- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- Melyik tápegységet vegyem?
- Videószerkesztés
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- Hobby elektronika
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Ez lenne a népkártya? Teszten a GeForce RTX 5060 Ti 16 GB
- Hővezető paszták
- HDD vs SSD: Ki nyer 2025-ben? – Tech Percek #4
- Hardvereket hozott a májusi cserebogár
Új hozzászólás Aktív témák
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
all6atos #2215 üzenetére
Plusz most tűnt fel, ha jól látom, hogy a mono panel alig erősebb [kép].
Igen, csak az 2 ohmon is stabil mint a beton alap. Igazából én azért gondolkodtam 2 monó panelen, külön tápegységgel, mivel meggyőződésem, még régmúltból, hogy így kisebb az áthallás, pontosabb a sztereó kép, de lehet mára már ezt is revidiálnom kell, majd a meghallgatás teszt remélem választ ad erre is!Mekkora lesz a tápfesz? Erősítést állítasz?
A tápfeszt kb. 45 volt körülire tervezem, hogy legyen azért értelmezhető kimenő teljesítmény. Az erősítés állítását majd a mérések alapján mérlegelem, de szerintem nem kell hozzányúlni a gyári beállításhoz.
Ha hihetek a gyári doksinak, ki van alakítva aszimmetrikus módra is, csak forrasztani kell, meg pár OPA. Vagy, Te külső átalakítóval oldod meg, hogy tudja mind2 bemenetet?
A sajátom ( ha bejön a hangja ), mindenképpen szimmetrikus lesz, mivel a Topping D70S-nek szuper xlr kimenete van ( jelenleg is ezzel használom az AlephX-hez).
Rca bemenetet pedig egyelőre a "-" bemenet gnd-re kötésével tervezem megoldani, tudom, hogy nem tökéletes, de ez a legegyszerűbb, már több hidalt régebbi erősítőm is így oldottam meg. Van egyébként szimmetrizáló kapcsolásom opa-ból, lehet, hogy azt elé teszem. Így legalább le tudom tesztelni van-e értelme vagy elég az első verzió. -
all6atos
tag
válasz
ozzy711 #2207 üzenetére
Valamiért eddig abban a tévhitben éltem, hogy ennek a panelnak is szimmetrikus táp kell, mint úgy a látott D osztályok esetében általában. Az LJM boardok tervezője is szimmetrikus meghajtást favorizál D osztály esetén. Talán úgy jobb (zaj, tranziens, nincs kicsatoló kondi, egyéb?) a kimenet?
Plusz most tűnt fel, ha jól látom, hogy a mono panel alig erősebb [kép].
Egyébként én is gondolkodtam hasonlóban eddig, van egy dög nagy, faék egyszerű tápos D (irs2092) végfokom, abban cserélnék elektronikát, de TPA-ról csak kapcs. üzemű tápos méréseket láttam eddig, a tápom pedig szimmetrikus.
Hypex panelt meg nem biztos hogy tennék ilyen táp mellé, bár nincs még szilárd szakmai alapja, de talán kell a saját tápjuk, hogy hozza ami tud, és stabilan, jól viselkedjen.
Ettől függetlenül én várom mi sül ki a projektből
Mekkora lesz a tápfesz? Erősítést állítasz?
Ha hihetek a gyári doksinak, ki van alakítva aszimmetrikus módra is, csak forrasztani kell, meg pár OPA. Vagy, Te külső átalakítóval oldod meg, hogy tudja mind2 bemenetet?AVX-en van/volt egy ilyen, de integrált DIY eladó, látszólag szépen építve, majd megkeresem, ha érdekel, csak hogy mi volt benne.
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
Dißnäëß #2210 üzenetére
"...ezzel lehet tranzisztor-szintű paramétereket elérni..."
Vagy lehet azt a megoldást is választani amit én: a - természetesen A-osztályú, SE - csöves cucc anódtápját FET-es soros áteresztő táppal stabilizálni. A fűtés az természetesen szintén egyenárammal, váltóval nem fűtünk semmit sem.
Ott sem búg semmi sem.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #2209 üzenetére
Yepp. És amúgy igazából (nem ez, hanem általánosságban) a push-pull illetve a fully balanced csövesben a legjobb, mert magas a tápzaj elnyomás, erős a közös módusú egyéb zaj elnyomás és lényegében ezzel lehet tranzisztor-szintű paramétereket elérni, azaz néma erősítőket, nagy dinamikatartománnyal, amik síri csendben vannak. Mindezt készüléken belül, hisz egy XLR bemenetet bármire rá lehet varázsolni (de akkor csak a kábelzajt kezeljük).
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #2206 üzenetére
Ahogy elnézem, még szimmetrikus bemenetet is lehetne varázsolni neki, a C2-es kondin keresztül lenne a másik bemenet.
Más: megrendeltem a fentebb említett panelnek a sztereó változatát az öcsémnek. [link] Majd beszámolok az építés menetéről és főleg a meghallgatásról, az Aleph-ekkel való összevetésről. Hagyományos toroid táppal tervezem meghajtani RC szűrővel, aztán majd meglátjuk.
-
Dißnäëß
nagyúr
Ez egy - az enyémnél sokkal zsúfoltabbra és öregebb alkatrészekkel - megépített prototípus mérése, THD + noise:
Harmonic distortion spectrum + noise without feedback due to 1kHz tone (2W into 8Ω).
Ez feedback nélkül. A végső design-ban a feedback állítható, arról nincs már mérés a cikkben sajnos, de ez önmagában is ígéretes, 0.14% THD at 2W with an 8Ω load without feedback, or 0.007% with 26dB feedback.
Feedback-el 0.007% egy csövitől hiper jó, simán gyaláz jó adag félvezetős AB osztályt, de a 0.14% feedback nélküli állapot is klassz.
Ez OTL (ami speciális csőfajtát kíván és a kimenőtrafó okozta anomáliák nem jelentkeznek). Amúgy egy kőbeteg áramvezérelt kapcsolás, magamtól ki nem adná az agyam a büdös életbe, de még fater is vakarta a fejét az elején.
denesdr fogja először hallani, ha meglett végre (jaj neki).
Úgy ~30%-nál tartok az építéssel + még a végén az Arduino program megírása a relék vezérléséhez. Télre a vas rész elkészül, forrasztások és áramkör-teszt, feszek, munkapontok és DC offset nullázás.
Még appot is írhatnék rá, mert Wifis a mikrokontroller, de az + több hónap, úgyhogy egyelőre nyomógombbal analóg módon lesz vezérelve hagyományosan + LCD felprogramozás. -
all6atos
tag
válasz
Dißnäëß #2203 üzenetére
Azt mennyire tartjátok problémásnak, hogy szemben egy "lineáris" erősítővel, freki függvényében emelkedik a torzítás mértéke, már kis teljesítményen is?
Ahogy nézem, a felső polcos D-k kevésbé problémásak mint ez a TI integrált, de ott is jelen van: [link] [link] [link] , bár ezeknél inkább arról lenne szó, hogy a mért tartományban a kapcsolási zaj emelkedik, míg az előző esetben valami más van a háttérben?
Esetleg az látszik, hogy nagyobb frekin gyengébb (kisebb erősítés, sávszélesség) a korrekció/elnyomás, és a TI szimplán ebben (is) gyengébb?
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #2201 üzenetére
Majd képeket tegyél be légyszi!
Más: a másik fórumon feljött témának többek között ez a D osztályú erősítő: [link]
Nagyon ígéretes darabnak tűnik ( kicsit igényesebbnek látom, mint a szimpla TPA3255-ös paneleket ). Erősen gondolkodom a megépítésén, elég neki egy szimpla 500 watt körüli táp ( jól megszűrném ), van xlr bemenete, ultra kis torzítás kis hűtésigény. A weboldalon a hozzászólók nagy dicsérik ( extra részletező, A osztályhoz hasonló stb. ). A Purifinál is jobbnak tartják ( mondjuk azt kicsit furcsának találom ).Lehet berendelek egy sztereót ( vagy két monót kicsit drágábban
), aztán összeeresztem az Alephekkel.
-
Dißnäëß
nagyúr
Na Urak.
Van Kacatka ugye. A fejes csövim.
Csinálok alá egy nyákot és új házikóba is teszem lehet, valami csecse kínaiba.
Az ALPS marad persze.Kíváncsi leszek, mennyire szenvedős a KiCAD, elkezdtem, de hát elég pepecs még így kezdőként
Viszont ha beválik a cumó, egyszerűen csak utánrendelek még akárhány darabot ebből és voilá
Lesz sok-sok Kacatka.
Van egy földhurkom is, amit kezelek ezáltal amúgy, az is eltűnik végre + kap egy extra tápszűrést.
-
denesdr
addikt
Jelentem, normál dómsugárzóval nem sípol a cucc.
Egyébként kipróbáltam úgyis, hogy a ribbon előtti kondi után beraktam egy tekercset párhuzamba a magassal, magyarán másodrendű passzív szűrővel, de így is sípolt. Amúgy nem hangosan teszi ezt és pár másodperc után jóval halkabb lesz, csakhát parázok, nehogy hazavágjon valamit a Hypexekben. Lehet nézhetek valami jóféle dómot, igaz amúgyis gondoltam rá, mert a kondi mindenképp kell a ribbon elé, de akkor meg már egy passzív váltós hangfalba rakom inkább, az aktív meg legyen teljesen aktív, passzív váltóelemek nélkül. -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
denesdr #2195 üzenetére
Na ezeket csak most olvasom.
Nem mondom, hogy a D osztály kimenetén lévő tekercs (L), a ribbon trafójának primerje (R) és a kondenzátor (C) nem alkot egy rezgőkört (RLC), de egy próbát tényleg megér valami olcsó selyem dómot - kondi nélkül - ráakasztani és fülelni, mizu, elektronikus (digi) szűrés természetesen aktiválva a magasra.
