-
PROHARDVER!
Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
favagoJoska
aktív tag
válasz
Vision #133665 üzenetére
Vicces hogy te kérsz számon érveket. Amikor konkrét statisztikát kapsz és többedik kérésre sem tudsz felmutatni cáfolatot (és még a saját szavaiddal is leírtad hogy ezzel meg lettél fogva), akkor úgy szoktad folytatni hogy haluzol valamit ami szerint bizony a másik ember statja az nem hiteles, és a kommented végére már tényként kezeled a saját anekdotikus érvelésed. De persze a másik ember az fusson 20 kört hogy relativizálással és anekdotikus érveléssel leszerelhesd. (vagyis inkább csak magadat győzöd meg ilyenkor, de gondolom annyi elég is...)
szerk: no offense, nem azt mondom hogy nincsenek jó meglátásaid más témában. De ilyen vitás témákban nagyon látványos ahogyan relativizálsz, ezek az érvelési hibáid, az hogy homályosan fogalmazol amikor párhuzamokat állítasz fel, de másokon számonkérsz párhuzamokat. De mindnek a gyökere inkább az önigazolási kényszer lehet. -
Elemental
addikt
Kórházakat, ne stadiont!444
40 olvasatlan hsz, én meg naivan azt hittem, hogy valaki valami aranybányát fedezett fel...
-
aldebaran
addikt
válasz
Tesztelo.hu #133668 üzenetére
Egyébként szerintem annyira felesleges sorolni, hogy az állam és a vezetői állami pénzen mit vettek feleslegesen (zebra
), illetve mire költöttek feleslegesen (külföldi iskolák, templom...stb), illetve mire herdáltak el százmilliárdokat (MNB), mert napestig ezt olvashatnánk.
A hívők örülnek neki, mi többiek nem, de az biztos, együtt szívjuk meg ezt az egészet ha lesz váltás, ha nem, akkor is.
De a befektetésekre is át lehetne már térni. -
válasz
Tesztelo.hu #133668 üzenetére
Ez amúgy miért lényeges? Ha nincs stadion, hol lép fel a Guns N' Roses? Ezek a beruházások nem csereszabatosak. Mármint ha tényleg ki vannak használva. A müpa miért igen, az MVM Dome miért nem?
Mondom ezt úgy, hogy a müpába bérletem van, a stadionokban meg sose voltam. De ez nem érv, hogy dehát a stadionok!
-
Tesztelo.hu
senior tag
válasz
Vision #133662 üzenetére
" Amúgy a stadionok többsége vidéken épült."
Nem a mennyiség a lényeg. Puskás+MVM Dome+Atlétikai Stadon+Úszópalota bekerülési ára (hirtelen ezek jutottak az eszembe, mint pesti építések az utóbbi időből) vajon hogyan aránylik ahhoz a vidéki "stadionhoz", ahol van 4-5 sornyi fedetlen üléssor, meg egy gazos pálya?
-
válasz
tototos #133666 üzenetére
Nem. A mostani rendszer sem jó, korábban írtam, hogy az adóztatással például vissza lehetne szorítani az extrém mértékű befektetési vásárlást. De az, hogy stadion = lakhatási válság, egy vicc. Illetve a bérlakás programra csodaszerként tekinteni szintén illúzió.
Amúgy talán az egyik legtalálóbb komment, ami erre a helyzetre is ráhúzható: [link]
-
tototos
addikt
-
tototos
addikt
válasz
favagoJoska #133663 üzenetére
Nekem kicsit olyannak tűnik, mint akinek jó a mostani rendszer és magyarázza, hogy ennél nem lehet jobb.
-
favagoJoska
aktív tag
válasz
forumpista #133661 üzenetére
Teljesen feleslegesen vitatkoztok a taggal. Az egyik bekezdése üti a másikat, a relativizálás magasiskolájával megfűszerezve....
szerk: legalábbis ebben a témában... -
válasz
forumpista #133661 üzenetére
Mármint hogy stadion helyett lakás egy lakhatási válság közepén?
Hát, hat ezen vitatkozni kell akkor van baj.Nem értetted meg a lényeget. A stadion nem csereszabatos a lakásokra. Ez tényleg a legvulgárisabb/leginkább demagóg érvelés. Amúgy a stadionok többsége vidéken épült.
Nem mellesleg, stadiont lehet ám építeni külterületen is, sőt az lenne a legjobb, aztán majd szépen kimegy oda aki labdát akar látni.
Lehet. Színházat is, óvodát is, iskolát is, stb. Na, érted. A valóságban a tömegrendezvények helyszíneit érdemes könnyen megközelíthető helyre rakni. De lényegtelen is, a stadiont nyilván demagógiából dobtad be, mert erre könnyű mutogatni. Elárulom, ha ebben az országban egyetlen stadion se épült volna, akkor is ugyanilyen lenne a lakhatási helyzet a nagyvárosokban. Azért, amiért Nyugaton is ugyanilyen a helyzet. A legfaszább, legplurálisabb országokban is.
Nem, mert láthatóan nem müködik, sőt, csak ront a helyzet (lásd CSOK és tsai)
Végre a lényegnél tartunk. Fogalmunk sincs arról, hogy egy bérlakás program jobb lett volna-e, mint mondjuk a CSOK bevezetése. Senki se tudja. Azokban az országokban, ahol nincs CSOK, szintén elszálltak az árak. Most akkor mi van?
Bocs de az egész mentalitásodból az világít hogy az a legjobb ha nem csinálunk semmit minden úgy a legjobb ahogy most van...
Nem. Én azt mondom, hogy először is nem tudjuk, hogy mit kéne csinálni, másrészt nettó demagógia a lakhatási válság és a stadionok közé egyenlőségjelet tenni. Mert ha ez igaz lenne, akkor Nyugaton sehol se lenne ilyen helyzet. Márpedig van.
A valóság az, hogy nincs országos lakhatási válság. Lokális van. A nagyvárosok váltak megfizethetetlenné, mert a kínálat alacsonyabb, mint a kereslet. Illetve van egy költség oldali nyomás is, ami alá nem tud menni az építőipar. Látjuk ennek a hatását, számtalan projektet lefújtak Budapesten, esetleg most indulnak majd újra. Nyilván azért, mert nem tudták megfizetni az emberek az emelkedő költségeket. Ezen az állami szerepvállalás semmit se segít.
Sajnos az a helyzet, hogy a lakáspiacon egyetlen tényező az, ami lokális árazású, a telek. Minden más világpiaci áron megy. A tégla, a beton, az ablak, a munkaerő. Márpedig Ausztriában sokkal több pénze van az embereknek, mint nálunk, ergo többet is tudnak építeni.
-
forumpista
aktív tag
válasz
Vision #133660 üzenetére
Azért mert a westendet nem az állam építette...
"Kérdés, hogy ez a legjobb felhasználása-e a költségvetési pénzeknek? Nem biztos"
Mármint hogy stadion helyett lakás egy lakhatási válság közepén?
Hát, hat ezen vitatkozni kell akkor van baj.Nem mellesleg, stadiont lehet ám építeni külterületen is, sőt az lenne a legjobb, aztán majd szépen kimegy oda aki labdát akar látni.
De lakásokat sokkal nehezebb a halál f@szára építeni..." Nem egyszerűbb a piacra bízni a dolgot, az embereknek pedig simán csak támogatást adni?"
Nem, mert láthatóan nem müködik, sőt, csak ront a helyzet (lásd CSOK és tsai)
"Ha nem, akkor majd leváltják az azokat építő politikusokat."
Lol. A stadionokat Bp-en építik, a kormány politikusok szavazóbázisa meg a 2000 fős falukban van... Nem tudom feltünt-e hogy valahogy Bp-en nem olyan népszerű a fidesz...
"Egy csomó más problémát pedig generál."
Oké, akkor ne csináljunk semmit. Bocs de az egész mentalitásodból az világít hogy az a legjobb ha nem csinálunk semmit minden úgy a legjobb ahogy most van... -
válasz
forumpista #133658 üzenetére
Szoval azt mondod hogy ahova elfer egy stadion oda nem fer el egy paneltomb?
Miért ne férne? Kérdés, hogy melyiknek nagyobb a hasznossága. Amúgy miért a stadiont hozod példának, miért nem a müpát, vagy a lóversenypályát, vagy a westendet? Mármint érted, azért, mert valami neked nem tetszik, lehet, hogy másnak még igen. Sokan örülnek a stadionoknak is. Ha nem, akkor majd leváltják az azokat építő politikusokat.Nem, azt mondom hogyha az allam epitett mondjuk x ezer lakast/ev, akkor pont ennyivel tobb lesz a piacon ami lenyomja az arakat.
Kérdés, hogy ez a legjobb felhasználása-e a költségvetési pénzeknek? Nem biztos. Illetve ezzel szükségszerűen kizársz egy csomó embert a támogatásból. Nem egyszerűbb a piacra bízni a dolgot, az embereknek pedig simán csak támogatást adni?Ha pedig nem eladja hanem berbe adja (vagy ezek egy reszet), akkor egy csomo mas problemat is meg tud oldani.
Egy csomó más problémát pedig generál. És továbbra is nagyon sokan kiszorulnak ebből a transzferből, akik a piacon kell, hogy boldoguljanak.....regen meg falun is ugy tettek vonzova hogy legyen orvos, allatorvos, tanar stb, hogy pl olcson kaptak berlakast. Cserebe vallaltak hogy ott dolgoznak.
Ezzel most is lehetne elni.
Ez már nagyon régen nem működik. Most is van ilyen, de önmagában a lakhatás nem tesz vonzóvá egy falut. Ott amúgy is olcsók az ingatlanok. Az orvoshiány egyébként Nyugaton is gond, hát akkor még nálunk!Lehet, de jelenleg ez pont zéró.
Ez messze nem így van. Most is épülnek önkormányzati bérlakások, illetve van állami dotáció újlakás építésre/vásárlásra.#133659eladocuccaim
Az aggloban nagyon sok helyet érintett. Egy csomó helyen nem engednek rákötni a hálózatra sem, hiába épült meg az új házad. Nemrég itt is volt ez téma a másik topicban.Infrát pedig lehet fejleszteni, de nincs rá forrás. Egyszerűen túl drága lenne, és nem lehetne kifizettetni azokkal, akik miatt történik. Ez az oka.
-
eladocuccaim
junior tag
válasz
Vision #133657 üzenetére
Társasházak is épültek dögivel, sőt…. Nem tudom miért ne lehetne állami szervezésben családi házakat IS építettni.
Ez az összeomló víz/csatorna azért nem túl gyakori, elég kevés helyet érintett. De ezért mondtam,kéne hozzá infrastruktúrát is fejleszteni. Miért kell hogy több száz/ezer éves településhatárok legyenek ma is kőbe vésve? Miért ne lehetne új településeket alapítani? Akkor ment most meg nem? -
forumpista
aktív tag
válasz
Vision #133645 üzenetére
“A gond egyrészt az, hogy nincs hely (Budapesten), ergo drága a telek”
Szoval azt mondod hogy ahova elfer egy stadion oda nem fer el egy paneltomb?”Mármint azt mondod, hogy az állam építtet X-ért, de adja a kész ingatlant ennél kevesebbért?”
Nem, azt mondom hogyha az allam epitett mondjuk x ezer lakast/ev, akkor pont ennyivel tobb lesz a piacon ami lenyomja az arakat.Ha pedig nem eladja hanem berbe adja (vagy ezek egy reszet), akkor egy csomo mas problemat is meg tud oldani. Halkan jegyzem meg, regen meg falun is ugy tettek vonzova hogy legyen orvos, allatorvos, tanar stb, hogy pl olcson kaptak berlakast. Cserebe vallaltak hogy ott dolgoznak.
Ezzel most is lehetne elni.“Valójában a túlzott állami szerepvállalás jellemzően káros az ingatlanpiaco”
Lehet, de jelenleg ez pont zéró. Nem arrol van szo hogy az allam epitett 50e lakast per ev es nem kene tovabb novelni, hanem hogy jo lenne a nullarol elmozdulni. -
válasz
eladocuccaim #133656 üzenetére
Látszik is, hogy olyan problémákhoz vezetett a dolog, amitől nyáron pl. összeomlik a víz/csatorna hálózat jó pár helyen. Szóval jah, ahogy írtam, ezt szabályozói oldalon kéne kezelni. Illetve agglo településeknél bizonyos ingatlan típusok (családi házak) futottak fel, amit egy jól behatárolható demográfiai kör vásárolt. Az nyilván abszurd lenne, ha az állam nekiállna családi házakat építeni. Társasházak főleg Budapesten épültek, jó tk. bekötéssel. Mert ezek piacképesek.
-
eladocuccaim
junior tag
válasz
Vision #133655 üzenetére
Az elmult 10-15 evben is foleg az agglomeracios telepulesek legszelen tortentek epitkezesek, mert volt hely. “Belvarosban” mindig csak a lepukkant hazakat lehet megvenni, ami ugyan annyiba kerul mint a szélen az új. Szóval láthatólag ezek a kieső reszek nem tántorítják el a vevőket.
-
válasz
Catman #133653 üzenetére
Miért lenne hasznosabb, mint a mostani támogatási rendszer?
#133654eladocuccaim
Az a baj, hogy hiába nonprofit, azt látjuk, hogy az állami beruházások hatékonysága meg se közelíti a piaci alapúakét. Erre mondjuk jó példa 40+ évnyi kommunizmus, pedig ott aztán nem volt profitérdek. Pont ez volt a gond.Szóval szépen hangzik a nonprofit ötlet, de valószínűleg a végtermék még így is drágább lenne, mint most.
Illetve kiesőbb területeken (települések mellett) végtelen hely van.
Igen, csak oda senki sem akar költözni. Itt bejön a piacképesség kérdésköre.Ezeket át lehetne minősíteni, oda lehetne vinni az infrastrukturat (utak, kozmuvek, alap dolgok pl ovoda iskola bolt).
Hát igen, csak itt már sok 10-100 milliárdos nagyságrendekről beszélünk. Ez biztosan megéri adófizetői pénzből?Amúgy ez az oka annak, hogy egyre intenzívebb beépítést engednek az új lakóprojekteknél. A rendelkezésre álló helyet próbálják jobban kihasználni. Ezért nincs már annyi távolság két épület között, mint anno a panelek esetén.
-
eladocuccaim
junior tag
És mi lenne, ha szimplán non profit alapon építene az állam? A kivitelezők ugyan úgy keresnének rajta, csak az építtető maga nem akarna plusz profitot kitermelni. Illetve kiesőbb területeken (települések mellett) végtelen hely van. Ezeket át lehetne minősíteni, oda lehetne vinni az infrastrukturat (utak, kozmuvek, alap dolgok pl ovoda iskola bolt). Igy szert lehetne ez olcsobb…
-
Catman
aktív tag
válasz
Vision #133652 üzenetére
Annyiból nem irreleváns, hogy annak tényleg nem lenne értelme, hogy az állam egy X. építőipari beruházóként beszálljon a piacra. Annak viszont annál inkább, hogy megfizethető bérlakásokat építsen. Persze ez sem oldaná meg mindenki problémáját, és ennek a fenntartását is az adófizetők állnák, de társadalmilag valószínűleg hasznosabb lenne...
-
válasz
Simia #133649 üzenetére
Ennek szintén semmi köze az állami finanszírozáshoz, ez simán szabályozói oldalon kezelhető lenne. Azért nincs, mert nincs rá akarat, nincs kikényszerítve, és kizárólag az üzleti/gazdaságossági szempontok érvényesülnek. Ezen nem segítene, ha az állam lenne a beruházó. Sőt, ismerve a magyar valóságot, még rosszabb lenne a végtermék, mint most.
-
Simia
junior tag
válasz
Vision #133645 üzenetére
Az állami szerepvállaláshoz egy gondolat:
A panel lakótelepek azért olyan élhetőek, mert tudatos várostervezés eredményei. Vannak fás-ligetes részek az épületek között, van "városközpont" ovodával, iskolával, gyógyszertárral, gyerekorvossal, bölcsivel, bolttal, kultúrházzal.
Ilyen vétkes "pocsékolást" magánbefektető sosem követne el.Meggyőződésem, hogy a demográfiának is tök jót tenne, ha fiatal párok olcsó bérlakáshoz juthatnának, ahelyett hogy évekig kuporgatnak az első saját lakásra, ahova max 1 gyerek fér még be. A CSOK helyett városi környezetben pl. ezt is lehetne, és máris nem lenne ez olyan drága program (szerintem).
-
axioma
veterán
válasz
Vision #133645 üzenetére
Hát, ennél azért bonyolultabb. A gond egyrészt az, hogy nincs hely (Budapesten), ergo drága a telek. Illetve azt se látom, hogy miért lenne ez olcsóbb, mint a piaci beruházások. Ha nem lenne olcsóbb, akkor ez miért lenne jó bárkinek is?
Mert az allam az orszagszintu elonyoket is belekalkulalja [most ilyenre gondolok hogy gazfuggoseg csokken vagy a magyar gyartasu anyagokat hasznalja], illetve ha fix elhatarozas az x db per ev akkor megepiti akkor is, amikor jo a megterules de az alternativ befekteteseknel viszont kisebb; vagy nem kell belearaznia a jogszabalyi kornyezet valtozasanak a kockazatat (peldaul mert vagy tudja elore, vagy nem is vonatkozik ra mert nem az epitkezest hanem a vallalkozot mint letformat sujtja), es legfokeppen, nem eladasra kell optimalizalnia, hanem kiadasra, az a'ra tovabbra is a nemzeti vagyon resze, sokkal tervezhetobb mint az eladaskori ar fluktuacioja. -
bul07
nagyúr
válasz
Vision #133645 üzenetére
Ha nem te fizeted ki, hanem az állam, akkor is. Illetve ha kedvezményesen jutsz állami ingatlanhoz, akkor ennek az árát a többi adófizető fizeti meg. Ez biztosan jó így?
Most is ez megy, az ilyen olyan támogatásokkal. És sokak ki is maradnak, na azokkal szembe biztos hogy nem jó
-
válasz
forumpista #133642 üzenetére
A 2 .vh után sem magánbefektetők építették újra az országokat, hanem az állam.
Azért ezt árnyaljuk! A komcsi országokban nyilván az állam, mivel nem volt olyan, hogy magánszektor. Nyugaton biztos volt állami szerepvállalás + Marshall segély, de nagyon jelentős volt a magán befektetés.
Itthon is, a 226. stadion helyett lehetett volna éppen társasházakat is felépíteni százával
Hát, ennél azért bonyolultabb. A gond egyrészt az, hogy nincs hely (Budapesten), ergo drága a telek. Illetve azt se látom, hogy miért lenne ez olcsóbb, mint a piaci beruházások. Ha nem lenne olcsóbb, akkor ez miért lenne jó bárkinek is? Mármint azt mondod, hogy az állam építtet X-ért, de adja a kész ingatlant ennél kevesebbért? Ez miért lenne igazságos? Ez mindig kimarad ezekből az ötletekből.
Igen, csak valahogy ez nyugatabbra sem megy, és nem értem miért (egyedül Ausztria próbálkozik).
Azért, amit leírtam. A nagyvárosban nincs hely, cserébe nagy a kereslet. Ez mindenképp felhajtja az árakat. Ha nem te fizeted ki, hanem az állam, akkor is. Illetve ha kedvezményesen jutsz állami ingatlanhoz, akkor ennek az árát a többi adófizető fizeti meg. Ez biztosan jó így?
Valójában a túlzott állami szerepvállalás jellemzően káros az ingatlanpiacon (kivéve ingatlanok adóztatását). Az állami szereplők nem látják megfelelően a gazdaságossági szempontokat, és igazándiból a realitásokat sem. Anno az egyetemen volt egy Ingatlanbefektetések c. tárgyam, talán a legjobb az összes közül. Ott mutogatott az előadó önkormányzati projekteket terv-tény összeghasonlítással. Sokkoló volt, hogy még a fővárosban se voltak képben azzal, hogy mi a piacképes megoldás. Ezt éreztem most a Rákosrendezőre tervezett "parkváros" koncepciónál is. 1000%, hogy az abban a formában nem fog megvalósulni. Mondom ezt úgy, hogy személyesen ismerem a Budapesti főépítészt, aki amúgy egy értelmes fickó. De hát amiket ott mutogattak látványtervként, az egy vicc.
-
bul07
nagyúr
válasz
forumpista #133642 üzenetére
Igen a házgyárakat már újra kellet volna indítani, panelből is lehet modern társasházat sőt panelt is építeni. De sokan egy sima panel lakásnak is nagyon örülnének megfizethető áron.
De nem érdekük hogy olcsóbb legyen az építkezés, mert akkor nem tudják rendesen túlárazva építeni a stadionokat vagy egyéb épületeket az államnak. -
forumpista
aktív tag
válasz
Vision #133641 üzenetére
Hozzáteszem, az állam igazán építhetne ám lakásokat, ha már ennyire gond a lakhatás.
A 2 .vh után sem magánbefektetők építették újra az országokat, hanem az állam.
Gyak. összes panel így épült Magyarországon is (meg minden máshol is).Itthon is, a 226. stadion helyett lehetett volna éppen társasházakat is felépíteni százával (és több értelme is lett volna, mint botlábú hülyegyereknek stadiont építeni akiket az andorrai megye 2 halászcsapat is bármikor elver)
-
válasz
Lex Icon #133609 üzenetére
Inkább, mint a sok kapzsi kereskedő.
Ez a kijelentés egy piacgazdaságban értelmezhetetlen. Minden vállalkozás célja a profit, és abból is minél több.Tőlünk nyugatabbra is normálisan működnek az állami/önkormányzati lakások rendszere...
Nem működik. A világ összes nagyvárosában probléma a lakáshoz jutás. És sehol sem tudják igazán jól (költséghatékonyan kezelni).
...ahol a fiatalok normális körülmények között, normális pénzért tudnak lakni...
Ugyanaz, mint az előző pont....mert nem vásárolják fel előlük az ingatlanokat a befektetők az egekbe indukált árakért...
Ismét, ez mindenhol probléma a világon. Ha nem lennének befektetők, nem lenne bérlakás piac. A gond a mértékével van, amit az adórendszeren keresztül a legegyszerűbb kezelni. Nyugaton ez jobban meg van oldva, nálunk kevésbé.Máshol próbálkoztak már árszabályozással, az eredmény teljes csőd lett. Ez mind csak a feketegazdaságot erősíti amúgy.
-
Simia
junior tag
Ebben teljesen igazad van. A legjobb motiváció a belső motiváció.
Viszont a legtöbb ember nem belső motiváció alapján dolgozik, hanem azért mert pénzt kell keresni. Keres valami olyan melót/elfoglaltságot ami bevállalható kompromisszum, és aztán igyekszik minél többet elérni benne kiégés nélkül.
Na, az efféle helyzetben érzem én potenciálisan kártékonynak, ha a szülőtől kapott támogatás mértéke olyan magas, hogy egyszerűen nem éri meg nekikezdeni az életnek.
Bocs mindenkitől hogy elcsúsztam ilyen "az élet nagy kérdései irányba", visszafogom magam. -
Simia
junior tag
válasz
zsola400 #133634 üzenetére
Mert azok a nagyszülők más korban, életkörülmények között nőttek fel.
Nem biztos hogy olyan fundamentálisan mások voltak azok a körülmények...
Volt egy rövid szakasz a II. VH után, amikor a "generációs" gazdagságnak kevesebb szerep jutott, de szerintem ez válotzik megint. Jól látszik a mindenhol csökkenő társadalmi mobilitáson, az ingatlanárakon, hogy az egyéni erőből meg szerezhető vagyon arányaiban egyre kevesebb. Megint a bevételek egyre nagyobb része tőkejövedelem, és egyre kisebb része munkajövedelem. Ha ez így marad, akkor bizony saját erőből egyre kevesebbet lehet majd elérni.
Gyerekeim sikere azon múlik majd, hogy mennyi a vagyonuk, illetve mennyit tudok beleinvesztálni az ő fejlődésébe, gyarapodásába én, az előző generáció. A vagyonukat pedig már én elkezdhetem felhalmozni (pl. azzal hogy nem költöm el FIRE-re, utazásra, szellőztetett bőrülésre, egyéb hivságokra), és ha nem halmozok fel nekik, ezzel hátrányba hozom őket.Ez szerintem pontosan a nagyszüleink modellje.
Szóval alapból én támogatáspárti vagyok. Nekem a dilemma kicsit máshol van. Ha a gyerekeimet támogatom erősen, akkor nem fognak annyira igyekezni. Végülis nem kell meggebedni; kutyaidomárként is boldog lehet az ember ha van egy jó lakása, meg valamennyi passzív jövedelme. Nehéz (lesz majd) megtalálni azt az egyensúlyt a támogatásban, ami már segít, de még nem öli el teljesen az egyéni motivációt. Sajnos túltámogatásra is is láttam példát, 45+-os rokon, sosem dolgozott, megint otthon lakik mert mindenét elbukta, csak az örökséget várja, amit szintén szét fog csapni pár év alatt... Neki pl. tök sokat segített volna, ha kibasszák otthonról amikor abbahagyta a középsulit. -
Yellow73_a
tag
válasz
ngaba #133633 üzenetére
Meg kell találni az arany középutat. Ugyanakkor a zsola400 által említett életkörülmények is erősen bejátszanak az időseknél.
Például az én szüleimnek szerencsére nyugdíjas korukra sem kell nélkülözniük, jó a nyugdíjuk, ugyanakkor egész életük során megtakarítottak. Apám pár évvel a nyugdíjas évei előtt, és első pár nyugdíjas éve alatt nagyon jól fizető állásban tudott dolgozni, ami meghozta a gyümölcsét.
Viszont az ő generációjuk nagyon is emlékszik arra a sok nélkülözésre, ami gyerek- és fiatal korukban volt jellemző. Emiatt az a hozzáállás, hogy nem költekezünk, szükség lesz még arra a pénzre. Amikor a feleségemmel kezdtük önálló életünket, akkor még nem voltak olyan jó anyagi körülményeik, ennek ellenére segítettek elindulni, igaz, még így is sok hitelre szorultunk. Az öcsém már szerencsésebb volt ilyen szempontból, ő már többet kapott. Aztán 9 év panel után építkeztünk, ebben már megint többet tudtak a szüleim segíteni. Az igazi áttörés akkor jött, amikor az öcsémék is építkeztek, miután kinőtték első lakásukat, akkor már a szüleim elég komoly tőkével tudták őket támogatni. És mivel apám úgy gondolkodott, hogy ha az öcsém kap, akkor nekem is jár, így én is kaptam, amivel én is beszálltam az öcsémék építkezésébe, amit azóta visszafizetett az öcsém. Ez a pnz pedig már arra volt jó, hogy könnyebben tudtunk egy lakást venni a gyerekeimnek, hogy az egyetem alatt ne albérletre folyjon el a pénz.
A szüleim pedig megtehetnék, hogy nagyobb lábon éljenek, de nem teszik. Azért szerencsére el-elutaznak egy-egy hosszú hétvégére, de kizárólag itthon. Viszont továbbra is tartalékolnak, többet is, mint az normális lenne. Ahelyett, hogy elmennének magán úton, mert megtehetnék,, mindent a szar állami egészségügyben csináltatnak, hiába mondjuk nekik az öcsémmel, hogy basszus költsék már saját egészségükre a pénzüket, de nem.
A másik oldal pedig a feleségem szülei. Ők világ életükben vállalkozók voltak, ezért akkor igyekeztek minimalizálni az államnak fizetendő adókat, járulékokat, és nem is igazán takarítottak meg. Így most szar a nyugdíjuk, amiből csoda, hogy meg tudnak élni, ők sem a feleségem, sem a sógorom életkezdéséhez sem tudtak igazán hozzájárulni. És most saját egészszégükre sem tudnak fordítani szinte semmit. -
Major Lion
senior tag
válasz
ngaba #133633 üzenetére
En tulzasnak erzem azt is hogy a szulok nyomorogjanak azert hogy nekunk jobb legyen. Nem varnam el a szuleimtol hogy zsiros kenyeret egyenek, csak azert hogy nekem kisebb legyen a torlesztom...persze sok szulonel pont az a gond, hogy rabeszelni se tudod egy nyaralasra, igy nottek fel, ebben a felfogasban, hogy mindent a gyerekeknek, unokaknak, ok meg nyomorognak. Kell lennie valami egyensulynak a bor uleses SUV es a gyerekek adosodjanak el kozott, nem?
-
-
ngaba
aktív tag
"Persze elfogadom, ha valaki azért gürizik haláláig, hogy az örökösök majd jól járjanak, miközben ő semmit nem élt, de én nem így működöm."
Ma már ez az általános álláspont, sőt, szerintem kezd átmenni a másik végletbe. Az én 6 általánost végzett nagyszüleim sokkal önzetlenebbek voltak a szüleimmel, mint ami manapság divat, még életükben is. Unokázás, nekik egy ezeréves Wartburgjuk volt stb., és ha jött pénz a földből, azt inkább a gyerekeknek adták. A mai mentalitással lehet, hogy bőrüléses SUV-ot vennének ők is, vagy nyaralnának valami egzotikus szigeten, a gyerekek meg adósodjanak el egy másfélszobás panelért önállóságra nevelés címszóval...
-
zsola400
aktív tag
Valakinek sikerült mostanában 07.23 DKJ-t venni? Kb. 1 hete próbálom, múlt héten írta, hogy max 10e. most nem írja mennyi az elérhető de 100e. engedett vásárolni, többet már nem enged.
Update. végűl sikerült több részletben vásárolni 400e. értékben. -
avl
senior tag
"50-60 éves kor felett már minek gyűjtögessen az ember? El kell költeni mindent a francba"
nyilvan tulzol (nálam az "El kell költeni mindent a francba" kb. azt jelenti: hamar a teljeset)
Te mire gondolsz ? milyen ütemben ? (gondolom nem arra, hogy 1 ev alatt 100%-at elkölteni, de nem is arra, hogy 1%-át évente)
ha van utódra mit/mennyit hagyni ?
mik a gondolatok ?
-
vnorbi
aktív tag
Bedobom majd oda is, de abban a topikban elég mérsékelt az értékpapír-kezeléssel foglalkozó poszt.
A SmartBróker sem opció, azt is lelövik június 30-án. Egyelőre úgy néz ki, hogy aznap leáll a tőzsdei megbízások online támogatása az OTP-nél, de ígérik, hogy év közben valamikor majd több lépésben bevezetik őket az új InternetBank és MobilBank alá.
Milyen felületen kezelhetem befektetéseimet a jövőben?
Tőzsdei megbízások
"Az OTP Bank idén több lépésben új digitális platformjaira vezeti át pénz- és tőkepiaci szolgáltatásait. 2025. július 1-től kizárólag az OTP Bank újgenerációs online csatornáin intézheti tőzsdei tranzakcióit, ha van Digitális Szerződése."https://www.otpbank.hu/portal/hu/OTPdirekt/Home_
Arra alapozom, hogy júliustól nem lehet majd tőzsdei megbízást adni, hogy a 2025.07.01-től érvényes előzetes DSZ hirdetmény is csak az állampapír, befektetési jegy és kötvény lehetőségeket listázza:
https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/DSZ_Hirdetmeny_20250701.pdf
-
Hmmz
aktív tag
válasz
vnorbi #133626 üzenetére
Az otp topikban többre mész..
Most pont van véletlen direktbróker előfizum, de az új felület felsorolja a meglévőket, de nem lehet venni, de a SmartBróker app lesz amit keresel, szerintem, de az meg mintha nem lenne PC-hez :/
Az új felületen csak állampapir, kötvény és befjegyet találtam eddig..
Akartam venni BÉTa-n SXR8-at, -az smartbroker felsorolja ha elég kitartó vagy a kereséssel, -, de ahhoz be kell fáradni.. itt megált a projekt
Csúnyán időlimites is mindkettő, még nemnéztem lehet e állitani
Majd bemegyek ha lemondom az előfizut... -
vnorbi
aktív tag
Tudom, nem vagyunk itt sokan, de aki OTP-nél tart befektetést, és használja az új InternetBank felületet, ott mit lát a tőzsdén elérhető papírokról? BÉT részvény, Xetra ETF érdekel.
Jelenleg úgy néz ki, hogy az OTPdirekt június 30-ig lesz használható, és mintha ezzel együtt lelőnék a komplett online tőzsdei támogatást is, csak állampapír és befektetési jegy tranzakciók lesznek majd, a tőzsdék elérése megszűnik. BÉT megbízást majd telefonon lehet adni, Xetráért meg mehet bankfiókba, aki privátbanki ügyfél.
-
Hmmz
aktív tag
Van másik oldala is az éremnek, nem mindenki él "csak" 50+ évig, sőt ~95% tovább szeretne, ha az egészség megfelelő.
Aztán van akinek összejön, van akinek nem.
De az biztos hogy nem szeretnék ott állni 55 évesen egy vas nélkül, hogy basszus eltapsoltam, most mi lesz még 50 évig?
Az esélyt nem tilos megpróbálni növelni/csökkenteni, különböző módszerekkel, vagy akár többel, a többit meg a természet dönti el..
Mindenkinek megvan az indoka, és nem mindenki utazás párti, én speciel szerintem pont középen vagyok ebben, de másra is el lehet kőteni a zsetont.
Van aki másban látja a boldogságot, és nem biztos hogy ő a helikopter.Aki már itt megfordul az bizonyosan átlag feletti PQ-val rendelkezik, pusztán azért mert eljutott topikig, esetleg még kérdése vagy válasza is volt.
(Ebbe vegyük bele az 1-100+ évest is)
Ez egyébként nem független "teljesen" az IQ-tól. -
Vesa
veterán
Ez nyilván a vagyon mértékétől függ. Ugyanakkor nem gondolom, hogy az utolsó fillérig az örökösökért kellene élni -én itt kizárólag a gyerekekre gondolok, mert pl. tőlem senki más nem fog örökölni, mindenkit kizártam az örökségből végrendelettel, kivéve a gyerekeimet és a feleségemet-. Az én véleményem az, hogy az induláshoz mindent biztosítani kell -iskoláztatás az egyetem elvégzéséig, lakhatás, stb., de onnantól saját lábukon kell megállni, ne az örökségre várjon senki. Persze elfogadom, ha valaki azért gürizik haláláig, hogy az örökösök majd jól járjanak, miközben ő semmit nem élt, de én nem így működöm.
-
Vesa
veterán
válasz
tomazin #133618 üzenetére
Általában nem kalkuláltok az életkorral. 50-60 éves kor felett már minek gyűjtögessen az ember? El kell költeni mindent a francba, és élvezni az életet. Pont tegnap néztem át, mennyit költöttem az utóbbi 3 évben csak utazásra. Kaptam egy kisebb sokkot, főleg, miután gyors számítással kiadta, hogy mennyi kamatot buktam, de teljesen hidegen hagy. Itt Iszonyatisztánban 50-60év felett már hullanak a férfiak mint a legyek, tehát ki tudja, lesz-e még holnap? Holtan pedig nem nagyon fogja senki nézegetni a számláit. Sokra megy vele, ha keletkezett még pár milliója csak éppen már élvezni nem tudja.
-
Lmh
őstag
válasz
tomazin #133618 üzenetére
Mondjuk attól is függ, hogy mi a cél...
Lehet ez egy módszer arra, hogy "na akkor elkezdem szépen lassan felélni a megtakarításaimat, olyan módon hogy ne legyen annyira fájdalmas és feltünő...tehát hogy nominálisan nem változik..."
Persze ebben a topikban mindenki csak megtakarít, hiszen ez a lényege a topiknak, de én megértem és abszolút legitim dolognak tartom ha valaki mondjuk elkölti a kamatot, mert azt "könnyebb" kiadni a kezéből. Mindeközben mondjuk akár havi szinten tesz a tőkéhez, azaz rendszeresen megtakarít.
Pl családban is van jómódú kezdő állampapírozó, akinek van egy csinosabb összeg állampapírokban és mindig tudatosan elköltik a kamatot. Felújítanak, csinosítgatnak a hásziendán, vásárolgatnak belőle. -
Hmmz
aktív tag
válasz
stingy2 #133613 üzenetére
VAGY
A jövőben, az idei repülőrajtnak, és a forradalmi de mintaszerű és példaértékű pozitív gazadásági beavatkozásoknak köszönhetően a Forint fogja betölteni menekülődeviza szerepét a világban.
Az arany árfolyama a huszadára esik vissza, mert mindenki forintra váltja majd..
Ekkortájt vezetik majd be egész Európában a forint használatát.
Ide fog áramlani az összes USD, EUR, JPY befektetés, óriási deflációval kell majd szembesülni, amit jegybank sem tud majd megfékezni, hiába próbálják mesterségesen tartani az árfolyamot mint Svájc 2011-2015 között
#Bindzsisztán -
stingy2
senior tag
válasz
P00By #133612 üzenetére
"A kamatot, amúgyis mindig elkölti."
Azért azt magyarázd el neki, hogy nagyon gyorsan el fog értéktelenedni a megtakarítása. A kamat max. - úgy ahogy - szinten tartja a pénze vásárlóerejét. Tehát ne csodálkozzon, ha most tud venni a megtakarításából pl egy autót, akkor 20 év múlva max egy használt biciklire lesz elég.
-
DarkByte
addikt
válasz
P00By #133610 üzenetére
Megnézed a papír ajánlattételét látod hogy 0,5% kamat prémium van rá. Hozzáadod a KSH 2024-es inflációs adathoz ami 3,7% volt kijön hogy 4,2%-ot fog kamatozni jövőre.
Szerintem megéri áttenni FixMÁP-ba vagy inkább BMAP-ba. Még úgy hogy 1% "büntipénzt" fizetsz a feltörésre is jobban jársz ha egy 6-7%-os másikba átteszed pár kattintással. (annyi hogy a FixMÁP/BMAP kamatjával negyed évente van kis plusz meló, vagy akár beállíthatod utalják ki neki bankkártyára és majd eldönti hogy elkölti vagy újra befekteti ismét) -
Lex Icon
senior tag
válasz
A Zéé #133608 üzenetére
Inkább, mint a sok kapzsi kereskedő. És ez nem türkmén, meg hasonlók. Tőlünk nyugatabbra is normálisan működnek az állami/önkormányzati lakások rendszere, ahol a fiatalok normális körülmények között, normális pénzért tudnak lakni, mert nem vásárolják fel előlük az ingatlanokat a befektetők az egekbe indukált árakért.
Tény, hogy jobb lenne egy önszabályozó piac. De ebben az országban sajnos nem működik normálisan. Igen, ez visszavezethető korábbi hibás politikai vezetésre, ami viszont a sok befolyásolható, buta emberre. -
A Zéé
addikt
-
kovaax
őstag
-
Vesa
veterán
válasz
Studi #133597 üzenetére
Nem használom a kincstári megoldást, de rettentő gagyi, ha nem lehet beállítani az összeget, aztán megbízást adni a vételre amit ennek alapján automatikusan végezne a rendszer. Ehelyett, mint az oviban, ott kell ülni a gép előtt és napjában többször manuálisan ránézni, hogy ugyan szegény agyar pógár vásárolhat-e XY papírt? Vajon hány milliárdért sikerült ezt a zseniálisan "modern" rendszert összerakni?
-
confuser
senior tag
válasz
kovaax #133600 üzenetére
Én tegnap csináltam NYESZ-t az államkincstárnál, MÁK-ot tervezek rajta tartani, 2041/A-t vagy 2051/G-t, és NYESZ-TBSZ átalakítás a cél (majd valamikor). Ha addig lesz kamatvágás, még lehet hogy "kereskedek" is vele, meglátom... Mindenesetre évi 500k befektetésért nem szerettem volna számlavezetési és egyéb díjakat fizetni, de a 100k adójóváírást sem akartam elengedni, így ez lett a kompromisszumos megoldás, részben szintén a lustaságom miatt.
Új hozzászólás Aktív témák
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RTX 5070 GAMER PC termékbeszámítással
- ÚJ- Hp Elitebook 840 G8 i5 11. gen 14" Magyar laptop / notebook- Win11
- Azonnali készpénzes AMD CPU AMD VGA számítógép felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
- Bomba ár! HP EliteBook 840 G6 - i7-8GEN I 16GB I 512GB SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- 118 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 9 7945HX, RTX 4070 - UK billentyűzet
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest