Új hozzászólás Aktív témák
-
ozzy711
Topikgazda
Szeretem ha valami szerelhető, ezért igyekszem legalább a kábelek egyik végét valamilyen oldható kötéssel kivitelezni.
Jogos felvetés, sokszor szenvedek utólag ezzel, bár ennek ellenére én inkább a forrasztásokat preferálom. Mikor az aleph-eket szereltem,valahogy nem találtam elég stabilnak ezeket a csúszkákat. Ezek szerint nálad rendben vannak.
-
GTVili
tag
válasz
ozzy711 #1797 üzenetére
Kicsit foglalkozom a kábelezéssel...
Szeretem ha valami szerelhető, ezért igyekszem legalább a kábelek egyik végét valamilyen oldható kötéssel kivitelezni. Gyakran esem a saját csapdámba azzal, hogy a lehetőségekhez képest viszonylag vastag és merev vezetékeket használok.... de többnyire nem akarnak engedelmeskedni...
Ha minden jó megy, a jövő héten le tudom adni a doboz paramétereit a gyártáshoz...
-
GTVili
tag
válasz
ozzy711 #1791 üzenetére
Végül úgy döntöttem, hogy elfordítom a tápot.... de ennek több oka is van.
Egyrészt a rövidebb DC tápvezeték, másrészt kell még egy kis hely a bekapcsoló gombnak az előlapon.
Talán a jövő héten megjön az összes cucc hozzá... utána viszem a kollégámnak, aki dobozolja. 0,5-0,7-es rozsdamentes ház készül, CNC-vel ki tudja vágni a csatlakozók ill. a szellőzők helyét. -
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1793 üzenetére
Most, hogy számolgatom, szeptembertől kb. májusig így tökéletes, csak a nyári három hónapban kell légkondizni ami vállalható. Az elején kissé megijedtem a hőtermeléstől, de így már kb. rendben van.
Éjfél körül lekapcsolom az erősítőt 25 fokban, ami reggelig 23-ra csökken, pont jó!A zeneszobában nem is kell olajradiátor, mivel az emeleten van, így lassan bekapcsoljuk a gázkazánt keringető szivattyú nélküli módban, az pont elég lesz. Olajradiátor a földszintre lesz rendszeresítve.
Más: a D osztályú bejegyzést nézted? A hídba kötés nekem nem teljesen tiszta. Olvasok olyat, hogy a két kimenetet rövidre zárják és a két rövidre zárt kimenet lesz a tényleges híd két pólusa. Ez nekem nem klappol.
Én a két mínusz kimenetet kötném össze és a két plusz lenne a tényleges kimenet, amit ellen ütemben vezérelnék a szimmetrikus bemenetnél.
Félek, hogy már eleve hidalva van az ic-n belül, de a rövidzáras megoldást akkor sem értem.
Megnézem, hogy a "-" kimenet rá van e vezetve a gndr-re így gyorsan választ kapok. -
ozzy711
Topikgazda
Na kérem, pár napja már tesztelem a hősugárzónak is kiváló végfokokat és azt kell mondjam beváltak!
21-22 foktól indulva kb. 1-1,5 óra alatt kellemes 25 fokot értek el a kb. 20 nm-es zeneszobában. Így most van egy kellemes hangú hősugárzóm, ami nem is olyan vészesen sokat fogyaszt.Összehasonlításként az olaj radiátor 80-90 fokos üzemi hőmérsékleten, ( kicsit csodálkoztam is, de tényleg ennyi, megmértem ) szintén 800 watton ér el hasonló eredményt, igaz az termosztátos, tehát nem megy folyamatosan.
-
GTVili
tag
Sziasztok!
Kicsit tudtam ma dolgozni a Hiragán... kb ez lesz a végleges kialakítás...:
Bal fent a hálózati aljzat, feketével a hálózati kábelek... jobb fent egy kis segédtáp a hangszóróvédőnek. Alatta az erősítő tápja. Kékkel egy 12V-os trigger aljzat, hogy majd a forráskészülékkel is be tudjam kapcsolni az erősítőket...
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
btraven #1784 üzenetére
Az csak mellékhatás, számottevôen nem esik a fesz.
Tápfesz szűrés, ez az ellenállás a kondival mögötte egy egyszerû RC tagot alkot. Lehetne szofisztikálni még, fogom is majd, mert a trafó túlméretezés miatt most 300V körül vagyok amúgyis (az ellenállás elôtt), bír simán LC+LC-t is. Stabi nincs, nem is igen lesz, szép hangú most is, nem bántom.
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1782 üzenetére
Közben utánaolvastam a 3116-nak. Ezt nem is olyan egyszerű hídba kötni. Eleve szimmetrikus a bemenete is.
Szóval a bemenetet nézve teljesen szimmetrikus, csak az egyik bemenetet ( a negatívot ) lehúzták a gnd-re.Az olvastam a diy.com-on, hogy ezzel nem nő a teljesítmény, csak a terhelő impedancia lehet kisebb ( 2 ohm ).
Érdekes megoldás minden esetre, rövidre zárják a kimeneteket.
Én minden esetre máshogy is kipróbálom, kihasználva a szimmetrikus kimenetű dac-om előnyeit. -
gordonfreemN
addikt
ezt is ki kellene majd próbálni
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1776 üzenetére
Majd dokumentálom a projektet!
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1774 üzenetére
Egy próbát megér, kíváncsi lettem. A tápot majd később még reszelgethetem.
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1772 üzenetére
Köszi!
Gondolom aszimmetrikus módban volt bekötve, nem hídban, akkor gondolom nagyobb teljesítmény miatt testesebb lenne. -
gordonfreemN
addikt
válasz
ozzy711 #1771 üzenetére
Természetesen.
Minden más meg c-multi.
A hiraga az mondjuk hagyományos, hagyományőrzőMegtaláltam a tpa összefoglalómat, melyre Berci válasza az volt, hogy egyezkk az ő tapasztalataival:
Szépen zenélt. Kicsit néha mintha zavarosabb lenne a mély tartománya de nem mindig volt feltűnő.
Kevésbé éreztem részletesnek, mint a kompozitot, de megint csak olyan dolog, hogy zenélt és nagyon nem zavart. Kicsit. A spektrum burkológörbéje kicsit a magas tartomány felé billen a mély rovására.
Háttérzenélésre kiváló szerintem, ha nem kerül sokba. Vagy egy alap rendszerbe teljesen elég. Nekem a hangfalak többet tudnak szerintem. -
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1770 üzenetére
Már, hogy neked azzal üzemel az erősítőd?
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1767 üzenetére
Már meg is terveztem a tápot, illetve az elrendezést.
2 modul hídba kötve, két trafó külön szekunderekkel, szűrt lineár táppal 40-50.000 uF szűréssel ( lehet még valami extra stab ict is teszek bele ). Mindez gombokért. Lehet belevágok egy deszkamodellbe.A csöves tápszűréses cikk jó!
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1766 üzenetére
Inferior, de fülre amúgy nemigen hallod meg, mármint így direktben. Inkább úgy mondanám, a Hypex nagyon-nagyon megugorja fülünk képességeit sok paraméterben, ez kevésbé, de azért ez is tud. Tényleg kényes tápra, rákötöttem egy szimpla SMPS-re és egy DC-DC step-up modulra és volt kis berregés..
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1760 üzenetére
[link] Én az előerősítős verziót vettem belőle és úgy van, ahogy kolléga írta, bkercso szerint a táp a mindene (mint minden erősítőnek amúgy), szóval ha az rendben van, nagyon jó hangú modul. Ezt más külföldi fórumon is megerősítették nekem.
A chip mellett a körítés is a lényeg, a kis tekercses verziókat jobb, ha 2-vel osztja az ember, nem kell a lelkét kihajtani és akkor nem is lesz gond (védelem leold, egyéb, agyon vannak védve belül hálistennek).
Én is mostanság fogok majd próbálni egyet.
Nem drága.
Tápszűrés. Igaz csőre, de amúgy mindenre is jó. Nem annyira rommá szofisztikált, mint bkercso K-multiplier-es csodatápja, de lehet vele igen jót így is szűrni.
@ozzy ezt be lehetne tenni (a linket) az összefoglalóba, ha egyetértesz és más is. Egy amolyan "linkgyűjtemény" szekcióba először, csak úgy behányni dolgokat, és/vagy már most különbontani, hogy
- félvezetős erősítő megoldások
- csöves erősítő megoldások
- táp design és szűrés
.
.
.Meg hozok még párat, ha előbogarászom őket, mert a bugos Firefox becsukta az összes nyitott fülemet egy újraindítás után
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1765 üzenetére
Köszi!
Még ezután ott van a kérdés, hogy a Hypex-ekhez hogy viszonyul hangminőségben, de ez annyira nem sürgős kérdés.
Közben felvetődött még egy kérdés ( nem csak neked, de ide írom ): Ez a modul full szimmetrikus vagy csak a bemenete? [link]
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1763 üzenetére
Igen, van is egy tápszűrő kapcsolása, azt már más helyen alkalmaztam, ez lenne az alap.
Kissé szkeptikus vagyok ugyan, de adok egy esélyt.Az ár-érték arány ( ha tényleg jó ) nagyon durván lejt a D irányába, még extra táppal is ( ami az A-hoz kell ugye ).
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1761 üzenetére
-
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1759 üzenetére
Ez igen érdekes, hiszen legtöbbünk ( gondolom én ) 10-20 watton hallgat zenét általában ( főleg éjszaka ).
Más: Kitaláltam, hogy beszerzek egy viszonylag jó minőségű D osztályú modult, lesz ami lesz összeeresztem az Aleph-el.
Mivel azonban diy vagyunk, csak szigorúan összeszerelt nyákban gondolkozom ( semmi dobozos készülék ).
Mit javasolnátok? Ebay lenne a legelőnyösebb hely a kutakodásra.Ja, csak full szimmetrikus verzióban gondolkodom, tehát pl. 2 db. sztereó modulban.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1758 üzenetére
Hja.. Mi meg pont denesdr-al beszéltük a napokban mikor nála voltam, hogy igen, kis hangerőn a tényleges igényelt kimenő teljesítmény kicsi még az NCore-nál is az alap üzemi fogyasztásához képest, picit hajtva "kevésbé" hatékony, mint rendesen hajtva, ahol meg a hatékonysága úgy megnő, hogy még a meglévő eldisszipálós fogyasztásából is veszít, a kimenő teljesítménye javára. Szóval a hatékonyság-görbéje sem szögegyenes. Emiatt nagyon kis hangerőn akár egy A/AB-vel is lehet ekvivalens össz fogyiban, de egy kicsivel is felette már sokat javul a szitu.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1756 üzenetére
Nem kell, ugyanazon a feszültségszinten nézve egy vegytiszta szinusz 50Hz kevesebbet fogyaszt, mint egy vegytiszta full spektrumú fehér zaj, szóval amikor rendesen ki van hajtva az erôsítô, 400+ Watt... Amikor pedig csak szinusz, abból is csak 1 freki, kevesebbel abszolválja ugyanazon bemenô jelszint mellett, mert annyira hatékony, hogy az össz teljesítményt csak akkor használja, amikor a jel igényli, együtt mozog vele kvázi a 10%-nyi alap fogyi felett. Egy A osztály meg tojik a jelalakra, 90%-ban ígyis, úgyis, elfûti az össz teljesítménye nagyját és a 90%-100% régió, azaz egy szûk sáv fent a fogyimaximum közelében, ami "modulált" az input jel által (ez a ténylegesen kivett teljesítmény).
Szóval egy D osztállyal ha Vers Mindenkinek-et hallgatsz egy adott potiállásban, az olcsóbb lesz a nap végén villanyszámlában, mint egy Star Wars eksön ugyanebben a potiállásban, akkor is, ha ugyanaddig szaval a költô. "A" osztálynál pedig annyira kicsire zsugorodik ez a hatékonyság, hogy kerekítési hibahatár alá megy a villanyszámlák közti eltérés, ugyanaz lesz szinte a fogyasztás (minimálisan kevesebb csak a verses mûsorral).
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1752 üzenetére
Értem, 400 watton azért már a D osztály is pörgeti az órát rendesen - a bejövő jel függvényében. Ami sosem full kakaó. Szóval a peak-ek meglesznek, de amúgy zenei jel esetén - ami nem négyszög jel - a reális fogyi nem 400 hanem inkább 300 körül. (Csak így hangosan agyalva).
Meg ha csak a cinekkel csörömpölnek, akkor 50 se.
Szóval nyugalmi árama pici, emiatt aztán tekinthető kvázi olyannak, mintha csak az input jeltől függne (és a frekvenciatartományoktól), hogy mennyit ad le. Tök jó.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #1748 üzenetére
buffer
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1746 üzenetére
Ha nem akarsz hangerőt szabályozni tudni, kösd direktben a forrásra. Perverz, de működhet
Persze, ( most is így vagyok, Topping 70 DS ), de igazából az előerősítő kérdés Gordon projektjéről jutott eszembe, kíváncsi vagyok milyen módon fog megváltozni az eddig megszokott hang.
A osztállyal akarnék kivehető 400W-ot megvalósítani.
Te jó ég, az már a lehetetlen küldetés kategória. Hová kell neked ekkora teljesítmény? Zenekari erősítőhöz kell?
ergo 2-fokozatú erősítés mindössze. Az Aleph is két erősítőfokozatot tartalmaz, elég az!
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Dißnäëß #1746 üzenetére
Már nem tudom szerkeszteni, de még +1 gondolat, talán a legfontosabb: a jelszintek.
A preamp funkció arra szolgál, hogy a forrás gyenge kis jelszintjét kellő nagyságúra hozza, hogy a végfokot - ideális esetben maximumra - ki lehessen vezérelni vele.
Ha megnézem a mai modern DAC-ok kimeneteit, 2Vrms-re képesek (4Vrms XLR). Ez brutál jelszint, az összes klasszikus erősítő és végfok, amit DIY-ozik az ember, megelégszik ennél sokkal magasabb bemeneti érzékenysége miatt - mert integrált és benne a preamp fokozat
- 150-500mV jelszinttel is, hogy a végfok része max teljesítményre menjen.
Ergo, a DAC-okban látszik, hogy a preamp mint funkcionalitás, át lett téve oda. Ez jó, mert nagyobb SNR mellett megy át a jel a kábelen a végerősítőbe.
Így aktív, ténylegesen erősítő preampot én CSAK akkor látok indokoltnak végerősítő elé, ha annak bemeneti érzékenysége marha alacsony, azaz tényleg kell neki vagy 2-4V, hogy maxra hajtsam a kimenetét.
Egy tényleges plussz preamp fokozatot betenni elé azt jelentené, hogy annak magas bemeneti érzékenysége miatt a forrás oldalon leveszem az erősítést, ne vezérelje túl a bemenetet, és majd a végfok előtt a másik preamp-al visszaerősítem ? Makes no sense.
Lefordítom magyarra: építek épp egy olyan klasszikus integrált csövest, melynek - szintén klasszikusnak mondható - 3 erősítési fokozata van: input stage, driver stage, output stage.
Csak minekEnnek régen volt értelme, ma már a teljes input stage-et (mint preamp fokozatot) elhagyhatnám és mehetne a DAC, még a kis "csoffadt" E30-am RCA kimenete is, a 2Vrms jelszintjével a meghajtó csövekre, ergo 2-fokozatú erősítés mindössze. (Azaz 3, csak az erősítő mint doboz 2, mert a legelső fokozata a DAC-ba került).
A következő csövim (nagy durr) ilyen is lesz. 2 fokozat, és driver csőnek olyan, aminek a rácsába befér a magas DAC jelszint is. Ezzel az egyszerűsítéssel úgymond, nagyot lehet hozni szvsz a régi konstrukciókhoz képest, mert a legeslegelső erősítést végző fokozat, ami a legérzékenyebb zajra, SNR-re, mindenre, a DAC áramkör seggére, annak dobozába van téve, profi opampok által.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1744 üzenetére
másrészt ezért viszketek a D osztályú erősítőktől is kissé
Nekem is van viszketésem pont emiatt velük kapcsolatban, de .. nemsokára mégiscsak merek majd (2db NC400-ra fáj a fogam). Nagy teljesítménynél már a fogyasztás is szempont, muszáj néznem, eszement módon nő a fogyi, ha mondjuk egy A osztállyal akarnék kivehető 400W-ot megvalósítani. De még AB pushpullnál is brutál már az összfogyi. Marad a D.
Ez mindig izgalmas kérdés, legyen-e előfok vagy közvetlenül legyen csatlakoztatva a végerősítő a forrásra
Ha nem akarsz hangerőt szabályozni tudni, kösd direktben a forrásra. Perverz, de működhet
Ha igen, akkor érdemes olyan forrást nézni, amibe bele van építve az előerősítő, mint megannyi fullos DAC-ban manapság már. Szóval bár a DAC-ra, értelek, forrásként tekintünk, de amúgy bennünk van a preamp is, legalábbis ezekben a komplett készülékes DAC-okban, nem az ilyen ultraminimálra gondolok.
HA a forrás (mint doboz) belül 2 logikai négyzetre bontható: maga a forrás tényleg (a tényleges DAC áramkörök) és ennek végén egy preamp (jellemzően opamp-ok), ami a vonalat hajtja a kimenetén és engedi szabályozni a kimenet jelszintjét, azzal a preamp-ot abszolváltuk. (Ezért is jelzik kijelzőn azt, hogy PRE).
Erre még tehető klasszik aktív/passzív preamp, bemenetválasztók, bármi egyéb külső nagy preamp doboz úgymond, de ő lesz a 2. preamp a láncban akkor, kvázi. Mint eszköz. (Vagy a DAC-ot átállítja az ember PRE-ről DAC módba, bár a bele tett extra kimeneti opampok ekkor is működnek, csak fix, max jelszintet adva, tehát nem lépnek ki a jelútból).
Csak a saját verzióm, hozzáállásom ehhez: minél kevesebb áramkörön menjen át a jel. Tehát DAC (és annak beépített preampja) -> végfok egyből. Ez alól egyetlen kivételt tudnék tenni, ezt megtippelhetitek
nem lesz nehéz, plussz áramkör a láncban DAC és végfok között, teljesen felesleges műszaki szempontból és még ront is egy Hypex-es lánc SINAD-ján. De nem annyit, hogy a füled-agyad észrevegye a romlást.
-
gordonfreemN
addikt
válasz
ozzy711 #1744 üzenetére
Valamiért belassult a netem melóba és nem tudom megnézni a passDiy -os linkeket de a többire válaszolok.
A plusz áramkör addig nem gond amíg javít az előzőek hibáin és innentől ez egy ördögi kör... Az elektronika ilyen: meg kell tanulni ezeket a kifejezéseket, hogy elhanyagolható, javít és mást ront, nem tökéletes stb
A forrás egy Roland Super UA és PC.
A távirányíthatóság miatt csinálom igen.
Maga az elektronika már megvan pár éve, anno tesztelgettük. Nem vettük észre amikor bekerült a rendszerbe, hogy bármilyen irányba változna a tonalitás. Passed matricát megkapta -
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1741 üzenetére
Ez mindig izgalmas kérdés, legyen-e előfok vagy közvetlenül legyen csatlakoztatva a végerősítő a forrásra.
Elviekben a plusz áramkör nem kívánatos, de ott van a de. Pl. ha Nelson Pass az erősítő, az csak jó lehet !
Már nem emlékszem, mi a forráskészüléked? A távirányíthatóság volt az elsődleges szempont?
Ez lenne az? [link]
Kíváncsi vagyok mekkora lesz a változás!Disznész: Egy lineárt bármikor megjavítok, egy gyári mini, jó kompaktra összeszerelt smps-t nem nagyon,
Egyrészt, másrészt ezért viszketek a D osztályú erősítőktől is kissé ( főleg a külföldről rendelések lehetnek problémásak ), a Pass-t bármikor megjavítom ( akár teljes puffer csere stb.), de egy D osztályú ketyerét?Egyébként még nézegettem a linkelt oldalt. Nekem ez a szimmetrikus változat jó lenne, gondolom a gyári változata egy vagyonba kerül(ne).
[link] Ez a +- 60 voltos tápfesz, valami brutál egy előfokhoz képest.Mi lehet a logikája?
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #1739 üzenetére
Én is gondolkodtam ezen, hogy szétkapok gyorsan egy filléres telótöltőt és az elektronikáját beszerelem-forrasztom a kütyübe, de a minőségüket nem tudom. Lehet, semmit nem kavar be, hogy sasszin belülre viszem és lehet az is, hogy telehányja azt szeméttel, passz. Vagy max. leárnyékolnám fém lemezzel, nem tudom. A másik a javíthatóság, jön egy túlfesz, egy villám, egy bármi, ő makkan meg elsőként. Egy lineárt bármikor megjavítok, egy gyári mini, jó kompaktra összeszerelt smps-t nem nagyon, vagy legalábbis én nem bíbelődnék vele. Szóval lehet "overkill" a nyáktrafó és a saját Graetz mögötte meg minden ilyesmi azért a kis pici mikrokontrollerért, de ahogy az angol mondja: "peace of mind"
Szóval nálam lelki béke faktora is van. Ezt csak szempontként behoztam, amúgy praktikus egy kis szétszedett telótöltő elektronika, ja.
-
gordonfreemN
addikt
válasz
ozzy711 #1740 üzenetére
Persze, a végfokomhoz csinálok egy hangerődzabályzót, buffert ami tavirányítható.
Sima nelson pass B1 meg majd megy még mellé valami.
A mikrokontroller a bemenetválasztás, kimenetválasztás miatt meg a kikapcs bekapcs.Ha érdekel részletesen, megosztom a programot is, kapcsirajzot is ha összeállt.
Meg a fotókat is, de a doboz még eloxálásra dog előbb menni. -
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1739 üzenetére
Publikus, hogy milyen ( hová ) lesz a ketyere?
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #1737 üzenetére
Hello
Én a következőképpen valósítottam meg a standby módot, amire Te is utalsz. (Ha jól értem, erre egy praktikus megoldás a cél).
Környezet: csövi fejhallgató erősítő, két áramkör (bal, jobb) 1 házban. A 2 erősítő áramkört egyetlen toroid viszi, 3 szekunder: 2x200VAC (anódfeszek) + 1x 6.3VAC (közös fűtések, ez DC-sítés és egyenirányítás után is kiad 6.3V-ot hálistennek, mert túlspecifikáltam kicsit nekik
, magyarul a terhelés nem ejt annyit rajta. Mindegy is..)
Nos, vettem a dobozt, beleszereltem mindent, és amit kapott extraként a standby-hoz, az pontosan amit írsz: +1 nyák trafó, a legkisebb .. és egy picike Arduino mikrokontroller, meg a hozzá tartozó kis egyenirányító áramkör, 4x1N4001, egy 16V jó nagy pufferkondi, fix 5V 1A stabi hűtés nélkül, úgysincs nagy áram.. és kész is.
A doboz hátulján a szokásos IEC csatlakozó, a beépített biztosítékkal és billenőkapcsolóval.
Bekapcsolás:
1. hátul billenőkapcsolóval felnyomom, áram alá teszem a készüléket
2. mikrokontroller kis trafó egyből áram alá kerül, semmi más nincs direktbe kötve ide. Nagy trafó sem.
3. figyeli az elülső nyomógombot, LED gyűrűvel jelez státuszt, hogy készenlétben van.
4. Ha gombot megnyomom, egy kis Fujitsu relével behúzza és megtartja a nagy toroid primerjét. A relé a primerrel van sorban értelemszerűen (abból is hivatalosan a fázissal, persze függ attól, hogy dugod be), így standby módban csak a mikrokontroller trafója van áram alatt, semmi más. Lehetne 2 relé is, pl. a nullát is megszaggatni, én nem bonyiztam túl, a lényeg, hogy a toroid primerje ha nem kap áramot, akkor csend van, ha meg kap, akkor boogie
5. Újabb gombnyomásra relé elenged, ismét standby mód.Természetesen több relét is rátehetsz, egyedül arra kell ügyelni, hogy a relé árama beleférjen a mikrokontroller folyamatos áram-maximumába, ez típusonként változó. Nálam ez így van, úgyhogy nem aggódom. A prell és hasonlók nem zavarnak, abszolút zavar-és tünetmentes a primerbe tett relés toroid viselkedése, de bármi is történne itt amúgy, szerintem a kicsit is nagyobb frekis zavarok nagy része azonnal le lennének vágva magán a trafón, de pláne a mögötte lévő pufferkondi blokkon.
Szóval 2 éve lassan gyönyörűen teszi a dolgát.
A másik erősítőmön OLED kijelző is van és kap infrát (is), emögött ESP8266 dolgozik, ez már 3.3V-on megy, de nem ez a bibi, hanem több áramot kér, a kis nyák trafóval, amit hozzá vettem, még stabimentes, nyers DC-vel is köhögött (van amúgy beépített stabija), szóval lényegesen több áramot kér, mint a kis Arduino-im eddig, pedig azt hittem, mikrokontroller = mikrokontroller. De amúgy a mechanizmus ugyanaz lesz, csak hátul nincs főkapcsoló, mert a konnektorom amúgyis egy túlfesz- és villámvédős hosszabbító, amibe dugom, azon meg gyárilag van főkapcsoló. Szóval itt az ESP azonnal áram alá kerül, ahogy a hosszabbítóban/konnektorban áram lesz, de majd teszek bele sleep módot (kijelzőre is, azt se járassa feleslegesen, ha alszik). Egy picike LED lesz, ennyi, ami jelzi, hogy áram alatt van, de ennyi.
Segítettem ? Annyira pici a nyák trafó, hogy én nem bíbelődtem többszekunderes mindenféle trükkökkel, meg amúgyis egészségtelennek tartottam, hogy standby-ban is áram alatt a primer, hogy szekunder szaggatás helyett inkább primert szaggatok külön trafós-tápos mikrokontrollerrel és relével és akkor tudom, hogy belül semmi más nincs feszültség alatt. Valahogy így jobban alszom
Minta a gyári Onkyo hm erősítő vasam volt, ők is így csinálják, hát akkor ...
-
gordonfreemN
addikt
Engedjétek meg kartársak, hogy ide is bemásoljam a kérdésemet:
Sziasztok!
Egy készülék (előerősítő) ki be kapcsolásán gondolkodom: mikrivezérlővel, mikrokapcsolóval transzformátorral lesz felszerelve a készülék, de lehet távirányítóval is bekapcsolni majd. Hogyan szokták ezt gyári készülékekben megoldani?
Gondoltam arra, hogy relézem a transzformátor szekunder oldalát (így helyezve készenlétbe) de arra is gondoltam a primer oldalt relézem, de ekkor meg kell egy másik tápforrás, például egy paneltrafó amiről működtetem a relét. Mindkét esetben lesz olyan trafó ami folyamatos üzem alatt van a készenlét miatt. Vagy az egyik vagy a másik.
Az a trafó amiről az előerősítő menne egy R magos 30VAC transzformátor. Amiröl esetleg a ki-be kapcsolás
Illetve a mikrovezérlőnek a tápja menne az pedig 7VAC, de ekkor tudnék alkalmazni kapcs üzemű dc-dc konvertert és teljesen szeparált lenne az előerősítő tápjától.
Ha a 30VAC R magos lenne csak, akkor erről kellene működtetnem a mikrovezérlőt is, azaz erről kellene előállítanom az 5VDC-t. Ez lineáris stabilizátorral elégé pazarló (max durván az atmega328-nak 500mA így 35VDC*0,5A lenne egy komoly disszipációs teljesitmény) ezért kapcsoló üzű jöhetne csak szóba. Az meg megint elbizonytalanít, hogy a kapcsoló üzemű mennyi zajt termelne vissza és "fertőzné" az előerősítő tápellátását?Kőszi, ha van egy jó ötleted!
-
gordonfreemN
addikt
válasz
ozzy711 #1735 üzenetére
2×45Ah (max 170Ah) javasol. Passz, hogy meddig bírja, vagyis hát az úgyis a hangerőtől függ, de a nyugalmi áram miatt 45/0,75. Előnye az, hogy amiből hullámjelet csinál, az teljesen sima, nincs mit rajta simítani, tökéletes alap amire lehet építkezni. E helyett van lehet szűrő/simító tápegységet tervezni, de sokak szerint az nem jó (úgy általában, nem a hiragához kötve. Szerintem nincs azokkal baj ha kkosan van építve).
Hogy javít e vagy sem azt két szélsőséggel tudnám szemléltetni, ahol az egyik vég ez, a másik amikor tök hullámos azaz magas ripple feszültséggel (pl 500mV) rendelkező tápot engedsz át a tranyón, hogy abból előállítsa a bázisára érkező jelet.
A fesz esés pontosan 0,75-1,5V közt valahol, nem vészes az.
Link lemaradt:[link] -
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1733 üzenetére
Nem tudom igazán lefordítani az angol szöveget, de jól látom, hogy a bal oldalon az két akkumulátor? Nem tudom mekkora kapacitású, mennyi ideig bírja szuflával? ( nem utolsó sorban javít-e a hangminőségen?)
Az 1 Ohmos ellenállást kicsit nagynak tartom ( túl nagy elehet rajta a feszültségesés nem ? ).
Egy 8 wattos végfokhoz 360.000 uf kapacitás, elképesztő! -
GTVili
tag
válasz
gordonfreemN #1733 üzenetére
Kicsit keveslem a kondit...
-
válasz
ozzy711 #1729 üzenetére
Szegény texas-nak megpatkolták a biztijét... az okosok...
A jelenlegi rendszerben nincs általam épített eszköz.
Van egy Philips CD723 (optimalizált/"tuningolt" verzió)
Advance Acoustic x-i75
Canton Chrono 509DC
A számítógép (Tidal)
Bakelit lemezjátszó is (Akai AQ310)Használaton kívül pedig van még persze dvd játékos is (Millenium), videómagnó (Roadstar, de még régi Philips mechanikával), illetve kétkazettás deck (Technics TR474).
Na meg van a padláson még 2db Vidi 6363.(Régen volt még egy orion1025-ös deck-em is, költözéskor köddé vált)
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
cappa72 #1728 üzenetére
Leégették a trafóját
Lol! Lehet, hogy túl nagy volt a biztosíték és nem oldott le?
Meg valami TDAxyz-t erősítőt
Az a TDA7293 vagy 94 lehetett, nagyon jó kis végfokot lehet fabrikálni belőle, főleg hídba kötve érdemes kipróbálni, és szimmetrikusan is meghajtani, nem úgy ahogy a kapcsi rajzon van, hogy a - bemenet meg a gnd-re.
Van nekem is 2 sztereó modulom, amit szimmetrikusan hajtottam meg. Az Aleph-ek előtt azt használtam.
Teljesen vállalható volt... mindaddig amíg be nem üzemeltem az Aleph-eket.Jelenleg milyen rendszeren ( akusztikai környezetben ) hallgatsz zenét?
-
válasz
ozzy711 #1726 üzenetére
Hááát.... lehet, hogy csak nyugdíjas koromra lesz belőle valami.
Addigra meg már alkatrész sem lesz hozzá...Viszont azóta megcsináltam egy ingyenesen kapott Videoton hangfalat.
Mélyet kellett peremezni, meg átcseréltem a régi csatlakozóját banánosra (az is 2016-ban volt, biztos ez vette el az időmet a hibakereséstől... ki emlékszik már arra...), azóta is remekül üzemel a garázsban.Még régebben csináltam két "Texas" névre hallgató tápáramvezérelt végfokot. Az egyiket a volt barátnőmnek adtam... a másikat meg kölcsön, jól le is égették a trafóját, az is megvan a padláson.
Meg valami TDAxyz-t erősítőt is fabrikáltam (valami bontóban vettem, kézzel lerazolt kapcsolási rajzzal), az sokáig üzemelt egy étdobozban
(ezen kívül is csináltam mindenféle erősítőkisérletet..., ebből volt egy csöves is, amit aztán elloptak a próbateremből...)
Elnézést a kicsit nosztalgikus bejegyzésért...
-
válasz
ozzy711 #1719 üzenetére
Igen, van. Elkezdtem egy blogot róla, hogy aztán húdeaztánbizistenmegjavítom, alkatrészeket is vettem, az egyetlen dolog az időtényező (plusz a priorítások...), és ez a "refurbishment" projekt azóta is áll.
Természetesen EI (lemez)vasmagos. Még 220V-os hálózat volt akkoron, amikor készült.
A trafó váza lecsupaszított nyák (üvegszálas). -
ozzy711
Topikgazda
Egyébként én is gondoltam rá, hogy sima kapcsitápot rakok, de arról nem tudtam infót szerezni, hogy mit szól hozzá a táp, ha két külön tápból összeépítek egy szimmetrikusat....
Igen erre gondoltam én is, újszerű megközelítés lenn az biztos!
Míg egy +/-30V 700W-os kész kapcsitáp kb ugyanennyi...
https://www.audiophonics.fr/en/smps-power-supply/switching-power-supply-module-700w-30v-p-15592.htmlEzeket akkoriban nem láttam, elvileg a Hypex-ben is ilyet ( hasonlót ) használnak úgy tudom, adott esetben jó alternatíva lehet!
-
GTVili
tag
Egy 300W-os toroid ~20e Ft....
https://www.hqelektronika.hu/hu/halozati-toroid-transzformator-10001276Míg egy +/-30V 700W-os kész kapcsitáp kb ugyanennyi...
https://www.audiophonics.fr/en/smps-power-supply/switching-power-supply-module-700w-30v-p-15592.html -
GTVili
tag
válasz
ozzy711 #1714 üzenetére
A költségek vonatkozásában mostanság a brutálisan elszálló alapanyag árakra gondolok.... vas-réz a trafóhoz pl.... a zománchuzalnak mostanság 7-8e Ft kilója....
Egyébként én is gondoltam rá, hogy sima kapcsitápot rakok, de arról nem tudtam infót szerezni, hogy mit szól hozzá a táp, ha két külön tápból összeépítek egy szimmetrikusat....
Ezért olyat használtam, ami már eleve így lett kialakítva...
Egyébként, ha működőképes az ötlet.... akkor már egész jó kis LED tápokhoz lehet hozzájutni, viszonylag kedvező áron. Viszont még mindig ott a kérdés, hogy alkalmasak-e ezek audio célokra....
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1711 üzenetére
Ha én is így mentem volna, most nem rokkannék bele, mikor megemelem.
Ismerős érzés!
GTVili :
Gazdaságilag a kapcsi biztosan jobban megéri, hiszen jóval kevesebb nyersanyag szükséges hozzá...Érdekes dolog ez, hiszen annak idején amikor tervezgettem a tápegységet az Aleph-hez, nézegettem kapcsi tápokat és nem voltak azok olyan olcsók ( nyilván a normálisabb, 20-30 amperesekről beszélek ), ráadásul nem igazán volt "standard" kivitelben szimmetrikus +-20 voltos kivitel, így kettőből tudtam volna az egy oldalhoz szükséges tápot összerakni.
Nem is ástam bele magam jobban, de egyedi megrendelés alapján biztosan lehetett volna költséget spórolni. -
GTVili
tag
válasz
Dißnäëß #1711 üzenetére
Azért már elég régóta vannak próbálkozások.... pl a Sony-nak a 80'-as években már volt kapcsitápos erősítője. De az teljesen egyértelmű, hogy az elmúlt 40 évben ez is rengeteget fejlődött.
Gazdaságilag a kapcsi biztosan jobban megéri, hiszen jóval kevesebb nyersanyag szükséges hozzá... -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1709 üzenetére
Régen a lineáris volt a hifi netovábbja, zajosak, alacsony frekisek, gyerekbetegségekkel teli voltak az smps-ek, ugyanúgy, mint a D osztályú erôsítô modulok.
Azóta feljött mindkettô, ez magának a kapcsoló technológiának fejlôdésén múlt, gondos tervezés, sokkal többmindenre kell ügyelni, sokkal komplexebb, tehát otthon DIY-ban kérdéses, mennék-e vele, rengeteg idôt és matekot és vakarózást igényelne, de ha ezt 1x megszülte valaki - lásd a matekzseni Bruno Putzeys - akkor gyártani viszont egy komplex tervezés után olcsó, mert csak ontja ki a gép magából, alkatrészeket rádobja az ember (vagy szintén gép) és viszlát. Erre Kína beáll, és az irdatlan kihozatal miatt apróért megy (máramelyik) és már az is megfelelô sokaknak, nem is kell, hogy Hypex SMPS legyen, Hypex D osztállyal.
A lineár hogy ki fog-e kopni a minôségi kapcsolóüzemûek hifis (további) terjedésével, nos, passz. Szerintem várható fordulat, de eltûnni nem fog, ahogy az LP, csô sem teszi. A többi màr talán tényleg szubjektív megítélés.
Meg sok design, ami 20+ éves, azért lineározik, mert hangra csak az adott anno kiváló eredményt. Ha ma jönnének ötletek egy erôsítôvel kapcs.-ban, cikk, terv, akármi, simán számolhat a tervezô smps-el is hozzá.
Amit én építek OTL-t, azt megcsinálta az eredeti lineártól eltérôen smps-ekkel egy észt srác és oda van a hangjáért. Fûtés, anódfeszek, minden megoldva, pedig még -450V-ra is le kellett tenni 1-1 táp ág potenciálját az eredeti terv szerint, megoldotta: levitte a teljes smps-t oda, floating-ban, tehát nyilván neki az a föld, nem a tényleges 0V GND vagy urambocsá, a sasszi. Jól elszigetelte mindentôl és ollé. Mûx.
Ha én is így mentem volna, most nem rokkannék bele, mikor megemelem.
-
Ribi
nagyúr
válasz
gordonfreemN #1705 üzenetére
Nem arra gondoltam, bár van pár ilyen Salas shunt reg a dac-ban. Ott piros van, de már én sem tudom melyiket mondták legjobbnak. Ledhez való tápegységre gondoltam.
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1708 üzenetére
Értem, ezek szerint ugyanaz a végeredménye mindkét megoldásnak, de az egyik ( a lineáris) a sok puffer kondi ( és ne utolsó sorban a transzformátor ) miatt jóval drágább megoldás. Kérdés, hogy ennek miért nem választja mindenki az olcsóbb utat?
Valószínűleg megoszlanak a vélemények...Mostanában egyre több gyári erősítőben is látható kapcsi táp. Ha ez a megoldás hozza a lineáris minőségét, akkor még sokat spórolnak ( vagy nem
) is rajta.
Itt van még a "D" osztály, amiben meg látni kapcsi tápos és lineáris táplálásút is, csak, hogy ne legyen egyszerű.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1702 üzenetére
Kapcsüzem tápokban fesszabályzó van, az pedig kiegyenlíti a maradék bennmaradt bármilyen ingadozást is.
Mint ahogy egy közepesre méretezett, egyetlen kondis, szűrés nélküli, szög egyszerű tápra is ha egy marha szimpla stabit teszel, a maradék feszingadozást kiszűri ugyanúgy.
A hatalmas pufferkondi blokkal "csak" azt éri el az ember, hogy a feszingadozás mértéke egyre kisebb, már-már mikroszkopikus, bemegy hallás és ilyen-olyan küszöb alá.
Egy közepes vagy egyszerűen csak kisebb kondival értelemszerűen nem lesz akkora a szűrés csak a kondi által. Ráteszel egy stabit, voilá. Ha viszont túl pici a kondi, akkora szinteket kezd majd a feszváltozás meghaladni, ami kilép a stabi tűréshatárából, tehát maximális tartós áramfelvétel mellettre kell tervezni a stabit is (mint áteresztőt) és a kondiblokkot is, hogy kvázi teljes tápterhelés mellett se ingadozzon az erős ürítésből adódóan annyit a fesz-szint, hogy a stabi határértékeiből kikerüljön, vagy bármilyen felharmonikus anomáliát okozzon. Tehát túl kicsi sem választható.
Gyorsan művészkedtem egyet, itt a nyers DC igazából még nem a teljesen nyers lüktető egyenáram a Graetz után pucéron, hanem már a kondival ellátott (de semmi több).
Szóval a lényeg, hogy terheletlenül a pufferkondi feszültsége valszeg fentebb lesz és ott fog "fodrozódni" mint a víz felszíne (kisebb mértékben), teljes terhelésen ez a szint egy picit lentebb esik és a fodrozódás nő, de még ez a szintesés és a változások is beleesnek a nyers és a stabizott közötti sávba, beleszámolva még a stabi Vdrop-ját is.
Úgyhogy csak mondok valamit, kell 12V stabil, csendes egyenáram, akkor terheléstől függően (legyen A osztály nonstop erősen terhelő fogyasztó rajta) terveznék úgy ~20V DC-re (ez áll össze stabi nélküli terheletlen verzióban a pufferkondin mérve), ehhez meg kellhet egy ~14-15V körüli szekunder AC és akkor erre rá lehet terhelni mindent, még mindig lesz a Vdrop-on felül akkora fesz-eltérés, amit a stabi kényelmesen befog. Most csak így totál hasra.
Lineáris táphoz 1 Farád nem túlzás = bitang nagy tavunk van, tükörsimához konvergáltatjuk a vízszint-ingadozást, ehhez méret kell, mert a talaj enyhén rázza a vizet, a lavórt kilöttyinti, a kádat már kevésbé, de még fodrozódik jobban, egy tónak viszont meg sem kottyan, szinte majdnem tükörsima marad a felszíne és ebből csorgatunk ki folyó segítségével vizet, aminek vízszintjének fodrozódása ( = feszingadozása) a tó ugyanilyenjétől függ, hiszen az direktben átadja a belőle kivezető folyónak is.
Stabi esetén nem a felszínen folyóval csorgatunk ki vizet, amibe a tó felszíni fodrai belemennek, hanem alul, mondjuk 1 méter mélyre dugott - lehetőleg nagy átmérőjű (nagyobb áramot bíró stabi) - csővel vezetjük ki a vizet, ami tök egyenletes, és tök immunis arra, hogy a felszínen 1 centis, vagy 10 centis hullámok vannak.
Viszont azt érdemes figyelembe venni, hogy stabi mögött a dynamic headroom máshogy néz ki, a stabi mint szűk keresztmetszet, determinálhatja. Nagy áramú fogyasztónál bivaly sokat elbíró stabilizálást használnék csak. De amúgy van, amikor meg a kapcsolás is olyan, hogy megengedi az X Volt feszingadozást, amikor stabi nélkül nyersen van a pufferkondira kötve, illetve ha push-pull a fokozat, vagy fully balanced az erősítő, akkor kerülhet is be a két ágba 1-1 kisebb brumm, ellenfázisban lesznek és a végén kioltják egymást (SE-vel szemben jóval magasabb PSRR - Power Supply Ripple Rejection).
Legalábbis.. elvileg ...
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1705 üzenetére
Szerintem inkább ledsorokhoz való tápokra gondol, de lehet tévedek.
-
gordonfreemN
addikt
Az áramgenerátorosra gondolsz, amikor a TIL431 helyett LED-del szabályoznak?
A zöld LED-nek a legkisebb a zaja talán, de ezt csak urban legend-ként hallottam, magam sosem néztem utána. Igaz, csak 4 adatlapba kellene belenézni, egy zöld egy kék egy piros és egy sárga LED adatlapjába. -
Ribi
nagyúr
válasz
ozzy711 #1702 üzenetére
Mivel ha túl nagy a kondi egy nagyfrekis táp után, akkor csak rontod a táp fesz szabályzását.
Egyetlen kapcsolós tápban sem látsz nagy kondikat.
Esetleg egy rc szűrővel utána, de akkor meg jöhetnek mindenféle gerjedések. Nem egyszerűek ezek. Ha valaki ért hozzá akkor úgy kell hagyni ahogy meg lett tervezve.
A-s erősítőket szeretik led tápokkal hajtani, kis fesz, nagy stabil áram. -
GTVili
tag
válasz
ozzy711 #1702 üzenetére
Mint mondtam..... ehhez én nem értek...
Csak gondolom, hogy azzal lehet összefüggésben, hogy a lineáris táp 50Hz-en töltögeti a kondit ill. látja el a végfokot... míg jelen esetben a kapcsi ugyanezt 60-70.000-szer teszi...Nincs ideje leesni a feszültségnek... talán...
De egyébként azt is mondta készítője, hogy a kicsi (2800uF) kondikat még elbírja.... ezért aztán jól ki fogom próbálni kondival és anélkül is.
-
ozzy711
Topikgazda
Talán relés lágyíndítással meglehetne oldani a mostani kondik után.
Pont erre gondoltam én is elsőre, egyedi lenne az biztos.
Akkor viszont már nagyobb is lehet!Csak azt nem értem, hogy a lineáris táphoz gyakorlatilag még az 1 Farád szűrés sem túlzás, a kapcsi táphoz meg elég 1-2000 uF. Ki érti ezt?
-
GTVili
tag
Na tessék! Nagy volt a szám...
Emitt a készítő válasza...:
Kb 60-70KHz mennek a tápok.Trafós tápnál nem lenne probléma a 10-20000uF,de kapcsoló űzemnél induláskor rövidzárlatnak látja míg fel nem töltődik ezért nem ajánlják.Max 1-2000µF tehetsz még oda.Kapcsitápnál a minimum értékez szokták rakni ami még a terheléshez pont elég hogy a szűrés megfelelő legyen.Miért akarsz többet rakni?
Talán relés lágyíndítással meglehetne oldani a mostani kondik után.Szóval még az is lehet, hogy a nyamvadt, kis 2800-asokat sem célszerű belerakni...
Új hozzászólás Aktív témák
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Graphics: Hello Moto! - Kipróbáltam a Motorola Moto G55 5G-t. (videó is)
- Hobby elektronika
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Házimozi belépő szinten
- Óvodások homokozója
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Synology routerek
- További aktív témák...
- AKCIÓ ÚJ Bontatlan Macbook Pro 16 M4 Pro 14CPU/20GPU 24GB/512GB SSD Magyar billent Azonnal átvehető.
- Lenovo ThinkPad P15 Tervező Vágó Laptop -50% 15,6" i7-10850H 64/512 QUADRO T1000 4GB
- Lenovo ThinkPad P15 Tervező Vágó Laptop -50% 15,6" i7-10850H 32/512 QUADRO T1000 4GB
- EJJ! Dell Latitude 7330 -65% "Kis Gamer" Üzleti Profi Ultrabook 13,3" i5-1245U 16/256 FHD IRIS Xe
- Wilbur Smith könyvek (15 db) egyben
- BESZÁMÍTÁS! ASUS MAXIMUS VIII HERO Z170 chipset alaplap garanciával hibátlan működéssel
- IPhone 16 256GB!!! Bontatlan! One függő! Jótállás: 2028.04.04.-ig
- Törött, Hibás iPhone felvásárlás!!
- Honor X7a 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Apple Macbook PRO 15" 2018 i9 32GB 500GB notebook garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest