nem nagy érvágás nekem, azoknak viszont bosszantó lehet, akik direkt emiatt vették meg az adott terméket.
Még egyszer köszönöm szépen a segítséget!
-
_adaml21_
őstag
válasz _adaml21_ #89265 üzenetére
Sajnos kicsúsztam a szerkesztési időből.
Alternatívaként esetleg az ASUS RT-AC53? -
_adaml21_
őstag
Sziasztok!
Olvastam az összefoglalót, de sajna az ajánlások már rég elavultak...
Egy konkrét helyzetre keresek egy megfelelő megoldást nyújtó eszközt.Egy ~70nm-es lakást kell kiszolgálnia a routernek, több fal is gipszkartonból van. 40/4 Mbit/s sávszélességű internet áll rendelkezésre.
Van egy biztonsági kamera rendszer, ami 3 DAHUA rendszerű kamerát lát el. Ezen kívül 2-4 okostelefon, és egyszerre 1-2 laptop lenne használva rajta, illetve alkalomadtán okos TV streammel.
A kamerát beüzemelő cég azt mondta, hogy mindnképp olyan router legyen ami tud a 2.4 GHz-es és 5 GHz-es frekvencián is üzemelni - részletesen nem fejtette ki, hogy miért, én meg nem értek hozzáÉn alapvetően nem bonyolítanám túl ezt a dolgot, árukeresőn a legnépszerűbb a TP-Link Archer C6 AC1200, van is tapasztalat TP-LINK routerekkel, mégpedig csak pozitív.
Választható ezen paraméterek mellett ez a router, vagy van esetleg ennél jobb választás is?
-
axlfsi
veterán
Sziasztok!
Adott egy tobb szintes haz (pince, foldszint, emelet) es a foldszinten elhelyezett AX10-es nem igazan elerheto jol minden szinten, foleg mert irdatlan betonkoszorukkal van megaldva a haz.
Az emeleten es a pincebe is van huzva LAN, sot, az emeleten kicsi a WiFi igeny, oda mar kerult is egy kulon halozat egy regi 2.4-es routerrel (jovanazugy), ellenben a pincebe vinnek kicsit erosebb WiFi jelet, egyreszt (ha mar venni kell valamit, gondoljak a jovore es) talan majd ott nagyobb igenyek lesznek (TV, konzolok, telefonok, laposok) es a kerdesem az lenne, HA es amennyiben eltekintunk az artol, akkor a meglevo AX10 melle (nem szentiras es nem is nagy beruazas volt, idovel akar ezt is el lehet adni, de most nem kotlunk ra sokat, szoval); inkabb egy Asus AC65P vagy AX20 lenne a bolcsebb dontes (WiFi6 igazabol nem fontos, sot, maga az internet boven 100Mbit alatt van, de WiFi eszokozokrol nem artana, ha stabilan csordogalna a belso halozat (WiFi eszkozokrol NAS elerese pl., 4k stream, fajlmozgatasok adott esetben,...).
Egyebkent igen, tudom, legjobb lenne most a haz kozepere egy AX92U, ami egyeben (ideiglenesen biztosan) megoldana a lefedettsegi kerdest es majd pedig egy komolyabb mesh kiepitise az jo irany, de most koltsegvetesileg nemigazan fel bele...
Szoval AC65P vagy engedjem el es akkor mar AX20?
Asus ugye stabil, bejaratott es igencsak ajanlott modell, ha nem kell az AX, az AX20-ra meg azert gondoltam, hogy akkor mar legyen TP-link, ha eleve van egy AX10, aztan idovel talan az is megkajpja a mesh tamogatast (az emeletre meg csak pattintok egy repeatert es kalapkabat(?)).
Koszi elore is a tippeket, javaslatokat!
[ Szerkesztve ]
˜”*°•.˜”*°• 𝟚𝟘+ é𝕧𝕖 𝕒 𝕜ö𝕫ö𝕤𝕤é𝕘 𝕥𝕒𝕘𝕛𝕒 •°*”˜.•°*”˜
-
dkess
őstag
válasz antikomcsi #89257 üzenetére
Szia,
Elöljáróban - a TP-Link -nél alapvetőn 3 féle mesh implementáció van: OneMesh, Deco Mesh és az Omada -k. Ezek egymással nem kompatibilisek - az eszközöket keverve nem tudunk mesh -t konfigurálni (pontosabban csak a saját családjukon belül tudunk, de úgy is vannak megkötések). Neked OneMesh kompatibilis routered van. Erről a három gyártó specifikus megvalósításról korábban írtam párszor - most megkímélnélek a litániáktól ...
Kicsit reflektálva dudika10 (#89259) hozzászólására és ahogy írtam a Neked szóló korábbi hozzászólásomban most két komoly OneMesh limitációt emelnék ki:
- nincs ethernet backhaul lehetőség OneMesh esetén,
- ugyanakkor nemcsak a fentebbi a gond, hanem hogy egy router mellé nem tudsz rakni egy másik OneMesh kompatibilis routert és azokat OneMesh -be konfigurálni. Hanem a főegységnek routernek kell lennie (ez fontos!) és a node -(ok)nak pedig másnak (pl. repeater/jelismétlő).TP-LInk OneMesh magyar nyelvű leírás: [link]
Érdekes módon explicit módon nincsen deklarálva (avagy kihangsúlyozva akár) ezen limitációk. Amennyiben a részletekre figyelünk, akkor figyelmesek lehetünk arra, hogy mind a szöveges leírásban és mind a rajzokon csak WiFi kapcsolatokat látunk az egységek között és mindenhol router főegységekhez van(nak) passzintva repeater(ek) ...
A support oldalukon (Q&A) van rendesen "anyázás" akik beugrottak illetve persze 3rd party (pl. Reddit, SmallNetBuilder) fórumokon is ...
Azaz a meglevő AX73 -hoz tudnál AC -s repeater -eket passzintani (ebből rengeteg van) illetve pl. az alábbi AX -es repeatereket:
- RE505X AX1500 - 26-28K HUF
- RE605X AX1800 - 32K HUFVegyük észre, hogy a WiFi -ben megfeleltethető AX10 (mondjuk ennél nincs OneMesh támogatás) illetve AX20 -nál alhangon egy 5K HUF -al drágábbak (ismételném magam - router mellé másik routert nem tudsz konfigurálni még WiFi -vel sem OneMesh -t) ...
Ethernet kapcsolat esetén (mondjuk egy másik routerrel vagy repeaterrel) a "buta" AP mód áll rendelkezésre ami viszont nem mesh. Egyébként Deco Mesh -nél lehet ethernet backhaul - de ugye Deco mellé másik - bármilyen - Deco egységeket tudsz tenni mesh esetén. Egyébként mobilapp terén is külön válnak a routerek ("Tether" app) és a Deco ("Deco" app) egységek ...
Asus Aimesh esetén a fentebbi limitációk nincsenek:
- mehet ethernet backhaul - sőt ennek prioritása (ezt külön-külön minden Node -hoz) és kizárólagossága (ez utóbbi akkor, ha minden Node kábellel csatlakozik) is konfigurálható,
- Asus routereket és ZenWifi (ez utóbbi feleltethető meg a Deco -knak) keverhetőek megkötések nélkül ...Amennyiben jól sejtem, akkor a AX73 -al 14 napon belül vagy. Nem szeretek élni ezzel a lehetőséggel vagy másokat erre buzdítani, de amennyiben teheted, akkor fontold meg. Tudom, hogy az AX73 (40-43K HUF körül) és annak Asus -os megfelelője az AX82U (58K HUF) között vagy másfélszeres árszorzó van például. Persze nemcsak a OneMesh vs. AiMesh a különbség funkcionalitásban, de lehet Neked másra nincs szükséged ...
Ugyanakkor mivel már az elején említetted, hogy a kábelezés rendben van és utóbb utaltál is rá, hogy egy routerrel nem tudod a kívánt lefedettséget elérni. Amennyiben Mesh -t szeretnénk, akkor javasolt lenne pl. az Asus megoldására áttérni ...
@dudika10, #89259
Ugyanakkor az alábbi megjegyzést is odaírják a OneMesh "Tervezett" címkével kapcsolatban:
"Note: The OneMesh firmware update for products marked "Planned" is not a guarantee. The compatible device list will be updated regularly, and TP-Link reserves the right to modify this page at any time without notifying the user. Both listed and higher hardware versions of these models are compatible with OneMesh."
[ Szerkesztve ]
-
sayen2
csendes tag
válasz Gubek-Einste #89260 üzenetére
A C7-es 10-ért az Asus 8...
-
Topikgazda
-
dudika10
veterán
válasz antikomcsi #89257 üzenetére
A OneMesh nem tamogatja jelenleg a kabelt.
Ha AP-kent allitod be, akkor nem lesz mesh.
Forumon lattam, hogy kertek ezt a featuret, talan egyszer meg is csinaljak, ahogy az AX10 melle is oda van irva regota, hogy tervezik hozza a OneMesh supportot.Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.
-
sayen2
csendes tag
Sziasztok ! Kedvező áron tudnék hozzájutni az Asus Rt-AC 1200G + , vagy TP - Link 1750 Archer C7 - es routerekhez .Melyik lenne a jobb választás? Digi 1000 , társasház , semmi extra , pc ,laptop
-
antikomcsi
veterán
Szia!
Én koránt sem vagyok annyira otthon a témában, mert mindent a számtech területén már nem tudok naprakészen követni, ez mára már lehetetlen feladat nekem. A Tp-link oldalán láttam mindenféle színes rajzot, meg kompatibilitási listát, de akkor csak, hogy tisztán lássak, azt mondod, hogy ha AX10 de inkább AX20-at kötnék kábellel az AX73-ra az nem működne? Azt gondoltam, ha már írja, hogy kompatibilis onemesh eszköz, akkor működnie kéne.
Én úgy gondoltam, hogy AP módba teszem őket aztán mehetne róluk ugyan az a wifi, ök meg majd szépen váltogatják a kapcsolódást helyettünk.Mi kerülte el a figyelmem?
Köszönöm!
-
Celithrandi
addikt
ha berendelnéd kettes pakkot kapnál és utána lehetne anyázni velük majd visszavennék a ketteset Ott van mellette a hármas normál áron.
[ Szerkesztve ]
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
dkess
őstag
válasz Tonycs #89252 üzenetére
Üdv Tonycs,
Igen, én is azért fáztam egy kicsit az egy routeres felállástól, mert bár 100 nm sincs a ház (és egy szintes) - ugyanakkor pont kettészeli az a "igen masszív vasbeton tartófal". Egyébként az 1 -es és A pont közé amennyire lehet lejönnél középtájra, akkor - akár átmenetileg - elég lehetne egy routeres megoldás. Persze most is tehetünk egy próbát, ha lenne kéznél esetleg egy akármilyen router.
Amikor cserélnék a TV -t és nem kellene már a koax a A és a B pontban, akkor esetleg pont a két koax kábel segítségével egy-egy UTP -t lehetne behúzni a helyére. Ez esetleg lehetne a hosszútávú megoldás.
Rövidebb távon esetleg lehetne gondolkodni valami ilyesmiben: [link] . Ugye 1 -es és 2 -es pont között van UTP - most nem érdekes. Ilyenformán a nappali+szobával számolva 3 MOCA 2.5 egység kellene (1 -es pont, A pont, B pont). Gyakorlatilag mind a két helyen meglenne a gigabit kábeles kapcsolat - a valóságban. Bár a MOCA 2.5 half-duplex, de 5 db 500 Mbps half duplex csatornát jelent amit ugye kétfelé osztunk ... A konfigurálása percen belüli ...
Nálad az alábbi rajz lenne inkább mérvadó, ahol mondjuk Room 1=A pont és Room 2=B pont. A Digi ONT helyett értelemszerűen a Voda -s eszköz valamint az egyes helyen kellene még egy közösítő (combiner) a két koax bemenetnek. Persze a két szobában a router típusok sem érdekesek - ez csak szemléltetés. Egyébként stimmelne:
Ahogy a képen is jelezve van:
- piros vonal= Ethernet,
- zöld vonal=koax.Ez akár még hosszabb távú megoldásnak is elmenne ...
Egy router esetén kábelvégen az AX82U -ra mennék inkább az AX92U helyett. Dual-Band AX elég nekünk és olcsóbb is (keretbe is ezzel férnénk be). A kinézetétől nem kell félni - kikapcsolt LED -el (gomb is van az elején meg mobilapp -ból is kapcsolható ki-be) meglepően nagyon diszkrét ...
@Celithrandi, #89253
Köszi szépen, hogy jelezted. Az érintett weblapról a cikkszámra rákerestem és a kettes pakkot dobta ki - ami így hihetőbb. Ami érdekes, hogy azon a web lapon hármas pakknak írják illetve az árukereső oldalon is a hármas pakkok között van. Kérdés lehetne, hogy mi lenne, ha valaki berendelné és nem azt kapná amire számít esetleg ...
Öröm az ürümben, hogy több más helyen is van azért a hármas pakk a kereten (60K HUF) olcsóbban ...
[ Szerkesztve ]
-
Celithrandi
addikt
válasz Celithrandi #89253 üzenetére
Közben megnéztem, a 40ezres két darabos, csak a hozzánemértő lusta alkalmazott copypastolta a termék nevét és csak a termékkódot írta át.
[ Szerkesztve ]
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
Celithrandi
addikt
-
Tonycs
csendes tag
Üdv dkess!
Az a helyzet, hogy nem szeretnék (illetve a következő nagy felújításig nem is tudok) kábelezni.
Az a fal, ami nagyjából az "1" - "A, B" vonalon van, az igen masszív vasbeton tartófal ( van persze benne kikönnyítés vékony téglával ott az "1" pont mellett), amikor a felújítás volt, a vésésbe is beletörött a bicska (akkor még nem volt hozzáférésem jó falmaróhoz) így azon a vonalon a régi csövek felhasználásával készült a kábelezés, és mivel ez még 2010 előtt volt nem került be UTP...
1-2: húztam UTP-t,
3, 4: WIFI, eszközök - asszony laptop, Xbox ONE S, TV,
A és B: koax-os UPC-s beltérik a tévékhez,
Erre az esetre kellett egy jó router, mert nekem a Vodafone-s szürke TG vacakol.
Az a hír, hogy a Vodafone le fogja idén cserélni ezeket a tévés eszközöket (dupla tuner, HDD, rendes vas), olyan új szoftveres sz@rra (VTV), akkor is, ha nem tetszik. Így ezekre a pontokra kell majd a koax mellé ethernet csati is, hogy működjön az új. Ezért kértem ötletet, hogy lehetne oda (A és B) ethernet csatit "varázsolni".
A powerline-ról olvasni jót, és még több rosszat...
Maradna a mesh, mint megoldás.Egyelőre valszeg lesz egy új router, ahogy Gubek-Einste is ajánlotta, vagy AX58U (46,2e) esetleg AX82U (57,8e), bár ez nekem kicsit UFOsan néz ki (eldugni meg nem lehet ). Az AX92U (67,1e) formára tetszene, bár ezt már soknak érzem. Kellene rá egy jó érv...
Aztán, ha beköszönt a TV-s eszközcsere, akkor esetleg bővítenék az általad is említett CD vagy XD eszközzel, WIFI-s backhaullal, ha megoldható(ezért is gondoltam erősebb routerre), és akkor ott lenne az ethernet port, esetleg az Xboxnak is.
Szóval ez terv.
Megéri a felárat esetleg az AX92U, az AX82U-hoz képest, a kinézeten kívül?
Mert az AX82U is közel van az 50e-hez, de az AX92U már nem annyira. Mert ugyan az 50e nincs kőbe vésve, de nem akartam szép lassan elcsúszni sokkal magasabb irányba.T.
[ Szerkesztve ]
-
dkess
őstag
válasz antikomcsi #89246 üzenetére
Szia,
Igen, gondoltam, hogy a router megmaradási törvény értelmében: "a AC1200 nem vész el, csak átalakul" (jelen példánál maradva főrouterből AP módba tett egységé) ...
Ugye a témában az első hozzászólásomat ezzel a gondolatmenettel zártam: "... egy második egységet (kisebb/olcsóbbat - mondjuk emeletre) mesh kábeles backhaul -al.".
Namost az aláhúzott résznél (különös tekintettel a félkövért -el kiemelt szóra) vérzik a AX73 ... Persze régi routert utána lehet rakni AP módba, de az nem ugyanaz. Amennyiben a WiFi -s klienseink aránylag fix hellyel rendelkeznek (beleértve az emlegetett laptopot), illetve nem szoktunk mozgás közben (vagy ha megszakad az se gond) VoWiFi/VoIP -zni illetve az se zavar, ha néha manuálisan kell átlökni a másik routerre pl. a mobiltelónkat, akkor jó lehet ez a felállás is. Az tény, hogy egyelőre olcsóbban jöttünk ki.
Az AX73 jó gép és nagyon meg tudja érni az árát. Ugyanakkor a fentebbiekből is kifolyólag elsősorban olyan helyzetekre ajánlanám, ahol borítékolhatóan elég egy router az igényeink kiszolgálására ...
@Tonycs, #89248
Egy olyan kérdésem lenne, hogy miért szeretnél A és B pont között kábelezni? A szolgáltatói egység az 1 -es pontban van a ház túlsó oldalán. Van egy olyan rossz hírem, hogy amennyiben kábeleznél, akkor úgy lenne érdemes, hogy az egyes pontból külön kábel a 2 -es, az A és a B pontba is. Ekkor példának okáért egy Deco M5 3 -as pakkal (kilóg a keretedből picit) AP módba mesh kábeles backhaul -al konfigurálva tökéletes lenne. Persze az is működhetne, hogy kettes pakk és külön egy egy darabos AX -es (pl. AX20) oda ahol AX -es kliens lenne, de ez még drágább értelemszerűen.
Érdekes módon Asus olcsóbb. Pl. CD6 3 -as pakk egyik helyen 40.600 HUF -ért is van: [link] . Persze Asus -nál is működik az, hogy az egyik (vagy több) egység lehet AX -es - pl. XD4/AX56U (utóbbi 39K HUF) - persze a keretből már kilógnánk ekkor is ...
"Az A, B pontos vezetékes kiegészítésre mi lenne a megoldás?" - ezt hogy érted pontosan? Egyébként a Powerline -t, ha egy mód van rá kerülném (pláne mivel valójában nem pont-pont megoldás lenne ideális a számodra).
-
Topikgazda
válasz Tonycs #89248 üzenetére
Beszerzés: most 50e lenne a teteje, azt néztem, hogy ennyiért már "időtállóbb" technika is van, ha a következő min. 3-5 évet nézem. Úgyhogy ennyiért melyik a jobb megoldás?
Asus AX58U lenne az optimális választás.Az A, B pontos vezetékes kiegészítésre mi lenne a megoldás? (addig nem valószínű, hogy újracsövezem/vezetékelem a lakást) Ehhez hozzáfűzni valami powerline-s megoldást, esetleg egy wifis backhaulos mesh-t (Deco X)?
Inkább Asus AiMesh alapú hálózat lenne a jobb megoldás mint a TP-Link Deco. A Powerline is jó lehet.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Tonycs
csendes tag
válasz Gubek-Einste #89043 üzenetére
Köszönöm a választ.
Beszerzés: most 50e lenne a teteje, azt néztem, hogy ennyiért már "időtállóbb" technika is van, ha a következő min. 3-5 évet nézem. Úgyhogy ennyiért melyik a jobb megoldás?
Gyártó lehet bármi, Asus-om még nem volt, TP-Link is csak régebben 941,1043. Gondolom ezek a mai cuccok megbízhatóságban kb. egyformák ebben az árban?Az A, B pontos vezetékes kiegészítésre mi lenne a megoldás? (addig nem valószínű, hogy újracsövezem/vezetékelem a lakást) Ehhez hozzáfűzni valami powerline-s megoldást, esetleg egy wifis backhaulos mesh-t (Deco X)? Mondjuk ez akkor lesz aktuális, ha tényleg lecseréli a régi UPC-s beltérit a Vodafone.
[ Szerkesztve ]
-
-
antikomcsi
veterán
Szia!
Nem mondtam, hogy nincsenek az emeleten kisebb/olcsóbb egységek.
Megy fel vezeték az AX73-ból egy switchbe, ahonnét szintén vezetékkel megy további két helyre helyezett routerhez, amik nyilván nem router funkcióban üzemelnek, az egyik kifejezetten az asszony laptopjához lett hangolva, a másik adja a netet a fenti vezeték nélküli eszközöknek. Sajnos nem lehet egy kütyüvel megoldani, mert olyan szerencsétlenül vannak a falak és szekrények a wifi szempontjából, hogy kettő eszköz kell.
A hatótávhoz megjegyezném, hogy én sem szidom, csak annyit vettem észre, hogy pont ilyen jó volt archer c7 vagy c5 V1-el is. Az az igazság, hogy ezeket az elődöket is szerettem, de mostanra már kellett az erősebb hardver.
Észre sem veszi az ember és pikk-pakk 15-20 eszköz van manapság a hálózaton és ha e mellé még valamilyen program sok szálon le meg fel tölt, akkor úgy vagyok vele, hogy a kényelem érdekében inkább megfizetem a magasabb árat.
A bővítésre, amit említettél én is gondoltam, de jelenleg még jók az ac-s eszközök, ha netán megadnák magukat, akkor AX10-el pótolnám, azokkal együtt működik, addig meg lehet válogatni a hálózatok közt, hogy megtévesszem a szomszédot, pedig ha tudná, hogy mindenhol MAC szűrés van.
-
dkess
őstag
válasz Downsampling #89244 üzenetére
Ez több dologtól is függhet - pl. amennyiben nincs egyáltalán HT160 -at támogató klienseszközöd, akkor értelemszerűen nem érdemes.
Ezen felül amennyiben az alábbi feltételekből egy vagy több teljesül akkor sem:
- sok kliens. Ez függhet attól is, hogy pl. a router 5 GHz -en 2x2 vagy 4x4, milyen erős a SOC illetve a kliensek mennyire aktívak ...
- sok zavaró idegen WiFi - aktív kliensekkel,
- fogsz egy radart (ekkor még az alsó opciót is választva a felső 80 MHz már DFS -be lóg),
- nagy távolság és sok fal. Pl. pincébe rakod a routert, de HT160 -at támogató kliensek csak a második emeleten vannak.Gyakorlatilag az első 3 pontot fogja majd orvosolni (vagy legalábbis tetemes előrelépés) majd a WiFi 6E. Persze majd ahhoz is kelleni fog azt támogató kliensek ...
-
dkess
őstag
válasz Essejó #89240 üzenetére
Az a 3 szintes ház + kert egy db AX92U -val inkább a "szerencse" (aka nagyotmondás vagy szerényebb igények) esete.
Ez AX10 kérdés egy beugrató kérdés akart lenni (AX10 semmilyen mesh -t nem támogat) ... Úgy egyébként ennek a routernek nem szokták agyondícsérni még magában sem a lefedettségét (AX routerek esetében).
Most vegyük példának az AX20 -at ami támogat OneMesh -t. Ahogy korábban írtam ez esetben olyan megkötéseink vannak például, hogy a két mesh node az csak OneMesh -t támogató repeater lehet (másik router vagy pl. Deco/Omada nem) illetve csak WiFi backhaul lehet. WiFi backhaul esetén a három mesh egység (router + 2 db node) egymás WiFi -jét zabálják fel tulajdonkáppen ... Ráadásul, ha "sima" 2x2 egységek vannak és ezek eszik meg egymás WiFi -jét, akkor könnyű belátni, hogy egy AX92U kb. egy "hipertérugrás egy másik univerzumba" ...
@Downsampling, #89241
Ez valami Netgear lesz? Ott a HT160 -hoz 'Wireless' menüben be kell állítani két egymás mellett levő 80 Mhz széles csatornát. A logika az, hogy a kezdő 20 MHz széles blokk számával deklarálod a 80 MHz széles csatornát. Azaz pl.:
- 100 (ekkor a következő 20 Mhz széles blokkok kerülnek összefogásra: 100, 104, 108, 112)
- 116 (ekkor a következő 20 Mhz széles blokkok kerülnek összefogásra: 116, 120, 124, 128)Ekkor és csak ekkor (azaz egymás melletti 80 MHz csatornák lettek megadva) az 'Advanced Home' menüben lehetővé válik a HT160 bekapcsolása. Egyéb esetekben ezt be sem tudod kapcsolni.
-
senior tag
Sziasztok!
Melyik router ajánlott 10-20.000 között, ha akár vezetéken, akár wifin keresztül meg szeretném osztani a laptopon lévő videókat úgy, hogy az LG tévémen DLNA-val nézhessem? Jelenleg a Telekom által adott Sagemcom egységet használom, ahol wifin keresztül jellemzően a 20GB alatti videókkal boldogul csak, felette már gyakran pufferel.
"A közgazdász az a szakértõ, aki holnapra tudni fogja, hogy azok a dolgok, amikt tegnap jósolt, miért nem következtek be ma."
-
Essejó
veterán
Azért olvastam rá tán ebben a topikban példát hogy valaki a 3 szintes házat és a kert jó részét beszórja wifivel 1 db Ax92u-val. Aztán, hogy ez árban hogy jön ki az Ax10 és két meshhez képest azt nem tudom.
Ja, hogy külföldön él a kolléga, azon valahogy átsiklottam.Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?
-
dkess
őstag
válasz antikomcsi #89238 üzenetére
Szia,
Köszönjük szépen a tapasztalatokat. A hatótáv azért érdekes kérdés, mert sem ezt - sem az Asus testvérét (AX82U) e tekintetben nem szokták szidni. Sőt igen pozitív tapasztalatok voltak velük eleddig.
Nekem a legközelebbi tapasztalatom AX50 és AX82U (ez hw megegyezik). Főleg AX -es kliensekkel nagyon jó hatótávot tudtak prezentálni. AC -s kliensekkel is valamivel jobbat tudnak, mint az AC -s routerek általánosságban.
Feltételezem firmware frissítés volt. Esetleg próbáld meg az 5 GHz -et a legalacsonyabb csatornára rögzíteni és amennyiben nincs 160 MHz -et tudó kliens(ek), akkor a HT160 -at sem kell engedélyezni. Ez akkor igazán előnyös, ha fognál radart a környéken.
Nekem az AX -es TP-Link -nél meg érdekes módon "az automatikus váltás a 2.4 és 5 GHz hálózatok között" -el voltak nem annyira jó tapasztalataim (túlságosan ragadtak a kliensek a gyenge 5 GHz -re illetve egy helyiségben a routerrel meg alig akart 5 GHz -re visszaváltani).
Egyébként az emeletes ház + (hosszú) kert esetére lehet érdemesebb lett volna hosszabb távon olyan típussal kezdeni amihez később hozzá lehet passzintani egy második egységet (kisebb/olcsóbbat - mondjuk emeletre) mesh kábeles backhaul -al.
-
antikomcsi
veterán
Sziasztok!
Hétvégén vettem és beüzemeltem egy TP-Link AX73 routert. Igazából kérdés nincs, mert minden probléma mentesen ment, csak szólnék azokhoz, akik pl. azért vennék, mert gyenge a wifi jelük. Nos nem szabad bedőlni a marketingnek. Hiába a 6 antenna, és az ígéretek, nem rossz ugyan a jel erősség, de semmivel sem jobb, mint más olcsóbb modelleken. Egy ac 1200-al hasonlítottam gyorsan össze, és pont ugyan annyi a vesztesége, mint annak. Ha a földszinten lévő AX73 fölé állok pontosan az emeleten, akkor az 5GHz jel ugyan úgy megszűnik, nem lehet kapcsolódni rá, mint más modelleknél. A 2.4GHz-ben még van annyi szufla, hogy felcsatlakozzak de már túl nagy a késleltetés, és kicsi a sávszélesség.
Erre számítani lehetett, nem is így használom, csak a próba kedvéért mértem. A hatótávolság sem nőtt meg, szinte megegyezik az AC1200-éval. Ha nem az emelet között mérem, hanem azonos szinten akkor a falak pont úgy csökkentik a jelet, ha pedig elindultam a kert végébe, ugyan ott fogyott ki a kraft mindkettőből. Pár lépés difi lehetett. Mondjuk hosszú kertünk van.
Szóval csak ez ne legyen a választás alapja. A menü nekem olyannak tűnik, mintha hülye biztossá akarták volna tenni. Persze használható, de én gyorsabban, könnyebben boldogultam a régebbi modellekkel. Valószínű megszokás kérdése.Viszont, hogy jót is mondjak, az automatikus váltás a 2.4 és 5 GHz hálózatok között tökéletesen működik. A mobilos app lehet sokak számára hasznos lesz, és nem is tudtam, hogy a TP-Linknek van saját DDNS szolgáltatása. Most megtudtam, és nagyon szuperűl működik, és nagyon egyszerű használni. A gyereknek be is állítottam, hogy mikor minecraftoznak a haverjaival ne kelljen mindig az aktuális IP-ket küldözgetnie. Csak megadja a domaint és kész is.
Még rövid az ismeretség, de remélem jó barátok leszünk hosszútávon.
-
Celithrandi
addikt
Nem érek semmit a xiaomi repeater-el ha a dög lassú Thome router jelét hosszabbítom ki. Ha pedig már routert kell vennem akkor olyat szeretnék ami mellett nem kell repeater. Nem számít semmit szvsz ha két ax20 nem mesh ben van, minek? Elfér emeletenként 1-1 hálózat ha szükség van rá. A xiaomi amúgy csak kb 20 méterre ad el a háztól, de házon belül rendben megy. Az összes légkondi, termosztát, google központ stb hozzá csatlakozik.
[ Szerkesztve ]
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
dkess
őstag
válasz Celithrandi #89235 üzenetére
Amennyiben az a "3ezer forontos xiaomi" többszintes házat meg azon kívül 40 méterig erős és gyors WiFi -t ad, akkor azt eszedbe ne jusson lecserélni. Viccen kívül. Bár senkinek nem volt azzal még megközelítő tapasztalata sem, de ha ez tényleg így van, akkor annál jobbat úgy se kapnál.
Az AX20 mesh -ben nem tud kábeles backhaul -t (ami kéne). Egy OneMesh -t támogató repeatert tudnál mögé tenni, de ezzel a felállással sokkal beljebb nem lennél ...
-
Celithrandi
addikt
első körben most tesztelek egy ax20at. Ha a 3ezer forontos xiaomi rendben beadta a házat akkor ennek se ártana. Ha nem elég még mindig vehetek még egyet vagy lecserélhetem két mesh re. Alapvetöen minden amin van rj45 port az kábellel van bekötve az ax es meshek meg baromi drágák. Mondjuk mesh nél lehet tök felesleges az ax. Vagy ax20 helyett inkább ax50? Kicsit annak már sokallom az árát és se a wifi sebességét se az usb3 at nem használnám ki.
[ Szerkesztve ]
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
dkess
őstag
válasz lanszelot #89218 üzenetére
A topiktárs akinek válaszoltam a TP-Link AC -s MU-MIMO -s magyar nyelvű leírását tette be. Én az előző hozzászólásomban mindössze mellé tettem ugyanezen gyártó AX -s MU-MIMO -s magyar nyelvű leírását is. Ilyenformán össze is lehet hasonlítani ...
Egyébként nem rossz az AX50 - azt is választhatod nyugodtan. Tudja a MU-MIMO -t is ...
@Essejó, #89219
Igen, de nem is kell. Lanszelot említette, hogy nem Magyarországon él - így olyan lehetőségeket keres amiket hozzá szállítanak ...
@Celithrandi, #89222
Viszont egy legalább 2 eszközös mesh -el (leginkább kábeles backhaul -al) sokkal jobban is járnál, mint egy vagy kettő db AX10 -es mondjuk.
Ugye a felállás egy nagy és kétszintes ház valamint igény a részedről, hogy kint a házfaltól számított 40 méterig is legyen használható WiFi. Ez elég ambiciózus terv. Még az elhelyezéssel is kell majd játszanod.
Ez pontosan így van. Az AX10 egy AX1500 osztályú router. 300+1200 ... (azaz csak az utóbbi 5 GHz -es sáv AX - 2x2 HT160 nélkül)
Az AX20 az AX1800 és dual-band AX.
-
osonte
őstag
válasz Celithrandi #89231 üzenetére
Nekem volt mindkettő és az AX20-nak erősebb a Wifije, 5Ghz-en és nem AX-es klienssel. Szóval én azt választanám a kettő közül.
-
Topikgazda
-
Celithrandi
addikt
válasz TeeJay #89230 üzenetére
azért lepett meg mert ugye még a termékkódja is AX. Így viszont nagy kérdés hogy AX10 vagy 20, mivel látatlanban passz hogy 2,4en vagy 5 ön fogom használni
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
TeeJay
félisten
válasz Celithrandi #89229 üzenetére
Ha a wikidevi nem téved akkor 2,4GHz-en nem tud AX-et
csak 5GHz-enMixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/
-
Celithrandi
addikt
Létezik, hogy az AX10 2,4-en nem tudja az AX szabványt csak 5-ön? Magyarán valóban így van vagy csak elírták ott ahol találtam ezt az infót.
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
Downsampling
senior tag
válasz Gubek-Einste #89226 üzenetére
-
TeeJay
félisten
válasz Gubek-Einste #89225 üzenetére
Nem is raktad rá a legújabb gyári FW-t?
Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/
-
Topikgazda
válasz Downsampling #89224 üzenetére
Ide való kérdés.
Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
-
Downsampling
senior tag
Sziasztok!
Talán nem éppen idevaló téma, de szerintem tudtok segíteni: a gigabites routerem 6 LAN portos, amiből az első kettő "összegezhető" (nem tudom, mi rá a jó kifejezés?). Ezt hogyan tudom megtenni? Ugyan a netem csak gigabites, de a belső hálón jól jöhetne ez a funkció. Csak nem tudom, hogy kell összeadni a két gigabites port sávszélességét?
-
RAZR_v3
tag
válasz woodworm #89221 üzenetére
Köszi, hogy szóltál, nagy segítség volt.
Már sikerült eljutnom oda, hogy csak a felületek alapján döntsek (TP-Link Archer AX20 vs ASUS RT-AX55).
Lefagyások terén vannak tapasztalataitok az említett két routerrel? Egy ismerősömnek rendszeresen havonta/kéthavonta egyszer újra kellett indítania az ASUS routerét, mert lefagyott, a webes felület is elérhetetlenné vált, ilyenkor nem volt internetelérés sem (konkrét típusra nem emlékszik már). De az a router nem ebbe az árkategóriába tartozott, hanem a 10 ezer Ft alattiba, így nem hiszem, hogy az említett két routernél ilyen gond lenne. -
Celithrandi
addikt
válasz Gubek-Einste #89216 üzenetére
mondjuk két AX10 olcsóbban kijön mint a switch és két mesh. Lehet egyszerűbb venni egy ax10et és ha nem elég venni még egyet az emeletre.
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
RAZR_v3
tag
válasz RAZR_v3 #89201 üzenetére
Kiegészíteném az előző hozzászólásomat.
Az ASUS RT-AC65P router és az ASUS RT-AX55 router között gondolkodom. Nem panelba kéne, és nem kell hatalmas területet lefedni wifivel. A TP-Link Archer AX20 kiesett a MU-MIMO hiánya miatt. Jelenleg nincs ax-es eszközöm, de valamennyire hosszabb távra szeretnék tervezni a routerrel, és árban nincs nagy különbség. Az USB aljzat nem számít, nem használnám.
Megbízhatóság tekintetében mindkét Asus router ugyanolyan jó? -
lanszelot
addikt
Még annyi, hogy a fent ajánlott árában van wifi6 -os tp-link, ami mindenkeppen jobb mint a mu mimo
-
Topikgazda
válasz Celithrandi #89214 üzenetére
Minden környezet más és más, csak helyszíni teszt során fog kiderülni, hogy milyen lesz a sebesség/lefedettség.
Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
válasz Celithrandi #89215 üzenetére
Ez már sokkal jobb ötlet.
Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Celithrandi
addikt
válasz Celithrandi #89214 üzenetére
vagy inkább egy switch és 2 mesh egység?
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
Celithrandi
addikt
válasz Gubek-Einste #89213 üzenetére
persze, ezért kérdeztem hogy mely típusoknak jó kipróbáltan a hatótáva mert ennek tudatában előrébb tudok lépni
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
Topikgazda
válasz Celithrandi #89212 üzenetére
Próbálkozhatsz egy eszközzel de garancia nincsen rá, hogy elég lesz. Ha most sincsen megfelelő kültéri lefedettség akkor valószínűleg az új eszközzel sem lesz.
Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Celithrandi
addikt
válasz Gubek-Einste #89211 üzenetére
Semmiképpen. Ezt jelenleg be tudom adni egy Xiaomi Mi Range Extender Pro-val pedig vasbetön födém van. Egyedül a kertben gyenge már a jel olyan 40méter távolságra. A bajom nem is ezzel van hanem azzal hogy a T routere baromi lassú wifi kapcsolaton és így a reapeter a lassú netet hosszabbítja ki. Viszont ha már veszek egy új routert olyat vennék ami a repeatert is kiváltja.
[ Szerkesztve ]
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
Topikgazda
válasz Celithrandi #89210 üzenetére
Az igény nem más mint egy két szintes nem nagy 100nm családi ház rendes beadása és nem baj ha jut a kertbe is belőle egy 40-50 méter távolságba.
Gondolom a két szint között vasbeton födém van.
Valószínűleg két eszköz kell ide, egy fentre és egy lentre, hogy megfelelő lefedettség/sebesség legyen, a kültéri lefedettséghez pedig még egy kültéri eszköz.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Celithrandi
addikt
Nem linket kell csinálnom ott nem lenne kérdés az összeállítás mivel ezen eszközöknél specifikálva vannak a hatótávok. Az igény nem más mint egy két szintes nem nagy 100nm családi ház rendes beadása és nem baj ha jut a kertbe is belőle egy 40-50 méter távolságba. Talán TP-Link Archer AX10 lenne jó, ahogy nézem az AX20 és AX50 se tud messzebbre adni. Természetesen a sebesség is számít, de nincs szükség arra hogy gigabittel csatlakozzon a mobilom.
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
dkess
őstag
válasz valakky #89203 üzenetére
Igen, ez az AC -s MU-MIMO -ról szólna. E mellé odatenném ugyanezen gyártó (TP-Link) AX -s MU-MIMO -ról szóló magyar nyelvű írását: [link] .
lanszelot számára a terv ugye valami olyasmi lehet, hogy:
- 5 GHz -re odateszi a két meglevő AX -es mobilját. Valamint nem tudjuk mi az a rejtélyes 5. eszköz (pl. laptop?), de valószínűleg az is jöhet ide és AX -es lesz ...
- 2.4 GHz -re meg mehet a 2 pet camera ...Namost ennyi kliensre egy 2x2 -es AX -es router korrekt választás lehet. Sőt igazából az AX előnye általánosságban sok (több) kliens esetén tud igen előnyös lenni. Pláne, ha az általa kinézett router olcsóbb, mint az AC65P ...
Itt ugye csak annyi megjegyzésem volt, hogy ne a Global Quad-Core verziót vegye, mert ahhoz csak 1A tápot adni és a WiFi lefedettségét szidják, mint a bokrot (a Dual Core -t vagy a kínai verzióét nem).
Igazából szerintem, ha tényleg semmi extra igénye nincs - ahogy írta - akkor veheti a kinézett típust is akár ...
@Celithrandi, #89208
Amennyiben tényleg csak a hatótáv érdekel (és csak az), akkor tudunk megadni olyan típusokat, melyek akár 10-15 km -ig is jók. Igaz, ezek nemigazán arra valók, hogy otthon told a mobiloddal a facebook -ot, hanem mondjuk tök jó PtP illetve PtMP linkeket lehet velük lőni ...
Kérlek specifikáld egy fokkal jobban az igényeidet - akár tervezett költségkerettel egyetemben ...
-
Celithrandi
addikt
Van esetleg valami ajánlott típus most ha nagy hatótávú routert keresek? 2,4G elegendő nekem és nagy sávszél se kell kifejezetten. Ami még jó lenne az a minimum 4 lan és 1 wan port. Ár tekintetében nincs megkötés, de nem szeretnék feleslegesen többet kiadni érte mint amennyit szükséges. Előre is köszönöm.
i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4090, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, Lian Li LANCOOL III, LG 34GN850-B, Optoma UHZ66
-
lanszelot
addikt
válasz valakky #89203 üzenetére
Pont ezt mondtam, a megadott linken:
"A MU-MIMO router feloldja a korábban fel nem használt kapacitást és 3 felhasználót szolgál ki egy időben."
Tehát 3 az a 4.
Még mindig nem értitek, mit csináljak a sebességgel, ha 100 a max, annak is örülnek ha 100 lenne.
Tehát mit érdekel engem, hogy micsoda hiper sebessége van, ha alapból nincs net sebesség.
A leosztás a lényeg.
Ne a kamerákat nézd, mert te ott leragadtál.
Ott a 3db wifi 6 -os eszköz is.
"az OFDMA segítségével egyszerre dolgozik minden kapcsolódó eszközzel"
Ez nekem egyértelmű, hogy nem csak a wifi6-os eszközökkel. -
szaboi6512
őstag
válasz TeeJay #89202 üzenetére
Kétségtelen hogy ebben az árban az ASUS 65P verhetetlen, ami gyakorlatilag Asus 85P.
Nekem is az volt, de kihagyhatatlan ajánlaton sikerült vennem Asus RT-AX 58U routert, és megváltam tőle. A 65P csak 1733 Gbps linksebességet tudott, az AX 58U már 2.4 Gbps.-en megy.
Egyébként maradt volna. Akinek AX router kell, az nem ebben az ársávban fogja megtalálni.[ Szerkesztve ]
ASUS RT-AX58U "Ez kizárt dolog,mert nem tudom!"
-
woodworm
veterán
válasz lanszelot #89200 üzenetére
Beakadt neked ez a mu-mimo. Nem véletlenül írtam, hogy az általad nézett és az ajánlott router is csak két streamet tud. A mu-mimo csak annyi klienst tud kezelni egyszerre, ahány stream van. Hiába linkelsz cikket vagy a wikipédiát, hogy az ac vagy az ax szabványban mennyi a maximálisan lehetséges streamek száma, ha az adott konfigurációban enné kevesebb van. Ráadásul 2,4 GHz-en csak akkor van mu-mimo, ha ax link jön létre, ez pedig a kameráiddal nem fog menni. Tehát eddig is, és ezután is csak időosztásban fognak kommunikálni.
Ha 4x4-es router a vágyad, akkor ac65p vagy ax82u felé nézelődj.
-
RAZR_v3
tag
Üdv!
Sajnos a téma összefoglalóban szereplő ajánlott routerek szinte majdnem mindegyike már kifutott modell, így azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy a piacon jelenleg kapható wifis routerek közül melyik a legjobb alternatívája az ASUS RT-AC65P routernek árban és tudásban? OpenWrt támogatottság nem elvárás, de jó lenne, hogyha lenne. A maximum keret 25000 Ft körül van.
Néztem a TP-Link Archer AX20 routert, ebben az tetszik, hogy támogatja a 802.11ax szabványt, és a WPA3 biztonsági protokollt is, így hosszú távra jobb döntésnek tűnik az Asusnál. A Broadcom chipset miatt viszont az OpenWrt felejtős lesz, ha később úgy döntenék, hogy azt akarnám használni a gyári firmware helyett.
Új hozzászólás Aktív témák
● Olvasd el az összefoglalót!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest