Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29676 üzenetére

    Szia, a példádhoz kapcsolódva szívesen megerősíteném, hogy a PointSource hangszóróiból igen jó ár-érték arányú hangdobozt lehet építeni. Én legalábbis építettem belőlük, és jó ár-érték arányúnak gondolom. Nem a d'Appolito PS5-ös, hanem a kéthangszórós megoldásom van, de a 2+1hangszórós nyilván megéri a pluszköltséget a picike mélyközepek miatt. Mindazonáltal, a keresztváltóját úgy hangoltam, hogy mély- és mélyközépkiemelős legyen, tehát nem annyira "kicsi" a hangja, mint a dobozka, és sokkal melegebb is a hangja, mint a tioxid magassugárzó indokolná. A keresztváltómnak semmi köze semmilyen gyárihoz, teljesen saját tervezés és kivitelezés. A hangszórókészletben annyi kis különbség van a gyári PointSource változatokhoz képest, hogy nálam a TC90DT5-ös csipogó van.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29765 üzenetére

    A TC90 szériából szoktak a csipogóik lenni, legalább háromfélével láttam már a kevlármembránostól a TC90DTX-ig, amely hasonló, mint a fotón látható tioxidos, de van rajta terelőkúp. Az enyémben levő TC90DT5 csipogó már újabb altípus a PointSource-ökben levőknél, de ugyanazok finomítása. A középmély jellemzően (illetve tudtommal kizárólag) a fáziskúpos 5K4211-es kevlár volt bennük - az enyémben is.

    Amit mondasz a koppintástól való elriasztásról a hangszórók módosításával, az például a Focalnál, de sok más márkánál se igaz, főleg azoknál, amelyek alapvetően hangszórógyártóként indultak, és legfeljebb ahhoz képest lettek hangsugárzógyártók. Focalnál is a típusszám alapján biztos lehetsz benne, hogy mit kapsz, pontos Thiele-Small paraméterekkel, stb.

    A doboz 30-as MDF lapokból van, szép lekerekítésekkel, a gyárihoz hasonló és a középmélyhez illő 10,5literes űrtartalom, de mélyebb a doboz, mint a gyári. Belül egy merevítés. Hátsó reflexcső, kb. 60Hz-re hangolva.
    A keresztváltóban elsőrendű szűrés, fent Mundorf EVO Oil kondi és ellenállás L-pad, alul Jantzen tekercs (eredetileg finom fóliatekercset tettem bele, de aztán inkább robusztusabb H-magost). 4000kHz-nél a keresztfrekvencia, de mint mondtam, a magas felé esős, tehát "mélykiemelős" hangolással. Tehát a végeredmény nálam is elég más, mint a gyári PS-ok voltak.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #29768 üzenetére

    "Van értelme egy ilyen projektnek?"

    Még nem értem, hogy a kérdésedben mire gondolsz, ezért nem tudok mást mondani, hogy miért ne lenne értelme?
    Egy szempontot mondok a terveddel kapcsolatban, de ez egyéni hepp, nem kell figyelembe venni: ha én reflexben gondolkodom, akkor hátsó reflexben, ez axióma nálam. Tehát ha én reflexdobozt csinálok, az hátsó reflexes (esetleg alsó, de inkább hátsó). Hátsó reflexnyílásból kijövő hanghullám fázisa alapvetően hasonló az előlapi hangszóró hanghullámának fázisához, míg az előlapon elvileg ellenfázisban jön a reflex. (Nem tartom lényegileg nehezebben elhelyezhetőnek a hátsó reflexeseket a fal szempontjából.)

  • #71562240

    törölt tag

    válasz shalafi66 #29769 üzenetére

    "Ezekhez a hangszórókhoz nem feltétlenül jó a tankönyvi elsőrendű szűrés"

    Egyik rendű se feltétlenül jó, én az elsőrendű szűréssel szeretek megalkudni - no nem éppen tankönyvileg, a tankönyvek jobban szeretik általában a másodrendűt. De nem ragaszkodom rigorózusan az elsőrendűhöz, el tudom képzelni, hogy egyszer valamihez majd másodrendűt használok. Gyárilag egyébként a PointSource-öknél a magashoz van másodrendű - legalábbis a kéthangszórósnál. Egyébként, mivel beiktattam a csipogóhoz egy ellenállás L-padot, annak párhuzamos összetevőjével a csipogó alsó rezonanciafrekvenciája környékén közelítettem a másodrendű meredekséghez a szűrést.

    Igen, láttam anno annak a kevlár magasú Aria 5-nek a frekvenciamenetét, és tetszett. Én egy kicsit másképp csináltam, nálam kb. 5-6-7decibel csökkenés megvan 300 és 2000Hz között, és utána elvileg lineáris - persze 10000Hz fölött azért van még egy kis lekonyulás, de az már szándékom ellenére. Tehát én tulajdonképpen mély és mélyközép kiemelést csináltam.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz shalafi66 #29774 üzenetére

    "Ez nyilván nem igaz." :)

    De. :)

    -.-.-.-

    "Műszaki szempontból nem jó. Túl széles sávban szólnak egyszerre, hasonló hangnyomással a hangszórók."

    Persze, ez igaz, ez például hátrány. És van más hátránya is. De vannak más paraméterek, ami miatt meg előnyös megoldás műszakilag. Hogy melyik tervező milyen hangszórókat hanyadrendű szűréssel tart "helyesnek" szűrni, valószínűleg mindaddig vita marad, amíg lesznek ilyen szűrendő hangszórók használatban.

    -.-.-.-

    "Rezonancia környékén mindig kevésbé hatékony a szűrés."

    Erre utaltam magam is.

    -.-.-.-

    "Én nem szeretem a párszáz Hz-es tartományt emelt hangnyomással"

    Hát persze, én se szeretem. Az adott hangdoboz esetében mégis így kompenzálok, mert több előnyét érzem, mint hátrányát.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz shalafi66 #29782 üzenetére

    A 4kHz keresztezés elektromosan értendő, bár ez se ilyen egyszerű a sajátos megoldásomban.

    Hogy a keresztváltási megoldásom mennyire tudott egyenletes vagy mennyire cikk-cakkos, hegyes-völgyes frekvenciamenetet produkálni, ezt még nem mértem, de meg fogom méretni, mert persze nagyon is érdekel, per pillanat csak reménykedem, hogy minél szebb, egyenletesebb, simább a váltás környékén is. Kíváncsi vagyok.

    Hogy a hangdobozom tónusát milyennek szeretem - adott bázistávolságok mellett -, azt igyekszem süketszobára vonatkoztatni. A házi akusztikámat egyébként is szeretem minél jobban a süketszoba felé közelíteni, ha tehetném, süketszoba lenne a zeneszobám, és ha majd lesz állandó lakhelyem állandó zeneszobával, ott aztán sokmindent meg fogok tenni a süketítéséért. (Tudom, sokan állítják, hogy hosszútávon megőrülnék süketszobában, de szerintem nem, bár ilyen tapasztalataim persze csak rövid idejűek.) Nyilván akusztikai változások változtathatnak a hangdobozom tónusával kapcsolatos szándékaimon, de a mostani konkrét dobozommal kapcsolatban az a lényeg, hogy a picike, 10literes doboz és picike, 130centis "mély"sugárzó picikeségét hogyan kompenzáljam.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #29781 üzenetére

    Tippem legfeljebb az lehet, ha megváltoztathatatlannak ítéled a helyzetet, hogy főleg a hangdoboz környéki falakat minden határon túl és még az Óperencián is túl, de még az Üveghegyen is túl lásd el csillapítással. Csillapítani egyébként is fontos, de én a zenehallgató helyiségben mindent az akusztikai körülményeknek helyezek alá, tehát nem fogadom el, hogy ne lehetne a faltól értelmes távolságra elhelyezni a hangdobozt. Másrészt, sokat segíthet a szoba falaihoz képest átlós elrendezés.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz shalafi66 #29785 üzenetére

    Fordított sorrendben válaszolva:

    Mélytartomány-ügyben elnyelő-diffuzáló felületek kialakíthatók ott, ahol van hely. A kolléga hangdoboza mögött ehhez nincs hely, tehát oda csak csillapítást tud tenni. De érdemes oda csillapítást tennie! Nemhogy érdemes, kirívóan fontos!
    Ebben a formában túlzott kijelentés, hogy egy lakótérben ne lehetne elhelyezhető mennyiségű csillapítóanyaggal a mélyre is hatni, mert lehet, egyértelműen lehet, többek között sűrű, vastag kőzetgyapottal, de sokminden mással is, persze kisebb mértékben, mint a közepekre, magasakra. Tehát a hangdoboza mögé-mellé és a két hangdoboz közé helyezett csillapítóanyagok hatnak a mélyhangokra is, csak kevesebbet. De, amellett, hogy a mélyhangokra hatásuk is fontos, nagyon is fontos, nem is elsősorban a mélyhangok (nem is elsősorban a reflexnyílás!!!) miatt tesszük oda a csillapítást, hanem méginkább a közép és magashangok miatt. A közép és magashangok visszhangjai szólnak bele legborzasztóbban a hangképbe, hangkarakterbe, hatványozottan borzasztóan a csörgővisszhangok. A csörgővisszhangokat könnyű csillapítani, és ha azokat kiöltük, akkor az már fél egészség, megboldogodó közérzet. Ha a középvisszhangokat is jól csillapítottuk, az már négyötöd egészség, boldogan éltek, míg meg nem haltak.

    Nekem a süketszoba jó, és azt szeretem, nulla diffundálással. Hogy azt halljam, és csak azt, ami a hangdobozból kijön. Nekem ez a jó.

    Esetemben nem olyan egyértelmű, esetemben a szokásosnál "amorfabb" a keresztváltás ügye - legalábbis az aktuális hangdobozomban biztos, de egyébként általában is másképp váltok, mint ahogy az szokásos.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz shalafi66 #29782 üzenetére

    "Ez simán nem létezik, nincs mire gondolnod. A hullámfront nem tudja, hogy melyik a doboz eleje és háta, nem számít neki, a legrövidebb utat találja meg mindig, a reflexcsőig is. És azon a frekvencián, amin sugároz, az adott távolság (előlap - hátlap között) semmit sem jelent a hangszóróhoz mért fázis szempontjából."

    De nem is a hullámfront útjáról és megtett távolságáról szól a probléma. Hanem arról, hogy a reflexhang a hangszórómembrán hátoldalán keletkezik, ergo a keletkezése révén ellenfázisú a hangdobozon kívül, a hangszórómembrán elején keletkezett elsődleges hanggal. Ami az elsődleges hang esetében levegőösszenyomási fázis, az a membrán hátoldalán, a hangdobozon belül levegőnyomáscsökkenési fázis. Ha az előlapon vezeted ki a reflexnyílást, akkor a membrán hátuljának ellenfázisú hullámát vezeted rá a membrán elejének a hullámaira kvázi azonos időben és helyen, tehát a membrán elejének sűrítési fázisára rávezeted a membrán hátuljának szívási fázisát. Nem optimális elvileg. Ha ellenben a hátlapon vezeted ki a membrán hátuljának az elejével ellenfázisú hullámait, akkor a hátsó kivezetés miatti 180 fokos "irányváltás" miatt kvázi azonos fázisúként, azonos irányúként jön ki a hang a hátsó reflexből az előlapi hanggal. A szóbanforgó hosszú hullámhosszok miatt pedig elvileg viszonylag kis jelentőségű az előlapi és a hátoldali hullámok közti távolság a keletkezésükkor (lásd, idézeted), ergo, hátoldali reflexnyílás esetében lényegében támogatólagosan azonos fázisú a két hanghullám, előlapi reflexnyílás esetén lényegében ellenfázisú. A hátsó reflexnyílás hanghulláma elvileg harmonikusabban illeszkedik a membrán elejének a hullámára, mint az előlapi reflexhullám. Nem a reflexút a probléma, hanem a membrán elő és hátoldalán keletkező hanghullám ellentétes fázisa.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz cooler-mg #29869 üzenetére

    Azt írta, "Amúgy az olcsó SB-knek (műanyagkosarasok)...".

    Ha a tied nem műanyagkosaras, akkor a drágábbakból vettél. De az se lehetetlen, hogy a műanyagkosarasokból vettél, csak nem olyannak érzed, mert az is "öntvény", és viszonylag merev, amely merevséget érezhetsz "hihetetlennek" is. Az alap SB-knek jellemzően műanyagkosaruk van, "öntvény" műanyag, még kocogtatásra is viszonylag merev érzetű, ha nem is hihetetlen. Aztán más kérdés, hogy működés közben mennyire merev - közepesen, sajátos rezonanciákkal, ugyanis műanyagból is vannak sokkal jobbak, mint ezekben az olcsó SB-kben, amely olcsó SB-k általában nem rossz ár-érték arányúak, de csak az olcsóságukhoz képest. Az SB-knél is, mihelyst ugrasz a fémöntvény szintre, máris ugrott az ár is kétszeresre, aztán onnan továbbugrálva felfelé. Nincsenek csodák, az SB is megkéri a minőség árát - nem csak Satoriként.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #29881 üzenetére

    Én egyébként nagyon egyet tudnék érteni, hogy belevágj a koncentrikus hangszórókkal foglalkozásba. Rengeteg előnyük van, kár, hogy kevesen fejlesztenek és gyártanak ilyeneket.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz cooler-mg #29884 üzenetére

    Én a Hangtechnikában "szoktam" ellenőrizni, hogy milyen az a műanyag, amit írnak a gyári specifikációban. És látám, hogy műanyag, amit műanyagnak ír a specifikáció. Elenyésző az esély annak együttállására, hogy a gyári specifikáció a saját hátrányára hazudjon, én pedig éppen akkor hallucináljak, amikor fogom a kezembe a példányt. :)
    Egyébként nem rossz az a műanyag, másrészt, a műanyag nem eleve rossz ilyen célra se, csak az igazán minőségiek abból is drágák.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #29887 üzenetére

    Én elsősorban azért csináltam DIY a hangdobozomat (és fogom így a következőket is), mert egy-két milliós szintig nem találok olyan gyárit, amit ne lenne fontos modifikálni. Úgyis bele kell nyúlni, akkor miért ne csináljak nulláról olyat, amilyet én akarok. Másrészt, olcsóbban is kijön, mint a gyári, bütykölni meg szeretek - és mint mondtam, a bütykölést a gyárival se úszom meg.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz shalafi66 #29892 üzenetére

    "mert ha megérted, amit most írtam"

    De hát nem írtál semmit.

    Sokminden függ sokmindentől, és még a sokmindenes sokminden is sokmindenes sokmindentől, de attól még egyáltalán nem értelmetlen, és főleg nem hülyeség, ha egy gyártó megad a hangszórójához egy eszmei optimális keresztváltási frekvenciát - akár adott szűrési meredekség mentén. Önmagára a hangszóróra vonatkozólag. Ez értelmes dolog - vagy legalábbis nem értelmetlen. Afféle eszmei javaslat. Idea. Például azért is, hogy aztán lehetőleg olyan körülmények közé tegye a felhasználó, amelyek az eszmei optimális váltási frekvenciát involválják. Hogy ne tegye a felhasználó olyan körülmények közé, amelyek a gyártó által optimálisnak mondottól nagyon eltérő váltást követelnének. Ennyike.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz cooler-mg #29891 üzenetére

    Tudunk mi is mutatni egy halom nem műanyagkosaras SB típust, de milyen bizonyítóerejük lennének ezeknek a műanyagkosarasokra vonatkozólag?

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29896 üzenetére

    Csak a PointSource példád miatt szóltam hozzá a minap, és talán nem mindig látszik, hogy mi a célod bizonyos kérdéseiddel, de ha például oda akarsz kilyukadni, hogy konkrétan építs egy hangdobozt, én szívesen segítek konkrétan, amennyire tudok, elejétől végéig. Apránként. Elsősorban VIFA/SEAS/ScanSpeak, Focal hangszórókkal vannak sajáttapasztalataim, főleg a tíz-húsz-harminc-negyven évvel ezelőtti típusaikból, illetve főleg Mundorf, Jantzen zubehőrökkel.
    Ha kigondolta az ember a hangszórókészletet, onnan már valamivel könnyebbé válik az útelágazások között választani, persze hályogkovács módszer az ilyesmi, főleg, ha nem tudod mérésekkel ellenőrizni útközben, amit kigondoltál.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29916 üzenetére

    Érdemes kéz alatt vásárolni hangszórókat az ár miatt, de az persze ritkán jön össze, hogy az elképzelt hangszórókészlet egészét meg tudná venni úgy az ember. Inkább csak egy részét. De az is jó kiindulópont, hogy eleve újonnan vásárolja meg a készletet az ember - ha mindenki használtan akarna venni, nem lenne mit, mert senki se vett volna újonnan, hehe.
    Amíg majd odajutsz, hogy nekiállnál, azon kell alaposan gondolkodni, hogy mekkora, hányutas dobozt akarsz, és milyen hangszórókészletből - sokkal könnyebb azonos gyár készletéből jól társítani. Reflex versus zárt konstrukció megfontolása is alap, különösen a membránméret függvényében. Membránanyag is sokmindent eldönt az elérhető hangszínekről... A dobozt magad akarod-e legyártani (sokkal olcsóbb) vagy asztalossal... Mennyit akarsz rákölteni - az emlegetett 300ezerből már hétnyelven beszélő dobozt lehet összeállítani, ha okosan csinálja az ember...
    Ráérő idődben nézegesd a hangszórógyártók kínálatát, a hangszórók adatlapjait, hogy jobban képben legyél, amikor majd a készlet kiválasztására kerül a sor... Én értelemszerűen azon márkák közül tudok inkább javasolni, ha szükséges lesz javaslat, amelyekkel több tapasztalatom van, részben azért is, mert azokat egyébként viszonylag jól kiszámíthatónak tartom ár-érték arány és hangkarakter szempontjából, és kedvelem is a jellemző hangkaraktereiket. De persze érdemes másfelé is vizsgálódni, Morel például... - vagy ha megütöd addig a lottófőnyereményt, Accuton...

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29923 üzenetére

    Az nagy előny lesz a munkálatok során, ha az asztalosmunkát szépen magadnak élvezettel meg tudod csinálni.

    "nem akarok elsőre sosem járt utat találni magamnak. Legszívesebben bevált konstrukciók "újracsomagolására" vállalkoznék.""

    Így érdemes annak, aki nem kísérletezni akar, akár öncélúan is mint például szazbolha, hanem nagyon jót akar magának, relatíve kevés pénzből. Ezért hangsúlyoztam én is, hogy persze, csak olyasmiben tudok segíteni, amiben tapasztalatom van. És ez a tapasztalat szerintem atéren a legfontosabb, hogy milyen hangszórókat válasszon ki az ember, mert a T-S paraméterek csak az alap, még sokkal fontosabb, hogy hallottuk-e már a hangszórók hangkarakterét-hangszínét adott körülmények között, és az a hangkarakter-hangszín tetszik-e a fülünknek, hosszútávra tervezve a tetszést, és hogy a karakterből meg tudjuk-e sejteni, hogy milyen hangolású dobozt tartanánk optimálisnak belőle a magunk számára. Ezért is reagáltam múltkor a kérdésedre a PointSource kapcsán, mert nagyon okosan a tapasztalatot kerested. Eddig még nem említettem, az itt (és általában Magyarországon) sűrűbben szóbakerülgető márkák közül például Visatonokkal, Monacorokkal is vannak tapasztalataim más építgetők révén, én azonban azok táborába tartozom, akik ezeket a márkákat inkább nem használják, mert alapvetően túlárazottnak és kiszámíthatatlanabb minőségűnek-karakterűnek hallom őket, mint bizonyos más márkák típusait. Ellenben például az általam említett VIFA-SEAS-Scanspeak konglomerátumi és Focal hangszórókkal olyasmi tapasztalataim vannak, hogy ránézek a hangszóró fotójára, és nagymértékben tudom róla, hogy hogyan fog szólni, milyennek fogom hallani a hangját, akkor is, ha éppen azt az altípust még nem hallottam önmagában vagy hangdobozban - kiszámíthatóan nivellálódó árazás, kiszámítható gyártástechnológia (talán még ma is, az egyelőre kiszámíthatatlan kínaizálódás világában). Ez a tapasztalat legfőbb lényege, hogy aszerint tudjunk hangszórót választani, hogy tudjuk róla, hogy hogyan szól, és milyen körülmények közé érdemes helyezni a saját ízlésünkhöz alkalmazva - ezért is kérdezted az elején, hogy ki ismeri az általad kiválasztott példákat.

    "Hozzáteszem, azt a tervezői azért csinálták polcsugárzónak mert tömörfából van és minél nagyobb egy tömörfa "bútor", annál nagyobb az esélye, hogy a páratartalom-változásból eredő mozgások miatt elcsattanjon."

    A PointSource-öket inkább azért készítették ilyen kicsire, mert a bennük levő miniatűr (mikroatűr, nanoatűr...) középmélysugárzók tankönyvileg ezt az űrtartalmat kívánják. Ha nagyobb űrtartalomba tették volna, akkor ugyebár amellett, hogy mélyebbre ment volna le, túllövést is mutatott volna a töréspontja felett, a Focal pedig nagyon nem olyan gyártó (volt akkoriban), akik olyasmit szerettek volna tervezni. Fegyelmezett, kézben tartott működésű hangsugárzókat szoktak - ez is változik manapság, már a nosztalgia se a régi. A tömörfát is meg lehet oldani viszonylag nagy méretben vetemedés és elcsattanás veszélye nélkül, például ebben is segítenek a belső merevítések, virtuálisan több kisebb dobozra osztva a nagyot. Tehát szerintem nem kell eleve félni a tömörfától nagy méretekben sem, hanem okosan kell használni. De bármikor lehet az MDF-hez nyúlni, az mindig adja magát. Rétegelt lemez akkor lenne jó, ha kaphatóak lennének a piacon jó rétegelt lemezek - vagy csinálnál magadnak jót (a komoly hangdobozgyártók maguknak csinálnak).

    "Ennek az előállítása legalább nyolcszorosa egy forgástestének. Hogy ez a kialakítás feltétlenül szükséges-e ahhoz, hogy jól szóljon, azt nem tudom megmondani (mondjuk kétlem...) de jó ok arra, hogy nagyon drágán lehessen árulni,"

    No igen, ha esetleg oda jutnánk, hogy én ajánlanék hangszórókat, akkor biztos, hogy azok közül ajánlanék, amelyeket a hangkarakterük és a könnyű többutas beilleszthetőségük mellett jó ár-érték arányúnak gondolok, részben a józan, kiforrott gyártási megoldásaik alapján - finom mozgó megoldások, robusztus állórészek. Az Accutont is ugye csak úgy említettem, mint a lottófőnyeremény terepét, hihi.

    "A hangszórókra költendő pénzt pedig nincs értelme nekem megmondanom, sokkal inkább számít az, hogy mi az az árkategória, ami alá egyszerűen nem érdemes menni."

    Hangszórók tekintetében én ezt az "ami alá nem érdemes menni" határt listaárban kb. 30-40ezer per darab környékén húzom meg. De én magamnak (enyhén szólva szintén nem vet fel a pénz) a felső határt is meghúzom 40-50-60ezer környékén, listaárat tekintve. De mivel "nem szeretek" listaáron vásárolni, kivárom, míg az adott hangszórótípusból találok kéz alatt használatlant, féláron, ugyanis a számomra szóbajöhető hangszórók kereskedelmi példányaival nem nagyon történik meg, hogy a forgalmazó akciósan árulná őket - ugyanígy, a szóbajöhető kondikkal, tekercsekkel sem szokott ilyesmi történni.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz AMDFan #29932 üzenetére

    Nyilván kicsit (icipicit) sarkítottam, de van ilyen, sőt, ez éppenséggel cél is a hosszútávú üzletben gondolkodó okos hangszórófejlesztők részéről. Ugyanis, a szóbanforgó fejlesztők legalábbis kb. tíz évvel ezelőttig jól kiszámítható következetes irányok, anyagok, konstrukciós megoldások mentén fejlesztettek termékvonalakat, többek között éppen a tárgyalt célból, azazhogy a keresgélő felhasználó viszonylag nagy biztonsággal sejthesse, hogy a fejlesztő adott, ismert, következetes termékvonalába tartozó hangszórónak az adott termékvonalra jellemző hangkaraktere és elektromos-elektromágneses-elektroakusztikus viselkedése legyen. Következetesen, termékvonalasan. Adott fejlesztők esetében a hangszóró képéből és típusszámából láthatom, hogy a fejlesztő mely termékvonalának mely lépcsőfokán-leágazásán helyezkedik el a hangszóró, milyen anyagokat és konstrukciós elveket használva, ergo, a fotóból és típusszámból még az adott hangszóró T-S paramétereit és grafikonjait is elég kis hibahatárral ki tudom következtetni! Éppen ez a céljuk! Termékvonal, következetesen. Nem csak lehetséges, hanem van ilyen, sok ilyen van, célzatosan ilyen.
    Ezt már nem feltétlen neked mondom, hanem a téma közvetlen folyományaként, ugyebár shalafinak természetesen közel sincs igaza abban (sem), hogy adott hangszórónak (adott hangszóró-termékvonalnak!) például a membránanyaga és egyéb, a termékvonalra jellemző következetes konstrukciós elvek alapján ne lenne jellegzetes sajáthangja. Nagyon is van ilyenje - természetesen. És ez a sajáthang természetesen csak viszonylag kevéssé gyakható meg azzal, hogy milyen hangdobozban hogyan használjuk az adott hangszórót. A hangszóróválasztás első lépése, hogy szeretjük-e az adott hangszóró sajáthangkarakterét - mert az a sajáthangkarakter (természetesen) nagymértékben rányomja bélyegét a hangdoboz hangjára, bármit is csinálunk.
    Megint neked: Adott fejlesztők adott termékvonalaiba tartozó minden egyes hangszórónak viszonylag következetes sajáthangkaraktere és T-S-paraméter-intervalluma van. Ez a cél az adott fejlesztőknél, és általában többé-kevésbé sikerül is megvalósítaniuk ezt a célt.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz AMDFan #29937 üzenetére

    "Itt sokan 5-10 ezer forintos hangszórókból akarnak valamit csinálni,"
    "Két olcsó hangszóró között hatalmas különbségek tudnak lenni."
    "A jobb minőségű, és drágább hangszórók esetén a T/S paraméterek jóval közelebb állnak egymáshoz, és a gyári értékekhez is."

    Persze, én a jobb minőségű és drágább hangszórókról beszéltem, nem az "olcsókról". Láthatod, klasszikus gyártó-fejlesztőkre hivatkoztam, és 30-40ezer forint per darab minimumösszegre, ami alá nem érdemes menni. 40-50ezer forint darabáron már elég helyre hangszórókat lehet kapni megbízható gyártóktól, megbízható gyártási minőségben, alacsony szórással, komoly anyagokból, elég szép és pontos hangokkal. Ebben éppen az a lényeg, hogy vannak gyártók-fejlesztők, akik az igényes/tudatos vásárlók hosszútávú bizalmára bazíroznak, és ezért olyan hangszórókat terveznek és gyártanak, amelyek megbízhatóan, kiszámíthatóan viselkednek. Persze ezek a gyártók meg is kérik a termékfejlesztés és gyártási minőség árát - márkák.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29947 üzenetére

    Hangszórókészleten alapvetően akkor lehet gondolkodni, ha legalább az eldől, hogy hányutas hangdoboz legyen. Mert hát az ritka, hogy az ember talál valami jó hangszórókészletet jó áron, és akkor megveszi, hogy abból egy annyiutas hangdobozt készítsen. Ugyanígy, az utak számának célkitűzése után általában azt is előre eldönti az ember, hogy mekkora hangdobozt akar mekkora közép/mély hangszórókkal. Vagyis hát általában a kabáthoz keressük a gombot, fordítva ritkán. Tehát, ha majd odajutsz, hogy el akarod indítani a projektet adott pénzkeretet megcélozva rá, akkor először a megcélzott konstrukcióterv alapjait és a megcélzott hangkarakter-paramétereket érdemes kigondolni-megbeszélni, és utána keresni hozzá hangszórótársítás(oka)t a szóbajöhető márkák készletéből, majd a találatok alapján viszontigazítani, finomhangolni a konstrukciótervet. A fordítottja inkább akkor esik meg, ha az ember böngészi a hirdetéseket, és talál valamit, ami motiválja hangdobozkészítésre - ez esetben elsősorban a hangszóró szabja meg a szóbajöhető kostrukciókat, de ez ritkább.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29958 üzenetére

    " elmegyek a divatszalonba és egy tanácstalan nőci vagyok, akinek ajánlanak dolgokat, amiket lehet ajánlani jó szívvel. (...) Ez így nagyon nem tetsző megközelítés?"

    Hagyján, hogy nem tetsző hasonlat, nagyobb baj, hogy nem értelmezhető a problémára, miszerint egy pár DIY hangdoboz építése neked, családodnak. Itt nem tudod felpróbálgatni a kész hangdobozokat, és nem tudjuk a próba után visszaakasztani a fogasra, mert egyféle hangdoboz készítéséről van szó, annak alapján, hogy korábban már felpróbáltál hangdobozokat. E téren akkor lehet ajánlani dolgokat, ha van elképzelésed, hogy mit szeretnél. Milyen hangot szeretsz. Mekkora hangot szeretnél - mekkora dobozban szeretnéd... MENNYIÉRT szeretnéd. Ha teljesen tanácstalan vagy, akkor nem lehet mihez viszonyítva ajánlani. Másrészt, a tanácsadónak úgy sokszoros meló, hogy elédtárja a hifi történelmet - hacsak nem akarja a tanácsadó úgy kezelni, hogy ezt kapod, ezt szeresd. Nem tud szádba repülni a sültgalamb, mert fogalma sincs a szakácsnak, hogy egyáltalán szereted-e a sültgalambot, és hogy egyáltalán mennyiből akarsz megvacsorázni (vagy tanácstalan nőciként ruhákat ajánltatni, amely ruhákról meg tudsz győződni, hogy tetszik-e, rámegy-e a testedre...). Ne a hasadra csapjál, hogy kétutast szeretnél-e, hanem gondold át. Olvass róla, folytass róla beszélgetést... stb. Gondold át. Én alapból kétutast javasolnék praktikus szempontok alapján, de ezek a praktikus szempontok teljesen mások lehetnek, ha mondjuk 100ezerrel magasabb a forintkeret. Vagy a várható lakhatási viszonyaid. Nem döntheti el helyetted más, hogy mennyit költsél rá - szempontokat adhatunk, adtunk is, kell lennie egy kiinduló célkeretnek valahol a tízezer és a tízmillió Ft között. Nem mondhatjuk meg helyetted, hogy mekkora lesz mostanában a zeneszobád... stb.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29958 üzenetére

    Szóval az általad való ezen problémakezelési szándékra nem az a helytálló hasonlat, hogy tanácstalan nő bemegy a ruhaüzletbe, hogy rápróbáljanak ezt-azt, hanem hogy a tanácstalan nő ráír a varrónőre, hogy "Kiss Emerencia vagyok, tanácstalan, kérem ajánljon, milyen ruhákat tartana számomra ajánlatosnak megvarrni?". A varrónő annyit tud, hogy a levélíró jó eséllyel nő. :)

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29958 üzenetére

    Már a kiindulópontodat meg kéne tudnod fogalmazni, (le)tisztázni) a magad és a segítők számára: Miért akarsz "ruhát varrni" magadnak?

  • #71562240

    törölt tag

    válasz topaz45 #29968 üzenetére

    Az a kérdés, amit a hifitopikban mondtak, azazhogy van-e benne keresztváltó. Ha van, óvatosan használandó más erősítőkkel. Ha nincs, akkor katyvasz hang jön ki belőle más erősítőkkel.
    Az a felirat nem jelent semmit, csak amolyan jogi biztosíték.

    Szerk.: Tehát győződj meg róla, hogy van-e benne keresztváltó. Ha van, óvatosan használd, ha nincs, értelmetlen használni más erősítőkkel.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #29973 üzenetére

    -.-.-.-.-.-
    "Tanár úr, én készültem!"
    "Nem készültél, fiam."
    "De tanár úr, készültem!"
    "Nem készültél."
    "Tanár úr, tényleg nem készültem."
    "Miért nem készültél, fiam?"
    "Reméltem, hogy a tanár úr majd felel helyettem."
    "Legalább a házifeladatot megcsináltad?"
    "Igeee..."
    "He?"
    "Nem csináltam meg."
    "Azt is remélted, hogy majd én megcsinálom helyetted?"
    "Neee..."
    "He?"
    "Igen, tanár úr, reméltem, hogy megcsinálja helyettem."
    "DIY helyett LDIFM?!"
    "Nem értem."
    "Do It Yourself helyett Let Do It For Me?!"
    -.-.-.-.-

    "De ha még mindig nem elég az információ, amit megadtam, akkor tegyük a dolgot didaktikusabbá: egyszerre egy kérdést kérek és megpróbálok rá válaszolni."

    No igen, kénytelenek leszünk így csinálni. Egyszerre mindig egy kérdés, ha kielégítőnek találom a választ, továbbmegyünk a következőre, ha nem találom kielégítőnek, visszaírom, hogy nem találtam kielégítőnek - esetleg azt is, hogy miért nem. Érdekes lesz, hihihi. :)

    1. Kérdés:
    Miért akarsz DIY hangdobozt építeni magadnak? Mik az okai, reménybeli céljai a szándékodnak önmagában, és mik ahhoz képest, hogy kész gyári hangdobozok széles választéka ácsingózik a pénztárcádra úgy listaáron mint akciósan vagy használtan?

    1. Feladat:
    Az AVX-en a Híradástechnikai alkatrészek, hangszórók, csatlakozók, aljzatok topikban böngészgess, ismerkedj az ott hirdetett hangszórókkal (különös tekintettel VIFA-SEAS-ScanSpeak, Focal, B&W, Morel, Tannoy, KEF, Dayton, Peerless, Triangle, Audax...) valamint a tekercsekkel/kondikkal (különös tekintettel Jantzen, Mundorf...), hogy lásd, aktuálisan mit, mennyiért lehet kéz alatt kapni - függetlenül attól, hogy én is látom. Szintén böngészgess némely katalógusáruházban, mint például a Sound Import vagy egyéb hasonló - függetlenül attól, hogy én is látom, és majd lesz javaslatom társításra, ha odaérünk kb. öt-hat kérdés után. (Ha tud valaki katalógust Focal hangszórókkal, ne tartsa magában)

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #29986 üzenetére

    A hangszórómárkával példálózásomhoz:
    A konglomerátumok manapság inkább úgy vannak, hogy Peerless-VIFA, SEAS-Scanspeak. Amellett, hogy többé-kevésbé egy cég mind a négy. Mondjuk, mint a Volkswagen-Audi-Skoda-SEAT ugyanaz pepitában.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #29989 üzenetére

    Ezek szép, komoly dolgok, de magamnak is félnék ennyire idős eszközöket beszerezni, mást megfertőzni pedig eleve nem merek velük. Az élemedett életkoruk miatt.
    A második linken lévő Axiomnak feltehetőleg megjátszanék egy peremcserét.

    Csipogó nélkül, szélessávúnak nem javasolnám, elég korlátozott képességű lenne.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz shalafi66 #29988 üzenetére

    "Egyébként, a B&W videóban, legalább a hangváltó szerelése nagyon szép..."

    Igaz, sőt, a B&W a keresztváltóalkatrészek és a belsővezetékezés minőségére is az átlagosnál kicsit jobban odafigyel, a belépő kategóriájában is.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30002 üzenetére

    Jó, tehát vegyük úgy, hogy a doboztest létrehozásában lenne részedről hozzáadott érték a DIY-ban, az elektronikai rész kapcsán csak összeforrasztani akarnád, amit megbeszélünk - nyilván forrasztani azért tudsz. És remélsz egy adag pénzmegtakarítást a gyárihoz képest az elérendő minőség függvényében, nem számolva át munkaóraként pénzbe a belefektetett hobbiórákat.
    Én azonban, ha dolgozni fogunk az ügyön, kitartóan hozzá fogom tenni azt a szempontot, hogy olyan hangdoboz készüljön, aminek szereted a hangzási karakterét, azazhogy jobban szereted, mint más hangzási karaktereket. Ugyebár, minden minőségi kategóriában többféle kompromisszum hozható létre a hangzási karakter tekintetében, és mindig csak kompromisszum. Húzd meg, ereszd meg a sokféle, többségében egymás ellen játszó paraméter mentén. Nyilván annak a nálad levő két-három gyári hangdoboznak a karakterbéli kompromisszumaival sem vagy eléggé elégedett, mást tartanál jobbnak az adott árért. Erre majd visszatérünk. Függetlenül attól, hogy nekem éppenséggel vannak már kész javaslataim hangszórótársításokhoz számodra, de annak letisztázása még kicsit odébb van, odáig még el kell jutnunk - ígérem, nem fog nagyon Soká tartani (ééérteeed! nem fog Soká, ééérteeed! röhhöööhöhöhööööhhhö).

    Most többrészes kérdés jön, de lineárisan jönnek a részek, te is ugyanebben a sorban gondold és válaszold meg őket.

    2.a. kérdés:
    Már elhatároztad, hogy akarsz DIY hangdobozt építeni, ha megkapod a szükséges segítséget, vagy még csak gondolkodsz rajta, hogy akarod-e vagy sem?
    2.b. kérdés:
    Ha megvan az elhatározás, mikortól indulna a projekt, ha abból indulunk ki, hogy megkapod a szükséges segítséget?
    2.c. kérdés:
    Kb. mekkora összeget szánnál az egész projektre kifizetni? Miért annyit?
    Azzal nem vagyunk beljebb, ha meghatározzuk, hogy egy hangszóró, egy kondi, egy tekercs... mennyibe kerüljön, azzal vagyunk beljebb, ha meghatározzuk, hogy az egész projekt mennyibe kerüljön anyagköltségileg - lehetőleg X forintból jöjjön ki, de Y-nál semmiképpen se legyen több, Y nagyobb, mint X. Tehát körülbelül mennyibe kerüljön az egész hangdoboz cakkompakk? Mert ezen múlik az értelmesen szóbajöhető kostrukciók köre - nyilván azon belül, hogy "hagyományos" dinamikus hangszórókkal dolgoznánk, nem állnánk neki például elektrosztatikus planárt építeni.
    2.d. kérdés:
    Úgy vesszük, hogy ha van komoly elhatározás részedről, akkor például én teljeskörűen segítek végigmenni az úton az elejétől végéig, elkerülve a kátyúkat. Mások meg nyilván belekibickednek. Min múlik, hogyan döntöd el, hogy megbízol-e bennem olyan kérdésekben, amelyekhez bevallottan nem értesz, én pedig azt állítom magamról, hogy értek hozzá? Mi lenne a kitartó bizalom alapja? - mármint azon kívül, hogy én láthatólag értelmes embernek mutatnám magam a folyamat során, és didaktikailag hatékonyan magyaráznék, mindig felmutatva a lényeges döntési alternatívákat olyan kérdésekben, amelyeknek számos, de mindig csak többé-kevésbé "helyes" megoldása létezik. Miért hinnéd el például nekem, hogy miután kiszedegetem belőled harapófogóval, hogy mi lenne jó neked, olyan megoldásokat javasolnék, amelyek abba az irányba hatnának, hogy a lehető legjobbat közelítse a végeredmény általánosságban is, és különösen a te ízlésedhez képest (lásd kényszerű karakterkompromisszumok)? A projekt munkálatainak zöméhez bevallottan nem értesz, és nem is akarsz érteni, ehhez képest miért bíznál meg például bennem, hogy az általam majd mondottak a szóbajöhető okosabb mondások körébe tartoznak? Stagediving?

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30011 üzenetére

    Ugyan még közel sem értünk az előkérdések végére, és azt se tudom, hogy mi lesz majd abban a privát levélben, de ha el akarod indítani a projektet most, akkor erre csapj le, feltéve, hogy valóban hibátlan állapotú-működésű:

    ScanSpeak 2905/9500

    42ezerért párja kb. éppen félár (nem pimaszság alkudni belőle), és bár lesz még néhány orientáló kérdésem, amelyektől alapvetően függne, hogy milyen hangszórótípusok közül lehetséges számodra választani, de az előre kinézett társításaimnak ez volt az alapja atéren, hogy újonnan beleférjen 80ezerbe párja. Tehát újonnan nézve a szóbajöhető piaci választékból ez lenne a legfőbb jelöltem, most meg árulják használtan, féláron, ergo, vedd meg, ha kedves az életed.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30016 üzenetére

    1. Kicsi a magyar audiofil piac, veszett jó vételek is vannak fenn hónapokig az AVX-en, Hi-Fi Piac Aprón, Hardveraprón... Fórumtárssal éppen novemberben vetettem modifikációs projekt végett egy pár éppen ugyanilyen típust, szintén az AVX-ről, ennél háromezerrel többért, az a hirdetés éppenséggel egy éven át volt fenn, a hangszórópár azóta a fórumtárs hangdobozában muzsikál, közmegelégedésre, mint zseniális vétel. Ez a típus a 260 euró, azaz, mai árfolyamon bő 80ezer forint per pár listaárán a kategóriájában az egész világon a legnépszerűbb hangszórók közé tartozik, tisztán, kedvesen muzsikál, príma paraméterei vannak és kiugróan könnyű keresztváltani. Nyilván büdzsé árpolitikájú márkáknál olcsóbban is lehet hasonlót találni, ha szerencséje van az embernek, a ScanSpeak nem a világ legolcsóbban árusító márkája, de a vásárlók jókedvvel megfizetik ennek a típusnak (is) az árát, mert mindenki szereti.

    2. Ez jogos szempont, használtan vásárolni nagyobb kockázat, mint újonnan. Bizalmatlanság ellen segíthet az AVX értékelési és visszajelzési rendszere, régi kipróbált fórumtársak szinte bizonyosan nem hirdetnek ott szélhámosságot, mert az következményekkel jár. Lehet benne kockázat, persze.
    Szerk.: Közben látom a nyomozásod eredményét...

    3. "egy ilyen vétellel máris felrúgnám azt a koncepciót, hogy először kijelölünk néhány járható utat, én barátkozom, ismerkedem a lehetőségekkel," (...) "ha most magában megveszem ezt a két csipogót mert éppen jó vétel, akkor máris a gomb és a kabát esete forog fenn, vettem valamit anélkül, hogy tudnám mivel és hogyan párosítom."
    Ezt már szándékosan előre megválaszoltam a hirdetést ajánló hozzászólásomban. Az általad olyannyira várt (két nap óta készen levő!) leendő konkrét ajánlásomban a szóbanforgó árkategóriában a létesítendő kétutas kabáthoz (mert a megcélzott pénzkeretben nem csinálunk háromutasat) a hozzáillő középmélysugárzóval együtt ez a típus a kabát fix magasgombja, az axióma, az origó. Függetlenül attól, hogy éppen hirdetnek belőle. Ezért ajánlottam ezt a hirdetést előreszaladólag annak ellenére, hogy még nem értünk ahhoz a szakaszhoz, hogy bemutassam a kabátot és rá a gombokat amin elmélkedhetsz, szöszölhetsz. A megcélzott pénzkeretben a kabát egyértelműen kétutas, és ez rá a magasgomb. Függetlenül attól, hogy éppen hirdetik. Akkor is ez a magasgomb (egy-egy lehetséges alternatívával az alternatíva kedvéért), ha új árán kell megvenned, használtárán pedig csak úgy lehetne alternatívát állítani, ha hirdetnének olyat, ami alternatíva lehetne - a magyar piacon évente egyszer-kétszer hirdetnek olyat, az persze megeshet a messzi ködbe vésző projektkezdési időpontig.

    Ha nem mersz belevágni, persze nem erőszak, de ez a hangszóró a listaárán is kiugróan népszerű, féláron pedig kihagyhatatlan, még ha használt is. A kabát adott abból a szempontból, hogy ha létezik rávarrandó vitathatatlan magasgomb, akkor ez a típus AZ.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30016 üzenetére

    Egyébként éppen hirdetnek egy pár PointSource-os mélyközepet, hihi.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30017 üzenetére

    3.a. kérdés:
    Mi az, amit egy ilyen "hagyományos" hangdobozkészítésen belül magad magadnak meg tudsz oldani, tehát nem kell megvásárolnod tárgyként, szolgáltatásként?
    3.b. kérdés:
    Vannak-e vagy lesznek-e a projekt idején mérőeszközeid (elektromos, akusztikus) vagy hozzáférsz-e ilyesmihez?

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #30022 üzenetére

    Hangdobozoknak nem szokott jobb lenni a doboztestminőségük, mint az elektronikus részeiké. Sőt.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30027 üzenetére

    4. kérdés:
    A készülékeket megnevezve írj le néhány hangrendszert, hangdobozt, amelyektől pro vagy kontra emlékezetes hangkaraktereket kaptál. Miért tetszett, miért nem tetszett. Erre részben már válaszoltál privátban, de nem baj, ismétlés a tudás anyja, gyakorlat teszi a mestert...

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #30047 üzenetére

    Mit értesz síkban eltoláson? (Sokféle sík van!) Ha a füledtől való távolság az eltolás (előre-hátra), akkor az főleg a fázis miatt van. Ha a hangszóróelrendezés függőleges tengelyéhez képest van eltolva (jobbra-balra), az főleg a koncentrikusság utánzása végett van. Mindig annyira értelmes, amennyire az adott konkrét esetben értelmes. Gyári dobozoknál mindkettőféle azért ritkult meg, mert bonyolítja a tervezést-gyártást.

    -.-.-.-.-

    "gondot okozhat a párhuzamosan kötött hangszórók eredő impedanciája az erősítőnek?"

    Költői kérdés, persze.

    -.-.-.-.-

    "Mennyire szokás sorosan kötni a hangszórókat?"

    Nem szokás.

    -.-.-.-.-

    "Még mindig van kérdés:"

    De ott végül nem lett kérdés. Csak leírás.

    -.-.-.-.-

    "A mélyközepek fs=60Hz és a doboz hangolása is 50-60 Hz között lehet, szóval az alsó mélyek hiányoznak, (...) Mi lehetne a jó megoldás?"

    Kétutasként az adott esetben nincs jobb megoldás - legalábbis korrektebb nincs. A helyzet tudomásulvétele a megoldás - vagy egy harmadik út.

    -.-.-.-.-.-.-.-

    A jónépek ugyebár azért furcsállkodnak annyit az ugrándozásaidon, mert költöd elfelé a pénzt halomba olyan kísérletezések miatt, amik csak öncélú tapasztalatszerzésre jók, magas szintű hangzáshűséghez nem vezetnek. Amennyit eddig elköltöttél készülékvásárlásra és eladásra, valamint gügye szintű hangszórókból való sorozatos DIY-kodásra, annyiból hét nyelven beszélő hangrendszered lehetne már. Érteni értjük, hogy neked ez jólesik, mert van rá pénzed, hogy öncélú tapasztalatszerzésbe öld (sivatagba homokot), de a beszélgetőtársak többsége (lásd Hi-Firól általában topik) nem érti meg. Tehát érti, de nem érti meg - hiszen a hifistának általában nem az a célja, hogy öntengelye körül lépő-forgó csárdást járjon alapszintű csereberélgetésre és bütykölésre költve a pénzt, hanem hogy az adott pénzkeretből a legjobb hangminőséget kihozza magának az ízléséhez viszonyítva. Ezt most ugye annak kapcsán fejtegettem, hogy megint milyen hangszórókból tervezel szubbasszust építeni. Sivatagba homokot.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30045 üzenetére

    Válogattam, majd estefelé lesz időm megírni. Ha nem, akkor holnap, holnapután.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz szazbolha #30058 üzenetére

    "gondot okozhat a párhuzamosan kötött hangszórók eredő impedanciája az erősítőnek?"

    "Költői kérdés, persze."
    .
    "Nem egészen hiszen itt olvastam, hogy 8 ohmos hangfalak impedancia menete képes lemenni 2 ohmra is. Mi van ha elcseszem a keresztezést, túl nagy az átfedés? Akár mindkét (vagy több) hangszóróra is mehet 100%-os jel."

    Arra a kérdésedre, hogy okozhat-e gondot, azt válaszoltam, hogy persze, hogy okozhat. Nyilvánvaló, hogy okozhat gondot, te is tudod, hogy okozhat, ezért volt költői a kérdésed. Költői volt a kérdésed, mert te is tudod, hogy okozhat gondot.

    -.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
    "mi a helyes keresztezési frekvencia, ha magas és középmély hangszóró is megengedi 2-6 Khz közötti tartományt?"

    Általánosan "helyes" kb. középtájra venni a keresztezési frekvenciát, hogy mindkettőnek hasonló ráhagyása lehessen kifutni az alsó-felső rezonanciafrekvenciájukig, de konkrét hangszórók és konkrét dobozok esetében sokminden konkrétan beleszól az általános ökölszabályba - például leginkább az, hogy hogyan viselkedik a frekvenciamenetük, fázismenetük, impedanciamenetük... azon a környéken, azaz, milyen hegycsúcsokat, gödröket, lapájokat kéne ellensúlyozni a váltás környékén. Mindig a konkrét eset szabja meg, hiszen nincs ideálisan viselkedő hangszóró, mindegyik deviáns viselkedésű.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30045 üzenetére

    Néhány lehetőség két árkategóriában - nem kezelve eleve kizáró okként, ha az impedanciák és érzékenységek egymáshoz képest nem ideálisak, azt könnyen lehet együtt korrigálni. Mélyközépsugárzónak a 6,5-7"-esek közül választottam, kétutas reflexes rendszerhez jó középarány a pontosság, válthatóság és a létrehozható hangtest között. Kb. húsz márka hangszórói között gondolkodtam. Úgy adódott, hogy mindegyik magassugárzó selyemdóm.
    Elmélkedj rajtuk.
    Aztán úgyse kezdesz velük semmit, hehe.

    Legfőképpen az adott, 250ezerig célzott keretedhez képest adok egy "megalkuvás nélküli" választást, amit újonnan megvéve még éppen szűken elegendő maradna az egyéb alkatrészekhez.
    ScanSpeak D2905/95000 - csipogó. Nagyon biztonságos választás, selyemdómhoz méltóan kellemesen szól, egyúttal informatív, tiszta, és több okból is könnyen váltható. Axióma.
    Scan-Speak Classic 18W/4545-03 - dohogó. Axiomatikusan adja magát a csipogóhoz. Nem teljesen ideális, de azért kezelhető a váltási frekvencia környékén, a hangja pedig egyértelmű a karbonszálakkal erősített tépettpapír membránjával, erős motorjával, jó anyagaival. Axióma. Inkább reflexbe való, mint zártba.
    Celestion NTR06-1705B - dohogó. Elvileg nem axiomatikus a csipogóhoz, ellenben költségarányosabban hasonlóan minőségi hang, mint a fenti ScanSpeak dohogó, kellemesebb elektromos tulajdonságokkal, könnyeben beválthatóan a csipogó mellé, jóhangú kevlár-papír membránnal. Huszárvágás. Zárt dobozba "másfél fokkal" ideálisabb, mint az ígért reflexbe.
    Választható még ide a Morel dohogó is, amit lejjebb mutatok.

    A fenti "megalkuvás nélküli" mellé a keretedet kímélőbb büdzsé megoldás, ha a kevesebb minőség de jobb ár-érték arány lenne a cél.
    Scan-Speak Discovery D2608/913000 - csipogó. Ring radiátoros közüli választással lemehettem volna 60 euró alá, és szinte minden szempontból jó is lett volna, de a nagyon szűk irányjellege miatt elvetettem, és inkább ezt a "hagyományos" dómot tettem a költséghatékonyba. (Meg egy Morel dómot lejjebb.) Nem sokkal gyengébb hangminőségű, mint a D2905, hasonló karakter, hasonlóan éri meg az árát.
    Peerless by Tymphany HDS-P830875 - dohogó. Ez lenne az elsődleges választásom a csipogó mellé. Széphangú nomex membrán, viszonylag robusztus motor, könnyen váltható. Axióma. Inkább csak az alternatíva kedvéért mutatom az alábbi ScanSeaket. Reflex és zárt doboz között középarányos.
    Scan-Speak Discovery 18W/8424G00 - dohogó. Bevont üvegszálas, kulturáltan szól, elég jól viselkedik, jól használható. Zárt dobozba egy kicsit ideálisabb, mint az ígért reflexbe.

    Mutatok egy Morel társítást, amelyben az egyik csipogó "megalkuvás nélküli" (árengedménnyel 120 dollár), a másik csipogó költséghatékony (50 dollár), a dohogó pedig "megalkuvás nélküli" (150 dollár), mindkettejük jól párosítható a nekik megfelelő kategóriába a fentebbi másik márkájúakkal is, de így együtt is.
    Morel ET 448 - csipogó. Kiválóan szól, könnyen váltható. Axióma.
    Morel MDT 29 - csipogó. Nagyon jó költséghatékony választás, szépen szól, jól viselkedik.
    Morel TiW 638Ft - dohogó. Böhöm állat, igen jó viselkedéssel. Zárt dobozba egy kicsit ideálisabb, mint az ígért reflexbe.

    -.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

    Aztán néhány használt, amit éppen hirdetnek.
    A már mutatott D2905, aminek a hirdetése iránt nem volt bizalmad.
    Dynaudio 81702 - csipogó. Jellegzetes kulturált Dynaudio. Rendben levő áron, sok pénz megtakarítható vele.
    Focal 5K4211 - "dohogó". Ez ugyebár a PointSource téma. Nagyon jó minőségű típus, csak hát ugye kicsi. Azért létrehozható belőle egy nem testetlen hangdoboz, de szubmélyei persze nem lesznek velőtrázóak - hacsaknem háromutasba használjuk őket középsugárzónak vagy duplán alkalmazva kétutasba vagy kétésfél-utasba. Alkalmasint érdemes hozzá akkor már a PointSource magassugárzói közül választani.
    B&W LF-ZZ12882 - dohogó. Sajnos nem a fáziskúpos változat, de sokmindent lehet vele kezdeni, ugyebár például DM 6xx-as szériában vannak ilyesmik.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30100 üzenetére

    "vannak-e ilyen hangszórókészlettel rendelkező dobozok?"

    Például a legdrágább kombóra, azazhogy típuscsaládjára és gyártók által kissé módosíttatott változataira vonatkozólag "rengeteg". Sokszázezrestől másfélmilliósig.
    És persze én is hangsúlyoztam az örök igazságot, hogy a felébe, harmadába kerülő büdzsé típus "csak egy kicsivel" szól gyengébben. De sok kicsi sokra megy. És sokszor éppen csak egy kicsi hiányzik a készhez.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz troll81 #30103 üzenetére

    Gyári hangdobozok felől nem itt érdemes érdeklődnöd, itt topikidegen. Hanem például a hifitopikban, ahol korábban érdeklődtél is már néha ilyesmik kapcsán - is.

    De ha már.

    - Ez a Hansa nem használhatatlan, hallgatható vele zene, kérdés mennyibe kerül, milyen állapotú... Esetében valóban van jelzésértéke a Studio kitételnek.

    - A Heco Superior 760 Presto a korának átlagnál jobb "felsőbelépő/alsóközép"-kategóriás állódoboza, viszonylag józan és testes hanggal, ha 30ezerért kapnál olyat, annyiért főnyeremény, az eladó kirablása, ha hibátlan állapotú - előbb-utóbb akkor is majd kondicserére szorul a kora miatt. Ha ilyen olcsó, akkor az leginkább két dolog miatt tud lenni:
    1. Sok példány van belőle a piacon, a gazdája meg nem akar sokáig várni az eladással, de ingyért se akarja kidobni (bár 100euróért majdnem ingyen van). Ez lehetséges, mert valóban viszonylag sok példány készült belőle, és sok kerül belőle manapság piacra.
    2. Hibás a példány, talán már hangszórócsere is történt benne, talán nem is eredeti típusúra, csak nem vallja be az eladója. Ez is könnyen lehetséges, láttam már ilyenből is hibásat hirdetni hibátlanként.

    - A Heco Interior Reflex 30 MK II egy-két fokkal belépőbb kategóriájú-minőségű, mint a Superior, de hasonló habitusú.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz troll81 #30105 üzenetére

    A három közül inkább a HECO Superiort javaslom. Ár-érték arányilag is, abszolút jelleggel meg főleg.
    Persze 20 euró nem pénz (plusz a szállítás?), de kétlem, hogy abból a bő negyvenéves Hansából manapság még tudsz intakt állapotút kapni, sőt, bizonyára valami lelakott példány, ha egyáltalán még működik, és ha egyáltalán még nem volt megvariálva a hangszórókészlete. No és a HECO Superior hangja-teste nagyon megéri a 100eurót - feltéve, hogy rendes, eredeti állapotú.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30100 üzenetére

    Jájjj, most érzékelem, hogy a Celestion hangszórót félrelinkeltem, nem az NTR06-1705B-t akartam, hanem az NTR06-1705D-t!!!!! Egy betű különbség, de "mecsoda különbség"! A B-jelű az sokmindenben más, az ide értelmetlen lenne - például, mivel shalafi egyébként nem helytálló tirádáiból a mélyhiány az éppenséggel igaz a B-jelűre, az más célú. Tehát a NTR06-1705D az amit linkelni akartam huszárvágásként!!! 160 dollár/120 font körül kapható listaáron.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30137 üzenetére

    "miért nem szerepel a cég kínálatában?"

    Feltehetőleg kifutott széria. Vagy most nem gyártják éppen azt a típusjelűt, mert mondjuk éppen nem volt hozzá valamilyen alkatrész. Mindegy, az a lényeg, hogy kapható-e. Vagy az utódai, helyettesei kaphatóak-e. Régi típusvonal.

    "egyik 1,1kg, a másik meg 2,4kg az számomra nagyon jelentős különbség. Hogy hangban ez mit jelent azt persze nem tudom"

    Pedig logikus. Erősebb-nagyobb mágnes, robusztusabb-merevebb-rezgésmentesebb ház... - és mindaz, ahogy ezek a hangra hatnak. Adják magukat a szempontok, hogy az ilyesmi hogyan hat a hangra. Fero02 félrevitte a témát, hiszen természetesen neked se jutott eszedbe a membrán tömegére ráhajtani, az senkinek se jutna eszébe. Ki akarna nehéz membránt?! Membránnál a könnyűség a cél, de ennek semmi köze a kérdésedhez a hangszóró tömegéről, mivel hangszórókosárnál, mágnesnél... a tömeg, a robusztusság a cél - persze annak is ára van pénzben. A jó hangszóró állórésze robusztus. Minél robusztusabb, annál jobb - és drágább, önmagában az anyagszükséglet miatt is.

    Jellemzően inkább állódoboz méretek illenek ezekhez. Vagy nagyobb állványos. A cél állódoboz tervezése lenne, hacsak nincs valami kifejezetten más, akceptálható szempontod (nincs).

    "A magashoz még igen, de a 18W/4545-03-hoz egyszerűen dobozt sem találtam. Tudsz mutatni egyet?"

    Ne azzal törődj, hogy éppen azzal a alalalaltípussal mik vannak. A típuscsalád az érdekes ebből a szempontból. Rengeteg van Proac, PMC, Phonar... Régebben még rengetegfélébb hangdobozt építettek a VIFA-SEAS-ScanSpeak hangszórókból, de ma is rengetegfélét. Isten őrizz, hogy nekiálljak keresgélni, hogy éppen mely hangdoboztípus éppen melyik korosztályában van éppen hajszálra ez az altípuspárosítás. Ne törődj ezzel, érdektelen. A tendenciát nézd a típuscsaláddal. Az az érdekes, hogy a típuscsaládból milyen hangdobozokat építenek kb. sokszázezer és másfélmillió között főleg.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30152 üzenetére

    A kiindulópontod persze kit volt, de a DIY nem így működik. A kit összerelési téma, a DIY alkotási. A boltok tele vannak kitekkel - amiket a gyár összeszerelt.

    Típuscsalád alatt az értendő, amibe a kiválasztott hangszóró tartozik.

    Hol vagyunk még kubatúrától? Még hangszórókészletünk sincs.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30158 üzenetére

    Kiten ugyanazt értettük - természetesen, hisz a kit az kit, azt a gyártó kínálja, nincs mit másképp érteni rajta. Gyári kit. Adott. Kitként késztermék, hangdobozként félkésztermék. Hogy aztán a felhasználó látszat- vagy valódi beavatkozásokat végez rajta, az legfeljebb is csak tuning, vagy jó, vagy rossz irányba, ugyanaz, mint a gyári hangsugárzóknál. A kitösszerakáshoz kitösszerakástopik kell, de az meg minek. Ez meg itt a házi hangfalépítés topik, hihi. Kitépítéshez nem kell házi építés topik, aminthogy gyári késztermék megvételéhez se kell házi építés topik. Ezekhez legfeljebb tuning topik kell, ha tuningolni akar az ember. Kitösszerakási topikok is biztos vannak néha, bár nem tudom, minek.
    Házi hangfalépítés topik szemszögéből semmi különbség nincs aközött, hogy te rakod össze a gyári kitet vagy a gyár már összerakta, és úgy veszed meg.

    Hogy ha ki lenne választva a hangszórókészlet, hogy majd jó Soká meg fogod venni, és feltételezzük, hogy kapható is lesz akkortájt, és feltételezzük, hogy tényleg elhatároztad magad, hogy a kiválasztottat veszed meg majd akkortájt jó Soká... Hmmm... Hogy erre bazírozzon az ember, és megtervezzen ezt-azt-amazt, hogy az esetleges majdani hangszóróbeszerzésig tartó időben a lelki szemeid előtt szárítgathassál fadarabokat, hmmm... HA! ki lenne "biztosra" választva, akkor lenne a hmmm..., hmmm... De hol vagyunk még attól, hogy ki legyen választva?! Főleg attól, hogy "biztosra" ki legyen választva?! Lehetne nekem hümmögni rajta, hogy tényleg de tényleg, de becsszóra tényleg biztosra választottad-e ki... De hol vagyunk még ettől?! Főleg, hogy még mindig kiteknél tartasz?! IKEA bútor összerakásához ott a használati útmutató, nem kell hozzá topik - de biztosan van nekik is topikjuk, lelki segélyként. Nem véletlenül, első kérdésem volt, hogy mi a célod egy házi hangfalépítési topikban.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30158 üzenetére

    Gondolom, egyértelműek voltak a hmmm...-jeim, de azért megerősítem a kérdésed kapcsán, miszerint:
    "Nem tudom, hogy most a típus kiválasztását érted ez alatt vagy a hangszórókészlet fizikai birtoklását?"

    Addig nincs miről a konkrét hangdoboz konkrét megtervezése kapcsán beszélni, amíg nem biztos a hangszórókészlet. Addig még általánosságban sincs miről beszélni, például, hogy milyen faanyagok jók, mert a számodra elérhetően szóbajöhetőek közül még az optimális dobozanyag is múlhat azon, hogy konkrétan mi a hangszórókészlet - nemhogy minden más alkatrész és tervezési paraméter is múlik rajta. Ha ezerszázalékra ki van választva a hangszórókészlet, ami majd egyszer Soká beszerzésre kerülne, akkor van az erős hmmm..., mert hát Luca széke, hogy tényleg beszerzésre kerül-e, és tényleg az kerül-e beszerzésre. Tehát bármiről akkor lehet tovább tervezésileg érdemben beszélni, amikor a beszerzett hangszórókészlet a maga fizikai valójában ott van a kezedben a tulajdonodként visszavonhatatlanul. Addig csak a hangszórókészlet kiválasztásáról lehet beszélni. És még persze megengedhető, ha mondjuk találsz megfelelőnek tűnő doboztestanyagot olcsón, akkor azt beszerezd-e, de mivel a hangszórókészlet és az ahhoz tartozó dobozterv hiányában nem tudjuk, hogy mennyi faanyag kell, az is eléggé Luca széke. Tehát tervezésileg továbbmenni akkor lehet, ha a konkrét hangszórókészlet a tulajdonodba került. Levegőbe beszélni persze bármikor lehet - ha van rá ideje az embernek.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Soká #30175 üzenetére

    Én nem fórumozok itt a fórumozás kedvéért. Mint beszéltük, az volt itt az első hozzászólásom, amikor reagáltam a PointSource-re - reagálhattam volna ugyanott a Tannoyokra is a konkrét három kép-példád kapcsán, de leginkább a PointSource-re volt okom a házi hangdobozépítés tematika mentén. Na szóval, én nem fórumozok itt, függetlenül attól, hogy legalább tíz éve figyelem a topik haladását.
    Aztán láttam, hogy nagyon szeretnél, de hiába próbálsz konkrét segítséget kapni konkrét hangdoboz építéséhez, én felajánlottam, hogy segítek az elejétől a végéig, ha igényled. Igényelted. Közben kiderült, hogy a projektről való témázásod még enyhén szólva is amorf halmazállapotú, hiszen valószínűleg legkorábban fél év múlva kerülsz olyan helyzetbe, hogy neki is állj ilyesminek, ha addig megmarad hozzá a szándékod. Mint privátban is megbeszéltük, egyelőre komolytalan a téma rágása, hiszen én nem fórumozásra szegődtem, hanem abban konkrétan, megfoghatóan segíteni, hogy adott konkrét pénzkeretből a lehető legjobb konkrét hangdobozt létrehozhasd úgy általános értékűleg mint a te ízlésed és leendő hangrendszered számára. Nem fórumozok itt, hanem neked segítenék egy konkrét megfogható projektben, amely konkrét projektről közben kiderült, hogy az aktuális élethelyzeted miatt még várhatóan legalább fél évig eleve a komolytalanság állapotában leledzik.

    A komolytalan állapot ellenére elkezdtük a témázgatást. Még nagyon az elején tartunk. Ha lesz a projektből valami, még a hangszóróválasztásról is(!) sokat fogunk beszélni, nemhogy a későbbiekről. Tehát, ha türelmes vagy, még bőven lesz alkalmad kiélni a beszélgetési vágyadat a dologról - de te mindenáron most szeretnél olyan dolgokról beszélgetni, amikről még nem tudunk, mert még nem tartunk ott a konkrét projektben. A híd túl messze van. Amikor majd odaérünk a hídhoz (sok híd lesz), majd akkor tudunk átmenni rajta, akkor tudjuk megbeszélni hozzá a tervet (nem haditervet, mint a filmben, mert itt nincs ellenség, éppen ellenkezőleg, sok gyártó remél hasznot abból, hogy az ő segítségükkel menjünk át a hídon). De most egyelőre ott tartunk, hogy mintegy 200-féle, AKTUÁLISAN KERESKEDELMILEG HOZZÁFÉRHETŐ hangszórótípus átgondolásával adtam két-három konkrét válogatást, amelyekből a legeredményesebben gondolok összeállítani a kereteden belül egy nagyon jó ár-érték arányú hangdobozt - lásd, úgy általános értékűleg mint a te számodra. Kértél ilyen válogatást, hogy aztán elmélkedhess rajta. Megfogható kérés volt, teljesítettem. Elmélkedj rajta - mégegyszer mondom, nem az az érdekes számodra, hogy idehozzak éppen olyan típust, amelyben éppen ezek az alalalalaltípusok vagy legalább az egyikük éppen így benne van. Mint említettem, például az elsődleges ajánlat hangszóróiból is építtettem már bele mások DIY hangdobozába, tehát tapasztalatilag is eléggé ismerem őket, de ez is mindegy az elmélkedésedhez. Elmélkedni azon tudsz, hogy adott termékcsaládok kb. hogyan szólnak, kb. milyen karakterű, hangszínű hangdobozokat hoznak ki belőlük tendenciailag. Hangszórótípuscsaládok lehetséges tendenciáin tudsz értelmesen elmélkedni. Olyanokat választottam, amelyekből amellett, hogy általánosan is jóféle hangdobozokat szokás készíteni, a te jelenlegi és várható zenei és hifii ízlésednek is jól megfelelnek. Elmélkedj rajtuk. Ne a konkrét típusszámon elmélkedj, hanem például a Classic család mutatott terméksorozatán. Egységes (igyekszik lenni) az irányultságuk. Értelemszerűen, a jól ismert és régóta széleskörűen alkalmazott típuscsaládokból olyan konkrét típusszámúakat választottam ki példának, amelyek az árukhoz képest jól képviselik a típuscsalád értékeit, a lehető legkevesebb hátrányaikkal atekintetben, hogy egymáshoz és egy leendő hangdoboztesthez minél jobban illeszthetőek legyenek (ugyebár nincsenek megoldások, csak jobb-rosszabb kompromisszumok). Elmélkedj rajtuk. Ha van megfogható kérdésed a hangszóróválasztáshoz, kérdezz (figyelem, sokadszor használom a megfogható terminust).

    Mivel te mindenáron ki akarnád tölteni témázgatással azt a mintegy fél évet, ami a projekt esetleges-lehetséges-Lucaszéke... megkezdéséig minden bizonnyal hátra van, én hajlandó vagyok későbbi munkafolyamatokkal kapcsolatban is válaszolni megfogható(!) kérdésekre, de nem fogok itt fórumozni a házi hangdobozépítés egészéről, ezer ága-bogáról. Konkrét projektben segítek, mindig akkor beszélvén át részleteiben minden döntési, beszerzési és munkafolyamatot, amikor odaérünk. Még a hangszóróválasztásról is bőven van mit megbeszélni - ha odaérünk. Egyelőre ott tartunk, hogy elmélkedj rajtuk, piszkálgasd őket bottal, ismerkedj velük és családjukkal és szomszédaikkal - mindazonáltal azért is tettem eleget a konkrétajánlatra vonatkozó megfogható kérésednek, mert azt mondtad, hogy a fél év közben is lehetséges, hogy ráugrasz vásárlásra, ha olyasmi akad, amire rá érdemes ugrani, ezért is nézegetjük az apróhirdetéseket is.

    Más:
    Mondanám, hogy nem értem, hogy mi a fenének állsz bele olyanokkal való "diskurzusba", akik valóban nem hajlandók-nem tudnak érvek mentén diskurálni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák