Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Noddy

    senior tag

    válasz SystemRoot #4314 üzenetére

    Oké, akkor egyre gondolunk.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz ponix #4358 üzenetére

    Szerintem te működésen nem működést értesz.
    A világ egyféleképpen működik (fizikai, kémiai, biológiai törvények alapján). De a világon jelenlévő folyamatok folyamatosan és eltérően formálják a világot, de a működés nem változik. Tehát az ember megváltoztatja a környezetét, ebben igazad van, de ne keverjük a szezont a fazonnal.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dany007 #4431 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy német nyelvterületen az volt a szokás, hogy Húsvétkor tojást és tyúkot (Huhn) kellet beszolgáltatni a földesúrnak, de mivel a nyúl hasonló hangzású (Hase) félrehallás miatt terjedt el a nyúl mint húsvéti jelkép.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    Mi ez a pangás? :)

    Ti kerültetek, már olyan helyzetbe, hogy áhítatot kellett tartanotok? Konkrétan arra gondolok, hogy sok ember elé kiállni és beszélni Jézusról egy választott igeszakasz alapján.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dany007 #4585 üzenetére

    A pontos jelentését és eredetét kymco leírta, semmi köze nincs a kenyér és hal megszaporításához (vagy nem tudom milyen adományra gondoltál).
    Keresztények jelképe, aki annak vallja magát az használja. A hitgyülisek szekta vagy egyház?

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz kymco #4593 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz kymco #4595 üzenetére

    Hivatalosan bejegyzett kisegyház, ami a karizmatikus irányzathoz tartozik, legnagyobb bázisuk Budapesten van, de megtalálhatók szerte az országban kisseb csoportokban. Nekem egyelőre ennyi elég, csak szerettem volna őket elhelyezni az egyházak között, a belinkelt könyvet most olvasgatom.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz ponix #4607 üzenetére

    "És akkor akit karóba húztak annak nem fájt? ettől! Vagy akit megégettek, annak nem fájt? Bocsánatot kért! És?"

    Nem tudom mit vársz, a 200 évvel ezelőtt élt pápák biztos nem fognak bocsánatot kérni...
    Vagy hogy ne bocsánatot kérjenek, hanem valami mást nyújtsanak cserébe? Gyújtsák fel magukat? :)

    A bioetika elég húzós téma: abortusz, eutanázia, klónozás

    Egyébként amennyire elutasító volt a tudomány haladásával szemben a régi időkben a katolikus egyház, most annyira megalkuvó. Inkább elferdítik a Biblia értelmezéseiket, csak hogy megfeleljenek a materialista, evolucionista nézeteknek. Átestek a ló túloldalára.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    "Ne ítéljetek, és nem ítéltettek. Ne kárhoztassatok, és nem lesz kárhoztatásotok. Bocsássatok meg, és nektek is megbocsáttatik."

    Lukács 6,37

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz JJános #4623 üzenetére

    Indítsunk kampányt, hogy mindenki értékelje újra a nicknevét és indítsunk rohamot a moderátorok és rendszerkarbantartók felé, hogy írják át mindenkinek a nevét, mert mikor regisztrált más világnézeti elvei voltak...

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz tibi666 #4638 üzenetére

    Üdv!

    Nálam mikor úgy érzem, hogy Isten cserben, magamra hagyott, egy idő után rájövök, hogy nem ő hagyott el engem, hanem én hagytam el őt, szinte észrevétlenül és csak a hiányát érzem.
    De az már nagyon jó ha érzed a hiányát. Néha az ego előretör és ez sajnos Isten háttérbe szorulásával jár. Ilyenkor én végig szoktam gondolni a dolgokat, hogy mi változott meg és gyakran arra jövök rá, hogy én mentem el rossz irányba.

    Kis olvasni való:
    Jelenések 13,11-18

    # Azután láték más fenevadat feljõni a földbõl, a kinek két szarva vala, a Bárányéhoz hasonló, de úgy szól vala, mint a sárkány;
    # És az elõbbi fenevadnak minden hatalmasságát cselekszi õ elõtte; és azt is cselekszi, hogy a föld és annak lakosai imádják az elsõ fenevadat, a melynek halálos sebe meggyógyult vala;
    # És nagy jeleket tesz, annyira, hogy tüzet is hoz alá az égbõl a földre, az emberek láttára.
    # És elhiteti a földnek lakosait a jelekkel, a melyek adatának néki, hogy cselekedje a fenevad elõtt; azt mondván a föld lakosainak, hogy csinálják meg a fenevadnak képét, a ki fegyverrel megsebesíttetett vala, + de megelevenedett.
    # És adaték néki, hogy a fenevad képébe lelket adjon, hogy a fenevad képe szóljon is, és azt mívelje, hogy mindazok, a kik nem imádják a fenevad képét, megölessenek,
    # Azt is teszi mindenkivel, kicsinyekkel és nagyokkal, gazdagokkal és szegényekkel, szabadokkal és szolgákkal, hogy az õ jobb kezökre vagy a homlokukra bélyeget tegyenek;
    # És hogy senki se vehessen, se el ne adhasson semmit, hanem csak a kin a fenevad bélyege van, vagy neve, vagy nevének + száma.
    # Itt van a bölcsesség. A kinek értelme van, számlálja meg a fenevad számát; mert
    emberi szám: és annak száma hatszázhatvanhat.

    Szerencsésebb szövegkörnyezettel együtt olvasni.

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dalai Láma #4649 üzenetére

    Isten elhagyta Jézust a kereszten, miattunk. Ez a lényege a megváltásnak, a bűn zsoldja a halál, áldozat kell a bűneinkért.

    A 21. zsoltár nem tudom hogy jön ide. A 22. már inkább (Károli). Ezzel csak az a baj, hogy Jézus nem Dávid volt. így még erősebb a kontraszt, hogy miért kellett Jézusnak meghalnia, holott Isten.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dany007 #4741 üzenetére

    A 99-et nem meghalni hagyja.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dany007 #4746 üzenetére

    Te a materialisták által hirdetett tudományban akarsz hinni. De ne mond, hogy több bizonyíték van mellettük mint a teremtés mellett. Az evolúció elfogadásához is akkora hit kell, mint Isten létezésének az elfogadásához.

    Isten senkinek sem ígéri, hogy aki benne hisz az nem hal meg repülőgép szerencsétlenségben, nem lesz rákos, nem lesznek problémái...

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz KilgoreTrout #4752 üzenetére

    Rendben, nem akarom én se az értelmetlen vitát tovább szítani, de mivel a teremtés kutatásnak is ugyan az a tudományos alapja mint az evolúció hívőknek ezért természetesen ugyan az a bizonyíték halmaz bármilyen meglepő és persze a Biblia és természetesen semmi ellentmondás nincs, csak vannak emberek akik ellentmondást szítanak.
    Ha érdekel a teremtés kutatás tudok küldeni pár linket. Részemről a vita lezárva.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dalai Láma #5039 üzenetére

    Egy biztos, mármint a Biblia szerint:
    Isten az édenkertet úgy teremtette meg, hogy abban nem volt halál, szenvedés, fájdalom. Tehát nem voltak ragadozók minden élőlénynek az eledele a zöld fű és gyümölcs volt az eledele.(Mózes I. 1,30) A bűneset után jelent meg a halál. Sajnos arról nincs információ, hogy az állatokkal, növényekkel mi történhetett, de feltehetőleg a megátkozott föld miatt változhattak meg. (Mózes I. 3,17-18)

    A másik dolog Isten az élőlényeket nemük szerint teremtette, ami természetesen nem azonos az emberi faj fogalommal, erre jó példa a mai taxonómiai helyzet, ahol nem tudnak pontos faj vonalakat meghúzni, hanem évente ide oda sorolgatják az egyes élőlényeket (jó példa erre a kaktuszok, férgek rendszertana). Hiába az lenne a faj fogalma, hogy az tartozik egy fajba ami magához hasonló szaporodóképes utódokat létrehozó élőlények halmaza. De ebbe nem illenek bele, illetve nehezen besorolhatóvá teszik a szaporodó képes hibridek tömkelege (elsősorban növények, de állatoknál is vannak szaporodóképes hibridek). Hiszen Isten minek teremtett volna olyan lényeket akik nem tudnak alkalmazkodni a körülményekhez. És ebből következik, hogy nyilván a fenyő nem fog szaporodni a jázminnal, de az orchideák mégis sokszínű, gyönyörű hibrideket hoznak létre, vagy a héricsek, nőszirmok stb.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dany007 #5048 üzenetére

    Mivel te ezt az egészet úgy se fogadod el ezért tök mindegy, de azt te is tudod, hogy a T-Rex nem ragadozó, ezt csak a Jurassic Park film ültette be a köztudatba. Valamint ott vannak pl. a medvék, annak ellenére, hogy ragadozó fogazatuk van táplálékuk nagyobbik hányada növényi eredetű.

    Te is jól tudod, hogy a fák gyümölcse a szaporítást szolgálja, tehát biztos nem fog siránkozni egy fa, ha megeszed a gyümölcsét, sőt... Ugyan ez igaz a fűfélékre is, úgy vannak megteremtve, hogy igénylik a taposást, legeltetést. Persze ott van a többi növény is mint zöldségek, saláták, ahol ténylegesen maga a növény kerül fogyasztásra és nem a termése. De azt mindenképpen le kell szögezni, hogy az édenkert világa nem azonos a mostani világgal, a mostani annak elkorcsosult változata... és mégis milyen gyönyörű.

    Még valami, a 200 millió éves rétegekről. Nyilván való, hogy azok a fossziliák nem 200 millió évesek (sem nem 60), hiszen a közetrétegek korát, nem a közet kora alapján adják meg, hanem a fosszilia alapján, ami természetesen a 200 millió éves korral illeszkedik bele az evolúció elméletbe. Mint ahogy a 13,5 milliárd éves a világegyetem is, hiszen tudjuk, hogy a fény sebessége állandó, mint ahogy a radioizotópok bomlása is teljesen lineáris az idő függvényében.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dany007 #5057 üzenetére

    Én is csak azokra a kérdésekre keresem a Bibliából a választ amire a tudomány még nem tud megbízható, megalapozott választ adni, mint például a világ keletkezése, az ember és az élővilág létrejötte, stb.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Loco7us #5073 üzenetére

    Szerinted farokcsont nélkül is működőképes lenne az emberi szervezet?

    Biztos, hogy C és bármilyen más izotópok felezési ideje az időben állandó? Ezt tudományosan alá tudod támasztani?

    Tudtátok, hogy a Föld évente 21 millió évet öregszik hála a tudománynak :)

    A mi feladatunk csak annyi, hogy tudjatok erről, igazán meggyőzni se kötelességünk senkit (nem is vagyok híve az erőszakoskodásnak). Aki az Isten igéjét bolondságnak tartja az már az ő döntése. Persze valamennyire példamutatónak kell lenni, de ez nem mindig sikerül eredendően bűnös voltunk miatt. Amiatt hogy el vagyunk távolodva Istentől. A megbocsátás során Isten nem csak megbocsát, hanem Jézus áldozata árán teljesen ki is egyenlíti a számlánkat.

    Reagálás az apácára: Nálunk falun is sokan meg szólják a lelkipásztorokat, hogy már megint van egy új kis busz és egy mikrobusz. De azt elfelejtik, hogy pályázaton sikerült megnyerni, és hogy azzal szállítják az iskolába a környező településekről a gyerekeket, mert ott bezáratták az iskolákat, óvodákat, valamint sikeresen tönkre tették a tömegközlekedést is (Viharsarok). Persze ettől még lehet falánk az apáca...

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dany007 #5119 üzenetére

    Érdekes eset a lány, lehet, hogy nála a vallásosság csak valami környezeti vagy családi beidegződés, nem tudatos. Valószínűleg emiatt viselkedik így, nincs valódi kapcsolata Istennel, Jézussal... Nem tudom mi lehet a megoldás.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Flame_ #5303 üzenetére

    "Nos ezt kétlem. Általános és középiskolában megtanultam, hogy a különböző kémiai reakciókban a molekulák az elektronjaikkal vesznek részt, azokkal kellett mindig babrálni. Az izotópok a semleges társaikéval megegyező elektronfelhővel rendelkeznek. A reakciókban csaknem ugyanúgy viselkednek. A vizet leszámítva (ahol egy speciális hatás miatt fontos, ami által a víz olyan vízszerű lesz) elhanyagolható. Például a radioaktív jódot az ember pajzsmirigye ugyanúgy felveszi, mint a simát - ezért osztottak a csernobili katasztrófa után jódtablettát például a gyerekeknek, hogy ne épüljön be a radioaktív jód.Ha a reakciókban ugyanúgy viselkednek, akkor a növény hogy különbözteti meg? Voltak erről kutatások például? Szívesen megnézném, mert nekem ez gyanús. Bár nem vagyok kémikus, csak alapvető tudásom van. Meg szkeptikus hozzáállásom."
    Itt sajnos nincs igazad, a növények igenis szelektálnak a szén izotópokra, ennek oka, hogy annyira precíz folyamat a fotoszintézis és a karboxilációs folyamatok, hogy igenis fontos szereppel bír, hogy milyen nehéz egy CO2 molekula. A növények úgy szelektálnak az izotópokra, hogy C14-ből kevesebbet vesznek fel, mint ami várható volna a légköri tartalom alapján. Ráadásul a C4-es és C3-as fotoszintézisű növények is eltérően hasznosítják az izotópokat. Persze ez itt nem a biológia topik, csak ha már az általános iskolai biológia oktatás ilyen gyér akkor itt lehet pótolni :) Ha részletesebben érdekel tudok hivatkozást küldeni.

    "Neked mi a véleményed arról az álláspontról, amikor valaki mondjuk fennen hirdeti, hogy ateista és ő aztán nagyon különbözik a hívőktől - közben meg nagyjából ugyanazon szabályok szerint él, mint Te vagy én. Rengeteg minden lényeges kérdésben ugyanazt gondolja. Nem öl, nem lop, fontosnak tartja a szeretetet, együttérző, segít ha rászorulnak. Nem vérszomjas, nem erőszakos, stb. Amíg erre nem terelődik a szó, addig tulajdonképpen teljesen hívőnek is nézhetné, aki annak akarja.
    Miben is különbözik egy ilyen ember egy hívőtől, aki ugyanezekhez vallásos úton ér el? Szerinted van itt bármi ellentét egyáltalán? Mondjuk olyan, ami szót is érdemel?"

    Mondjuk nem engem kérdeztél, de ez egy érdekes téma szerintem. A különbséget mire értetted? Ha viselkedésre, akkor egyértelmű, hogy nincs különbség, de ezt te is leírtad. De mi az alapja a viselkedésének? Környezeti, kulturális, családi örökség, vagy belső elhatározás, hogy akkor is tisztességes még ha a környezete nem is? Tiszteletet vár ezért, vagy így jobban érzi magát, van oka egyáltalán, hogy ilyen, vagy csak spontán. Meddig tud ilyen maradni? Pár gondolat ébresztő kérdés, amikre én is tudni szeretném a választ.

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Flame_ #5328 üzenetére

    Na kicsit beleástam magam ebbe a szénizotópos dologba :) A legtöbb tudományos cikk a C13-as izotópról szól (pl. az egyik legalaposabb: Cerling et al. 1997. CARBONATE STABLE ISOTOPES Non-Lacustrine Terrestrial Studies). A szelekció oka, hogy a Rubisco enzim által katalizált karboxiláció (CO2 kötés) során a C12 kisebb atomtömege miatt a kémiai folyamatokban könnyebben részt tud venni (hamarabb kötődik és hamarabb is válik le az enzimről mint a C13) (Plant Physiology, Taiz-Zeiger, negyedik kiadás, 9. fejezet (ez egy normál egyetemi tankönyv)) ITT van link is. A C3 és C4-es növények közötti különbség pedig abból fakad, hogy a C4-esekben nem nem Rubisco enzim van hanem PEP-carboxiláz, ami más reakció úton viszi be a szánláncokba a CO2-t, így a könnyebb és nehezebb izotópokra nem szelektál annyira. Érdekes módon C14-es izotópról (ami a lényeg lenne) nem találtam semmit, ami a fotoszintézissel kapcsolatos lenne, de a fentiek tükrében ez iszonyat nagy felelőtlenség, mert ha egy neutron különbség 20-30% eltérést okoz akkor nagyobb molekula tömeg eltérés mit okozhat... Mondjuk én csak az eisz.hu folyóirat adatbázisához(Web of Science, Science direct) tudok hozzáférni az egyetemi kapcsolat révén. Mindenesetre, azt a következtetést kell levonnom, hogy tudományosan van alapja a C14-es kormeghatározásnak, de annak pontossága és megbízhatósága erősen megkérdőjelezhető... (mondjuk, ha valaki erről tud valami cikket vagy ilyesmit akkor az ne tartsa magában) Mondjuk erre még rátett egy lapáttal a wikipedia definíciója is :(

    Sokat gondolkodtam ezen a becsületes viselkedés, de mégse vagyok keresztény dolgon is.
    Aki nem keresztyén, vallásos honnan tudja, hogy mi a helyes erkölcsileg?
    A hívének ott a Biblia tanításai (mind az új- és ószövetség), a gyülekezet, lelkipásztorok vezetése, és ami a legfontosabb az élő Istennel való folyamatos kapcsolat imádság által.
    A hitetlent mi segíti át az életben gyakran felmerülő (gyakran súlyos) problémák tömkelegén. És persze nem utolsó sorban az örök élet reménysége is ott van.

    Egyébként, ha ezektől el is tekintünk, akkor pedig mindenképpen a másik oldalra billen a mérleg nyelve, hiszen aki vallásos, az a vasárnapjait mindig a templomban "kell" töltenie,és mondjuk azt az időt fordíthatná a családjára, vagy pénz keresésre, nem kell állandóan a Bibliát bújni, rettegni, hogy mit csinál jól, vagy éppen rosszul, nem kell megfelelnie egy közösség szabályainak, nem használják ki mások, hogy ő úgyis keresztyén, stb.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz ollie #5334 üzenetére

    Itt elsősorban a kívülállók szemszögéből közelítettem meg a témát, lehet, hogy azért sikerült ilyen sarkosra a megjegyzésem.
    Szerintem inkább a szeretetnek kell dominálni a nem a hálának. Mikor vagy aktívabb, mikor hálás vagy, vagy mikor szeretsz valakit. Isten felé szerintem inkább szeretettel kell lenni és csak utána hálával (A parancsolatok összefoglalásában is ezt mondja Jézus).
    A vasárnapra írhattam volna mást is, az a lényeg, hogy vasárnap nem Istennel foglalkozik, hanem valami mással, egy neki tetsző vagy szükséges dologgal.
    Az Istentisztelet mint családi program: sajnos tudok rengeteg negatív példát, persze vannak pozitívak is de az a ritkább. Persze ez ott még hatványozottabb ahol nincs gyerekfoglalkozás.

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz polaar #5338 üzenetére

    Senki nem mondta, hogy baj. De Isten kijelentette, hogy csak az nyer üdvösséget aki elfogadja Jézus áldozatát, ezáltal a megváltást.

    "Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy aki, hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." János Evangéliuma 3,16

    Ezt el lehet fogadni, és persze el is lehet utasítani. Ez mindenkinek a saját döntése. Ebből adódóan nem az a keresztyén aki jókat cselekszik, meg templomba jár, meg hasonlók (testi cselekedetek), hanem egyedül Isten kegyelmének tudomásul vétele és elfogadása (persze ezt követi a testi cselekedetek megváltozása). Ez mindenkinek saját döntése. Aki más valláshoz tartja magát tudatosan, az nem lehet Isten gyermeke. Ezért fontos hogy mindenkihez eljusson az örömhír (az evangélium), és mindenki maga hozza meg a döntését.
    Persze ilyenkor mi van az őserdő mélyén élőkkel, meg az ezer éve éltekkel. Isten természetesen megítéli őket is.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz kymco #5413 üzenetére

    "És monda az Úr Isten: Nem jó az embernek egyedül lenni; szerzék néki segítõ társat, hozzá illõt." I. Mózes 2,18

    "Az asszonynak monda: Felette igen megsokasítom viselõsséged fájdalmait, fájdalommal szûlsz magzatokat; és epekedel a te férjed után, õ pedig uralkodik te rajtad." I. Mózes 3,16

    Tehát ez is a bűn miatt van...
    Eredetileg társak, utána pedig alá és felé rendeltség. Egyébként ha egy kicsit beleolvasunk pl. a Nők, nőügyek topikba, nem is kell az ókorig elmenni, hogy lássuk mennyire is így van ez.

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz kymco #5415 üzenetére

    Uralkodni lehet jó és rossz értelemben is, de ez már a férfin múlik, hogy okosan vezet, vagy zsarnokoskodik és kihasznál...

    Én csak a mindennapi tapasztalataimból indulok ki és gyakran látom, hogy a nők kikérik maguknak az önállóságot, stb, de ha egy férfi nem irányítja vezeti őket, akkor pedig azt kérik ki maguknak, hogy miért nem, tehát epekednek rendesen :).
    Persze van olyan is hogy egy nő teljesen önálló saját akaratából, igazi vénlány, de eddig csak olyannal találkoztam, hogy Isten iránti elkötelezettség miatt nem házasodott meg. Ott egyértelmű, hogy az élete feje az Isten.
    Mondom mindez a saját tapasztalatom. De világ viszonylatban is kevés az olyan kultúra, ahol a nőké a vezető szerep, talán az Amazonoknál, már ha létező népcsoport...

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dalai Láma #5421 üzenetére

    Ha nincs eredendő bűn, akkor nincs értelme a megváltásnak, ergo nincs értelme a kereszténységnek, zsidóságnak.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz ollie #5479 üzenetére

    Sajnos ez nem megy ilyen könnyen, hogy magyar nyelvtan és társai.
    Az biztos, hogy így ezt a szót, hogy "eredendő bűn" nem találod meg a Bibliában. A bűn nem csak tett, hanem a mulasztás is, azaz az is tett, ha nem csinálsz semmit. A test fogalma sem az ami a magyar nyelvből következik. Itt nem csak a fizikai testet jelöli, hanem a bűnös, Isten elleni részünket (óember), természetünket. Lehet mondani, hogy az ember csak cselekedetek által lehet bűnös, de akkor csak áltatja magát, ahelyett, hogy igazán Istenhez forduljon (de tény hogy vannak testi bűnök is). Talán akkor mikor az első ember pár Isten ellen fordult azóta nem tud visszafordulni, ezért kellett Istennek Jézus által az emberhez fordulni, hogy megtaláljuk őt.
    Sokan akik templomba járnak, azt mondják, minta farizeus a zsinagógában, hogy én nem vagyok bűnös, templomba is járok, imádkozok adakozok, pedig ugyan annyira bűnös mint a vámszedő ott hátul, és ugyanazzal az alázattal kellene kérnie bűnbocsátást.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz önállóság #5649 üzenetére

    Honnan veszed, hogy Mária nem volt zsidó?

    Mod: most már látom, bocs, majd ha lesz időm megnézem, de a Bibliát egyelőre hitelesebbnek tartom, mint egy ilyen előadást, amit nem teológus vagy történész tart.

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz ollie #5737 üzenetére

    Azt hiszem a 70-es években revideálták a Károli fordítást, ezt nevezzük most új fordításnak. De sok lelkész (akik tudnak arámiul, ógörögül, héberül, mert nekik ez munkaköri kötelesség) sokkal jobban szeretik használni a régebbi fordítást, mert részlet gazdagabb, jobban körülírja a dolgokat. Persze ők jobban ismerik a korabeli szokásokat, körülményeket. Ezért fontos, hogy az ember, jó igehirdetőt hallgasson, ha van rá lehetősége.

    Olyan sokat írtok, hogy el se tudom olvasni :p

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dalai Láma #6020 üzenetére

    A gondviselésnek hála az Újszövetség sokat segít az általad felvetett kérdések eldöntésében, elsősorban az Apostolok Cselekedetei és Pál levelei. Jól látszik, hogy az első gyülekezetek se volta tökéletesek, folyamatos gondozásra volt szükségük, úgy ahogy a maiaknak is, de le van írva, hogy hogyan kell működniük, mi a helyes és helytelen, és mai fejjel néha nehéz elfogadni az ott leírtakat...
    Spurgeon (híres prédikátor) mondta egyszer azt hiszem, hogyha megtalálná a tökéletes gyülekezetet akkor nem menne oda, mert tönkre tenné (lerontaná a színvonalát).

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz cucka #6550 üzenetére

    Nem gondolod, hogyha az egész emberi kitaláció volna, akkor éppen hogy sokkal logikusabb volna, hogy a többi ember elfogadja...
    Mindenesetre te tudsz a megváltásról, bűnbocsánatról és a te döntésed, hogy ezt elfogadod, vagy elutasítod és ezzel a tudattal nézel szembe a haláloddal. Ez mindenkinek a saját döntése.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz euchi #6680 üzenetére

    Az a legfontosabb kérdé már csak, hogy te tudod-e, hogy neked mi a jó?

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    Sokan a létkérdéseket értelmetlen kérdéseknek tartják. Pedig szerintem önvizsgálatra, a világgal való szembe nézésre szükség van. Sokan ezt persze felesleges lelkizésnek veszik és eltusolják, pedig sok kellemetlenségtől megkímélhetnék magukat, ha őszinték lennének magukhoz.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz euchi #6694 üzenetére

    Szerintem Dalai Láma nem arra gondolt, hogy ő tudja, hogy mi a "tuti". Sőt kymco hozzászólásából is az jött le, hogy ő sem tudja, hogy mi a jó neki. Sőt neked sincs igazad, mert a tapasztalat sem elég sokszor, hogy tud, hogy mi a jó neked vagy ember társaidnak, bár iránymutató lehet.
    Csak Isten tudja, hogy mi a jó az embernek. Tehát mikor egy keresztény azt mondja, hogy tudja, hogy mi a jó neki, vagy neked, nem azt jelenti, hogy ő tudja, hanem hogy Isten.
    De belátom, hogy ezt ateista fejjel nehéz bevenni ezért nem is erőltetem. Csak jó ha a tudja az ember, hogy van másfajta gondolkodás mód is.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    Az özönvizes sztori nem csak a zsidó és keresztény hitvilágban van meg, hanem más népek történeteiben is előfordul, ez alapján elmondható, hogy nem biztos, hogy csak a zsidók agyszüleménye, hanem megtörtént, globális esemény lehetett. Közvetett bizonyítékok lehetnek a tömegesen megtalált fossziliák (tengeri és szárazföldi élőlények, dinoszaurusz, mamut temetők), hatalmas üledék rétegek, amiket a mai stream tudomány évmillióknak tulajdonít, akár egy globális katasztrófa alkalmával is létre jöhetett. Mai fejjel el se tudjuk képzelni, hogy milyen hatást gyakorolhatott egy ilyen hatalmas víztömeg a Földre, már az is globális katasztrófákat okoz ha néhány centiméterrel megemelkedik a világtengerek, óceánok vízszintje. Nóé nem egyedül, hanem Isten segítségével, útmutatásával építette a bárkát. A levegős részhez, ahogy kymco is említette, ha az egész tengerszint feljebb kerül azzal a sűrűbb levegő rétegek is feljebb kerülhettek, nem nyelte el a víz. A legnagyobb hegységek keletkezhettek az özönvíz után is, ahogy a Himalája még ma is növekszik, bár lassan a saját súlya alatt persze süllyed is. Ha bele gondolunk, ahogy a vastag jég rétegek olvadásának hatására az északi félteken szárazföldek bukkannak elő a rájuk nehezedő nyomás hatására, ilyen kataklizma akár okozhatta, a mai tektonikus folyamatokat is, egye területek eltűnését, később kiemelkedését. Természetesen ezeknek a dolgoknak a bizonyításához, ugyan azokat a bizonyítékokat kell használni, amit a modern geológia, paleontológia használ. Talán még számítógépes modellezéseket is lehetne csinálni, hogy egy bizonyos mennyiségű víztömeg mekkora hatásokra képes.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz cucka #7231 üzenetére

    A keresztények szeplőtelen fogantatásának mítosza is elég sok hitvilágban előfordul, ettől még nem válik tudományos kutatások tárgyává. (Konkrétan ez a mítosz már az egyiptomiaknál is megvolt, jóval a kereszténység előtt)
    Szerintem pedig az etnológia és az antropológia is tudomány, igaz hogy kevésbé reál, de tudomány.

    Röviden összefoglalva: a fizika, geológia, paleontológia tudománya egyaránt nem támasztja alá az özönvíz elméletét. Igazából nem is foglalkoznak vele, pont úgy, ahogy a lapos föld elméletével sem foglalkoznak. Innentől lehet bizonyítékokat gyűjtögetni meg fantáziálni, de annyira ellentmond mindennek, amit eddig tudunk, hogy nem tudom, érdemes-e.
    Félre értetted szerintem az utolsó mondatomat. Ha egy vastag üledék réteg jelenlétét meg lehet magyarázni sok millió éves lerakódással és egy hatalmas kataklizmával akkor csak fő tudományos irány vonal mondja meg, hogy melyik az elfogadottabb. Mindig több elmélet létezik egymás mellett de mindig csak az az elterjedtebb amelyik mellett több tudós áll. A másik is igaz lehet de amellett kevesebben állnak, ha az egyik vagy másik mellett megszaporodnak a bizonyítékok akkor az kap erőre, csak akkor van probléma, ha egy lelet mindkét irányt ugyan annyira erősíti. Pont az írtam, hogy a mai fizikai, geológiai, paleontológiai módszerekkel is le lehetne írni egy özönvíz elméletet csak mivel nem ez a fő irány kevesen foglalkoznak vele, természetesen kevés pénzért. A csillagászatban több elmélet jobban elfér egy más mellett, mert ott csak a fény mint információ van a kezükben és néha teljesen ellentétes következtetésekre jutnak, vagy nagyságrendi változtatásokra kényszerülnek sokszor. Itt a Földön sokkal több irányból lehet megközelíteni a dolgokat és emiatt sokkal árnyaltabbak a dolgok. Persze lehet azt mondani, hogy felesleges pénzkidobás lenne özönvízkutatásokra pénzt kiadni, mikor van egy sokkal sikeresebb elmélet, de ha az emberiség teljes mértékben tudni szeretné az igazságot (tehát 100%-os elvetés vagy elfogadás) akkor szerintem ez minden pénzt megér, mert amíg csak egy apró bizonyíték is szól egy elmélet mellett, addig nem lehet mellette felelőtlenül elmenni. Persze az emberiség soha sem tudja meg a teljes igazságot, de törekedni kell rá. Persze ha nem kutató lennék, hanem vasutas, akkor biztos hagynám a fenébe a kutatásokat és elmennék sörözni a kocsmába.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Sir Pocok #7232 üzenetére

    Ahogy bronin7 is beidézte:
    11. Noé életének hatszázadik esztendejében, a második hónapban, e hónap tizenhetedik napján, felfakadának ezen a napon a nagy mélység minden forrásai, és az ég csatornái megnyilatkozának.

    Tehát a föld alul és a föld felül is jött a víz.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz cucka #7243 üzenetére

    És tudod, miért áll több tudós az egyik elmélet mellett? Mert az az elmélet jobb. Mondjuk több mindent megmagyaráz, jobban használható, vagy esetleg több bizonyítékunk van rá.
    A tudományos közösség véleménye nem hit vagy meggyőződés kérdése. Igen, vannak egyedi esetek, amelyek ezt cáfolják, viszont összességében nézve igaz.

    Nem azért mert jobb (bár ez elég tág fogalom, hogy mi a jó), hanem mert jobban illeszkedik a saját elmélet halmazukba (ami persze egyet jelenthet azzal amit írtál). A tudományos társadalomban sajnos nagyon sok hitvita van, ami megkeseríti és sokszor lehetetlenné teszi sok fiatal, ambiciózus kutató térnyerését. De megfelelő szorgalommal át lehet vinni a dolgokat. Ahogy kymco is írta türelem és sok sok munka kell hozzá.

    (Mert magától marhára nem szokott előjönni, a víz leginkább lefele folyik)
    Mint a magma is vulkán kitöréskor a hegy oldalán, és persze a gejzírből is lefelé folyik a víz miután feltör.

    Azért, mert kevés a kézzelfogható bizonyíték. Amúgy szó nincs arról, hogy elméletek tömege között tanácstalanul ténferegnének a kutatók, ugyanúgy vannak elfogadott és vezető elméletek.
    Én sem azt írtam hogy tanácstalanul ténferegnek, hanem, hogy a kevés információ, több elmélkedést enged meg. Ami persze nem káros, sőt... Tehát ebben egyetértünk.

    De, el lehet. El lehet vetni azokat az elméleteket. Az özönvíz hipotézis mellett kevés bizonyíték van, ellene sok érv szól, emellett további nehezen megválaszolható kérdéseket is felvet.
    Ha Fleming is elment volna a befertőződött petri csészék mellett akkor most lehet, hogy nem is tudnánk vitatkozni :) És "sajnos" a tudomány olyan, hogy ahogy halad előre az ember egyre több kérdés vetődik fel, ha olyan tudomány területen dolgozol, ahol fogynak a kérdések, akkor sürgősen irányt kell változtatni. Ahogy eddig én látom az mostani elméletek is annyi kellemetlen kérdéssel találkoznak mint az özönvizesek.

    Tudom, elfogult vagyok, mindig is érdekeltek a szokatlan szemléletek, az árral szembe menő elméletek.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz cucka #7255 üzenetére

    Nem dolgozom a tudomány területén, egyszerű érdeklődő vagyok csupán.
    Amúgy nem tudom, milyen kellemetlen kérdésekre, gondolsz, de például az özönvíz sztorinál a "honnan lett az a sok víz és hova tűnt?" kérdés meglehetősen kellemetlen, ugyanis a földünk vízkészletét elég jól ismerjük, a földi körülmények között lezajló fizikai jelenségeknél sem számíthatunk ekkora meglepetésre. Nem tudom, a te szakterületeden találkozol-e ilyen horderejű kellemetlen kérdéssel. (Ha jól értettem, te tudományos munkát végzel)

    Még én is csak érdeklődő vagyok, de remélem, hamarosan saját kutatásokat is végezhetek. Biológus vagyok, enzimekkel foglalkozok. Akár mennyire is érdekelnek más tudományok egy kicsit szakbarbár vagyok.
    Néhány olyan kérdés, ami szerintem fontos de a mai napig nem tudják rá a választ:
    Biológia: élő - élettelen határvonal, DNS-RNS-Fehérje egymásba ágyazódása az evolúció szemszögéből, nagy kihalások és robbanásszerű faj megjelenések magyarázata.
    Földrajz: A Föld belsejének megismerése, mi van oda lent? Ami választ adhatna a Geoid forma és a gravitációs eltérésekre, tektonikai folyamatokra, hőmérsékleti viszonyokra.
    Csillagászat, Fizika: sötét anyag mennyisége, megfigyelése.

    Szerencsére az én szakterületemen nincsenek ilyen kellemetlen kérdések, max annyi, hogyha van egy relé, az miért úgy kapcsol, vagy miért olyan alakú, méretű (persze, ha elfogadjuk az enzim olyan mint egy gép hasonlatot), vagy mi volt előbb a vízbontó enzim, vagy a CO2 kötő enzim.

    És persze nem azt mondom, hogy fogadd el az özönvíz elméletet, Isten ments, csak egy kicsit nyíltabb, kritikusabb gondolkodásra szerettelek volna ösztökélni, hogy ne reflexből vessünk el dolgokat, hanem vizsgáljuk meg magunk is egy adott kérdést és ne csak a fehér köpenyesekre hallgassunk, hanem legyen saját véleményünk is. Persze ha ez megvan, akkor elnézést a zaklatásért.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz JJános #7306 üzenetére

    Földrajzilag mindenféleképpen Kis-Ázsia, mint Palesztína, Irak, stb. Politikailag persze Európa, de ez már más kérdés.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz JJános #7338 üzenetére

    Jó, hogy megvan a keresztényi szeretet és türelem amit egymás felé tanúsítatok. :)

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz JJános #7340 üzenetére

    Ez olyan mint a pszichológiai teszteken a festékfoltos ábrák, azt látsz bele ami jól esik.
    Egy mosoly lehet jó indulatú és rossz, ugyan úgy egy szomorú arc jelenthet megbánást és életuntságot.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz bronin7 #7371 üzenetére

    Ha olvastad a Bibliát akkor te is tudod, hogy ennek így kell lennie. A kereszténység célja, nem az, hogy világvallás legyen, hanem, hogy minden emberhez eljusson valamilyen formában az evangélium és saját döntés alapján legyen hívő vagy sem, persze azt egyetlen keresztény se bánná, ha minél többen megtérnének. Tehát nem kell, hogy mindenki keresztény legyen, de mindenkinek tudnia kell a megváltásról. A predestináció persze megint egy érdekes téma.

    Az embereknek mégis szüksége van valamilyen lelki pluszra, akár hisznek a lélek létezésében akár nem, ezt mutatja a sok kisegyház és szekta keletkezése, keleti kultúrák felé fordulás, a református egyház is egy forradalom felé néz az évek során felhalmozódott Bibliával ellentétes berögződések miatt (lásd Szalai Szilárd). Tehát nem csak a katolikusoknak kell aggódnia, hanem minden biblia ellenes tanokat megtartó egyháznak. De ha jól belegondolunk, a földi egyházaknál sokkal fontosabbak a gyülekezetek, mert a Biblia szerint is a gyülekezetek a Krisztus egyházának tagjai és nem az egyházak. A mostani nyűgből templomba járók megszűnnek és a megújulni képtelen gyülekezetek megszűnnek, de van példa az épülésre, erősödésre. Vannak gyülekezet amelyek növekszenek, fejlődnek. Most lehet kérdezni, hogy ez mitől van? Majdnem abba a helyzetben vagyunk, mint mikor a zsidóság mellett elkezdte felütni a fejét az őskereszténység.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    Sokszor volt itt róla szó hogy így a hit, meg úgy a hit. Az az igazság hogy pontosan én se tudom megfogalmazni, hogy mi is az, de ma hallottam egy igehirdetést aminek ez volt a témája.

    Pál zsidókhoz írott leveléből:
    11,1 A hit pedig a remélt dolgokban való bizalom, és a nem látható dolgok létéről való meggyőződés.
    11,2 Ennek a hitnek az alapján nyertek Istentől jó tanúbizonyságot a régiek.
    11,3 Hit által értjük meg, hogy a világokat Isten szava alkotta, úgyhogy a nem láthatókból állt elő a látható.
    11,4 Hit által ajánlott fel Ábel értékesebb áldozatot, mint Kain, és ezáltal nyert bizonyságot arról, hogy ő igaz, mert Isten bizonyságot tett áldozati ajándékairól, úgyhogy hite által még holta után is beszél.
    11,5 Hit által ragadtatott el Énók, hogy ne lásson halált, és nem találták meg, mivel elragadta őt az Isten. Elragadtatása előtt azonban bizonyságot nyert arról, hogy Isten szemében kedves.
    11,6 Hit nélkül pedig senki sem lehet kedves Isten előtt, mert aki az Istent keresi, annak hinnie kell, hogy ő van; és megjutalmazza azokat, akik őt keresik.

    Szerintem ez az igeszakasz sok kérdésre ad választ, nekünk keresztényeknek, és az ateistáknak is, hogy megértsék a hitünket. És válasz arra is, hogy miért nem lehet a jó életet élő is Isten kegyelmének részese, ha nem hisz. Ebben a részben egy hosszas felsorolás is van az ószövetségi emberekről hogy azokat nem cselekedeteik, hanem hitük tartotta meg.
    ---------------------
    Egy kicsit visszatérve a szektákra én az alapján ítélem meg őket, hogy mennyire a Biblia fontos a számukra, illetve, hogy mennyire cselekvés orientáltak, sok szekta beleesik abba a hibába, hogy magukat akarják megváltani a cselekedetek által, ahelyett, hogy a kegyelemben hinnének.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dalai Láma #7388 üzenetére

    Isten egyszer elmondta, hogy mik a "játékszabályok". És ha valaki nem hisz akkor nem üdvözül.

    Az Isten szerinti szeretet pedig fontos, ebben egyetértünk. De nem tudom miért vetted ezt külön, hogy szeretet alapú és Biblia alapú megközelítés. Szerintem a kettő nem zárja ki egymást, vagy igen?

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dalai Láma #7390 üzenetére

    Hívőnek lenni szerintem nem elsősorban a túlvilági reményekért érdemes. Vagyis ez nekem olyan érdek-hitnek tűnik. El akarok érni valamit - üdvösség- és ezért hívő leszek. Miért, ha nem lenne jutalom, ingyen már nem is lenne akkora buli hívőnek lenni?

    Persze, hogy nem. Szomorú, ha ilyen érdem/érdek hitűeket látsz.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dalai Láma #7392 üzenetére

    Sajna ez a mai kor találmánya: a relativizmus. Lehet ezt is elfogadni, elvetni, de szerintem ez rengeteg belső viszályt szülhet. Jézus is óvott minket a ítélkezéstől, de ugyan akkor korbáccsal zavarta ki a piacolókat a templomból. Tudni kell, hogy hol van a határ.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz zoltanz #7396 üzenetére

    A kényszerített cölibátussal én se értek egyet, de aki nem akar megházasodni azt se bántsuk. (Érdemes ezzel kapcsolatban az 1Korinthus 7-et olvasgatni, van benne utalás a cölibátusra, de a házasságra is.)
    Isten az embert egy párnak teremtette, egy férfi és egy nő. És bizony ki fogunk halni, de hidd el ezen az se segítene, ha egy férfinak öt felesége lenne. A világ el fog pusztulni, de lesz egy új föld a végítélet után.
    A böjtnek a lényege, hogy ekkor elfordulsz egy kicsit a világi dolgok felől és egy kicsit magadba nézel és Isten felé fordulsz, nem futsz el a problémák elől, a lelkeddel törődsz. A történelmi egyházaknál ennek fix ideje van, az újabb kis egyházakban pedig alkalma válogatja (pl. fontos döntések meghozása), nem ritka, hogyha valakinek, valami problémája van akkor böjttől és imádkozik, így vár útmutatást (mondjuk erre vannak utalások a Bibliában). Szerintem a böjt hasznos, de nem szabad kötelezővé tenni, pláne úgy hogy azt se tudják miért van.
    Ezek mind érdekes témák

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Noddy

    senior tag

    válasz zoltanz #7398 üzenetére

    Szerintem nem kell kibúvó ahhoz, hogy valaki ne házasodjon. Elég igénytelenül öltözködnie, a fürdést heti egyre leredukálni, antiszociálisan viselkedni és senki se megy a közelébe.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

Új hozzászólás Aktív témák