Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attis66

    csendes tag

    válasz shalafi66 #6835 üzenetére

    Azt megkérdezhetem, hogy amit csináltam a bandpass subot, a zárt részben a levegő mint egy légrugó fékezi a lágy felfüggesztésü hangszóró membránját a túllökődés ellen?
    És egyik oka, hogy a zárt rész megfelelő űrtartalmú legyen, hogy a rugóerő is megfelelő legyen?
    Ha két hangszóró izobarikusan, egymással szemben van felfogatva, egyszerre működik, akkor az ereje is megváltozik, és kevés lesz a levegő ellenállása akkora erőhöz, mint amikor egy hangszóróval működött?/ tehát könnyebben túllökődhet, ha nincs csökkentve megfelelően arányosan a zárt rész űrtartalma?/
    Vagy az hogy izobarikusan van bekötve a két hangszóró, így a a felfüggesztés is erősebb lett, kétszer olyan erős mint előtte?
    Ha nem megfelelő méretű dobozban van a hangszóró/ez mind a subwoferre értve/, mint kéne, akkor nem minden hang megfelelő erősségű, pl. ha nagyobban akkor gyengülnek a magasabb hangok, erősödnek a mély hangok, ha kisebben, akkor meg erősödnek a magasabb hangok, gyengülnek a mély hangok?

  • szaszlaci

    addikt

    válasz shalafi66 #7187 üzenetére

    Kár, hogy nem lesz már, még kérdeztem is őket meddig várható a gyártása, azt mondták, egy évig biztosan :((

    Jól hangzik, érdekel is belőle két darab (hacsak nincs valami jobb lehetőség) és f3 változatlanul 35Hz alatt lesz egy 30 literes reflexben.. (Bár ha fs alacsonyabb, akkor még mélyebbre is mehet ugyanott, nem?)
    Legkorábban egy hónap múlva, ha neked is jó.

    "Azért ezt gondold át még egyszer. :) "

    Úgy értem, a légrugó ereje kisebb, ha nyitva van. Tévedek?

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • attisss66

    csendes tag

    válasz szaszlaci #7199 üzenetére

    Persze, jogos, hogy a légrugó ereje kisebb, ha nyitva van. Csak én arra mondtam, hogy a zárt dobozban, nem csak a doboz felé kilengésben tartja rugóként a levegő, a membránt, hanem a kifelé irányban is a levegő vákumhatása miatt. Hogy arra se lökődjön túl. Jól gondolom vajon? És azon meditáltam, hogy ugyanolyan féket képez e a vákumhatás a membránra, mint a légrugó, amikor a zárt rész irányába megy a membrán.

  • szaszlaci

    addikt

    válasz shalafi66 #11005 üzenetére

    Akkor az UniBox rosszul számol, mert hangolás alatt úgy elszabadul a membrán, hogy öröm nézni. Hisz nem fogja a légrugó.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz shalafi66 #11087 üzenetére

    Folyamatos nincs is, csak pillanatnyi. Ugrik egy akkorát a membrán, ha nem fogja a lengőrendszer vagy a zárt doboz légrugója, hogy elgörbül a cséve kb.
    Egyébként azt mondtad, hogy reflexnél kisebb a membránmozgás. Arra mutattam.

    Azt mondod: "Láss, ne csak nézz!"
    Eszerint próbálok élni. Másoknak is csak javasolni tudom!

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • robi-k

    őstag

    válasz python1 #22732 üzenetére

    Felesleges izgulnod, hiszen egyrészt zárt subról van szó, így a benne lévő lezárt levegő gyakorlatilag légrugóként működik, és a sub belsejében lévő nyák alkatrészei mindenirányból egyforma nyomást kapnak - semmi bajuk sem lesz.
    Másrészt a Rytmik "D" osztályú erősítő nyákját is direkt ilyen üzemre tervezték.

  • attiss66

    senior tag

    válasz bkercso #28468 üzenetére

    Lassan befejezem a hangfaltuning projektet. Egy dolgon viszont elgondolkodtam. Reflex helyett zárttá tettem a rendszert. Shalafi azt írta, hogy maximális csillapítással is 0.9 lesz a Qtc. Arra gondoltam, hogy nagy hangerőnél nagy lesz a nyomás a dobozban és nem fog e az akkor torzítani. Na majd kiderül. Ha torzítana, olvastam róla, hogy 8-10 mm-es lyukak fúrásával ezt lehet szabályozni. Azt is írták, hogy ha tüske van a dobozok alatt az aljára is lehet furkálni a lyukakat, inkább akkor oda, mint látszó helyen.
    Kérdés az, hogy ez így van e, hogy ezzel a "nyomáskiegyenlítéssel" egyensúlyba hozható e rendszer és kell e az egyáltalán. A másik, hogy a lyukfúrásokkal elronthatok e valamit a hangzáson, a mostmár teljesen zárthoz képest. Amúgy a lyukfúrásokkal a Qtc lejjebb menne? merthogy lazább lenne a légrugó,

    Mindenesetre először kipróbálom hogy szól a rendszer és annak függvényében lehet majd korrigálni.

    [ Szerkesztve ]

  • attiss66

    senior tag

    válasz shalafi66 #28509 üzenetére

    "De zártban nagyobb a kitérés mindig, mint egy jól hangolt b-reflexben."

    Ez hogyhogy így van? A zártban légrugó van, amit úgy gondoltam nem enged olyan nagy kitéréseket, mint a reflexben. Persze akkor, ha nem optimális a térfogat. Mertha optimális lenne a térfogat/Qtc=0.7/, akkor megfelelő mélyeket is adná, nem?

    magery:

    persze, azt majd a rendszerben működés közben derül ki, hogy mit is csináltam a hangfalakkal. :D
    A forrasztás elgondolkodtatott. Ráteszem a sarut és azon az oldalán, ahol látszik a hangszóró csatilemeze, hozzá lehetne forrasztani.
    Kérdsé, hogy a magasat nem égethetem e le túlmelegítéssel. Ugyanis egy AKG fejessel jártam már úgy, hogy addig forrasztgattam, hogy lefüstölt az egyik hangszóró :D Egy nagy durung forrasztópákám van/a tarfós forrasztót leégettem régebben faégetős festészettel :D, be kell ruházni egy másik trafós forrasztóra/

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz topaz45 #31349 üzenetére

    Még mindig a reflexcsőhöz.

    Adott hangdobozterv (légrugórendszer, hangszórók, hangolás...) mentén "kénytelen vagy" előre eldönteni, hogy hány Hz-re akarod hangolni a reflexnyílást. Ezt tehát optimális esetben nem utólagos meghallgatásos szabályozással döntöd el (főleg nem a shalafi nick - fogalom, és ez egy duplafedelű vicc - szerint), hanem a hangdobozterv egzakt kiszámolt része, hogy hány Hz-re akarod hangolni a reflexnyílást. A hangdobozterv egzakt része annak kiszámolása, hogy hány Hz-re akarod hangolni a reflexnyílást. A hangdobozterv részeként ki kell számolni, hogy az adott hangdobozterv mentén milyen reflexhangolások jöhetnek szóba a lehetséges jósági és egyéb paraméterek mentén, és azok közül melyiket választod az előnyei-hátrányai alapján. A hangdobozterv részeként kiszámolod és eldöntöd, hogy milyen reflexhangolást tartasz optimálisnak az adott hangdoboztervhez. És arra a frekvenciára hangolod a reflexnyílást. Nem fontos szabályozható hosszúságú reflexcsövet venned, mert nem akarod utólag szabályozni meghallgatásos élmények mentén - a shalafi nick pedig főleg nem akarja.
    Vehetsz szabályozható hosszúságú reflexcsövet, semmi akadálya, de drágább és rosszabb (hang)minőségű. Nem fontos, nem érdemes. Nincs rá szükséged. Hiszen a hangdobozterv részeként előre egzaktul kiszámoltatik, hogy mi legyen az adott hangdoboztervhez az általad optimálisnak eldöntött reflexhangolás, tehát a hangdobozterv részeként előre tudod, hogy hány Hz-re hangolt reflexcsöve(ke)t akarsz.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #31351 üzenetére

    Ez teljesen értelmetlen. Nem értesz hozzá. Nem így működik a dolog. Ez csak össze-vissza szöveg, konkrétumok és tudás nélkül.

    A légrugórendszer nem létező kifejezés, a reflexcsőnek nincs hangminősége, a hangsugárzók hangolása pedig teljesen más folyamat. Ezek mind tárgyi tévedések. Lentebb írom a helyes megoldást topaz45-nek.

    (#31352) topaz45
    Dehogy is, annak semmi értelme. A leírásnak sem, amit kaptál. Egyetlen program sem képes rá, nem is arra készültek. :) A reflexcső hangolása pontosan csak méréssel állítható be, de akár meghallgatások után is módosítható. Mindig a helyiséghez-elhelyezéshez kell igazítani, és nem előre kiszámolni, valamilyen paraméterek alapján. Kiszámolni eleve nem lehet, maximum modellezni.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #32112 üzenetére

    Helyes szót alkalmaztál - a kontextusból pedig egyértelmű volt, hogy a zárt és a reflex rendszer közötti légrugójelleg-különbségre vonatkozott a kérdés.

  • shalafi66

    veterán

    válasz Dißnäëß #32113 üzenetére

    Szerintem használd fel. :)

    #32114 kammerer
    A ferrofluid nem a hangminőségre, hanem a hangszórók paramétereire hat. :) Annak, hogy utána valaki elképzeli, hogy szerinte romlott a hangminőség, természetesen semmi akadálya, az egésznek csak az egyéni fantázia szab határt. :)

    #32114 kammerer
    A légrugójelleg nem létező kifejezés. :)

    #32112 szazbolha
    Értelmetlen az engedékenységet behozni a képbe, egyrészt b-reflex doboznál ez a paraméter sehogyan sem értelmezhető. :) Másrészt nem ettől függ a hangszórók egymástól eltérő viselkedése, hanem a mélytartomány fázisától (vagy inkább bode diagramjától), nagyjelű viselkedéstől. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • #71562240

    törölt tag

    "A légrugójelleg nem létező kifejezés."
    Nemhogy létező, nemhogy "A" létező, de természetszerűleg az emberünk által itt is rendszeresen propagált írások szerzői is használják lépten-nyomon. Ami azért is érdekes, mert ilymódon eleve emberünk is használja lépten--nyomon, hiszen némelyik szóbanforgó szerző írásának megkomponálásában maga is részt vett légrugóstul.

    "Értelmetlen az engedékenységet behozni a képbe, egyrészt b-reflex doboznál ez a paraméter sehogyan sem értelmezhető."
    Hát már hogyne lenne értelmezhető, emberünk is természetszerűleg lépten-nyomon értelmezi.

    "Másrészt nem ettől függ a hangszórók egymástól eltérő viselkedése"
    Hát már hogyne ettől függne adott konkrét - ezáltal adott konkrét paraméterekkel bíró - hangszóró eltérő viselkedése elsősorban - amint azt természetszerűleg emberünk is lépten-nyomon eszerint tárgyalja, ha önként szövegez és nem reakcióként. Ugyanazon hangszóró(k) önmagától (egymástól) eltérő viselkedéséről van szó, nem különféle hangszórókról különféle paraméterekkel.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #32120 üzenetére

    :) Ezek alapján nálad is hiányos a rálátás. :)

    A kisebb középhangszóró (nem sugárzó, mert az a Csernobil melletti erdőben lapuló nyuszika, ő tényleg sugárzó) rossz ötlet, ugyanis valószínűleg nem elég az érzékenysége a mélyközéphez. Már az SPH-5M is határeset.

    Dobozméretező program nem létezik. Hangdoboz modellező program inkább. Azok mögött viszont nem emberek, és fejek, hanem függvények "állnak". :)

    Az SPH-8M nem zárt dobozba való. :) Alapból b-reflex inkább. Természetesen zártban is működik, de zártban alacsonyabb a terhelhetőség és kisebb a max. hangnyomás mélytartományban. Ha valaki bulizni akar vele, ahhoz pont nem jó a zárt doboz. :)

    A doboz négyzetes alapja butaság. Lehetőleg egyik oldal se legyen a másik egész számú többszöröse, alapvetés. A lapos doboz sem jelent semmi speciálisat, pont ugyanúgy működik, mint egy nem lapos. :) Ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá.

    Leginkább másféle hangszórókkal, és nem három, hanem kétutas hangsugárzó lenne a jobb megoldás. :)

    #32122kammerer
    :DDDDDDDDD Jézusom. :) Látom teljes a káosz.
    Arról volt szó, hogy a Mission 753-ban egymáshoz közel, azonos hangszórók működnek eltérő dobozokban. :D Nem a hsz.paraméterek eltéréseiről beszélgettetek.
    Amúgy meg dackorszak. xD Nem és akkor sem, és csak azért sem. :DD

    Sosem írtam le azt a szót, hogy légrugó. :D Amúgy. Nemhogy még légrugójelleg. :D Hahah.

    [link]
    Úgy látom, elég konzisztens a véleményem. :D

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • #71562240

    törölt tag

    "középhangszóró (nem sugárzó, mert az a Csernobil melletti erdőben lapuló nyuszika, ő tényleg sugárzó)"
    Ezt már ugyebár leszögeztük, hogy hivatalosan középsugárzó hangszóró, rövidítve középsugárzó. És csak és csakis azok számára megengedett a középhangszóró mint pongyolaság, akik nem akarnak hazug módon passzionátusan belekötni a szakmailag helyes használatba. Tehát hiába érkezik már ezredszer a hazugság, a szaknyelv középsugárzó hangszóró, rövidítve középsugárzó. Minden egyéb pongyolaság csak azoknak megengedett, akiknek.

    "rossz ötlet, ugyanis valószínűleg nem elég az érzékenysége a mélyközéphez"
    Vagy nagyobb az érzékenysége. Vagy valószínűleg kb. ugyanakkora.

    "Dobozméretező program nem létezik. Hangdoboz modellező program inkább."
    No comment. Önmagáért beszél.

    "Azok mögött viszont nem emberek, és fejek, hanem függvények "állnak".
    A probléma ugyebár az volt, hogy mindegyik mögött MÁS függvények állnak - tehát az azokat megfontoló emberek.

    "Az SPH-8M nem zárt dobozba való. :) Alapból b-reflex inkább."
    Inkább fordítva. Ennél sokkal-sokkal-sokkal besszreflexebb hangszórókat nem akart emberünk reflexdobozba rakni, ha kammerer javasolta hozzájuk a reflexdobozt.

    "Ha valaki bulizni akar vele, ahhoz pont nem jó a zárt doboz."
    Vagy éppen jobb, sok szempontból is - például biztonsági szempontból, például basszusátviteli szempontból, lásd kevésbé meredek felüláteresztő szűrő a zárt doboz, ami a bulihoz igencsak jól jöhető szubbasszusban bőségesen kompenzálja az előbb kezdődő hangnyomáscsökkentését a mélysávban... satöbbi. A kérdező egyébként nem alapvetően bulizni akar vele, hanem hogy ha bulizik vele, akkor kivételként nem a falon lenne, ahol egyébként a kérdező szándéka szerint lenne a mindennapi használatában.

    "A doboz négyzetes alapja butaság. Lehetőleg egyik oldal se legyen a másik egész számú többszöröse, alapvetés."
    Khm..., nem alapvetés, az pedig főleg nem alapvetés, hogy az egyszeres szorzó az egy egész számú többszörös szorzó. Számos hangdoboztervező tervez négyzetes alapú hangdobozt, és emberünk állításával ellentétben nem azért, mert a hangdobozgyárak eleve és en bloc hülyék, hanem mert általában nem hülyék.

    "A lapos doboz sem jelent semmi speciálisat, pont ugyanúgy működik, mint egy nem lapos. Ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá"
    Nem igaz. A specialitásuk miatt nagyon ritka a lapos hifi hangdoboz, pedig sokkal praktikusabban helyezhetők el a zeneszobában, mint a nem laposak. Nem véletlen, hogy a professzionális felhasználásban jóval nagyobb az arányuk, a praktikus elhelyezhetőség miatt.

    "Látom teljes a káosz.
    Arról volt szó, hogy a Mission 753-ban egymáshoz közel, azonos hangszórók működnek eltérő dobozokban. :D Nem a hsz.paraméterek eltéréseiről beszélgettetek."
    Ezt én mondtam, hogy azonos hangszórókról van szó, és emberünk kezdett különböző hangszórók különböző paramétereire utalgatni - ezért hívtam fel a figyelmét én, hogy azonos hangszórókról van szó.

    "Amúgy meg dackorszak. xD Nem és akkor sem, és csak azért sem. :DD"
    Örülök, hogy végre elismerted, hogy mit csinálsz.

    "Sosem írtam le azt a szót, hogy légrugó. "
    Én nem is mondtam ilyet. Azt mondtam, hogy emberünk helybenhagyta, hogy légrugó. Ebben a fórumban is helybenhagyta mindig, amikor a liblingjei mondták, és az általam említett honlapo(ko)n is, amelyek szövegének komponálásában emberünk mint említettem részt vett és helybenhagyott.

    "[link]
    Úgy látom, elég konzisztens a véleményem. :D"
    Konzisztens, ha kammererről van szó. De ha más mondja, hogy légrugó, akkor éppen az ellenkezője emberünk véleménye, azazhogy szó sem esik olyasmiről, hogy ne lenne légrugó, hanem akkor természetszerűleg van. Ebben a fórumban is link és az általam említett honlapokon is természetszerűleg helybenhagyattatik emberünk által (természetszerűleg, hiszen praktikus, mindenhol használt szakkifejezés, csak és csakis akkor nem létező, ha kammerer használja). Én egy-kétszer kimutattam, legutóbb a minap, hogy emberünk egy-két napon, de egy-két órán belül is totálisan képes ellentmondani önmagának aszerint, hogy önkéntesen beszél vagy ha bizonyos emberekre reagál. Én háromszor azt is kipróbáltam korábban, hogy konkrétan, szó szerint idéztem mondatot az emberünk által rendszeresen itt is etalonként (hiszen emberünk konzultatíve részt vett benne) propagált Subvoice honlapról (ha tetszik Subvoice honlapjáról), és mindhárom esetben konkrétan az volt emberünk reakciója a konkrétan Subvoice-ról konkrétan idézett mondathoz, hogy az csacsiság, butaság, szamárság, kammerer nem ért hozzá, olvasson kammerer Subvoice-ot a témában, ott helyesen van. Értsd, a konkrétan a Subvoice-ról konkrétan idézett mondathoz mondta konkrétan emberünk, hogy kammerer olvassa el a helyes mondatot a Subvoice-on. Lásd még légrugó például az "etalon" Subvoice-on, emberünk által ott is természetszerűleg helybenhagyva. Erről beszéltem. Konzisztens az a vélemény, csak homlokegyenest másképp, ha kammerer mondja, és ha liblingje mondja. Ha liblingje mondja, akkor természetszerű fogalom a légrugó emberünk számára is, akkor soha nem derül ki, hogy ez egy nemlétező fogalom - de ezt csak a szociálpszichológia kedvéért jeleztem, hiszen elvileg magától értetődően no comment lenne az ügy, annyira hipermillió helyen használtatik a szakirodalomban magától értetődően a légrugó terminus technicus.

    Mára ennyit a tudomány és technika újdonságaiból.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #32130 üzenetére

    :D Hangszóró amíg beépítetlen. Hangsugárzó, a sugárzásjavító foglalatba épített hangszóró. Ez a hivatalos definíció. :)
    A sugárzó kifejezést, a valódi tudás nélkül nagyot mondani akaró kereskedők vezették be a hangszórókra. :)

    xD Nem talált. 86,1951179716652dB@1W Ez kevesebb, mint a mélyközép 89dB@1W érzékenysége. Miért kell ellenkezni amikor egyértelmű dolgokról van szó. :)

    "A probléma ugyebár az volt, hogy mindegyik mögött MÁS függvények állnak - tehát az azokat megfontoló emberek."
    Hjaj. Ez hozzá nem értés. Ugyanazokat a helyettesítő képeket használja mindenki a hangsugárzók mélytartományának modellezésére. :) Ez nem úgy működik, hogy valaki kitalálja és az ő programja majd csak azért is más módon közelíti meg a zárt dobozt mondjuk. :D Lehetne persze, de ha jól csinálja, ugyanarra az eredményre kell jutnia az ő programjának is, egyébként hibás volna.

    SPH-8M
    A T-S arány miatt b-reflex. Nem az EBP érték a döntő. :) Nagy az együttmozgó tömeg, és elég erős elektromosan, emiatt alapból b-reflex jut eszembe róla. :)

    :) Adott hangszóróval mindig kisebb a membránkitérés jól méretezett b-reflex dobozban, mint zártban.

    :DDD Négyzetes. Ok. Aki olyat tervez semmit nem tud az állóhullámokról. Aki egyetért vele, az sem.

    :D A légrugó még oké lehet, bár sztem elavult kifejezés, de a légrugójelleg, vagy légrugórendszer, értelmetlen katyvasz. :D Nincs ilyen szó.

    :D Valószínűleg valamit félreérthettél. :) Kerülök minden személyeskedést fórumban. Amit írsz biztosan nem történt meg úgy, ahogy felidézted. Lehet idézni egy helytálló mondatot és lehet félreértelmezni is egyszerre. Sajnos gyakran előfordul nálad ez a jelenség, valószínűleg a nem biztos, félinformációkra és sokszor hiedelmekre épülő elektroakusztikai tudásod miatt. Bár ezt én már nem hiszem, hogy szeretném boncolgatni. :) Mindenesetre elnézést kérek, ne haragudj, ha számodra ez így jött át. Én nem gondoltam ilyesmit sosem. Ezek nem személyfüggő dolgok. :)

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • #71562240

    törölt tag

    ":D Hangszóró amíg beépítetlen. Hangsugárzó, a sugárzásjavító foglalatba épített hangszóró. Ez a hivatalos definíció. :)"
    Nem. Beépítés után és alatt és előtt is hangszóró, beépítés előtt és alatt és után is megjelöléssel, hogy mely frekvenciasávot sugárzó hangszóró. Például magassugárzó hangszóró - röviden például magassugárzó. Mégegyszer leszögezzük, hogy bárki, bármikor a legteljesebb nyugalommal hívhatja akár magashangszórónak is. Bárki, kivéve azt, aki azt állítja, hogy az a helyes szaknyelvileg. Ugyanis nem az a helyes szaknyelvileg, hanem a magassugárzó hangszóró a szaknyelv, függetlenül attól, hogy beépítetlen vagy beépített állapotában beszélünk róla. Minden egyéb pongyola, amely pongyolaságokról én többször leszögeztem, hogy ha értjük a jelentésüket, semmi gond nincs velük - amíg valaki nem akarja a pongyolaságot szaknyelvvé tenni csak avégett (Kanadában avégütt), hogy ellentmondani próbáljon kammerernek, amikor ő a valóban szaknyelvet használja. Bárkinek, bármikor magashangszóró, ha neki úgy tetszik - bárkinek, kivéve a gyevi bírót, aki csakazértis.
    "Hangsugárzó, a sugárzásjavító foglalatba épített hangszóró"
    Nem. A hangsugárzó a hangdoboz, hangfal, hangpanel, fejhallgató, fülhallgató... általánosított megnevezése.

    "A sugárzó kifejezést, a valódi tudás nélkül nagyot mondani akaró kereskedők vezették be a hangszórókra. :)"
    Egy fenét. Újfent terelés, egyáltalán nem igaz. A szakma alakította ki közmegegyezésre a magassugárzó hangszóró terminust - terminus technicusként, azaz tudományos nyelvi elemként. Aztán, ha valaki magashangszórónak hívja, tegye - kivéve a gyevi bírót, aki csakazértis.

    "xD Nem talált. 86,1951179716652dB@1W Ez kevesebb, mint a mélyközép 89dB@1W érzékenysége. Miért kell ellenkezni amikor egyértelmű dolgokról van szó. :)"
    Mi nem talált?! Micsoda "86,1951179716652dB@1W" érzékenységű?! Nem határoztuk meg, hogy mely konkrét hangszórót javasolnánk az SPH-5M helyett, tehát honnan tudjuk egy nemlétező hangszórónak a nominális érzékenységét tizenhárom tizedesjegyig?! Hát még hogy az is megeshet, hogy a nekünk fontos frekvenciaintervallumban, amelyen a hangszóró jól érzi magát, akár sokkal magasabb az érzékenysége? Tudjuk, hogy a nominális érzékenységi adat mennyire csak egy képzetes valami.
    Nem mellesleg vegyük példának a kérdező által kiválasztottakat, az SPH-8M-nek 89dB-t ad meg a gyártó nominális érzékenységként, adott frekvenciamenet mellett. Az SPH-5M-nek 88db nominálist ad meg a gyártó, miközben a gyártó által megadott hangnyomásgörbén a felhasználásához fontos frekvenciaintervalumban a kisebbik 89dB-en halad, a nagyobbik meg 90dB-en (persze 100Hz alatt törvényszerűen lekonyulva). Azt a 89dB-t egy megfelelően kiválasztott, kicsit kisebb, ezáltal "középsugárzóbb" középsugárzó is tudhatja - vagy magasabbat is, ha az lenne a cél. Nem választottunk még az 5M-nél kisebb középsugárzót, tehát sehány tizedesjegyig nem tudjuk a nominális, hát még a valós érzékenységét - sem.

    "Hjaj. Ez hozzá nem értés. Ugyanazokat a helyettesítő képeket használja mindenki a hangsugárzók mélytartományának modellezésére. :)"
    Ha így lenne, és ha nem különböznének a függvények paraméterei, akkor nem adnának különböző eredményeket a különféle szoftverek. Különböző eredményeket adnak, tehát más függvények, más paraméterekkel - aszerint, hogy az emberek hogyan paraméterezték őket.

    "Ez nem úgy működik, hogy valaki kitalálja és az ő programja majd csak azért is más módon közelíti meg a zárt dobozt mondjuk. :D Lehetne persze, de ha jól csinálja, ugyanarra az eredményre kell jutnia az ő programjának is, egyébként hibás volna."
    A különböző szoftverek más eredményeket adnak, tehát más emberek adnak más eredményeket, amíg nincsenek a tárgyban önfejlesztő algoritmusok, MI-k - egyelőre nincsenek (más szakterületeken már vannak, a hangdoboztervezésben még nincsenek).

    "SPH-8M
    A T-S arány miatt b-reflex. Nem az EBP érték a döntő. :) Nagy az együttmozgó tömeg, és elég erős elektromosan, emiatt alapból b-reflex jut eszembe róla. :)"
    Amikor nem is olyan rég az ennél sokkal-sokkal-sokkal-sokkal-sokkal-sokkal-sokkal-sokkal-sokkal... "elektromoserősebb", T-S arányúbb, fluxusosabb, merevebb felfüggesztésű, Qts-esebbes... típust reflexnek valónak mondtam (mert az tényleg az volt), akkor valamiért zárt "jutott emberünk eszébe róla" - márminthogy kategorikusan zártnak mondta. Most is már egy adag finomodás a "jutott eszembe róla" a kategorikusan basszreflextől oldalazva.

    ":) Adott hangszóróval mindig kisebb a membránkitérés jól méretezett b-reflex dobozban, mint zártban."
    A rezonanciafrekvencia felett. Az alatt meg éppen ellenkezőleg. Tehát ez vegyes. Egyéb okok miatt (lásd még például légrugó jellege) pedig összességében általában a zárt hangdoboz védettebb az ellen, hogy a mélynyomójának a mozgótömege átröpüljön a szobán a szomszédba. Valamelyest általában biztonságosabb a zárt - persze egyik se biztonságos az abszurd házibulihasználat ellen, de a zárt biztonságosabb szokott lenni repülanehézkőügyileg.

    ":DDD Négyzetes. Ok. Aki olyat tervez semmit nem tud az állóhullámokról. Aki egyetért vele, az sem"
    Ez természetes, hiszen itt már régóta tudjuk, hogy a hangdobozgyártók egytől egyig en bloc és ab ovo hülyék, hozzánemértők, alkalmatlanok, értelmetlenek, felkészületlenek, tudatlanok... Kivéve az egyetlenegy gyevi bírót, a special one-t - emberünket.

    ":D A légrugó még oké lehet, bár sztem elavult kifejezés, de a légrugójelleg, vagy légrugórendszer, értelmetlen katyvasz. :D Nincs ilyen szó."
    Egyszer láttam egy ennél is nagyobb terelést. Egyszer. Egy könyvben.

    ":D Valószínűleg valamit félreérthettél. :) Kerülök minden személyeskedést fórumban. (....) Bár ezt én már nem hiszem, hogy szeretném boncolgatni."
    Khmmm... Hány fórumban az AVX-től az audiodiyersig, hány fórumtárs előtt hányszor mentegetőzve hányszor olvastam ezt eddig emberünktől... Nem egyszer. Nem kétszer. (És azokban a fórumokban meg is voltak a következményei... - rendben, ne boncolgassuk.)

    "Lehet idézni egy helytálló mondatot és lehet félreértelmezni is egyszerre. Sajnos gyakran előfordul nálad ez a jelenség, valószínűleg a nem biztos, félinformációkra és sokszor hiedelmekre épülő elektroakusztikai tudásod miatt."
    Khmmm... Hány fórumban, hány fórumtárs előtt hányszor mentegetőzve hányszor... - ne boncolgassuk... Jobb dolgom is van.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    "Kapsz egy javaslatot, (...) De az nem egyenlő az ideálissal. :) (...)
    "A programok arra készültek, hogy megmutassák, egy adott T-S adatsor mellett mi fog történni egy adott dobozban. Választani neked kell. :)""
    Ez is mindig mekkora egetverő csacsiság, amikor kammerer ír a választási lehetőségekről. Olyankor csak egyetlen lehetőség van, olyankor nincs választási lehetőség a tervező-felhasználó számára.
    Ám ha nem a gyevi bíró emleget optimális hangolást, lásd most szazbolha alapozása az etalon Subvoice-ra, akkor nincs optimális hangolás, akkor (a) Subvoice-hoz van küldve az optimális hangolást emlegető - hiába emleget Subvoice is olyat. Álmomban két macska voltam és játszottam egymással...

    "Ezek, amiket kérdezel, többek között subvoice-nál le vannak írva. :) Elolvashatnád ott is."
    "A Vas (...) semmilyen összefüggésben nincs a szükséges doboz térfogatával. :)"
    Akkor nézzünk aktuálisan erre emberünk etalonjának, a Subvoice becenevű által írt Subvoice című honlapnak a szövegéből szemelvényeket:
    ------------------------------------
    "A zárt doboz "klasszikus" hangolása az akusztikus felfüggesztés. Ekkor a doboz térfogata (Vb) = Vas/3. A doboz légrugója keményen fogja a membránt, sok esetben ezzel már eleve ideális hangolás adódik."
    "Qtc-nek vannak "kitüntetett" értékei." [Ez is mekkora csacsiság volt, amikor kammerer mondta, egyike azon említett helyzeteknek, amikor a szociálpszichológiai kísérletként Subvoice-tól idéző kammerer Subvoice-hoz lett irányítva olvasni]
    "0,5-nél lesz legjobb a tranziens átvitel. Ekkor a hangnyomás a törésponti frekvencián 6 dB-el alacsonyabb a névlegesnél. A következő kitüntetett érték a 0,707, ekkor Fb = F3, a törésponti frekvencián a hangnyomás 3 dB-el alacsonyabb a névlegesnél. Ezzel a hangolással érhető el a legalacsonyabb alsó határfrekvencia. A tranziens átvitel csupán enyhe túllövést mutat. Qtc = 1 esetén a törésponti frekvencián a hangnyomás megegyezik a névleges hangnyomással, viszont nem sokkal felette megjelenik egy 1,25 dB-es kiemelés (csúcs)."
    [Ugyebár adott jóságú és fs-ű hangszóró mellett a kívánt hangolt jóságú és fc-jű hangdoboz méretét úgy kapjuk meg, hogyaszongya Vb=Vas/(fcnégyzet/fsnégyzet-1)].
    "Reflex dobozba jellemzően a Qts = 0,4 alatti hangszórók építhetőek, de mint mindig, itt is vannak kivételek. A klasszikus méretezés szerint ha Qts = 0,383, akkor a dobozméret (Vb) = Vas * 0,707, a rendszer és a cső hangolási frekvenciája (Fb/Fp) pedig megegyezik a a hangszóró rezonancia frekvenciával."
    -------------------------------------
    De hát persze, ha nem a gyevi bíró elemzi a Vas összefüggéseit, akkor semmilyen összefügésben nincs a Vas a kiszámolandó kívánatos dobozmérettel. No de hát persze, annak a pneumatikus rendszernek a térfogategyenértékese hogyan is lehetne már összefüggésben a célként kiszámolandó pneumatikus rendszer térfogatával - csak úgy önmagában lóg a levegőben a Vas, ki tudja mi célból, dísznek, ha nem a gyevi bíró elemzi a Vas összefüggéseit, hanem más. Hogy (a) Subvoice is azt mondja, amit a Subvoice-hoz utalt mások mondtak..., az... izé... majd ki lesz magyarázva.

    Ennyit erről, menjünk értelmes dolgokat végezni. Nem érünk rá gyűszűvel tengert merni.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #32194 üzenetére

    "vannak neves gyártók 10-en ezer dolláros csodahangfalakkal és ott nincs lekerekítve semmi."
    Nagyon ritka, hogy ilyesmivel törődnek a gyártók, még az audiofileknél is ritka. Például ha tesznek bele háromszöglécdarabokat, akkor is inkább a szerkezet, a ragasztás szilárdsága céllal, és akkor csak járulékos hatás, hogy javítja belül az akusztikát. Pedig nem nagyon bonyolult dolog, nem nagyon növeli meg a tervezési-gyártási költséget, de nem veszik annyira komolyan, hogy erre is figyeljenek - tisztelet a kivételnek, szó szerint tisztelet. De ugyebár kívül sem általános a lekerekítés, pedig ott elvileg még fontosabb lenne.
    Ipar, termelékenység.

    "Ez az "Fc", hogy értelmezhető BassReflex doboz esetén?
    Zártnál értem, de BR-nél nem."
    Az alábbiak nem érdekesek akkor, ha úgy mondom, hogy DjTaRsY dobozához jó lenne az Fb-t tudni. Ez esetben csak rálátásos érdekesség vagy érdektelenség, hogy Fc-je van a reflexdobozban is a légrugónak, azaz a kettős rezgőrendszerben a dobozlevegőnek, mint a kettős rezgőrendszer félautonóm egyikének (a másik ugyebár a reflexcső). Tehát dolgozzunk az Fb-vel, és akkor az alábbi fejtegetés csak azért van, mert kérdezted az Fc értelmezhetőségét.

    Értelmezés - és kitekintés:
    A reflex doboz a zárthoz képest kettős pneumatikus rendszer, a dobozban rezgő levegő és a reflexcsőben rezgő levegő. Egyik se független egymástól, az autonómiájuk részleges, de van nekik, a reflexdoboz belső levegőjének is van saját önálló pneumatikai szerepe, és ez (legalábbis számomra) fontos, mert az Fb része, amely Fb-n keresztül ugyebár egyebek mellett a reflexcső hatékonyságának is része és a mélyhangszóró rezonanciájának is része... (Ehhez járul ugyebár például a doboztest pneumatikája-rezonanciái, rezonanciafrekvenciája.) Ha pontosan akarunk tervezni (itt nem szokás, de ez nem mindig baj), akkor az adott hangolású reflexcsövön kijövő levegő hangnyomása nem csak a reflexcső hangolásától függ, hanem a dobozban levő levegő "félig autonóm" rezgőrendszerének hangolásától is, a doboztest rezgőrendszerétől is (a doboztest is egy pneumatika)... valamint a kőfaragók és balettáncosok. Ha egy reflexdobozt megnagyobbítunk úgy, hogy egyébként minden más azonos (a falvastagság is), akkor lejjebb fog menni a rezonanciafrekvenciája a doboztestnek is, de a benne "félig autonóman" rezgő levegőnek is, a hangszórónak is..., az egész hóbelevancnak is - lesz belőle Fb plusz a dobozrezonanciák plusz a kőfaragók és balettáncosok. Ugyebár nem ugyanúgy alakul, mint a zártnál, hanem úgy, hogy belevendő a részben nyitottsága a dobozban "félig autonóman" rezgő pneumatikus levegőrendszernek (részben nyitott, nem open baffle, tehát van a dobozlevegőnek önálló szerepe, autonómiája is, ergo Fc-je is, ami pedig kölcsönhat a reflexcső munkájával is - az Fb részeként).
    Ha mondjuk 40Hz-re hangolt reflexcsövet teszel egy akkora dobozba, mint DjTaRsY-é, akkor az valamekkora hangnyomással lesz valamennyire hatékony reflexcső a 40Hz környékén - optimális esetben megközelíti a 6dB hangnyomásemelést a hangolási frekvenciáján. Ha ugyanebben a rendszerben csak a dobozméretet megnöveled, akkor lejjebb hangolhatod a reflexcsövet, megőrizve a hangnyomásemelési hatékonyságát. Tehát a reflexcsövet nem csak önmagához érdemes hangolni, hanem figyelembevéve, hogy mennyire tudjuk kihasználni vele a dobozűrtartalmat és a hangszórót - nem mondok ezzel semmi újat, csak végigviszem a gondolatmenetet. A 19literes dobozba ugyebár nem valószínű, hogy érdemes 25Hz-re hangolt reflexcsövet tenni, akkor se, ha 25Hz-et szeretnél legjobban erősíteni, mert nemhogy 25Hz-en, 40Hz-en is kevésbé lesz hatékony a reflexivitása (magyarul halk lesz a reflexcső). A 100literes, alacsonyabb rezonanciájú rezgőrendszert, amelynek esetleg éppen 25Hz a rezonanciafrekvenciája (itt már ugye Fb-ről van szó), a 25Hz-re hangolt reflexcső tudja legjobban kihasználni hangnyomásemelésileg.

    Gyakorlati példa, hogy miért mondtam DjTaRsY-nak, hogy jó lenne tudni az Fc-t, ami helyett legyen az Fb, és akkor nincs zsezsegés.
    A kétutas, tízliteres (bruttó 11), reflexes kisdobozom kb. 56Hz Fb-jű. A 13centis közép"mély"sugárzó hangszóróm 56Hz Fs-ű. A reflexcső 56Hz-es hangolású. Ugyebár szándékosan esik egybe a három rezonanciafrekvencia, lásd hangolás versus tranziens viselkedés, de hát ugye, ez nem valami drabális mélyátvitelt tud eredményezni, szeretném a reflexcsővel jobban megtámogatni a szubmélyeket. Szeretném 25Hz-re hangolt reflexcsővel használni. Nem érdemes, vesztek vele, mert ugyan 25Hz-et fog leginkább emelni az a reflexcső, de alig-alig hangnyomással. Az 56Hz-re hangolt reflexcsövem ellenben annyit emel 56Hz "középponttal", hogy esetleg a 25Hz reflexhangnyomása se lesz alacsonyabban, mint a 25Hz-es csővel lenne, de ha alacsonyabban is lesz, tudomásul kell venni, hogy ez az élet. Ha ellenben hozzátoldanék még 90 liternyi hangdobozűrtartalmat, akkor szépen ki tudnám használni 25Hz-es reflexcsővel, úgy lenne "hangereje" a 25Hz-es reflexcsőnek. Ugyebár azért nem teszem nagyobb dobozba a kis hangszórót, mert végzetesen elrontanám vele az ő és a rendszer tranziens viselkedését, hiszen még ez a 10-11 literes Vb is éppen a Vas, tehát így is rosszabb a hangszóró tranziens viselkedése, mint az optimális 7-8 literrel lenne.

    De mindez nem érdekes, dolgozzunk Fb-vel, és akkor nincs hepaj.

Új hozzászólás Aktív témák