Hirdetés
- Felháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
- Alternatív kriptopénzek, altcoinok bányászata
- Windows 11
- Synology NAS
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- OpenMediaVault
- AliExpress tapasztalatok
- Milyen routert?
- Vodafone otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- YouTube
Új hozzászólás Aktív témák
-
Tomcat
őstag
Bizony a 6-800 ezres kategóriában (és feljebb) ma már minden igényt kielégítő pl. Lenovo Thinkpad-okat is lehet venni komolyabb Ryzen-nel (akár PRO-val) szerelve. Ez a kategória korábban AMD alapokon soha sem létezett csak Intel alapokon. Drága maga a lehetőség, de legalább van már ilyen is. Ha van megfelelő kapcsolat a forgalmazóval akkor egy adott típuson belül is szabadabb a konfigurálhatóság, vagyis nem csak azt lehet megrendelni ami éppen a boltok polcain található hanem jóval több az opció.
Tomcat
-
Chiller
őstag
"A július végén zárult pénzügyi évben 61 milliárd volt a teljes forgalmuk, aminek közel 30%-a lenne az említett összeg. "
És tényleg, azt hittem már jobban elszaladt a biznisz... nem semmi, hát akkor jó nagy az a bizonyos tőzsdelufi. Viszont gondolom hitelt biztos kapnának most jó konstrukciókkal.#28 Green69
Nem rosszból, de kíváncsi lennék arra a közel tökéletes gép konkrét típusára. Sajnos az első laptopos ryzeneknél amúgy tényleg ez volt a helyzet, de az 6xxx sorozat óta ez szerintem jobbra fordult. Mondjuk ez nem az AMD sara, hanem az egyre rosszabb minőséget prezentáló gyártóké.[ Szerkesztve ]
-
Green69
csendes tag
válasz Busterftw #12 üzenetére
Úgy 4 éve szerettem volna új laptopot venni.
Elsősorban AMD Ryzen procisokat keresgéltem.
Úgy láttam, hogy az OEM-ek szándékosan nem raktak össze egyetlen laptopot sem úgy, hogy "használható" legyen.
Vagy a kijelző volt elgányolva, vagy a memória volt kevés, vagy ha volt memória akkor a proci volt a leggyengébb amit árultak, vagy a tárhely, vagy nem raktak rá elég USB-t, vagy az aksi volt harmatos, stb. Valami sosem stimmelt...
Így aztán addig-addig ment az idő a kereséssel, hogy lett egy Intel i3-1125G4 procis laptopom. Érdekes módon, az INTEL-es gépekbe össze tudták vállogatni az összetevőket, hogy használhatóak legyenek.
A lényeg: ha már raktak össze AMD-s gépeket, akkor tehették volna JÓL is.
Mondhatná valaki, hogy biztos véletlen volt... Azért van jónéhány OEM. Véletlenül sikerülhetett volna 1 jót is összerakni. Vagy mert túl nagyok/különlegesek az igényeim? Frászt! Egy teljesen átlagos gépet akartam. Az is lett... Csak éppen INTEL-es. -
Oliverda
félisten
válasz Busterftw #26 üzenetére
Érthető módon úgy használják a rendelkezésre álló gyártókapacitást, hogy maximalizálni tudják a forgalmat és a profitot. Ez jelen esetben a notebookos chipek depriorizálásával hozható ki a legmagasabb szintre. A nagyvállalati termékeken van a legnagyobb haszon, így minden más csak azután következhet.
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Busterftw
nagyúr
Csak hogy nem csak az asztali szériáról van szó, hanem mobil, gpu.
Olvasd el a fenti cikket amit linkeltem.
Ezért kellett nagyítóval keresni a laptopokat is, mert alig toltak ki belőlük a piacra. Az APU-król nem beszélve, kis mennyiség, csúszások.Ezek miatt elhajtanak kb az OEM-ek, mert nekik minden évben/kétévben fix nagy mennyiség kell az aktuális OEM gépbe, kegyen az desktop, mobil.
[ Szerkesztve ]
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz KaszkóPalkó #23 üzenetére
A Xeon kell a piacnak, hiszen az AMD nem gyárt elég EPYC-et, hogy minden igényt le tudjanak fedni. Az Intel baja nem az, hogy a Xeont nem tudják eladni, hanem az, hogy a DCAI üzletáguk bevétele úgy kisebb az AMD Data Center üzletágának bevételénél, hogy közben darabszámban kb. háromszor nagyobb mennyiséget szállítanak a piacra. Ergo az Intel el tudja adni a Xeont, csak nagyon-nagyon olcsón.
[ Szerkesztve ]
Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
Oliverda
félisten
"Oké, de 17.5mrd $ az NV-nek (is) jelenleg aprópénz"
Hát, nem igazán. A július végén zárult pénzügyi évben 61 milliárd volt a teljes forgalmuk, aminek közel 30%-a lenne az említett összeg. A piaci kapitalizáció ne tévesszen meg. Másrészt az Apple valószínűleg évekre előre lefoglalta az aktuális legfejlettebb node-okra a szükséges kapacitást. Az Apple forgalma sokkal kiszámíthatóbb, így csak minimális kockázatot vállaltak ezzel, szemben az NV-féle AI-lázzal, amiben még mindig ott van a lufihatás.
Busterftw:
A cryptoláz 22 harmadik negyedévében ért véget, amikorra az AMD már megkezdte a 5 nanométeres átállást. Az addigi GPU-k 7 nanométeresek voltak, de még 14 nanométeres Vegákat is árultak. A fenti grafikonon is látszik, hogy az 5 nanométeres 7000-es asztali szériával kezdett el stabilan nőni a részesedés, ami kb. azóta is kitart. Egyszóval a 22 végére felszabadult 7 nanométeres kapacitással már olyan sokra nem mentek, további 5 nanométeres kapacitás pedig még nem volt.
[ Szerkesztve ]
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz KaszkóPalkó #21 üzenetére
Igen, az egy újabb rekordmagas eredmény. De ahogy írtam a tavaszi rekord miatt innentől kezdve minden új rekord lesz, ami növekedés. Most lehet erről negyedévente cikkezni, csak uncsi. Viszont ez az eredmény váratlan volt, mert egy negyedév alatt majdnem 5%-ot nőtt a dolog.
Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
KaszkóPalkó
junior tag
Akkor már lehetett volna számszerűsíteni a "mindent vivő" szerver részesedést is, ami 0,1%-al nőtt.
Vagy ciki? -
Busterftw
nagyúr
Pontosan, nem volt crypto és ahelyett hogy kihasználták volna a hiány elmúlását, visszamondtak egy csomó wafert.
Mégegyszer, nem kell az aktuális csúcstechnológia ahhoz, hogy piacot szerezzél.
Lásd 7800x3d, ami 5nm, de még a mostani 9800x3d sem 3nm, hanem N4P(ami szintén 5nm). -
Chiller
őstag
Oké, de 17.5mrd $ az NV-nek (is) jelenleg aprópénz, és gyakorlatilag az AI chipekkel jobban nyomtatja a pénzt, mint az apple a cuccaival. Gyakorlatilag ha ezek éves szerződések, akkor jövőre NV-nek legalább 30% közelébe kéne lennie. Úgyis mindent AI chipet elad azonnal.
-
Oliverda
félisten
Ott van az ábrán. Tavaly 17.5 milliárd dollár értékben vettek wafereket. Eközben az Nvidia alig 8 milliárdért. Sok iPhone, iPad, Mac, meg a többi apróság.
Ebből ki lehet számolni, hogy az AMD csak kb. 3.5 milliárdért vásárolt.
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Chiller
őstag
Amúgy ez tényleg érdekelne, hogy az apple vajon milyen szerződéssel tud ekkora részesedést szerezni, mikor biztos vagyok benne, hogy az NV AI chipek és az apple aktuális Mx chipe között legalább 10x-es a szorzó árban (persze az RTX3050 is ott gyártódik, de gondolom azért az elsődleges akkor is a datacenter).
Persze értem előbbi jó nagy és macerás gyártani, de ekkora (részesedés/gyártókapacitás) különbséget nem indokol. Gondolom itt a waferkapacitásról van szó, nem a tényleges működő, legyártott chip darabszámokról.
[ Szerkesztve ]
-
Oliverda
félisten
válasz Busterftw #15 üzenetére
Hol van már a crypto...
Jelenleg csak az ötödik legnagyobb megrendelő, így közel sincs akkora mozgástere, mint az előtte álló cégeknek.
Arról nem beszélve, hogy még az Nvidia sem tud elegendő kapacitást szerezni, ami kb. kétszer annyi pénzt hagy a bérgyártónál...
[ Szerkesztve ]
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
-
Busterftw
nagyúr
Nyilván.
Alogonomus
Hagyjuk már ezt. Az AMD crypto után egy csomó wafert mondott vissza, illetve a kapacitásra lehet licitálni.
Illetve pont a nagyhalak(Apple, Nvidia, Qualcomm) után lehet lecsapni még fejlett node-ra , mert ezek a cégek ugranak át a legmodernebbre.
Ennyit arról, hogy nincs több. -
Alogonomus
őstag
23H2 vs. 24H2 a lényeg pedig ez az összefoglaló grafikon. Up to 35% gyorsulás, de átlagosan is 11%.
Mondjuk a TSMC nem tud bármennyit gyártani, mert a gyártási kapacitása véges, és az Intellel ellentétben folyamatosan szinte teljes kapacitáson üzemelnek a modernebb gyártósorai. Tehát hiába rendelne az AMD több chipet a TSMC-től, akkor sem tudna többet leszállítani a TSMC.
Viszont amekkora chiptervezési technológiai előnyben van az AMD, valószínűleg bőven elég lenne például a Samsung 8 nm-t használnia az alsóbb szintű processzorok chipjeihez, és a Samsungnál bőven van szabad kapacitás.
A komolyabb teljesítményű processzorokat tekintve pedig az Intel küzdhet komoly kapacitáskorláttal, mert a TSMC 3 nm sokkal szűkebb gyártási kapacitást jelent az Intel számára, mint amit a TSMC 5/4 nm jelent az AMD számára. Az Intel 10 nm-es technológiáját használó Raptor Lake egyértelműen "túl forró talaj" az OEM-ek számára, a szinten 10 nm-es régebbi Alder Lake pedig már komoly teljesítményhátrányban van. -
JohnyX
tag
válasz Alogonomus #11 üzenetére
Erre tudsz linkelni valamilyen tesztet?
@Busterftw Nem az AMD gyártja az CPU-t/GPU-t annyit gyártanak neki amennyit megrendel :-)
[ Szerkesztve ]
-
Busterftw
nagyúr
válasz Alogonomus #11 üzenetére
Ott van leirva vilagosan, az OEM-ek miert nem vettek/veszik komolyan az AMD-t.
Mert hiaba hoztak valid opciot, csip-csup mennyiseget toltak/tolnak a piacra.Az OEM-eknek evenkenti rengeteg mennyiseg kell. Ezt az AMD nem tudta/tudja teljesiteni, mig az Intel igen. Itt volt mindig is a bottleneck.
Ezert van az, hogy a gyarto 1-1 modellbe hozta oket, mert nem volt tobb ellatni egy teljes portfoliot.
[ Szerkesztve ]
-
Alogonomus
őstag
Azért erre a piacra is igaz az a szabályszerűség, hogy az első bő 20% részesedést nehéz megszerezni, mert addig nem vesznek annyira komolyan a piaci szereplők, de amint már komolyan vesznek, akkor meglódul a "szekered".
Alighanem a 24H2 megjelenési dátumában is érdemi szerepe volt annak, hogy egyre vállalhatatlanabbá vált, hogy a Microsoft hozzáállása miatt addig az a 10-25% teljesítmény "bent ragadt" az AMD processzorokban, miközben egyéb operációs rendszereken mért adatok alapján látszott, hogy ott van. -
Krugszvele
senior tag
Kiöregedett a pc-ből az a generáció, aki még emlékszik arra, hogy a 2000-es évek elején az amd procik alá gyártott VIA, tomato meg nforce chipsetek milyen elképesztően hitványak voltak, mégha maga az amd proci nem is volt hulladék.
Ráadásul mostanában az intel iparkodott olyan processzorokat kiadni, amik félkészek, hibásak, selejtesek voltak.
Az elmúlt 5 évben is szinte csak az intel cpu-k sérülékenységéről lehetett olvasni, az amd-ről alig (nézzük meg az egyik kommentben lévő ábrán, hogy miért. Amikor 90-10 az arány, senki sem keres sebezhetőséget a 10-re)Szóval nem meglepetés, hanem egyenesen egyértelmű, hogy miért nő a ryzenek piaca.
Ráadásul a desktop pc-k stabilitása mára már nem lett téma. Ha hetente mondjuk egyszer csak úgy újraindul, az még belefér. Tíz éve egy ilyen hiba még nem volt elfogadható.
-
Busterftw
nagyúr
válasz FireKeeper #8 üzenetére
Semmi koze a "eszkozokhoz", szimplan az AMD nem rendelkezett akkora mennyiseggel, hogy az erdekelte volna a nagyobb OEM-eket.
Ez meg most is hatraltatja oket: -
FireKeeper
nagyúr
ebben azért masszívan benne van hogy mekkora szembeszélben kell az AMD-nek dolgozni, gondolom ezekben a számokban az OEM-ek eladásai is benne vannak, ott meg tiszta vagy kevésbé tiszta eszközökkel de az intelnek még mindig nagy súlya van. enthusiast szegmensben (már ha van egyáltalán ilyen kategória) sztem már a vörösöknek áll a zászló egy jó ideje.
steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 VI || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill
-
Busterftw
nagyúr
Ha a Ryzent nezzuk, +17.3% kozel 8 ev alatt es 6 generacionyi CPU, mikozben az Intel kulloi kozott bot volt, sarral dobaltak es minden evben belecsapott a villam.
Hat..
-
Oliverda
félisten
"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."
Új hozzászólás Aktív témák
- Értékelés alatt - AMD Ryzen 5 7600 (3.8-5.1 GHz, 6 mag, 12 szál, 65 W)
- KÉSZLETEN! ÚJ, 3év gar! AMD Ryzen 7 9800X3D OEM (96M, Up to 5.2 GHz) Processzor! BeszámítOK
- Intel Core i7-8700K 6-Core 3.7GHz LGA1151 (12M Cache, up to 4.70 GHz) Processzor!
- Intel Core i7-6700K 4-Core 4GHz LGA1151 (8M Cache, up to 4.20 GHz) Processzor
- Intel Core I9 14900KF - 24mag/32szál - Eladó! 150.000.-
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest