-
IT café
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Hello,
Egy scriptben (na jó, még csak egysoros parancssoros izé) szeretnék EOF-t küldeni, de sehogy nem akar menni...
Annyi kéne, hogy kiírok egy adatot a soros portra, majd vissza is olvasom (rx-tx összekötve, loopback eszköz). (Lesz értelme, azt akarom megfigyelni, mikor szakad meg.)
Ehhez :printf "izé" > /dev/ttyUSB0
(echoval is b. ennyi)
éscat /dev/ttyUSB0
tök megfelelne, mondjuk betéve egy ciklusba, csak acat
nem akar véget érni (a kiküldött cucc visszajön), és nem tudok rájönni, mit csinálok rosszul :S Gondolom a küldött stringbe lehetne EOF-t tenni, de azt hogyan...Köszi minden ötletet
[ Szerkesztve ]
-
egerj
tag
Help !
Oprendszer: Linux Mint
Meghajtó : külső EXT4 fájlrendszer - SAMBA elérés
Nem tudom törtölni a döglött szimbolikus linkeket..
Jelenség: a neten talált megoldások egyike sem működik
például: find -L -type l parancs megjeleníti a linkeket, de a find -L -type l -delete már nem jeleníti meg nem is törli , és ráadásul meg sem jeleníti ...
nyilván rm sem működik..MC vel sem lehet törölni - hibaüzenet sincs
Mit lehet tenni ?
-
válasz
spammer #51296 üzenetére
Ez nagyon jó!
Ennek ellenére még elég életszerű is! Elég sok analóg eset van, szerencsére egyik se jut eszembe pontosan....
(#51297) csixy
Vágódeszkaszerű!
Akkor az biztosan nem Fedora volt, az ha teheti kéknek álcázza magát. Elég érdekes amúgy, hogy az alapkinézetből indulunk ki esetenként, mert hát lássuk be, a wintől eltérően itt azért igencsak át lehet könnyedén szabni a kinézetet!
Ezt például eddig hajóhorgonynak néztem, most látom, hogy inkább ritkásabb cannabisra hasonlít a logó!
Az oldalon szerintem nyomogasd a random disztró gombot, hátha előugrik a vágódeszkád!
[ Szerkesztve ]
-
-
spammer
veterán
válasz
ubyegon2 #51295 üzenetére
"mindig kiír néhány hibaüzenetet"
"Az autószerelőt se érdemes azzal felhívni, hogy mintha valahogy szokatlanul viselkedik az autó, mi lehet a baja?"Erről ez jutott eszembe: bash:HU#2765
[ Szerkesztve ]
-
válasz
DrojDtroll #51292 üzenetére
mindig kiír néhány hibaüzenetet
Ezt ne csináljátok már legyetek kedvesek!
Hogy a fenébe lehet ilyen kérdésre válaszolni? Attól függene a válasz, hogy milyen hibaüzenet jelenik meg !!!!
Az autószerelőt se érdemes azzal felhívni, hogy mintha valahogy szokatlanul viselkedik az autó, mi lehet a baja?
Sok esetben az amit hibaüzenetnek hisztek, nem is hiba, csak figyelmeztet valamire, mint a Gtk-WARNING tip figyelmeztetések!
A lot of `gtk-warnings` in terminal. Is this serious?
(#51294) csixy
Egyszer már volt Fedorám , tetszett a nem hivalkodó egyszerűsége és a precizitása.
Ez lehet csak a különleges disztró!
A többi se nagyon hivalkodó, ha nagyon úgy nézzük, hanem a DE, ami rajta van, az hivalkodó. Milyen DE-vel teszed fel a Fedorát? Vagy WM-mel lesz nem hivalkodó?
[ Szerkesztve ]
-
válasz
Frawly #51291 üzenetére
Hát most épp van egy SSD-n egy Manjaro Kde, egy Mint Cinnamon, egy Ubi Mate 16.04.2 és a bP OS a Win10 mellett nekem.
Most jött el az idő, hogy az Ubit Fedorára cseréljem. Egyszer már volt Fedorám , tetszett a nem hivalkodó egyszerűsége és a precizitása. Kicsit logiznom kellett a felrakásnál, de megfejtettem. -
Rimuru
veterán
válasz
DrojDtroll #51292 üzenetére
Attol fugg mi baja, ha csak pl arrol szol hogy van fent felesleges csomag fent akkor mindegy amig teged nem zavar.
Sonja: Miert nem jo az amit a Canonical szallit?
-
Frawly
veterán
Szerintem egy Ubuntuval vagy Minttel bármikor jobban járnál, mint a BlackPantherrel. Ráadásul ha a BlackPantherben megtetszett a KDE-felület, akkor rámehetsz mindjárt a Kubuntura vagy a Mint KDE kiadásra, esetleg ha belejösz, akkor tudom ajánlani a Fedorát (nagyon friss csomagok vannak hozzá) vagy a Manjarót (ha az Arch-vonalat is kipróbálnád). Hidd el, a BlackPantherben semmi használható extra nincs (a magyar utasítások a terminálban és a magyar Facebook-csoport szerintem nem nyom sokat a latba). Magyar nyelvi támogatás (felületnyelv, súgók nyelve, billentyűzetkiosztások, Latin1-2-től kezdve az UTF-8-as kódoláson át mindenféle karakterkódolás), saját tárolók (Flashplayerrel), KDE-felület vagy KDE-kiadás minden disztróban van. Alapvetően ma már az összes nagyobb distro felhasználóbarát, elkezdve a grafikus telepítővel és a grafikus csomagkezelővel.
-
válasz
ubyegon2 #51285 üzenetére
Már kaptam pár instrukciót a facebookos csoportban. Kezd alakulni.Tényleg úgy néz ki , hogy a gyakorlatlan felhasználóknak van kitalálva. Mindent szabad, amit lehet, az viszont készre befőzött csomagokban ott van előre befőzve. Nem tudom, hogy ebből a megkötöttségből ki lehet-e nyúlni. Nem találtam még meg a flashplayert a facebookos játékokhoz. Küzdök a láthatatlan karakterekkel itt is amikor pl a prohardverre hozzászólást írnék. Érdekes filozófia , még ízlelgetem , próbálgatom, vissza vissza térek hozzá.
De egyenlőre zöldfülűként bekötött szemmel elbotorkálva egy ubuntuban sokkal komfortosabban és szabadabbnak érzem magam.
-
Sonja
nagyúr
Egy
sudo apt-get update
parancs után a csomaglisták olvasása után vagy 40 sornyiW: Ignoring Provides line with DepCompareOp for package libreoffice-l10n
figyelmeztetést dob, a végén pedig egy
W: Próbálja futtatni az „apt-get update” parancsot ezen hibák javításához
üzenetet.
Mit lehetne kezdeni ezzel a problémával?
Szerk.: Közben ezt találtam. Az első hozzászólás felsorolásából akkor az elsőt választom.
[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz
DrojDtroll #51281 üzenetére
Esetleg a frissebb verzió, ppa-ból?
-
válasz
Flowtation #51284 üzenetére
Bocsánat, mikor írtam még nem jelezted.
Tudom, ilyen becsúszik még, de azért írtam inkább, hogy kerüljön át, mert kezd kibontakozni és amott tényleg jól ki lehet ezt beszélni, mert van benne/mögötte elég sok érdekesség. Itt viszont elég zavaró lesz, ha beindul!
(#51282) csixy
Milyen alkalmazást kerestél amúgy? Még nincs kinevezve Magyar Nemzeti Oprendszerügyi Kormánybiztos és a Felcsúti Nemzeti Oprendszer Akadémia sem épült fel.
Na, ilyen az igazi off!
(tényleg elhúzok én is ezzel amoda)
[ Szerkesztve ]
-
Flowtation
őstag
Kicsit lemaradtam. Nem azt irta valaki itt pár napja, egy hete, hogy Bp-t már régen nem fejlesztik? Egyébként az oktatásban van linux támogatottság. Kérdés, hogy mennyire jó. A sulix szerver és kliens oprendszert is kínál. Én nem ismerem nagyon, csak anno nyáron próbálgattam a suliban, redhat alapú, nem volt rossz, de azért nagyon faragott volt. Win kliensekkel összehúzni melós, nekem kezdő linuxosnak.
Viszont nem is abban látom a problémát, hogy a gyerekek hogyan vennék. Szerintem nagyobb gond lenne a tanárokkal. Ők az igazi berögzött tudásúak.(#51283) ubyegon2:
Bocsánat, mikor írtam még nem jelezted.
[ Szerkesztve ]
-
-
DrojDtroll
veterán
válasz
DrojDtroll #51253 üzenetére
mégsem működik
az ő betűk helyére fi-t ír.
-
-
Próbából feltolnék egy black panthert, de félek, hogy a Manjaro linuxom bootolását ez is el fogja rontani , mint ahogy legutóbb az Ubi Mate 16.04.2 tette. Az jó megoldás lehet hogy megmutatok neki egy sdb-t, hogy oda tegye a boot menedzserét és utólag belépek a manjaróba és ott adom ki az update-grub parancsot? Most is a manjaro grubja dolgozik az /dev/sda-ról. Vagy lefuthat egy telepítés úgy is, hogy nem telepítek boot menedzsert sehova?
#51277) Vladi
Jó az aláíró szöveged!
Nincs is jobb halászcsárda a T.csegeinél! Csak a fürdőben mindig begörcsöl a lábam! Azért legközelebb megint megyek![ Szerkesztve ]
-
Vladi
nagyúr
Najó ezt azért még nem tudjuk.
Én inkább az illető sikerének drukkolok, én örülnék ha legalább egy kis fejlesztő csapata lenne és összehoznának némi felhasznlóbázist. Mert alapvetően van fantázia a bP-ben.Egyébként anno az uhu is azért száguldott. Nézd meg a működésének és virágzásának dátumait.
(#51275) csixy:
A nerd telán még jobb volt, mint az 1.x. annak anno volt ilyen függőség csomagja, hogy gnome-menu-killer.
Ba+ feltetted a kde-t és összezúzta a gnome menüjét. Ez már 2001-ben is cink volt. -
-
Vladi
nagyúr
válasz
Damateo #51265 üzenetére
wow! kareszt megtolja a kormány lóvéval?
tudjátok mit? Hajrá nekik.(#51268) berus.berus:
Őőőőőő... azért ennyire még az idő sem szépíti meg.
szép volt, jó volt, extrém baromságokkal volt tele. Kiss elhalt, fődetrá .Egyébként meg bsszátok mg. Jön egy kis lóvé a linxba, meg magyar linuxba, oszt nekiláttok sírni.
mer legyen még egy stadion, vagy legyen egy épkézláb fejlesztő gárda, aki csinál egy normális disztrót? -
lev258
veterán
Azért ne legyünk túl optimisták. Amikor ezt beharangozták, akkor se nagyon tudták, mire is akarják használni, valóban komoly lesz-e. Azóta sem változott a helyzet. Münchenben azért működött, mert valódi támogatás és cél volt mögötte, egészen a közelmúltig. A többit meg már tudjátok.
[ Szerkesztve ]
-
Ez azért érdekes mert a kerék újrafeltalálása. Már most is bárki, bármikor összeállíthat magának egy ilyen rendszert. Mondjuk ha erre szoktatnák a fiatalokat (iskolákban nyomatnák, kapna minden diák egy csomagot pl.) akkor azért nem lenne rossz. Sokan már túl függők mire egyáltalán megtudják, hogy nem csak windows van. A fejlesztőknek meg amúgy is minden tiszteletem, ha nekik segítenének az nagy lökés lenne.
Mondjuk ha egy a kor követelményeinek megfelelő rendszert akarnak akkor azonnal fel kell turbózni 64 bitesre mert anélkül egyszerűen elavult.....[ Szerkesztve ]
-
spammer
veterán
válasz
Damateo #51265 üzenetére
Mi az a "lakossági alap szoftvercsomag" ?
Miért kellene a lakosságnak bármit is összeállítani?
"Persze az sem kizárt, hogy végül több opció közül választhatnak a felhasználók."
LOL, mert most nem választhatnak ezer opció közül.
Mivel a kormányról van szó, bűzlik az egész. Jó lenne, ha előbb a közszférát és az oktatást raknák rendbe "linux-ügyileg", aztán ha annyira a szívükön viselik a FLOSS-t, akkor a megfelelő médiumokat/közösséget lehet segíteni a népszerűsítésben. Megvannak erre a megfelelő csatornák.
BTW, az ilyen témákra ott a linuxos OFF topik, érdemesebb oda bedobni az ilyesmit máskor.
-
Damateo
aktív tag
Üdv.
[link]
Csak érdekesség képen.
Emlékszem hogy volt róla szó a napokban.[ Szerkesztve ]
-
stigma
addikt
Sziasztok!
Adott egy Ubuntu server 16.10, melyet k 1-2 hónapja használok ,,játszadozásra". Ide számos package-t telepítettem, pl.: mysql (maridab), php, Nextcloud, owncloud, kodi... és még számos, viszont most már egyre többször akadnak össze a telepítések.
Kérdés: Lehet minden feltett package-t töltöni vagy visszállítani alapállapotra?
Ubuntu server 16.10 van + desktop gui-t tettem fel, mert nem vagyok profi sajnos.
Váalszokat előre is köszönöm.
-
válasz
spammer #51261 üzenetére
Az xHCI csak SATA vezérlő üzemmódját szabályozza hogy rendes sata,ide módú sata, csak csak ide módban működjön. Ez,mint a bios is írja winxp-nél volt jelentőssége, vistától újabb rendszerek már alapszinten támogatják a sata vezérlőket...gyakorlatilag ez csak akkor okozhat problémát linux alatt ha a kernel hibásan kezeli az adott sata vezérlőt...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
st3v3np3t3r #51260 üzenetére
Az csak annyi, hogy nincs telepítve a virtualbox-quest-additions csomag, a kernel modul ezért dob rá warningot. Fel lehet rakni, aztán elmegy.
-
spammer
veterán
válasz
st3v3np3t3r #51258 üzenetére
Ahogy elvileg az xHCI beállításnak sincs köze hozzá, mégis miután kikapcsoltam azt, azonnal leállt és nem is fagyott többé, és immár 2 éve működik (Arch Linux). Amíg be volt kapcsolva, az Istennek sem állt le és nem is indult újra az akkori systemd alapú disztrókkal (Arch és Debian, többféle kernellel és systemd verzióval lettek próbálva). Rendszer log-ban semmi különös nem volt, emlékeim szerint, minden leállt, mint nála, csak egyszerűen nem kapcsolt ki/nem indult újra.
szerk: a VBox egyszerűen kideríthető, ha fullba lepucolja.
De egyébként ha már a Halt üzenetig eljutott, akkor elvileg az sem okozhatná. Ha leállításkor megakasztja valami, akkor jön egy stop job üzenet.
[ Szerkesztve ]
-
válasz
st3v3np3t3r #51258 üzenetére
Én arra a virtualboxos figyelmeztetésre koncentrálnék hogy az miért nem ""OK... Miért "warn"...
-
agy73p
senior tag
válasz
st3v3np3t3r #51258 üzenetére
Nem néztem, mert azt sem tudom, h hol van és és h mit kell nézni.
-
válasz
agy73p #51257 üzenetére
Az E.D.B.C miért van kikapcsolva?2.kép legalsó menü...
Az ACHI-nak semmi köze a leállításhoz...
Ha nem áll le a rendszer és indítja újra az alaplapot(INT 18h utasítás), akkor kikapcsolási folyamatkor valami beragad a memóriában ami gátolja a leállítást és a rendszer nem tudja az INT 18h utasítást kiadni a BIOS-nak hogy szakítsa meg működést... Tehát alapos rendszervizsgálat kell, naplókat átnézted?
[ Szerkesztve ]
-
Ablakos
őstag
Distro független ACL kérdésem van. Adott a következő katalógus szerkezet a /home alatt:
[teszt@centos home]$ tree -pf teszt
teszt
├── [drwxr-x---] teszt/htdocs
├── [drwxr-x---] teszt/include
├── [drwxr-x---] teszt/log
├── [drwxr-x---] teszt/session
└── [drwxr-x---] teszt/tmp
├── [-rwxr-x---] teszt/tmp/a1.txt
└── [drwxrwx---] teszt/tmp/tmp1
└── [-rwxr-x---] teszt/tmp/tmp1/b1.txtAzt szeretném, hogy a legutolsó b1.txt fájl-t tudja olvasni az oracle user. Meg lehet ezt ACL segítségével alkotni?
A getfacl ezt mutatja a b1.txt fájlra:# file: home/teszt/tmp/tmp1/b1.txt
# owner: teszt
# group: teszt
user::rwx
user:oracle:r--
group::r-x
mask::r-x
other::---és a fájl tartalmazó katalógusra:
# file: home/teszt/tmp/tmp1/
# owner: teszt
# group: teszt
user::rwx
user:oracle:r-x
group::rwx
mask::rwx
other::---Ennek ellenére ez van:
[oracle@centos home]$ cat /home/teszt/tmp/tmp1/b1.txt
cat: /home/teszt/tmp/tmp1/b1.txt: Engedély megtagadva
és
[oracle@centos home]$ cd /home/teszt/tmp/tmp1/
bash: cd: /home/teszt/tmp/tmp1/: Engedély megtagadva[ Szerkesztve ]
-
agy73p
senior tag
-
DrojDtroll
veterán
válasz
DrojDtroll #51252 üzenetére
Tökéletes, köszönöm.
-
lev258
veterán
válasz
DrojDtroll #51250 üzenetére
qpdfview-t próbáltad már?
-
Bferibörs
addikt
válasz
DrojDtroll #51248 üzenetére
-
DrojDtroll
veterán
Sziasztok!
Olyan pdf olvasót keresnék ami elmenti a beírt űrlap adatokat.
-
-
-
adika4444
addikt
válasz
Rimuru #51243 üzenetére
A Github-os bevált, köszi érte. Most a bridge nem akar összejönni. Azt szeretném ugyanis elérni, hogy amikor felcsatlakozok a klienssel akkor a router dhcp-től kapjak ip-t, és akár portot is tudjak a routerrel forwardolni a kliens felé.
Erre van valahol valami jóféle leírás? Ahogy elnézem Google-ön a kutya nem ír értékelhető step-by-step leírást openvpn-hez, a hivatalos doksi meg nevetséges pláne egy kezdőnek, csak az van ott hogy ezt és ezt módosítjuk és hogy mit kéne beleírni, de hogy az adott konfig file-t hogy érem el nincs, nyilvánvalóan az elérési utat odaírni nehéz feladat, nekem is attól szokott leesni a kezem amikor az elérési utakat gépelem be -
spammer
veterán
válasz
agy73p #51242 üzenetére
"az a probléma, ami minden Ubuntus, és újabb disztrovel előjött: nem áll le és nem indul újra a gép.
Elkezdi a kilépési folymatot, aztán szépen megáll üres képernyővel, és az utolsó lépést nem teszi meg, nem kapcsol ki. "BIOS-ban nézd meg, van-e ilyesmi: xHCI support
Ha igen, tiltsd le (disabled) és utána bootolj be linuxra és próbáld a leállítást. Nekem is volt ilyen gondom régebben (plusz fagyások is) és csak ez oldotta meg. -
Rimuru
veterán
válasz
adika4444 #51240 üzenetére
Dokumetacio nem eleg jo?
Amugy ArchWiki, openvpn-install script, vagy pl meg docker, -
agy73p
senior tag
válasz
lev258 #51239 üzenetére
Sajnos, csak fél siker.....
A kernel szépen települt, meglettek a frissítések is, de ismét előjött az a probléma, ami minden Ubuntus, és újabb disztrovel előjött: nem áll le és nem indul újra a gép.
Elkezdi a kilépési folymatot, aztán szépen megáll üres képernyővel, és az utolsó lépést nem teszi meg, nem kapcsol ki.néztem volna non-pae kernelt (talán segít), de nem találtam. Persze lehet, hogy nem is az a baja.
Kapitány: szerinted az említett "intel-microcode"-dal lehet vmit állítani? Feltettem, de nem tudom mit kell vele tenni.
[ Szerkesztve ]
-
adika4444
addikt
Hali!
Van valahol egy normális Openvpn telepítési leírás szerver és windows kliens oldalra? Amit a Google kiad egy az egyben szemét, olyan könyvtárra hivatkoznak ami nincs. Apt-get-tel szedték ők is a leírásokban, én is de valahogy a könyvtárak csak nem léteznek...
Szval van valami értékelhető leírás?
Köszi! -
-
agy73p
senior tag
válasz
st3v3np3t3r #51232 üzenetére
"Intel-microcode meghajtóra átváltottál az illesztőprogram kezelőben?" Nem, az hol van?
-
-
lev258
veterán
válasz
agy73p #51223 üzenetére
Multi-core and multi-CPU support in 32-bit kernel
Szerintem a múltkor is ugyanez volt mögötte.[ Szerkesztve ]
-
-
-
agy73p
senior tag
válasz
CPT.Pirk #51225 üzenetére
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 14
model name : Intel(R) Core(TM) Duo CPU T2450 @ 2.00GHz
stepping : 12
microcode : 0x54
cpu MHz : 2000.000
cache size : 2048 KB
fdiv_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 10
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe constant_tsc arch_perfmon bts aperfmperf pni monitor est tm2 xtpr pdcm dtherm
bogomips : 3990.77
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 32 bits physical, 32 bits virtual
power management: -
agy73p
senior tag
Debian Mint LMDE2-t telepítgettem egy 32 bites laptopra, de a Core 2 Duo-t nem tudja kezelni, csak 1 processzort lát. Mit tudok vele kezdeni?
-
-
ALFA
senior tag
Köszönet mindenkinek!
Disk mehet a fenébe a "hdd OK" szövegével.
92 reallocated units a realitás. Jól sejtettem,hogy baj van a hdd-vel.
-
#16820480
törölt tag
Sziasztok!
Lehet, hogy nem igazán jó topik, de hirtelen nincs jobb ötletem, hogy hol kérdezzek ilyesmit:
Adott egy Android TV eszköz, amibe be van dugva egy NTFS-re formázott (sajna ext4-et nem ette meg) HDD USB storage-ként. Az eszköz támogatja az SMB megosztást, pár alap beállítással (IP cím, port, usernév és jelszó), amit én szeretnék elérni egy Manjaro KDE alól.
A dolog addig működik, hogy elérem Dolphin alatt, látom a tartalmát, tudok róla törölni, de másolni rá nem lehet, azt a hibát dobja, hogy a létrehozni kívánt könyvtár/fájl nem létezik.Erre van valami megoldás, hogy menjen rendesen? Nem tudom, hogy a host, vagy client oldalon van probléma. Sajnos host oldalon nem sokat tudok kezdeni a dologgal, az Android TV elég korlátozott, de hátha valami olyan, amit a Manjaro felől lehet orvosolni.
-
lev258
veterán
A kernelparaméter módosítást indításra értettem, tehát manuálisan, segédprogramok nélkül. Van, akinek se a Grub, se a kernelparaméter nem mond semmit.
Akkor majd este visszatérünk rá.
Megnézhetnéd esetleg egy másik rendszer Live-val (nem Unity-vel), ott mennyire dolgozik a proci. Nálam MATE-n most megy a böngésző, dual-core-on a két proci egyenként maximum 20%-ot használ (üresben meg pár %-ot).[ Szerkesztve ]
-
Lacc
aktív tag
válasz
lev258 #51215 üzenetére
"A venti pörgése így hirtelen két dolgot is jelenthet. Takarítva mikor volt a gép? BIOS a legfrissebb?"
Igen volt 1 hónapja - bár meglepő, hogy ez a Dell gép az Asusok után alig porosodik a belseje, igen a legfrisebb, ráadásul Windows alatt nincs venti pörgetés, csak akkor ha tényleg nagyon terhelem a VGA-t vagy a Procit. (De Windows 10 alatt, ez egyre ritkább, igaz nyáron jobban és többször meleg a kánikula miatt)."Grub-ban kernelparaméter szerkesztéssel hogy állsz?", max kétszer csináltam anno egy segédprogit telepítettem fel hozzá.
"Érted, amit leírtam?" - persze, program fejlesztéssel foglalkozom 5 éve. Bár nem szoktam OS-ekben buherálni.
CPT.Pirk - állandó 20%-os terhelés van 2 szálon, a másik kettőn 10%, úgyhogy nem csinálok semmit rajta, egy program sincs megnyitva. Anno munkatársammal utána olvastunk ennek, akkor azt a választ találtuk, hogy a GUI miatt van a folyamatos proci terhelés.
[ Szerkesztve ]
-
Lacc
aktív tag
válasz
lev258 #51213 üzenetére
Köszi.
Nem, sajnos az újabbaknál sem tudom fényerőt szabályozni. (Szerencsére ez nem egyedi eset, jó nem szerencse, de megnyugtat, hogy más is szív).
Anno sokfajta leírást kipróbáltam amit találtam a neten, de egyik sem vált be.
Egy fontos dolog még: Baromira pörgeti a CPU ventilátort. Persze ehhez van valami program, de kényelmetlen volt mindig elindítani manuálisan.Persze, ki van kapcsolva a Wifi is.
Ez a TLP ismerős, főleg a Jupiter szó (linuxon), mintha anno az ASUS laposokon használtam volna.
Most el kell mennem, valszeg csak este leszek gép előtt.
-
lev258
veterán
Akkor sorban.
Unity alatt is ki lehet kapcsolni az effekteket, az önmagában is jelenthet valamit.
Ha az Intel-t használja, akkor jó, egyébként kezeli az AMD-t is, megfelelő paranccsal akár adott programot is indíthatsz azon (akksin azért kevésbé szerencsés).
Az előtelepítettet hagyjuk, az eléggé hullámvölgy tud lenni.
Valóban, a fényerő szabályozása sokat jelent időben. Azt újabb verziókkal tudod szabályozni? Ha nem, mindjárt megoldjuk.
Wifi ki van kapcsolva, vagy használod olyankor is? A TLP-t mindenképpen nézd meg, adok egy kiinduló linket is.[ Szerkesztve ]
-
Lacc
aktív tag
válasz
lev258 #51211 üzenetére
Anno volt rajta Linux Mint is, pont Mate-val, de ugyanannyi volt az akku üzemidő. Illetve én szeretem a Unity-t, nekem egyszerűbb, könnyebb és pont emiatt szépnek is látom, jobban szeretem kezelni, anno a KDE 3.5 tetszett a legjobban.
A gép DUAL-VGA-s. Az Intel van használva, az AMD 8730M-et nem ismerte fel anno, azóta nem is próbálkoztam vele, állítólag nem is kezeli a Linux a marshall alapú (ha jól emlékszem rá) GPU-kat.
A "vicces" rész, hogy ehhez a laptophoz járt anno előretelepített Ubuntu 12.04 és azzal is ilyen pocsék volt, habár hozzá kell tenni, hogy ezzel a típussal van egy kis driver problémája: 100%-os fényerőn használja a kijelzőt, nem tudom lejjebb állítani, mások is panaszkodtak rá, és az ask.ubuntu.com-on olvastam, hogy az újabb verziókban javítva van a hiba, de nálam ugyanúgy csak a 100% érhető el, billentyűvel nem lehetett állítani.
Így leírva, lehet ez a gond, mert a képernyő elég sokat tud ám fogyasztani.
-
Lacc
aktív tag
Helló.
Ubuntu 12.04-től kezdve 16.04-ig mindegyik volt a laptopon, és az a problémám, hogy akkumulátorról az üzemidő ugyanúgy csak 1óra 40 perc. Ezt meglehet valahogy hosszabítani? Feltettem anno a régen ismert laptop-mode-tools és akkor 10 percet veszítettem az akksi üzemmódból.
Ez egy Dell 5521, ami linux friendly elméletben. Igazából ami zavaró számomra, hogy elfogadom az 1 óra 40 percet, mert a régi időkben ez is nagy szám volt, azonban a Windows 10 esetében a dupláját lazán tudja teljesíteni akksiról (ugyanúgy használva), akár a 4órát (ez egy nagy előny a Windows 8.1-hez képest ami volt rajta)
Mit javasoltok, milyen kiegészítőket, érdemes tenni rá?
Esetleg arra gondoltam, hogy fogok egy pendrive-ot esetleg SD kártya és arra rátelepítek kínomban egy nagyon lebutított felülettel rendelkező ubuntu/debian alapú disztrót, és akkor utazás során úgy használnám, vagy ez már nagyon vad ötlet?
Válaszokat előre köszönöm
(tapasztalatból tudom, hogy utólag elfelejteem...)
-
válasz
st3v3np3t3r #51208 üzenetére
Az odáig ok, hogy nem biztonságos, de ahhoz, hogy tudjak rá tenni másik romot, illetve állítani néhány értéket (pl: ventilátor fordulatszám) kéne az ssh. Utána ftp-vel fel kell rá másolni a CFE mini web szervert, és azzal lehetne feltenni mondjuk tomatót, vagy ddwrt-t, vagy normális openwrt-t. Gyárilag állandóan használja a merevlemezt, de tomatóval vagy ddwrt-vel nem, ki is lehetne belőle venni. Plusz a ventilátor vezérlése is jobb tomatóval.
Ha nagyon nem megy ez az ssh hozzáférés, akkor a CFE szervert nem lehet direktbe rámásolni a merevlemezére? Csak nem tudom mit, és hova. -
-
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van egy Xiaomi R1d routerem. A lényeg, hogy ssh hozzáférést szeretnék.
A hivatalos ssh nyitáson túl vagyok, működött is egy darabig, aztán egy újraindítás után már nem. Próbáltam újra flashelni, de továbbra se működik.
Az egész rendszer a beépített merevlemezen van, openwrt alapú. Van valami config fájl amit módosítani kéne, hogy újra beengedjen? -
A BlackPanther-hez még annyit, hogy bár sok ötlettel és egy látványos KDE felülettel operál, csak néhány "lokálpatrióta" felhasználónak köszönhetően létezik. Gyakorlatilag egy ember fejleszti és pl. miközben sok disztróban megszűnik a 32 bites változat, itt esély sincs a 64-re.
-
King Unique
titán
Hasonló grafikus program valószínűleg nem nagyon van Linuxra. Bár lehet Wine alatt működésre lehetne bírni, de korántsem biztos. A Disks meg csak öntesztet tud. Továbbá van néhány parancssori tool, amivel lehet ellenőrizni a HDD-t: [link], [link], [link].
Egyébként, ha surface (felület) tesztet akarsz futtatni az említett programmal, akkor vannak a másik rendszernek bizonyos spéci live változatai, amelyeken megtalálható: [link], [link]. Illetve ezek a diagnosztikai programok elvileg fájlrendszertől függetlenül hozzá tudnak férni a fizikai drive-hoz. Tehát ki tudják olvasni a S.M.A.R.T. adatokat, lehet velük tesztelni a felületet stb.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!