Nemrég még hangos volt a média attól, hogy Kína, Thaiföld és Mianmar hatóságai is lecsaptak Délkelet-Ázsiában a bűnbandákra, amelyek kibercsalásokra szakosodtak, és rengeteg kényszermunkást is alkalmaztak, miután félrevezető ajánlatokkal csalták őket magukhoz, és többé nem engedték el.
Az ázsiai bűnbandák állítólag mostanra dollármilliárdos kibercsalásokat tudnak felmutatni, és globálisan terjeszkednek. Dél-Amerikában és Afrikában is, például, figyelmeztetett az ENSZ.
Az ENSZ szerint az utóbbi években a délkelet-ázsiai bűnszervezetek olyan létesítményeket építettek, amelyekben munkások tízezrei dolgoztak online csalásokon. Nagyon sok embert átvertek és kényszerítettek a munkára, és világszerte szerveztek be embereket ilyen célból. Az ENSZ szerint mára kifinomult, globális iparrá nőtték ki magukat.
Bár a helyi kormányok egyre nagyobb erővel csaptak le, a bűnözők egyszerűen helyet váltottak az ENSZ szerint, és azóta is szabadon választanak és mozognak. Gyakorlatilag megállíthatatlanul terjednek, mert ha egy régióban felszámolják őket, akkor a gyökereik nem tűnnek el, hanem máshová költöznek.
A visszafogott becslések szerint scamfarmok ezreit építették fel világszerte, ezekből évente dollártízmilliárdos nyereségeket termelnek maguknak. Az UNODC ezért közös munkát kér az országoktól, és azt, hogy vágják el a bandák finanszírozását.
A kibercsalási iparág az UNODC szerint minden mást felülmúlt, mivel könnyen skálázható és lehetséges áldozatok millióit érik el online, azonnal, anélkül, hogy határokon át kellene bármi illegálisat mozgatni.