Az amerikai kereskedelmi minisztérium közölte, hogy olyan szabályozásokat fontolgat, amelyek révén vagy lekorlátoznák a kínai drónokat az USA-ban, vagy be is tiltanák azokat – méghozzá nemzetbiztonsági aggályok miatt.
A minisztérium március 4-ig várja a visszajelzéseket, az ellátási láncot szeretnék biztonságosabbá tenni, mert attól tartanak, hogy az eszközökhöz lehet távoli hozzáférést adni, valamint azokat manipulálni, érzékeny amerikai adatokat felfedve.
A téma igen súlyos, hiszen az amerikai kereskedelmi drónok eladásainak zömét kínai termékek adják. A kereskedelmi miniszter már szeptemberben a kínai autókhoz hasonló tiltásról beszélt, kínai és orosz eszközöktől, chipektől és szoftverektől tartva.
A drónok esetleges betiltása azonban már a következő, vagyis a Trump-kormány feladata lehet, bár a múlt évben több korlátozást is hozott már Joe Biden, például a DJI és az Autel Robotics cégek eladásaival kapcsolatban. Egy amerikai hatóság egy éven belül dönti el, hogy a két cég drónjai mekkora nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.
Az USA-ban eladott kereskedelmi drónok több mint fele DJI, a cég szerint ha senki nem végzi el a tanulmányt, akkor betiltják az új termékeik amerikai eladását. A képviselőház ezt egyébként célként fogalmazta meg az USA-ban. 2019-ben pedig már megtiltották a Pentagonnak, hogy Kínában gyártott drónokat vagy alkatrészeket vegyen vagy használjon.
Októberben már katonai munkával vádolta meg a DJI-t az amerikai védelmi minisztérium, a cég szerint azonban téves a megjelölés, és pénzügyi károkat okoznak számukra. Októberben a vámhatóság már megállította egyes DJI drónok amerikai importját, a kényszermunkára vonatkozó vádakat tagadták.
Az amerikai politikusok aggodalma nem csökken, szerintük a DJI (is) kockázatot jelent adatküldési, felügyeleti és nemzetbiztonsági szempontból. A DJI minden ilyen vádat visszautasít.