Hirdetés
- Felháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
-
IT café
Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. november
Új hozzászólás Aktív témák
-
zolka95
őstag
válasz zolka95 #98476 üzenetére
Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szintek, szomszédok) lenne használva?
Eddig két 1043ND router wifije volt bridge módban, ami az egész házat lefedte.
5GHz mellett valószínűleg méginkább kelleni fog két router, vagy mesh rendszer, de abból elég lenne 1, de csak akkor ha használható openwrt-vel.
■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná? Ezek közül mennyi az AX (WiFi 6) szabványt ismerő telefon, tablet vagy laptop?
2 pc, ebből az egyik 0-24-es seed szerver, 1 AX-es telefon.
■ Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz?
1000/1000Mbit/s
■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj!
20.000 - 25.000Ft elsősorban használtat keresnék
■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben?
Openwrt kompatibilis AX routert keresek, hardveres nat támogatással, mert egy telekomos Sagemcom router mögé lenne kötve, amivel most (1043ndv4 ) nincs meg a gigabites sebesség. Ugyanis az openwrt nem támogatja a hardveres nat-ot mediatek vagy ramips/mt7621 socket-tel csak. Gyári firmware-rel igen, bár elég ingadozó eredményekkel.Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?
-
woodworm
veterán
válasz zolka95 #75577 üzenetére
"Például az egyik 800Mbps nethez, de közben 1 gigabites portja van."
Szófordulat.
Ha nem vagy extrém felhasználó, akkor az ilyen jelzésű routerek tudni fogják a gigabitet. Egyes routerekben nem teljes körű a hardveres támogatás és szoftveres megoldásokat használnak. A 800Mbit és a gyakorlatilag elérhető 940 Mbit maximum közötti különbség kihasználhatósága a router egyéb terheltségétől függ, port forward, tűzfalszabályok, qos. Ilyenkor a plusz teher a soc-re hárul, ha mellette a feltöltés is ilyen nagyságrendű és mindezt rengeteg szálon (torrent), akkor jelentkezni fognak a router korlátai.[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
válasz zolka95 #75577 üzenetére
A RAM-tól kevésbé, vagy egyáltalán nem, ellenben kellően erős SoC, és / vagy hardveres NAT támogatás kell. Lásd az első Gbit portos routerekben ezek nem voltak meg, mint az ASUS RT-N16, és a TP-LINK WR1043ND v1, hogy csak a két mostanában is ajánlott márkát említsem, ennek megfelelően mindkét említett modell 80-130Mbps sebességre volt képes WAN<->LAN irányban, függően a netkapcsolat típusától.
[ Szerkesztve ]
-
félisten
válasz zolka95 #75577 üzenetére
A gigabites portok közönségesek, alattuk a 100 megabitesek vannak -- köztes megoldásról én legalábbis nem tudok. (Feljebb egy kicsit összetettebb a kép...)
A gyártók tehát értelemszerűen az 1 Gbps-os portokat (tehát switchet) teszik a nem egészen fapados routereikbe. Ez LAN-oldalon nagyjából ki is használható, mert alapesetben nem igazán vannak számításigényes feladatok.
A WAN-oldal viszont egészen más, gyakorlatilag az maga a router. (Pontosabban a WAN-LAN-kapcsolat, tehát az intenet összekötése a LAN-portokat tartalmazó, fent említett switchcsel.) Ott bizony már van tennivaló, és nem annyira triviális, hogy azt egy alaphardver bírja is szusszal. Elég általános pl. a 900-950 Mbps WAN-sebesség, de ha az ember migizzasztja a rendszert, ez akár csökkenhet is. (Különösen megterhelő pl. a router által kezelt torrentezés.)
MaCS
[ Szerkesztve ]
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
félisten
válasz zolka95 #75574 üzenetére
Ponstosan! A LAN-sebesség elég gyakran fontos, sokszor fontosabb, mint a WAN-sebesség. Én pl. elég sokat másolgatom a virtuális gépeimet és virtuális meghajtóimat, és nem mindegy, hogy negyed óra vagy két és fél óra-e egy művelet.
MaCS
[ Szerkesztve ]
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
TeeJay
félisten
válasz zolka95 #75574 üzenetére
Gigabit portos routert ki is lehet használni kábelen... Gigás net szerinted mire van?
Wifin meg telefont kell használni és AC wifivel jó esetben átmegy 200-400 megabit isTorrent akár a 10gigabitet is ki tudja tekerni
[ Szerkesztve ]
Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/
-
Topikgazda
válasz zolka95 #32964 üzenetére
Ehhez a nethez bőven jó lesz, 100+ netet is kezel majd ez a router.
Nem kell a MAC szűrés, nyugodtan kikapcsolhatod.
Általánosságban nincsen baj a TP-Link eszközökkel, ajánlottak között elég sok van belőle.
Nem gond a rejtett SSID, végig lehetne nézni 1-2 lehetőséget a jelenlegi eszközzel is de az már nem ide tartozik.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
válasz zolka95 #32959 üzenetére
Ajánlott kategóriás eszköz így jó lesz.
Milyen net alá és milyen környezetbe kellene az új eszköz?
Mi a jelenlegi eszköz?
Miért használsz MAC szűrést? Elég könnyű kijátszani és sokaknak baja is van vele.
A repeater és WDS nem azonos, a repeater egy szabványos üzemmód, a WDS pedig gyártói/firmware értelmezésű. WDS-sel elég sok baj van, van amikor működik és van amikor nem.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
őstag
válasz zolka95 #32582 üzenetére
Szia!
A számodra ajánlott típusok:
Asus RT-N12 D1
TP-Link TL-WR841NNeked is halkan megemlíteném, hogy ha van az androidos telefonok között Sony modell, akkor mindenképp az Asus modell ajánlott, mert bizonyos Sony modellek megbolondítják a TP-Link-ek WiFi-jét.
Továbbá ha a két említett modell közül kiválasztott router nem tudja lefedni teljesen a lefedendő területet, akkor nagy eséllyel egy sok tízezres router sem lenne képes rá. (Elég erős WiFi-je van mindkettőnek.)
[ Szerkesztve ]
Ami működik, ahhoz nem nyúlunk.
-
Topikgazda
-
őstag
válasz zolka95 #31667 üzenetére
A 2 vagy 3 antenna csak a 2x2 ill. a 3x3 MIMO (multiple in, multiple out) miatt van alkalmazva, ami csak sávszélességbeli növekedést jelent szintén MIMO képes kliens csatlakozása esetén. A hatótávon nem változtat. (Sávszélességbeli növekedést pedig azért jelent a MIMO, mert a MIMO képes kliens és a MIMO képes router (AP) között nem 1, hanem 2 vagy 3 darab antennán keresztül folyik a kommunikáció.)
Ami működik, ahhoz nem nyúlunk.
-
őstag
válasz zolka95 #31665 üzenetére
Szia!
A két antenna nem jelent nagyobb hatótávolságot, így valószínűleg az új router-rel sem lenne jobb a jel az említett helységekben. És nincs értelme cserélni az 5 dBi antennákat, mert prohardver fórumozók tapasztalatai alapján ~semmivel nem jobb a jel a 8 dBi-s antennákkal, mint az 5 dBi-s antennákkal. 8 dBi felett pedig egyenesen parasztvakítás a botantenna. (pl.: a 16 dBi-s eBay-es antennákkal abszolút nem érdemes foglalkozni. Kamu, úgy ahogy van.)
Megjegyezném, hogy ha a TP-Link TL-WR841ND nem viszi át a falakat, akkor nagy valószínűséggel más, sok tízezres router se vinné át, így nem érdemes azokra kidobni a pénzt. Inkább ha lehetséges, próbáld minél optimálisabb helyen elhelyezni a router-t (pl.: ház közepén)
Ami működik, ahhoz nem nyúlunk.
Új hozzászólás Aktív témák
● Olvasd el az összefoglalót!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest