Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joghurt

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz azbest #116 üzenetére

    A hozzá nem értésből default gyári jelszóért, vagy a családnév SID-del egyező jelszóért vajon felelősségre vonható valaki? Vagy az ezt kihasználó követi el a számítógépes rendszerbe való behatolás bűncselekményét?
    És hogyan bizonyítják rá valakire, hogy szándékosan osztotta meg a wifijét jelszó nélkül, és nem csak hozzá nem értésből/figyelmetlenségből?

    Gyanítom, hogy ez is csak egy újabb betarthatatlan gumijogszabály, amit azon vernek le, akivel épp szórakozni akarnak. Mint az, hogy 9 cm-nél nagyobb pengével nem fordulhatsz elő közterületen. Na ja, de hogyan viszed haza a boltból az új konyhai felszerelést? (A jogszabály nem tesz semmilyen különbséget a macsetével randalírozó B-közép tag, és a 10 centis evőkést hazavivő nyugdíjas között.)

  • Egon

    nagyúr

    válasz azbest #111 üzenetére

    Hogy mit kell nyilvántartani, az benne van az elektronikus hírközlésról szólló 2003. évi C. törvényben, egészen pontosan a 159/A §-ban (Bűnüldözési, nemzetbiztonsági és honvédelmi célú adatmegőrzési kötelezettség):

    159/A. § (1) Az elektronikus hírközlő hálózat üzemeltetője, illetve az elektronikus hírközlési szolgáltatás szolgáltatója - az adatkérésre külön törvény szerint jogosult nyomozó hatóság, ügyészség, bíróság, valamint nemzetbiztonsági szolgálat törvényben meghatározott feladatai ellátásának biztosítása céljából, a kérelmükre történő adatszolgáltatás érdekében - megőrzi az elektronikus hírközlési szolgáltatás előfizető, illetve felhasználó általi igénybevételével kapcsolatos, az érintett elektronikus hírközlési szolgáltatás nyújtásával összefüggésben a szolgáltató által előállított vagy kezelt alábbi adatokat:

    a)536 helyhez kötött telefon- vagy mobil rádiótelefon szolgáltatás, internet hozzáférési szolgáltatás, internetes telefon-, internetes levelezési szolgáltatás, illetve ezek kombinációja esetén a 129. § (5) bekezdés a) pontjában foglalt adatok;

    b) helyhez kötött telefon- vagy mobil rádiótelefon szolgáltatás, internet hozzáférési szolgáltatás, internetes telefon-, internetes levelezési szolgáltatás, illetve ezek kombinációja esetén az előfizetői, felhasználói végberendezés vagy előfizetői hozzáférési pont hívószáma vagy egyéb, az előfizető, felhasználó egyedi azonosításához szükséges - az előfizetői szerződésben rögzített, vagy az elektronikus hírközlési szolgáltató által egyéb módon az előfizetőhöz, felhasználóhoz rendelt - állandó műszaki-technikai azonosítók;

    c) helyhez kötött telefonszolgáltatás, helyhez kötött internet hozzáférési szolgáltatás, illetve ezek kombinációja esetén az előfizetői, felhasználói végberendezés vagy előfizetői hozzáférési pont létesítési címe és típusa;

    d) helyhez kötött telefon- vagy mobil rádiótelefon szolgáltatás, internet hozzáférési szolgáltatás, internetes telefon-, internetes levelezési szolgáltatás, illetve ezek kombinációja esetén a kommunikációban részt vevő előfizetők, felhasználók hívószámai, egyedi műszaki-technikai azonosítói, felhasználói azonosítói, az igénybe vett elektronikus hírközlési szolgáltatás típusa, a kommunikáció dátuma, kezdő és záró időpontja;

    e) helyhez kötött telefon- vagy mobil rádiótelefon szolgáltatás, illetve ezek kombinációja igénybevételénél alkalmazott hívásátirányítás és hívástovábbítás esetén a hívásfelépítésben részt vevő köztes előfizetői vagy felhasználói hívószámok;

    f) mobil rádiótelefon szolgáltatás esetén a szolgáltatás igénybevételekor használt, a kommunikációban részt vevő felek készülékazonosítója (IMEI), valamint mobil-előfizetői azonosítója (IMSI);

    g) mobil rádiótelefon szolgáltatás esetén a szolgáltatást nyújtó hálózat- és cellaazonosítója a közlés megkezdésekor, valamint az adott szolgáltatás nyújtásának időpontjában az adott cellaazonosítóhoz tartozó cella tényleges földrajzi helyének meghatározását lehetővé tevő adatok;

    h) internetes elektronikus levelezési, internetes telefonszolgáltatás, illetve ezek kombinációja esetén a szándékolt címzett irányában megkezdett kommunikációra vonatkozóan a d) pont szerinti adatok;

    i) internet hozzáférési, internetes elektronikus levelezési, internetes telefonszolgáltatás, illetve ezek kombinációja esetén az elektronikus hírközlési szolgáltatás típusa és a szolgáltatás előfizető vagy felhasználó általi igénybevételének dátuma, kezdő és záró időpontja, az igénybevételnél használt IP cím, felhasználói azonosító, hívószám;

    j) internet hozzáférési, internetes elektronikus levelezési, internetes telefonszolgáltatás, illetve ezek kombinációja során az előfizetők, felhasználók egyedi műszaki-technikai azonosítóinak az elektronikus hírközlési szolgáltató általi bármely átalakításának követéséhez szükséges adatok (IP cím, portszám);

    k) előre fizetett anonim hívókártyás mobil rádiótelefon szolgáltatás esetében a szolgáltatás első igénybevételének dátuma és időpontja, valamint a cellaazonosító, amelyről az aktiválás megtörtént.

    (2) Az (1) bekezdésben előírt adatmegőrzési és adatszolgáltatási kötelezettség a sikertelen hívások során előállított vagy kezelt (1) bekezdés szerinti adatokra is kiterjed.

    (3) Az elektronikus hírközlési szolgáltató az (1) bekezdésben foglalt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében az (1) bekezdés a)-c) pontja szerinti adatokat az előfizetői szerződés megszűnését követő, a d)-k) pontjaiban meghatározott adatokat azok keletkezését követő egy évig, a (2) bekezdés szerinti adatokat azok keletkezését követő fél évig köteles megőrizni.

    (4) Az (1) bekezdésben foglalt adatszolgáltatások teljesítésekor az adatkérés jogszerűségéért az ügyben eljáró, adatkérésre felhatalmazott szerv a felelős. Az elektronikus hírközlési szolgáltató az (1) bekezdés szerint tárolt adatok, továbbá az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatás teljeskörűségéért, minőségéért és időszerűségéért felelős.

    (5)537 Az (1) bekezdés alapján adatmegőrzésre kötelezett elektronikus hírközlési szolgáltató az adatmegőrzés feladatával kizárólag abban az esetben bízhat meg adatfeldolgozóként más vállalkozást, illetve a megőrzött adatokat kizárólag abban az esetben tárolhatja az Európai Gazdasági Térség más tagállamában, ha a megőrzött adatokhoz való hozzáférés tekintetében az adatfeldolgozóval kötött adatmegőrzési szerződés tartalmazza az (1)-(2) bekezdés szerinti adatkérésekre vonatkozó hazai titokvédelmi, minősítettadat-védelmi szabályoknak megfelelő biztonsági és hozzáférési követelményeket. Az elektronikus hírközlési szolgáltató a megőrzött adatokat nem tárolhatja olyan ország területén, illetve az adatmegőrzés feladatával nem bízhat meg olyan országbeli adatfeldolgozót, amely ország az Európai Gazdasági Térségnek nem tagállama.

    (6) E § alkalmazásában kommunikáció valamely elektronikus hírközlési szolgáltatás révén megvalósított információcsere vagy információtovábbítás véges számú felek között, amely magában foglalja a sikertelen hívásokat. E § alkalmazásában a kommunikáció nem foglalja magában az elektronikus hírközlő hálózaton keresztül műsorterjesztési szolgáltatás részeként a nyilvánosságnak továbbított információt, kivéve, ha az információ az azt átvevő, azonosítható előfizetőhöz vagy felhasználóhoz kapcsolható.

    (7)538 Az adatkérésre külön törvény szerint jogosult szervezetek évente statisztikát kötelesek készíteni és az Európai Bizottság részére eljuttatni. A statisztikának a következőket kell tartalmaznia:

    a) azokat az eseteket, amelyekben a szolgáltató e § alapján az illetékes hatóságok számára adatot szolgáltatott,

    b) e § szerinti adatok megőrzése időpontját és azon időpont között eltelt időt, amikor az illetékes hatóság az adatok továbbítását kérte,

    c) azokat az esetek, amelyekben a szolgáltató az adatok iránti kérelmeket nem tudta teljesíteni.

  • #56573440

    törölt tag

    válasz azbest #111 üzenetére

    Csodáltam volna ha tud olyan linket adni ami törvényileg kötelez engem hogy a wifimet zárjam.... Jelenleg itthon egyszerűen nem kaszálhat el senki azért mert valaki a netemmel akármit néz.. Neki bízhatnak mindenemet hogy át nézzek az ok.. De ha semmit nem találnak,, akkor nincs az a bíróság ami elítél.

  • bambano

    titán

    válasz azbest #107 üzenetére

    ha azt mondja a jogszabály, hogy köteles vagy bizonyos adatokat megadni, és a te megoldásod erre nem alkalmas, akkor az tiltott vagy nem tiltott???

    "De ez sem azt jelenti, hogy automatikusan megbüntetnék.": attól függ, mit követtek el. ha például csalást, akkor rádhúzzák a vizes lepedőt, csak győzzél kapálózni, hogy lekerüljön rólad.

    "Ahogy a szolgáltatót sem büntetik elvileg azért mert rajtuk keresztül követtek el valamit.": gondolom komoly szolgáltatói tapasztalatod van, azért magyarázol ilyeneket... egybéként pedig a szolgáltatóknál ezért van vasszigor a hálózati eszközökkel kapcsolatban.

    "Jó lenne nem terjeszteni téves dolgokat, főleg mivel te szolgáltatónál dolgozol / szolgáltató vagy.". idézet tőled: [link] "De nem volt türelmem végigolvasni a linkelt hivatalos határozatot, szóval nem biztos, hogy jól gondolom" ennyit bírtál kinyögni, miután többször olyan megalapozott hsz-t írtál, amit a határozat cáfol.

  • bambano

    titán

    válasz azbest #105 üzenetére

    én nem ismerem a külföldi szabályok zömét. ezért csak példálózni tudok azzal, hogy mi lehet kint.
    ezzel szemben ismerem nemcsak a magyar szabályokat, hanem a magyar eljárásrendet és szokásokat is, mivel ezeket napi szinten átélem.
    tehát ha nagyon szó szerint nézed a jogszabályt, tényleg nincs olyan, ami tiltja a nyílt wifit. a jogszabály azt várja el, hogyha a hatóság megkeres, hogy mondd meg, ki forgalmazott a hálózati végpontodról, akkor vagy tudd, hogy senki idegen, mert zárt a hálózatod, vagy meg tudd mondani, hogy ki. ahhoz, hogy meg tudd mondani, hogy ki volt az, vagy komolyan menedzselned kell a wifidet, vagy le kell tiltani róla mindenkit.

    ha ezt mind összeszummázod, akkor a vége mégiscsak az, hogy a nyílt wifi jogszabályellenes. persze felvállalhatod mások disznóságait, ez a te választási lehetőséged.

  • MageRG

    addikt

    válasz azbest #75 üzenetére

    "Sajnos a szólásszabadsággal nem csak élni, hanem visszaélni is lehet."
    Ahogy a hatalommal, vagy szimplán egy doboz gyufával is.
    De egyelőre úgy tűnik szólásszabadság a legjobb módszer arra hogy olyan "nüaszok" mint a Holodomor vagy a kínai "Nagy ugrás" ne történjenek meg.
    A szólásszabadsághoz hozzátartozik hogy elmondhasd a véleményed anélkül hogy félned kellene. Ezzel meg az azonosítás nem fér össze (szvsz).

  • bambano

    titán

    válasz azbest #75 üzenetére

    általános internetes azonosítás??? hol? azon a portálon beszélünk általános internetes azonosításról, ahol a párhuzamos topicban a lopott azonosítóval terjedő dukuról van szó???

  • azbest

    félisten

    válasz azbest #74 üzenetére

    Ja és egyébként úgy tapasztalom, hogy amint valaki jobb életszínvonalra jut, akkor teljesen megváltozik az értékrendje. Akkor már nevetségesek és butaságok a hétköznapi csóró ember problémái. Ez részben arrogancia is lehet, részben talán attól tartanak, hogy változás esetén rosszul járnak.

    Gyanítom a szólásszabadsághoz is addig ragaszkodnak az emberek, amíg nincs sok vesztenivalójuk. Csak sajnos pont ezek az emberek súlytalanok összefogás nélkül. Ha valami jobb módú emberről van szó, akkor ők már kevésbé örülnek a szólásszabadságnak. A piszkosabb fajta érthető okokból félti a mocskos titkait, hogy kitudódnak. A becsületesebb fajta meg esetleg a lejárató hadjárattól fél. Sajnos a szólásszabadsággal nem csak élni, hanem visszaélni is lehet. Ez lehet a mocskosabb fajta jómódú, aki keresztbe akar tenni másnak, de lehet szimplán egy pár entitás az internet legaljából. Nem tudom hogyan lehetne úgy leszerelni a dögkeselyű fajta trollokat, akik azon élvezkednek, hogy állatként viselkednek online.

    Az általános internetes azonosítás önmagában nem lenne rossz, ha lenne erős állampolgári érdekképviselet. De ehhez összefogás és a korrupció jelentős felszámolása lenne szükséges. Jelenleg, ha könnyen azonosítható lenne az értelmes, de kritikus vélemény, akkor azzal könnyen visszaélhetnének azok, akik rosszban sántikálnak.

  • bambano

    titán

    válasz azbest #23 üzenetére

    "a hírbeli portál másfél hónapig nem moderálta a durva kommenteket.": helyesen: "A Delfi kommentrendszerében egyetlen gomb megnyomásával lehetett jelezni a sértő bejegyzéseket, Leedo mégsem ezt az utat választotta, hanem postán küldte el panaszait a szerkesztőségnek, ahol azonnal törölték a kifogásolt bejegyzéseket. " [link]

    tehát nem igaz, hogy ok nélkül nem moderáltak. ha elolvasod a bírósági ítéletben a tényállást, kiderül, hogy azonnal moderáltak (15. pont).

    "Egyébként nem értem, miért kerül említésre precedensjog, amikor nem angolszász jogrendszerről van szó.": ezt mondjuk én sem értem, de ha megnézed az eredeti ítéletet, ott korábbi esetekre hivatkoznak, lásd az ítélet 75. pontja.

  • #79335424

    törölt tag

    válasz azbest #23 üzenetére

    Tudom. Anno olvastam a hazai esetről szóló cikket. Ott is alkotmánybíróságig ment az ügy (vagy, tán még tovább is?).

Új hozzászólás Aktív témák