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
denesdr #2193 üzenetére
Igen, az biztos, hogy csúcskategóriájúak ezek az erősítők, de a javítás kb. egyenlő a cserével. Legalábbis ezt kimérni, hogy hol lehet a hiba? Múltkor volt nálam egy D osztályú alapszintű szub erősítő, az is sípolt. Megnöveltem a kimeneten az induktivitás értékét, az megszüntette a sípolást ( de ebbe csak kb. beletrafáltam, ezt kimérni valami nagyon nívós cucc kellene gondolom ).
-
denesdr
addikt
-
ozzy711
Topikgazda
-
denesdr
addikt
Erősítő Májsztrók!
Újra szeretnem kondizni a D osztályú Hypex végfokaimat, mert bekapcsolás után sípolnak néhány másodpercig, aztán az egyiknél abbamarad, a másik tovább sípol halkabban.
Helyhiány miatt nem lehet akármilyen kondit berakni, amit néztem az Nichicon UVZ vagy Panasonic ECA. A Pana kb 2x annyiba kerül mint a Nichicon?
Megéri a Pana ezt a felárat vagy jó a Nichicon is? Lehet köztük hangzásbeli különbség? -
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
Bogyó bá' #2189 üzenetére
Az E88CC-ket kettőt-kettőt sorba kötve fűtöm stabilizált 12,6V DC-ről, ugyanerről a feszültségről mennek a bemenetválasztó kis reléi is, sőt a fejhallgató kimenetet némító 5. relé is. (Bekapcsolás után 1 percig testre van zárva a kimenet egy uPC1371H IC jóvoltából, hogy ne reccsenjen, ne búgjon a felfűtés ideje alatt).
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
ozzy711 #2188 üzenetére
Igen, egy "passzív előfok" is egyben, de "hangerőszabályozó nélkül" - a külső végfok felé. A hangerő poti csak a fejhallgató erősítőt szabályozza, a végfokban van saját. (A rádió-tunerem, DAC-om is lead legalább 1,5V-ot, felesleges lenne ezt még erősíteni....)
Az alkalmazott kínai NYÁK-lapon nagyon jó az egypont-földelés kialakítása, plusz jók a tápjaim. Nagyon jelentéktelen a brumm, csak üres bemenetekkel, csutkára feltekerve hallatszik valami. Deszkamodell korában még brummosabb volt, kellett a fém kaszni árnyékoló hatása is.
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
ozzy711 #2186 üzenetére
Köszi!
Qrva drága volt a kínai CNC-megmunkált doboz, de ez tűnt a legjobb megoldásnak (doboz 14k, szállítás 16k HUF)Szerintem "szódával elmegy" a 10 kHz-es négyszögjel.
Brumm nemigen van, de hát mindkét csatorna külön-külön kapott FET-tel stabilizált anódtápot, és természetesen a - közös - fűtőkör is stabilizált egyenáramú.
A frekiátvitel 5Hz - 150 kHz-között kb. nyílegyenes.
300 ohmon le bír adni 100 mW-ot, ez éppen elég - kisebb impedanciára kb. alkalmatlan.Került még a dobozba egy OMRON aranytűs relékkel működő 4-állású bemenetválasztó áramkör is, ez nagyon jól jön a hangszórós rendszeremhez is - tehát van egy vonalkimenete a bemenetválasztó után a "nagy" végfok felé..
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
Bogyó bá' #2171 üzenetére
Megjött Kínából a végleges hálózati trafó (egy 30W-os R-core hiperszil), és a végleges dupla-táp NYÁK-lapja is (csatornánként külön-külön FET-es stabilizált anódfesz + közös IC-s stabilizált fűtőkör). Üres NYÁK-ot vettem, mert minőségi cumó került bele. Kezd kulturáltabban kinézni a cuccos.
-
btraven
őstag
Csöves erősítő szerelése tipp [link]
-
Bogyó bá'
nagyúr
Igazi deszkamodell. Hogy tetézzem: konyhai vágódeszka-modell....
Bele se merek gondolni hogy mit fogok kapni, ha becses nejem rájön, hová tűnnek a konyhai eszközei...
Új, kísérleti csöves fejhallgató-erősítőm jelenlegi állapotában ilyen: egy Ali-ról rendelt, filléres Wada-Shigeru előerősítő NYÁK-ra elkövetett saját kapcsolás, stabilizált anódfeszültséggel, és szintén egyenáramú, stabilizált csőfűtésekkel. A hálózati trafó megoldása még nagyon empírikus, hamarosan jön Kínából a végleges is (egy mindössze 30W-os R-CORE hiperszil).
Pár finomítás után már kezd jól szólni a 600 ohmos Beyer DT990-nel, de az igazi egy Seni HD650 lenne hozzá... (Előbb-utóbb lesz is szerintem valami ilyesmi.) -
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #2169 üzenetére
Fentebb már egyszer filóztunk ezen. A gyakorlatban megtalálható ez is, az is.
Mint tudod, én az árnyékolt kábelen átvitt váltóáramot preferálom, majd dióda és puffer, közel az erősítőpanelhez.
Ha az egyenáramot vinném át, úgy csinálnám ahogy te gondolod, diódahíd a trafókhoz közel, majd a pufferek a végfokhoz minél közelebb elhelyezve.
Igazából nem tudom, hogy objektíven nézve milyen hangminőség különbség lehet a két változat között.
Szerintem az, hogy a nagy toroidot kivisszük a dobozból már egy nagy lépés a hangminőség javítására. -
Dißnäëß
nagyúr
Innen folytatva:
Pont ezen filózok, hogy ha a sajátom tápját kiviszem külön dobozba, mit hozzak át az erősítő dobozba. A szekundert AC módon úgy ahogy van áthozni és diódahíd + pufferek már az erősítő dobozban ? De ezt nem szokás a nagy impulzusos áramok miatt, amit gerjesztenének erre a szakaszra.. diódahíd és pufferblokk között szintén nem választanám el.. akkor a DC-t vigyem át ? Az erősítő áramkört meg nem illik messze tenni a táptól, mert azt ráncigálja.
Esetleg egy kettős táp, azaz kis-közepes puffer még a táp dobozban szekunder + diódahíd mögött és sima DC-t átküldeni az erősítő dobozba, majd itt nagy puffer blokk + hidegítés és ez az erősítő áramkör által keltett tápcibálás-hatás nagyját elsimítja, hogy az ne az összekötő kábelekre essen.
-
btraven
őstag
válasz
gordonfreemN #2164 üzenetére
Sansa Clip+ fejhallgató kimenetét is köthetem oda a TAPE kapcsoló elé? Mert most azzal kísérleteznék, az van itthon.A Philips fejes jack kimenetét átforrasztottam inputra. Mert azt használnám ha már ott van. Nyűgős mert van egy olyan funkciója, hogy ha bedugod a jack-et akkor letiltja a hangszórókat, hogy csak a fejes szóljon.
A TAPE kapcsolóra tovább vezetve, szól, de jóval hangosabb mint a magnófejről jövő jel. Ez így működött is, amíg össze nem raktam a dobozt. Akkor az lett a tünet, hogy szól egy picit, csend, szól egy picit, csend, Ha félig kihúzom a jack-et akkor rendesen szól, gondolom az csak az egyik csatorna.
Ez egy nagyon kompakt doboz, bele van zsúfolva minden. A 220-as trafó nagyon közel van a fejes jack forrasztásaihoz, ha összerakod.
Lehet veszek egy jack+madzagot és inkább külön kivezetem. [link]Majd holnap frissen, újra megpróbálom, mert a végén már belefáradtam/belezavarodtam.
-
gordonfreemN
addikt
válasz
btraven #2163 üzenetére
Szerintem ezen a szinten ez teljesen mind1,de abban igazad van, hogy elméletben ilyenekre figyelni kell, tehát a gondolatszikra helyesen pattant ki.
Az a bemeneti fokozat az erősítöben erősíthet (nagysagrendileg) 10-eset 20-asat max (nem mélyültem el a kapcsolásban).
Ekkora erösítésnél nem ez számít, hanem a lejátszód ugyis. Meg inkább a jel-zaj viszonyt lehet így elrontani, torzítás nagy áramoknál jön be a képbe, azaz pont a végfokozatoknál.
Meg ha most az a cél, hogy erősítsd a lejászód kimeneti jelét és a végfokkal célod ezt elérni, az nem fog sokat erősíteni már épp amiatt, amit írtam. Az a rész már teljesitményt visz be, de a fesz erősités előtte kell történjen, a lejátszód ennek megfelel? 1-2-3V-okkal kár próbalkozni.Én hallgatnék Bogyó bá'-ra, de te tudod.
Ha kísérletezni szeretnél, akkor én inkább egyszerűbb kapcsolások utánépítésével kezdenék vagy bevállt kapcsolások mókolásával ha már jobban benne vagy.
Szvsz -
btraven
őstag
De akkor a pre-amp is erősíti az mp3 line-out-ját. Az torz lesz.
Szerintem a magnó fej-ről megy közvetlenül a választóra a jel. Mert nincs külön magnó NYÁK a kapcsolási rajzok között. Mondjuk jó vacak ez a dokumentáció. Az SW602 kapcsolót se látom sehol. Az egy BASS kapcsoló.
A 9V tápot már több helyen láttam hogy a motortól kell leszedni. A motort úgy is le kell választani, ne zörögjön feleslegesen. Egyébként iszonyú zajos lett a mechanikája a magnónak. [link] -
btraven
őstag
válasz
Bogyó bá' #2160 üzenetére
Jó lenne ha megmaradna a rádió meg a CD része is a Philipsnek.
Viszont most ki kellene szednem a mostani pre-amp-ról jövő jelet (R653, R654 ellenállást kiszedni?), és beforrasztani helyette az új mp3 lejátszóról jövő vezetéket. És akkor csak mp3 lenne.
Persze vehetnék pár dolláros erősítő modult is és akkor csak a doboz meg hangszóró maradna a Philipsből. Például: [link]
2W vagy 3W-os hangszórók vannak.Igazából mp3/flac/wav lejátszó kellene a konyhába. Hangminőség alacsony igényű
. Hangszórókkal. 220-ról üzemelve. Nem akarok akksit töltögetni. Nem akarom hordozni.
-
btraven
őstag
Mit jelent az FFC1 jelölés egy kapcsolási rajzon?
Jól gondolom hogy balra a pre-amp van, jobbra meg power-amp? És ez a FFC szalagkábel(?) választja el őket egymástól?
Szeretnék egy [link] mp3 modult belerakni a rádió-cd-magnó Philips cuccomba.
A 9V táp elvileg stimmel mert a Philips 6x1.5V elemről is megy. -
btraven
őstag
Egy barkácsoló ember lemezjátszója:
[link] -
gordonfreemN
addikt
válasz
Ibituba #2148 üzenetére
Ahogy előttem írták, mindegy hogy kapcsoló vagy lineáris a táp.
Ami talán egyszerűbb és nehezebb mellélőni: egy megfelelő teljesítményű trafó (ezt ki tudjátok szerintem kalkulálni a barátoddal is), ehhez pedig szűrés. Na igen, pont a szűrésben van a kutya elásva. Ahogy ezt is írták, minnél simább legyen a táp, hiszen ha az hullámos, abból a hullámos jelből lesz a kimeneti jeled is.
Remélem van annyi angol, hogy ez menjen: [link], vagy értlmezd te és magyarázd el a barátodnak amit itt olvasol, vagy olvastasd el vele.
Ezt már csak méretezni szükséges az adott teljesítményre. Tehát amekkora áramot kiveszel a szűrőből, az a terhelőáram. A terhelőáram ismeretében pedig meg tudjátok határozni némi elektronikai ismerettel vagy szimulátorral a szükséges kapacitás értékét, hogy megfelelő legyen a kimeneti ripple feszültség (feszültséghullámosság). Ezt érdemes 100mV alatt tartani, inkább 10mV-ot céloznék meg ha nem túl elrugaszkodott a méret (elkonál). A szűrő ellenállása értelemszerűen legyen akkora, amekkorán a kimeneti terhelőáram áteresztő tranzisztor bázisába befolyó árama még nem ejt nagyobb feszültséget, mint amennyi befolyásolja az áramkör működését. Tehát ha megvan a kimeneti áram és az ellenállás mérete, meghatározható a kondenzátor mérete (törésponti frekvenciára méretezés). Ja és honnan tudod, az ellenálláson mekkora áram fog folyni? Hát a kimeneti áram bétáad része.
Na ennyiből már el tudsz indulni.Ha bonyolultnak találod, mehet az ajánlott LM337/317 valamelyike is, de azért ekkor is érdemes alaposan értelmezni az adatlapot, hogy helyesen legyen méretezve, esetleg dampingolva az a tápkör.
Ajánlott olvasmány ez esetben: [link]
[link] -
Ibituba
aktív tag
válasz
ozzy711 #2145 üzenetére
230v hálózati feszültségről menne a primer oldal. Sajnos ismerősöm ma nem ért rá feszre tenni így a mA szükségletet sem tudjuk meghatározni. Olvastam olyat is hogy a 4560dx nek 18 volt kell, de lehet a panel többi része használja azt a pluszt ami miatt 21,4v jött le a erősítő nyák tuskeirol. Sajnos én ehhez nem értek, viszont ismerősöm ezt megméri majd nekem. Egy a baj vele, hogy szakmailag nagyon ott van az elektonika terén, viszont HiFi szemmel elég nehéz vele szót érteni, hogy mi az amit a műszerek igazolnak, illetve mi az ami már majdnem ezotéria.. :) . Ezért és kérdezem tőletek, hogy mi az a " kapcsolás" secunder oldalon amit HiFi szemszögből azért ki kell hogy erolkodjek belőle. Kellhet e ide toroid trafó, vagy hálózati, vagy DC kapcsoló üzemű is oké... Én ehhez semmit nem értek. Annyit kérek tőle, ha költségesebb, babrálosabb is esetleg, akkor is válasszuk azt hogy tényleg frankó legyen HiFi szemszögből is. Na itt talán picit lökdösni kellene esetleg egy olyan irányba ami nekem jó lesz. Aztán lehet tévedek vele kapcsolatban, ész nélkül nem csinálunk semmit, majd elmondom ő mibe látja a megoldást és átbeszélem itt. Tudom ez picit ilyen hátulról mellbe, de ő annyira elzárkózik minden olyantol ami a hifinel létező elmélet, hogy nagyon :)
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
btraven #2139 üzenetére
Ha olcsó MM hangszedő, akkor rögvest a RIAA korrektorba megy a jel, a megfelelő minőségű kábelezésen keresztül.
Ha jobb minőségű, MC hangszedő, akkor a kettő közé kell még egy illesztőtrafó vagy egy újabb erősítő fokozat. Ez utóbbi hangszedőnek önmagában túl kicsi a kimenő jele, vagy feltranszformálni, vagy erősíteni kell a RIAA fokozat előtt. (Hacsak a Marantz-odba nincs már beépítve ez a külön fokozat - amin csodálkoznék....) -
btraven
őstag
Bakelit lemezjátszó építése.
A pickup hangszedő rögtön ki van vezetve? Onnan egyenest mehet a Marantz phono előerősítőjébe? Vagy vannak ott még alkatrészek a jelútban? -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #2137 üzenetére
Én extrázgattam, szerintem Te is jássz vele, mivel tudod kiegészíteni, izgi.
- a cikkben említett jótékony késleltetést (mikor már felfűtött) például mikrokontrollerrel vezérlem (Wifis ESP8266), ehhez még appot is írhatnék egyszer
- az eredetihez képest az input és driver csöveket síri csendben lévő stabilizált DC-vel fűtöm, csak a nagyok kapják direktben a trafóról. (Érdemes ügyelni a stabizásnál, hogy azt is érintik az eltolt potenciálok, tehát szigetelés).
- kapott egy OLED kijelzőt is, már sikerült meghajtani, innentől tömény C++ és alakulhat az 1 nyomógombos vezérlőprogram (az egymásután rövid nyomások számával lehetne a menüben navigálni vele)
- tettem rá 5-12V trigger IN/OUT-ot 3.5" mono jack formátumban, főkapcsoló nincs, a hálózati tápkábelt ha bedugom hátul, azonnal áram alá kerül egy külön pici nyák trafóval a mikrokontroller és az előlapi kapcsoló indítja a kütyüt (a kontroller elkezdi a "boot" sequence-t, azaz felfűti a csöveket és utána kapcsol anódfeszt rájuk, + nem engedi gyorsan ki-be kapcsolni sem az eszközt, még áramszünet és áram visszajövetel esetére is teszek bele védelmet, van az ESP-hez egy óra modul is (beépített naptárral) és egy kis
EEPROM, ezek mind-mind felkonfigurálásra várnak, áramszünet esetén a mikrokontroller a saját táp-pufferkondija előtti éles tápot nézi és ha beesik, azonnal kiírja az eseményt az EEPROM-ba, majd amikor áram visszajön, azzal kezdi, hogy ennek státuszát megnézi és ha "volt hibás leállás" , akkor fél óráig nem engedi bekapcsolni a gépet, ezalatt az ellenállások lemerítik a pufferkondikat és "kitisztul a feje", hogy indítani lehessen)- a mikrokontroller SSR -ekkel kapcsolja a trafókat és úgy van tápolva, hogy amint elveszti az eszköz az áramot, az ESP megy még pár másodpercet, pillanat alatt logolja az eseményt így.
- az anódfesz oldali több elkóból kirakott pufferek anno voltak csak így, ma már a minőségibb aliexpress-ről tudtam ilyen idevaló ekvivalens értékű kondit önmagában beszerezni (kettesével tettem, felezve így az ESR-t és duplázva a kapacitást)
- kap 5 hőmérséklet érzékelőt is a sasszi különböző pontjaira, ventillátor nem tudom, fog-e kelleni, bár hőkapcsolós mindegyik toroid, nem akarnám őket 60 fok fölé engedni (legutóbb 42-43 körülre álltak be, nyáron.. télen még jobb szerintem) + foglalat hő monitorozás és amient külső hőmérséklet monitorozás.. ezeket lehet a wifis ESP-vel még egy Mosquito MQTT-vel is tudom monitoroztatni, egy mellétett Pi-n futó Linux-al, lol, de onnantól akár már összemókoltathatom API-n egy Alexával is, és/vagy egy tetszőleges okosotthon rendszerrel (Home Assistant pl). De ahogy az időmet látom, szerintem ez örülök, ha 10 éven belül meglesz. De amúgy a backlog-ban fent van.
Conrad, HEStore, a többiekről még akkor nem tudtam és már megvan minden.
Busz rendszerű ground-ot csinálok, mint a Jadis-ék is itt, ami egy pontban van tényleges földre kötve, ehhez egy vastag rézdróttal megyek körbe a sasszin belül, lehet hajtogatni, helyezgetni, a forrpontok gyönyörűen tartják és a ház falánál meg az odatett öntapadós műanyag tartókon keresztül fűzöm át, így nem ér hozzá.
Jó móka
csak lassú a haladás. De jó.
Nagy házat nézz neki, ha túlméretezed a trafókat (egy kicsit érdemes, semmi overkill).
A 6C33C-ek fűtenek mint a dög, ez nagyon nem a 300B/2A3/KT88-150 vonal, kell közéjük minimum 5 centi a "szabvány" szerint. MINIMUM. -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #2135 üzenetére
Ez az erősítőt éppen össze kezdtem szerelni és folytatom januárban, előttem egy tucatnyian megépítették már DIY Audio-n, mindenféle-fajta design mentén
Érdemes párszor elolvasnod előtte a cikket, hogy mire készülj, én pl. tettem XLR-t is rá, így arról is hajtható, ha úgy kívánja az ember, meg van adva a leírásban, hogy a normál ill. inverzet hova kell behozni, ha ilyen bemenettel (is) ellátnánk.
A bemeneti érzékenységet is lehet csökkenteni némileg, erre több módszer is van, érdemes, bár én az eredeti verzióval megyek - egyelőre, és ha frankó minden, akkor belenyúlok picit, így nagyobb tartományban lehet PRE-t tenni elé a modern DAC-ok formájában. (Nálam nem lesz poti).
Aki megépítette, imádja, nagyon jó hangú állítólag, gyönyörű csilingelős mikrorészletezős magasak stb.
A cikkben csak a nagy kimeneti csövek a 6C33C-B fajták (ebay-en sok ukrán árul ilyet), a meghajtó pentódák EF86-ok (nálam az orosz ekvivalense lesz, a 6J32P), inputon pedig az ECC83 kell, én az orosz 6N2P-ER-el megyek (6N2P és 6N2P-EV is jó, az EV a katonai hosszabb életű, az ER az extra long life).
Az EF 86-nál nem kell ügyelni, hogy ezt, vagy az oroszt dugod-e bele a foglalatba, az input csöveknél viszont más a fűtés és screen a 6N2P és az ECC83 között, hiába amúgy ekvivalensek egymással, szóval ott most kell dönteni, mivel megy az ember tovább.
Power trafót érdemes úgy kérni/tekertetni, hogy a tekercsek közé extra szigetelést tegyenek (egy kis plussz, nem nagy ügy), hogy biztosan ne üssenek át egymásba, mert van a kapcsolásban egy -450V-os potenciáleltolás fűtést illetően is (és úgy tudom, 1000V-ra vannak hitelesítve belül a trafók, hacsak nem valami extra felhasználás kell), nálam 4kV-ig nem-átütőre csinálták meg Elektrisék, de más építőtől olvastam, hogy ők tojtak erre és vígan elvannak a standard trafóikkal. Csak amolyan biztonsági faktor nálam is, valszeg nem létkérdés, de ha teheted, érdemes.
-
gordonfreemN
addikt
válasz
ozzy711 #2131 üzenetére
Annyira olvasom már hogy mennyire jó a cső, csinálnom kell hát egyet magamnak meghallgatásra és hogy legyen egy olyan is.
Egy olyan kellene ami nincs elmisztifikálva nyers tudomány szerinti legjobb tulajdonsagokkal megtervezett és kipróbált, az eredményeket valóban hozó kuriózum érdekelne.Dißnäëß: köszi! Nagyon! Egyáltalán nem létszükséglet a trafó, sőt! Hallottam már erről, jobban is tetszik ez a fajta megoldás.
A fenti követelményeimnek ez megfelel? Tehát ez egy ésszerű kivitelezés ami nem arról szól, hogy csak a tantál ellenállással lesz olyan amilyen, abból is csak a sinkoh, amit már nem lehet ugye nor.álisan beszerezni...
Ha ez egy olyan kapcsolás, akkor engem megvett! -
Dißnäëß
nagyúr
Bogyó bá, ezt láttad már ? Érdekesnek tűnik. (Pentrióda).
[link] -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #2130 üzenetére
Feltétlen kell a trafó ?
Gyere utánam !!!Ha van kedv..
25W
[link] -
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #2130 üzenetére
Csak nem belevágsz egy csöves erősítőbe, vagy másnak lesz?
-
gordonfreemN
addikt
Üdv újra.
A lakást szétvertük juni 19.-én. Akkor azt mo dtam az asszonynak, 2 hét múlva rend lesz (jó szővegnek tűnt, lesz akinek ismerős
, de aztán isten végzett... többször mondtam, sőt már mantráltam minden két hét után, de talán novembee elejére fullosan kész leszünk).
Szóval: tudnátok nekem ajánlani valami egyszerű de nagyszerű csöves buffert?
Talán musical fidelity rajz kering a neten, de hátha van jobb tapasztalat.
És olyan erősítőt, amihez megvásárolható a kimenő trafó és jó hangúnak mondott eszköz, legalább 10W-al?
A csövek elérhetősége is fontos -
Dißnäëß
nagyúr
Úúúú Urak, mit találtam föld busznak, hígend !!
[link]Apropó, viccet félre, egy kérdés: adott egy trafó. Ha a házban túlmelegedne és ki kéne vinni külső készülékházba, Ti mivel kötnétek össze a kettőt ?
230V AC primer -> 2x12V szekunder (egyik szekunder a bal, másik a jobb oldal csöveinek fűtésére). Nagy csöveket fűtene, 12 Amper folyamatos.
2db IEC csati és 1-1 230V-ra szánt IEC összekötő kábel például ?
Egyik a +, másik a - ágat képviselve.
Belső 3 vezetőiket összekötve értelemszerűen.Ez így érintésvédelmileg és mindenhogy jó lenne sztem.
-
Dißnäëß
nagyúr
Két ilyen bordát vettem én is a csövihez a ház oldalára, diódákat hűteni meg bármit, ami félvezető segédáramkör, stab IC, stb. Ház oldala és borda között vékony pasztaréteg lesz.
Mivel a ház le van védőföldhöz kötve, a borda is ezen lesz valszeg, legalábbis a csavarozásán keresztül igen, óhatatlanul.
Tehát félvezető + szigetelő lap alá + szigetelő gyűrű, utóbbi is nagyon fontos, ahogy előttem szóltak.
-
ozzy711
Topikgazda
Ez a borda kb. pont jó lesz.
A szigetelés azt jelenti, hogy az ic fém hűtőfelülete és a hűtőborda közé pl. szigetelő csillámlemezt kell tenni ( kivéve ha a borda nem lesz gnd-re kötve, ebben az esetben ott fog csücsülni a bordán a negatív táp ). A felcsavarozáshoz egy szigetelő gyűrű is szükséges azért, hogy a csavaron keresztül ne legyen rövidzár. -
indexolvaso
csendes tag
válasz
ozzy711 #2119 üzenetére
Nincsen mérésekre lehetőségem, egy szkópom van mindössze.
Az első fokozatban lévő buffer biztosan nagyon alacsony torzítású. A kulcsszereplő az ezt követő feszültségerősítést végző trafó. Ami nagyon távoli tervben szerepel, hogy ezt az Edcor trafót amorf magos trafóra cseréljem. Megkérdeztem a diyaudio.com-on egy embert aki a visszajelzések szerint kiváló DAC I/V trafót tud tekerni, hogy mibe fájna egy helyettesítő csúcsmodell, hááát...elkezdtem gyűjteni.
Akusztikával egyetértek, de a legnehezebben kezelhető történet és elsősorban nem a technika miatt, hanem ha az embernek családja van és nincs kifejezetten zeneszobája akkor a nappalit használja és kompromisszumokat kell kötni.
Panelban hallgatom, parkettás, szőnyeges, bútoros szobában. Ha tiszta a terep akkor kicsit átrendezem és bele tudok merülni. Az egyik hosszú oldalfal érdekes módon funérral van lefedve (észre sem venni így vettük) így jobbak az akusztikai tulajdonságai.A fényképek nem az otthoni helyszínen készültek, ünnep miatt átvittem anyóshoz a rendszert.
Most kezdtem el dolgozni egy "öreg" AD1862 -es DAC -ra épülő panelen, amely talán kiválthatja a Ian féle 9038Q2M DAC-ot. R2R vs. delta sigma DAC.
Szintén hátravan az előfok, érdekes lenne ha buffert ki lehetne váltani vele. -
ozzy711
Topikgazda
válasz
indexolvaso #2118 üzenetére
Jó kis szörnyegetek!
Frekvenica-átvitel, torzítás, utózengés mérésére van lehetőséged? Főleg az utózengés lenne fontos, ilyen komoly eszközökhöz már dukál egy jó akusztikai környezet! -
indexolvaso
csendes tag
Közben én is készen lettem az Pass M2x monoblokokkal, a forráson ( deszkán :-) RPI + Ian Canada féle digitális vonal + Szuperkondenzátorok) is barkácsoltam kicsit, de a legnagyobb változás, hogy kapott egy komoly (Audio Solutions Figaro B) hangfalat a rendszer.
Most úgy érzem, hogy a forrásnál a DAC (ESS9028QM) a szűk keresztmetszet. -
ozzy711
Topikgazda
-
ozzy711
Topikgazda
A diódahíd a trafó váltóáramát alakítja egyenárammá, majd a puffer ezt szűri, ami után az egyenáramú delejt megkapja a végfok. A két oldal ( két csatornára gondoltál ? ) közé nem kell semmi. A pufferelt egyen feszt kell a két végfokra a csatlakozókon keresztül rávezetni.
Készíthetsz duál monó megoldást is két diódahíddal, külön puffereléssel, az talán még jobb megoldás.
Illusztrálom képekkel is ha kéred! -
ozzy711
Topikgazda
Az általam pereferált végfok ez: [link]
2x ( +-) 30-40 volt egyenfeszről üzemeltethető, mindenféle védelem van benne és még jól is szól, a hűtéséhez sem kell túl nagy borda. A valós kimeneti teljesítmény 30-40 watt, de azt nagyon kis torzítással tudja. Ilyenből ( hídba kötve ) készítettem a két szub erősítőm, alig melegszik normál használatnál + nagyot tud "ütni" ha kell.
Új hozzászólás Aktív témák
- Windows 11
- Autós topik
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- LibreOffice topik
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- Nemzetbiztonsági aggályok merültek fel a TP-Link kapcsán
- Gumi és felni topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Temu
- További aktív témák...
- 18 éve! Billentyűzet magyarítás magyarosítás. Festés vagy lézerezés és egyebek! 3 lehetőség is van.
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Motorola E40 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi Note 10, Xiaomi Redmi Note 10s, Xiaomi Redmi Note 10 Pro
- AKCIÓ! Lenovo IS8XM LGA 1150 DDR3 alaplap garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest