Új hozzászólás Aktív témák

  • bikmakk

    tag

    válasz jayjay #4231 üzenetére

    Azért Neked is válaszolok, mert lehet hogy kicsit képzavarban vagy a HDvel kapcsolatban. Ha már tudod, akkor nyugodtan ugord át az első két bekezdést. Egyébként is olyan stílusban írom, hogy bárki megértse aki később visszaolvassa.

    Az hogy FullHD tvre kötöd, az kis túlzással csak a csatlakozó szempontjából fontos. Az épp átlagos monitoroknak sokkal jobb a felbontásuk mint az épp átlagos tvknek, (ez mindig is így volt és gyanítom mindig is így lesz), így az éppen aktuálisan kapható videókártyák képesek lesznek mindkettőn megjelenítésre. Annál is inkább, mert a videolejátszó szoftver összébb húzza a képet, ha mégis nagyobb lenne, mint a felbontás/és széthúzza ha pedig kissebb, hogy Te mindig teljes képernyőn láthasd a filmet, függetlenül attól, hogy egy 7"-os előlapi LCD panelen vagy egy FullHD tvn nézed.

    Ettől függetlenül a HD tartalom itt a kódolást jelenti, amivel viszont a megjelenítő közvetlenül nem foglalkozik, az mondhatni csak kidobja a képernyőre a pontokat a beállított felbontásban. Bizonyos chipsetek illetve VGA kártyák hardveresen támogatják a HD dekódolást, azaz ahelyett hogy a processzor végezné el ezt hasonlóan bármilyen más számításhoz, a VGA kártya (vagy az integrált VGA) saját processzora (ezt hívjuk GPU-nak) leveszi a válláról ennek elvégzését. Így több marad a többi programnak, azaz több dolgot is tudsz csinálni a háttérben amíg HD tartalmat nézel (pl. letölteni, rögzíteni egy műsort a tv tuneren keresztül, stb.). HD tartalomnak számít a Blue-Ray, a HD-DVD, a DVB-T tunerkártyával megtekintett tv műsorok, valamint a h.263 és h.264 kódolású (többnyire mkv formátumú) videofájlok. Ha tervezel ilyesmit nézni a közeljövőben, akkor célszerű ilyen hardveres támogatásra játszani, mert nem jelent jelentős árkülönbséget, és amúgy is úgy működik, hogy a jobb/újabb VGA kártyák tartalmazzák, a gyengébbek/régebbiek pedig nem.

    A házakról egy picit: a fekvő típusú HTPC házak többnyire ATX méretű lapokat fogadnak, míg a kocka alakúak (ezeket említjük SFF azaz Small Form Factor név alatt) csak mini ATX (mATX, uATX ez mind ugyanaz) méretűeket. Utóbbiakat többnyire Lan Party házaknak hirdetik, mert kicsik, viszont egész erős játékos gép építhető beléjük.
    A laposakban szélességre van hely, de többnyire csak a low-profile (azaz alacsony) kártyák férnek bele (de tehetsz beléjük két low-profile VGA-t is összekötve, ha az alaplap biztosítja ezt a lehetőséget). A hűtésük nehézkesebb mint a toronyházaké, mert csak a laposabb CPU hűtők férnek el benne, (Jelenleg a torony tormájú CPU hűtők biztosítják a legjobb hűtést.) és mivel sok alkatrész van összezsúfolva, a szellőzés sem feltétlenül túl jó.
    A kockákban fölfelé sok hely van, így a levegőáramoltatás jobban megoldható. Ezekbe a miniATX méret miatt többnyire csak egy VGA tehető, mert ugyebár nincs annyi slot :) Ellenben mivel nem laposak, bármelyik VGA beléjük fér. Procihűtő esetén is elvileg beleférnek a közepes méretűek, de sokszor a kialakítása miatt nem megoldható (pl. pont fölötte alakították ki a táp helyét). Bár építhető bele erős játékos konfiguráció is, nem igazán lehet egyszerre mindkettőre jól kihegyezni, vagy erre, vagy arra, de kicsit elbillen az irány.
    Tehát mindkettőnek van előnye és hátránya is, az hogy milyet választasz szerintem személyes ízlés kérdése. Nekem jobban tetszenek a kocka alakúak, de erre rájátszik az is, hogy az igazán szép klaszikus HTPC házak félelmetesen drágák :((( (Az olcsóbbak közül meg sok az én ízlésemnek túlságosan puritán.)
    Ha távirányítót is szeretnél, célszerű előre kitalálni/utánaérdeklődni és úgy választani házat, mert egyik háztípus sem arról híres, hogy túlságosan bővíthetőek lennének. (HTPC házon kevés előlapi slot, SFF-ben kevés PCI slot, az USB-re dugható vevőegységek viszont nem tudják bekapcsolni a gépet a fotelből :) ) Persze ha olyat veszel amiben eleve van ilyen kiegészítés akkor ez a probléma megoldva.

    Konkrét terméket nem mondok most sem, azt hogy mit választasz abszolút attól függ mennyire játékképes gépet szeretnél. Az alaplap szinte mindegy, csak ne legyen túl gagyi :) Ha integrált megoldást választasz, akkor érdemes a lehető legjobbat választani, azzal még lehet játszogatni persze nem a legjobb beállításokkal. Azt hogy melyik VGA mennyire jó játékhoz azt pedig én sem tudom :DDD

    ~ ASUS P5N7A-VM ~ Intel Core2Duo E7300 ~ 2x2GB Geil Value DDR2 800Mhz ~ WD Caviar Green 1TB/32MB ~ LG GGC-H20LRB ~ Leadtek WinFast TV2000 XP Expert ~ Thermaltake LanBox Lite ~ Silverstone NightJar 300W Fanless ~

Új hozzászólás Aktív témák