-
IT café
ÖSSZEFOGLALÓ
Kérdezés előtt kérlek olvass végig!
Új hozzászólás Aktív témák
-
dqdb
nagyúr
válasz
ribizly #64983 üzenetére
Costarnak néz ki és a válasz nem. El nem tudom mondani, mennyire utálok ilyenen kupakokat cserélek.
Annyit lehet tenni, hogy megkened a kupak aljába menő műanyag darabon annak a lyuknak a belső felületét, ahová a drót megy be, valamint a drótot ott, ahol a plate-be dugott műanyag tartóval találkozik.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
[link]
Átlagos kínai 60%-osnak tűnik, amikkel mindenféle márkanéven Dunát lehet rekeszteni, az ára rendben van. A tesztet nem olvastam végig, minőségre passz, a képek alapján vontam le a következtetéseket:
* egészen jól látszanak a kupakok kikapcsolt háttérvilágítás mellett is
* vékony doubleshot ABS kupakok az első generációs korszakból (nincsenek zárt betűk, mint O és P), így a világító feliratok nem fognak megkopni (a másodlagosak valószínűleg igen), cserébe fényesedni fog és csúszóssá válhat idővel a kupakok felülete
* az olcsó kínai billentyűzetekben megszokott szivárványt kapod háttérvilágításként, azaz fix a LED-ek színe
* érdekesen értelmezik az ISO-t, mert az Enter formája rendben van, de nincsen Í, így maradt az AltGr+I/J
* nincsen szoftver, így a kiosztás fix, azaz például a nullát Fn+Esc segítségével tudod csak elérni
* majdnem high profile ház, kevesebb kosz megy bele és valószínűeg halkabb is
* a lecsatlakoztatható kábel jó dologtAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
azaz elvileg megkülönböztethető, gondolom
AT billentyűzet óta megkülönböztethető minden módosítónál a két oldal, amikor a PC billentyűzetnél szokásos Ctrl-Shift-Alt hármas bővült egy negyedikkel, akkor az is kétoldalasan került be. Az xKRO számításba ez a nyolc billentyű nem számít bele.Domonkos: implikalja, hogy mindenki windows-t hasznal...
Értsd úgy hogy Meta. Vagy Super. Vagy a negyedik módosító, ami nem Shift, Alt vagy Ctrlnuke7: szerintem az csak olyan bill-en van, amin nincsenek media gombok fn váltóval...
TKL méretben vagy felette a context menüt előhívó Menu gombot áldozzák be az Fn kedvéért és nem a Win gombot. 75%-ban és 65%-ban tényleg a Win gombot, mert ott a Space-től jobbra összezsúfolva sem fér egy háromnál több. 60%-os méretben ismét a Menu általában az áldozat.tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Az ékezetnek nem a fizikai billentyűzetkiosztáshoz, hanem az operációs rendszerben beállítotthoz van köze. Telepítsd Windowsban a magyar kiosztást, és máris minden majdnem ugyanott lesz. Majdnem, azaz az Ű az enter fölé költözött, míg az Í-hez jobb Alt+I/J-t kell nyomni.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Alan[HUN] #64954 üzenetére
A Kailh socketet hozzá lehet ragasztani a nyákhoz, és ekkor a feltépés valószínűsége epszilonra redukálódik, de még nem láttam olyan PCB-t, ahol tényleg odaragasztották volna. Mondjuk olyat már láttam, hogy valaki a prekoncepciói miatt nagyon nem bízott a socketben és hozzáforrasztotta a kapcsolót, mert.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Megszorul az magától, Kailh-nál rugós mechanizmus rögzíti a lábat, Outemunál passz, Mill-Max szintén passz, de azt úgy sem kapsz készen. És kijönni sem fog magától, ha van plate, vagyis a megvásárolható hotswap billentyűzetek 99%-ánál. Ha nincsen, akkor a kupak leszedésekor valószínűleg a kapcsoló is jönni fog a kupakkal együtt.
Ha a cserék számát érted tartósság alatt, akkor Outemu hotswapról nincsen ilyen infóm (Redragonokban van ilyen és csak Outemu kapcsoló megy bele), Kailh hotswap esetében 50/100 cserét bírnak hivatalosan (két dokumentum érhető el, az egyikben 50 van, a másikban 100), Mill-Max esetében lusta voltam megnézni az adatlapot.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy belenyomkodod a kapcsolókat, teszteled az összes billentyűt, 5-10% nem fog működni, ezeket kiszeded, kiegyengeted a kapcsoló lábait egy csipesszel (rosszabb esetben repül a kukába a kapcsoló és másikat veszel elő), ismét bedugod, ismét tesztelés. Itt írtam némi összehasonlítást és gyakorlati tapasztalatot (Kailh esetében a második pont javításra szorul, mert lehetséges teljes/stepped Caps Lock támogatás, Mill-Max esetében az ötödik, mert a 3305 két verziója és a 7305 is rövidebb, mint a kapcsoló lába).
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
MaxxDamage #64943 üzenetére
Igényes felhasználó vagyok
még 1x nem volt takarítva
Szép baktériumtenyészetet lehet létrehozni így, mert nem kell ahhoz enni és inni, hogy koszolódjon.Oké, hogy egy ollósat nem kap szét az ember, mert sérülnek az ollók, de egy mechanikus billentyűzetnél szerintem alap, hogy pár havonta lekapod a kupakokat, szappanos vízben elmosod, ecsettel végigmész a kapcsolók között, majd a plate-en is annak anyagától függően (IPA vagy csak egy nedves kendő).
A CK530 és a gamer billentyűzetek 99%-a pedig az oldalról nyitott kialakítás miatt eleve hatványozottabban fog koszolódni, mint amennyire azt a Cougar tette.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
#48613632 #64916 üzenetére
Nem rossz az ára, és a kínált funkcionalitás. Végre egy gamer billentyűzet, aminek ha nem is klasszikus high profile háza van, de csak 1-2 mm hiányzik hozzá.
Negatívum az alapszínű TTC kapcsoló, a pocsék akkuidő (73 óra kikapcsolt háttérvilágítással), az 1.5u széles jobb Shift miatt nem találsz rá kupakkészletet, ha a gyári elkopik. Nagy kérdés, hogy a szoftverében mennyire lehet átszabni a kiosztást (számomra a 75%-os és kisebb billentyűzet már az, ahol azt akarom, hogy a billentyűzet igazodjon a kezemhez és ne én a billentyűzethez), mert például míg angol kiosztásnál a bal felső sarokban lévő Escape alapvetően rendben van, addig magyar kiosztásnál eléggé kényelmetlen az Fn rétegre kerülő 0. Ugyanez a kérdés igaz a jobb szélső oszlopra is és a többi Fn rétegre tett funkcióval, ha a szoftvere nem eléggé rugalmas, akkor vagy megszoksz agy megszöksz.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
-
dqdb
nagyúr
válasz
viperabácsi #64894 üzenetére
Szerintem jó ötlet, mert nincsen útban az egérnek a billentyűzet jobb széle, valamint át tudod például tenni a numpadot a bal oldalra, ami akkor nagyon nyerő, ha jobb kézzel papírokat fogsz vagy egerészel.
Azt is vedd figyelembe, hogy így sokkal drágább lesz a vége, ritkán látni filléres árú numpadot.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Csandi #64890 üzenetére
A polikarbonát vagy rétegezett akril házakhoz olyan nyák kell az ilyen hatás eléréséhez, ahol van underglow támogatás, azaz 10-20 LED-ed forrasztottak a nyák aljára. És persze a megfelelő stabilizátort se hagyjuk ki.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Ez mikor volt? Régebben tényleg katasztrófa volt a support elérhetősége, ha emailben próbálkoztál és nem Discordon írtál rájuk (ahol elsőrendű kiszolgálást kaptál). Körülbelül 1 éve rájöttek, hogy ez így gáz, felvettek embereket, ticketing rendszert építettek ki mind emailre, mind Discord botra építve, és eléggé jó szintet hoznak, a számukra legzűrösebb* időszakokban is 2-3 nap alatt reagálnak a bejelentésre, és nemrég tovább bővítettek a létszámot ezen a téren.
* zűrös alatt olyat kell érteni, hogy megjön például az IKKI68 szállítmány 100 böszme nagy dobozban és gyorsan ki kell pörgetni ezres nagyságrendű billentyűzetet minél gyorsabban a normál ügymenet mellett
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Archttila #64861 üzenetére
Kimondottan a Keychronéval nincsen tapasztalatom, de évekig használtam egy diófából készültet, és szerettem (aztán egy billentyűzet rámutatott, hogy tulajdonképpen már nincsen szükségem csuklótámaszra, mert megtanultam a helyes kéztartást).
Ha nincsen lakkozva, akkor időnként érdemes kezelni például olajjal, hogy ne mattuljon be a felülete; ha lakkozva van és kopik, akkor újralakkozni.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Archttila #64855 üzenetére
128+65 penz + szállítás
Az a group buy ár volt. KBDfans-nél nincsen előrendelés, csak a szállítás után extrákból lehet majd valamikor jövőre vásárolni 20-40%-kal magasabb áron. A linkelt MKEU és ProtoTypist már a magasabb előrendelési ár.Az egyik "legrosszabb" készletbe zúgtál bele és ráadásul későn, ha csak az árat nézzük
Ha a kínai klóngyártók ráugranak, akkor az ~50-70 dollár lesz, de nem biztos, hogy ráugranak.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64853 üzenetére
GMMK ISO barebone ~25k
Összehasonlításképpen a tavalyinál 20-40%-kal magasabb alapanyagárak mellett jelenleg így néz ki egy olyan custom, ahol az ár másodlagos tényező volt a tervezés során, és a bődületesen magas ár ellenére nem nevezhető túlárazottnak. Pár percen belül kezdődik világszerte a küzdelem azért a vendoroknál, hogy egyáltalán megvehesdIgaz, ezt nem kell moddolni és semmilyen szivacs nem jár hozzá gyárilag. Cserébe ha beleteszel egy nem silent kapcsolót FR4/PP plate-tel, akkor megkapod a szép, mély hangokat, ha beleteszel silent kapcsolót a PP full/half plate-be, akkor néma lesz a végeredmény.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Archttila #64851 üzenetére
A GMK a második legdrágább kupakgyártó, relatíve nagy az alapkészlet 500 darabos MOQ mellett, így eleve drágának számított még a GMK kupakkészletek között is, ehhez hozzáadva az előrendelés 20-30%-os felárát már nagyon barátságtalan ár jön ki. A kisebb kiteket pedig a GMK amúgy is drágán adja, az AUR készlet pedig az új öntőformák miatt került olyan sokba.
AliExpresst érdemes nézegetni, hátha valamelyik klóngyártó lecsap erre is.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Archttila #64849 üzenetére
A következő egy évben legfeljebb plátói lehet az a szerelem, mert a 2022Q2 az optimista és 2022Q4 a realista becslés a szállításra.
A group buy májusban futott, most már csak magasabb áron érhető el preorder részeként hozzánk legközelebb itt (bruttó ár, amire a belga 20%-os és a magyar 27%-os áfa eltérése jön még rá) és itt (nettó ár, szóval 27% áfa még rájönni). Az AUR novelty kit azért ilyen drága, mert minden kupak felirata egyedi, így egyedi öntőformát kell gyártani ezekhez a szövegekhez/ikonokhoz.
Itt van a Geekhack thread a kupakkészlethez benne az eredeti árakkal és még több renderrel.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
copass #64840 üzenetére
A gasket mount sem csodafegyver, kevés igazán jó implementáció létezik belőle, ellenben annál több rossz. A közkedvelt poron csíkot használó változat éppen a legkevésbé jó megoldás a tapasztalatom szerint, persze ezzel is lehet jót létrehozni, de könnyebb elrontani.
Manapság a custom világban a legtöbb nagyobb tömegeket megcélzó billentyűzet úgy néz ki, hogy tab gasket mount, mert az fancy és buzzword, valamint formára vágott szivacs/formára öntött szilikon mindenhová, ahová csak be lehet tenni, mert nem működik jól a gasket mount izolációs szerepe, és valamivel tompítani kell a pengést/bántó dobozhangot. Persze létezik a "there were issues with the last prototypes (didn't sound good enough) so I've made some changes to the internals to try and improve it" hozzáállás is több körös prototípussal, de ez csak kevesekre jellemző.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
boogie84 #64837 üzenetére
Ugyanannyiba került volna egy jó is
És ahogyan dugo_ is írta, még hajtogatni sem késő.
Steelseriesnek is olyan.
Igen, egyes gyártók olyat adnak, hogy elmondhassák, hogy adtak és az a változat kisebb helyet foglal a csomagolásban. De attól még, hogy adják, nem lesz jó.[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
copass #64835 üzenetére
Műanyag házban is tud szépen pengeni a fémplate.
Vagy anyagvastagság kell, vagy nem fém plate, vagy olyan rögzítés, ami leválasztja a billentyűzet "mozgó" részén létrejövő erőhatásokat a billentyűzet többi részétől, vagy szivaccsal kibélelés. Utólagos sufnituning módszerként csak a szivacs kivitelezhető, így marad az.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Gyurej #64816 üzenetére
Hardveresen az adott billentyűt kiiktatva vagy USB device id-t vizsgálva LuaMacros segítségével szoftveresen kiszűrve az adott billentyűzetről az adott billentyűt.
A NumLockot nem a billentyűzetek kezelik, hanem az OS. A billentyűzet beküldi a NumLock megnyomása eseményt, erre az OS kérést küld a billentyűzetnek, hogy kapcsolja be vagy ki magán a LED-et. Ezenkívül ha numpad billentyűről kap az OS eseményt, akkor azt a belső állapota alapján számokra vagy nyilakra fordítja és úgy passzolja tovább az alkalmazásoknak.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
ribizly #64814 üzenetére
A SteelSeries eléggé régóta ott van az Apex Próval és benne az Omnipoint kapcsolókkal, csak náluk nem érzem azt, hogy annyira komolyan beálltak volna mögé, ellenben a Wooting mindent erre tesz fel teljes pályás letámadással. A Razer a V2 optikai kapcsolóval tud közel hasonlót hozni, ha beleteszik a munkát a szoftveres oldalba, de ennyire jót nem. Az Input Club/Kono túl kicsi szereplő és a Keystone túl régóta csúszik, hogy ők komolyabban be tudjanak robbanni, de a Silo Beam kapcsolójuk ettől függetlenül nagyon ígéretesnek tűnik.
eléggé magasra tették a mércét feature-k terén
Igen, hamarosan itt lesz az ideje, hogy a kapcsolók cseréje és a feature checklist végigpipálása után a core funkcióra menjenek rá, azaz billentyűzetként gépelésre sokkal kényelmesebbé tegyék.Jó lenne valami közel szabványosnak nevezhető megoldás optikai és HE vonalon is, mert amíg az MX világban kialakult egy bizonyos fokú interoperabilitás a gyártók között, addig itt mindenki jön az egyedi megoldásaival és a beszerezhetetlen cserealkatrészekkel.
Mókás, hogy egy 70-es években közkedvelt technológiáért van ma oda mindenki, hogy micsoda újdonság
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
ribizly #64812 üzenetére
1000 darabot gyártottak belőle, gondolom, hogy a limitáltsága miatt ment feljebb az ára, de a 450 dollár vicc érte. Igaz, volt olyan, aki Keychronra keresett hasonló összegért madarat
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Hall-effect vagy kapacitív érzékelésnél eleve analóg az érzékelés, optikainál pedig megoldható.
mondjuk gépelésre nem venném
Jelen formájában én sem, mert hiába jár olyan simán egy ilyen kapcsoló, hogy azt egy átlagos piroshoz szokott ember el sem tudja képzelni, de a várhatóan merev felépítés miatt nekem nem jönne be. Mondjuk nem is az a terv, hogy gyári állapotában használom, hanem az, hogy kihasználom, hogy szabványos 60%-os méretű nyák van benne, és a kapcsolók + nyák átköltöznek egy másik házba egy egyedi plate társaságában, amin már tökéletes lesz a gépelési érzés lineáris kapcsolókkal is (azaz kerül némi flexibilitás a képletbe).ribizly: igen, ráncoltam is kissé a szemöldökömet, mert 130 euróra vártam az LE 200 és a HE 175 eurója után. Erre ez lett 155 euró és a HE ára is felszaladt 185 euróra.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Előrendelhető a Wooting 60HE Hall-effect Lekker kapcsolókkal szabványos 60%-os tray mount házban (legalábbis nagyon remélem, hogy nem rontják el a kompatibilitást).
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
A PCB teteje és a plate teteje között
4,55 mm hely van (az utóbbi jelent esetben a ház felső részét is jelenti egyben), szóval egy átlagos 1,5 mm-es plate-vastagság mellett van ott33,5 mm-nyi levegő a kettő között.[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
A ház alsó részén múlik, hogy mennyire simán jár a kapcsoló, egy régi, sokat használt MX Clear ezen a téren biztosan jobb, mint egy újabb Cherry kapcsoló.
A ház felső részén múlik főleg a kapcsoló hangja, a fekete nylon házas MX Clear mélyebb tónusú hangja köröket ver egy RGB változatú kapcsoló magasabb hangfekvésű polikarbonát házára.
A taktilitás mértéke és megléte a stemen múlik.
Én csak megkenném és esetleg rugót cserélnék könnyebbre az MX Clearekben, de boldogan áldoznám be az RGB-t egy jobb gépelési érzetért cserébe.
A switch opener megéri már egy billentyűzetnyi kapcsoló kinyitásához is az időbefektetést nézve, de nem mindegy, hogy milyent vesz az ember, mert némelyiknek a pontossága megkérdőjelezhető és megrongálja a kapcsolót. Alternatíva a 3D nyomtatás, 100 nyitást azok is kibírnak. Ha 3D nyomtatás mellett döntesz és kenni fogod a kapcsolót, akkor egy ilyet is nyomtass.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64770 üzenetére
Hosszú távon fárasztóbb rajta gépelni.
Ez alapvetően preferencia kérdése. Nem egy könnyű kapcsoló, de nehéznek sem nevezhető.meri:105 gombos billentyűzethez pontosan 105 darab kapcsolót venni nem egy életbiztosítás, ha belevágsz, szerezz majd pár tartalékot is.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
VIA és társai segítségével a fizikai layoutot tudod szerkeszteni, ami alapján a billentyűzet scancode-ot küld, és ezt fordítja át az operációs rendszer a beállított kiosztás alapján betűkké. Emiatt az olyan, hogy ékezetes betű, a billentyűzet oldalán nem értelmezett, az például mindig a pontosvessző kódját küldi akkor is, ha US kiosztáson gépelsz, és akkor is, ha magyaron, de az utóbbi esetben az OS alakítja át É betűvé (ahogyan a Shift és az AltGr kezelése is az OS dolga). Ezt tedd fel, ha a magyar kiosztást módosítani szeretnéd. Unicode kódok küldésére elvileg van lehetőség, gyakorlatilag a VIA nem támogatja, csak a QMK, és OS függő a túloldal.
Ha már szerkesztés közben is a magyar kiosztást szeretnéd használni, akkor VIA helyett Vial kell neked, ott át tudod állítani a megjelenítést magyar kiosztásra.
A rétegekhez olvasd át a QMK leírását itt és itt és főleg itt, és utána már érteni fogod a rétegek sorrendjét és a MO(x) értelmezését.
Vagy a Vial oldala is tartalmaz egy jónak tűnő gyorstalpalót (a Vial többet tud, mint a VIA, így VIA firmware esetében nem tudsz mindent elérni Vialban, amit a Vial tudna Vial firmware-rel).
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
ribizly #64733 üzenetére
Leopoldot nem lehet itthon kapni, EU-n belül akad, de nem egyszerű úgy sem, mert a kereslet nagyobb, mint amennyit az MKEU+CK páros importálni tud.
Sajnos a legjobb dolgaikból nincsen ISO változat, pedig kíváncsi lennék a doubleshot PBT kupakjaikra (amelyek tényleg doubleshot PBT kupakok a világítós annak nevezettekkel ellentétben), ahogyan egy ISO FC660C-nek is találnék helyet itthon.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Hülyeséget írtam, a kupakra megy a gyűrű, de a dustproof Outemu esetében a keret miatt nem fogod tudni rátenni a gyűrűzött kupakot.
Egy O-gyűrűzött kupak hangra simán lehet jobb, de hogy érzésre, az felettébb furcsa, mert a membrános nyúlósságot hozza csak vissza.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64697 üzenetére
Fekete alsórészes alapszínű Gateront érdemes venni pont emiatt, az az öntőformájuk a legsimább, ezt követi a milky változat. Ház felsőrésznél a milky a legjobb a hangja miatt, ezt követi a fekete.
Az utóbbi idők olcsón jót slágere mellett (milky top black bottom yellow) a legújabb kapcsolóik közül olcsón a Gateron Pro (nincsen taktilis belőle, csak sárga és piros), drágábban CJ (lineáris) jelenleg a király simaság terén.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64687 üzenetére
Tegnap szoptam 6 órát a 110db-bal
Míg elsőre közel 4 perc alatt végeztem egy kapcsolóval és 30-nál több nem ment egy nap, mert kiégtem tőle, addig legutoljára már 90 darab megvolt egy nekifutásra 140 perc alatt. Persze továbbra sem szeretem csinálni, l'art pour l'art nem is csinálnám, de mivel érzem és hallom, így marad a pepecselés.A forrasztás is hasonló téma, ott is rengeteget gyorsul az ember a rutinnal, mondjuk a múltkor egy Alps build kissé kibillentett az egyensúlyból, nem ment olyan mechanikusan a folyamat.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Nem kicsit van túlárazva a felépítéséhez képest. Sehol sem írják, hogy hotswap, így a kapcsolók cserélgetése forrasztást igényelhet.
mi az eredeti funkciója?
Macropad, azt állítasz be a gombjaira, amit akarsz és amit a szoftvere támogat, mert arról sincsen semmi információ. Mute/unmute + play/stop, számológép + levelező indítása, stb.Személyes véleményem az, hogy switchek tesztelésére egy rendes hotswap billentyűzet a legmegfelelőbb legalább 20-30 kapcsolóval. Egy átlagos switch testerben nem úgy ülnek a kapcsolók, ahogyan a billentyűzetben fognak, nem olyan szögben nyomkodod, ahogyan gépelés közben fogod, és nem olyan módon nyomkodod, ahogyan gépelés közben fogod, és egy mutatóujjal lenyomott kapcsolóból nem fogsz tudni pontos következtetést levonni, hogyan viselkedik majd gépelés közben.
Lineárisok között érzésre nincsen olyan nagy különbség a reszelős/sima járástól és a rugóerőtől eltekintve, a hangjuk pedig nem jön ki egy ilyenben. Taktilisek között nagy különbségek akadnak, de azt rendes gépelés közben fogod csak megérezni.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
4nick8 #64664 üzenetére
Idővel a PBT-t is ki lehet fényesíteni, de ahhoz rengeteg idő kell. GMK kupakkészletnél elég volt nekem 1-2 hónap a fényes foltok kialakulásához és további pár a mindenhol tükörsimán csillogó felületekhez. Ezért és más festett felületek ujjaim/kezem alatti gyors kopása miatt a festett-lézerezett kupakkészlet számomra nem is opció, ahogyan a Cherry profil + doubleshot ABS felállást is kerülöm (érdekes módon SA és MT3 profilnál a szférikus felületekkel nem jelentkezett ez a probléma).
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
agent_k #64659 üzenetére
[link]
Ez is festett-lézerezett, ugyanaz a módszer, ahol a kopás kódolva van a technológiába, szóval idővel igen.Azon múlik az egész, hogy a festést mennyire tartósra sikeredett és azt a bőröd mennyire gyilkolja, lehet, hogy a tiéd is úgy néz ki 1 év múlva, lehet, hogy 5 év múlva sem.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64654 üzenetére
Mivel van lube stationöd, ezért ha hatékony akarsz lenni, akkor nem egyenként szeded szét és kened meg a kapcsolókat, hanem batch jelleggel haladsz: kapcsolók szétdobálása 4 tálkába, bag lubing rugókra (ha van 105), ház alsó részének kenés és lube stationbe pattintása, switch film (ha van/kell), rugó behelyezése (és előtte kenése, ha nincsen 105), stem kenése és behelyezése, ház felső részének felhelyezése.
Én tennék valamit az asztalra, 205-öt eléggé kellemetlen letakarítani bármiről is.
Egy 3D nyomtatott ilyen nagyon meg tudja könnyíteni a stem kenését és behelyezését, a leghasznosabb filléres vackok egyike.
És ami a legfontosabb: ne kend túl, elég egy nagyon vékony filmréteg, ami csak csillog a fényben, nem kell látható mennyiségnek rákerülni egyik komponensre sem, mert könnyen ragadós-akadós lehet a végeredmény, amit nehéz lesz letisztítani.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Alan[HUN] #64650 üzenetére
Lineárisnál nehéz elkerülni a bottom outot még úgy is, hogy taktilisen megy a touch typing és az izommemória része a 3 mm környékén felengedés. És ha nem sikerül elkerülni, akkor jön a kemény bottom out, amit rettenetesen utálok, fáj az ujjaimnak a gépelés. Ezen az O-gyűrű sem javít sokat, mert akkor a csattanás helyett ragadós élményben van részem.
Ezt oldja meg egy olyan belső (legalábbis számomra), ami nem teljesen merev, hanem van benne némi flexibilitás és abból a feszesebb fajta, így a bottom out során tompít a rugalmasabb plate meghajlása, tompít a PCB meghajlása, isolation mount esetében tompít a gasket is. Lényegében kapsz egy taktilis kapcsolóktól teljesen eltérő karakterisztikájú "taktilitás érzést" a bottom out során, amikor azt érzed, hogy billentyű elkezd fokozatosan felkeményedni.
Bár az nem isolated gasket, hanem pcb top mount leaf spring vagy top mount bottom gasket alapvetően.
A top mount egy méltatlanul alulértékelt plate rögzítési módszer. FR4 plate-tel jó arra, amit az előző bekezdésben írtam (ha vettél külön POM plate-et, akkor pedig főleg). Úgy nézem, hogy billentyűzet támogat plateless építést is, mindenképpen próbáld ki úgy jobb lineárisokkal (a hotswap miatt 5 lábú kapcsolót használj, hogy minél stabilabban álljanak a hotswap socketben).tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Mephike #64647 üzenetére
Utánaolvasgatva a dolgoknak jól értem-e, hogy az olyan billentyűzet, ami hot-swappable, ott a switcheket forrasztás nélkül tudom cserélgetni? Esetlegesen egy célszerszám kell csak a switch kivételéhez, de nem kell forrasztópákával nekiesnem.
Igen, jól, egy switch puller kell hozzá, ami lehet a feladatot jobban ellátó dedikált célszerszám vagy sima IC kiszedő olcsón. Az előbbinél kevésbé hatékony, az utóbbinál sokkal jobb az ilyen kupakleszedővel kombinált darab, 90%-ban ilyet használok, mert kényelmes és jó, aztán ha problémás a kapcsoló, akkor jön a Wuque.Erre a blue switchek a legjobbak?
A kéknek nevezett switchek kattognak, de eléggé nagy eltérés van hangszínben és érzetben. A feladatra a clickbaros Kailh Box kapcsolókat tartják a legjobbnak, mint White, Jade vagy Navy. Ez utóbbiakat készen billentyűzetben nem kapod meg, nem Outemu hotswap esetében ellenben könnyű beletolni a billentyűzetbe.A három hotswap megoldás (Kailh socket, Outemu socket, Mill-Max) egyike sem tökéletes, az egyértelmű előnyön túl mindegyiknek vannak hátrányai a forrasztással szemben.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Alan[HUN] #64644 üzenetére
a lineáris nekem is csak a modokra és numpadra jó
Alapvetően egyetértek, de taktilis fanként egy évnyi lineáris kapcsolókon gépelés után azt is hozzá kell tennem, hogy azért érzed így, mert még nem próbáltál lineárisokhoz optimális billentyűzetet. Nagyon remélem, hogy előbb-utóbb a mainstream vonalra is elhozzák ezeket a felépítéseket a gyártók, mert ez alapvetően nem gyártási költség, hanem elhatározás és tervezés kérdése, addig marad a Q1, mint fehér holló.tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
4nick8 #64635 üzenetére
Nekem sikerült venni körülbelül egy éve a Candykeystől a CMYK variánsból, amihez adták a szürke módosítókat is.
Hamarosan kell egy másik magyar készlet, akkor marad a KPRepublic készlete.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
copass #64615 üzenetére
gyerekcipőben járnak a cherryhez képest
Akkor az úgy tűnik, hogy a korral és gyártási tapasztalattal jár, hogy a Cherry képtelen egy ideje konzisztens minőségét tartani.A Cherrynél nem a stem problémás, hanem a ház alsó része, de az nagyon. Ezért születnek aztán az olyan frankenswitchek, ahol a ház felső részét használják egy Cherry kapcsolóból, mert a hangját szeretik, és ezért is népszerű még most is a vintage blackre vadászat, mert azoknál a használattól már simára kopott a ház alsó része.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
mondjuk gateron brown-t...
Semelyik. A Redragon az Outemu megoldását használja, amely kizárólag csak az Outemu kapcsolókkal kompatibilis, mert a többi gyártó kapcsolóinak túl vastag a lába. A Keychronok a Kailh hotswap socketjeit használják, amelyeknél nincsen ilyen limitáció.Az Outemu választékát egyáltalán nem ismerem, egy U4T biztosan belemegy, arról jókat hallottam.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
ribizly #64584 üzenetére
Az egy Kailh Box típusú kapcsoló volt, amelyek teljesen másképpen néznek ki belülről, mint a "hagyományos" kapcsolók. Míg az utóbbiaknál a stem lenyomáskor direktben a fém kontaktusokat nyomja össze oldalról, addig Kailh Box kapcsolóknál ez a rész egy külön dobozba van zárva a kapcsolón belül, és a stem a lenyomásakor egy műanyag gombot nyom meg kívülről.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
-
dqdb
nagyúr
-
dqdb
nagyúr
válasz
aleister #64557 üzenetére
Sosem lehet tudni, hogy milyen minőségű a QC adott gyártónál, eléggé sokat el lehet spórolni a TTH forrasztás költségéből úgy, hogy még ne okozzon túl sok hibát. Persze simán lehet a kapcsoló is, de én ilyenkor mindig a forrasztás mellett teszem le a voksom, túlságosan adja magát.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64550 üzenetére
Esetleg azt megpróbálhatod, hogy belefújsz a kapcsolóba izopropil alkohol sprayt, majd sűrített levegőt, hátha tényleg valami kosz van benne, de ezt nem tartom valószínűnek.
IPA ne, sűrített levegő mehet, de itt nem a kapcsolóval lesz probléma.Eléggé sok billentyűzetet összeraktam már, legtöbbnél a kapcsolók is szét voltak kapva darabjaira, és sok százból kettőt vesztettem el: egynél a hotswap socket lábat tört, egy másiknál én bambultam el és rosszul nyúltam alá a switch pullerrel és szétreccsent a háza.
Minden esetben a forrasztás volt a bűnös a hibás működésért.
A rossz kábel esetében nem csak egy-egy kapcsoló esne ki, hanem a billentyűzet teljesen "lefagy" általában.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
-
dqdb
nagyúr
válasz
Csandi #64524 üzenetére
2022 januárjára várható a GB, szóval a mostani GMK lassúságot figyelembe véve van még ~19 hónapod megoldani ezt a problémát, mire kézbe veheted
Az ilyen készletek eléggé jó kompatibilitással rendelkeznek szerencsére, első ránézésre a világítás gomb helyére kellene valami (mondjuk F13), mert az Keychron specialitás, ahogyan a két Fn is, oda Fn+Code mehetne (vagy drágán novelty), minden más rendben lesz (már nem rémlik, neked melyik modell van, mert ugyebár akad ott egzotikus Home-End-PgUp-PgDn sorrend valamelyiknél, ami okozhat problémát).
Időről időre akad autóversenyzéssel szorosabb-tágabb kapcsolatban lévő kupakkészlet, hirtelenjében a GMK British Racing Green ugrott be a közelmúltból.
(#64524) Csandi: ja igen, egy olyan van neked is. Cseréld le Q1-re, ha márkánál/méretnél akarsz maradni, és nem akarsz egy kisebb vagyont költeni, mert ott olyan kiosztást állítasz be, amilyet te szeretnél
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Domonkos #64521 üzenetére
Ahogyan azt se találjuk ki, hogy a Dactyl egy variánsa és a modális szoftverek képviselik mindenki számára az egyetlen és univerzális megoldást
Például én imádom a taktilis kapcsolókat és megy velük a touchtyping, számomra mégis az olyan billentyűzetek a legkényelmesebbek gépelésre lineáris kapcsolókkal szerelve, amelyek nem atommerevre vannak megépítve, hanem flexibilis és közben feszes bottom outot nyújtanak. Ezt egy Dactylban vagy ívelt plate-tel sosem fogod tudni nyújtani, ahogyan egy ortolineáris split billentyűzetnél is nagyon nehéz lesz.
Nagyon off: tegnap kezembe akadt az XD75 ház.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Az OEM profil tömeggyártásából eredő árelőnyével nehéz versenyezni, akkor is, ha a vékony festett-lézerezett készletek helyett a világítós doubleshot PBT készletekhez képest nézzük az árakat. A lenti lista bármelyik eleme drágább lesz azoknál is, cserébe a különféle egyéb kiosztásokkal nagyobb szintű kompatibilitást nyújtanak és azoknál is jobb minőséget hoznak.
MT3: kizárólag Drop, ez az ő exkluzív profiljuk, amit az IBM 3277 kupakjai ihlettek
MDA: kizárólag MelGeek, ez az ő exkluzív profiljuk, amit az idiótaságukkal még kevésbé elérhetővé teszik
SA: a profil eredetileg a Signature Plasticé, a készletek nagy része group buy keretében vásárolható meg, kisebb része a PimpMyKeyboard boltjukból, vagy vannak a profilnak kínai klónjai, a Domikey és Maxkey kapható például AliExpressen is
KAT: a Keyreative saját profilja, főleg group buy keretében kapható, de a KAT Blank és 9009 raktárkészletről rendelhető termékek
DSA: a profil eredetileg a Signature Plasticé, group buy keretében elvétve fordul elő mostanában, így maradt a PimpMyKeyboard vagy AliExpressről jobb minőségű kínai klón
KAM: a Keyreative saját profilja, csak group buy-ban láttam eddig és úgy is ritkának számít
Cherry: ez eléggé összetett, a történelmileg eredetinek tekinthető GMK főleg a havi szinten tucatjával futó group buy keretében érhető el, akad belőle raktárkészletről is rendelhető darab, vagy ott vannak a vintage billentyűzetekről leszedett készletek is. Rajtuk kívül egy tucatnyi cég gyárt ilyen kupakokat (CRP, EPBT, Infinikey, JTK, Geekark, MW, Domikey, ...) és AliExpressen is akadnak relatíve jó minőségű noname készletek
OEM: vagy a billentyűzettel jön, vagy a Tai-Haótól lehet venni raktárkészletről
XDA: lényegében kihalt profilItt lehet a group buy-okat nézegetni, de ez nem olcsó műfaj, mert ezek jellemzően kis szériában, pár ezres darabszámban készülnek (3-4 éve még csak pár százas volt ez a szám), szemben a gyári OEM kupakkészletek sok százezres darabszámával, ráadásul a legnépszerűbbek (GMK és SP termékei) nem is Kínában, hanem a sokkal magasabb munkaköltséggel járó Németországban és USA-ban. A GMK egy-két éve még kisvállalkozásnak számított a billentyűzetes berkekben lévő hatalmas ismertsége ellenére úgy, hogy a kupakgyártás csak egy (és nem a legnagyobb) tevékenység a portfóliójukban, míg az SP szó szerint családi vállalkozás tizenpár alkalmazottal.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Domonkos #64516 üzenetére
Ahogyan egy ívelt acél hátlap megold bizonyos gépelési élményt érintő problémákat, úgy behoz helyettük újakat is
Nincsen univerzális igazság, nincsen mindenki számára tökéletes megoldás sem, legfeljebb csak a saját preferenciák mentén létezik ilyen, de sokszor még olyan sem.
nyunyu: 4+ év csuklótámasz-használat után egy eléggé alacsony építésű billentyűzettel kényelmetlen volt, ezért elpakoltam a szekrénybe. Billentyűzetcsere után azt vettem észre, hogy teljesen felesleges a csuklótámasz számomra, mert a kellően hosszú betanulási fázisnak köszönhetően anélkül is megfelelően tartom a kezemet, azaz nem az asztalon pihen a csuklóm és úgy feszítem hátra az ujjaimat gépelés közben.
Mivel sokat használom a billzeteimet fotelben fetrengve az ölembe véve, így nálam a csuklótámasz nem opció.
Ilyen pozícióban nehéz ergonómiáról és hatékony gépelésről beszélni.tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Az teljesen szubjektív, és a profil csak egy szereplő a képletben. Ha minden mást kiiktatunk és csak a profilokat nézzük, akkor nálam így néz ki jelenleg a preferencialista gépelés esetében:
MT3 > MDA > SA = KAT > DSA = KAM > Cherry >> OEM >>>>>>> XDA
Összehasonlító ábrák itt.
Az MT3 magas profil szferikus kialakítású felső résszel, ahol maga a mélyedés eléggé mély, mélyebb, mint másik profiloknál (suction cup top, it hugs your fingertips és hasonló leírásokkal jellemezték mások). Gépelésre szerintem a legjobb, alacsony melléütésszámmal tudok gépelni rajta a kialakítása miatt. Numpados bevitelre nem olyan jó, nem siklik úgy az ember keze a billentyűk felett a számok bevitelekor, mert a kialakítás vonzza az ujjbegyeket, ahogyan szerintem játékra sem a legjobb. Akár doubleshot ABS-ből, akár dyesub PBT-ből készült, eléggé durva textúrája van.
Az MDA szintén magas, szférikus kialakítású profil, XDA-hoz hasonlóan nagy felülettel, szemre nem túl nagy mélyítéssel, szóval adott lenne a félregépeléshez minden, de mégis sikerült úgy kialakítani a kupakokat, hogy a gyakorlat megcáfolja az előzetesen várakozást. Kár, hogy alig akad ebből választék. dyesub PBT-ből készül, eléggé sima felülete van.
Az SA klasszikusnak számít, magas, szférikus kialakítású profil, semmi extra, jó használni. Doubleshot ABS-ből és dyesub PBT-ből is készülhet, csak az előbbivel találkoztam, az tökéletesen sima és fényes felületű bármiféle csúszósság nélkül.
A KAT frissebb profil, közepesen magas, szférikus kialakítású profil tökéletesen sima felülettel, közepesen nagy mélyítéssel. Dyesub PBT készletek kerültek eddig piacra, hamarosan várható az első doubleshot PBT darabok megjelenése.
A DSA egy minden sorban azonos magasságú, alacsonynak nevezhető profil közepesen nagy mélyítéssel. Igazi megosztó, sokan utálják. Akad belőle doubleshot ABS és dyesub PBT is gyártótól függően, nekem az utóbbiból van, a felülete enyhén textúrázott.
A KAM a KAT R2-re épülő minden sorban azonos magasságú profil, közepesnél kissé alacsonyabbnak nevezném.
A Cherry profil kereskedelmi forgalomban a Cherry és Varmilo billentyűzeteken fordul elő. Közepesnél kissé alacsonyabb hengeres profil, gyártótól függően doubleshot ABS-ből vagy dyesub PBT-ből készül, a felülete szintén gyártótól függően a nagyon sima és a közepesen textúrázott között van. Sokak kedvence, főleg a GMK által gyártott doubleshot ABS változat, és sokan az OEM-en és ezen kívül más profilt nem is ismernek/próbálnak ki.
A boltokban megvásárolható billentyűzetek jelentős része OEM profilos kupakkészlettel érkezik, ami egy magas, hengeres kialakítású profil, készlettől függően ABS alapot mártanak festékbe és lézerrel égetik le a felirat helyét, vagy doubleshot PBT (ami valójában PBT+PC), vagy nem világítós esetben PBT alap a felirat lézerezve és festékkel feltöltve. Az OEM profilra nincsen szabvány, ezért egyes gyártók kupakjai mind magasságra, mind formára eltérnek egymástól, vannak gépelési szempontból jobban sikerült darabok és vannak rosszabbul. A Keychronokat is OEM profilos kupakokkal szállítják.
Az XDA egy minden sorban azonos magasságú, alacsony profil, nagy felülettel és minimális mélyítéssel. Igazi félreütés-generátor kupakkészlet, ami jól néz ki, csak gépelni ne kelljen rajta. Egyáltalán nem számít megosztónak, mert eddig nem találkoztam olyannal, aki ne utált volna gépelni rajta (ennél nagyobb közutálatnak csak a lényegében kihalt G20 profil örvendett). Nem összekeverendő az AliExpressen megtalálható XDAS profillal, ami a neve ellenére a DSA-hoz áll elég közel.
Ez az én listám, az ismertebb profilok közül a SA-P, DSS, DCS és MG hiányzik még róla, és mint a szubjektív listák mindegyike, így ez is erőteljesen szubjektív. Sokan nem értenének egyet velem például a Cherry, SA és DSA profilok esetében.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
aleister #64508 üzenetére
Ez jó lesz, eléggé csúnya áron mérik.
Ha könnyen páka közelébe tudsz kerülni, akkor én először csak újraforrasztanám a kapcsolót, legalább egy nagyságrenddel nagyobb az esélye a megrepedt forrasztásnak, mint a problémás kapcsolónak.
Illetve a RGB tag azt jelenti, hogy külön LED van a switchben is?
Az RGB felirat általában azt jelenti, hogy teljesen áttetsző a kapcsoló háza, hogy az SMD LED fénye átmenjen rajta, valamint elférjen a LED a kapcsoló alatt. A normál méretű kapcsolókhoz képest az LP variánsból csak egyféle piros létezik, így biztosan a jót találtad meg.sem Aliexpressen, sem Ebayen nem találtam hozzá switchet
A Cherry kapcsolók kiskereskedelmi hozzáférhetősége bizonyos típusok esetében eléggé alacsony vagy nem létező, az egyik ismert és megbízható kereskedőnél akad, de hasonlóan méregdrágán csak.[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
-
dqdb
nagyúr
válasz
ArrayOfLilly #64495 üzenetére
Ollósnál nehogy ilyet tegyetek! Eleve nem biztos, hogy ugyanolyan a fizikai kialakítása az ollóknak, valamint nagyon könnyű letörni azokat a mikroszkopikus pöcköket, amivel a kupak az ollóhoz van rögzítve.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
ArrayOfLilly #64492 üzenetére
A kérdésem, hogy ugye jól tudom, hogy az UK English kiosztás billentyűszámra és elrendezésre is megfelel a magyarnak?
Igen. A UK, Nordic, DE, FR mind ugyanaz a fizikai elrendezés. K800-hoz talán az MX Keys van a legközelebb.tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
copass #64489 üzenetére
Nem értem, hogy mi a bajod vele. Lehet, hogy a valódi billentyűzeten is 90 fokkal elforgatva vannak beforrasztva a kapcsolók, nem csak a renderen
Mr.Csizmás: ennyiből majdnem kijön egy adag jóféle Gateron is, főleg egy KS-3 vagy KS-9 sárga, amit még ki sem kell forrasztani, nemhogy egy teljesen noname kék.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
xDarkBoyx #64485 üzenetére
O-gyűrű a neve, a legközelebbi szerelvényboltban akadni fog, valószínűleg 5×2 mm-es kell belőle, de ha biztosra akarsz menni, akkor veszel pár darabot abból és az 5×1,5 mm-esből is, aztán megnézed, melyik jobb. A fényekből a fekete sokat, az áttetsző valamivel evesebbet fog kitakarni, de mindkettő eléggé sokat tompít.
Csodát ne várjál, a kapcsoló háromféle hanghatása közül (bottom out, felengedés rugó pengése) csak az egyiket tudja orvosolni az O-gyűrű, éppen azt, amit el tud kerülni az ember, ha nem nyomja tövig a kapcsolókat. Mellékhatása a kevesebb fény, a gumis érzés bottom outnál és a rövidebb billentyűút.
Ez egy filléres termék, egy-két ezresből ki kell jönnie egy billentyűzetre való mennyiségnek, nehogy OBI-ban vagy hasonló helyen vegyél túlárazva.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64483 üzenetére
Brute force az is
megoldhatóösszegányolható, ha úgy kötöd be mondjuk a világítás gombját, hogy az eredeti funkcióját ne töltse be, de lenyomása aktiválja mondjuk a Print Screen mellett még két, vele egy logikai oszlopban billentyűt is (ha soronként olvas ki a firmware és fordítva, ha oszloponként), amit az AutoHotkey segítségével visszafordítasz Insertre. De ez már tényleg gányolás, és abból sem apróMondjuk éppen 75%-os méretben nem kell gányolni, ott van a Q1, ami a wireless rész kivéve minden téren köröket ver billentyűzetként a K3-ra.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Tyler8 #64478 üzenetére
szerintem low profile irányba fog menni a piac játékra és gépelésre is, a hatékonyság miatt
Nem igazán látni azt a low profile hengert.5 éve van piacon a Kailh Choc, alig került bele pár billentyűzetbe, a G915 az egyetlen ilyen nagyobb gyártó kínálatában. Másfél éve jelent meg a Choc V2, nem láttam még vele szerelt billentyűzetet. 3 éve van piacon a Cherry MX LP, Corsairnek és Cooler Masternek van 2-2 ilyennel szerelt billentyűzete. Szintén alacsonyabbnak számít a Kailh KH, a Tesoro Gram Spectrumon kívül nem tudok mást ezzel.
Nem mechanikus vonalon pedig szinte az össze ollós billentyűzet eltűnt a kínálatból, ahogyan membránosnál is a memchanical-hybrid-félmechanikus vonal nyomul inkább.
Azt pedig, hogy hatékonyabb gépelésre egy low profil billentyűzet, erőteljesen szubjektív kijelentés, ahogyan az ellentette is az lenne.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64480 üzenetére
A Q1 bejelentésekor megígérték a QMK-t a többi billentyűzetükre is, azonban szerintem nem lesz belőle semmi sem, amikor rájönnek, hogy a QMK+BT téma nem olyan egyszerű sem az eltérő licenszek oldaláról, sem a megvalósítás oldaláról, mert a QMK vezetékes működésre van felkészítve bármiféle energiatakarékos opció támogatása nélkül (vagy ha lesz QMK firmware, akkor csak vezetékes változat).
slim K3-nál sem látok semmi olyasmit, hogyan lehetne elrendezni a billzet jobb szélét olyan gomb sorrendre, ahogy az ember szeretné
A brute force út adott: szétszeded, alaposan megnézed a nyákot, a megfelelő helyeken óvatosan átvágod a vezetékeket és beforrasztasz helyettük kábeleket, hogy megcseréld a kapcsolók sorrendjét a mátrixban,tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
ribizly #64472 üzenetére
Nincsen, egyedileg kell nyomtatnod oldalfalat az adott billentyűzethez. Floating design esetében a plate ugyanolyan magasan és ugyanott van, mint high profile billentyűzetnél, csak az oldalfala hiányzik a billentyűzet házának. Ha a gyártó a designra ment rá, és a design részeként plate-et a ház oldalára is lehajtotta, akkor peched van, mert közel lehetetlen küldetés, mint ennél a Tesorónál elöl.
[low profile] [high profile]
a Drop Alt billentyűzetből kétféle változat van, a diffúzor réteghez képest jól lehet látni az arányokat.tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64458 üzenetére
Mondjuk a PCBbe pattintott átlátszó távtartókkal nem számoltam a filc szabásakor, úgyhogy azokat végül ki kellett hajítanom a billzetből,
Azokra csak akkor van szükség, ha úgy cserélnél kapcsolókat, hogy nem szeded szét a billentyűzetet. Bepattintós megoldást még nem láttam, vagy csavarozható fém távtartók voltak, vagy fröccsöntött műanyagból excentrikus kialakítással. Előnye és sokak számára egyúttal hátránya is, hogy merevíti a billentyűzetet, így ha flexibilisebb gépelési élményre vágyik az ember, akkor érdemes kihagyni (mondjuk a GMMK-nál mindegy, mert az eleve agyon van merevítve).lusta voltam megkenni, mert még célszerszámmal is szopás az Outemukat szétszedni
Ez hiba volt, szerintem a legidegesítőbb hangot a pengő rugók tudják kiadni magukból. Célszerszám és célszerszám között eléggé nagy különbségek akadnak.Viszont a kapcsoló vékony lába nagyon érzékeny, 110 kapcsolóból négyet már a zacskóból kivéve ki kellett egyengetnem, aztán a billzetbe pattintva még öt kettéhajlott
Ez eléggé jó arány szerintem, nálam pár darabot már a zacskóból kivéve, további 8-10% közötti mennyiséget pedig bedugás után kell egyengetni. Ez nem a vékony láb miatt van, a többi gyártóé ugyanúgy hajlik, pöndörödik, ez a hotswap mellékhatása. A Kailh hotswap másképpen gyötri meg a kapcsolók lábát, mint a Mill-Max, de mindkettő tud szépeket. Irreverzibilisen még csak az utóbbi megoldás nyírt ki nálam kapcsolót (letörött a lábából egy darab), az összes többi esetben elég volt egy csipesz és némi türelem.ha TKL billzetet veszel, nem biztos, hogy elég lesz rá a 90 kapcsoló!
Nem igazán értem* a 70-90-110 darabos kiszereléseket, 80-100-120 szerintem jobb lenne. Ha 65%-ost építesz, akkor a 70 határeset lehet, ha TKL-t, akkor a 90 darab szintén (split TKL-embe például pontosan ennyi kell). Szóval én 90 vagy 110 darabot veszek, ha egy billentyűzet a cél és tudom a méretet (egyébként 110-et), ha két billentyűzet, akkor 160-at, ha nincsen TKL tervben, egyébként többet.Megkérdeztem egy vendort, hogy ő miért éppen ezeket a kiszereléseket használja, és azt mondta, hogy a statisztikái alapján az emberek ilyen mennyiségeket szoktak venni tőle a tízesével kapható típusokból.
meg a valami Cherry profilos kupakszett az ideiglenesen ráhajított, diszkógömb kompatibilis kacsatoll helyett
Szépen fog csattanni R3-ban a kupak a kapcsolóházon még bottom out előtt.Ja, a szoftvere nem ismeri fel, ha a KVM switchbe van dugva.
Vagy a KVM switch nem támogatja a raw HID protokollt, és a számítógép → billentyűzet irányi kommunikáció nem megy, amin keresztül kommunikálnak a gyártók szoftverei a billentyűzettel, vagy az NKRO miatt varázsol el valamit.tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
zoldalma77 #64454 üzenetére
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Molydeus #64441 üzenetére
szeretném lehetőleg a teljes nav clustert (minimum Ins, Del, Home, End) a nyilakkal és a BS-t az alap layeren elérni
Azzal, hogy bukod a 3×2 felépítést, bukod az izommemóriát is, így szerintem nincsen értelme ahhoz ragaszkodni, hogy mind a hat felkerüljön az elsődleges rétegre. Vagy ha mégis kell, akkor 75%-os billentyűzeteket nézegess.Azt gondoltam, hogy a VA alfa kupakjai és akár a modok egy része jók lennének az IKKI 68 és a GinkGo 65 féle ISO kiosztásokra is. Valamit elnézek?
Ha a nem hotswap Ginkgo65 nyákot nézzük, akkor a split dolgokat beáldozva is négy kupaknyi mínuszban vagy (jobb Shift + jobb oldali oszlop középső 5 gombja). Azt nézed el, hogy Cherry profil és Cherry profil között van különbség, formára, textúrára, betűtípusra, elrendezésre nem egyeznek meg az egyes gyártók kupakjai, így a keverés el fog ütni kinézetben.IKKI68 esetében tökéletesen le tudod fedni, csak így bukod a szerintem legjobb helyett az egyik Fn billentyű számára: a kettéosztott jobb Shift jobb oldalát.
Nem túl jó ötlet tájékozódás nélkül impulzusvásárlást végezni, de ugyanígy nem túl jó ötlet tudományos alapossággal elméletben előre és hosszadalmasan megtervezni dolgokat, mert könnyen borulhat az elmélet gyakorlatban. Sokkal jobban jársz, ha a tökéletes helyett beleugrasz valami jónak tűnőbe, ahonnan a használat közben szerzett gyakorlati tapasztalattal már jobban fogod tudni, hogy mi kell neked. Eléggé sok TKL-nél kisebb biztosan nem kell nekem ember használ boldogan 40%-os billentyűzetet.
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Molydeus #64436 üzenetére
Nem tudom, hogy pontosan melyik Epomakerről beszélsz, mert van vagy egy tucatnyi modelljük, de érdemes minél előbb azt is megvizsgálni, hogy milyen szintű konfigurálhatóságot támogat a szoftverük.
Varmilót használni kupakdonornak csak akkor jó ötlet, ha pontosan ugyanolyan kiosztásra kellenek a kupakok.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
válasz
Molydeus #64432 üzenetére
A Backspace közelebb hozására a HHKB megoldása is jó lehet: ANSI Enter, a 1.5u széles \| helyére megy a Backspace R2-be, a korábbi 2u Backspace helyére R1-be kerül egy 1u \| és 1u Del.
A split Space-en gondolkozásnál az első és legfontosabb kérdés az, hogy van-e kupak, amit rá tudsz tenni
Ha 6.25u hely van 2.25u-1.25u-2.75u arányban bontva, akkor legrosszabb esetben másik készletből felhasználod a két leghosszabb Shiftet és egy tetszőleges 1.25u széles billentyűt, ha 7u-nyi hely 3u-1u-3u arányban, akkor oda mindenképpen kell a spacebar kit (ami sok készletnél nem tartalmaz 3u kupakot, vagy ha igen, akkor a Minila miatt csak egyet) és vadászni kell 3u drótot is, ami szintén nem triviális. Ugyancsak kérdéses, hog a rövidebb space-ekből adott profilban/gyártónál akad-e konvex/domború, vagy csak a többi billentyűnél megszokott konkáv/homorú, ami nem olyan kényelmes a hüvelykujjaknak.
Ha ezeken túljutottál, akkor jöhet a kiosztás tervezgetése.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
[Keychron Q2]
Az Ins rettentő bénán néz ki elcsúsztatva a többi billentyűhöz képest, valószínűleg ennek az az oka, hogy az a Q1-ben találhatóhoz hasonlóan kapcsoló/badge/encoder hibrid.Csak alul-felül vannak fülek, ami szerintem előrelépés a Q1-hez képest (bár ott is opcionális volt). Már csak a Space-től jobbra eső zsúfolt hármast kellene két billentyűre redukálni (az 1.25u-1u-1.25u-6u-1.25u-1u-1.25u alternatív alsó sor még jobb lenne, de az a kompatibilitásra lenne rossz hatással).
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Természetesen az élest is észreveszed, mert nagyot és élesen üt vissza az ujjaidra felfelé, azonban alapvetően a hupli alatti terület mérete számít, nem pedig a relatív emelkedés mértéke. Az érzékelés csak a csúcspontot átesést követi, így a bottom out elkerüléséhez azt kell megérezned, amikor könnyebbé válik a lenyomás, nem azt az elején, amikor nehezebbé. Emiatt aztán a fokozatosan keményedő és lágyuló lekerekített sokkal kellemesebb érzést nyújt az ujjaknak.
És ahogyan fontos a hupli formája, úgy a területe mellett az abszolút magassága is, mert könnyen válhat fárasztóvá egy megfelelő formájúnak talált hupli is, ha túl nagy erőkifejtés kell a gépeléshez.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Az összes Cherry MX vonalat képviselő, barnának nevezett kapcsoló gyengén taktilisnek nevezhető, MX Sand, scratchy Red és hasonló nevekkel is szokták emiatt emlegetni.
[Outemu] [Gateron] [Cherry MX] [Kailh]
Készen kapható billentyűzetek piacon egyedül az MX Clear nevezhető erősebben taktilisnek, azonban ezzel szerelt billentyűzetet kihívás találni.
Így néz ki egy erőteljesen taktilis és egyúttal lekerekített taktilis huplival rendelkező kapcsoló, ami nem Cherry MX kompatibilis és már vagy 30 éve nem gyártják (a barna szín egyezése a névben teljesen véletlen jelen esetben).
[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
[link]
A helyzet annyit változott, hogy a Varmilo készlete lényegében eltűnt a piacról, a KAT Napoleonic pedig még folyamatban van. Az elméleti szinten három, gyakorlati szinten egy kupakkészletben a dyesub PBT a közös, azaz háttérvilágítással nem kompatibilis.tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Valaki nem tud véletlenül forrást 6u stabilizátor drótra? A G80-1800-akban lévő középen meghajlított nem jó, egyenes kellene.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
-
dqdb
nagyúr
válasz
nyunyu #64376 üzenetére
Nem igazán értem ezt a kirohanást, annak tudom be, hogy a Logitech név vörös posztónak számít nálad.
Fémszinű (alumínium?) plate vs fekete acéldobozon kívül nem látok lényeges paraméter eltérést a két billzet között.
Az ott nemcsak fémszínű, hanem fémből készült plate is.- ócó tamponnyomott ABS kupakok
vs Redragonnál olcsó mártogatott ABS kupakok. Ha jól sikerül a silk printing utáni felületkezelés, akkor tud az tartós lenni, ha pedig kopik, akkor még mindig sokkal szebben teszi, mint egy világítós készlet.- ócó kapcsolók
Egy alapszínű TTC semmivel sem rosszabb, mint egy alapszínű Outemu, sőt.- zéró diszkógömb
Ezt én az előnyök közé sorolnám: mehet rá Cherry profil kompatibilitási nyűg nélkül, látszik a kupakok felirata, felülmatricázhatod magyar címkével.a K835 sufnituning videó eredményét elnézve
Bármelyik 50e alatti billentyűzethez találsz ilyen sufnituning videót, mert az alapszínű kapcsolók egyike sincsen megkenve, a házak sincsenek kibélelve, ahogyan a Varmilo/Leopold szint alatt mindenki hulladék minőségű és kenés nélküli stabilizátorokat használ.A többi mechanikus Logitechkel ellentétben ez nincsen túlárazva sem, és szabványos az alsó sor is. Egyetlen hibát tudok felróni: miért nem high profile.
Szerintem éppen, hogy minél több ilyen billentyűzet kellene a piacra olcsón a karácsonyfák mellé alternatívaként azoknak, akik gépelnének.
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
-
dqdb
nagyúr
Német, US és UK angol: PBT
Magyar: nem
Többi európai változat: passz, fejből nem megyDucky billentyűzetek esetében a termékkódba bele van kódolva a kupak típusa a nyelvkód után:
DKSH1808ST-SHUALAAT1 festett-lézerezett ABS
DKSH1808ST-CUSPDAHT1 doubleshot PBT[ Szerkesztve ]
tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek
Új hozzászólás Aktív témák
Kérlek kérdésed előtt olvasd el az Összefoglalót!
Ha kifejezetten egy modellt keresel használd a fórumos keresőt, hátha valakinek már van tapasztalata vele!
10.000Ft alatti billentyűzetekből az összefoglaló szerint érdemes választani!
Tudtad, hogy nem magyar feliratozású billentyűzettel is pont ugyanolyan jól lehet magyar szöveget bevinni, mint akármelyik magyar feliratozásúval? wow
"blue switch has paragraph sense , when you press it ,it have a "kacakaca" sound"
A topikban (terméket, munkát, szolgáltatást) hirdetni tilos!
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Nagyon kevés GeForce RTX 5090 készül, és senki sem tudja, hogy miért
- Óvodások homokozója
- Mini-ITX
- Okos Otthon / Smart Home
- Évek óta ígért funkcióval egészíti ki a DirectX 12-t a Microsoft
- Konteó topic
- Kamionok, fuvarozás, logisztika topik
- Autós topik
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest