-
IT café
Új hozzászólás Aktív témák
-
y@g4n
tag
válasz I02S3F #15670 üzenetére
Hali! Itt összegyűjöttem pár hasznos cuccot ilyesmire:
https://logout.hu/bejegyzes/y_g4n/agyserkento_eronletjavito_gyogynovenyek.htmlहरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे
-
Ispy
veterán
válasz I02S3F #15670 üzenetére
Pro tipp: alvás. Nem olyan épphogy, hanem amivel kipihened magadat. Tapasztalatom, hogy fáradtan sokszor nincsen értelme kódolni, mert egy jó alvás többet ér, mint másnap a hülyeségeket javítani. Mivel ez szellemi munka ezért is nehéz ezt kvázi másodállásban tanulni, csinálni, amikor már inkább az asszonnyal kéne foglalkozni. Persze ha már van kellő rutin, akkor ez a határ kitolódik, aztán ahogy öregszik az ember úgy megint szűkül. Ha már érzed, hogy kampó vagy agyilag, akkor például lehet fejben megtervezni, hogy másnap mit, hogyan fogsz csinálni, de kódolni, főleg húzós részeket inkább csak friss aggyal.
[ Szerkesztve ]
"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."
-
opr
nagyúr
válasz I02S3F #15670 üzenetére
Tapasztalattal. Sajnos ez máshogy nem megy, nincs könnyű út, az eleje mindig olyan, mint a jó pornó (nyögvenyelős).
"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin
-
Ispy
veterán
válasz I02S3F #15661 üzenetére
Manapság nagy dívat a programozás, a csapból is az folyik, hogy legyél programozó. Pedig rohadtul nem egyszerű szakma (egyik sem az), sok energiát igényel, folyamatosan pörgetni kell az embernek az agyát hozzá, igen fárasztó dolog. De senkinek se javaslom, hogy egy az egyben másolja a kódot. Másold le, próbáld ki, ha megy, akkor értsd meg mit miért csinál, utána töröld ki az egészet és írd meg a saját eljárásod, a saját stílusodba. Mert csak így lesz a saját kódod, így fognak kialakulni a saját szokásaid, használd a saját elnevezéseidet, a saját formázásod, stb. Az első nagy szívás lesz, meg a harmadik, meg a tizedik, de utána szép lassan egyre könnyebben fogod tudni asszimilálni az új tudást. Ctrl c ctrl v-nek nem sok haszna, azt bárki meg tudja csinálni.
Én amikor főállásban kezdetem, már volt tapasztalatom, gondoltam ez elég is lesz. Ehhez képest az első 1 évben csak pislogtam, mint hal a szatyorban, valamiféle magabiztosság felszedéséhez kellett vagy 2-3 év. Napi 10 óra munkával....szóval az esténként programozgatok dologból szerintem nem lehet ezt magas szinten megtanulni, hiába nyomják a maszlagot mindenhol.
Szóval ha már csinálod, próbáld meg kihozni a maximumot belőle, nem jó ha valaki nem érti 100%-osan mit miért csinál a kódja.
"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."
-
kuyarashi
őstag
válasz I02S3F #14695 üzenetére
Az a lényeg, hogy a számítógép mellől, tudja elindítani a gépét a felhasználó, de a gyári gomb hiányában. WoL is jó lehetne, de ahhoz is BIOS-ban kell előtte túrni.
Ezért van szükség egy progira, ami biztonságosan elvégzi a BIOS-átállítást az operációs rendszer alól.iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/
-
dabadab
titán
válasz I02S3F #14136 üzenetére
Egyébként az egyetemi elméleti oktatással nem az a legnagyobb baj, hogy maga az elmélet ne kellene, hanem az, hogy rosszul tanítanak olyan dolgokat, amik szükségtelenek.
Az asszony most csinált egy másoddiplomát és ott futott bele olyanokba, hogy az évfolyam nagy része nem értette az elméleti részt, mert az előadó érthetetlenül adta le, viszont az asszony - az első diplomája meg a szakmai tapasztalatai okán - értette, így aztán azt is látta, hogy a össze-vissza dobált szakszavak mögött tulajdonképpen a használhatatlanságig agyonegyszerűsített elmélet volt, ami abban a formában nem jó - valószínűleg azért, mert a tanár valójában nem igazán volt mestere a témának.
[ Szerkesztve ]
DRM is theft
-
-
bambano
titán
válasz I02S3F #13764 üzenetére
az eredeti ("régi") elmélet szerint a kernel monolitikus, sok-sok fájl lefordítása után összerakják egy "valamibe". nevezhetnénk exe-nek, de attól különbözik.
a minixnek meg az a mániája, hogy mikrokerneles architektúra, az azt jelenti, hogy csak a legminimálisabb kernel funkció van benne a kernel "maradékában", a többit felhasználói szerver programokba pakolják ki. ettől lesz funkcionálisan elkülönülő, hogy külön folyamatokba pakolják ki a funkciókat, így azok nem képesek egymást zavarni.
ez persze erős konyhanyelv volt itt.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
Silεncε
őstag
válasz I02S3F #13643 üzenetére
Alapvetően bárhol használhatsz sima változót konstans helyett, maga a konstans inkább arra ad védelmet, hogy az adott változó értéke nem lehet módosítható. Konstanst szoktunk használni például, ha valami előre tudott értéket akarunk a kódba "beégetni", amiket több helyen is eltárolunk. Nálunk például az egyik projektben meg kellett adni több helyen, hogy a munkaidő mikor kezdődik, ezt evidens volt, hogy konstansnak tárolom el, így máshol is tudom használni és elég csak 1 helyen átírni, ha véletlenül változik.
Az, hogy melyik nyelv hogyan kezeli a konstansokat, totál változó, például ott a C++, ahol van a "rendes konstans" meg vannak a #define-ok, amik már el sem jutnak a fordításig, mert a preprocessor lecseréli őket a #define-ban megadott értékre.
Egy szó mint száz: simán használhatsz bárhol változót konstans helyett, lényegében ugyanazt a hatást fogod elérni, viszont a konstans többletvédelmet ad, mivel miután definiáltad, nem tudod később az értékét változtatni (szóval ha mondjuk véletlenül bekeveredik egy értékadás bal oldalára, a fordító/interpreter szólni fog, nem fog megváltozni az értéke, ami miatt aztán debugolhatnál napestig)
-
opr
nagyúr
válasz I02S3F #13643 üzenetére
Őszintén nem tudom. Igazából szerintem annyit fognak írni mindenhova, hogy ha valaminek nem akarod, hogy futás közben változzon az értéke, az legyen konstans, a többi meg ne.
Megpróbálok írni egy kis segítséget, hátha sikerül, de nem magyarázok a legjobban(meg kicsit este van már), úgyhogy ha nem megy át, akkor bocs.
Kezdőnek érthető példa mondjuk a logolás lehet. Ugye fut szépen a programod, és akkor irogatsz dolgokat a konzolra (vagy akárhova). Namost, egyszerű példának mondjuk csinálhatsz egy log osztályt, aminek van egy olyan függvénye, hogy debuglog(message), amivel olyan dolgokat írsz ki, amiket normál futás közben nem, mert nem kell, csak a fejlesztést segíti. És akkor csinálsz egy konstanst, hogy debuglog, ami lesz alapból mondjuk false, aztán ha meg kell, átírod true-ra, kigyomlálod a fost és utána újra false.Tegyük hozzá, hogy ez azért nagyon rossz példa, mert amúgy nem így csináljuk, ha normális logolást szeretnénk, hanem van a programnak loglevelje, amit indításkor paraméterben, vagy ini fileban adunk meg és annak megfelelően logol, ha meg nincs megadva semmi, akkor működik egy default értékkel, de tanulásra meg gyakorlásra eleinte tökéletes. Ez a log osztály akár mehet is azonnal szépen külön fileba, és akkor már van is egy bővíthető, újrahasználható osztályunk, jár a keksz.
Kollégák: ha valakinek van jobb ötlete egyszerű példára, hogy az én fos példám el lehessen felejteni, jöhet.
[ Szerkesztve ]
"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin
-
Tigerclaw
nagyúr
válasz I02S3F #13630 üzenetére
Szerintem amíg kisebb programokról van szó, vagyis nem számít ha mondjuk extra optimalizációt jelent esetleg a konstans használata, nyugodtan mehet a változók használata. Eddig pythonban, C#-ban, de sorolhatnám a 25 évvel ezelőtt tanult nyelveket is, egyértelmű választás volt a változók használata és nagyon ritkán került elő hogy legyen valami konstans, vagy legalábbis olyan változó amihez nincs setter.
A legtöbbször a konstans konkrétan alkalmatlan is lenne a feladatra. Eddig a Swiftben láttam hihetetlen mennyiségű konstans használatot, de az speciális konstans, mivel akár futási időben is kaphat értéket, míg más nyelvekben jellemzően fordítási időben már adni kell neki értéket, néha kötelezően már a deklaráláskor.
Fun fact: A víz forráspontja sem konstans, mivel nem csak a hőmérséklettől, hanem a légnyomástól is függ. Ezért van az, hogy magasabb hegységben hosszabb ideig kell főzni, sőt van amit nem is lehet ott megfőzni kukta nélkül. Ja amúgy a kukta meg a másik véglet. Abban rövidebb ideig kell főzni, mert jóval 100C fok felett forr benne a víz.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
samujózsi
senior tag
válasz I02S3F #13632 üzenetére
Mert egyes nyelvekben (pl. Python) csak változó van, ott változóba vagy kénytelen pakolni, máshol van kifejezetten konstans definíció (pl. C-ben a #define .)
Szóval Python esetében nincs más út, míg mondjuk C-ben rossz ötlet e célra változót használni.[ Szerkesztve ]
Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM
-
Silεncε
őstag
válasz I02S3F #13587 üzenetére
Ha nálad kifér, nyilván fölösleges tördelni. Nálunk ha jól emlékszem 140 karakter sorhossz a maximum, ami megengedett közmegegyezés alapján.
Én a munkahelyen VSCode+Prettier-t használok, csak egy .prettierrc fájl kell neki, és gyönyörűen működik (be van állítva, hogy autosave ha fokusz valamelyik más ablakra kerül + autoformat mentéskor)
[ Szerkesztve ]
-
addikt
-
martonx
veterán
válasz I02S3F #12746 üzenetére
De, hogy konstruktív is legyek, itt a legelső x86-os processzornak az egészen részletes leírása, némi példakóddal is meglepő módon a wikipédián (hiába még mindig gugli a barátunk).
Nyilván egy mai modern processzor ennél már nagyságrendekkel bonyolultabb, ugyanakkor a működésének az alapjai továbbra is ezek, szóval ha az a cél, hogy megértsd, mi miért történik egy programkód futtatása közben, akkor itt érdemes elindulnod (vagy belátni, hogy jobb ezt leszarni, és elfogadni, hogy fekete doboz, és kész ).
Én kérek elnézést!
-
-
disy68
aktív tag
válasz I02S3F #12551 üzenetére
Gyakorlásnál kb. tökmindegy, akár mehet kommentbe TODO-ként (ezeket kezelik az IDE-k, szokták tudni listázni egyben az összes fájlból, bár nem tudom milyen nyelv, meg mit használsz a fejlesztéshez). Vezetheted a dolgokat külön mappában/fájlokban a kód mellett (pl. markdown .md fájlokban, ami mintegy fejlesztői dokumentációként is szolgálhat). Vagy használhatod pl. a Trello-t, mint online megoldás.
“Yeah, well, you know, that’s just, like, your opinion, man.” — The Dude
-
dabadab
titán
válasz I02S3F #12523 üzenetére
Engem konkrétan ki lehetne kergetni a világból vi-jal. Oké, modális, meg minden, tökre értem, csak nekem egyáltalán nem jön be, én a részemről maradok a rendes IDE-knél, text editornak meg joe (leginkább azért, mert arra rááll a kezem és a shelles filterét (ami a kijelölt blokkot átküldi a megadott parancsokon) szeretem)
DRM is theft
-
Domonkos
Ármester
válasz I02S3F #12528 üzenetére
Ha az ember egyszer igazan raerez erre a modalitas dologra, akkor minden mas, amibol hianyzik benanak fog hatni. Bar sok IDE, editor stb. (tobbnyire) kiegeszitokkel ad lehetoseget valami korlatozott modalis szerkesztesre, vim-es binding-okra de azok csak nagyon kis reszet tudjak a vim funkcioi kozul.
Tovabba nincs IDE, ami gyorsabban indulna el, vagy nyitna meg egy-egy file-t; de ha meg lenne is, akkor sem lehetne olyan konnyen befogni oket gyors/rovid repetitiv feladatokra. Gondolok itt akar a.
,q/@
, vagy a-w/-s
-re.
Szerintem ebben a 3 dologban van a vim-nek a oriasi elonye.
Persze ezeket nem lehet orak alatt tokeletesen elsajatitani, de hosszabb tavon jovedelmezo lehet.Csak ne essetek abba a hibaba, hogy IDE-kent akarjatok hasznalni, mert nem az, es pluginokkal sem lesz az.
[ Szerkesztve ]
Gender of electrical connectors is defined by the pins.
-
cattus
addikt
-
kovisoft
őstag
válasz I02S3F #12528 üzenetére
Linuxon kell dolgoznunk elég limitált rendszeren, igazán modern IDE nincs telepítve, de nekem nagyon kézre áll a vim, gyorsan tudok benne szöveget szerkeszteni. Hozzászoktam, hogy mindent billentyűzettel csinálok, sőt nemhogy az egérhez, de a kurrzornyilakhoz sem nyúlok ki, ezért nekem jobban bejön, mint egy IDE.
-
#57018880
törölt tag
válasz I02S3F #12523 üzenetére
Stackos adatok. Elvileg működik visszafelé is 2015-ig néztem.
-
opr
nagyúr
válasz I02S3F #12479 üzenetére
Nyomatekositas. Gyak az alahuzas megfeleloje, tehat "_ez_" meg "ez" ugyanaz. Ott szoktak hasznalni, ahol plain text mezok vannak, mas formazasra nincs lehetoseg.
Amugy szerintem semmi koze a programozashoz, egyszeru logika kovetkezmenye."Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin
-
martonx
veterán
válasz I02S3F #12207 üzenetére
He? Kétszer elolvastam, de még mindig nem értem, mi akar a kérdés lenni. Esetleg ez segít? https://semver.org/
Én kérek elnézést!
-
dabadab
titán
válasz I02S3F #12192 üzenetére
"Hogyan különülnek el a különálló részek ebben az arhívumban?"
Implementiációfüggő és neked ezzel igazán nem kell foglalkoznod.
"Ha jól értem egy IDE-ben lehet ezeket az arhívumokat olvasni."
Nem igazán. Eleve egy statikus libbel nem nagyon találkozol az IDE-ben, mert programozáskor nincs rá szükség, akkor a header file-okat használod, debuggoláskor meg szintén nem, mert akkor már az egybefordított programot látod, nem külön a statikus könyvtárat.
DRM is theft
-
I02S3F
addikt
válasz I02S3F #12187 üzenetére
Sziasztok!
A könyv a 151. oldalon ír a statikus library-król.
A static library is simply a group of object files. The object files are kept in an archive,
which leads to their usual .a suffix extension. You can think of archives as similar to a
zip file, but without compression.Hogyan különülnek el a különálló részek ebben az arhívumban? Ha jól értem egy IDE-ben lehet ezeket az arhívumokat olvasni. Namost az IDE gondolom elkülöníti nekem az egyes függvényeket, ugye?
-
#57018880
törölt tag
válasz I02S3F #12187 üzenetére
Hát szerintem olvasd el az intro-t mert a szerző is elmondja, hogy ezzel az anyaggal árral szemben mész .
So computer science is taught from the "top down"; applications, high level programming, software design and development theory, possibly data structures. Students will probably be exposed to binary, hopefully binary logic, possibly even some low level concepts such as registers, opcodes and the like at a superficial level.
This book aims to move in completely the opposite direction
-
-
kispx
addikt
válasz I02S3F #10951 üzenetére
A ZsakmanySegedValtozo és a EkszerSegedValtozo nincs kifejtve.
struct zsakmany Zsakmany;
struct ekszer Ekszer;
struct ZsakmanySegedValtozo ZsakmanySegedValtozo;
struct zsakmanyadatai ZsakmanyAdatai;Ennyiből még nem tudja eldönteni, hogy mennyi memóriát foglaljon le neki, milyen tagjai vannak.
ZsakmanySegedValtozo.aranypenz
Nincs deklarálva a változó. -
opr
nagyúr
válasz I02S3F #10882 üzenetére
Szigoruan szvsz, de:
A legnagyobb hiba, amit kezdokent elkovethetsz, hogy az amugyis keves tudasodat nem melysegebe, hanem szeltebe bovited.
A legnagyobb hiba, amit az iparban dolgozokent elkovethetsz pedig az, hogy mindent visszadobsz, ami nem passzol a jelenlegi tudasodhoz.Szummazva: Elsonek egy, lehetoleg piackepes teruletre fokuszalj, szerezz ott egy munkat, aztan az eletben ugyis kiderul majd, hogy mi az meg, ami kell oda, es azokat munka kozben ugyis meg fogod tanulni.
De mondom, ez csak az en szemelyes tapasztalatom/velemenyem, ha mas mast gondol, majd ramcafol.
[ Szerkesztve ]
"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin
-
I02S3F
addikt
válasz I02S3F #10864 üzenetére
Sziasztok!
A Professzionális programok felhasználói szintű elsajátítására ez nem igaz ugye? Ott többet is meg tudok tanulni az életemben, ugye? Gondolok itt Access, Matlab, Excel, stb.-re. (Ez azért fontos, mert szeretnék érteni több szoftverhez legalább haladó szinten.)
Köszönöm!
-
PumpkinSeed
addikt
válasz I02S3F #10864 üzenetére
A második kérdést megválaszolva, ha egyet nagyon jól megtanulsz onnan a többit már elég könnyen el tudod sajátítani. De amúgy szerintem mindenkinek csak egy olyan programozási nyelve lehet amiben a legjobb. Ha esetleg tudsz is 10 nyelvben programozni akkor se lehetsz mindenek szakértője. A szakértő alatt persze nem azt értem, hogy bármilyen kérdést meg tudsz válaszolni ha van internet a közeledben és rá tudsz keresni. A szakértő akkor vagy ha az interneten te válaszolod meg az olyan kérdéseket amit a nagy többség már nem tud.
Szóval tudhat használni többet, de csak egyben lehet a legjobb."Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán
Új hozzászólás Aktív témák
● olvasd el a téma összefoglalót!
- Anime filmek és sorozatok
- Trollok komolyan
- Vírusirtó topic
- Renault, Dacia topik
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- Elektromos (hálózati és akkus) kéziszerszámok, tapasztalatok/vásárlás
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Digitális Állampolgárság Program
- Windows 11
- Milyen processzort vegyek?
- További aktív témák...
- Dell 5500 Laptop 15,6" FHD/i5-8Gen/MS Office/DDR4 16Gb/256GB SSD/HDMI/USB-C/CAM 1Év Gari 27% Áfás!
- Ayaneo Pocket S android kézikonzol
- HP 640 G4 Laptop 14" FHD/i5-8Gen/MS Office/DDR4 8Gb/256GB SSD/HDMI/CAM/Wifi 1Év Gari 27% Áfás!
- AirPods 4 sima és aktív zajkioltásos - bontatlan, 1 év Apple garancia
- Apple MacBook Air 13" M2 Chip 8GB 256GB (MLY33MG/A) - bontatlan új - 1 év Apple garancia