Új hozzászólás Aktív témák

  • tordaitibi

    veterán

    válasz hcl #41761 üzenetére

    Én is ezerszer inkáb uefi párti vagyok mint mbr.
    Sajnos Ubyt ezen a vonalon elvesztettük.. egy zseniális elme aki számtalanszor megmutatta, mit tud, ez a brilliáns géniusz sajnos nem akarja megtanulni az amúgy faék UEFI-t ;)
    Minden telepített OS létrehoz egy bejegyzést, ha van 10 OS akkor lesz 10.
    Ezeket, ha nincs elsődleges indító, pl. Linux Grub, akkor a boot során kilistázza és így választható mit indítunk.
    Nálam 3 van + a Boot az meghívja magát az uefi firmwaret. De ha nem tud elindítani semmit, amúgy is ezt dobja be.
    Ebben ugyanúgy, ugyanolyan parancsokkal lehet lépkedni mint egy Linuxos mappaszerkezetbe. Ha megvan az elindítandó bejegyzés, grubx64.efi, bootmgfw.efi, enterre indul a kiválasztott OS.
    Azaz ha a UEFI valamiért nem találja egyik indítórekordot sem, el lehet startoltatni bármelyiket kis gépészkedéssel, helyi lemezekről, pendrájvról, külső usb lemezről stb.

    Maga az EFI partíció tokkal-vonóval másolható, visszaállítható, archiválható. Linuxoknál ha benne van a grub.cfg, az szerkeszthető, UUID alapján bármi indítható stb.
    search.fs_uuid 9a3fafb4-59de-4b39-a129-051f365cab30 root hd2,gpt2 
    set prefix=($root)'/boot/grub'
    configfile $prefix/grub.cfg
    Ezt átírom ha Timeshifttel klónozok és máris röffen a rendszer.

    szerintem nagyon praktikus találmány. A MBR indításhoz képest pár fényévvel jobb.

    Ennyire bonyolult :)

Új hozzászólás Aktív témák