- OpenMediaVault
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Brave
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Linux programok topic - (Milyen program, ami..? Linux verzió)
- Sweet.tv - internetes TV
- Bittorrent topik
- Vége: a kínai platformok nem adják vissza a pénzt visszaküldött áru nélkül
- Milyen routert?
- Linux kezdőknek
Új hozzászólás Aktív témák
-
nemlehet
őstag
válasz
FattyDove #83 üzenetére
Ami ma AI-nak hívnak az tulajdonképpen egy döntésfa. Hogy ezt kézzel viszi fel valami szerencsétlen alulfizetett programozó, vagy mindenféle buzzword szerinti machine learning-et vagy neurális hálót használnak tök mindegy.
Mindegyik AI-t be kell etetni adattal és az alapján ő képes bizonyos pontossággal végigmenni a döntésfán. Ez nem intelligencia.
Az intelligencia ott kezdődik hogy számára ismeretlen dolgokat, helyzeteket, inputot tud interpretálni. Erre jelenleg egy AI sem képes.
A legjobb starcraft AI hülyére ver egy profit is ha nem raksz bele command per sec limitet. Ha átrakod pl az AoE 2-be meg se röccen pedig nagyon hasonló a játék, még a kezelőfelület nagy része is kvázi ugyan ott van.Újra el kell kezdened betanítani hogy egyáltalán funkcionáljon, nem hogy megint magas szinten tudjon játszani. -
btprg
senior tag
Sokan annyira megették már a kapitalista bullshit-et, hogy abban hisznek, hogy a fejlődés örökké tart és egy idő után mindent is meg fog tudni csinálni az ember. A tudomány mindenhatóságába vetett hit is egy ugyanolyan hit mint a keresztény, nem kell bizonyítani semmit mert axióma hogy mindent is elér az ember.
-
floatr
veterán
válasz
FattyDove #81 üzenetére
Nem létezik erős mesterséges intelligencia, és ne is nagyon várd. Képes a gép utánozni, és megismert dolgok szerint osztályozni, de ez minden.
Mondjuk egy raktári munka nagy része nem igényel nagy problémamegoldó képességet, kreativitást. Ott leginkább a nem betanított, összetett mozdulatsorok számítanak leginkább, ebben sokat lépett előre a BD
-
válasz
FattyDove #81 üzenetére
jelenleg minden egyes ember képes festeni
Ezt mondjuk sehol sem írtam, nem is értem, hogy hogy jön a témához.Attól, hogy erre egy gép képes mintázatok alapján, még nem lesz intelligens. Azt próbáld megérteni, hogy az intelligencia, az absztrakt gondolkodás ennél sokkal-sokkal több. Ezeket a funkciókat egy közepes programozó képes lekódolni, és outputként kijönnek az általad linkelt, és említett eredmények. Ez nem újdonság.
Amikor majd egy gépbe betolsz végtelen mennyiségű aktot, majd eldönti, hogy ő inkább mégis csendéletet fest, mert neki az jobban tetszik, megindokolja, hogy miért, és hogy miért festett zöld almát piros helyett. Na, akkor már én is azt mondom, hogy léptünk egyet előre.
-
FattyDove
őstag
-
FattyDove
őstag
-
válasz
FattyDove #79 üzenetére
Oké, elmagyarázom neked is. Ez nem gondolkodás, hanem végtelen mennyiségű mintázatot beletápláltak egy öntanuló algoritmusba, ami kiköpte ezeket. Absztrakciós képessége, logikus gondolkodása nincs. Tegyél fel egy komplexebb kérdést a személyi asszisztensnek, kidob pár google találatot, de beszélgetni nem tudsz vele.
-
FattyDove
őstag
"Nézd meg a mostani AI megoldásokat, 3 éves gyerek szintjét sem érik el."
Ja, végül is az AI tud önvezetni, festeni, zenét komponálni, verset írni, szocializálódni (hello MS Tay), forgalmat irányítani, személyes asszisztenst alakítani meg úgy ezer másik dolgot.
Tökre mint egy átlag 3 év alatti gyerek. Szerintem ne erőltesd ezt tovább, hanem engedd el, hogy a valóság elhaladt melletted, miközben észre sem vetted.
-
FattyDove
őstag
válasz
Tigerclaw #76 üzenetére
"Mindenre biztos nem jo a robot, illetve meg nagyon nem vagyunk azon a szinten"
Az elejétől fogva azt pofázom, hogy jelenleg nem megoldható. Mit olyan nehéz ezen megérteni?
"hogy mi vagyunk a gyenge lancszem a bolygon."
Ne menjünk már el ilyen gagyiba, amit a terminátor hozott be a popkultúrába.
-
Tigerclaw
nagyúr
válasz
FattyDove #75 üzenetére
Mindenre biztos nem jo a robot, illetve meg nagyon nem vagyunk azon a szinten, hogy mindenre jo legyen. A Westworldtol szerencsere meg eleg messze vagyunk (de lefogadom, hogy dolgoznak mar rajta)
Illetve attol hogy valami meg megoldhato mar technikailag, nem feltetlenul gazdasagos. Azon meg tenyleg nem kellene dolgoznunk hogy egy szuper AI (Skynet, Ultron, Alice, akarki) "rajojjon" hogy mi vagyunk a gyenge lancszem a bolygon.
-
dabadab
titán
-
Tigerclaw
nagyúr
A pandemia eltuntette azt a mikroszkopikus eselyt is a kormanyvaltasra ami volt. Sokan elindulnak iden (ujra) nyugatnak a munkanelkuliseg miatt, mert ott sokkal hamarabb talpra all majd a gazdasag. A tobbseguk mar nem fog szavazni senkire 2022-ben.
Persze lehet hogy nem az Amazon raktaraiban fognak teherautot kipakolni.
-
Fred23
nagyúr
Szerintem az a csoda meg fog valósulni viszonylag hamar, hogy rengeteg -gazdasági értelemben- fölösleges ember szinte a semmiért (legyen nem bűnöző, normákat betartó állampolgár) fog kapni pénzt, szolgáltatásokat, garantált életminőséget. Ha nem 2030, akkor 2040, de szerintem ezt én még látni fogom.
A másik lehetőség hagyni éleződni a társadalmi feszültségeket, és több börtönt építeni. Nem túl européer megoldás. -
Fred23
nagyúr
& Tigerclaw:
Szerintem -ha hajszállal is, de- '22-ben nyerni fog az ellenzéki összefogás, és gazdaságfehérítés lesz, meg korrektebb vezetés, mert ha mégse, '26-ban megint narancsba borul az ország. Így a ciklusuk végén, vagy a következő választási ígéretükben bejelentik a készpénz elhagyásának szándékát. Aztán ha nyernek, elindulnak az UBI felé is.
2030 körülre pedig nálunk se lesz már annyira vacak a GDP. Nyugdíjrendszer átalakítása persze befigyelhet mellette.
Jön szerintem majd mindenütt az EU-ban a "white trash" kora. Lesz itt ingyen sör, ingyen internet, alapjövedelem, de komolyan. Ezért cserébe pedig kábé teljes megfigyelés. -
Chaser
legenda
-
Tigerclaw
nagyúr
A kormanyunk es a legtobb politikus ellenerdekelt abban, hogy megszunjon a keszpenz, kifeheredjen a gazdasag es latni lehessen minden tranzakciot. Ez sajnos meg nyugaton is igy van a legtobb orszagban.
A skandinav orszagok szerintem meglepik 10 even belul es talan meg Esztorszagbol nezem ki a hajlandosagot. Hogy ez aztan elindit-e valamilyen hullamot a benelux allamok kornyeken azt nem tudom.
Az alapjovedelem meg olyan orszagokban fog kialakulni, ahol magas a GDP es szinte nem letezik munkanelkuliseg es az emberek szeretnek dolgozni, vagyis ahol kis terhet jelent ez. Ez megint Eszak-Europa fele mutat.
-
Fred23
nagyúr
válasz
Tigerclaw #54 üzenetére
Szerintem 2030-ban már lesz alapjövedelem (UBI) Magyarországon is, de tippre ez a készpénz eltörlése után fog jönni, hogy az állam akkorra minden pénzmozgást lásson, és a feketegazdaságot 0 közelire redukálja. Ja, és persze balos kormány lesz. (Remélem, nem extrém balos.) Az Európai Egyesült Államok pedig tippre úgy 2060 körül válik realitássá, amit viszont én már nem fogok megélni sajnos.
Persze igaz lehet, hogy ennyire előre tippelgetni meglehetősen fölösleges. Mégis, a trend szerintem perpill a fentiek felé mutat.
-
Tigerclaw
nagyúr
Tudom, de arra par extra robotkar hatekonyabb mint egy humanoid robot. Ha meg olyan szukre terveztek a kabel helyet, akkor az embereket is csak szivatjak, vagyis talan at kellene tervezni.
Kicsit mas, de en is szembesultem konkretan eleg sokszor azzal, hogy a tervezonek fogalma sincs mennyi kabel fer bele egy kabelcsatornaba, vagy hogy bizonyos kabelkeresztmetszet felett mar olyan hajlitasi sugarak vannak, ahol mar nem mukodik a klasszikus derekszogu csatornarendszer.
Az automatizalas gyakran nem csak azt jelenti hogy a jelenlegi munkafolyatokat leprogramozom, hanem azt hogy talan at is kell tervezni par helyen a termeket, vagy mas anyagot kell hasznalni. Mondhatni a termek es a gyartasi folyamat is igazodik a robothoz, nem csak a robot az elobbiekhez.
-
aujjobba
addikt
válasz
Tigerclaw #59 üzenetére
Arra volt ez valojaban reakcio, miszerint a tetoablakba kabelkorbacs behuzasat nem tudjak jelenleg automatizalni, mindenkepp ember kell hozza, aki elpepecsel vele.
Ezert irom, hogy egy emberszeru, neadjisten valamilyen szinten gondolkodo robot el fogja tudni vegezni ezt a jovoben valoszinuleg. -
Chaser
legenda
lényeg itt az "ai" úgy gondolom és a pénz, ami motiválja a fejlesztéseket
az emberi munkaerő drága lett - amellett hogy jogai vannak és pénzt akar mindig ( : - , egyre több helyen látok önkiszolgáló kasszákat pl - mondjuk azon aztán sokat automatizálni nem kell -, de látszik merre halad a világ
combos edina usánkás videójára rákereshetsz ha van kedved, azért elég sci-fi a robotocska a boltban
önvezető metro már van itthon is, hogy ne menjünk messzire
mindjárt más egy kötöttpályás viszonylag steril környezetben megvalósítani az önvezetést
nyilván ez lesz a járható út a "kinti" forgalom esetén is idővel, az alapjai megvannak, jogi háttérrel van ot a legnagyobb baj és az egyelőre nem-steril környezettel -
Tigerclaw
nagyúr
Az hibas fejlesztesi irany lenne, ezen a szinten. Jellemzoen a robotok gyarban dolgoznak, nem kell fara maszniuk, vadaszniuk, elkapniuk a predat, csak par peldat emlitsek.
A legtobb robotnak mozgasi kepesseg sem kell, vagy amelyiknek igen, annal a kereses megoldas nem csak egyszerubb, olcsobb, de hatekonyabb is energiafelhasznalast tekintve.
Viszont hasznos lehet ha nem ket karja van, vagy tobb, es nem csak erosebb, precizebb a karja, de talan hosszabb is es tobb csuklopont van rajta. Ezt ezeknel a rakodorobotoknal is lehet tani. Nem a kutyarobot labait tettek ra, es nem emberi keze van, jo okkal.
A robotoknal arra kell torekedni, hogy ne az embert utanozza, hanem arra legyen kepes, amire az ember nem. Nem a Westworld a cel, hanem az hogy elkuldunk egy halom celrobotot az Holdra es fel ev mulva be lehet koltozni az elso Holdbazisra. Amugy mar reg ott kellene maszkalnia/gurulnia a Boston Robotics dronejainak, hogy terkepezzenek, elemezzek a talajt, probaljanak asni, majd a talajbol epitoanyagot kesziteni, ahelyett hogy itt remisztgetik az embereket fejnelkuli kutyarobotokkal.
-
Chaser
legenda
félreérteés ne essék, nem évszázadokról beszéltem, ahogy nyilván senki sem
nem is az adott jelenről
az automatizálásból sok minden mára elképzelhetetlennek tarott dolog 2100-ig bezárólag megvalósul véleményem szerint
persze csak ha nem döglik ki/nem redukldik különböző okok miatt az emberiség létszáma
a mobiltelefon is fikció volt 50 éve, ahogy az internet is
és rengeteg automatizált gép is az volt
te másképp látod, én is, az tény, rengeteg olyan dolog van ma, amit 50-100 éve elképzelhetetlennek tarottak, mára meg hétköznapi dolog lett belőle -
-
Chaser
legenda
igazad van, sok mindent nehéz
én is mondtam egy bukott példát, pedig igazából megoldható lett volna kellő odafigyeléssel - egy másik bonyolult gépet pl megoldottak, igaz hogy fél évig tesztüzemben ment és sokat álltak, de utána minusz x ember aki mehetett konzerv alapanyagnak -
az ún. "ai" fejlődik, azzal együtt a robotika is, ez tényleg idő kérdése
a teslás példával az baj, több sebből vérzik az egész
legelején már a joggal van gond, kinek a felelőssége is ha hibázik az "önvezetés"? érthető mdon amíg ez nincs jogilag tisztázva - és olyan formában, hogy a gyártót semmilyen felelősség nem terheli -, nagy úttörés nem lesz benne
plusz ne felejtsük el, messze nem lehet "steril környezetnek" nevezni a közlekedést, kismillió' váratlan esemény szólhat bele
míg egy gyárnál ez konvergálhat a zerohoz - kivéve ugye ha megborul a doboz a kanyarban ( : -
én se azt mondom hogy holnap, nem is ebben az évtizedben, lehet a következőben sem, vagy még aztán sem...de ha az emberiség egyébként még élhető földön él és nem gyilkolja le egymást az automatizálás egyre nagyobb teret nyer
és akkor azért lesznek balhék, mert az embereknek nem lesz munkája
volt már erre a történelemben sor, csak akkor egy "picivel" kevesebb volt az emberiség létszáma -
Tigerclaw
nagyúr
Ameddig nem adoztatjak meg komolyan a felso tizezret, addig az alapjovedelmet nincs mire epiteni.
Tragikomikus latni az USA hireket figyelve, hogy ott a nyomorban elo kisembert is meg tudjak gyozni a milliardosok, hogy a minimalber emelese, vagy az ingyenes orvosi ellatas ordogtol valo dolog, pontosabban a rettegett szocializmus es kommunizmus eloszobaja. Az ott nagyobb tabu, mintha satanista sorozatgyilkos lenne a szomszedod.
Most is valami szavazas van arrol Alabamaban, hogy az Amazonnal dolgozo munkasok egy kis resze alapitson-e szakszervezetet, de allitolag kicsi az esely ra. Pedig ott megcsak nem is attol felnek valoszinuleg, hogy esetleg kirugjak oket az Amazontol amiatt, hanem hogy rajuk sutik, hogy szakszervezet partiak.
A nyugat-europai fizetesek meg kozben pontosan azert tartanak ott, ahol, mert evrol evre a szakszervezetuk megharcolt erte, akar komolyabb tobbhetes sztrajkok aran is.
-
-
aujjobba
addikt
-
Valójában az okostelefonod és az 1969-es teljesítmény között nincs komoly logikai különbség, a növekedés követte a már akkor is ismert Moore törvényt. Az ipari automatizálásnál ez nem figyelhető meg, nincs ilyen törvényszerűség, egy elképzelt áttörésre alapozzátok az érveiteket, aminek perpill semmilyen alapja nincs.
-
Pötyi
őstag
De a te ilyen alapú érvelésed megbukik azon, hogy ha 1969-ben azt mondják, hogy a 2021-es okostelefonodnak nagyobb lesz a számítási kapacitása, mint a NASA összes számítógépének, amit a Holdraszálláskor használtak, akkor erre 1969-ben is azt lehetett volna mondani, hogy nem létező dolgokra elég necces érveket alapozni. Csakhogy időközben történt egy apró, de az érvelés szempontjából jelentős dolog: ezek a dolgok LÉTREJÖTTEK. Mi az érvelésben a folyamatos technikai fejlődésre alapozunk, ami igenis létező dolog. Most fejlettebb a technikánk, mint 50 éve. Nyugodtan ki merjük jelenteni, hogy 50 év múlva is fejlettebb lesz a technika, mint ma.
-
Ez annyira távoli, hogy felesleges is róla beszélni a mi szintünkön. Nézd meg, hogy sok évtizedes fejlesztés után hol tart most a humanoid robotika. Gyakorlatilag gyerekjáték szintjén. Ez filozófiai kérdés is: képes-e vele egyenrangút, hasonlót alkotni bárki? Annyira keveset tudunk az emberi idegrendszerről is, hogy legtöbbször a kutatók is csak próbálkoznak. Aztán vagy bejön, vagy nem. Ezért volt hatalmas bullshit Musk agyba ültetett implantátumos dumája.
-
Polllen
nagyúr
Szerintem amúgy nem az emberszerű robot lesz a jövő az ipari termelésben. Máshol persze lehet, csak az lesz a megoldás. Azért készít a BD is most ilyen robotot, mert az ember és robot "keveredik" a folyamatban.
Ha nulláról tervezel meg egy folyamatot, ahol csak gép dolgozik, használhatsz teljesen más megoldást. Lásd pl. azon raktárakat, ahová ember nem léphet be. És ez nem sci-fi. Alkalmazott technológia.
Tapsi
Azért gondolod illúziónak, mert szkeptikus vagy. Nincs ezzel gond, de azt azért beláthatnád, hogy a te érved pont olyan megalapozott, mint a többieké.
Azt mondod nem lehet, mert már megpróbálták és nem sikerült.
Mások meg azt mondják, hogy lehet, mert nagyon sok dologról derült már ki, hogy megpróbálták, nem sikerült, újra megpróbálták és sokadszorra sikerült.Ez innen nézve ugyanazon érme két oldala.
