Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hakudoshi

    tag

    válasz kymco #3171 üzenetére

    "az evolócióról... nemtudjuk bizonyítani, hogy létezik"

    Van egy olyan sanda gyanúm, hogy az a bizonyos professzor gondolatébresztőnek szánta az előadását, nem pedig "kinyilatkoztatásnak". A tudomány gyakran él ilyen eszközökkel. :)

    A dinós példa, amit fölhozol, annak egyáltalán semmi köze nincs az evolúcióhoz, (magához az elmélethez), az mindössze egy a földtörténeti események közül, melynek a magyarázatát pontosan nem ismerjük (nem azért, mert olyan sötétek vagyunk, hogy nem tudunk magyarázatot találni, hanem épp ellenkezőleg: azért, mert annyi féle képpen megtörténhetett), de amiket fölsorolsz, azok egyébként sem zárják ki egymást. :U

    * * *

    Viszont úgy látom, hogy nem igazán vagy tisztában azzal, hogy mi is az evolúció tulajdonképpen.

    Az evolúció a replikátorok időbeli változását leíró elmélet. A biológiában a replikátorok (az evolúció alapegységei) a gének. Nem a "fajok", nem az egyedek, hanem a gének.
    Ahhoz, hogy evolúció játszódjon le, ahhoz három, és összesen három dolog szükséges:

    -Replikáció
    -Variáció
    -Szelekció

    Az első gondolom nyilvánvaló, hisz az élet maga definíció szerint is "jelentéssel bíró információhalmaz, amely replikátorokba tömörül" (ezek volnának a gének).

    A második is eléggé egyértelmű, hiszen nincs két teljesen egyforma élőlény; a variáció már eleve benne van a rendszerben. Ezt a fellépő mutagén faktorok tovább növelik (pl. sugárzás).

    A szelekció talán az egyetlen, ami némi magyarázatot igényel: Adott az élőlény, és annak környezete. A környezet csak legfeljebb rövid távon tekinthető állandónak. Azok az élőlények élveznek szelekcós előnyt, amelyek az adott környezethez (a varióciók közül) legjobban alkalmazkodtak. Itt nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a Természet először "létrehoz" egy bizonyos (egyedi) génállománnyal rendelkező élőlényt (A génállomány pontos összetétele véletlenszerű, az apai és anyai gének teljesen véletlenszerű kombinálódása okán), majd azok közül, utólag választja ki azokat, amelyek az adott környezethez éppen a legjobban "passzolnak", azaz alkalmazkodnak.

    Mivel azonban sokkal több élőlény jön létre, mint amennyi ténylegesen életben maradhat [Mert a környezet véges kiterjedésű, így a rendelkezésre álló erőforrások is, ellenben az élőlények exponenciális ütemben szaporodnak a legideálisabb esetben], és utódokat is hagyhat maga után, ezért és mivel a környezet folyamatosan változik, valamint az egyedek génállománya is véletlenszerű és egyedi, ezért a változás, az "evolúció" elkerülhetetlen.

    Ehhez jön még, hogy egy környezethez többféleképpen is lehet alkalmazkodni, ezért lehetséges, hogy idővel új fajok keletkezzenek, melyek, ha elegendő idő áll rendelkezésre (ha másból nem is, abból aztán nincs hiány...) már teljesen más tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a "szülő" faj.

    Igyekeztem csak a tényekre szorítkozni, remélem most már tisztább a kép. :)

    - SOHA ne becsüld alá a hülyeség hatalmát!!! -

Új hozzászólás Aktív témák