Új hozzászólás Aktív témák
-
Sesy
aktív tag
még egy fontos kérdés:
a kifejezésszerkesztőben meg lehet oldani, hogy a beírt kifejezés valahogy átlátható formában maradjon? tabulátorok használata, esetleg megjegyzések beszúrása? mondjuk mint egy vba makrónál...
most csináltam egy igen összetett, kb 20 db függvény egymásba ágyazásából álló kifejezést, ami egy sorba ömlesztve teljesen átláthatatlan... egy hét múlva már biztosan nem fogok rá emlékezni, hogy mit, miért csináltam, jó lenne valamilyen megjegyzéseket írni bele
illetve, ha bővíteni kell, akkor egyszerűen meg lehessen találni, hogy hová szeretnék beszúrni valamit...[ Szerkesztve ]
Born stupid... Try again!
-
Sesy
aktív tag
válasz gNAT_hu #5796 üzenetére
ez nekem is megy, nem erre gondoltam...
a tulajdonság szerkesztőben:
azt hiszem így talán már érthetőbb a problémám...
tehát az elem konszignációban meg tudom jeleníteni az osztályozás mindhárom paraméterét
ID, név vagy leírás, de a kifejezés szerkesztőben már nem tudok választani, hogy az osztályozás 3 lehetséges értéke közül melyiket szeretném felhasználni.mivel nem tudom kifejezésként használni, ezért nem is tudok az osztályozás leírásából információt kinyerni, mert nem férek hozzá...
csak megjeleníteni tudom az oda beírtakat változtatás nélkül!
erre szeretnék valami megoldást archicaden belül.
excelben nyilván meg tudom oldani, de az nem túl elegáns megoldás lenneBorn stupid... Try again!
-
Nixon18
senior tag
válasz Hunattila #5793 üzenetére
Ha ezt 3D-ben szeretnéd látni, akkor kell csinálni egy új felületet, amihez textúrűnak beteszel egy olyan képet, ami hasonlít az elképzelésednek.
Szerk.:
Ha a vektoros rajzokon, akkor szintén egy felületet kell létrehoznod, aminek a kitöltése a fa mintája a felület színe pedig a terracotta.
A metszet/homlokzat beállításainál pedig be kell kapcsolni A nem metszett elemek színét "saját felület színe" lehetőséget[ Szerkesztve ]
-
Hunattila
tag
Üdv! Fa deszkázat felületét hogyan tudom úgy átszínezni AC 22-ben pl. terrakotta színűre, hogy a fa erezete (mintha lazúrral festenénk) megmaradjon?
-
Sesy
aktív tag
elemek interaktív konszignációjában kitudom íratni az adott elem osztályozását
azt is kitudom választani, hogy az ID-t a nevet, vagy a leírást jelenítsem meg...
ez tök jó!
de, ha szeretnék mondjuk a leíráshoz hozzáfűzni CONCAT függvénnyel egy másik szöveget akkor már nem tudok választani, hogy az osztályozásból a leíráshoz fűzzünk hozzá...
van arra valami megoldás, hogy ezt meg tudjam oldani?Born stupid... Try again!
-
kisskd
tag
válasz daninet #5789 üzenetére
Köszi! Mivel (nálunk, és kinézetre is) új a laptop, üres OS-sel jött, plusz telepítés közben nem volt smi röcögés, nem is gondoltam triviális hibákra. De ha ez nem bevett archicad speifikus baki, aki körbenézek, mi lehet a beteg, az általános hibaelhárítás nem ismeretlen, csak nem is gondoltam rá eddig.
-
daninet
veterán
nem egyszerű így. gyakorlatilag bármilyen szoftver gondja lehet, de akár még hardveres is.
első körben a szoftveres gondokat kell kizárni. Ebben a sorrendben csináld:
1. Minden driver újratelepít legfrissebbel (eszközt eltávolítod driverrel együtt, majd felrakod újra)
2. Archicad újratelepít
3. Memtest 4 óra
4. Furmark 4 óra
3. Windows újratelepít
4. Másik videokártyával próbaMiért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
OgreImre
senior tag
válasz Raysen623 #5787 üzenetére
És tényleg, a nézet méretezési egysége alapján írja ki. Kössz.
"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
OgreImre
senior tag
konszignaciós listában hogy tudom egy tárgy (acélgerenda) hossz/szél/mag paraméterét mm-ben kiíratni?
Egyszer már megcsináltam, de nem jövök rá most."And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
kisskd
tag
2 fájllal próbáltam eddig (friss beszerzésű a gép), egy sajáttal (ami egy irodai laptopon ment eddig, Intel i5 3320M CPU, Intel HD 4000 IGP), meg az egyik sample projecttel.
-
kisskd
tag
Üdv!
Mit csinálok rosszul? Amint vektoros motorra váltok, azonnal vagy crash, vagy használhatatlanul lassú laggolás következik, alacsony/nulla hardverterhelés mellett (feladatkezelő szerint).
Környezet:
- Zbook 15 laptop (Xeon E3-1505M v5, 32GB RAM, SSD, Quadro M2000M)
- Win10 Pro (1903), ArchiCAD x64 22 EDU, driver: ajánlott, nvidia 391.58 (Archicad.exe-re beállítva h a dVGA-ról menjen) -
petymeg
addikt
Sziasztok!Eddig remekül működött a Twinmotion, most viszont "beszürkült" az AC pluginban a Directlink kapcsoló, azaz nem tudom elindítani.Ez mitől lehet? Semmit sem állítgattam el.Rájöttem, nem 3D-ben volt a nézet.
[ Szerkesztve ]
Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!
-
daninet
veterán
válasz Hunattila #5774 üzenetére
Ilyet még nem kellett csinálnom, és most hogy kicsit szenvedtem vele se jött össze. Gyanítom van valami módja ahogyan összehozható, bár ez tipikusan az az eset amikor födémből tényleg egyszerűbb.
Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
OgreImre
senior tag
válasz Hunattila #5774 üzenetére
Én az ilyen előlépcsőket födémből szoktam, de biztos nem ez a jó megoldás.
"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
Sesy
aktív tag
ha egy osztályozást exportálok xml formátumba, akkor azt tudom szerkeszteni valahogy excelben és a módosításokat vissza tölteni ac23-ba?
ugyanez a kérdés adott a tulajdonságoknál is!Born stupid... Try again!
-
Sesy
aktív tag
válasz gNAT_hu #5771 üzenetére
Próbálkoztam, az osztályozás az elemek esetében rendben van. Egy fal elem egyszer ez egyszer az, megoldottam, szuperül működik. Ha sima falról van szó akkor még a mennyiségek is simán megfelelőek.
A probléma ott kezdődik, hogyha egy réteges falat nem szeretnék külön-külön falakból megoldani (mert adott esetben egy fürdő melletti homlokzati hőszigetelő vakolatrendszeres falnál túl sok falból állna), hanem réteges falat akarok használni.
Na ekkor már a mennyiségeket nem tudom az elemekből kinyerni, hanem csak az összetevőkből, mert az elemből kinyert mennyiség nem megfelelő a különböző rétegekre nézve...
Tehát a megoldás amit leírtál mind addig működik, amíg réteges szerkezetek nélkül mindent külön külön modellezünk, ami egy "kicsit" megbonyolítja a modell felépítését...Tanulság az, hogy a GS-nek piszok gyorsan meg kellene oldania azt, hogy a réteges szerkezetek rétegei külön-külön paraméterezhetőek legyenek, mint az egyes elemek.
Tehát ha meg akarom oldani, azt amit kitaláltam, vagy nagyon bonyolult lesz, vagy nem lehet megcsinálni"Az építőanyagokhoz azokat a tulajdonságokat kapcsolhatod amik a sajátjuk. "
Ez alatt ha, jól gondolom azt érted, hogy azokat a tulajdonságokat kapcsolhatom csak hozzá egy építőanyaghoz, amit az építőanyag meghatározásánál tulajdonságként hozzárendeltem.
Tehát, tulajdonképpen bármit meg tudok oldani az építőanyagoknál de, akkor azt mindet meg kell adnom az adott építőanyagra, és az ott meghatározott tulajdonságokat CSAK az összetevők konszignáció készítésekor tudom kinyerni onnan... Nem tudom címkébe kiírni és nem tudom elemekhez sem rendelni? Csak akkor, ha ugyanazt az osztályozást az elemekre is megadom és a tulajdonság értékeket minden egyes elemnél megadom újra? (NFW)
Ez akkor lesz durva, ha mondjuk egy homlokzaton van 8 féle vastagságú de ugyan olyan típusú EPS hőszigetelésem, mert akkor ha a költségvetési tételt és tétel számot PONTOSAN akarom kinyerni a programból, akkor minden egyes vastagságra új építőanyagot kellene létrehozzak (és akkor arról nem is beszéltünk, hogy a tételek meghatározásánál az sem mindegy, hogy az a hőszigetelés függőleges vagy vízszintes szerkezeten, vagy esetleg egy nyílászáró kávájában van )
Most a fájlomban olyan 150 db építőanyag van felparaméterezve, építőanyagonként kb 25-30 tulajdonsággal (műszaki paraméterek, CPR adatok, norma adatok, költségvetéshez kapcsolódó adatok, rétegrendi adatok, alkalmazástechnikai leírások, kivitelezéshez megjegyzések stb..).
Ezeket ki tudom gyűjteni összetevőként, mennyiségi adatokkal együtt, de felhasználni egyenlőre csak excelben és wordben tudom majd őket.
Mondjuk a megszerkesztett adatokat (pl: rétegrend, műszaki megjegyzés) onnan vissza tudom tenni az AC-be de az nem túl elegánsBorn stupid... Try again!
-
Sesy
aktív tag
válasz gNAT_hu #5771 üzenetére
a fő gondom az, és itt könnyen előfordulhat, hogy bennem van a hiba sajnos, hogy egy elemből, legyen az mondjuk egy fal nem tudom kinyerni a megfelelő mennyiségeket...
építőanyagokból simán megy és a kapott érték még pontos is
ha egy válaszfal mennyiségét szeretném megkapni a fal felületéből akkor valahol mindig elcsúszik a dolog és itt bukik meg az, hogy az elemhez rendeljem a tulajdonságokat...
de éjjel megint próbálkozok majdBorn stupid... Try again!
-
gNAT_hu
tag
Munkanemek szerinti bontást, mivel az AC egyszerre több osztályozást is kezelhet - akár ugyanazt az elemet több osztályhoz hozzárendelve - elem szinten tudod megcsinálni. Az építőanyagokhoz azokat a tulajdonságokat kapcsolhatod amik a sajátjuk. Tehát egy pincefalat osztályozhatod földmunkaként, betonozásként vagy szigetelésként is és a rétegrendből mindig a helyzetnek megfelelő mennyiségeket gyűjtheted ki.
Az igaz, hogy a rétegrendekhez/profilokhoz - még - nem lehet tulajdonságokat rendelni - lesz az is. A rétegek nevezéktanával tudsz esetleg információt tárolni és ez kifejezés alapú tulajdonságértékekben kifejthető.
Címkét az elemekhez, illetve a hierarchikus elemek al elemeihez tudsz rendelni.
[ Szerkesztve ]
-
Sesy
aktív tag
nézegettem ezt a címke dolgot...
érdekes, hogy ha ezt az általános osztályozást (amihez valóban sikerült hozzá rendelnem új tulajdonságot ) hozzá rendelem egy építőanyaghoz, akkor a tulajdonság értékét nem tudom kiíratni a címkébe... ha egy falhoz, mint elemhez rendelem a tulajdonságot, akkor minden további nélkül kiírja... furaa gond az, hogy a mennyiség kimutatást építőanyagok alapján lehet megcsinálni, így ha a mennyiségeket nem csak egyszerű számokként, hanem egyből hozzá rendelt költségvetési tételekkel együtt szeretném kezelni, akkor a tulajdonságokat az építőanyagokhoz kell rendelnem...
az igaz, hogy így sok különböző építőanyagot kell lekezelnem (hiszen a költségvetés kiírásban nem mindegy, hogy az adott hőszigetelés pl: pincefalon, lábazaton, vagy fordított rétegrendű lapostetőn van, sőt a vastagsága is számít ugye a tételszám miatt a terc-nél) viszont, ha meg van a kiinduló építőanyag készlet, akkor a tételes költségvetés kiírás is automatikusan készíthető lesz...
eddigi tapasztalatom szerint jól működik és még kezelhető is a dolog...
nyilván sok idő a megfelelő adatbázist létrehozni, de amit eddig megcsináltam az tökéletesen működik (kb. 150 tétel), mivel adatbázist építek, ezért ha már csinálom, akkor nem csak a költségvetéssel kapcsolatos adatokat teszem bele, hanem egy csomó egyéb műszaki adatot, illetve rétegrendi leírásokat, alkalmazástechnikai utasításokat stb...úgy gondolom, hogy ha lesz elegendő adatom, akkor automatizálni tudok majd sok mindent a műszaki leírástól kezdve a rétegrend gyűjteményig... itt most nem olyan rétegrendre gondolok, amit az alap címke kiír, ha ráteszem a réteges falra, hanem valami komolyabb műszaki tartalommal is bíróra
a költségvetéshez az adatokat makróval tudom úgy rendezni (ezt már megírtam és le is teszteltem), hogy az ömlesztett adatokból a vége munkanemenkénti bontásban legyen és formára is úgy nézzen ki, mint egy árazatlan költségvetés
sajnos a gdl programozáshoz nem értek, nem volt még elég időm foglalkozni vele...
a következő problémákba futottam eddig bele, amit vagy nem tudok vagy nem lehet megoldani:
réteges falak rétegeihez külön-külön tulajdonságokat rendelni
nem építőanyag alapon normális mennyiség kimutatást készíteni
bizonyos esetekben az építőanyaghoz vagy elemekhez rendelt tulajdonságokat nem tudom megjeleníteni címkében, konszignációban stb...egyenlőre "játszom" a dologgal mert most kicsit ráérek, de ahogy napról-napra egyre több adatom van, úgy lesz egyre izgalmasabb az egész...
Born stupid... Try again!
-
Sesy
aktív tag
válasz daninet #5768 üzenetére
ezt majd megnézem, kíváncsi vagyok miért nem ment hajnalban!
a kérdés akkor is adott, mert ha nem muszáj akkor nem szeretném átalakítani a saját logikámon alapuló osztályozást...
elég sok munkám van abban, hogy a terc tételein alapuló költségvetés tételek, illetve cpr adatok automatikusan jönnek ki ac-ból és nem szeretném újra gondolni... akkor inkább megpróbálom módosítani a címkét ha lehetBorn stupid... Try again!
-
Sesy
aktív tag
az lenne a kérdésem, hogy ac23-ban van ez az automatikus szöveg címke:
szeretnék általam megadott tulajdonságot kiíratni vele, de csak ezeket a tulajdonságokat tudom kiíratni, nem találom azokat amiket én adtam meg:
gondolom csak a fentiek vannak megadva gdl-ben
hogyan tudnám megoldani, hogy a többi tulajdonságot is meg tudjam jeleníteni?
esetleg valaki meg tudja nekem azt mutatni, ha a címke gdl leírását kell változtatni azt hogyan is kell?Born stupid... Try again!
-
Sesy
aktív tag
kollégámnak ac14 licensze van, eddig hiba nélkül használta win7 alatt...
most váltott win10-re és nem akar működni neki.
előfordulhat, hogy ez a régi verzió nem megy már win10 alatt? (nem gondolom, hogy így lenne)Born stupid... Try again!
-
copass
veterán
archive 3D berántják gsm-be aztán annyi. nagyon ritka hogy szeparálva vannak a texturák, van hogy az egész egy szürke paca. blenderben megszoktam nyitni és rendbe teszem a texturákat, de inkább a warehouse-on nézelődök. mert az skp-t simán megnyitja az ac és jók lesznek a texturák is.
"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"
-
Sesy
aktív tag
gsm fájlt töltöttem le, gondoltam azok fel vannak textúrázva nem?
Born stupid... Try again!
-
daninet
veterán
archicad GDL tárggyá konvertálja a 3ds fájlokat, az egyes textúrázott felületeknek pedig ad egy random anyagot a készletedől. Mivel neked a könyvtárba azok a képek nincsenek betöltve (és a képekből nincs elkészített anyag) így azt nem látod.
Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
Sesy
aktív tag
válasz daninet #5757 üzenetére
gondoltam kipróbálom, találomra letöltöttem egy kanapét az archive3d-ről, 40 mb volt, betettem ac23-ba és le rendereltem... hogyan tudom azt elérni, hogy a saját textúráit használja, és ne egy általános valamit? a letöltésnél adott pár textura jpg-t is, gondoltam automatikusan ugyanabból a könyvtárból ahol a gsm fájl van majd megtalálja... hát nem
Born stupid... Try again!
-
Hunattila
tag
Tudtok egy linket adni a Twinmotion letöltéshez?
-
daninet
veterán
válasz petymeg #5756 üzenetére
Bármilyen objektumot betölthetsz nem kell hogy twinmotion specifikus legyen, lehet ez mondjuk az archive3d-ről letöltött bármi.OOtt meg aztán van minden.
A cserépre húzz egy vörös terrakotta textúrát.Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
petymeg
addikt
Jó ez a Twinmotion. Legutóbb még az Artlantis 4-et használtam (vagy 10 éve, amikor még ebből éltem), de ez azért sokkal felhasználóbarátabb, átláthatóbb. Extra objektumokat (pl kerítés, kerti bútorok stb.) honnal lehetne letölteni? Mert akkor a házon kívül az összes kelléket ezzel lehetne a látványtervre dobálni.
Azt sajnálom, hogy pl. ha a Terrán programmal cserepet rakok a házra, az a Twinmotionban nem jelenik meg (átlátszó lesz a cserép, kilátszik a tetőszerkezet). Vagy erre valami megoldás? Ki lehet valahol választani, hogy egyes textúrákat megtartson?
Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!
-
Raysen623
addikt
válasz OgreImre #5752 üzenetére
Netán agyon akarsz lőni valakit közben? Egyébként a videón a BIMx LAb futott, tehát egy tablet műve volt. PC-n smooth-abb volt az élmény
(#5751) copass: mindenhol vannak határok, amit könnyen túl lehet lépni és akkor 32 Gb sem elegendő.
(#5750) daninet: azért ha lehet ne merítsük ki a szoftver szándékos rongálásának fogalmát
[ Szerkesztve ]
A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.
-
OgreImre
senior tag
válasz Raysen623 #5749 üzenetére
Ez az 5fps inkább diavetítés mint mozgás
"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
copass
veterán
válasz Raysen623 #5749 üzenetére
jó de ez egész más tészta. mert csak a közeli részek részletesek, ha nézed a videót villog mint a fene ahogy váltogatja a LOD-okat.
de tény hogy én kaptam 1 GB feletti pla-t ami felzabálta a 16GB ram-ot és csak egy étterem belső volt konvertált tárgyakkal. ilyen kristálycsillár és tsai!"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"
-
daninet
veterán
-
Raysen623
addikt
válasz daninet #5745 üzenetére
Problémásan kezeli? Azért rohadt nagy poligonszámot kell ahhoz elérni hogy beálljon a 3D.
Ez például mozgott és igen nagy poligonszámot képvisel.A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.
-
Raysen623
addikt
válasz petymeg #5744 üzenetére
Én annak lettem a híve, hogy a növényzetet nem szabad renderelni, helyette Photoshop-al rádobálni gusztusosan a növényeket és az embereket. Twinmotion és Lumion pont ezt a hiányt képes pótolni mivel ott valós idejű a render az erős motornak köszönhetően.
El lehet dönteni melyik irányt támogatja a tervező vagy a cég.A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.
-
daninet
veterán
-
daninet
veterán
válasz petymeg #5744 üzenetére
van egy két csomag, de a végeredmény egy borzasztóan nehezen kezelhető nehéz modell lesz. Archicad alapvetően problémásan kezeli a nagy poligon számú modelleket, nem látványtervező szoftver.
Én azt ajánlom dobd fel a twinmotion-t még ingyenes és csinálj azzal látványokat.
Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
petymeg
addikt
Sziasztok!
Látványtervekhez 3d-s növényeket (tehát nem sík billboard képeket) honnan lehetne letölteni? Amik jól mutatnak utána fotórealisztikus képen.
Mocskos idők, szeretned kéne, A jövő itt van és sose lesz vége! Mocskos idők a sarokba bújva! A jövő itt van, kezdjük újra!
-
OgreImre
senior tag
válasz Hunattila #5740 üzenetére
Nem az AC nem tudja a kávát, hanem a kőműves...
"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
Hunattila
tag
válasz juhasz.p #5738 üzenetére
Hamár RAL beépítés. Itt bővebben. https://ablakok.eu/ral-beepites-ral-szalagos-ablakbeepites/
Sajnos nagyon kevés kivitelező építi így be, mondván drága. (Persze! Meg több odafigyelés! De akkor nem lehet pikk-pakk letudni az ablakok, ajtók elhelyezését, gyorsan sok pénzért.) Tervező hölgyeknek/uraknak kell jobban odafigyelni, ráhangolni az építtetőt.
Hogy az AC miért nem tud rendes kávát azt talán a fejlesztőktől kellene megtudni, esetleg egy kis szakmai továbképzés sem ártana. -
Raysen623
addikt
válasz G Denzel #5735 üzenetére
Nem okoskodásként, de mindkét verziód rossz mérnöki megoldás szerintem. A kék egy picivel jobb mint a piros, de az sem tökéletes. A pirosat kellene úgy javítani hogy a hőszigetelés a nyílászáró tokszerkezetének fusson neki (toktoldó kell, ezen nincs mit vitatni) és ne legyen káva a falban. Azt pedig már be lehet állítani AC-ben. Mi jellemzően mindíg erre a megoldásra törekszünk mert jó akusztikailag és hővezetés szempontjából is.
A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.
-
G Denzel
friss újonc
Sziasztok!
A képen pirossal jelöltem azt, ahogyan szeretném megoldani a hőszigetelést az ablaknyílás széleinél.
Kékkel jelöltem azt, ahogy a "rétegbefordítás" eszközzel meg tudtam oldani, de az nem az ahogyan én szeretném.
Van esetleg valakinek ötlete, hogyan tudnám megcsinálni a pírossal jelölt megoldást? A képen kitöltéssel oldottam meg, de így azért elég tré, és nem akarok minden ablaknál ezzel vacakolni.
Tehát a lényeg, hogy ezesetben a nyílások körül 5-5 cm xps kerülne a kávára, hőhíd-megszakítás céljából, úgy hogy ne kelljen toktoldó és a külső-belső káva egy síkban maradhasson.
Azt hiszem ez manapság elég bevett gyakorlat, sok épületnél így oldjuk meg az ablaknyílásokat, csodálkoznék, ha még az Archicad 23 sem adna erre megoldást.[ Szerkesztve ]
-
Hunattila
tag
Nem vitaképpen, csak adalék a hazavágták avagy nem témához.
A módszerváltáskor már 40 éves voltam. Volt rálátásom a dolgokra. Az Építőípari Társulás aktív tagja voltam. Ez egy teljesen magánszerveződés volt a 80-as években, állampárttól és minden egyéb állami szervtől független. Az akkor nagy szó volt. Napi bejárás az ÉVM-be.
Tehát:
1. Kis és nagykereskedelem (pl. KÖZÉRT hálózat) átjátszása külföldi kézra. Pl. TESCO
A teljes infrastrukttúra, beszerzési hálózat, raktárbázisok, kiskereskedelmi üzletek, bagóért. Azóta a haza termék, ha van csak kemény polcpénzért kerül a polcra. Több százszorosára drágulás.
2. Meglévő, jól termelő nagyipar, pl. Ózd. Létezik még ott valami. Munkanélküliség minden mennyiségben.
3. Ikarus, Ganz, Rába, Dunaferr stb. a teljesség igénye nélkül. Kínában, Ázsiában, Dél-Amerikában még mindig futnak az Ikarusok. Ezek azért jól működő nagyvállalatok voltak, komoly munkaerővel. Most mi van helyettük? Bedolgozás, gályázás külföldi multiknak éhbérért. Negyedéért, ötödédért, mint pl. egy osztrák, a többiről nem is beszélve.
4. Működő, termelő, kivitelező építőipari cégek tucatja tűnt el seperc alatt. Megyei ÁÉV-k teljes eszközálloománnyal csúsztak át kézen-közön a tűzközeli elvtársakhoz, hogy aztán a sűrűjét kiszedve taccsra kerüljenek.Nem folytatom.
A vadkapitalizmus legvadabb túlbúrjánzása indult be. Gyakorlatilag csöbörből-vödörbe.
A Szovjetúnióból az EU-ba. Mi a különbség? Ez lenne a valódi "beütött a valóság"?
Azelőtt is felnyalták a hitelt, aztán elszórakozták, és most is ugyanaz van. Ráadásul a multi mindent kivisz. Az Offshore ügyekről nem is beszélve. Többszáz milló dollárt talicskáztak ki az országból. És ma sem vagyunk függetlenek. Ma is más mondja meg a tutit, akárcsak régen. Az akkor korrupciót felváltotta a mai. Van egy látszólagos jólét, hatalmas adóssággal az emberek háta mögött, látszólagos szabadsággal. De már felvehetsz diákhitelt. Hurrá! Még nem is tudod, lesz-e jövedelmed, de már eladósosdtál.
Szóval nem ezt akartuk szerintem. És daninet Te sem itthon dolgozol. Vajon miért nem?
Becsüljük meg azokat, akik itthon gürcölnek, teszik magukat nap, mint nap ki a bizonytalanságnak, és mégis építik saját országukat. Mert az itt megtervezett, felépített alkotás minket gazdagít. -
Cheesy
őstag
válasz OgreImre #5729 üzenetére
Én 2007-2012 között dolgoztam a szakmában főállásban, mellette befejeztem az építész szakot. A fősulis évek egészét végigkövette az érzés, hogy amit tanítanak nem a mára, hanem kb. 30 évvel ezelőtti technikai szintre készít fel. "Számítógépes tervezés" tárgyban is egy épp aktuális munkámat elemeztük 1. és 2. félévben, pedig ennek a korosztálynak (mostani 30-asok) elvileg már nem újdonság a PC, én mégis ennek ellentkezőjét tapasztaltam.
Miután végeztem még 1-2 évet maradtam a szakmában építészként, de már addigra kezdett elegem lenni: Magyarországon, legalábbis itt kelet-középen megélhetési tervezés történik. Eladható hasznos alapterület maximalizálás, a lehető legkevesebb teret adnak a fantáziának, mert minden épülettömeg trükk esetén a beruházó/megrendelő azt nézi, hogy ez neki mennyi pénzt húzott ki a zsebéből (azaz mennyivel kevesebb hasznos eladható m2-t). A felhasznált anyagok terén is a legolcsóbbra kell törekedni.
Én szeretek alkotni, szeretem a CG-t, ezért is feküdtem rá a látványtervezésre, a különböző szoftverek tanulmányozására, kipróbálására, végtére hobbim is. Mindezt az időt a munka és később a munka melletti/utáni maszek mellett költöttem el és fájdalmas volt felismerni, hogy ezt (sem) fizetik meg, különösebb igény sincs rá, legfeljebb a saját magad munkáját díszíted vele.
Voltak sikerélmények nem is kevés, mert azt megépülni látni amit első vonaltól kezdve te hoztál létre és verted át az építéshatóságon, az egy utánozhatatlan érzés.
De mindezek ellenére lassan elvesztettem a lelkesedésem és 2012 óta átnyergeltem építőanyag kereskedésbe. Utána is maszekoltam, de mivel a nappali munkám is egész (vagy néha több mint egész) embert kíván, kb. fél éve nem vállaltam már pluszt.Ismerek több tehetséges építészt aki aktív és esetleg még külön több fős tervezőirodája is van, de mosolyt, elégedettséget náluk, de inkább az egész építőiparban, a kormányhoz dörgölőző és attól generálban pályázatokat elnyerő (kapó), azokat lefölöző és alvállalkozóknak továbbadó "vállalkozók" arcán kívül nem látok.
[ Szerkesztve ]
www.vakbelmutet.hu
-
OgreImre
senior tag
válasz Raysen623 #5730 üzenetére
Érdekes, én nap mint nap érzem amikor kimegyek egy építkezésre, hogy azt amit látok nem az egyetemen tanultam. Azt hogy nem tudnak egy normális egyenes falvéget falazni, vagy egy koszorú sarokvasalást megkötni (mikor az ki is van rajzolva a terven), nem egyetemen tanítják. Én megtervezem a tudásom alapján, de megépíteni az már nem megy. Persze, nem felhőkarcolókat tervezek, de senki nem kéri tőlem, hogy dobjak fel egy térbeli feszültségmátrixot.
"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
Raysen623
addikt
válasz OgreImre #5729 üzenetére
Az egyetemnek nem is az a dolga hogy gyakorlati szakembert képezzen, ott az elméletre kellene jobban ráfeküdni vagy tudom is én.
Én annyit tudok elmondani hogy ami tudást megkaptam 5 év alatt az akkorra már egyetemmé duzzadt fősulin csak az alapját képezte annak ami akkor a szakmában bevett procedura volt. Kevés dolog köszönt vissza a munkám alatt, de azóta sikerült annyira továbbképeznem magam hogy elegendő és megfelelő legyen.A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.
-
OgreImre
senior tag
válasz Hunattila #5727 üzenetére
Én a magam részéről úgy érzem, hogy jó képzést kaptam. 91-95 között szakközép/technikum (Vági), itt kaptam meg a legfontosabb alapokat, az építőanyagok ismeretét, fakötések, téglakötések stb. Heti egy nap csak gyakorlat volt. Az egyetem teljesen más tészta, 5 év alatt talán egyszer fogtam téglát a kezembe, gyakorlati képzés/szemlélet minimális, talán lehet azt mondani elégtelen.
"And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
daninet
veterán
válasz Hunattila #5727 üzenetére
nagyon offtopik ez itt, azért leírom
A 90 előtti gazdaság semmilyen formában nem volt fenntartható. Alapvetően az átlagpolgár jólétet észlelt, mindenkinek volt munkája, dolgoztak stb. de államgazdasági oldalról ezt mind hitel támogatta alap nélkül.
A hazavágták az inkább egy "beütött a valóság"-nak felel meg, és valójában a mérhetetlen mennyiségű hitel és korrupció közepette is növekvő GDP-vel hozták össze ezt az egymást váltó kormányok az külön csoda (1990-2010 3x lett az érték).
A rendszerváltás után egy vállalkozási hullám jött ami az akkori 1 milliós szocpollal rengeteg embernek (a mai CSOK-hoz hasonlóan) lehetővé tette az építkezést, és mindenki elképesztő tempóban építgette a kis bizniszét. A mai legnagyobb magyar építőipari cégek ebből az időből nőttek ki, de ez nem csak az építőiparra volt jellemző.Az oktatás színvonalával nem tudok vitatkozni, mert nem jártam a 80as években egyetemre.
Viszont én Pécsett tanultam, szerintem jó képzést kaptam. Az egyetemről rögtön Dubajba mentem dolgozni és a tudásom több mint helytálló (sőt inkább kiemelkedő) volt a nemzetközi közegben. Úgyhogy saját szemszögemből ezt cáfolnám. Szakoktatást el tudom hinni, hogy rossz.Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
Hunattila
tag
Építőipar!
1. A világútlevél úgy jó 30 éve elvitte nyugatra a jól képzett építőmunkásokat. Akkoriban saját kivitelező cégem volt majdnem 1000 emberrel. Nagyon jó fizetéseket adtam, de a schillinggel, DE márkával nem tudtam versenyezni. Rengetegen leléptek. Majdnem leültették a cégemet.
2. 90 után, a magyar gazdaságot hazavágták.
3. Következésképpen az építőipari szakképzés a bányászbéka alfele felé tendált. A "régi" tudással rendelkező szaki nyugaton, aki maradt, arra még a kutyaólat sem bíznám. Kik lettek a szakoktatók? A lusta, félművelt, a szakmát csak ugató, gyorstalpalós kőművesek, aki nagyívben tojtak az egészre. (Tisztelet a kivételnek.) A panelprogram sem tett jót, oda elég volt a betanított munkás is.
4. Jelenleg az építőipari szakmák nem derogálnak. Akármilyen hülye a gyerek eröltetik az egyetemeket, vagy "Hülye vagy, menj el kőművesnek!" van jelenleg. Az oktatói gárda, mint fentebb említettem. Az utolsóz öldséges is alakíthat építőipari céget, aki aztán alkalmaz boldog-boldogtalant. ( Pl. Ausztriában a kivitelező építőipari cégtulajdonos csak végzett mérnök, vagy építőmester lehet.) Nívó sehol. Kimégy tervezői művezetni, aztán fogod a fejed. Infantilis hozzáállás, a mérnök hülye, mit képzel, szakmaiatlanság dáridója.Kicsit más.
A felvételi pontrendszerrel maximálisan nem értek egyet.
Nincs felvételi. A tanár nem találkozik a leendő tanítvánnyal, nem tudja felmérni a készségeket. A gyerek bebukdácsol, végig vergelődik, majd lesz belőle jó kis statisztika. Közben meg nincs, pék, szabó, asztalos, bádogos, tetőfedő, ács, kőműves stb.
Annó a 60-as években nekünk kemény felvételink volt. 4,5 átlag alatt szóba sem álltak még a technikumi felvételinél is. Matek, fizika minimum ötös, de inkább hatos! Rajzkészség, térlátás nélkül esélytelen. Az ábrázoló geometria az első évben lefelezte az osztályt. A másodikban a szigma (statika) elvitte a másik felét. Aki maradt az megérett, abból lehetett később mérnök. Még ekkor is sok volt a pályaelhagyó.
Egy időben tanítottam óraadóként építéstant. Láttam színvonal esést élőben az iskola fennmaradása érdekében. Kellett a létszám az állami támogatás miatt. Mennyiség oké! Minőség? Kit érdekel!
Hát ennek a levét isszuk ma.
70 évesen már egyre kevesebbet járok ki, menjenek a fiatalok. Nem hiányzik az építéseken beszerezhető gyomorfekély, idegroham stb.
Elég a megrendelő idiótaságokkal megbírkozni a tervezés szintjén.
Bocs a fanyalgásért, tudom, hogy ez nem ennek a fórumnak lenne a helye, de itt mégis csak szakmabeliek vannak, és ezt hozta ki belőlem daninet esete.
Lehetne komoly tanulmányt írni a jelenségről, de nem vállalom. -
OgreImre
senior tag
válasz daninet #5722 üzenetére
Hát igen. Az oromkoszorú az már űrtechnológia sok kivitelezőnek. Minek az mérnök úr? Még vasat is kell beletenni? Tetőtéri térdfalba erősítő pillér? Minek az mérnök úr? Szomorú ez a szegmense az építőiparnak.
Nap mint nap találkozom ezekkel a problémákkal és k*rvára elegem van belőle. A fizetési morál meg a béka segge alatt van."And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
Raysen623
addikt
válasz daninet #5722 üzenetére
Sajnos ebben az országban verseny hiányában a kivitelezők rugalmatlanná váltak. Szarnak is bele mindenbe, majd generálba bekúszunk oszt jó napot, én nem fogok feleslegesen erőlködni semmivel, fejleszteni meg aztán végképp nem. Ez van jelenleg.
Ettől függetlenül lehet olyat találni aki meg fogja csinálni normálisan, rendes árért.Ami a design-t illeti: nem kell félni az ilyen faék egyszerű és letisztult formavilágtól. Én sem szeretnék bonyolult íves, meg sokszöges baszást ha egyszer kertes házat veszek netán. Mondjuk nem fogok, de évekig az volt a fejemben hogy ilyesmi házam lesz, de tetőtérrel és félnyereg tetővel csak. Nem értem miért kell erőltetni ezt a rohadt drága fedélszerkezetű nyereg meg egyéb variánsait. Aztán legtöbbször be sem építik pénz hiányában.
Na mindegy, azért sok sikert!A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.
-
daninet
veterán
válasz Hunattila #5720 üzenetére
Kecskeméten lakom, külvárosba építem
akartam berakni egy rendert de ez a suszter cipője kategória, soha nem csináltam magamnak, nem kellett eladni
Mi porothermből építjük.
Az egész ház egyetlen érdekes pontja az a háromszög ablak. Hónapok óta sír minden kivitelező nekem akitől árajánlatot kérek, hogy hát az nagyon drága lesz, ott oromfal koszorú kell ferdén kell zsaluzni állvány kell, milyen nehéz az ablak daru kell, ilyet nem csinálunk mert nem megszokott
Elmentek a p*csába tényleg nem vadultam a dizájnnal az egész egy rohadt téglalap ebből nem engedek. "hát ez egy nagyon extra ház". Az komám... Rádob egy 50millió szerkezetkész árajánlatot. Másik nem hajlandó kiszámolni az anyagot, ő csak díjat ad. Díj nettó 7millió, majd vegyek mindent én ahogy haladunk, jó lesz az. Elképzeltem a telefont reggel 6kor, hogy "elfogyott a szög főnök hozzál már egy dobozzal". Nemtom melyik bolygón élnek.
Nagyjából ~20 kivitelezőn vagyunk túl, úgy hogy el se kezdtük, most kb 2 maradt a végére akiknek jók a referenciáik és reális az ár is. Ez az építészet addig vicc, míg nem magadnak építed Ilyenkor ez már a f*sz rossz oldala.
Volt nemrég egy meló ugyanilyen téglalap, könnyű szerkezet. Megépült, tökjó, jó az ár, jó a hőszigetelés, de hallgatják a szomszédokat.
Nemtom, hogy vannak mások vele de inkább építem plusz két évig. Nem sürgős, van hol lakonom[ Szerkesztve ]
Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
Hunattila
tag
Köszönöm a választ. Arra számítottam, hogy nem lesz 100%-ban fehér, de ez meg még így is nagyon szürke. Régebbi AC-kben, mintha ez is valahogy jobb lett volna. Zavaró, hogy a színek is állandóan változnak, átneveződnek. Lennének bevált, jó dolgok, amiiket nem mindig kellene nézetem szerint folytonosan változtatni. H végre beruház az emberke mondjuk AC16 után egy 22-be, mindent újra kell tanulnia. Ez azért nyűgös.
-
Hunattila
tag
Erre van igény, főleg anyagi okokból. Ez ráadásul fa szerkezetű lesz.
Ha nem titok, merre lesz az a "kutyaól"szerű házad? -
Cheesy
őstag
válasz Hunattila #5711 üzenetére
Mivel nap árnyékokat használsz a homlokzatnézetben, a beállított napállástól és erősségétől függ mennyire lesz világos az adott felület. Egyébként a szürke 50+ árnyalatát fogod kapni.
100% fehér szín akkor lenne ha minden felület 100%-ban verné vissza, ilyet árnyékolt nézetben nem igazán fogsz kapni.
Hacsak nem alakítod át a modellnézetet automatikusról rajzzá és törlöd ki a nem árnyékolt fal kitöltési színét. De ez nem egy elegáns megoldás...www.vakbelmutet.hu
-
turit
tag
válasz daninet #5714 üzenetére
20-as. De kipróbáltam 23 demóban a függönyfalas megoldást de az se tökélestes.
Nem lehet belső lyukat készíteni pl belső udvarhoz vagy felülvilágítókhoz.
Közben találtam egy tárgyat amit a födémre tudok rakni kiegészítőként és egyenlőre ez is megfelel. A lényeg hogy 2d-ben és 3d-ben is megjelenjen az osztás amihez majd a elektromos tervező tud igazodni a lámpáival. -
turit
tag
Álmennyezet kiegészítőt keresek.
[link] Ezt találtam, csak az a baj hogy archicad 20-tól nem működik.
Van más megoldások? -
-
Hunattila
tag
B.Ú.É.K.! Mindenkinek
A problémám már egy ideje, hogy akármilyen fehér szint teszek a homlokzatokra, a homlokzati nézeteken azok mindig szürkék. Fehér a fény, nap delelőn. Mi lehet a baj? (AC22) -
daninet
veterán
válasz OgreImre #5706 üzenetére
ezt baromira utálom, hogy lefordítják a képek neveit is, és még a verziót is utánaírják, nehogy véletlen beolvasson egy régebbi tervet az összes felülettel ahogy kell...
szóval elvileg azt kell csinálnod, hogy:
megnyitsz egy 20as tervet, attributum kezelővel kimented a felületeket
23-as fájlban pedig betöltöd a 20-as lcf-et és felülírod az összes felületet név szerint.
így minden felület a 20as nevű textúrát keresi majd.Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>
-
Djkacsa
csendes tag
A két archicad nyelve azonos?
-
OgreImre
senior tag
Azt meg tudjátok nekem mondani, hogy a program hol tárolja a felületekhez tartozó .jpg fájlokat?A Felületkatalógus.lcf-ben.Nem tudok áthozni egy felületet AC20-ból AC23-ba...Hiába mentem ki .gsm-nek és hívom be 23-ba, a felülethez tartozó jpg-t nem találja/nem hozza át. Mi ilyenkor a megoldás? Attribútum kezelővel sem megy."And you think you're so clever and classless and free, But you're still fucking peasants as far as I can see" / “Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.” Arthur C. Clarke
-
bartaadam
friss újonc
Kedves Soundjoy,
érdeklődnék, hogy még aktuális-e a hírdetés.
köszönettel. -
Nixon18
senior tag
válasz daninet #5700 üzenetére
Ez érdekes helyzet.
Az első képen a homlokzaton az épület homlokzatán kívül látszik még a mögötte lévő épület metszete. De minden rendesen 3D-s elem, mozgatható, kijelölhető, stb.
És ezt csak egy metszetnél és egy homlokzatnál csinálja (mindkettő metszettel van létrehozva). A többi jó, működik, szép és értelmezhető. Illetve ha másolom ezeket a rossz metszeteket, a másolatok is jók lesznek.
A 3D-ablak pedig olyan, amilyen.Másik gépen nem próbáltam ki a fájlt, de újraindítottam, archicad-et, windowst, megnéztem frissült e bármi driver és semmi nem segített.
Aztán egyszer csak megjavul a 3D ablak és miután frissítettem az egyik metszet beállításait (átlátszóságot be majd őjra kikapcsoltam) megoldódott. Viszont a másik metszet azóta sem működik.
Új hozzászólás Aktív témák
- Linux kezdőknek
- Elektromos cigaretta 🔞
- Fortnite - Battle Royale & Save the World (PC, XO, PS4, Switch, Mobil)
- Path of Exile 2
- Samsung Galaxy S21 FE 5G - utóirat
- Xbox Series X|S
- Építő/felújító topik
- OLED TV topic
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Lexus, Toyota topik
- További aktív témák...
- AKCIÓ! Microsoft szoftverek, vírusírtó szoftverek, egyéb szoftverek széles választéka!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- NORTON 360 for Mobile! 1 eszköz, 1 év! DOBOZOS, BONTATLAN!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- World of Warcraft Burning Crusade Collector's edition bontatlan