-
Te meg azt értsd meg, hogy nem az ipari automatizálással, és kutatással van bajom, hanem azzal az illúzióval, hogy minden automatizálható. A BD pedig egy lufi, semmi más. Számtalan más cég van, akik ilyesmivel foglalkoznak, kevésbé marketingelik magukat, cserébe profitot termelnek. Ezt a céget meg kézről-kézre adják, mint a forró krumplit, mert szép és jó, csak nem éri meg a biznisz.
-
aujjobba
addikt
Itt mindenki egyetért veled abban, hogy jelenleg nem kiváltható teljes egészében az emberi munka robotokkal.
Ettől függetlenül amit a BD és a hozzá hasonlók kutatnak az szükséges.
Gondolj bele, sehol nem tartanánk ha senki nem kutatna olyat, ami esetleg majd a jövőben lesz csak igazán hasznos. -
Polllen
nagyúr
A te feltételezésed ugyanannyira megalapozott, mint az övé és az érveitek is hasonló kategóriába esnek. Az idő pedig eldönti kinek van igaza.
Lépj egyet hátra és "think out of the box".
Ipari környezetben a munkafolyamatok szabványosíthatóak, a szabvány folyamatok automatizálhatóak. A komplex feladatok pedig kisebb és egyszerűbb részfolyamatokra bonthatóak.
Ez is történik, különben nem betanított munkások dolgoznának az összeszerelő sorokon.Én ez alapján gondolom, hogy az ember kiváltható lesz géppel. Nagyon sok olyan munkafeladat van, ahol ez már most is megoldható, de ahogyan te is az első kommentedben írtad, költség kérdése. Amíg emberrel olcsóbb, az fogja végezni a munkát, de a fejlesztések mennek a háttérben. Lásd Stretch.
-
válasz
FattyDove #35 üzenetére
Ez érvként nagyon sovány volt. Mármint hogy következik ezekből az, hogy a bonyolult, nagy precizitást igénylő, komplex melókat el fogja tudni végezni egy gép? Sehogy. Ez egy feltételezés részedről, bármilyen bizonyíték nélkül.
...te mivel bizonyítod hogy nem így lesz?
Ez most így komoly?
Amúgy egyszerűen: beleraktak már csilliárd összeget rengeteg dolog automatizálásába, és kudarcot vallottak. Belátható, hogy sok mindenhez az emberéhez hasonló összetett gondolkodás/idegrendszer szükséges, amelyet az ember nem tud alkotni. Sem most, sem a közeljövőben.
#40aujjobba
Az a baj, hogy az embernek mentálisan nem tesz jót, ha nem dolgozhat. Ezt számtalanszor kikutatták már, egyenes út az alkoholismushoz, ha nem érzed magad hasznosnak. -
-
dabadab
titán
válasz
Tigerclaw #21 üzenetére
Ezt rengeteg helyen meg lehetne tenni, de ha csak a rovidlato profitmaximalizalast nezik, eleg hamar odajutnak, hogy az alkalmazottaikkal leepitik a vasarloik szamat is. A munkanelkuli eleg keves termeket fog venni.
De hát az mindegy is, mert nem az a lényeg, hogy hányan munkanélküliek, hanem az, hogy mekkora a termelés.
Most nagyjából az a modell, hogy a bizgentyűgyárban száz munkás bizgentyűket gyárt, az átmegy a ferrarigyárba, ahol másik száz munkás csinál belőle ferrarit, amit a bizgentyűkért cserébe megkap a gyártulajdonos.
Ha a képletből kiesik a 2x100 munkás és a helyüket robotok veszik át, attól még a bizgentyűből ferrari folyamat ugyanolyan szépen tud menni.
A kérdés inkább csak az, hogy akkor mi lesz azzal a kétszáz munkással: egy párból lehet, mittomén, rockzenész meg youtube influencer, de a maradékkal valamit csinálni kell és az elképzelések spektrumának a két végét nagyjából a gázkamra meg a megvalósult kommunizmus jelöli ki.
-
Chaser
legenda
igen, sokszor nehezebb
mai napig nem hiszem el, kedvenc gépemet akarták teljesen automatizálni
a tisztelt mérnök úr megtervezett mindent, 10-15m ft-ba került a cégnek + az ő havi fozetése
semmi bonyolult, két ember szedje le a szalagról jövő 0,5kg-os dobozokat 12-es gyűjtőkartonba
a probléma két részből állt - amit a tisztelt mérnök úr látott volna ha működés közben megtekinti a gépet - :
percenként két embernek 120 dobozt kellett leszednie
azok a dobozok a kanyarban borulhattak a legkisebb rossz beállítással is, h borultak ki lehet számolni mi történik 120 db/percnél ( :
szakmában szépen kifényesedett emberek több percig egyedül is elszedték a percenkénti 120db 0,5kg-os dobozt - amellett, hogy a gyűjtőt magunknak kellett menet közben hajtani -
és még ilyenkor is a szakmában kifényesedett ember a borulást is el tudta hárítani
na ez már nem sikerült az automatának...percenként 60 doboznál sem ( :
a tisztelt mérnökurat persze kirúgták, és a gép még maradt részleges bio robot üzemmódban egy darabig
de ha majd egy kompetens mérnök megy oda meg fogja oldani, mert annyira azért nem bonyolult, főleg ha rászán 5 percet hogy működés közben is megnézze mit is kellene pontosan automatizálniszerk:
combos edina tol yt-on egy csatornát, egy részt régen megnéztem
usánkában él, mo. úgy sz@r ahogy van - mondjuk itt talán kisebb eséllyel lőnek fényes nappal hátba mint ot, de sebaj -
viszot sok üzletben már robotok töltik fel a polcokat, nappal, miköben a bolt nyitva van
a fia ott szaladgált a robot körül, és nem tarolta le a gyereket :d ha jól emékszem "megunta" a robot és valami olyan problémának detektálhatta hogy "akkor lesz@rom, arrébb megyek egy sorral"
nem napról napra fog ez menni, lehet nem is évtizedről évtizedre, de menni fog
kérdés csak az, ha kuli munkás nem lesz mi kerül a konzervbe -
Chaser
legenda
ha a 70-es években azt mondják az embereknek, ti hülyék, 40 év múlva nem otthonról tudtok csak telefonálni, hanem zsebben elférő telefonokkal bárhonnan
és ti hüyék, azok a telefonok a mai számítógépek kapacitásának többszörösét tudják majd - amiknek az akkori téfogata sok-sok m3 volt -
akkor valószínűleg némileg szkpetikusak lettek volna...( :
nem kérdés, hogy amit csak lehet automatizálni akarnak/fognak, csak az idő kérdés mikor sikerül
megfordítva a kérdést, te mivel bizonyítod hogy nem így lesz?
ez a jövő, illetve ez lenne a jövő ha már 20 év múlva is qrva nagy sz@rban nem lenne az emberiség, de abban lesz ( :
így legalább nem kell szétverni az agyonautomatizált gyárakat amik elveszik a munkát az emberek elől
abban azért szkeptikus vagyok hogy puszira azok kapnának "alapbért" akik semmit nem dolgoznakszerk:
a gyárban ahol melóztam már sok éve is próbálták letolni az emberi létszámot, nem kevés pénzeket belevertek automatizálásba
igaz, sokszor eredménytelenül, de ha valami összejött azzal hosszútávon rengeteget spóroltak...és vettek el emberek elől munkát
mert nekik szabadság jár, nekik táppénz jár, ők felmondhatnak, nekik jogaik vannak, na a gépekkel ilyen gond nincs -
válasz
FattyDove #32 üzenetére
Abban az esetben tartom ezt elkepzelhetonek ha alapvetoen megvaltozik egy termek osszeallitasi metodusa. Pl van egy gyar ahol a nyithato tetoablakok keszulnek, evek ota automatizalni szeretnek a kabelkorbacs elvezeteset a karima korul de az annyira pepecs es preciz melo kabeleket befuzni egy kicsi sinbe, hogy egyszeruen nem lehet automatan befuzni. Agyaltunk rajta nem keveset :(
-
Fred23
nagyúr
Bezár egy ózdi alkatrészgyár, ahol 800-an dolgoznak.
Robotok jönnek, Bélák mennek.
-
-
válasz
Tigerclaw #26 üzenetére
Itthon azért mert baromi sok olyan meló van aminél tényleg tök felesleges egy embert odaállítani, pl megmunkáló gép etetése.... az alap vedd fel innen és tedd le oda melókat egy robot simán tudja pótolni. Még mindig munakerő hiány van, szóval átrendeződés várható de maga az ember nem fog kiesni az összfolyamatból. Ezen a területen dolgozom és elég sűrűn járok a magyarországi gyárakba. Ne tudd meg mennyire alulkvalifikált emberek fordulnak meg a gyártásban sajnos. A jók már rég elmentek nyugatra.
-
válasz
Tigerclaw #21 üzenetére
Ők sem a magyar piacra termeltek, Magyarország gyártó ország. Az automatizálás pedig nem csak azért piaci igény mert több a darabszám hanem azért is mert a gyártók minimalizálni szeretnék az emberi munka ingadozó teljesítményéből eredő átlagosan biztosítható minőséget.
-
Jeff Bezos like this
-
Polllen
nagyúr
válasz
Tigerclaw #21 üzenetére
"Na ezert lenne fontos, hogy csak ott robotizaljanak, csak ott legyen az automatizalas magas szintu, ahol mindenkepp feltetel az ember alltal nem nyujhato precizitas, monotonitas tures vagy ahol veszelyes kornyzetben, vagy veszelyes feladatot kell ellatni."
Szerintem meg inkább az oktatás lenne a fontos és az, hogy magasabb legyen az átlag életszínvonal. Nem azt kell megtartani, hogy az emberek dolgozhassanak fillérekért 3 műszakban egy soron, hanem azt, hogy ezek az emberek magasabb értékű munkát végezhessenek jobb körülmények között.Csak ez ilyen szociális izé, sokba kerül, fizető kereslet meg van így is elég...
-
Tigerclaw
nagyúr
"Bezár egy csaknem 800 embert alkalmazó ózdi gyár."
"Az ózdi üzem bezárását azzal indokolták, hogy az elmúlt időszakban a piaci kereslet átalakult: A VEVŐK AZ ÓZDON ELŐÁLLÍTOTT TERMÉKEK HELYETT EGYRE INKÁBB A VÁLLALAT AUTOMATIZÁLT GYÁRAIBAN ELŐÁLLÍTOTT TERMÉKEIT RÉSZESÍTIK ELŐNYBEN." (bocs a nagybetuert, az eredeti hir ilyen)
Ezt rengeteg helyen meg lehetne tenni, de ha csak a rovidlato profitmaximalizalast nezik, eleg hamar odajutnak, hogy az alkalmazottaikkal leepitik a vasarloik szamat is. A munkanelkuli eleg keves termeket fog venni.
Na ezert lenne fontos, hogy csak ott robotizaljanak, csak ott legyen az automatizalas magas szintu, ahol mindenkepp feltetel az ember alltal nem nyujhato precizitas, monotonitas tures vagy ahol veszelyes kornyzetben, vagy veszelyes feladatot kell ellatni.
-
floatr
veterán
Az ipari robotokba eddig senki nem akart invesztálni, ezért ámulatba ejtő, amit csinál a BD. Az iparnak eddig elég volt az, hogy egy munkafázist olcsón elvégez milliónyiszor ugyanabban a minőségben 24/7. Ezek a gépsorok még mindig ugyanaz a generáció, ami a 90-es években a nyavajás PLC mozgatta olajos, esetlen hidraulika volt.
Az AI és a ML is éppen csak felkapott lett kb 25 évvel később, hogy volt egy virágkora a kutatásnak. Amiatt drága, amit most művelnek, mert egyedi, és rengeteg R&D van mögötte, nincsen konkrétan megcélzott terület és tömeggyártás, csak általános tapogatózás. A hír sem arról szól, hogy megvettek 6000 rakodó robotot, hanem hogy befektetnek egy valag pénzt.#19 Tigerclaw
Ez a robot nem az a robot. Ennek nem megtanítod a mozgásfázist milliméterre pontosan, ez "kitalálja", hogy az adott munkát hogyan tudja elvégezni. A mozgáskoordinációja is sokkal összetettebb -
Tigerclaw
nagyúr
Ez a csomagrakodo "robot" is csak olyan mint egy hegesztorobot. Senki sem mondta, a konyvek es a mozik kivetelevel, hogy az univerzalis gepek/robotok jelentik a jovot. A nagyon tavolit talan. Jelenleg a celrobotokra erdemes koncentralni, amik reszfeladatokat vegeznek hatekonyan.
Amugy fura, hogy a Skynet, Alice, Terminator szeru AI-tol, robotoktol felunk, de kozben az egy kvazi iparagi alomcel, hogy megepitjuk ezeket. Talan olyan mint az atombomba. Attol meg hogy kiirthat minket, csak megepitettuk, nem is keveset.
-
válasz
Tigerclaw #16 üzenetére
Ipari robotizációról beszéltem. Ott pedig továbbra sincsenek univerzális robotok. Még mindig ott tartunk, hogy a legfejlettebb robot is 1-2 speciális munkafázist tud elvégezni jól determinált körülmények között. Amint valami hiba csúszik a gépezetbe, hibakóddal leáll.
Persze vannak automatizált transzfer sorok hatalmas kibocsátással, de azok általában nagyon primitív robotokkal üzemelnek.
-
Tigerclaw
nagyúr
"A robotizáció évtizedek óta tart, az eredmények pedig nagyon soványak."
Valojaban eleg nagy merteku a "robotizacio", csak a sci-fi filmek miatt torz kep el az emberekben arrol, hogy milyen is egy robot, vagy hogy hol a hatar a gep es a robot kozott.
A legtobb esetben az atlagember egyszeruen csak a formaja alapjan gondolja, hogy valami gep vagy robot, ami persze teljesen hibas koncepcio. Ha terminator formaja van, akkor robot, de nem ember formaju es mondjuk egy bonyolult alkatreszt keszit, akar bonyolultabb algoritmus alapjan, akkor X tengelelyes marogepnek hivjak.
A hegesztorobot is csak azert "robot" a koznyelvben, mert emberszeru karja van, de kozben rengeteg gyartosoron vannak beepitve hasonlo pontossagu erzekeloket, hidraulikat/pneumatikat hasznalo gepek/automatak, ugyanolyan PLC aggyal es algoritmussal, amiket senki sem hivna robotnak.
-
aujjobba
addikt
Epp azert sovany, mert keves ceg tesz valodi R&D-t bele.
Emiatt van szukseg a BD-hez hasonlokra, vegsosoron szerintem ok fogjak ezt a technologiat elorevinni erdemben.A kozeljovo alatt lehet mast ertunk, en azt mondom nehany evtizeden belul meg fog ez tortenni, mondjuk 50 even belul.
Egyebkent en is ovatos vagyok az ilyen cegekkel, mert jonnek-mennek, nem lehet elore latni melyik bukik, melyik emelkedik fel. Emiatt nem teszek nagy penzt Tesla-ra, BD-re, stb, inkabb mindegyikbe annyit invesztalok mint a hagyomanyos cegekbe.
-
A robotizáció évtizedek óta tart, az eredmények pedig nagyon soványak. Igen, jelenleg nem éri meg, és még sok-sok évtizedig ez lesz a helyzet. Persze, fejleszteni kell, de ne higgyük azt, hogy a közeljövőben majd átveszik az emberek helyét a gépek. Ez fikció.
A BD pedig egy PR-gyár, valós eredmények nélkül. Számtalan cég gyárt és fejleszt ipari robotokat úgy, hogy nyereséget termel rajtuk. Itt mintha ez nem lenne cél.
-
aujjobba
addikt
Szuksegszeruen eljon az a pont, amikor meg fogja erni bevezetni ezeket.
Az eletszinvonal es az elvart berek egyre nonek a vilagban, Kina se ott tart mar ahol par evtizede, most kovetkezik India, majd Afrika.
Nyilvan nem holnap fog ez bekovetkezni, evtizedes tavlatokban beszelek, de addig is ezeket a gepeket fejleszteni kell. -
Ez egy kísérleti robot, ami nincs ipari használatban. A Tesla is azt hitte, hogy mindent lehet automatizálni, aztán visszavettek az arcból. Leírtam, hogy mik a hátrányai egy ilyen gépnek. Egyetlen munkafázist tudnak csinálni nagy darabszámban. Majd a kontrollerek kiszámolják, hogy megéri-e bevezetni a dolgot. Az se véletlen, hogy a Suzukiban emberek rakják össze a kocsikat, és nem robotok. Pedig ott aztán tényleg sztenderdizált munkafázisok vannak.
-
aujjobba
addikt
Az ilyen tipusu munkakat amint latod lehet, rengeteg az automatizacio most is az iparban.
A tobbi terulet pedig attol fugg, milyen kepessegu a mesterseges intelligencia, ami a gepet vezerli.Alapjovedelmen nem a munkabert ertem, hanem az alanyi jogon kapott minimal jovedelmet, amirol mar beszelnek/kutatnak egy ideje.
-
aujjobba
addikt
A kulimunkat vegezze a robot, a pakoloember pedig tanuljon tovabb gepkezelonek/technikusnak/programozonak.
Aki tobbet akar elerni tovabbtanul, aki nem kepes erre az majd eleldegel az alapjovedelmen, amit a robotok kitermelnek neki.
Szamomra nagyjabol ez az a jovokep, amit elkepzelhetonek tartok. -
Az ár lesz itt a kulcskérdés. Mert ha 10 munkás 5 évnyi bérébe kerül, akkor sosem fog ez elterjedni.
-
Tigerclaw
nagyúr
Azert jo lett volna latni, hogy mit kezd tenylegesen 23kg-os csomagokkal, foleg ugy hogy a csomagolasok nem arra vannak meretezve, hogy felulrol fogja meg majd valaki tapadokoronggal. A bemutatoban szerintem vagy ures, vagy nagyon konnyu dobozokkal jatszanak.
Új hozzászólás Aktív témák
it A Boston Dynamics dobozok mozgatására tervezte az új, Stretch nevű robotot.
- AKCIÓ! GB B660M i7 12700KF 16GB DDR4 1TB SSD RTX 3070Ti 8GB GDDR6X COOLER MASTER CMP 510 750W
- Beszámítás! Oculus Rift virtuális valóság szemüveg garanciával hibátlan működéssel
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG B450 R7 5700X 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB DeepCool CC560 Seasonic 650W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest