Hirdetés
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Vivaldi (böngésző)
- Windows 11
- Milyen NAS-t vegyek?
- Nagyon zavarja a brit hatóságot az Apple Safari böngészője
- Proxmox VE
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Bitcoin topic
- Fizetős szoftverek ingyen vagy kedvezményesen
- Vírusirtó topic
Új hozzászólás Aktív témák
-
4D4M
senior tag
válasz
Sanyacrew #1894 üzenetére
Kicsit kellemetlen dolog ez, mivel a dolog jellegéből fakadóan várhatóan nem fog versenytárs termálvíz szolgáltató érkezni a házadhoz, így ha egy profitorientált vállalkozásról van szó, akkor annyit mond az árra, amennyit nem szégyell. Erre nem alapoznám a házat, de mint kiegészítő vagy B opció érdemes számolni vele. Az lenne a korrekt, ha hőmennyiségmérő lenne felszerelve mindenkinek.
A használt melegvízet vissza kell juttatni a földbe ezért aki ezt a megoldást választja a kert végébe egy kutat kell fúrni és visszavezetni föld anyának
~
És vajon oda ahonnan jön? 1 km mélyre? Másképp a rétegvízkészleteket veszélyeztetitek. Elég rendhagyó megoldás ez.Nade nekem a levegő viz hőszivattyú lesz később napelem rendszerrel megtáplálva
~
Ha már a NILAN-ig eljutottál, akkor javaslom megvizsgálni a GEO-s vonalat.
Továbbá nem tudom, hogy értesültél-e a napelempiacon közelmúltban végigsöprő változásokról, de a szaldó kivezetésével jelenleg a jövedelmezősége elég...mérsékelt. -
Sanyacrew
újonc
Az üzemeltető cég fog számlázni az elhasznált mennyiség utan, ahogy mondták külön savba lesz pl 40-42 fokog szolgáltatott termál víz meg pl 42-44 stb... A használt melegvízet vissza kell juttatni a földbe ezért aki ezt a megoldást választja a kert végébe egy kutat kell fúrni és visszavezetni föld anyának 😉
Uh nem ingyenes a szolgáltatás de egy opció. Nade nekem a levegő viz hőszivattyú lesz később napelem rendszerrel megtáplálva.
Igazából megtérülési számításokat nem végzek a fő szempont a rendszer hibamentes működése és a megbízhatóság. 😉 -
4D4M
senior tag
válasz
Sanyacrew #1892 üzenetére
Anno a 2000es évek elején a területen termálvizes kutat fúrtak, hogy egy wellness komplexumot hozzanak létre, milliárdok eltűntek a projekt elbukott, 20 évvel később felparcellaztàk, és 270 telket hoztak létre és minden telekre bevezették a termálvizet amit egy megfelelő kazánnal fűtésre, HMV készítésre használhatunk.
~
És ez milyen áron hozzáférhető? Hány °C? Ingyen hőenergiaval nehéz lenne bármilyen egyéb energiaforrasnak versenyezni - ha már létező kútról van szó.
Mindenesetre a Compact P beépitett HMV tartályában van egy napkollektoros hőcserélő is, amire agresszivitastól függően akár a termál is raköthető.
Mi történik a használt termal vízzel? -
Sanyacrew
újonc
Köszönöm a hozzászólást!
Mielőtt bármiről is beszélnénk...ez mit jelent pontosan?
Anno a 2000es évek elején a területen termálvizes kutat fúrtak, hogy egy wellness komplexumot hozzanak létre, milliárdok eltűntek a projekt elbukott, 20 évvel később felparcellaztàk, és 270 telket hoztak létre és minden telekre bevezették a termálvizet amit egy megfelelő kazánnal fűtésre, HMV készítésre használhatunk.
Mekkora az előirányzott hőveszteség (transzmissziós + filtrációs)?
Erről fogalmam sincs... A ház egy lapos tetős épület 30as fal 20cm es hőszigetelés 3 rétegű műanyag ablakokkal.
-
4D4M
senior tag
válasz
Elemental #1889 üzenetére
Tehát nyáron még nagyobb lenne bent a pára?
~
Igen. Ha kint magasabb, mint bent, akkor minimálisan javít, de az optimumtól ez még nagyon távol lesz. A jellemző az, hogy a benti paraterheles miatt magasabb a benti, ezért nyáron a sima hőcserélő használata szerencsésebb.Télen hasznos, HA elég pára keletkezik bent. Parasitani könnyebb...relatíve.
-
Elemental
addikt
Ha már ismét előkerült a pára...
Új gépészünk van, és vele is körbejártam ezt a pára kérdést. Azt mondha, kapható a szellőztetőnkbe entalpiás hőcserélő, ami szerite és a stiebel eltronos beszállítója szerint is segít.
Valakinek van ezzel kapcsolatban tapasztalata? Mert 500k () lenne a hőcserélő, nem szívesen venném meg feleslegesen.
-
4D4M
senior tag
válasz
Sanyacrew #1884 üzenetére
a talekre bevezetett termalviz
~
Mielőtt bármiről is beszélnénk...ez mit jelent pontosan?Volt itt már szó a gépekról egyébként, és akkor is én voltam itt a szekértolónak kikiáltva, tehát jobb lenne ha valaki más is tiszteletét tenné már (: (nekem sem fűződik hozzá érdekem, csak egyszerűen tetszik a koncepció)
A levegős gépük szerintem nem versenyképes, viszont a GEO-s nagyon is, ami amúgy ~20%-kal olcsóbb mint a levegős példány. Maga a Compact P legfőbb előnye szerintem a HMV készítésben mutatkozik meg, és főleg nyáron igazából ha hűtés van akkor ingyen készül. Télen pedig meg lehet osztani, hogy a HMV készítésre vagy a befújt levegőbe kerüljön az elszívott levegőből visszanyert hőenergia + a bevezetett villamos teljesítmény.
A leírás szerint a nyári párával is megbirkózik.
~
Azért a párátlanító kapacitása eltörpül egy fan-coilhoz képest, viszont mivel a befújt levegőt szárítja így effektívebb tud lenni ez a kisebb kapacitás. Viszont ez attól nem tudja megmenteni a házat, hogyha rosszul használják és ha bent több pára keletkezik, mint amennyi feltétlen szükséges lenne. Viszont a nem extrém helyzeteket még jól kezeli.Mekkora az előirányzott hőveszteség (transzmissziós + filtrációs)?
-
Sanyacrew
újonc
Sziasztok!
Építkezni kezdünk hamarosan, és érdekelne a véleményetek a gépészettel kapcsolatban. A ház garázzsal együtt 255nm: alsó szint 160 nm emelet 55nm garázs 40nm
Padlófűtés, Mennyezet hűtés-fűtés, szellőztető rendszer.
A jelenlegi elgondolás szerint levegő víz hőszivattyú a fűtés hűtésre, Vaillant szellőztető rendszer, 2 fan coilal kiegészítve (nyári pára miatt) melegvíz jó kérdés de lehet a talekre bevezetett termalviz által. Mindez szereléssel berendezésekkel 21 millaNekem viszont nagyon tetszik a Nilan Compact P Air XL berendezés ami szinte egy egységként biztosítja az összes gépészeti funkciókat. Az ára szinte azonos a tervezett gépészeti berendezések összességével. A leírás szerint a nyári párával is megbirkózik.
Van valakinek tapasztalata Nilan-nel kapcsolatban ? Interneten szinte semmi véleményt nem találtam, semmi tapasztalatot... Se magyar se angol nyelv
en. -
WiZARD
addikt
jobb hijján chatgpt ezt mondja:
Ha a központi vízlágyítót teljesen lágy vízre állítod (tehát 0°dH körüli keménységre a javasolt ~5°dH helyett), akkor néhány problémával számolhatsz:
1. Korrózióveszély
A teljesen lágy víz nem tartalmazza azokat az ásványi anyagokat (kalcium, magnézium), amelyek védőréteget képeznek a fémcsövek belsejében.
Ez fokozhatja a korróziót, különösen réz vagy horganyzott acél csövek esetén.
Ha PEX vagy rozsdamentes acél csöveid vannak, a kockázat kisebb.2. Szappanmaradék és "nyálkás" érzés
A teljesen lágy vízben a szappan és mosószer nehezebben öblíthető le, így a bőrön „nyálkás” vagy csúszós érzet maradhat.
A sampon és a tusfürdő is tovább maradhat a hajban és a bőrön.3. Magasabb nátriumtartalom a vízben
A vízlágyító a kalciumot és a magnéziumot nátriumra (vagy káliumra) cseréli.
A teljesen lágyított víz több nátriumot tartalmazhat, ami nem ideális ivóvíznek, különösen, ha valaki nátriumszegény diétát követ.
Ha az alapvíz már eleve tartalmaz nátriumot, ez még tovább növelheti a bevitelt.4. Fokozott só- és vízfogyasztás
A teljes keménység eltávolítása miatt a vízlágyító gyakrabban regenerálódik, ami:
Több sót igényel
Nagyobb vízpazarlást eredményez a regenerálási ciklusok során
Gyakoribb karbantartást jelenthet5. Háztartási gépek esetleges problémái
Bizonyos készülékek (pl. kávéfőzők, vízforralók, mosogatógépek) jobban működnek egy kis keménységgel, mert a túlzottan lágy víz:
Befolyásolhatja az italok ízét
Károsíthatja a tömítéseket és alkatrészeketAjánlás:
Az 3-5°dH maradék keménység ideális egyensúlyt teremt a korrózióvédelem, az optimális mosási hatékonyság és az alacsonyabb sófelhasználás között.
Ha mégis teljes lágyításra állítod a rendszert, érdemes:
Bypass ágat kialakítani az ivóvízhez.
Figyelni a csövek korróziójára, különösen, ha réz vagy acélcsöveid vannak.
Kevesebb mosószert és szappant használni, mert lágy vízben hatékonyabbak.
Megnézni a háztartási gépek ajánlásait a vízkeménységre vonatkozóan. -
6030D
őstag
válasz
Elemental #1880 üzenetére
Rakhatsz egy leágazást a vízlágyító elé, és ha nem jön be a lágyvíz, akkor ott tudtok tölteni mondjuk egy kancsót, amiből isztok.
WiZARD: ezt a gépes dolgot hallottam, de ahány gépész, mindegyik mást mond. Szerintem a gyantás lágyító nem okozhat kárt bennük, de van más fajta is, és lehet, hogy összemosták már a dolgokat? (Volt anno valami áramos megoldás, ami "bubis vizet" csinált, és úgy akadályozta meg a lerakódást. Lehet, hogy arra gondoltak.)
Nekünk a 3 utas csapnál annyi volt a szívás, hogy alig volt olyan, amilyet asszony akart (hattyú nyakas, de nem zuhanycsöves).
Egyébként a lerakódás így is van, gondolom a gyanta maradványa, zuhanyajtón látszik, de egy sima üvegtisztító kendővel tisztára törlöd. A lefolyók karimájánál is van valami sárgás lerakódás, gondolom az lesz. -
WiZARD
addikt
válasz
Elemental #1872 üzenetére
Nekünk van külön ág a konyhába, de elb*sztuk és nem 3 utas csap lett. Így a lágyított lett bekötve, azt is isszuk.
(5ösre van visszakeverve)Valamiért eddig abban a tudatban voltam, hogy a nullás az már gépeknek se feltétlen az igazi, mert korrozívabb lehet, ez hülyeség?
Lehet elgondolkodok akkor 3 utas csapon, és letekerem a vízlágyítót. Mert így ha nincs is sok vízkő, de azért a zuhanykabinon látszik... -
Elemental
addikt
Köszi mindenkinek!
Idei tervem a központi vízlágyító.
Nálunk sincs külön konyha kör, szóval, ha lesz vízlágyító, akkor ez fog fojni a csapból is -
Madwe
nagyúr
Jogos, gondolom lágy az is sőt talán még lágyabb, a lágyítottat a nátriumos vízre értettem, nem szeretnénk Na+-t fogyasztani vízzel. Azt is kiszedi, lévén fordított ozmózisos (+ szén, meg még 3 egyéb szűrő amit fejből meg nem mondok mi)
visszasózó patront nem használunk, de keményíteni valóban úgy keményítenénk vissza -
6030D
őstag
válasz
Elemental #1872 üzenetére
Behúztunk egy külön ágat és 3 utas csap van. Más az íze, a lágyított víz kicsit édeskés. Illetve így mehet nullásra, ami a gépeknek meg a bőrünknek jó, egyébként ötösre vissza szokták keverni.
Öcsémék nem akartak 3 utas csapot, náluk a konyhai csap hideg vizéből jön a hálózati víz, minden más lágyított.MM: főzésre, kv/teafőzésre mi is azt használjuk, csak ivásra nem. A lányom észre is veszi, ha véletlen azt töltök neki, és reklamál.
-
MM
őstag
Nálunk 2 éve megy a Bluesoft E100, ez nem P&P, szakember kötötte be, és egyelőre évente ránézett, de ha lejár a gari, akkor jó lesz az 2 évente is.
Semmi gond vele eddig, mivel utólag került be, így nincs külön konyhai ág, lágyított víz megy mindenhová. Utólag örülök neki, főzni is simán jó, kávéfőző is meghálálja. Nekem kb. 2 hét volt megszokni az ízét, de pl. a Zasszony nem is érezte a különbséget.
-
Elemental
addikt
Ha már előkerült a vízlágyító. Nálatok külön kör megy a konyhába? Tehát az elfogyasztott vizet nem szűritek? Vagy ezt a szűrt vizet isszátok?
-
6030D
őstag
A miénk P&P. Összeraktuk, folyt belőle a víz. Jött a helyi szerelőjük, szétszedte a fejet, hiányzott belőle egy O gyűrű. Először fordítva kötötte be a vízvezetékszerelő, rossz oldalon volt az átfolyásmérő. A webshopos kontakt küldött listát, mit nézzek meg a menüben, minek mire kell állítva legyen. Kb 20 tétel, nagy része alap beállítás, de pl a gyantamennyiség, meg még valami fontos rosszul volt beállítva. Mondta, hogy erről is küldjek hibajegyet, hogy lássa a gyár, figyeljenek jobban. Egyébként az úr (Dániel) olyan szinten képben van, hogy telefonon elmagyarázza az alkatrészt, merre van, hogy álljon, beállításokban mi hol van.
A műanyag ki-, be csatlakozóra vigyázzatok szerelésnél, mert könnyen elpattan a menetnél (nem szabad szalagozni sem). Ne kérdezd honnan tudom...
Ja, és csak webshopos kiszállítással kérd (boltba ingyen hozzák), mert ha a bolt rendeli, akkor a bolt intézi a garis szerelőt, és megy a pingvinezés. Szóval olyan nyögvenyelős az egész egy BWT-hez képest. -
WiZARD
addikt
Kezdő áron kívül EC sok modellje p&p, BWT-hez kell telepítő szakember, főleg ha garihoz pecsétet akarsz. Aztán BWT-hez évente jöhet pénzt szedni, ha akarod a garit.
Nekem BWT-s ember mondta hogy belefér 50 kg só, de inkább csak 25öt tegyek bele egyszerre mert összeállhat, ahogy Te is tapasztaltad.
(most néztem, 2021ben 330ért vettem ezt, most 460k
)
-
6030D
őstag
Nekünk EC van, nyár óta használjuk. Az ügyfélszolgálatuk nagyon jó, segítenek mindenben, telefonos beállítás, bármi. Én azért választottam a Bluesoft Eco-t, mert ez volt olyan keskeny, ami befér a kívánt helyre. Ami hátrányt eddig tapasztaltam, az az, hogy a 25 kg betöltött só tud boltosulni, és nem potyog le. Ilyenkor megjelenik a vízkő is... Egy csavarhúzóval szét kell törni, és utána jó. Ezt regenerálás előtt érdemes. Van nekik is olyan verziójuk, ami ezt kiküszöböli (nem tudom hogyan), de úgy máris nem akkora az árelőny.
Öcséméknek BWT van augusztus óta, 50 kg sóval töltötték anno, és nincs ilyen probléma. -
WiZARD
addikt
Mivel itt vannak gépészek, ezért itt offolok
Központi vízlágyítót milyet érdemes? BWT vagy Euro-Clear? BWT 2x jobb-e
(anyós kért segítséget)(Nekünk BWT Aqa Perla Bio van, de már fogalmam sincs miért épp ezt választottam 4 éve, na meg akkor még közel se volt ekkora árkülönbség a kettő között)
-
csubuka
addikt
Köszi, igen, valami ilyesmi állt össze nekem is
Mivel van haszna is bizonyos helyzetekben ezért ezt az irányú fejlesztést nem hasonlítanám teljesen az autóknál meglevő EURO# kibocsátási szabványoknak megfeleléshez
De azért valahol mégis van párhuzam a gyermekfóka-védelmi marketing gondolat képmutatása miatt.
-
Bohus
aktív tag
válasz
csubuka #1860 üzenetére
Némi utánjárást követően azt mondom, hogy az R290 alkalmazása nem nevezhető egyértelmű előrelépésnek az R32-höz képest. A marketing persze ezt sugallja (ezzel szembesülünk a legtöbbször), szakmai cikkeket böngészve árnyaltabb a kép. Röviden az alábbiakat szűrtem le:
Az R290 hűtőközeg környezetvédelmi megfontolásból lett bevezetve, sajátosságaiból adódóan melegebb vizet lehet vele előállítani mint az R32-vel (ahogy ezt már más is írta itt). Fűtésnél némileg hatékonyabb az R32, ez csak hideg klimatikus körülmények között alkalmazva billen át az R290 oldalára. Hűtésnél az R32 hatékonyabb.
Az, hogy adott helyen gazdaságosság szempontjából melyik teljesít jobban, a felhasználás módjától függ (hány fokos HMV-re van szükség, használják-e hűtésre...). Összességében nagy eltérésre nem kell számítani. -
WiZARD
addikt
Fűtőpatronnak semmi baja, csak a hővédelem kilőtte, vissza kellett nyomni a biztosítékot. Ebben csak az a fura, hogy a gépész szerint ilyenkor kellene hibajelzésnek lennie, de mivel nem volt hibajelzés, így fel se merült hogy megnézzem a védelmet.
Jah és egy hőmérséklet szenzort is cserélni kellett, mert arra meg 3 hete hibát dobált. 3 év alatt ez a harmadik (mindig másik) hőmérő szenzor ami cserés
-
4D4M
senior tag
válasz
Elemental #1863 üzenetére
Lábjegyzetben ideírom, hogy ebből nincsen és nem is lehetne semmilyen probléma, ha a 9mm-es csőre húzott "szigetelés" helyett megfelelő vastagságú (minimum csőátmérővel megegyező) zártcellás szigetelést alkalmaznának és/vagy nem a pőre vasalt aljzatra lennének rögzítve a meleg- és cirkulációs vezetékek.
Hovatovább nem is tesz jót a higiéniának, hogy egy napon belül számos alkalommal áthalad a csőben lévő hőmérséklet a kritikus 38°C-os tartományon (miután kikapcsol a szivattyú). Németországban meg sem engedik ezt a fajta üzemet, bár a családi házak nem a legkritikusak helyek. -
csubuka
addikt
válasz
Primary92 #1861 üzenetére
No igen, valóban. Jobb azt a meleg víz előállítást elkerülni, ha lehet. Új építésnél egyértelműen lehet a hőleadókat úgy tervezni, hogy ne merüljön fel igény erre... ez az R290 a régi házaknál segíthet, ahol magas hőmérsékletű radiátoros fűtés van. De nem ideális COP-val meg erősen kétlem, hogy be tud menni egy mai átlag gázkazán ára alá a hő előállítás ára még ha T tarifa is van. Régi háznál meg lesz gáz bekötés meg kémény, szóval kissé rétegterméknek érzem ezeket az R290 gépeket. Meg környezetvédelmi okosságnak.
-
Primary92
senior tag
válasz
csubuka #1860 üzenetére
Én nézegettem egy gyártón belüli nagyon hasonló R290 és R32 gépek hatásfoktáblázatait, de az R32 működési tartományában nincs lényeges különbség. Az R290 tud melegebb vizet produkálni, de azt romló hatásfokkal.
Én gondoltam, hogy betárolok melegebb vizet, de nincs értelme, mert annyival rosszabb a COP. -
csubuka
addikt
8, a hőszivattyúval történő hűtési mód mennyit szokott segíteni nyáron? ha jól vettem ki, akkor kb 20 fokos vizet szoktak keringetni mondjuk a padlófűtés csöveiben.
Ezt szerintem félreértetted. Alapvetően arra gondoltam, hogy ha vizes fan coilokat hasznbált központi levegő víz-hőszivattyúval, akkor azon központi hőszivattyú karbantartási ciklusa is lehet szigorúbbra vált. Sima split klímáknál legalábbis szokott ilyen lenni.
Ha külön spliteket használt hűtésre, akkor a levegő-víz hőszipkád csak fűteni fog, kevesebbet dolgozik, nem triggerelődik az extra karbantartás igénye, se garis se praktikus szempontból...
Amire te gondoltál, a "nyáron padlóban vizet keringetni" sztorival óvatosnak kell lenni. Egyrészt ez nem feltétlenül kényelmes, bár itt talán van egy szubjektív komponens is. Másrészt meg úgysem lehet így nagy hőmennyiséget elvezetni és figyelni is kell a páralecsapódásra. Leginkább felesleges.
#1859 Bohus:
R290 gáz van, utóbbival jellemzőbben kedvezőbb értékeket adódna
Azért ezt nem tudom mennyire széles körben lehet az R290 és R32 között levonni ilyen általánosítást. Népszerű modellnél, mint pl a K szériás Pana T-Cap, R32 modellként jobbak a hatásosság értékei mint a R290 M szériának 9kW méretben (ez is lehet persze méretenként változik.)
-
Bohus
aktív tag
válasz
M_zolee #1851 üzenetére
"hőszivattyúk adatlapjait nézve felmerült bennem egy kérdés, hogy miként lehet magasabb (S)COP/(S)EER értéke egy jóval olcsóbb gépnek, mint egy másiknak?"
COP és SCOP értéket is szabványos mérés eredményeként kell közölnie a gyártónak, én is sok különböző hőszivattyú adatlapját átbogarásztam a vásárlás előtt, és láttam furcsaságokat. Néhány dolog azért ellentmond az észrevételednek:
- Split ill. monoblock összehasonlításban utóbbiak olcsóbbak, de jellemzően hatékonyságban gyengébbek.
- Sokat számítanak az egyedi különbségek (kompresszor fajtája, egy vs. három fázis, a ventilátor kialakítása, belső hőszigetelés...), de általában a magasabb árfekvésű gépek hatékonyságban is jobbak.És persze valóban akadnak furcsa ellentmondások, én az alábbi okokat találtam:
- Ha csak adatlapokat böngészel itthon és külföldi honlapokon, akkor SCOP összehasonlításnál figyelni kell, hogy csak azonos régióbeli értékeket vess össze egymással (Három klimatikus zónára van osztva az EU, ez az energiacimkén is szerepel. Feltételezem, hogy ez a SEER értékre is igaz).
- Nem mindegy milyen hűtőközeggel dolgozik a készülék. Jelenleg a hőszivattyúk zömében R32 és az R290 gáz van, utóbbival jellemzőbben kedvezőbb értékeket adódnak.
- Skálázódás. A készülékek nem egyedileg vannak optimalizálva és legyártva egy-egy névleges teljesítményhez, hanem gazdaságossági szempontok miatt összelegózzák őket.Utóbbi kicsit jobban kifejtve: az én 9 kW-os gépem katalógus adatok alapján több hőfoklépcsőnél is gyengébb COP értékeket tud felmutatni mint az eggyel kisebb ill. nagyobb modell. Nem századokról van szó, több tized is lehet a különbség! Ugyanaz a kompresszor van benne mint a 7kW-os készülékben (csak magasabb fordulatszám van engedélyezve), a kültéri hőcserélője és a ventilátor is azonos méretű. Utóbbi miatt viszont névleges teljesítményen a 9kW-os modell gyengébben muzsikál, hiába azonos szinte teljesen a két készülék. 7kW terhelésig ugyanazt tudja, mint a 7kW-os, fölötte már romlik a hatékonysága, és a 9kW teljesítményhez tartozó "csúnyább" COP értékek kerülnek be a katalógusba. A gyártó ugyanazt a vasat - némi szoftveres módosítással - két modellként tudja értékesíteni: 7kW (ami papíron hatékonyabb), és 9kW (ami papíron kevésbé hatékony).
12kW-nál volt egy méretlépcső, ott már nagyobb kompresszort és nagyobb két ventis hőcserélőt raktak a kültéribe, nem meglepő módon a 16kW-os ezzel szinte azonos.Csekély COP különbségek szerintem ne befolyásolják a választást. Sokkal fontosabb, hogy a hőszivattyú egy normálisan kialakított hidraulikai hálózathoz kapcsolódjon, vagy hogy pl. az adott gyártónak tisztességes szervizháttere legyen.
-
WiZARD
addikt
2.5 éve lakunk bent a házban, egész eddig abban a hitben voltam, hogy a HMV cirkulációból kihagyták a konyhát és csak a többi vizes rész van bekötve.
Most hogy szóba került felhúztam ezen magam, gondoltam megnézem a terveket. Azon rajta van. Na akkor megnézem az építés közbeni fotókat. Ott be van kötve a konyha is, igaz csak egy ~4 méteres leágazással.Így rájöttem hogy 2 okból voltam eddig tévedésben:
-A cirkulációs szivattyú a fürdőszobákban lévő mozgásérzékelőre kapcsol be. Így a konyhai tevékenykedés során nem működik.
-Ha véletlen a fürdőszobában aktiválva lett a konyhában elsőre a +4 méter cső miatt akkor se jön azonnal a meleg, csak pár másodperc után. -
4D4M
senior tag
...legalább legyen "bekészítve". Ebben megerősített KömKel viszonylag friss videója is HMV kapcsán.
~
Arra viszont nem tért ki, hogy nem szabad úgy nem használni, hogy közben megtelik vízzel is, mert akkor nagy mennyiségű pangó mennyiséget hozunk létre a rendszerben, ahol beindul az élet. Tehát a HMV-ről való visszakötés pontján vagy szakaszolhatóra kell megcsinálni vagy nem szabad rákötni. Utóbbi esetben ugye bontani kell az érintett csapólónál, ami csempézett helyeken nem annyira kellemes. De a konyhában se szokott erre vágyni a használója. A csapólóknál lévő visszakötés általában csak egy T idom elvakolva. -
kerxy
senior tag
válasz
csubuka #1854 üzenetére
Köszi a részletes véleményt.
Igen, az kérdés, hogy két klíma elég-e. A jelenlegi lakásunkból indultam ki, ahol egy klímával elvagyunk (itt kazán fűt, tehát semmilyen más hűtés nincs).0, négy biztosan nem fog kelleni, három fix-en kielégít az igényeket
1, a kültériknek van hely bőven, az nem befolyásol (erre amúgy emiatt nem is gondoltam eddig)
2, mivel új építés (tervezés alatt van), így ez egyébként nem lenne hátrány ha jól sejtem
3, ez tök jó felvetés!
4, erre gondoltam és ezek a plusz macerák amik leginkább a fan coil elleni érvek nálam
5, valóban
6, igen, ez az egyik legnagyobb előny a split mellett az én fejemben is
7, szerintem sem vészes
8, a hőszivattyúval történő hűtési mód mennyit szokott segíteni nyáron? ha jól vettem ki, akkor kb 20 fokos vizet szoktak keringetni mondjuk a padlófűtés csöveiben.Alapból csak padlófűtést terveztünk, mennyezettel nem akarom bővíteni a költségvetést.
A keringető kapcsán köszi a megerősítést, hajlok én is afelé, hogy legalább legyen "bekészítve". Ebben megerősített KömKel viszonylag friss videója is HMV kapcsán.
-
csubuka
addikt
Ami eddig teljesen homályos, hogy a hűtéssel mit kezdjek, nézegettem fan coil megoldást, de lehet hogy két klíma elég lenne.
Szerintem ha csak 2 klíma tényleg elég akkor nehogy rakj 2 vizes fan-coilt hűtés céllal. A főképp hűtésre optimalizált (megkötésekkel fűtenek is persze) splitek nem drágák.
0) Az árkülönbség csak sok hűtendő helyiségnél (tehát mondjuk 4 splitet már nem raknék fel) billenti át igazán a vizes fan coil+hőszivattyúra a mérleget.
1)Persze ha nincs helyed az így eléggé szaporodó kültériknek az más sztori (vizes hőszivattyú+2 darab sima split kültérije)
2)A vizes csövek nagyobbak, mint a split munkaközeg csövei, falba vésni nehezebb őket.
3)A fan coiloknál lehet nem lesz meg a minimum víztérfogat a rendszerben (lehet számolgatni meg nézni a hőszipka leírását?) és csak emiatt kell majd pufferezned stb.
4)Extra vezérlés is kell az üzemmód váltásra (legtöbb hőszipka lekezelni az alaplapján, de attól még minden bizonnyal okoskodni kell akár szekunder keringető indítást stb. Kábeled lesz pluszban jópár behúzva...)
5)Szerintem mivel nincs felesleges közvetítő közeg ezért talán jobb hatásfokú is lehet a split mint a vizes hőszivattyú+vizes fan coil kombó a "kevesebb hőcserélő van a rendszerben" miatt.
6)Ja és 2 splittel lesz backup fűtésed is vészhelyzetre ha bedöglik a fő hőszivattyúd.
7)Amikor hűtési módban HMV készítés váltás van az azért nem a legideálisabb üzemállapot és mindig van egy kis térfogat amit vissza kell fűtened a lehűtött állapotról a primerkörben. Ennek a jelentősége persze elhanyagolható felteszem.
8) Hűtési módban is használt hőszivattyúnál lehet gyakrabb a karbantartás. Vagy praktikus vagy garis előírás végett?
*Persze ugye ha mennyezet hűtést (+ fűtést akár) csinálnál az más sztori de ott meg azért olvass a topikba a limitációkról hűtési módban (relatív páratartalom problémák esetenként, limitált hőelvonás /m2), meg persze a talpnak a padlófűtés azért mindig fincsibb, ha épp az ember szereti a maxi meleg talp érzést. Amúgy mivel én mindig papucsban tolom nekem tök okés a kényelem mennyezetfűtéses lakásban is (de nekünk nem ilyen van)
A keringetőágat pl nem tudom még eldönteni.
Rakasd be a recirk csövezést a HMV-re azért az osztókig. Azon nem fog múlni anyagilag, max nem használod.
#1851 M_zolee :
Nálunk a Pana lett a befutó (K széria R32 split), mégis olcsóbb mint a Daikin, sokan használják, sok szerelő ismeri. A Gree és Midea-nál nem annyival drágább már. Az igazi neccesebb kínaiba meg nem mertünk belemenni, hiába olcsó. (TCL 10kW projektáron olyan 1.1 millió lett volna sok minden mást is véve a Gépész Holdingnál pár hónapja. De a TCL azért nem a széles körben ismert, masszívan jóhírű gép) -
kerxy
senior tag
válasz
Primary92 #1849 üzenetére
Köszi
én is nézegettem már tartalmakat, viszont jó lenne egy hiteles forrást találni, ami szakmailag alátámasztott, és a legtöbb infót elmondja a témában. Kömkelnek sajnos nincs ilyen videója (bár ő nem gépész, de szerintem tudna készíteni ilyen videót).
Az már tiszta, hogy padlófűtés lesz, így a minél alacsonyabb előremenő energiahatékony, és tervben van, hogy legyen egy 200 literes indirekt tároló (2 felnőttre és 3 gyerekre). A keringetőágat pl nem tudom még eldönteni. Ami eddig teljesen homályos, hogy a hűtéssel mit kezdjek, nézegettem fan coil megoldást, de lehet hogy két klíma elég lenne.
Szóval bármilyen hasznos tartalom van valakinél kéznél, az jöhet (akár mehetne összefoglalóba is, mert az még nincs).
-
M_zolee
csendes tag
Sziasztok.
Egy tetőtér beépítéses családi ház felújításába kezdtem és jelenleg hőszivattyú választás előtt állok.
A hőszivattyúval gondoltam megoldani a padló fűtés/hűtést, HMV készítést és későbbiekben esetleg a FC hűtést.
Tervbe van még szellőztető gép és egy egyszerűbb HA kialakítása.
A Midea, Gree és Panasonic split gépeit nézegetem a 8-10kW tartományban, mivel a költségkeret felülről korlátos.
A hőszivattyúk adatlapjait nézve felmerült bennem egy kérdés, hogy miként lehet magasabb (S)COP/(S)EER értéke egy jóval olcsóbb gépnek, mint egy másiknak?
Egyáltalán mennyire lehetnek igazak az adatlapokban leírtak és mekkora jelentősége van néhány tized eltérésnek?
Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Ha figyelembe vesszük például az integrált kommunikációs képességet, beépített funkciókat, beltéri/kültéri hangosságát, típusra jellemző hibákat, szerviz hátteret stb., tehát összesítve az ár/érték arányt, akkor Ti melyik gyártó termékét választanátok?
Kíváncsian várom a véleményeket -
Primary92
senior tag
Én csak laikus vagyok, aki utána nézett a témának, de még nem üzemeltettem hőszivattyút.
Az a lényeg, hogy a fűtéskor a lehető leghidegebb vízzel elég legyen fűteni, hűtéskor meg fordítva, a jobb hatásfok érdekében.
A HMV készítést célszerű a nap legmelegebb részében elvégezni. Számolgattam, hogy fűteni is így fűtenék, de vagy melegebb vizet kellene betárolni rosszabb hatásfokkal, vagy nagyon nagy mennyiség kell. Én arra jutottam, hogy valószínűleg nem éri meg a vesződést. Max akkor, ha annyi napelemed van szaldó nélkül, hogy télen más már nem tudna elhasználni a házban a termelést. -
kerxy
senior tag
Sziasztok!
Új építésű családi házban gondolkozunk, és az energetikai szempontok miatt a hőszivattyút preferálom.
Már egy ideje nézegetem a hőszivattyús csoportokat (FB-on nagyon pörög), plusz nyilván gépész fogja tervezni a rendszert, viszont szeretnék az alapokkal tisztában lenni, hogy a tervezés során egyből átlássak mindent.
Tudna valaki olyan videót/podcastet/cikkeket linkelni, ahol az alapoktól bemutatják, hogy mire kell figyelni, milyen hűtési rendszert javasolt mellé tenni, stb?
Köszi előre is!
-
6030D
őstag
Sziasztok!
Téli üzemmódban padlófűtés mellett a fancoilok tudnak párátlanítást csinálni? Tehát a padlóban melegvíz megy, de a fancoilba meg hideg kellene, hogy kicsapódjon a pára, ha jól sejtem.
Altherma 3
-
Dareiosss
senior tag
Sziasztok. 10kw-12kw os hőszivattyú vásárlásnál, Viessmann vitocal 200 s 10kw, Samsung ht quiet 12 kw, Daikin Altherma 3
Van valakinek tapasztalata ezekkel? -
Lorden
senior tag
-
Köszönöm. 2. emeleti lakás, felette már csak lapostető van. Saját kémény, az is 1 méteres az egész, pont emiatt. Gondolkodtam ebben is, de az egész engedélyeztetési hercehurca, idő, ami miatt a hőszivattyú felé fordultam.
És ha a hőszivattyú az erkély padlóján állna gumi bakokon, nem lenne felfúrva az oldalfalra, úgy nem adná át a rezgést az épületnek? Teljesen laikus vagyok, csak próbálok ötletelni.
-
4D4M
senior tag
válasz
ferenck #1833 üzenetére
Az a probléma, hogy a testhangoktól kell a legnagyobb gondossággal elszigetelni, ami egy társasházon nem olyan egyszerű. Nem is a ventilátorral van a probléma, hanem általában a kompresszor alacsonyfrekvenciás morajlásából, amit továbbít a felfüggesztésen keresztül az épületszerkezetnek, ami tökéletes hangvezető. Ezért is célszerű ezeket épület mellé önálló betonalapra tenni, mert falra rögzítve mindenképp nagyobb zajterhelést produkál. Mindenképpen kockázatosabb vállalkozásnak tartom, mint egy kondenzációs kazánt (főleg abban az esetben, ha van saját kémény).
A másik véglet az öregedő lakóközösség gyűjtőkéménnyel. Az valóban mission impossible.Nem ismerem a típust, de nagyjából ugyanazt tudja az összes, nagy csodákat nem lehet tenni ebben a műfajban, főleg ennyi pénzért.
ps.: attól, aki el akarja neked adni, nyilvánvalóan csak jó dolgokat fogsz hallani róla (:
-
WiZARD
addikt
válasz
Primary92 #1828 üzenetére
A fűtéshez/hűtéshez csövek le voltak tekerve, osztók felrakva, gépészeti helyiségben ott volt a csövek vége.
A szellőztetéshez a csövek bent voltak a betonban, de osztók már nem voltak fent.Így ezek voltak a nettó árak - 2021.05.:
8 zónás vezérlő - 270k + munkadíj 130k
hőszivattyú Nibe 12kW levegő-víz - 2,46m + munkadíj/anyagok 1,7m
szellőztető (Nibe ERS 10-400) 600k + szellőztetés anyagok+munkadíj 1,16m
összesen: nettó 6,3m -
Sziasztok. Egy 65 m2-es társasházi lakásnál gondolkozunk, hogy a lakás felújításkor hőszivattyús megoldással cserélnénk le a mostani gáz cirkó rendszert, mert már elég öreg a kazán, már csak az új fajtát lehet venni, ehhez béleltetni kell a kéményt, gázterv, engedélyeztetés kell, stb.
A hőszivattyú kültéri egységet az erkélyre raknánk, fancoil fűtőtestek lennének, ezzel lenne nyáron a hűtés is megoldva. Nem akarok a hangja miatt vitát a szomszédokkal, ezért kérdeztem aki eladná/szerelné, hogy mennyire hangos, azt mondta, hogy nagyon halk, nála is ilyen van otthon. Ez a típus: Minipower CH-HP5.0UIMPRK. Van valakinek tapasztalata ezzel? Köszönöm!
-
Primary92
senior tag
Sajnos könnyűszerkezetes a födém. Körbe van redőnyözve a ház, amit a napsütés szerint tervezek vezérelni, illetve a déli és nyugati oldalról van lombhullató növényzet, ami árnyékol (a nappalinak 3 oldalról vannak sajnos nem túl nagy ablakai, nem voltunk képben azzal, hogy egy két szárnyas 180x240-es erkélyajtóból mennyit vesz el a keret, de ez nyáron mondjuk pont kedvez).
-
4D4M
senior tag
válasz
Primary92 #1830 üzenetére
de felmerült, sokkal kevesebb kell vagy nem is kell mennyezet fűtés, ha van aktív hűtés.
~
Ha az építész ért a napenergia szezonális hasznosításához és/vagy megoldott a mesterséges árnyékolás (zsaluzia és társai), akkor nagy valószínűséggel el lehet hagyni.Viszont ha monolit a födém, akkor abba gyakorlatilag fillérekből el lehet rejteni néhány 100 méter csövet. Ha mást nem is, annyit, amennyi a padlófűtés tekercséből megmarad. Ugyanis ha már van szonda, akkor van passzív hűtés is, amivel célszerű regenerálni a szondát, hogy megmaradjon a téli-nyári egyensúly és hosszú évtizedekig megőrizze az állapotát. (és persze praktikusan vannak álmennyezettel el nem takart felületek)
-
4D4M
senior tag
válasz
Primary92 #1828 üzenetére
Régiónként elég eltérő árak lehetnek olykor, célszerű a környékről beszerezni egy nem noname kivitelezőtől, hogy a munkadíjjal képbe kerülj. (BP / megyei jogú város / vidék / kelet-M.O mindenképp megkülönböztethető)
Ha van már terv, akkor konkrét árajánlatot is kérhetsz, akár nem ingyenesen is. -
Primary92
senior tag
Szépen lassan épülget a házunk, de a topicban a Nilan felkeltette az érdeklődésem, kértem is be rá árat.
Van valakinek nem túl régi ára hűtés-fűtés-hmv gépészetének a kialakításáról? Próbálom összevetni a Nilannal, ami kiváltja a szellőztetőt, kalorifert, szelepek, hőcserélőt, hmv tárolót, pufferr stb, viszont a csövezést, idomokat, munkadíját nem vágom.
Geo-s Nilannal puffer sem kellene, mivel nem ez csinálja a HMV-t, illetve leolvasztani sem kell. -
WiZARD
addikt
válasz
Attila2011 #1826 üzenetére
Persze, a lakást nem hűti, hisz a levegőnél melegebb marad.
De azért 27 fokról 23.5re hűti a vizet, tehát bentről von el hőt, ami a garázsba kerül. -
Attila2011
aktív tag
-
WiZARD
addikt
válasz
Attila2011 #1824 üzenetére
1.5 óráig simán csinál melegvizet, ha gyerek/asszony kifürdi az összeset.
Ilyenkor a 25-28 fokos visszatérő simán lemegy 23.5-ig, ha a garázsból a hideg belekeveredik.
Ezért gondoltam hogy ilyenkor a többi zónában kvázi hűti az amúgy melegebb tömeget. -
WiZARD
addikt
Ha a hőszivattyú HMV-t csinál, akkor érdemes lehet erre az időre leállítani a fűtés keringetőszivattyúját?
Persze a pufferből nyilván egy ideig tud dolgozni, de ha jól gondolom akkor egy idő után csak a különböző helyiségek közti kiegyenlítés megy, és ha pl a garázst fűtöm, akkor a melegebb szobákból veszek el hőt és megy a garázsba, onnan meg a hidegebbb víz a szobákba. (garázst csak 15 fokra fűtöm)
Most pl 1.5 óra melegvíz készítés volt, amíg fűtés nem ment.Vagy ez elhanyagolható?
-
PHenis
senior tag
Tavaly kb. 1MWh maradt meg, gázszámla 5-6 ezer körül van átalányban.
Igazából a ház körbe van szigetleve, nyílászárók jók, födém szigetelt. Ha bármelyiket jobbra akarnám cserélni akkor az sztem bőven több mint két milla + nagyon nagy szétverés. Van egy nagy télikertszerűség is amiben 2x1,5 méteres nem nyitható ablakok vannak... Szigeteléshez csak a körbeálványozás elvinné több mint a negyedét.
Mire érdemes költeni inkább akkor? Az lenne a célom, hogy a szaldó miatt megtakarított összeget beforgassam valami olyanra amivel csökkenteni tudom a jövőbeni kiadásaimat és ne csak lessek majd mikor kifut a 10 év, próbálnék előregondolkodni (amennyire tudok
).
-
4D4M
senior tag
Ha a 24kW kazánom 25%-on megy akkor az 6kW folyamatos teljesítmény +- kondenzáció miatti hastásfokváltozás... Nem tudom ennek így van-e értelme, de kb ennél a 6kW-nál van a teljesítményigénye a háznak nem?
~
Valamennyi értelme van elméleti szinten – ha nem számít a megtérülés.
4-6 kW környékén bármi választhatsz, de láttam már praktikusabb elfüstölését 2M HUF-nak (:
Illetve több múlik azon, hogy mennyi a szaldós felesleg, mert ahhoz lenne célszerű belőni a bivalenciapontot is, ahol vált a kazán és a hőszivattyú. -
PHenis
senior tag
Sziasztok,
kis tanácsra, irányba állításra volna szükségem
Elgondolkodtam hőszivattyú vásárláson mert az még hiányzik a repertoárból és még maradt támogatott összegem.
Nincsenek számításaim amire tudnék támaszkodni de az utóbbi napokban csináltam egy kísérletet klíma nélkül, csak a gázkazánnal.
Alapvetően a kazánom minimumon megy és a nappaliban rásegítek a klímával ami úgy összesen egy 60nm-t fűt (nappali, konyha hálók, fürdő, hálistennek egész jó az elosztás és forog a levegő), így a nappaliban jó idő van de a wc-ben sem kell megfagyni azért. Ez -2 fokig van így (itt valahol törik le a klíma hatékonyság görbe), ezalatt csak gáz, 5 fok felett csak klíma, a kettő között közösen, így megy a rendszerem.Szóval kikapcsoltam a klímát pár napra és csak a gázkazán ment az egész házra és azt látom, hogy ilyen 0 fok környéki hőmérsékelten kb 35-40 fokkos vízre van szükség a 22 fokhoz.
A házban túlméretes lapradiátorok vannak, padlófűtés sehol nincs. Mérete 180m2, műanyag nyílászárók (2-3 rétegű vegyesen), 7cm szigetelés, fődémen 20cm kőzetgyapot. 24kW bosch condense kondenzációs gázkazán, régi vastagcsövezés. Szaldós napelem van jelenleg, még 7 év van hátra úgy emlékszem.
Itt látszik a képen, hogy 25-30%-on megy a kazán miközben előállítja a 35-40 fokos vizet (igen, néha beleng a rendszer, még nincs beállítva teljesen), a nappaliban 22 fok kb stabilan, odakint 0 fok körül végig (most látom, hogy az utolsó napon megugrott a fagyasztás mert félig nyitvamaradt a garázskapu... lámaság).
Így ezekből meg lehet állapítani, hogy milyen hőszivattyúban érdemes gondolkodni? Gondolom kell majd rendes számítás is, de érdekelne hogy érdemes-e foglalkozni vele. Elképzelésem szerint a nagy hidegekeben ígyis úgyis a gázkazán menne, bár idén télen talán csak 2 nap volt eddig mikor kikapcsolt a klíma szóval -2 alatt nagyon ritkán vagyunk.
Ha a 24kW kazánom 25%-on megy akkor az 6kW folyamatos teljesítmény +- kondenzáció miatti hastásfokváltozás... Nem tudom ennek így van-e értelme, de kb ennél a 6kW-nál van a teljesítményigénye a háznak nem?
-
csubuka
addikt
Azért lett ez ilyen, mert a dánoknál nem szabadott gépi hűtést alkalmazni, vagy valami ilyesmi – nem ismerem a pontos történetet.
Ez továbbra is kissé vergődős a dánoknál, a gépi hűtés, pedig időnként nem ártana lazábbra venniük
Nagyjából szimulációval be kell bizonyítani (IDA ICE pl.. nem egy Winwatt típusú egyszerűsített sztori), hogy nem lehet egy átlag évben (statisztikai "szintetikus" év) másképp elkerülni évi 100 óra 26 fok feletti és 10 óra 28 fok feletti hőmérsékletet a lakásban semmilyen más módon. A dán mondhatni OTÉK, a BR (Bygningsreglementet) adja ezt a nehezítést.
A szabvány weather file nem annyira tükrözi az utóbbi évek nyarait szóval annyira nem vidám helyzetek tudnak kialakulni a soküveges lakásokban
De a bébifókák érintetlenek maradnak persze.
-
4D4M
senior tag
Oké, maradjunk annyiban, hogy rásegít a HMV gyártásra. Ennek mértéke erősen kérdőjeles számomra.
~
Ez az alapértelmezett HMV készítési mód, persze ez is ki tudja dobni az utcára, ha kell. Azért lett ez ilyen, mert a dánoknál nem szabadott gépi hűtést alkalmazni, vagy valami ilyesmi – nem ismerem a pontos történetet.de nem erős felhasználói igények
~
Ez egy szubjektív dolog, szerintem csak a magad nevében jelentsd ezt ki. Ha nagyon szigorú lennék, akkor az egész topikot lehetne úri hóbortnak nevezni, amíg egy nagyságrend eltérés van egy kílma meg egy hőszivattyú között.ráadásul a HMV tartálya például nem elégséges, szóval veheted meg mellé a bővítőt
~
Ne úgy számolj vele, mint egy 45°C-os hőszivattyús HMV-vel, mert ebbe simán csinál 80°C-ot is. Gyakorlatilag kötelező tartozék a termosztatikus keverő utána. -
miközben hűt, ingyen csinálja a HMV-t,
Oké, maradjunk annyiban, hogy rásegít a HMV gyártásra. Ennek mértéke erősen kérdőjeles számomra.
...miközben a hőszivattyú kidobja a hulladékhőt az utcára és még utána HMV-t is külön legyártja
Szintén.
Az általad említett dolgok nice to have-ek, de nem erős felhasználói igények. Főleg egy alacsony energiás ház esetén, ahol ráadásul napelemes rendszer is lesz akkuval. Az már tényleg egyéni preferencia kérdése, hogy ez megér-e valakinek sokmillió forintot. De az se véletlen, hogy nem NILAN gépekkel van tele az utca.
A NILAN előnye a kompaktsága. Egy eszközben megkapsz mindent, ami kell, gyakorlatilag gondolkodás nélkül. Ennek van egy (luxus) felára, ráadásul a HMV tartálya például nem elégséges, szóval veheted meg mellé a bővítőt, ami gondolom szintén milliós tétel.
-
4D4M
senior tag
Pontosan mire gondolsz? A kalorifer nettó 100, linkeltem is korábban. Arra a hőszivattyú dolgozik.
~
Egy dedikált szárítógépre. Az a probléma, hogy más a műszaki tartalom. A NILAN miközben hűt, ingyen csinálja a HMV-t, miközben a hőszivattyú kidobja a hulladékhőt az utcára és még utána HMV-t is külön legyártja, miközben kidobja a hűtési energiát az utcára.Valóban többféle minőségben és technológiával lehet összerakni egy HMV, puffer, kalorifer, hőszivattyú(kültéri+beltéri), légkezelő csövezés, villamos bekötés kombót. Konkrétumok nélkül elég széles tud lenni a spektrum. Semmi érdekem nem fűződik egyik konstrukcióhoz sem, csak érdemesnek tartom a témát a korrekt(ebb) összehasonlításra.
(bár mint ahogy már sokszor említettem volt, eleve kizárt, mert almákról és körté(k)ról beszélünk) -
Ez Panasonic hőszivattyús ár, de LG is simán van most ennyiért. Vortice hővisszanyerős szellőztetővel, de számos márka kínál ilyen NETTÓ áron (nem kínai!).
szárítógép 0.5~1.5M
Pontosan mire gondolsz? A kalorifer nettó 100, linkeltem is korábban. Arra a hőszivattyú dolgozik.
gépházi szerelési többlet 1~1.5M
Ez amúgy hogy jött ki? A Nilan is csak egy hőközpont, a hőleadót úgyis szerelni kell, külön keringetővel. A szellőztetést is be kell csövezni ugyanúgy, semmiben sem különbözik bármelyik másik géptől.
Amiben tényleg spórolsz, az a HMV-hőszivattyú-kalorifer közötti csövezés. Ez lenne 1-1,5 millió? Erre tényleg azt mondom, hogy nonszensz, amit írsz. Ennyire ne legyél már elfogult!
-
4D4M
senior tag
Ezek szerintem a piac alját jelképező árak, kínai gépek, fapados légkezelők.
én inkább ehhez hasonlítanám: (Mitsubishi, Stiebel, Helios stb szint)
hőszivattyú – talajhő: 4M / hőszivattyú – levegős: 3.5M
légkezelő átlagos 1.5M
gépházi szerelési többlet 1~1.5M
szárítógép 0.5~1.5M -
-
WiZARD
addikt
Pár hét, de az kemény.
Mi birkózik meg vele? A párakicsapódáshoz nem kell sok idő...Okosotthonba én is tudnék vezérlést csinálni. De hogy biztos rá akarnám-e bízni HA-ra, redundancia nélkül, az jó kérdés.
Ami Nilan árakat néztem, az nem dupla. Inkább 5x
Dupla áron 1 pillanatig se gondolkodnék rajta.De ha előre elmondja ezeket nekem valaki, akkor lehet bevállalom. Sok pénz, de a ház összes építési költsége mellett ha +1%-ért lett volna a Nilan, cserébe nincs gond, nincs utólag agyalás, nincs barkács, akkor talán bevállaltam volna.
Így utólag extra szívás, hogy 1 szellőztetőt már megvettem, kifizettem a beépítését. Nem tudom használtan el lehet-e adni és mennyiért, még1 telepítést fizethetek, stb.
(Nilan listaáron 3m+fa, Nibe pedig 3 éve volt 600+fa)Én csak jószándékból kampányolok a témában. Úgy érzem megszívtam, nekem senki se szólt előre, és azt látom aki most van a téma elején annak se nagyon szólnak erről. A gépész is csak szétteszi a kezét, hogy hát igen, ezek új rendszerek, előre nem látták, nem nagyon volt tapasztalat, ők se tudták hogy ez lesz.
-
Méretezés passz, gépész tervező még nem látta. Nálunk új építés lesz, ott könnyebb megfelelni a műszaki kritériumoknak, mint egy utólagos beépítésnél. A vezérlés viszont kérdőjeles számomra, lehet, hogy okosotthonba kell berakni, és úgy beszabályozni a párátlanítást.
A párátlanításnál én azzal számolok, hogy nyáron néhány hétig lesz ez kardinális pont, azzal pedig megbírkózik majd a rendszer.
A NILAN-t egyelőre elengedtem, szerintem dupla árra jönne ki.
-
WiZARD
addikt
Igen, van szigetelés most is, de a gépészem valamiért nagyon ellenkezik.
Minden megoldható. Ehhez mekkora puffer kell? Külön csak a kalorifer kapna puffert? Akkor külön keringető szivattyú, stb?
Igen, le lehet állítani, talán az a legegyszerűbb. Persze akkor erre lehet külön vezérlést alkotni.Azért ha van 25-26 fok a lakásban és 50-60% páratartalom, akkor már 14-18 fok a harmatpont. 25 fokos belépő levegőből lesz 12-14 fokos a kalorifer után. Az már nem nyerő, vagy nagyon a határon egyensúlyozás lesz.
Ha tudod mérni/garantálni akkor oké, de azt megintcsak meg kell oldani, ráadásul 100% biztosra.
Ha pedig a padláson megy a légtechnika csövezése, akkor még fokozottabb a probléma, hisz nem a hűtött, szárított levegős benti környezet a mérvadó a harmatpont számításhoz. -
...mindenhol nagyon jól szigeteltnek kell lennie a rendszernek páralecsapódás ellen. Mind a hőszivattyúban, mind a gépészeti csövezés.
Azért ez normál esetben is jó, ha megvan.Ha HMV-t is a hőszivattyúval csinálsz, akkor ugye lesznek 20-40 perc leállások
Ezt vagy áthidalod egy megfelelően méretezett pufferrel, vagy simán csak leállítod addig a szellőztetést.A légcsatornákat is szigetelni kell kívülről páralecsapódás ellen.
Ebben biztos vagy? Persze a kaloriferben lecsapódik a pára, de a kilépő levegő hőmérséklete nem lesz annyira alacsony: [link] -
WiZARD
addikt
A 18 fokos víz helyett 5-6 fokos kell, tehát mindenhol nagyon jól szigeteltnek kell lennie a rendszernek páralecsapódás ellen. Mind a hőszivattyúban, mind a gépészeti csövezés.
A COP persze romlani fog.
Kell keverőt beépíteni, hogy a felülethűtésbe ne ilyen hideg menjen.
A hűtőkalorifernél kell a vízelvezetés. Ha HMV-t is a hőszivattyúval csinálsz, akkor ugye lesznek 20-40 perc leállások, amikor nincs ami hideget adjon a kalorifernek, így az ott lévő vízzel gyorsan visszapárásít kicsit, amíg ki nem szárad teljesen.Ami nekem a fő probléma: A légcsatornákat is szigetelni kell kívülről páralecsapódás ellen. Ami a vasbeton födémekben megy az nem gond. De az osztókat és gerincet is szigetelni kellene, ezek nagy része meg gipszkarton mögött van nálam, így elérhetetlenek.
Erre talán megoldás lehetne az utolsó 5letem, hogy a kalorifert a szellőztető beszívó ágára tenni a hőcserélő elé, és akkor a hőcserélő nem a bejövő levegőt hűtené, hanem a kalorifer utáni hideg levegőt fűtené. Persze ezzel megint kidobunk az ablakon kis hatásfokot. A gépészem se rajongott az 5letért az első bekezdésben írt problémák miatt.
-
WiZARD
addikt
A pára kérdést mivel oldod meg?
Saját tapasztalat alapján mennyezethűtés+központi szellőztetés átlag gépekkel nyáron halál és télen is kell plusz párásítás.
A páralecsapódással nincs gond, 18-19 fok körüli víz bőven elég és még extrém páratartalom mellett is a harmatpont felett marad, de kellemetlenül párás a levegő, hiába csak 24 fok van. (monolit vasbeton födémben van a csövezés nálunk)Hogy mit ajánlanék (mint laikus felhasználó, aki próbálja feltérképezni mi lenne a jó) az q nehéz kérdés. Most úgy gondolom hogy a mennyezethűtés jó dolog, ha van mellé valami ami párátlanít. A szellőztető szintén jó dolog, ha van mellé nyárra páramentesítő, télre párásító. Mivel külön gépeket nem szeretnék, így egy megoldást látok: Nilan aktív hővisszanyerős szellőztető, mert az tud nyáron szárítani + külön párásító egység a befúvó ágra (homevap).
Nem olcsó, de talán a legkevésbé kompromisszumos.(vagy lehet hűtő kalorifer a szellőztetőbe, de az annyi plusz problémaforrást hozna be, hogy nem akarom)
-
Bohus
aktív tag
válasz
almafa42 #1801 üzenetére
Ha nem szeretnél állandóan ablaknyitással szellőztetni, akkor a hővisszanyerős szellőztetést ki kell építeni. Ha most kihagyod, később biztosan bánni fogod. Egy ideje már előírás is, bár ezt többen vitatják (7/2006 TNM rendelet szerint csak gépi szellőztetés használatával vehető figyelembe az előírt légcsere). Hűtésnél pro-kontra érvek vannak a fan-coil és a mennyezetfűtés választásnál, mérlegelni kell.
A fancoilnál biztosan problémásabb lesz a vezérlés és automatizálás, a mennyezetfűtésnél csak a zónaszelepnél kell beavatkozni. Ha a fancoil-ra harmatpontinál alacsonyabb hőmérsékletű vizet küldesz, akkor tény, hogy szárítani fog, de nem szárításra van kitalálva. A cél a megfelelő belső levegő hőmérséklet biztosítása, légállapottól függően létrejöhet a hőcserélőn kondenzáció. (Nyilván nem akarsz fázni azért, hogy szárazabb legyen a levegő. Ipari légkezelőknél a kicsapatás után mindig van utánfűtő kalorifer is.) Fancoil venti zajhatással jár, ezzel szemben mindenkinek más a toleranciaszintje.
Ha becsövezed a mennyezetet is, akkor padlóval együtt használva kiemelkedően jó lesz a fűtési időszakban a hőkomfort, és némileg hatékonyabb is lesz a hőszivattyú üzeme, alacsonyabb előremenő hőmérséklet is elegendő lesz. A hűtési teljesítmény (W/m2) viszont korlátozott, ha nem elégséges, akkor marad a fancoil.Nálunk szintén Panasonic hőszivattyú van, felújításnál a mennyezetre került gipszkartonos rendszer, hűtést-fűtést ez látja el, elégedettek vagyunk. 3m-es belmagasságból 15 cm lett lecsípve, légtechnika csövezése is a gipszkarton és a födém között lett elhelyezve. A lenti szinten egy helyiség felújítása van hátra, alacsony a belmagasság, a falat szeretném becsövezni, de mivel rendkívül munkaigényes, lehet, hogy fancoil lesz.
-
almafa42
aktív tag
Sziasztok,
Új építésű ytong ház két házrésszel, Panasonic hőszivattyú, vízteres padlófűtés. Eddig ok. A hűtést szeretném megoldani, itt 2 utat látok:
- 7db kis teljesítményű fan coil a hálószobákba/nappalikba
- gipszkartonba rakható mennyezet hűtés, kb 110 m2
Árban nagy különbség nem lenne, 2 millió körül van a rendszer a b opció esetén, 7db fan coil hasonló összeg.
Érzetre természetesen a felületfűtés jobb lenne, de a kérdésem a következő: mit tudok majd tenni a párával? Jól tudom, hogy fan-coil esetén ez nem probléma, mert az szárítani is tud? Szellőző rendszer nincs tervezve a házban, de annyit pl tudok tenni, hogy a nappalikba teszek egy ehhez hasonló lokális szellőztetőt.
Ti hogyan mennétek tovább? Most lesz tető a házon, még van lehetőség a módosításokra.
Új hozzászólás Aktív témák
- Forza sorozat (Horizon/Motorsport)
- Drón topik
- Luck Dragon: MárkaLánc
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Vicces képek
- OneSport OT07 - szevasztok, hollandok!
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Veszprém és környéke adok-veszek-beszélgetek
- További aktív témák...
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A22/Samsung Galaxy A23/Samsung Galaxy A25/Samsung Galaxy A05s
- Több mint 70.000 eladott szoftverlicenc
- Telefon felvásárlás!! Apple Watch Series 6/Apple Watch Series 7/Apple Watch Series 8
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L13 Yoga Gen1 - i7-10G I 16GB I 256SSD I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
- LG 55B4 - 55" OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox Ready
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest