Hirdetés

2019. február 18., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

• Utoljára frissítve: 2017-06-01 13:10:03

IT café

Összefoglaló kinyitása ▼

(#12651) Gave válasza opr (#12648) üzenetére

Gave
(őstag)

Nem haragszom a véleményetekért, de ez felesleges izmozás a részetekről, alaptalan feltételezésekkel tarkítva.

Ha értően olvasnátok, akkor látnátok, hogy csak abban nem értek egyet, hogy univerzálisan #1 rangon agyalnak rajta, ahol még se értelmes specifikáció, sem pedig implementáció nincs, de a paradigmák már bele vannak vájva a kőbe.

Ezt még rakjuk kontextusba a kolléga 30 soros szkripjéhez, aztán felőlem mehet tovább a "de ti vagytok a zöldségek" mantra.

Mindegy, kiszálltam, kösz az emlékeztetőt, hogy miért nem érdemes prog fórumokra járni.

Weblap, webapp fejlesztés munkát keresek: https://bit.ly/2K9mYkc

(#12652) opr válasza Gave (#12651) üzenetére

opr
(PH! addikt)

De kodrol egyaltalan minek beszelni, ha meg azt se tudjuk, mit akarunk csinalni? :U
Folyamatban nyilvan nem az az elso, hogy leulok kodot irni, folyamatban az valoban az utolso elso lepes. De fontossagi sorrendben, onnantol, hogy megvan a speci, programozas szempontjabol konkretan nincs fontosabb, mint a szep kod.

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#12653) s1999xx válasza opr (#12648) üzenetére

s1999xx
(kvázi-tag)
LOGOUT blog (1)

Kérhetnék olyat, hogy konkrét példával segítsetek megérteni, hogy is lesz valamiből objektum, osztály stb.?

Van egy darab input, ami 1-n (n>=1, végtelenig) sorból áll.
A sorokat minta szerint lehet kategorizálni (minta akár regex minta is lehet).
Ezekből a sorokból kell különböző statisztikákat, válogatásokat készíteni.

Odáig eljutottam, hogy minden sor objektum, pontosabban azzá alakítható, ez viszont már attól függ, hogy mely kategóriába sorolható.

Az olvasást végző programrész vajon milyen osztály metódusa kellene, hogy legyen? Kell/lehet köré osztályt építeni?
Kell egy válogató függvény, ami a beolvasott sort kategorizálja és létrehoz belőle egy új objektumot. Ez a függvény tartozhat osztályhoz, ha a clean code elveket követem? Mert én úgy érzem, ez is max. egy egymetódusos, önálló osztály lehet.

Kell egy metódus, ami a sor ismert részeit kivágja a text-ből és változókba pakolja - O.K., ez egy szülő osztály, sok gyerekkel, ahol a szülő osztály nem csinál semmit a sor adataival, a leszármazottai pedig mind tudják, hogy a sor mely részével, mit kezdjenek. És ezekből az osztályokból példányosítja a megfelelőt az említett válogató fv./metódus.

Aztán van egy, aki az adatok gyűjtését végzi, az aktuális feladattól függően, de megintcsak fogalmam sincs, kihez/mihez tartozhat, létezhet-e egymagában vagy lehet, kell köré osztály, netán a felsoroltak valamelyikéhez kapcsolható? (adatok gyűjtésére példa: egy halom regex-re nem illeszkedő sorok (grep -v) kigyűjtése, vagy épp adott szavak számlálása, ahol a sor tartalmát nem is kell megőrizni - szóval elég változatos feladatok lehetnek)

Ezt melyik végén lehet megfogni?

utóirat: szándékosan nem dobálózok olyan szakkifejezésekkel, mint dependency injection, meg factory pattern stb., mert nem vagyok abban sem biztos, hogy ezek jelentését sikerült tökéletesen megértenem.

[ Szerkesztve ]

Milyen hangszer az Eustach-kürt?

(#12654) emvy válasza opr (#12650) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

> De kategorikusan kijelenteni, hogy az OOP baromsag azert eleg durva.

Nem baromsag, nyilvan. Viszont azt erdemes latni, hogy az OOP-mania utan kezd visszalengeni az inga, es az OOP-val is erdemes csinjan banni, mert irgalmatlanul el tudja bonyolitani a nagy projekteket, mert az allapotok 'szet vannak szorva' OOP-ben, jellemzoen (ha meg nem, akkor az meg OOP-nek eladott valami).

Konkret problemak:

- multiple inheritance nelkul kb. az problema, mint az identity politics eseten: a kategoriakba sorolas sosem egyertelmu (ahogy megy elore az elet)
- multiple inheritance-el a programozok nagyresze nem tud banni
- a programozok nagy resze azt gondolja, hogy az osztalyoknak valamifele valos eletbeli kategoriaknak kellene megfelelnie, de az rendkivul merevve teszi a programot, es helyette 'trait'-eket kellene hasznalni mindenhol (tehat az 'animal' nem egy jo osztaly, a 'hasfourlegs' mukodik, es flexibilisebb)
- az enkapszulaciora nincs 'jo' megoldas, mert most ha van egy Message meg egy PostBox osztalyod, akkor lehet az, hogy Message::deliverTo(PostBox) meg az is, hogy PostBox::receive(Message), es nincs elfogadott okolszabaly arra, hogy ilyen esetekben mit kell valasztani
- mutabilis objektumoknal rendkivul gyakoriak a konkurrencia-problemak, az immutability meg szembekopi az OOP tobb alapelvet

Kb. meg otven dolgot fel tudnek hozni, de nyilvan nem tul konkret most ez a beszelgetes :)

while (!sleep) sheep++;

(#12655) emvy válasza opr (#12652) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

> programozas szempontjabol konkretan nincs fontosabb, mint a szep kod

Mondok egyebet:

- gyors kod
- jol mukodo kod
- tesztelt kod
- verifikalt kod
- rovid kod
- keves memoriat hasznalo kod

Ezek mind lehetnek fontosabbak, mint a 'szep' (== olvashato, jol strukturalt) kod. Tenyleg nem azt mondom, hogy nem fontos a jo kodminoseg (harcolok erte eleget), de nem ennyire fekete-feher a dolog.

Peldaul nekem ne mondja senki, hogy az IOC segiti az olvashatosagot meg a szep kodot; a fenet. Viszont lehet vele rendesen tesztelni.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#12656) opr válasza s1999xx (#12653) üzenetére

opr
(PH! addikt)

Tobbfele keppen lehet ennek nekiallni. En C++ban dolgozok altalaban, ugyhogy abban fogom elirni, hogy nezne ez ki, mas nyelvben valszeg mashogy csinalnam, de az alapelv ugyan az, csak a nyelvi szerkezetek, meg az adott nyelv standard library-ja az elteres.

Igy hirtelen nalam ugy nezne ki, hogy van egy Reader osztaly, aki konstrukcios idoben kapja az adatra a pointert/referenciat, es van neki egy getNextLine metodusa. Nem baszakodnek azzal, hogy ilyen-olyan orokos osztaly meg stb, a reader readel, nem kell neki dontenie semmirol. Ha file-bol olvasol, akkor meg lenne egy opener is, akinek annyi a feladata, hogy megnyit egy file-t, aztan meg bezarja. A reader ne csinaljon semmi mast, siman visszater egy stringgel, ami az adott sor.
Ezt a getNextLine fuggvenyt hivogatja a parser, aki viszont nem torodik azzal, honnan jon az adat, szarik mindenre, az O feladata a kapott sor kategorizalasa.
Aztan az mar a kategorizalas komplexitasatol fugg, hogy elfer a parserben, vagy a parser csak bont es tovabbadja az adatot mondjuk valami statisztika tarolo-szamolo osztalynak.
Vegyuk eszre, hogy nincs oroklodes, nincs interface, nincs pure virtual, nincs semmi ilyen baromsag, az egesz teljesen modularis es barmelyik resze barmikor cserelheto a nelkul, hogy minden mast eltorne, minimalis munkaval, plusz az osztalyok, fuggvenyek, valtozok neve beszedes.

Amikor szep kodrol beszelek, errol beszelek. Nem kell mindent ezer patternbe eroszakitani, mert baromsag, a feladat bonyolultsaga amugy se teszi szuksegesse. Ami nekem meg altalaban van, az egy Logger osztaly, es akkor nincs minden tele std::cout meg printf meg stb-vel.

Ha pl az emlitett kategoriaid szamossaga fix, nem on the fly futtasi idoben kell kitalalni oket, akkor arra pl jo otlet egy enum, amiben benne vannak a kategoriak, es akkor attol fuggoen, mire van szukseged, eltarolod, hogy melyik sor melyik, vagy hogy melyikbol mennyi van, vagy amit akarsz, eleg konnyu innentol.

Ismetlodes szinten, nem biztos, hogy kell ra osztaly, lehet egy sima struct is boven eleg, vagy meg az se kell.

"Kell egy metódus, ami a sor ismert részeit kivágja a text-ből és változókba pakolja"
Ez nekem ugy hangzik, hogy neked itt kell egy vector, amiben struct-ok vannak, nem kell bonyolitani.

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#12657) opr válasza emvy (#12655) üzenetére

opr
(PH! addikt)

Ezek kozul szerinted melyik resz az, ami nem all elo akkor, ha szepen kodolsz?

- gyors kod
- jol mukodo kod
- tesztelt kod
- verifikalt kod
- rovid kod
- keves memoriat hasznalo kod

Mert szerintem ertelmes keretek kozott ezek konkretan benne vannak abban, hogy a kod minosege jo.
Nyilvan elofordul olyan, hogy szarra kell valamit optimalizalni, plane ha beagyazott rendszerekkel is dolgozol, es akkor sajnos tenyleg az van, hogy a kod egy hanyas lesz, es megprobalod valahogy sok kommenttel erthetove tenni, hogy mit csinal miert, de azert ez boven nem altalanos.

(#12658) dabadab válasza emvy (#12654) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

Valahogy nem tudok ezzel együttérezni, mert én most éppen egy olyan kódot rugdalok, ami névlegesen OOP, gyakorlatilag meg egyáltalán nem az és emiatt elég jó látszik az, hogy miért NEM hülyeség az OOP. Ha nincs semmi se szétszedve, hanem a kód bármelyik részéről bármelyik adatot lehet kezelni, az rettenetesen átláthatlan kódot eredményez, ahol minden kis változtatásnak ezernyi előre nem látható következménye lesz.

Nyilván van egy csomó igazság abban, hogy az OOP sem tökéletes megoldás mindenre, sőt, bármilyen kellőképpen nagy programnál előjön egy csomó probléma, de még mindig jobb, mint a teljesen fogalmatlan hekkelgetés.

DRM is theft

(#12659) dabadab válasza Gave (#12651) üzenetére

dabadab
(Jómunkásember)

"Ha értően olvasnátok, akkor látnátok, hogy csak abban nem értek egyet, hogy univerzálisan #1 rangon agyalnak rajta, ahol még se értelmes specifikáció, sem pedig implementáció nincs, de a paradigmák már bele vannak vájva a kőbe."

Ezt meg nem is értem.
Egyrészt nyilván a paradigmák megelőzik az implementációt (mert hogyan máshogyan? megírod funkcionális nyelvben és utána döntöd el, hogy OO legyen-e?...), másrészt meg a specifikációnak azért mindenképpen illene bármit megelőzni, harmadrészt meg a clean code nem paradigmákról szól.

DRM is theft

(#12660) emvy válasza dabadab (#12658) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

> névlegesen OOP, gyakorlatilag meg egyáltalán nem az

Ja, ezt ismerem, ez remes.

> Ha nincs semmi se szétszedve, hanem a kód bármelyik részéről bármelyik adatot lehet kezelni, az rettenetesen átláthatlan kódot eredményez, ahol minden kis változtatásnak ezernyi előre nem látható következménye lesz.

Sehol nem mondtam, hogy mindent mindenhonnal el kellene erni. Nem a fogalmatlan hekkelest allitottam az OOP alternativajanak.

while (!sleep) sheep++;

(#12661) opr

opr
(PH! addikt)

Szerintem amugy ezt a vitat rovidre lehet zarni azzal, hogy ertelmesen, jol csinalva nagyon is jo dolog az OOP, rosszul csinalva meg meg a szex is szar, ugyhogy arrol meg beszelni se erdemes, akkor se, ha van ra pelda boven. ;]

(#12662) GreenIT válasza sztanozs (#12628) üzenetére

GreenIT
(fanatikus tag)

A masodik eseteben meg lehet tudni, hogy mit jelentenek a feher teglalapokban levo szines + es - jelek?

(#12663) GreenIT válasza dabadab (#12632) üzenetére

GreenIT
(fanatikus tag)

Szerintem nincs nagyon más UML-en kívül, de azért én se rajongok, mert az UML osztálydiagrammok számomra egyáltalán nem intuitívek.

Hasonlo gondom van, amikor felskiccelek egy folyamatabrat, allandoan vitak jonnek, hogy az altalam rajzolt elem az nincs az UML-ben, csak az enlogikamban letezik.

Ugyanakkor latva a visio es smart es mar programokban levo elemkeszletet, rengetegfele megoldas van, csak nem hasznalatosak.

Letezik egy leiras, hogy milyen tipusu folyamatabraban milyen elemek hasznalhatoak, vay neki kell allnom letrehozni egy sajat rendszert? :F

(#12664) GreenIT

GreenIT
(fanatikus tag)

Kicsit off:

Emlekszik valaki, mi a neve egy autogyar altal elkezdett rendszernek - en a Bentley-re emlekeztem, de webes kereses nem adott talalatot - amit kesobb Unix alatt az IBM fejlesztett tovabb es repulogepgyartok hasznaltak, illetve hasznalnak a mai napig?

A lenyege az volt, hogy amikor modositottak egy modellen, akkor bizonyos alkatreszeket is modositani kellett, ezert olyan nyimvantartas kellett, ami pontosan megmondta, hogy adott verzioju termekhez milyen alkatreszek illetve elemek kellenek es azoknak mik a parameterei.

(#12665) DrojDtroll

DrojDtroll
(PH! addikt)

Sziasztok!
Mérnökinformatikus hallgató vagyok. C#-ban és C-ben van tapasztalatom. Lesz idén egy választható tantárgy: Funkcionális programozás F# nyelven.

érdemes ezzel foglalkoznom?

(#12666) emvy válasza DrojDtroll (#12665) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

Abszolút. F# nagyon szépen megcsináltál nyelv, sokat fogsz belőle tanulni.

while (!sleep) sheep++;

(#12667) Domonkos válasza DrojDtroll (#12665) üzenetére

Domonkos
(Ármester)
LOGOUT blog

Izlesek es pofonok kulonboznek; en anno ruhelltem. Haskell, erlang es elixir sokkal jobban tetszettek.

Vegyetek billentyuzeteket: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/domonkos/index.html

(#12668) s1999xx válasza DrojDtroll (#12665) üzenetére

s1999xx
(kvázi-tag)
LOGOUT blog (1)

Az ilyen kérdéseket nem értem.
Iskolában miért kell azzal foglalkozni, hogy x nyelv jó-e bármire vagy sem?
Programnyelvet tanulni sokkal egyszerűbb, mint humán nyelveket, inkább programozni kell megtanulni, a nyelv az mellékes, szerintem.
Rosszul gondolom?

(#12669) Domonkos válasza s1999xx (#12668) üzenetére

Domonkos
(Ármester)
LOGOUT blog

Hat mert gondolom nem mindegy az, hogy mennyire konnyu/komplex a nyelv es hogy a kis fricskai mennyire akadalyoznak a tanulasban.
Szerintem nem veletlenul ajanljak tobben valamelyik python-t kezdeshez, mint akarmelyik C-t.
Viszont abban egyetertek, hogy egy uj nyelvet megtanulni konnyu.

[ Szerkesztve ]

Vegyetek billentyuzeteket: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/domonkos/index.html

(#12670) kovisoft válasza s1999xx (#12668) üzenetére

kovisoft
(senior tag)

Azért az kérdés, hogy a "Funkcionális programozás F# nyelven" tantárgyban mennyi a "Funkcionális programozás" és mennyi az "F# nyelv". És hogy mit értesz "programozni kell megtanulni alatt". Azt-e, hogy már mindenféle paradigmát el is sajátított (objektum orientált, funckionális, stb)? Mert akkor a nyelv tényleg nagyjából mellékes. De annak, aki eddig nem ismerte a funkcionális programozást, biztosan tartogat újdonságokat egy F# kurzus.

(#12671) emvy válasza s1999xx (#12668) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

Paradigmakat példákon keresztül (is) lehet tanulni.

while (!sleep) sheep++;

(#12672) s1999xx válasza kovisoft (#12670) üzenetére

s1999xx
(kvázi-tag)
LOGOUT blog (1)

Igen, arra gondolok, hogy nyelvtől függetlenül kell megtanulni a programozást, algoritmusok egy részét, algoritmizálást, a különböző paradigmákat stb.
Ezt a gyakorlatban meg lehet tanulni bármilyen, az adott témához illeszkedő nyelven, nincs jelentősége, hogy mondjuk az OOP-t Java vagy C++ vagy akár Python segítségével tanulja az ember az iskolában, a nagybetűs életben úgyis olyan nyelvet kell használni, amit a feladat vagy épp a munkáltató igényel. És többnyire nem is a nyelv elsajátítása a gond akkor sem, hiszen a legtöbb ma használatos nyelv eléggé hasonló sok tekintetben, én inkább a különböző keretrendszerek, library-k és azok rigolyáinak megismerésében látom a nehézséget.
Már nem is tudom, melyik nyelvről olvastam, hogy kifejezetten oktatási céllal készült, talán az Ada volt ilyen.

(#12673) s1999xx válasza emvy (#12671) üzenetére

s1999xx
(kvázi-tag)
LOGOUT blog (1)

Inkább az a kérdés, hogy van-e értelme egy felsőoktatásban tanulónak azzal foglalkoznia, hogy milyen nyelvet használnak a gyakorlati oktatásra?

(#12674) emvy válasza s1999xx (#12673) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

Mindenki foglalkozik vele. Egyébként elég más Lisp alapon csinálni funkcprogot mint ML alapon.

while (!sleep) sheep++;

(#12675) emvy válasza s1999xx (#12672) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

Az nem igaz azért, hogy egy jó programozónak mindegy a nyelv. Egyrészt más stílus passzol a te meg az én gondolkodasomhoz, másrészt a konkrét szintaxis csak a kép nagyon kis része. Egy jó C programozó két hét után simán ír Javában C kódot :)

while (!sleep) sheep++;

(#12676) s1999xx válasza emvy (#12675) üzenetére

s1999xx
(kvázi-tag)
LOGOUT blog (1)

Én csak hobbista vagyok, nem tudom, mi illik vagy sem a gondolkodásomhoz, de én minden kipróbált nyelvnél azt láttam, hogy inkább a feladathoz célszerű a nyelvet választani és nem kitalálni, hogy én x nyelven tanulok és ettől kezdve azt használom.
Java-ban C programot írni elég komoly kihívásnak tűnik ;)

(#12677) emvy válasza s1999xx (#12676) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

Szerintem egy feladatot rengeteg nyelven meg lehet jól oldani. Pl. nagysebességű tőzsdei rendszert írtak már C, C++, Java, C#, OCAML, etc nyelven, van belőlük jó és gyenge is.

Ez a szöveg, hogy "a problémának megfelelő nyelv" legtöbbször nem túl releváns. Sokkal érdekesebb, hogy pl. a csapat mihez ért, milyen a piac programozók szempontjából, etc.

Például az OCAML elég lassú volt a múltban (nem volt hozzá optimalizált fordító, stb.) Programozó még alig van a piacon.

Ehhez képest a Jane Street csak ezt használja, és extrém sikeres a cég. Konkrétan a New York-i Metropolitan egyetemen tartanak OCAML kurzust hogy legyen utánpótlás fejlesztőből. Miért? Mert ők úgy tapasztalják, hogy akit az OCAML érdekel, az várhatóan okosabb, érdeklődőbb, etc. Cserében a cég tartja karban a nyelvet, kb.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#12678) s1999xx válasza emvy (#12677) üzenetére

s1999xx
(kvázi-tag)
LOGOUT blog (1)

Problémának megfelelő nyelv: lehet írni webes applikációt C-ben, de nem hinném, hogy túl sokan esnének neki a mai eszközök birtokában.
És lehet írni 3D FPS-t pythonban, csak keresni kell egy megfelelő erőművet, amin játszani is lehet vele.
Erre utaltam mindössze.

(#12679) Domonkos

Domonkos
(Ármester)
LOGOUT blog

Van arrol valakinek infoja, hogy mekkora ero kell mukodtetni egy ilyen kapcsolot?

Vajon az IBM Model F kapcsolojanak kalapacsa meg tudna nyomni, ha az eredeti nyakot kicserelem egy ilyenbol allo matrixra? Egy baratomat erdekli :U

(#12680) Domonkos válasza Domonkos (#12679) üzenetére

Domonkos
(Ármester)
LOGOUT blog

Sry; rossz topikba ment.
Torolheto.

[ Szerkesztve ]

(#12681) s1999xx

s1999xx
(kvázi-tag)
LOGOUT blog (1)

Kíváncsiság: ti hogyan oldanátok meg a köv. feladványt? (talán iskolai feladatnak is elmegy :) )

Van egy file, ami tartalmazza az ötös lottó nyerőszámait a kezdetektől mostanáig, a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/otos.html lapon lévő táblázatnak megfelelő elrendezésben, az egyes oszlopok tartalma vesszővel van elválasztva és a könnyebb keresés kedvéért az utolsó mező (az ötödik nyerőszám) után is van egy vessző.
A feladat: kikeresni egy adott kombináció mikor adott legalább három találatot, majd kiírni az összes ilyen sort az eredeti file-ból.

Az én megoldásom: https://pastebin.com/LXaUADSn - de ezt csak akkor nézd meg, ha a sajátodat nem akarod megírni!
Nem kritikát várok, csak kíváncsi vagyok, más hogyan oldaná meg ugyanezt? Az enyém nem tökéletes, de a célnak megfelelt.

[ Szerkesztve ]

(#12682) biker

biker
(PH! nagyúr)

Tudna valaki segíteni ebben a hibában? van egy rightkeyboard program, ami cserélgeti a kiosztást, ha magyar/angol is van, magyar bill, angol vonalkód olvasó pl.
Újabban win10-en ilyen hibákba futok, ha magyarról angolra váltana a vonalkód olvasó (nincs hiba ha magyarra váltana a billentyűzet)
Tud valaki javasolni, mi lehet a jogosultsági hiba?

Lásd az üzenet végét ezen párbeszédpanel helyett
az igény szerinti hibakeresés megjelenítéséhez.

************** Kivétel szövege **************
System.UnauthorizedAccessException: A hozzáférés megtagadva. (A kivétel HRESULT-értéke: 0x80070005 (E_ACCESSDENIED))
a következő helyen: RightKeyboard.MainForm.SetDefaultLayout(UInt16 layout)
a következő helyen: RightKeyboard.MainForm.CurrentDeviceChanged(IntPtr hCurrentDevice)
a következő helyen: RightKeyboard.MainForm.ProcessInputMessage(Message message)
a következő helyen: RightKeyboard.MainForm.WndProc(Message& message)
a következő helyen: System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)
a következő helyen: System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

************** Betöltött szerelvények **************
mscorlib
Szerelvény verziója: 2.0.0.0
Win32-verzió: 2.0.50727.8937 (WinRelRS4.050727-8900)
Kódbázis: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework64/v2.0.50727/mscorlib.dll
----------------------------------------
RightKeyboard
Szerelvény verziója: 1.0.0.0
Win32-verzió: 1.0.0.0
Kódbázis: file:///C:/Users/GYMM/AppData/Roaming/Microsoft/Windows/Start%20Menu/Programs/Startup/RightKeyboard.exe
System.Windows.Forms
Win32-verzió: 2.0.50727.8922 (WinRelRS4.050727-8900)
Kódbázis: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
System
Win32-verzió: 2.0.50727.8938 (WinRelRS4.050727-8900)
Kódbázis: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
System.Drawing
Kódbázis: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
Accessibility
Kódbázis: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/Accessibility/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/Accessibility.dll
mscorlib.resources
Win32-verzió: 2.0.50727.8937 (WinRelRS4.050727-8900)
Kódbázis: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework64/v2.0.50727/mscorlib.dll
System.Windows.Forms.resources
Kódbázis: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms.resources/2.0.0.0_hu_b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.resources.dll
System.Xml
Kódbázis: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/2.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
System.Configuration
Kódbázis: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/2.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll

************** Igény szerinti (JIT) hibakeresés **************
Az igény szerinti (JIT) hibakeresés engedélyezéséhez fel kell venni
a jitDebugging értéket az alkalmazás .config fájljába, illetve a
gépkonfigurációs fájlba (machine.config), a system.windows.forms
szakaszba. Emellett az alkalmazást a hibakeresés engedélyezésével
kell lefordítani.

Példa:

<configuration>
<system.windows.forms jitDebugging="true" />
</configuration>

Ha engedélyezve van az igény szerinti hibakeresés, akkor a nem kezelt
kivételeket a rendszer a számítógépen regisztrált JIT-hibakeresőnek
küldi el, és nem a jelen párbeszédpanel megjelenítésével kezeli.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Csomagoló gép szerviz | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.csomagologepalkatresz.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#12683) opr válasza biker (#12682) üzenetére

opr
(PH! addikt)

Igy elso lepesben sima jogosultsag hibanak tunik, szoval ugyan nagyon alpari, de... probaltad mar az adott progit admin modban futtatni?

(#12684) biker válasza opr (#12683) üzenetére

biker
(PH! nagyúr)

indító elemek közé lett felvéve, nem is én indítom. Ott is külön meg lehet adni?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Csomagoló gép szerviz | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.csomagologepalkatresz.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#12685) tboy93 válasza biker (#12684) üzenetére

tboy93
(PH! kedvence)

szerintem igen, ugyan úgy, jobb klikk tulajdonságok között lesz ilyen opció

(#12686) biker válasza tboy93 (#12685) üzenetére

biker
(PH! nagyúr)

win10-ig volt külön manager erre, de it megfogom, bedobom a startup items mappába, és ott már mit kezdek vele? Hülye maces vagyok, bocs érte
Régen volt feladatkezelő, új elem felvétele, induljon el, és ki lehetett pipálni, hogy administtrator joggal fusson.

update: kézzel elindítom admin joggal, ugyanez, minden második olvasáskor dobja a kivételt, nem is minden olvasáskor.

[ Szerkesztve ]

(#12687) disy68 válasza biker (#12682) üzenetére

disy68
(fanatikus tag)

Ha erről van szó, akkor ez egy ideje nem lett frissítve. Szerintem nézd meg ezt a fork-ját, ez úgy tűnik működhet win 10-el a commit-ok alapján.

“Yeah, well, you know, that’s just, like, your opinion, man.” — The Dude

(#12688) biker válasza disy68 (#12687) üzenetére

biker
(PH! nagyúr)

Köszi, másik forkot találtam, de az csak W7-ig volt jó
Bocs a hülye kérdésel, de ez nem futtatható, le kell fordítani? VS?

(#12689) tboy93 válasza biker (#12688) üzenetére

tboy93
(PH! kedvence)

Igen, ahogy nézem ez forráskód, ebből még futtatható állományt kell csinálni :K

(#12690) biker válasza tboy93 (#12689) üzenetére

biker
(PH! nagyúr)

Köszi, beizzítom a windowsomat (parallels) és meglátjuk, holnap meg tesztelem a kész verziót.

(#12691) biker

biker
(PH! nagyúr)

Próbáltam, lefordítottam VS-el, ugyanúgy exception, csak már W10 designolt ablakkal, nem classic ablakkal :(
Nem tud valaki más működő progit erre a célra?
- két bill kiosztás kezelése (HUN-ENG)
- beviteli eszközhöz kapcsolás, barcode=eng, keyboard=hun
Sajnos sok vonalkód olvasó már nem tudja a numpad emulációt, és ha magyarra állítom, akkor ALT+keycode-ot pötyög be, ami egyrészt lassú, mert 6x annyi karaktert küld át, másrészt a böngésző elnavigál a tabok közt ettől

(#12692) s1999xx

s1999xx
(kvázi-tag)
LOGOUT blog (1)

SRP - van köztetek aki tudja, mit jelent és el is tudja magyarázni?

A kérdésem oka: amikor megpróbáltam OOP elveket tanulni, belefutottam egy olyan magyarázatba, hogy egy osztály akkor felel meg a SRP követelményeinek, ha a feladata leírható "és"/"vagy" szavak használata nélkül.
Ilyen alapon, hogy egy klasszikus példánál maradjak, egy autó motorja megfeleltethető egy osztálynak, hiszen leírhatom a feladatát azzal, hogy az autó mozgatásához szükséges erő előállítása.
De leírrható úgy is, hogy üzemanyag felszívása és elégetése és a főtengely megforgatása és a robbanás után maradt gáz eltávolítása stb. És igy máris nem felel meg a fenti elvnek.

:F

(#12693) opr válasza s1999xx (#12692) üzenetére

opr
(PH! addikt)

SRP - Single Responsibility Principle, a neve kb elmagyarazza.
A peldad amugy jo, csak az felejted el, hogy minden classnak lehetnek memberjei, amik szinten lehetnek classok.
Mondok egy masik peldat, hogy ertheto legyen.
Ha irsz egy osztalyt, ami primszamokkal dolgozik, mondjuk ugy, hogy vannak fuggvenyei, amik primeket keresnek, vagy megmondjak az adott primek szamat egy adott intervallumon belul, vagy ikerprimeket keresnek vagy akarmi, akkor se az a class neve, hogy "HasAtLeastAnArrayAndSomeIntegersByTheWayHasItsOwnThreadAlsoTakesParameters", hanem hogy mittudomen PrimeCalculator vagy akarmi.

Mondjuk mashogy: Az osztaly nevebol azt kell tudni, hogy mit csinal, es az OOP szepsege, hogy pont leszarod, hogy hogyan. Teged az erdekel, hogy mit csinal, es ehhez mire van szuksege. Ezt tartalmazza a signature.(esetleg erdemes kicsit kesobb meg megnezni, mi az, hogy design by contract)

Nezzuk a peldadat:
Auto motorja. Mit csinal? Mozgatja az autot. Ha Te egy autot veszel, es feltetelezzuk, hogy nem vagy szaki, akkor nem az fog erdekelni, hogy az auto motorjaban hany darab alkatresz van, milyen muszaki kovetelmenyekkel, mert pont leszarod.
Az auto mozgatasa szempontjabol az erdekel, hogy milyen tipusu uzemanyagot fogyaszt es milyen "eroben" van. Amikor az autot aruljak se azt irjak ra, hogy motorter tartalma: szivattyuk (4db), uzemanyagcsovek(4m), szelepek(16), stb stb stb, hanem hogy 2.0 benzin es kesz. (Sot, ujabban meg ezt sem, csak kap valami fantazianevet, pl KJM16 -> 1.6os KurvaJoMotor.)
Peldankban a motor classnak amit felsoroltunk a memberjei. Aki inicializalja a motor classt, es utana hivogatja a "lefetyeljenek a paripak!" fuggvenyt (indit - tapossa a gazt), az pont leszarja, hogy kozben milyen szelep allasa micsoda meg stb.
Aki irja a motor osztalyt, azt mar erdekli, de azt se annyira melyen, ot az erdekli, hogy letezik-e olyan "benzinpumpa" osztaly, ami megfelel az elvarasainak. Aki meg a benzinpumpat tervezi, leszarja, hogyan gyartjak a csapagyat, az erdekli, hogy van-e olyan csapagy, ami megfelel a kovetelmenyeinek, es igy tovabb, egeszen addig, amig az igazan low level szintig el nem jutunk, ami pedig esetunkben a banyaszat. De neked, mint a motor osztaly felhasznalojanak hala egnek nem kell tudnod, hogy melyik alkatreszhez hol banyasztak micsodat, kulonben soha nem keszulne el semmi.

Konkluzio: A single responsibility mindig a hivo/felhasznalo kontextusabol ertelmezendo. nem azt jelenti, hogy az osztaly nem csinalhat csak egy dolgot a hatterben, hanem hogy a felhasznalo szempontjabol (aki hasznalni fogja) egy feladatra egy osztalyt hasznalunk, es egy osztaly egy feladatot lat el.

Remelem sikerult erthetoen eltulmagyaraznom. :DDD

(#12694) emvy válasza opr (#12693) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

ebbe csak a leaky absztrakciok turnak bele eleg rendesen, dehat az elet mar csak ilyen

while (!sleep) sheep++;

(#12695) opr válasza emvy (#12694) üzenetére

opr
(PH! addikt)

Persze, ez olyan, mint a SOLID, meg a REST, meg a meg a meg a... Gyakorlatilag barmi. :K

#12696: Megnezem, erdekesen hangzik, koszonom! :R

[ Szerkesztve ]

(#12696) emvy válasza opr (#12695) üzenetére

emvy
(PH! nagyúr)

BTW, ezt mindenkinek ajanlom https://www.infoq.com/presentations/Are-We-There-Yet-Rich-Hickey

while (!sleep) sheep++;

(#12697) főnix1999

főnix1999
(tag)

Üdv mindenkinek!

Azt szeretném kérdezni kezdőnek milyen nyelvvel érdemes kezdeni a programozás világában?
Válaszokat előre is köszönöm!
Szép estét. :))

Főnix

Az IT gyorsan fejlődik, mi emberek nem.

(#12698) opr válasza főnix1999 (#12697) üzenetére

opr
(PH! addikt)

Csajozni En pl a franciat tudom ajanlani. ;)

;]

Arra szeretnek lehelletfinoman utalni, hogy segitene, ha leirnad, hogy mit szeretnel csinalni.

(#12699) főnix1999 válasza opr (#12698) üzenetére

főnix1999
(tag)

:D
Alkalmazás készítés.

(#12700) Domonkos válasza főnix1999 (#12699) üzenetére

Domonkos
(Ármester)
LOGOUT blog

no shit sherlock :C
Ha tenyleg csak programozgatni szeretnel, akkor gondolom, hogy a python vagy JS valamelyikevel ritkabban fogod sajat magad labon loni, mint a tobbi nyelvvel igy kezdesnek. :U

[ Szerkesztve ]

(#12701) opr válasza főnix1999 (#12699) üzenetére

opr
(PH! addikt)

Tehat ha jol ertem, akkor sajat magad altal tervezett es epitett automata emesztogodoraso-droid vezerlesehez szeretnel alkalmazast irni, ami soros porton kommunikal.
C/C++/Assembly nyelveket tudom ajanlani.
Ha szeretnel neki valami user-friendly GUI-t, akkor meg a QT C++-t celozd meg. :K

(#12702) főnix1999 válasza Domonkos (#12700) üzenetére

főnix1999
(tag)

Aláírom a Pythont ajánlották már kezdő kéznek.

(#12703) V.Stryker

V.Stryker
(PH! nagyúr)

Sziasztok,

Feltételezem, hogy ebben a topikban többen dolgoznak programozóként, így főként tőlük is kérdezném, hogy ebben a szakmában mennyire ragaszkodnak a munkaadók a papíros végzettséghez? Sok sulinál látom, hogy ilyen mindenhol használható OKJ papírt SEM ad, viszont tudást igen. Ez ténylegesen elegendő lenne ebben a szakmában? Nekem is több ismerősöm van, akinek nincs papírja, de csinálja... :U

-

(#12704) martonx válasza V.Stryker (#12703) üzenetére

martonx
(PH! addikt)

Általánosságban egy felsőfokú végzettséget azért el szoktak várni, de azt már nem, hogy az célirányos is legyen. Azaz pl. egyetemi diplomás biológusként simán dolgozhatsz programozóként, de 8 általánossal ritkán jutsz túl már a legelső HR-es szűrőjén is.

Én kérek elnézést!

(#12705) V.Stryker válasza martonx (#12704) üzenetére

V.Stryker
(PH! nagyúr)

És ilyenkor teszt feladat van?

-

(#12706) Domonkos válasza V.Stryker (#12705) üzenetére

Domonkos
(Ármester)
LOGOUT blog

Junior/kezdo szinten szerintem mindig.

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.