Aktív témák

  • mate.kati

    csendes tag

    válasz DrM #3820 üzenetére

    A biztosítás kiválasztása nagy szakmai felelősséggel jár. Ilyen szakmai felelőssége (szerintem :-)) a brokernet ügynökeinek sokkal kevesebb van, mint inkább jutalék érdekeltsége. Ráadásul a bnetnél a teljes jutalék kevesebb, mint 10 (tíz!) %-át kapják meg a kezdő ügynökök, akik az elején csak egyetlen terméket értékesíthetnek. (Nesze neked termékek összehasonlítása, egyik sem tudja a vv-táblázatot, nem tudják, hogy melyik terméket mikor és milyen feltételekkel lehet díjcsökkenteni, díjmentesíteni (sőt, ez utóbbi úgy adják el, mint "rugalmassági pontot", aztán az ügyfél meg majd csak néz, amikor megtizedelik a befektetési egységeit!))

    A törvény úgy rendelkezik, hogy biztosítási tanácsot harmadik félnek csak biztosítási szaktanácsadó és biztosítási alkusz adhat.

    A biztosítási szaktanácsadó olyan szakember, aki (ügyfele által fizetett) díjfizetés ellenében ügyfelének megkeresi a legmegfelelőbb biztosítás konstrukciókat, és megvizsgálja, hogy mire éri meg biztosítást kötni. A biztosítási alkusz (vagy bróker) olyan szakember, aki a vele szerződést kötő biztosító(k) ajánlatából választja ki az őt megbízó ügyfél számára legkedvezőbb ajánlatot, megvitatja vele a döntést, és meg is köti a szerződést a biztosítóval.

    A biztosítási alkusz szolgáltatásáért szintén a biztosítótól kap pénzt, mivel a biztosító fizeti ki neki azt a jutalékot, amit az ügynökének úgyis kifizetett volna. A biztosítási szaktanácsadó szintén felelős a tanácsaiért, és ezért díjat is kér, a biztosítást viszont nem kötheti meg, hacsak nem alkusz is egyszemélyben. Ezek a szerepek azonba a Brokernetnél hiányoznak.

    Az ügynök nem hasonlíthatja össze különböző biztosítók ajánlatait, és szaktanácsot sem adhat. Ennek ellenére a Brokernet "tanácsadói" adnak, és ígérgetnek tanácsot, későbbi "portfolió kezeléseket". Ez egyrészt törvénybe ütközik, másrészt egy-két év után (sokan közülük a szerződés megkötésétől már) le sem sz@rják az ügyfeleiket.

    Aztán, sokszor befektetési igény keltésével cserkészi be a bnet ügynöke az ügyfeleit. De befektetési címszó alatt Unit Linked biztosítást árulnak. Ez egy elég jó termék, de nem mindenkinek, nem minden esetben. Nem éri meg például tíz évnél, vagy különösen annál rövidebb időre (ilyet egyébként egy összegű UL-ként köthetne a bnet ügynöke, de mivel sokkal kevesebb jutaléka van rajta, nem köti).

    Hiába a nagy, színes füzet, elemzési lapok, marketing anyagok, a befektetések széles palettájáról csak UL-t értékesítenek. Ez pont olyan, mint amikor a pék eladja a kakaós csigát a tejérzékenynek és a liszérzékenynek egyaránt. Fosik meg hány, meg viszket, meg rosszul van ezektől a laktózintoleráns és a lisztérzékeny is, de a pék továbbra is következő lisztérzékenyeknek és tejérzékenynek is el fogja adni a kakaós csigát. Lehet, hogy észre sem veszi, hogy messze elkerülik azok, akik a termékétől rosszul lettek.

    Az állam ezért (is) három intézményen keresztül védi a biztosítottak érdekét: a PSZÁF, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelet és a Gazdasági Versenyhivatal intézményein át. Ezek állítólag még soha nem találtak szabálytalanságokat, de állítólag több bűncselekmény gyanújával folytak - folynak nyomozások csalások, okirathamisítások ügyében.

    Két esetben történt csupán vádemelés eddig :(

    Több biztosító társaság tett korábban feljelentést biztosítási szerződésekkel történt visszaélés miatt, mely feljelentések adatai szerint biztosítási ügynökök szerződést kötöttek a biztosító társaságokkal biztosítási termékeik értékesítésére.

    Az egyik biztosítóval ily módon pár éve, egy éven át összesen 188 darab életbiztosítást kötöttek, melyeket a díj nem fizetése miatt a biztosító törölt. Ezen biztosításokra a biztosító társaság több, mint 30.000.000 forint jutalékot fizetett az ügynököknek.

    Később ez több biztosító társaságnál megismétlődött, többszörös átfedésekkel. Több ilyen feljelentés ugyanezen tényállások miatt az ügyek egyesítéséhez vezetett. A gazdaságvédelmi nyomozók beszerezték a biztosítási ajánlatokat és az ezekkel kapcsolatban keletkezett iratokat. Hónapokik nyomoztak...

    A nyomozás során újra megkeresték a feljelentőket a tekintetben, hogy az egyes biztosításokra mekkora összegű díjfizetés történt, illetve azok után mekkora összegű jutalékot fizettek ki szerződésenként, majd ezen adatok táblázatba foglalása utána a nyomozók megállapították, hogy az egyes biztosítást megkötő személyek után az adott biztosító társaság mekkora jutalékot fizetett ki. A rendőrök megvizsgálták az ajánlati szelvényeket, a banki befizetési bizonylatokat, és azokat az bizonylatokat, melyekkel más módon próbálták igazolni a befizetéseket. Ezek elemzése során megállapították, hogy több személy vonatkozásában párhuzamos, duplás kötések történtek, több bizonylat hamisnak, vagy hiányosnak illetve többszörös másolatnak bizonyult.

    Az eljárás során a biztosító társaságok sérelmére elkövetett bűncselekmények vonatkozásában összesen közel ezer szerződéskötést kötő személyt hallgattak ki a Gazdaságvédelmi Főosztály munkatársai. Ezen tanúvallomások értékelését követően az életbiztosítási szerződést kötő ügyfelek – közel 50 személy - "gyanúsítotti kihallgatása, felismerésre bemutatása megtörtént, velük szemben vádemelési javaslattal él a B.R.FőKap. További hat olyan személy érintett az ügyben, akiknek a felkutatása nem járt eredménnyel, ezért velük szemben elfogatóparancs egyidejű kibocsátásával az eljárást felfüggeszti a Gazdaságvédelmi Főosztály.

    Szép kis társaságok! :O :U :W

    apolitikus politikus aktuarius

Aktív témák