Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vasti74

    aktív tag

    válasz Dzsekó #59720 üzenetére

    A wifi-s routereket úgy képzeld el, hogy egy dobozban van egy router, egy AP, és egy általában 4 portos switch. A router LAN oldalán van a switch és az AP, a másik oldala meg a WAN.

    Ha van két wifi-s routeret (átlagos, nem valami szuper extra mindet tudó csoda ;-) , és összekötöd egy kábellel egy-egy LAN portjukat, akkor lesz egy olyan fizikai hálózatod, ami áll két 4 portos switch-ből, és két AP-ből: gyakorlatilag mintha fizikailag egy kábelen lógna minden, ami kábellel a szabad LAN portokra van dugva (...és az azokra kötött további switch-ekre) , vagy ami a két wifi hálózat közül valamelyikre felcsatlakozik. Ezek között az eszközök között (még egyszer, olcsó otthoni cuccokkal) semmiféle szűrést, korlátozást stb. sem tudsz már csinálni, mert olyan magas rétegén a hálózati kommunikációnak nem dolgoznak ezek az eszközök.

    Ezért kell pl., hogy csak egy dhcp szervered legyen, mert ha kettő van, akkor a véletlenen múlik, hogy melyik fog válaszolni egy kliens kérésére.
    És mivel fizikailag egy hálózatod van, optimális esetben ugye egy dhcp szerverrel, ezért mindegy, hogy melyik wifi hálózatra csatlakozol, mert a hálózatban mindne dhcp kérésre az az egy szem szerver fog válaszolni attól függetlenül, hogy melyik LAN portra, vagy melyik wifi hálózatra csatlakoztál.
    Az az egy dhcp szerver viszont tudhatna pl. a kliens mac címe alapján eltérő beállításokat osztogatni, de sajnos a legtöbb otthoni cucc dhcp szervere nem fog ilyet tudni: van, amelyiken csak a tartományt lehet átállítani, van, amelyiknél azért pl. a dns szervert meg lehet adni, és nem csak azt akarja továbbosztani, amit a WAN porton megkapott, vagy saját magát, ha fut a routeren dns proxy.
    Úgyhogy nézd meg, melyik router dhcp szervere mennyire jól konfigurálható, a bénábbat tiltsd le, az okosabbat meg konfigurált ;-)

    Ha a kábeles netet használják a kliensek elsősorban, akkor annak a router-nek az IP címét ossza a dhcp, vagy konfiguráld be fixen: aztán ha mégis mobilnet kell, akkor átállítod a dhcp szervert, és újraindítod a klienseket (vagy újrakéreted velük a beállításokat, ipconfig /release és /renew, ha Windows) , vagy átírod, ha nem automatikus az IP beállítás.

    Esetleg elgondolkodsz egy olyan router vásárlásán, ami tud backup kapcsolatként mobil netet használni: ilyen sok van, és akkor egy dobozod lesz csak, az átállás a kábeles internet kiesésekor meg automatikus, kész főnyeremény :-)

    [ Szerkesztve ]

  • MasterMark

    titán

    válasz Dzsekó #59720 üzenetére

    Wifin is ugyanúgy kaphat a másik rotuer DHCP-jétől címet, mint mondtam ez nem oldja meg. Kábelen se tudod ezt megoldani.

    Reggie0 már leírta, hogy hogy lehet megoldani, de ilyeneket nem fog tudni két mezei otthoni router.

    Reggie0: Jó tudod mire gondoltam. :D A mikrotik nagyon másik oldalról jön a sohoba mint amiről beszélünk.

    Switch Tax

Új hozzászólás Aktív témák