Új hozzászólás Aktív témák
-
denesdr
addikt
válasz
Dißnäëß #1995 üzenetére
Nem szeretném szétoffolni a topikot, de egyetértek, az a kondi a magas előtt csak egy elem a sok közül, de b@sszus, pont az idáig legjobban tetsző magassugárzó elé kell berakni és tudom, hogy rátelepszik a karaktere a hangra, mert hallom, ha kicserélem másik kondira, akkor meg azt hallom, mert ismerem régről ezeknek a kondiknak a hangra gyakorolt színezését. Na mind1, végülis még kondival együtt is a legjobban tetszik azon magassugárzók közül amiket eddig használtam.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
denesdr #1994 üzenetére
Az aktív váltást csak 0.0001%-ban teszi értelmetlenné.
Amennyi kurva anomália van a passzív váltásból, csoportfutási idô, fázis, utócsengés, impedancia, frekimenet, stb, inkább az aktív + védôkondi basszusInkább azon filózok, hogy mi lenne, ha tekerccsel együtt (soros kondi + párhuzamos tekercs) mennél, így másodrendûvel a magasra, amit 1k körülre teszel és efelett legyen 0dB szinten kb, és aktívval váltod el továbbra is, sokkal fentebb.
Az elsôrendû (kondi only, tekercs only) 90° fázistolást ad, a másodrendû 180°-osat.
Ergo, fordítva kösd be a magasat a védelmi kondi+tekercs után.
És így fülelj egyet, mit észlelsz.
Ez érdekel engem is amúgyDSP-vel az SPL-t nem korrigálnám (a kondi viszonylatában beszélgetve), mert még nem fejezte be az egyszem kondi a 90°-os fázisfordulását (érdemben).
Lehet kondit 500Hz-re méreteznék, vagy említett másodrendûvel 500-1000 között mélylevágás.
Több receptet is nézz (Linkwitz, Butterworth stb). Mind másban elônyös és hátrányos, az eltérô Q mellett.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
denesdr #1994 üzenetére
Szerintem ebben csak az a kihívás, hogy megtaláld azt a karaktert, ami szubjektíven a legsemlegesebb (ha erre törekszel), vagy a leg-akármilyenebb (ha pedig arra).
Egy erôsítô tele mindenféle alkatrészekkel, pláne ezek az integrált D osztályok.
Hypex esetén olyan nagyfokú a feedback mértéke, hogy ha ô bennehagy a kondiban mint "karaktert" épphogy vagy alig mérhetôen (ami THD deviációt okoz értelemszerûen amire meg az erôsítô reagál), és az mégis hallható, akkor az negligible, még szubjektíven is.
Ha akarod, vakoljunk le egy rendeset, bár már megtetted valszeg, de ha pszichésen is zavar vagy akár hallod is, hagyd azt bent, ami a legjobban tetszik. Az agyad tudja, hogy ez sem lesz a 100% igazság, mert ott van az a kis rohadék a magas elôtt, de egy mûködô hangszóró még mindig jobb THD-t produkál, mint egy nem mûködô.
A Hypex naturális karaktere ahogy Nálad én megéltem a mindenféle magasaiddal
, "mocskosul" semleges bámi máshoz képest, amit hallottam valaha és ez a delta a legszembeötlôbb egyéb eszközökkel szemben, a naturalizmusán nem fog egy amúgy minôségi kondi kifogni, hogy most piros vagy kék Jantzen. Amikor másnak mutatod, akkor sem.
Ezért mondom én azt, hogy egy komplett dobozt hallgatva, nem a kondikat halljuk, holott szokás ezt a kifejezést használni.
Review-znak a neten sokan nagy mûgonddal hangfalakat, pontozzák ôket, stb. Nem mindig említik meg, milyen kondik belül. Sôt, high-end-ben sincs pláne stabil talaj ezt illetôen, h milyet tegyél elé.
A gyártó X-et ajánlja, mást nem. Ez mit jelent ? -> Vagy egyéni preferenciát náluk, vagy csoportos, hallgatói tesztes preferenciát. Mindkettô lehet a Tieddel gyökeresen ellentétes. Hátakkormeg nem mindegy ?
Ami Neked jó, azt próbáld elé.
Én megnéznék kettôt is, sorosan felezôdik a kapacitás, párhuzamosan duplázódik. Tedd párhuzamosan a két eltérô Jantzen-t elé (egymással párhuzamosan, a magassal sorba természetesen), hátha kiad egy orgazmust.
-
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
denesdr #1990 üzenetére
Nem alapjáraton kampó a magasnak, hanem ha hiba van a készülékben.
Pl. akinél otthon a gyári erôsítôje amikor elszáll (ritka manapság már h a végfok, de benne lehet), egyrészt szintén védelmi áramkörösek, másrészt a hangfalakba tett váltószûrô soros kondija megvédi a hangszórót.
Simán élhetsz kondimentes magassal, direktben a Hypex-re kötve, csak D osztálynál a kondi párhuzamos, a tekercs soros, az meg fémes kapcsolat, DC-t átviszi..
Ha konstans DC, a trafó a ribbon elôtt nem viszi át a szekunderre ezt, cserébe melegedhet a primer, miközben csökkenhet a hatásfoka. Nyilván a DC mértékétôl függôen.
Én minden magas elé tennék kondit, ha drága jószág. Olyat, ami mondjuk 1kHz-tôl már közel 0dB veszteséggel átereszt, így aktívan váltható 2k pluszminusz akármennyi körül (vagy efelett bárhol), nem szól bele a passzív alkatrész.
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
Dißnäëß #1984 üzenetére
"....Amúgy a DC csatolt megoldásoknak van egyfajta "fétise" hifiben, meg pár hátulütője is..."
Erről van szó: egy "problémát" megoldunk úgy, hogy helyette csinálunk 2-3 sokkal "súlyosabbat", nehezebben kezelhetőt. Én maradok a kondenzátoros jelcsatolásnál, csak az elkókat száműztem mindenhonnan, polipropilén fólia kondikkal kiváltva azt. Még a kis csöves fejhallgató-erősítőm kimenetén is MKP kondik vannak:
De a jelútban a kondik számát én is igyekszem csökkenteni: mivel a csövi előerősítőm kimenete kondival leválasztott, így a - szintén csöves - végfokom bemenetén elhagyhattam a csatoló kondit.
-
denesdr
addikt
válasz
Dißnäëß #1988 üzenetére
De mi pukk és mikor/mitől?
Csak azért kérdem, mert korábban használtam már kondi nélkül huzamosabb ideig is, de pukk még szerencsére nem volt.
Na de végeredményben mind1 is, ha nem ajánlott kondi nélkül akkor ez van, mivel az erősítő adott.
Ja látom, már megírtad."Mindenesetre kondin amúgy én nem aggódnék. Legalább van mivel kísérletezni
Kék, zöld, fekete, melyik hogy szól, stb..
"
Hát ezaz, mindegyik típus másképpsz@rszól. -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
denesdr #1985 üzenetére
Pukk !
Minimum lesülhet a trafód primerje.
Hogy a szekunderre, a ribbon fele ezalatt mit indukál át, ne kérdezd.
Esetleg a Hypex kimenetén csattan el valami.De van védelmi áramkör bennük szerintem.
Mindenesetre kondin amúgy én nem aggódnék. Legalább van mivel kísérletezni
Kék, zöld, fekete, melyik hogy szól, stb..
-
denesdr
addikt
válasz
gordonfreemN #1986 üzenetére
"A hangfrekvenciás erősítővel hangfrekvenciát szeretnénk erősíteni, abba meg a dc nem tartozik bele."
Hát ezaz, de a Hypex Ncore-ra azt mondja a gyártó, hogy DC csatolt, ami ugye azt jelenti, hogy az AC-val együtt a forrás DC-jét is erősíti. Vagy rosszul tudom?
-
gordonfreemN
addikt
válasz
denesdr #1985 üzenetére
Tönkremegy?
A magashoz más okból kell mint az erősítőbe. Hangsugárzónál az alacsonyabb frekvenciák elszeparálása a cél, gondolom tehermentesítés okán pongyolán fogalmazva. Meg gondolom egyfajta végső védelemként is, hamarabb tönkremegy szegény a DC-től mint a nagyok.
A hangfrekvenciás erősítővel hangfrekvenciát szeretnénk erősíteni, abba meg a dc nem tartozik bele. Az aktív elemek ne pazaroljanak energiát a dc erősítésre ami jelentős munkapont eltolódásokat eredményezhet.
De hoztam is ajándékot meg nem is, mert a kondi ami leválasztja a DC-t, az nonlineáris alkatrész.
Ilyenkor jöhet mondjuk a dc szervó még.Most szerintem semmi újat nem mondtam nektek, de azé leírtam mert majd elalszok már
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
denesdr #1981 üzenetére
Hangszóróvédelmi áramkör, ami nem a jelútban van, így aktív váltáskor ha elszabsz valamit, leoldja a magasat, amúgy meg kondi nélkül is tudod illeszteni az erősítőhöz.
Amúgy a DC csatolt megoldásoknak van egyfajta "fétise" hifiben, meg pár hátulütője is, a DC imbalance nem fincsi dolog, van aki kapcsolással, van aki kézzel (trimmer poti) ügyeskedi ki nullára ezeket, nálam is DC coupled az OTL
-
denesdr
addikt
Üdv építők!
Egy olyan noob kérdésem lenne, hogy egy audio erősítőnek miért kell DC csatoltnak lennie? Ki kíváncsi DC-re hang esetén, miért kell azt erősíteni?
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1977 üzenetére
Köszi, ez jó hír! Abban nem voltam biztos, hogy a kondira írt hőmérsékletre ( jellemzően 85 vagy 105 fok) vonatkozik a katalógusban megadott élettartam. Így tényleg érdemes minél hűvösebben tartani a kondikat.
-
gordonfreemN
addikt
válasz
ozzy711 #1973 üzenetére
A vidó érdekesnek tűnik, majd megnézem, mert kell hozzá a csí.
Mostanában én bicajozok, hogy vége lett a sulinak, meg tolom a melót is, ahol egész jó emelést kaptam a diplomára, nem panaszkodom.Szóval, öregedéssel a kondenzátorlemezen lévő anodizált réteg vékonyodik el talán álltában és egyre nagyobb feszre kapcsolva a névleges feszik (vagy másként áramkorláttal) ezt építik vissza talán?
Az nem világos, hogy ezt miért kell lassan, de sejtem: hirtelen hőmegugrás degradálná az élettartamot
A hőmérséketre a szakdogámban írtam is, pill.Meg is van:
"20°C-onként csökkentve az üzemi hőt, az élettartam duplázódik" -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1973 üzenetére
Nálam sem hûvös a csô, lehet kiszervezem külsô házba a fûtôtrafót és annak komplett elektronikáját, aztán így hozom be a DC-t a tényleges erôsítôházba a fûtéshez, a megnyert helyen pedig elfér a melegtôl távolabb, szellôsebben a bal és jobb oldal pufferkondi blokkja.
Igen, meleg csökkenti az élettartamot.
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1970 üzenetére
Egyébként szerinted honnan lehet észrevenni, = anélkül, hogy kiszerelnék, mert akkor meg lehet mérni elvileg a nagyobb értékűeket is egy kis trükkel ) hogy egy puffer öregszik, "gyengül", ha be van építve egy tápba másik 8-10 társaságában?
Gondolok itt olyanra, hogy a kivezérelhetőség csökken, megnő a "brumm" stb? -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1969 üzenetére
Igen, ilyen régiek, meg ahogy a video-ban is mutatja, számgép tápokból előbújó kurvajó Mallory és társai kólásdobozok, szóval minden ilyen célkeresztben, ami sokat állt.
Állítólag még a raktáron sokat álltaknak is jót tesz, de az ritka, hogy forgalomban lévő kondi csak úgy 10 évet álljon raktárban, inkább NOS meg ilyen elfekvő raktárkészletekre, többnyire már nem gyártott modellekre érvényes.
Egy szó mint száz, minden, ami "öreg", megfiatalítható.
Nem huszonévesre, mint újkorában volt, de harmincasra. -
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1968 üzenetére
Akkor csak nekem volt új!
A sokat állt kondin pl. egy használaton kívüli erősítőt értesz, amit mondjuk 20 év után újra bekapcsolnak?
Látok fórumokon sok 70-es, 80-as években készült erősítőket, amiket "belenyúlás mentesnek hirdetnek ", szerintem egy olyat venni kicsit zsákba macska. -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
ozzy711 #1967 üzenetére
Semmi újkeletű, csak kevésbé volt fókuszban eddig.
Nagy kondiknál lehet jó, ha minden egyéb feltétel adott (elég elektrolit benne, kivezetések jók, nem púpos, stb stb).
Közel gyári állapotba hozza, nem teljesen, pl. az ESR nem mindig áll helyre eredetire, de ezt a műszeres mérés megmutatja úgyis, de általában jók az eredmények és az esetek többségében érdemes újraéleszteni őket és használni ismét. Főleg sokat állt készülékeknél jön jól, vagy NOS kondiknál (nyilván).
-
Dißnäëß
nagyúr
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
ozzy711 #1962 üzenetére
Az én cuccomat egyszerre csak egyetlen ember tudja meghallgatni, egy 6 nm-es, ráadásul kedvezőtlen alakú (4,0m * 1,60m) kis dolgozószoba "belső felében" (gyakorlatilag 2,0m x 1,6m-en) lévő íróasztal köré van kiépítve úgy, hogy egész nap az ideális helyen ülök a forgószékemben, a "közeltérben". A hangszórók középvonala között 110cm a távolság, a fülemtől 70 cm-re van a síkjuk, 50 centi van a hátam és a hátsó fal között. A "szobaakusztika" pocsék természetesen, de - a kezdeti műszeres méréseket leszámítva - füllel mindig úgy hangolgattam a rendszeremet, hogy javuljon, egyre kellemesebb (kevésbé fárasztó, örömteli) legyen a hallgatása.
Egy ilyen szerkót csak ezen a helyen tudsz meghallgatni. A szobaakusztika és a hangdobozok "hibáit", jellemzőit a cserélgetett kábelezéssel, a DAC tuningjával, stb. úgy alakítgattam, hogy számomra egyre több örömet okozzon a hallgatása (Tehát meglévő hibát egy "szándékosan okozott" másik hibával korrigáltam, szerintem eléggé eredményesen.) Tehát valószínűleg semmi más helyszínen (nagyobb szobában, más hangszórókkal, stb.) nem állná meg helyét, már csak a csekély teljesítménye jóvoltából sem.
Két hete cseréltem a hangdobozokat (Monitor Audio BRONZE 100-akra), kb. mostanra kezdenek bejáródni, és mivel teljesen eltérő a karakterük az előző, KEF Coda7-ekétől, így majd csak ezután fogom ismét "össze lőni" a rendszert - esetleg másféle kábelezéssel, stb. Az már azért most kezd hallatszani, hogy jóval "értékesebbek" lettek az új hangdobozok, viszont a régi dobozok a csöves vackokkal olyan mértékben "össze lettek lőve", hogy sokat kell még dolgozzak, hogy megint teljes legyen a szinergia. Még várok pár hetet, hogy a dobozok elnyerjék a végleges hangzásukat.
Ja: lemaradt az illusztráció!
[link]
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Bogyó bá' #1961 üzenetére
(ezt meg nem sok idegen hallotta még szólni, a "társas" HiFi-vel, szeánszokkal végleg felhagytam).
Igen ez érdekes kérdés, hogy tulajdonképpen miért is vannak ezek a társas szeánszok.
Sokan csak f@rok méregetésre használják és ha esetleg nem tetszik valakinek vérig vannak sértve.
Pedig pont az visz előre, ha más véleményét is meghallgatjuk, persze úgyis a saját elhatározás lesz a döntő.
Vannak még a megkérdőjelezhetetlen, feltétel nélküli tudás birtokában lévők, akiknél ott van a bölcsek köve. Na velük nehéz szeánszozni, mert mindenki véleményét elnyomja.Mostanában én is elég ritkán járok ilyen összejövetelekre, de azért voltam párszor olyan helyen, hogy kulturáltan, a másik véleményét maximálisan elfogadva, kialakult egy közös origó az adott lánc minőségét illetően, ami előrébb lendített.
Persze velem sem egyszerű, mert mióta akusztikai mérés-párti lettem, az első kritika mindig a magas utózengési idő ( már ha tényleg magas )
.
Ha az nem megfelelő ( vagy csak kicsit magasi ), el is lehet felejteni a szeánszot, mivel úgy is a szoba saját hangját halljuk nem a rendszert.
Ez különösen kényes kérdés azoknál, ahol több milliónyi cucc van egy "kongó" szobában és nem érti, hogy mi a gond. -
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
ozzy711 #1960 üzenetére
Vénségemre én is "A-osztály" hívő lettem, csak éppen csövekkel.
Ugyanazzal az olcsó EL84 csövekkel sokkal szebb, "örömtelibb" a hangja a jelenlegi 2x2W-osomnak, mint a szekrény tetején porosodó, 8 db ugyanilyen végcsővel működő, AB-osztályú 2x20W-os gépemnek, pedig az is rendesen "ki volt találva", meg volt építve 25 évvel ezelőtt... A haverjaim anno arról is órát zengedeztek (ezt meg nem sok idegen hallotta még szólni, a "társas" HiFi-vel, szeánszokkal végleg felhagytam).
Viszont - sajnos - a frissen vett hangdobozaim annyira érzéketlenek (a régi KEF CODA7-ekhez képest), hogy muszáj lesz építeni (egy szintén csöves, és feltétlenül A-osztályú) 5-10W-os gépet. A mostani picurka konstans 55W-ot fogyaszt, az tuti 200W-ot fog kérni fixen. De ez egy ilyen játék, valamit valamiért....
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
Bogyó bá' #1959 üzenetére
Az alap, tranzisztoros, egy-tápos változat tényleg nem volt valami különleges, de láttam benne potenciált azért tuningoltam ( apropó, még a műveleti erősítőt is lecseréltem benne valami jobb OPÁ-ra ) .
Még tuninggal is igazán olcsón meg lehetett építeni.
Ma már inkább az "A" osztály felé orientálódok ( a komolyabb D-t osztályút esélytelen diy módszerekkel megépíteni, a hypex modulok meg nagyon drágák + hiba esetén a javításuk szinte lehetetlen a bonyolultságuk miatt, a csövesek meg számomra túl magas feszültséggel dolgoznak+ fokozott karbantartási igényük is van ).
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
ozzy711 #1958 üzenetére
Nem volt az rossz erősítő a maga idejében, ezt elismerem. Kevés számú, "filléres" alkatrészekből összerakható, könnyen utánépíthető, nagyon jó műszaki adatokkal rendelkező alsó-középkategóriás erősítő volt - brutális (akkoriban annak számított a csatornánkénti szinuszos 100W!) kimenő teljesítménnyel, magas megbízhatósággal.
Viszont - szerintem! - sokkal "nagyobbat ment" itthon, mint amit a szubjektív hangzása alapján mennie kellett volna. Ugyanennyi pénzért - igaz, jóval kisebb teljesítménnyel - szebb hangú erősítőt is lehetett építeni (ahogy a külföldi gyártók építettek is).
A "cucilizmus" legvégén, mindenféle hazai, válogatás nélküli anyagokból összerakott másolatai még úgy sem szóltak, bár mindenképpen sokkal szebben, mint a korabeli "bolti" erősítők (pl. Videoton, stb.)
Anno a HFM-nek is etalonja volt évekig, amíg rájöttek, hogy egy sokkal rosszabb műszaki paraméterű, sokkal kisebb teljesítményű csöves "vacak" (konkrétan az Audio Innovations cég 500-as modellje) sokkal, de tényleg sokkal többet ad vissza a zene lényegéből. Pedig az az egyik legolcsóbb csöves gép volt akkoriban a nyugati piacon, semmi High-End, csak egy tisztességesen megépített olcsó gép. Pocsék rossz frekiátvitellel és torzítással....
-
-
Bogyó bá'
nagyúr
Nekem 25 éve az eredetit is többször sikerült meghallgatnom, de nem találtam a hangjában semmi különöset. Egy korabeli pl. Cyrus One hangjában jóval több élet volt, pedig az sem volt drágább, sőt. Házilag is építettünk akkoriban szebb hangú erősítőket. Tranyóval és csővel is...
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
indexolvaso #1951 üzenetére
"...- Quad 405
Hát a hasonlóság annyiban ki is merül, hogy mindkettőben van IC :-) Remélem, hogy sokkal jobban is szól nála :-) .,.."Háááát, a QUAD 405-nél minden jobban szól... (Hiába menesztették itthon a mennyekbe hajdanán)
-
gordonfreemN
addikt
válasz
indexolvaso #1951 üzenetére
Az, hogy az SND forrasztás csufi lett, ne is törődj vele. Nagyon nehéz hagyományos pákával meg úgy általában kézzel forrasztani, hogy szép legyen.
Nem véletlen, elvégre kemencében kellene. -
indexolvaso
csendes tag
Egy hobbitárs, aki épített M2 tulajdonos is egyben volt olyan rendes, hogy kölcsönadta az ő erősítőjét, amely jelenleg is nálam van. Még az eredeti komplementer JFET-es M2-ről beszélünk, de akár az M2x-et is meg lehet így építeni csak az ISHIKAWA buffert kell használni. Érdekessége, hogy 2db kapcsolóüzemű tápról megy.
Nagyon tetszik, még a TV fejhallgatókimenetét is rákötöttem, fiam imádja a Top Gun 2-őt
A DAC-om ki tudja ugyan hajtani, de a tulaja is mondta, hogy kell neki a preamp, alig várja, hogy megküzdjön egymással a 2 cucc
Preamp persze csak félig van kész, diyaudio.com Salas DCG3, egyszerre line és fejhallgató erősító is.
A DAC is diyaudio.com-os, van egy Ian Canada nicknevü fickó aki egy teljes streamer és DAC termékvonalat tervezett és jelenleg is fejleszti a láncot. Tervezek is upgradelni, persze csak a titokban (feleség is van).
Rasberry Pi 4 (Moode szoftverrel) -> galvanikusan független ún. FiFoPi áramkör HAT-ként ráültetve, amely tárolja és újraütemezi a zenei jelet, külön kvarccal a 2 frekvenciára -> DAC (szintén ráültetve) a ESS 9038 Dual -> Lundahl trafós I/V konverter -> RCA kimenet
Mindez egész perverz módon LifePO akkus tápról járatva (kivétel az RPi4), amelyet szintén Ian tervezett.
Az erősítő fronton furcsa helyzetben vagyok, néhányat építettem az évek során, de szinte sosem dobozoltam be vagy előbb-utóbb szétszedtem őket. Most, hogy a forrásom már egész jó érdemes komolyabban foglalkozni a hobbival.
A legutolsó általam épített ami nagyon jól szólt az egy AB osztályú L4 / B100 nevü kombó. A végfokot KD nicknévü és egy barátja tervezte, a audiodiyers.hu oldalon is fent van az egész .
[link]
A végfok szintén szétszedhető 2 részre. Az IPS és a VAS fokozatot az L4 alkotja, a buffer a meghajtó és végtranzisztorokkal pedig B100 névre hallgat.
Globális NFB-t nem tartalmaz, JFET bemenetű (ugyanazok, mint az M2-ben), a végén pedig bipoláris tranyók és az offsetre IC-t használ.
Az L4/B100 saját volt, de a B100 részt szédszedtem azzal a felkiáltással, hogy majd újra összerakom megbízhatóbban. Na azóta is dobozban van az L4 :-). Mindenesetre nem tettem le róla, az M2x után majd belevágok, mostmár sokkal komolyabb beltartalommal.
Csekély tapasztalatom alapján ha az ember hosszútávon hallgatható erősítőt akar akkor szinte minden számít. Egyik pl. hogy milyen alkatrészeket használ (legalább annyit, mint a kapcsolás vagy a tápegység). Az L4 -et először filléres yageo ellenállásokkal és teapo kondikkal raktam össze. Semmi extra nem volt a hangjában. Aztán kicseréltem néhány kulcs ellenállást Vishay / Dale-re, ill. a kondikat Nichicon Gold Tune-ra. Egész egyszerűen egy másik erősítőt kaptam. A dolog azért nem bemesélés szintü, mert a feleségem is megjegyezte, hogy sokkal jobb lett a zene.
Valakitől hallottam egy jó mondatot: Az igazán jó erősítő hangját a WC-n ülve is kihallod -
ozzy711
Topikgazda
válasz
indexolvaso #1951 üzenetére
Köszi a választ!
Ez egy merőben új megközelítés az biztos!
Szinte biztos, hogy kelleni fog külön előerősítő ( nekem 20 vagy 24 dB azt hiszem az erősítés, de a dac előfok kimenete így is pont kihajtja, néhány felvételen nem sok tartalék marad ).
Milyen előfokot tervezel használni, ha kevés lenne? Milyen dac-hoz lesz csatlakoztatva?Milyen összehasonlítási alapod lesz, milyen a jelenlegi erősítő "flottád"?
-
indexolvaso
csendes tag
Köszönöm, a panelek nem az én érdemeim, a diyaudiostore -ból vettem őket.
Norwood:- Quad 405
Hát a hasonlóság annyiban ki is merül, hogy mindkettőben van IC :-) Remélem, hogy sokkal jobban is szól nála :-)- NFB
Nincs benne globális negatív visszacsatolás, az IC-kben lokálisan persze van, a buffer fokozat erősítése 1 körül van.- Autotrafo
Az autotrafó a VAS (Voltage Amplifier Stage), azaz a feszültségerősítő fokozat, kizárólag "ő" erősít így elég kicsi az egész erősítő erősítése, azt hiszem, hogy ilyen 15db, azaz 6-szoros sincs. Valószínűleg előerősítőért fog "kiáltani" a cucc, hogy kifussa magát.- Rv
Offset beállítás, bár van benne ún. Optical Bias (N.Pass szabadalom), amellyel automatikusan be kellene állnia az offsetnek, de nem véletlen rakták bele ezt a bővítést a kapcsolást módosítók.- Hűtés
3U magas a borda Ut=+/-22V és 1,5A lesz előreláthatólag. Beletervezek egy Noctua NF- R8 reduxot ventillátort a biztonság kedvéért.
A hétvégén végeztem mind a 2 Norwood SMD-s panel forrasztásával (jó ronda lett), a végfetek beforrasztása van hátra. A kimeneti bipoláris kondikat foglalatba raktam, hogy lehessen "játszani" a kondikkal.
Hétvégén jó lenne beindítani. -
ozzy711
Topikgazda
válasz
indexolvaso #1948 üzenetére
Üdv a topikban!
Nagyon ígéretes projekt, teljesen újszerű kapcsolás technikával ( kicsit, nagyon kicsit hasonlít a quad 405-re ( az ic-s volt ugye ).
Jól látom semmilyen visszacsatolás nincs az erősítőben? [link]
Az autótrafónak mi a szerepe pontosan?
Az "RV1" potival mit tudsz beállítani?
A külön tápellátás szerintem is jó megoldás, ha ritkán quad 405-öt építek, annak mindig külön stab ic-ről adom a +-15 voltot. Sajnos nem lehet ezt minden erősítőnél megoldani. ( mármint a meghajtó fokozat külön tápellátását )A hűtés elég lesz, mekkora hőmérséklet - emelkedésre számítasz?
-
gordonfreemN
addikt
válasz
indexolvaso #1948 üzenetére
Szép!
Gyártattad a paneleket, vagy vetted kínából?
Erről a norwood-ról kérhetünk egy kapcsirajzot? -
indexolvaso
csendes tag
Ha már Nelson Pass..
Én az M2x -et építem ami az eredeti gyári M2 -es diyaudio.com -os módosítása (Mark Johnson).
Teljesen monoblokk kialakítás, külön - egykor Castone - dobozokban, 300 W-os alulgerjesztett toroidok, hogy ne búgjanak.
Az M2x érdekessége, hogy úgy tervezték át a panelt, hogy különféle buffert lehet az első fokozatba betenni
Én a Norwood nevüt használom, a visszajelzések szerint talán a legjobb.
Ami plusz lesz az a fenti meghajtófokozat számára dedikált külön kistrafó, valamint stabil táp. Korábbi tapasztalatok alapján jól hallható a minőségi különbség, a fokozat táplálása teljesen függetlenné válik a nagy toroid állapotától. -
ozzy711
Topikgazda
válasz
Dißnäëß #1946 üzenetére
Igazából szerintem nem változott lényegesen a teljesítmény, inkább véleményem szerint a kimeneti impedancia csökken ( talán a torzítás is?
) ezzel, így még stabilabb kis terhelő impedanciánál is ( 2 ohmon is tuti stabil, bár nem készítettem 2 ohmos műterhelést, mivel nincs szkópom, amivel le tudnám ellenőrizni ). + még jobban eloszlik a disszipáció a fetek között ( van a szakirodalomban erre - az alephx -re vonatkozó - egy jó táblázat, abból ki lehet számolni.
-
ozzy711
Topikgazda
Ezzel fűtesz?
Pont azért tettem még bele bordákat, hogy még alacsonyabb legyen a hőmérséklete.
Egyébként eddig a 20 m2-es szobát szépen melegen tartja a téli időszakban is.Néztem a "szakirodalmat", még nem láttam 16 fetes változatot, remélem ettől az upgrade-től még "jobb" lesz a hang.
Gordon: Majd képen is prezentáld légyszi! Gondolkodtam én is réz idomokon az összeköttetéseknél, de amiket láttam, horror árban voltak.
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1941 üzenetére
Lassan elkészül az "upgrade".
A módosítás után + 8 hűtőborda ( mono blokkonként 4 db.) került beszerelésre, így 10 cm-rel hosszabb lett az erősítő. Beszereltem még további ( oldalanként ) 4 db. végfetet, így 16 db. végfet dolgozik oldalanként. Továbbá az eddig a kondenzátorok mellett elhelyezett ( az R-C szűrőé ) teljesítmény-ellenállásokat felszerelem a két oldalt elhelyezett sínekre.
A súlya alig változott, ( na jó, kicsit még nehezebb lett ) mivel a teljesítmény-ellenállások hűtőbordáit kiszereltem.
Később a végleges állapotot is felteszem. -
gordonfreemN
addikt
Engem ez meglepett. Találkoztam már egyéb metaforáival ennek SMD alkatrészeknél, de THT-ra nem emlékeztem.
A képen az látható, hogy minél hosszabb a kivezetés, annáál nagyobb a hőellenállás. Gondolom amiatt, hogy annál messzebb lesz a csatlakozás a PCB-re, meg a rézfóliára -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #1938 üzenetére
Hát .. értem én, csináljátok
-
gordonfreemN
addikt
válasz
Dißnäëß #1937 üzenetére
De -amint már írtam- a két fegyverzet közti potenciálkülönbség számít. Ha csak "áthalad" a jel a csatolókondin akkor a két fegyverzet közti potenciálkülönbség nem lesz több, mint az Xc-n eső feszültség az adott frekvencián ami a legkisebb átvinni kívánt frekinél lesz a legnagyobb.
Ez egy 100uF-es kondinál úgy 50 Ohm, ami a bememeti impedanciával alkot feszosztót.
50 <->50k ezrede lesz a feszültségesés a kondin, a beérkező 1-2V-ból. -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #1936 üzenetére
Igen és amilyen jelszintek bejönnek DAC-okból, megnemmondom fejből, melyik tantálnak mi fér bele a "nemjó" polaritás oldalon, de igen, erre utaltam. Engem DIY audio fórumon erre hivatkozva beszéltek le többen is róla.
Jó öreg piros WIMA kiváló, ha az ember ócót akar, határ meg a csillagos ég
ozzy: nálam egy öreg 800-as van most próbán, 2x 65V 37.000 uF-s Mallory konzervdobozzal. Nem mertem még bekapcsolni
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #1932 üzenetére
Hááát, nem tudom. Nekem is van pár, nagyon ritkán kell. Az elektronikában oly sok minden "ízlések és pofonok"
szóval ki tudja. Azért egy normális fóliát megnéznék ott, hátha nem csörömpöl, de ha nincs különbség, tolerancián belül van valszeg a bejövő jel nagysága a tantálnak.
-
gordonfreemN
addikt
válasz
Dißnäëß #1930 üzenetére
Ezt most nem igazán értem. Csatolóként használva a két fegyverzete közt csak annyi potenciálkülönbség lesz, amit a reaktanciája elvisz. Jó méretezés esetén nincs vagyis inkább jelentéktelen a visszirány. Egyébként igazat írsz azzal, hogy kritikus alkatrész, aminek azért megvan a létjogosultsága itt-ott. A hangja nem tudom milyen, de a naim nap-ot (az eredetit) nagyon sokan nagyon szerették.
-
ozzy711
Topikgazda
Na kipróbáltam a TPA 3116-ot.
Először is: Nagyon ígéretes darab. Különösen, ha a bemeneti előerősítőt kiiktatom és közvetlenül hajtom meg a dac kimenetéről az 1uf-os kondin keresztül ( egyelőre aszimmetrikus módban ).
Még jobb lehet, ha teljesen szimmetrikusan hajtom meg a dac xlr kimenetéről.
Azért írom, hogy lehet, mivel kb. 3 óra használat után a jobb csatorna elkezdett ütemesen pulzáni kb. 50-60 Hz-en, így sajnos kuka lett az egész.
Volt egy másik panelem is, gondoltam az hátha jó lesz, erre az meg el sem indult.Amíg működött, hatalmas teret produkált, megfelelő dinamikával, részletekkel.
Mindenképpen kiváló ár-érték arányú termék, amennyiben működik!Lehet, hogy bevállalok még egy ilyet, elég szimpinek tűnik semmi plusz elektronika a bemenetnél. Csak a bal oldalon a bemenetnél lévő 4 smd kondit kell normálisra cserélni és már kész is a szimmetrikus bemenet. [link]
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
gordonfreemN #1923 üzenetére
Tantál érdekes a bemenetre, szerintem annál bármi jobb. Még elektromosan sem ajánlott, mert polarizáltak, ergo míg egyik irányba enged AC-nak swing-et, ellentétes irányú fesz-el már nem is úgy viselkedik, meg kárt is tehet benne.
-
ozzy711
Topikgazda
Annyiért D osztályú készre szerelt panelekből lehet egész jó erősítőt építeni. Fentebb írtam, hogy én is vettem egy 3116-os készre szerelt panelt.
A napokban összerakom, kíváncsi leszek milyen szintet képvisel. Azt látom, hogy a táprészt át kell kissé alakítani, de alapvetően jónak tűnik. -
ozzy711
Topikgazda
Amennyiben nem drága,
Azt nem mondtam, az "A" osztályú erősítők mindig "kissé" drágábbak a hasonló teljesítményű más osztályba tartozókhoz képest, a nagyobb hűtési igény, a nagyobb kondenzátor kapacitás ( pufferelés ) és tápegység miatt.
De véleményem szerint ár-érték arányban így is az élen vannak.Ha a Naim hangja tetszik akkor válaszd inkább azt, az biztosan olcsóbban kijön!
-
topi66
aktív tag
válasz
ozzy711 #1922 üzenetére
Amennyiben nem drága,akkor érdekel az ajánlott Aleph 3 is, de a fő cél a Naim. Hallottam élőben és a hangfalaimmal szerelem volt első hallásra. Az eredeti ára viszont nem tetszett.
Sok Quadot építettem anno, azóta biztos jobb az alkatrész repertoár,és mint láttam sokféle MOD létezik belőle,discozni jó volt,de hifi-re nekem nem annyira jött be. A NAD-om jobb volt.Menő manó -
gordonfreemN
addikt
válasz
ozzy711 #1922 üzenetére
Nekem személy szerint annyira nem tetszett a kissé csirimpolós hangja, de lehet nem kellett volna ragaszkodni az eredetiben is szereplő bemeneti csatolokondinál, hogy tantál legyen. Az eredetit nem hallottam, de mivel a végtranzisztorok típusai máig ismeretlenek, kizárt a hangbeli egyezőség.
Ez dualmono unbalanced kialakitás.köszönöm az elismerést
Topi: küldd a mail címed. Esetleg tudok egy két helyre tranzisztorban is segíteni.
-
ozzy711
Topikgazda
válasz
gordonfreemN #1919 üzenetére
Ha szeretnél hangzásban is megfelelni, esélytelen.
Ennyire szörnyű volt a hangja?
Az eredetit is hallottad esetleg ( ahogy nézem a használt piaci árakat alsó közép kategória lehetett kb. anno a cég kínálatában ).
Egyébként ez 4 db. mono erősítő hídban xlr- bemenettel vagy csak "sima" asszimetrikus kialakítás, csak 2-2 különálló egységből?A kinézete tuti 5*-ös!
topi:
ha igazán jó hangú erősítőt ( tranzisztorosban ) akarsz építeni inkább valamelyik alpeh-et javasolnám ( tapasztalatból mondom ). Pl. az általam megépíteni tervezett Aleph 3-as, ( 2x30 watt ) viszonylag olcsón megépíthető és garantáltan extra minőségű. Szerintem simán partiban van pl. egy millás Musical Fidelity-vel.
Igazából már a már kivesézett Hiraga is ez a kategória, csak kisebb teljesítménnyel.Amire gordon is utalt, hogyha az építés a cél, úgy jó a Naim, de ha minőséget is akarsz akkor mélyebben a zsebbe kell nyúlni.
Ami igazán fontos, hogy az épített erősítő milyen gyári cucc árszintjét tudja elérni.Építeni igazán akkor érdemes, ha kategóriákat tudsz ugrani az ár/érték arányban.
Sok esetben jobban jársz, ha inkább veszel valamilyen használt gyári cuccot, elkerülve az esetleges ( anyagi és egyéb ) csalódást.
Egyébként a quad 405 egy jó konstrukció. Én átalakítottam fetes kimenetűre ( IRFP 150 vagy 250 ) a bipoláris tranzisztorok helyett, továbbá duál monó kialakítású, illetve hídba kötöttem, ami miatt szimmetrikusan is lehet hajtani.
A havernál van jelenleg és nagyon bejön neki, bár most a fejébe vette, hogy épít(tet) egy csövest ( nem velem).
-
topi66
aktív tag
válasz
gordonfreemN #1919 üzenetére
Örömmel élek a felajánlással, gondolom jobb mint a quad 405,még ha nem is annyira jó mint az eredeti Naim. Szép munka,gratulálok hozzá
-
gordonfreemN
addikt
Amennyiben az építés öröme a cél, nyugodtan.
Ha szeretnél hangzásban is megfelelni, esélytelen.
Amúgy paneltervet tudok küldeni,anno heteken át bujtam a netet és működő másolatok,kapcsolási rajzok illetve az eredetiről készült panelfotók alapján visszarajzoltam úgy a paneltervet, hogy egészen eredetinek néz ki. -
topi66
aktív tag
Sziasztok
Tervezek venni kínából Naim erősítőt,vagy a 140-est,vagy a 250-est. Valakinek van velük tapasztalata? -
ozzy711
Topikgazda
Kb 20W-hoz elég lesz
Oké, csak viszonyítani szerettem volna, hogy kb. mennyire jó pl. az enyém. Nálam kb. 25 fok a hőmérséklet emelkedés, de készítek egy upgrade-t, lehet, hogy lejjebb viszem ezt az értéket.
Egyébként jó ez a függőleges dizájn, kis helyet foglal ( ha van függőlegesen helyed
).
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Bogyó bá' #1905 üzenetére
Szoftveres. Linux alatt a teljes PulseAudio kimenetet EQ-zom a megadott korrekciós paraméterek mentén (param. EQ DT 770 Pro mérések mentén egy ideálisnak tartott görbére), majd ezt finomhangoltam fülre (éppcsakhogy, az alja picikét kapott, ilyen 0.5 dB-t). Ez rendszerszinten él játékra, filmre, Youtube-ra, mindenre.
A JRiver viszont ezt a stack-et megkerülve, direktben tol mindent DSD-ben a DAC-nak, viszont itt ugyanezen paramétereket beadtam neki a param EQ-ba, így a DSD konverzió elôtt megtörténik az EQ-zás is, szóval a végeredmény ugyanaz.
Így jó vagyok a teljes rendszerre is, meg külön a zenélésre is.
Hardverben semmit, hiba szerintem az a sok plussz passzív alkatrész a jelútban. Egy ALPS van hangerônek a kis fejes erôsítôben, ennyi.
A PulseAudio nem tudom, hány bites precizitással dolgozik (32 v. 64), de teljesen jó. A JRiver 64, extrém jó, de nem hallok köztük eltérést már, mindegyik meghaladja szvsz a fül képességeit.
-
Dißnäëß
nagyúr
Apropó, tranyós kollégák komoly cuccokat alkottak itt, ha visszagörgetsz/lapozol, érdemes rákacsintani.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Bogyó bá' #1902 üzenetére
Nekem is kínából lett kondi, valami jobbfélének mondott, remélem nem lesz meglepi. Én a fedlap újragravírozásán agyalok, mert ha összeraktam, macera lesz szétszedni és lecsavarozni-bontani róla a motyót. Az elsô cég elrontotta és amit adott helyette kárpótlásként, az sem jó. Egy másik cég vállalta, csak el kellene mennem már hozzájuk végre. Idô, idô, idô. Közben már hallgatgatnám. Szóval valszeg a rontott fedlappal összerakom, aztán pedig majd upgrade egy 2. körben, mert közben egy költözés is a levegôben.
Lassan haladok.. a fejes erôsítôt pikkpakk összelöktem, abba már csak 2 fojtó hiányzik az LC tápszûrésbe, közben a dobozát azokkal ki is növi, így azt is át kell szerelnem - valszeg vmi Ali-s csinosabb aluba. Csak a gravírozás akkora extra meló és költség, hogy lehet magam hajtogatok neki házat rozsdamentes acél lemezbôl (1mm, lemezvágó olló szépen viszi) és körbeburkolom mdf-el, azt meg csiszolom, kezelem, viszlát.
Pont most lôttem hozzá pár hete egy 250 Ohm-os DT 770 Pro-t. Nyersen egy hulladék, EQ-zva viszont pont az ellentettje, meseszépen szól és kegyetlen jó, friss, megfogott, bivalyerôs mélye van, álomszép magasakkal. De majdnem visszavittem az elején.
Amúgy teheted ON-ba, ez az építôs.
-
Bogyó bá'
nagyúr
válasz
Dißnäëß #1901 üzenetére
Most én is le vagyok állva - a kínai Hold-újév miatt leálltak az alkatrészeim, nem küldenek semmit. Pár kondira, csatlakozókra, ilyesmikre várok, hogy az előfokra meg tudjam csinálni a fejhallgató-kimenetet is. Ja, meg vennem kéne egy komolyabb, 600 ohmos fülest is, de nincs rá pénzem...
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Bogyó bá' #1900 üzenetére
A JJ-k jók, nekem is van pár E88CC, ECC99 és 2 KT88, de állítólag az EF86-utódjuk, az EF806S is klasszra sikerült, bár most inkább 2-2 quad-ba válogatott Svetlana 6J32P "Winged C" fogja hajtani a 6S33S-V-ket (EF86 helyett). Előfokban a ritka 6N2P-ER-ek (ECC83 helyett), először a 6S33S-eket fogom cserélni szerintem úgy 1000 üzemóra után már figyelve rájuk, aztán az EF86-okat. Bár a fűtése mindennek 6.0V lesz terhelten. Egy full szovjet setup lesz, már alig várom, hogy megszólaljon, csak hát le kéne ülni forrasztani. Alkatrészek megvannak, hegyekben áll az asztalon szétlökve minden. Trafók, ház, minden ready, én meg itt b*om az időt, ahelyett, hogy pákáznék.
Új hozzászólás Aktív témák
- Graphics: Hello Moto! - Kipróbáltam a Motorola Moto G55 5G-t. (videó is)
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Hobby elektronika
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Házimozi belépő szinten
- Óvodások homokozója
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Synology routerek
- További aktív témák...
- AKCIÓ ÚJ Bontatlan Macbook Pro 16 M4 Pro 14CPU/20GPU 24GB/512GB SSD Magyar billent Azonnal átvehető.
- Lenovo ThinkPad P15 Tervező Vágó Laptop -50% 15,6" i7-10850H 64/512 QUADRO T1000 4GB
- Lenovo ThinkPad P15 Tervező Vágó Laptop -50% 15,6" i7-10850H 32/512 QUADRO T1000 4GB
- EJJ! Dell Latitude 7330 -65% "Kis Gamer" Üzleti Profi Ultrabook 13,3" i5-1245U 16/256 FHD IRIS Xe
- Wilbur Smith könyvek (15 db) egyben
- Targus Universal USB 3.0 - (DisplayLink)
- AKCIÓ! Lenovo Thinkcentre M920S Brand számítógép - i5 9500 8GB RAM 512GB SSD 630 IGP Win 10
- Samsung S23 128/8GB / normál állapotban / 12 hónap jótállás
- 87 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (ELKELT)
- AKCIÓ! Microsoft Surface 5 13,5 notebook - i5 1235U 8GB RAM 256GB SSD Intel Iris Xe IGP 27% áfa
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest