-
IT café
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Lathronos
őstag
válasz
ubyegon2 #44297 üzenetére
"Pihenj! (nem kell még aludni menned, ez egy vezényszó volt)
Utána olvasd el ezt."Országvédelmi ismeretek előadások alkalmával volt szerencsém megismerkedni mélyrehatóan a témával, ezért is fogalmaztam úgy, hogy "szerintem". Amúgy én meg a tanulás esküdt halálos ellenségek vagyunk.
"Na látod, megy ez a kiképzés!"
Régi szépidők, hadgyakorlat december közepén térdig érő hóban, -10 °C-ban dideregve éjjel... de jó is volt.
Ezek szerint már Windóznál is a rolling rendszerűt használtad!
Windows mint rolling release, ez jó volt.
Ha valaki Win7-re ráereszti a Win10 frissítést abból rendszerint semmi jó nem származik, legfőképp stabil, működő OS, már amennyiben Windows esetén beszélhetünk ilyesmiről.
(#44298) borix
Biztonsági előnye van annak ha vendégként asztali felhasználóként van bejelentkezve az ember?
Annyi, hogy böngészésen kívül mást nem igen tud csinálni az ember(nincs írási és hozzáférési joga szinte semmihez), csak ha adsz jogosultságokat a felhasználónak.
[ Szerkesztve ]
-
Raynes
tag
válasz
ubyegon2 #44297 üzenetére
Igen, mint az elmúltnyolcév, és a tízgigamégseelégmindenre is ide tartozik.
Windowsból nincs rolling, csak bekapcsolt frissítés van, meg programokból kézzel összevadászás vagy valami 3rd party updater, de az utóbbit nem használtam. Vagyis a Windows is rolling, ha nagy erővel, messzire gurítod el a gépet, tuti rollingozik néhányat
Meg mióta a Mikorfos automatice nyomatja mindenki szájába frissítésként a Win10-et, az is gördül neki, mint állat.
De gyorsan Archon is csapom magam, és megtörök, mert igazából a Mint Cinnamon a nyerő, csakis 10 másik disztró mellé telepítve, mi más, aki mást gondol, az hülye. Nem is értem hogyan tévelyedhettem el ennyire.
@gyurmafigura: Arch wiki írta, de akkor ezek szerint ez elavult adat. Mindegy, ezt visszavonom. Az meg igenis igaz, hogy ne akarjanak saját magamtól megvédeni a fakeroottal, mert egyrészt teljesen felesleges, másrészt alapból nagyon sértő, hogy hülyének néznek.
-
válasz
Raynes #44292 üzenetére
Jajj, még mindig ezen az Archon és két héten lovagolsz.
Ez olyan lesz, mint az emútnyócév.
Ezek szerint már Windóznál is a rolling rendszerűt használtad!
De hogy örülj, írok az Arch hátrányairól is.
Hoppa! Ilyenek is vannak.
Mindjárt nyugodtabban aluszok, hogy ezt is tudom, pedig már épp kezdtem volna valamennyi pálinkát magamba gyötörni, hogy elérjem ugyanezt a hatást!de ne akarjanak már mindenáron engem saját magamtól megvédeni.
Hát. pedig ...
(#44296) Lathronos Na látod, megy ez a kiképzés!
Pihenj! (nem kell még aludni menned, ez egy vezényszó volt)
Utána olvasd el ezt.(#44295) bob.zxr Igaz, írja is az írás szerzője ezt a tényt! Aztán jött még a körkörös védelem is rendszerváltás után.
[ Szerkesztve ]
-
válasz
Lathronos #44286 üzenetére
Ezt a támadó célt szolgáló eszköz kijelentést nem értem, de ne is menjünk bele. A veszély elhárítás ha arra gondolsz inkább ön és közvédelem kategória szerintem, a támadás már inkább agresszív erődemonstrációnak minősül.
Egy honvédő hadászat ugyanúgy tartalmaz támadó és védekező jellegű hadműveleti szakaszai.
Ez már utolsó off, de nem hagyhatlak ilyen tévhitben, úgyis jön vissza a katonai képzések időszaka, így zárásként idézném a NATO terminológiát ezzel kapcsolatban::
„A támadás alapvető vagy fő harctevékenységi fajta. A támadás fő célja: az ellenség
ellenálló képességének csökkentése, megtörése, erőinek és eszközeinek szétzúzása, meg-
semmisítése, fontos területek, objektumok elfoglalása, birtokba vétele.” [10]„A védelem ideiglenes, kikényszerített vagy vállalt harctevékenységi fajta. Védelmet
a csapatok harcászati, hadműveleti, hadászati megfontolások alapján meghatározott ideig
folytatnak. A védelem célja: a rendszerint erőfölényben lévő ellenség pusztítása, támadásá-
nak (csapásának) meghiúsítása, visszaverése, megállítása, lassítása, az elfoglalt, megszállt
területek megtartása, a kezdeményezés megragadásához szükséges feltételek megteremtése
és ezzel a támadásba való átmenet biztosítása.”[ Szerkesztve ]
-
Raynes
tag
válasz
ubyegon2 #44283 üzenetére
Jajj, még mindig ezen az Archon és két héten lovagolsz. Egyrészt van az már 3-4 hete is, hogy újra feltettem, meg Archot nem csak most használok, használtam rövidebb időket előtte is, plusz mindig is szimpatizáltam vele, és jó véleménnyel voltam róla, jó ideje a legjobb disztrónak tartom haladóbbak részére. A verziók frissességére meg már Windows alatt is mindig figyeltem, annyi, hogy ezt Linux alatt még fontosabbnak tartom.
Persze volt egy pillanat, mikor szidtam az Archot, mikor nem ment a telepítése LUKS LVM-mel, de akkor csak düh beszélt belőlem. Aztán kéklufi-cethal segített privátban, és onnan nem volt gond. Igaz az US-kiosztásos, magyar ékezetes jelszavas, btrfs-ses LUKS LVM-mel most is szoptam akkorát, hogy csak úgy cuppogtam, majdnem ki is vágtam mérgemben a gépet az ablakon, valami 6 órát kínlódtam vele, nem akarta bekérni, majd elfogadni a LUKS jelszót bootkor, de végül meglett, igaz a mkinitcpiósok meg a hooksosok női felmenőjét még azóta is negatív konstellációban emlegetem egy ősi mesterséggel karöltve
Tényleg nagyon baba, hogy minden mindig friss benne, és nem kell LTS meg nem LTS szarakodással foglalkozni, meg disztróupgrade miatt újratelepítgetni. De hogy örülj, írok az Arch hátrányairól is. Nem minden szoftver található meg a csomagok között, néha az AUR-ban sem, olyanok adott esetben, amelyek pl. az Ubuntu vonalra elérhetők csomagként, ha nem is az alap tárolóban, hanem PPA-ban. Az sem tetszik, hogy az AUR i686 only, nuku x64, meg az sem tetszik, hogy az i686-os kernel non PAE. A PAE nem csak 4+ GB RAM-nál jönne jól, de az NX használatával biztonságot is jelentene a címtérvédelemmel, persze az AUR-ból ezt is fel lehet passzintani, de szerintem az alap tárolóban is benne kéne lennie. Az Arch úgyis modern disztró, nem hiszem, hogy sokan használnák PAE-t nem támogató gépen. Nem komázom továbbá, hogy az AUR-ban a pkgbuild csak fakerootal megy, igazi roottal nem. Tudom, hogy ez biztonsági szempontból van így, de ne akarjanak már mindenáron engem saját magamtól megvédeni.
Egyébként meg a gentooba is belekezdenék, de annyi időm nincs. Pedig gentoosként lehetne a sok divatlinuxost magas lóról leosztani
[ Szerkesztve ]
-
Rimuru
veterán
-
Vladi
nagyúr
válasz
Atlantisz48 #44285 üzenetére
Hogyhogy megakadtál? Csomagtárolóban nincs?
Úgy nézem gpl-es a cucc, van sokféle csomag, szóval fel kell mennie.mod, jah igen, ahogy berus mondja, ezt használd: link.
Puncik fejlesztenek guin.
(#44287) borix:
Nem csatolod fel és kész. Ha van valami guis automount, azt lelövöd a partícióról és kész.
[ Szerkesztve ]
-
#21078528
törölt tag
válasz
Atlantisz48 #44285 üzenetére
Terminál és MySQL-client, a legjobb...
De ha már mindenképp grafikus felületen akarsz MySQL elérést, akkor ott a LibreOffice Base, feltételezem Mint alatt alapból települ... -
borix
őstag
Üdv.SSD-re felraktam a Windows-t egy másik HDD-re pedig felrakva a Mint a winyó maradék része pedig adat tárolásra van NTFS.Külön vannak a boot részek.
Az lenne a kérdésem hol lehet azt beállítani,hogy ha Linux alatt vagyok akkor ne tudjon írni a Windows részekre vagy azt,hogy ne is lássa?[ Szerkesztve ]
-
Lathronos
őstag
válasz
ubyegon2 #44283 üzenetére
"OK, de két hét alatt így átváltozni?"
Ez olyan mint az iOS és android harc. Mindkettőben lehet találni pro és kontra érveket egyaránt, amit aztán a két tábor felnagyít és már kész is a virtuális FTC-Újpest háború.
Én is voltam katona annak idején a kötelező egy éven túl még plusz 3 év hivatásos hadállományban(ebből 1 év határőrség), de a fegyver szerencsére csak zavaró plusz teher volt. Ezt a támadó célt szolgáló eszköz kijelentést nem értem, de ne is menjünk bele. A veszély elhárítás ha arra gondolsz inkább ön és közvédelem kategória szerintem, a támadás már inkább agresszív erődemonstrációnak minősül. Semmi rosszat nem akarok ezen kijelentésemmel, csak megosztottam az én szemléletemet.
Az offot ezzel be is fejeztem, mielőtt valamely moderátor alaposan helyrerak, hogy szétoffolom a topikot.
[ Szerkesztve ]
-
Atlantisz48
őstag
Üdv!
Köszönöm mindenkinek a segítségét, sikeresen felraktam egy Linuxot, (Linux Mint) Windows 10 mellé, és minden ellenőrző parancs pozitív eredményt adott vissza. Tehát minden rendben.
De még lenne pár kérdésem, A NetBeans-t sikeresen feltelepítettem, de még szükségem lenne, egy MySQL Workbench-re, mert az iskolában azt használjuk. Windows-ra gond nélkül felment, de Linuxra, telepítésnél megakadtam. Jártad esetleg valaki ez ügyben? Viszont, hogyha tudtok jobb MYSQL alkalmazást, Linuxra ami hasonló vagy jobb tudású mint a MySQL Workbench akkor azt is felteszem.
Előre is köszönöm.
Üdv:
Zoli
-
válasz
Raynes #44277 üzenetére
Már tegnap is írtam, le kellett szednem az Antergost emiatt. Két 7 alatt én nem lettem Archoskodó amúgy! Nincs amúgy bajom magával az Arch disztrókkal, de minap megbeszéltük ezeket is valamelyik topikban, nekem a Debian és szüleményei teljesen jók, elvagyok a folyamatos frissítések nélkül. Minap hozta fel valaki, hogy a stabil htop 1-es verzió bezzeg a rolling már 2-nél tart!
Döbbenetes! Most már a stabil htop nem is jó, mennyivel több infót dob amúgy a 2-es verzió?
A fegyverszakértésnél meg úgyse tudod, hogy mire gondolok, szóval hagyjuk. Gyurmafigura érteni fogja, nyugi.
Honnan tudnám, jól mondod!
-
válasz
Lathronos #44275 üzenetére
Ez amolyan Arch-os hozzáállás(tisztelet a kivételnek), hogy minden ami nem színtiszta Arch vagy abból származtatott disztribúció az nem méltó arra, hogy viselje a linux elnevezést.
OK, de két hét alatt így átváltozni?
ami a lőfegyvereket illeti, véleményem szerint mindet be kéne olvasztani és valami hasznosabb eszközt készíteni belőle. Persze megértem, hogy a te és kollégáid számára világszerte szükségszerű önvédelmi eszköz. Tudom, biztos te is azt kívánod, bár ne lenne rá szükség.
Ez valóban utópia. A haderőnél mi nem védekezésre szolgáló eszköznek tartottuk a fegyvereinket, az civileknél van. Nálunk a fegyver támadó és védő célokat is szolgált.
Jól látod, általában a normális fegyveres utálja a fegyvereket, de megtanulja professzionálisan használni azokat. -
Raynes
tag
válasz
lev258 #44279 üzenetére
Nem tartok kernelversenyt, meg nem hajkurászom a legújabb verziókat, de szerintem a 4.0-nál korábbi verziók modern disztróknál gázosak. A 4.0-ban sok újdonság jelent meg. Sajnos én nem vagyok annyira stabilitásmániás, lehet azért, mert nálam eddig pont a Debiant kivéve minden más kellően stabilnak bizonyult akármilyen gépen. Előre is bocs azért, hogy nem hat meg a régi verziók hallatán ez a stabilitási érvelés. Ebben szerintem csak simán nem értünk egyet.
-
Raynes
tag
válasz
Lathronos #44275 üzenetére
Jól van, kezdj rá te is. Igaz írtam, hogy nem így van, az Ubuntu/Mint származékokat továbbra is ajánlom, meg a .10-es ubuntus verziókat is, de nyugodtan fujjátok ezeket a sértődött szövegeket, nem érdekel. Ha egyszer arra is képtelenek vagytok, hogy visszaolvassatok, és megértsétek, amit az ember ír, akkor nincs mit tenni.
-
Raynes
tag
válasz
ubyegon2 #44271 üzenetére
Megint teljesen kiforgatod az általam leírtakat, és te hozod fel mindig ezt az Archörködést. Előtted is nyitva áll az út az archoskodás előtt, illetve van Antergosod, azon is tudnád csapatni, csak rajtad áll.
Igen, lehet rosszul emlékeztem, a 14.04 LTS-ben ezek szerint nem 3.8-as, hanem 3.18, 3.19-es kernel van, ami még gázabb (15 hónapos kernel), még inkább engem igazol. A 15.10-ben 4.1-es vagy 4.2-es kernel van, ha jól tévedek, de lehet ez is rosszul rémlik, néhány hete néztem Lubuntu 15.10 tesztelése közben, mikor az llvmpipe-ot próbálgattam.
Másrészt nagy tévedés, hogy a .10-es ubuntus verziók nem stabilak, épp úgy stable kiadások, csak rövidebb ideig támogatottak. Nekem még nem volt velük bajom.
A fegyverszakértésnél meg úgyse tudod, hogy mire gondolok, szóval hagyjuk. Gyurmafigura érteni fogja, nyugi.
-
Lathronos
őstag
válasz
ubyegon2 #44271 üzenetére
Hagyd rá, majd csak megunja egyszer. Ez amolyan Arch-os hozzáállás(tisztelet a kivételnek), hogy minden ami nem színtiszta Arch vagy abból származtatott disztribúció az nem méltó arra, hogy viselje a linux elnevezést. Miért? Mert használhatatlan selejt minden más disztribúció szerintük. Ami a lőfegyvereket illeti, véleményem szerint mindet be kéne olvasztani és valami hasznosabb eszközt készíteni belőle. Persze megértem, hogy a te és kollégáid számára világszerte szükségszerű önvédelmi eszköz. Tudom, biztos te is azt kívánod, bár ne lenne rá szükség. Majd ha az emberiség valamikor talán egyszer a távoli jövőben elég felvilágosult lesz, eljön az az idő is, remélem.
[ Szerkesztve ]
-
Raynes
tag
válasz
CPT.Pirk #44268 üzenetére
Pedig mindkettő elterjedt KDE4-bug, nem csak egy disztrón, hanem többön is, és még a grafikus drivertől sem függ, előjön mindenféle kártyával, driverrel, kernel/X verziója sem számít neki. Sok oldalas bugtopik van róla a KDE bugtrackerén.
A Debiant meg ne is emlegessük, KDE-vel bugzik, mint egy macska. Nem lehet rendesen az asztali ikonokat rácsra rendezni, nem lehet az timeszervert átállítani és a grafikus NTP beállításokhoz hozzáférni, stb.. Chakrán viszont elhiszem, hogy nem jön elő, az tényleg KDE-hez csiszolt disztró.
-
válasz
Raynes #44263 üzenetére
Nem az a baj, hogy nem értesz egyet, hanem az, hogy láthatóan rakétasebességgel eltávolodtál a nonARCH világtól 2 hét alatt.
LTS 3.8-as kernellel például
Másrészt következelten vagy, mert egy nem LTS verzió az esetleges hibáival ugyanide vezethet:
(#44265) Raynes
"kipróbálják, tapasztalják, hogy egy szar, de ebből nem azt a következtetést vonják le, hogy szar a Unity, hanem az egész Linux egy fostalicska. Tényleg nem értem a Canonicalt, hogy miért erőlteti mindenáron a hülyeségeit, több kárt okoz vele, mint hasznot. "
Nem véletlenül hívják az LTS-t stabil-nak! Nincs dolgod a rollingos topikokban?
(a fegyvert nem szakérteni kell, hanem lőtézni vele) látszik, hogy civil vagy
(#44269) lev258
HWE - what is this?
[ Szerkesztve ]
-
BoB
veterán
válasz
Raynes #44267 üzenetére
whbear már leírta, tök ugyanaz a kettő étvágya. Memória ugyanannyi foglalt indítás után, működésben is minden ugyanúgy azonnal indul mint KDE4 alatt. Proci terhelés ugyanúgy 0-1 % üresjáratban.
A kiszürkülést nem tudom, nem találkoztam vele mert nem használom az asztal megjelenítése gombot.
A másikat sem tudom, mert anno pont ez miatt inkább kikapcsoltam a folder view-t az asztalra, amit azóta sem kapcsoltam visszaCPT.Pirk: persze hogy nem találkozol vele ha közben windows-on nyomatod
[ Szerkesztve ]
-
Raynes
tag
válasz
whbear #44241 üzenetére
Oksa, kösz szépen az infót. Mondjuk gyurmafigura reportjára még számítottam, de biztos ottfelejtette magát fegyverszakérteni, nem ér rá szaktanácsadni
Amúgy kérdeznék még a KDE5-ről. Benne maradt az a két KDE4-es bug, mikor az asztal megjelenítésére nyomsz, és a tálcára leteszi az összes ablakot, akkor kiszürkülnek a tálcán az ablakcímek. Meg a KDE4 néha üres asztallal meg egy görgetősávval indult, ez a bug bentmaradt a KDE5-ben?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Raynes #44263 üzenetére
A nem LTS-ek stabilitása eléri azt a szintet, ami egy kezdőnek megfelelő? A disztró frissítés megbízható ezekben? Korábban használtam nem LTS uborka kiadásokat, de pl. a Unity-t bevezető nem LTS kiadás rettenetesen pocsékra sikerült, akkor mentem át más disztróra.
[ Szerkesztve ]
-
Raynes
tag
Hátrébb az agarakkal. Egyrészt nem csak képen láttam MacOS-t, de annyi elég is volt belőle egy életre. Másrészt nem azt mondtam, hogy ugyanolyan a Unity, hanem hogy arra hajaz, de elég béna koppintás (a lila háttér, a dokk, ami nem alul van, hanem oldalt, a képernyő tetején lévő ablakmenüsor, a bal oldali ablakkezelő gombok próbálnak rá hajazni). Pont azt pofázom én is, hogy a Unityt nem ajánlom, ha valakinek MacOS-klón kell, akkor arra vannak jobb alternatívák Linuxon.
Írom ezt úgy, hogy pár hónapig használtam Unityt is, hátha megszokom, nem az ismeretlenben fikázom le. Egyszerűen baromi kényelmetlen, plusz még a KDE-nél is több erőforrást eszik, ennek ellenére van néhány ember, akinek bejön. Sok kezdő linuxost riaszt el feleslegesen. Az Ubuntu a legismertebb linuxos név laikusok körében, kipróbálják, tapasztalják, hogy egy szar, de ebből nem azt a következtetést vonják le, hogy szar a Unity, hanem az egész Linux egy fostalicska. Tényleg nem értem a Canonicalt, hogy miért erőlteti mindenáron a hülyeségeit, több kárt okoz vele, mint hasznot. Mint a legnépszerűbb disztró fejlesztője, sokkal nagyobb a felelőssége, mint egy kisebb disztró csapatáé.
-
Raynes
tag
válasz
Lathronos #44253 üzenetére
Ezzel a prohardveres LTS-fetisizmussal nem értek egyet. Az igaz, hogy tovább támogatott, és szólnak mellette érvek, de egy nem LTS verzió meg adott esetben újabb csomagokat és kernelt tartalmaz. A mostani Ubuntu LTS megállt 3.8-as kernelverziónál, ami már elég régi, még T-Rex lábnyoma van benne. Egy kezdő linuxos úgyse használja az első Linux-rendszerét egy évnél tovább, sőt, tipikusan 1-2 hónap alatt szétbarmolja. Nem muszáj mindenáron az LTS-re törekedni.
-
Raynes
tag
válasz
Oppenheimer #44260 üzenetére
Teljesen jó a Süsü is. Grafikus felület van mindenhez abban is, semmivel nem rosszabb, mint bármilyen más disztró. Ha neked az szimpatikus, azt ismered, tedd fel azt.
-
Rimuru
veterán
válasz
Oppenheimer #44260 üzenetére
Itt PH nem hasznaljak sokan, de ha neked az szimpatikus akkor nyugodtan felrakhatod, ott van a yast, azzal mindent meg tudsz csinalni.
BME-n mit tanitottak? nem lenne jobb olyan amit mar ismersz valamennyire? -
Oppenheimer
nagyúr
Sziasztok!
Suse mennyire ajánlott egy kezdőnek? Ledarálnám a windowst a laptopomról, és a Suse lenne az elsődleges OS-em. Mivel nem játszom a gépen, szerintem teljesen ki tudna szolgálni, és meg akarok ismerkedni mélyebben a linux-szal.
-
ZsocaLink
csendes tag
Uhh, hát egy Isten vagy
Hálás köszönet Neked is és a Többieknek is a gyors segítségét! A Te megoldásod lesz a nyerő, ha jól látom a telepítés közben lehet felvinni white list-et is, így ki tudom zárni, hogy másik oldalt is nézhessenek, hiszen csak a tippmix oldala lesz engedélyezve
[ Szerkesztve ]
-
growler
őstag
válasz
ZsocaLink #44251 üzenetére
Szia.
Nézd meg ezt: [link]
Ha pen.-re írod ki, dd-vel csináld. (Unetbootin-nal kiírva nem bootol.)
Beállítod a net kapcsolatot, megkérdezi hogy a Firefox-ot v. a Chrome-ot telepítse-e.
A böngészőnek semmi beállítási lehetősége nincs, az oldal inkjét a címsorba kell beírni.
Kellemes szórakozást ![ Szerkesztve ]
-
Lathronos
őstag
válasz
ZsocaLink #44254 üzenetére
Mivel gondolom nem szerverre megy, igen. Azt sem árt tudni, hogy Ubuntuból többféle grafikus környezettel kiadott változat van különböző erőforrásokkal rendelkező PC-kre optimalizálva:
Kubuntu, Unity(desktop) -> minimum 4 GB RAM és egy Intel E8400-as Core2Duo
MATE, Xubuntu(fapad edition
) -> kifejezetten gyenge PC-kre -> 630-as Pentium4 CPU-val és 1 GB RAM-mal már boldogan futkosnak
Lubuntu(ez is fapad, az esztétika teljes igénye nélkül) -> ez már állítólag 512 MB RAM-mal is beéri.
-
ZsocaLink
csendes tag
Szia!
Köszönöm a gyors választ, akkor letöltöm azt, a sima desktop verziót szedjem le ugye? Hétvégére már élesbe kellene raknom
Üdv. Zsolti
-
Lathronos
őstag
válasz
ZsocaLink #44251 üzenetére
Szia!
Hát a korlátozás részében nem tudok segíteni, viszont a 15.10 nem jó választás, lévén nem LTS. Inkább egy 14.04.3-at kéne feltenni ami 2019-ig támogatott, vagy ha ráér hétvégéig a dolog, holnapután 18-án adják ki a legfrissebb 14.04.4-es verziót. Amúgy pedig jó helyen jársz.
[ Szerkesztve ]
-
ZsocaLink
csendes tag
Sziasztok!
Új vagyok itt, szóval előre is elnézést, már most sejtem hogy nem jó fórumba írok, de nem találtam hasonló nevűt az én "problémámra" Rendszergazdaként dolgozok egy pénzintézetnél, kizárólag window-al foglalkoztam szakmám során, nem áll tőlem távol a dolog, de linuxot soha nem használtam. Most meg kellene csinálnom egy gépet, az egyik barátomnak, amin linux futna, és nem igazán tudom hogyan is kezdjek hozzá. Egy Tippmix-es gép lenne, ahol az az elvárás, hogy az ügyfelek kizárólag a Tippmix oldalon tudjanak bóklászni. Feltettem az Ubuntu 15.10 verzióját, a proxy beállításokat meg tudtam csinálni, illetve az autostart funkció is sikeülrt, belép a Tippmix felhasználó, és alapból megnyílik a böngésző, és csak ezen az egy oldalon tud nézelődni. De a gondom a következő, hogy tudnám úgy lekorlátozni a felhasználót, hogy ezen kívül semmit ne tudjon csinálni? Ne tudjon belépni sehova, ne látszódjon a rendszerbeállítások menü (feltéve ha lehetséges ilyen), tehát ne tudjon semmi mást csinálni a böngészésen kívül.
Előre is köszönöm ha kapok választ, illetve azt is ha megmondjátok, melyik fórumba forduljak a kérdésemmel.
Üdv. Zsolti
-
Lathronos
őstag
Méghogy a qupzilla pehelysúlyú böngésző, mindössze egy oldal van megnyitva benne.
Ugyanez Firefox-szal
[ Szerkesztve ]
-
bundli
tag
Sziasztok!
Bash script programozáshoz milyen olvasmányt tudnátok ajánlani?
Köszi!
-
Syl
nagyúr
Hogy kell (lehet-e) olyan .desktop fájlt létrehozni, ami egy megadott böngészőt egy konkrét weboldallal nyit meg? Például: Chromium->www.prohardver.hu
-
Raynes
tag
válasz
King Unique #44239 üzenetére
A Super+D a KDE alatt is működik. Meg a KDE-k alap kinézete általában szar, nem szabad következtetést levonni belőle, mindenképp át kell szabni. A 14.04-es KDE4-re is lehet flat designt tenni, meg a 15.10-es KDE5-re is csak lehet transparens blurös témákat felpasszintani. Gondolom én, a KDE5-öt még nem használtam.
Tényleg, aki 4-es és 5-ös KDE-t is használt, hogy viszonyul a kettő erőforrásigényben, memóriafogyasztásban?
-
King Unique
titán
válasz
Raynes #44238 üzenetére
A Kubuntu valóban jó és maga a KDE is. De nekem a 14.04 felülete valahogy nem jön be, pedig az az átlátszóságban is egy W7-re hajaz. A 15.10 flat dizájn már inkább, de az meg kicsit bugos... Szerintem Windows után egy egyik, ha nem a legjobb alternatíva a Mint Cinnamon. Működés terén is hajaz itt-ott a W-re, még az Super+E/D billentyűkombinációk is működnek, automatikusan csatolja az USB-s kütyüket, ez mind tetszik benne. Lehet nem tud annyi mindent, nincs benne annyi effekt, de a felülete is szép és elegáns.
OS X klón meg inkább az eOS, Deepin, de egyik se fogja soha azt a feelinget adni, amit az igazi Mac. -
Raynes
tag
válasz
#38464487 #44236 üzenetére
Szerintem tetszeni fog a Kubuntu KDE-s asztali környezete, ha Windowsról jössz, sokkal Windows-szerűbb. Az ubuntus Unity a Macre hajaz, de a szemlélete teljesen más, ezért Windows után pláne nagyon tarkón lövés.
A KDE azért is jobb, mert egy csomó jó beépített programmal jön, amik a legjobbak a műfajukban, és a KDE nem eszik több erőforrást, mint a Unity, cserébe szebb is. Nyilván, 4 giga RAM-nál meg dedikált videókarcsinál az alap, hogy a Compiz-effekteket is bekapcsold rajta, aerós elmosott átlátszóság, tekergő ablakok, ablakméretezős/nyitós effektek, árnyékok és minden földi jók. Van egy rakat téma/skin is hozzá a Rendszerbeállítások, Megjelenésnél (bár a nevében nem vagyok biztos, de valami hasonló). Anno én a United tálcatémát, és a Cupertino Glass ablaktémát használtam, de van közöttük sok más jó is.
Csakis azért mertem ajánlani másik disztrót, mert a 64 bit miatt úgyis újra kell telepítened. Ha a Kubuntu valami drivergond miatt nem indulna (bár kötve hiszen, ha az Ubuntu fut, akkor a Kubuntu is menni fog), akkor a Linux Mint KDE is ugyanazt nyújtja.
-
Raynes
tag
válasz
#38464487 #44228 üzenetére
Azt is tudom, hogy ez az 5 kategória nem lesz elég neked, és kezdő linuxosként lesz még kérdésed, ezért elébe megyek újabb ajánlóval:
Grafikus plain text editor: Kate (KDE beépítettje), esetleg alternatívaként Gedit, Geany, vagy nagyon heavyweight megoldás Commodo Edit, vagy a Gvim, Emacs.
Karakteres felületű szövegszerkesztő terminálos munkára: mcedit, nano, könnyen kezelhetők, de érdemes lehet a vim-be beletanulni
Grafikus fájlkezelő: egyértelműen Double Commander, kiváltja a Total Commandert, de jó még a Krusader is (KDE beépítettje) és a Tux Commander
Karakteres fájlkezelő terminálban ügyködéshez: Midnight Commander
Levelező: Thunderbird, de ha valakinek nem tetszik, akkor jó a KMail is (KDE beépítettje)
Tömörítő: Double Commander, de ott van még az Ark (KDE beépítettje), ha nem felelne meg, akkor PeaZip
Képnézegető: GwenView (KDE beépítettje)
Audiolejátszó: DeaDBeeF (foobar2000 klónja), Clementine (az Amarok sem lenne rossz, de nem viszi a .cue fájlokat), meg még van kismillió, Winamp-klónok is is bőven vannak (pl. XMMS, ami Winamp 2 klón), plusz ott van még Spotify kliense.
Képernyőmentéshez: KSnapshot (KDE beépítettje), de most a Shuttert tesztelem, ami hasonló, bár kevésbé tűnik jónak. Mindegyik megoldást rá lehet applikálni a PrintScreen gombra
Irodai alkalmazás: LibreOffice (sokkal inkább érdemesebb ezt használni, mint az OpenOffice-t)
Játék: Wine, PlayOnLinux (Wine frontend), Steam (néhány nagy címmel is, de összesen majdnem 600 játék csak itt). Sok natív linuxos játék érhető el szimplán a csomagkezelőből, és www.lgdb.org-ról vagy hasonló oldalról összevadászva.
Videoszerkesztő: Kdenlive, Avidemux, OpenShot
Video/médiakonvertálása: FFmpeg, de sajnos ez parancssoros
Audioszerkesztő: Audacity
Szótár: Goldendict
PDF-néző: Ocular (KDE beépítettje, djvu, epub és hasonló formátumokat is kezel), de jó még Evince (szintén sokféle formátumot olvas) és ott van a linuxos Adobe Reader 9 is nosztalgiázni -
Raynes
tag
válasz
#38464487 #44228 üzenetére
Szerintem a 32 bites Ubuntut (x86, i386) telepítetted, 4 GB RAM mellett neked a 64 bites (x86_64 vagy x64) kellett volna.
Az alternative.to vagy alternativeto.net oldalt én is ajánlom. Azért végigmegyek sorban: Ubuntu helyett Kubuntu 64 bit, Nero helyett K3b (vagy ha nem Kubuntu vagy nem KDE mellett döntesz, akkor Brasero), Photoshop helyett GIMP, Paint helyett MyPaint, Alcohol 120% helyett PowerISO, uTorrent helyett qBittorrent/Transmission/Deluge, ha nem enmagozol, akkor a kTorrent is nagyon jó, MPC helyett SMPlayer/VLC/mpv.
Vírusirtó nem kell, teljesen felesleges. Fel lehetne tenni, mert vannak linuxos vírusirtók (hogy ne vigyél át windowsos gépre windowsos vírust), de most szándékosan nem írok egyet sem, nehogy feltelepítsd nekem. Ráadásul vírusirtón nem csak a vírusirtót értem, hanem semmilyen anti-malware/spyware/cleaner/motherf*cker cucc sem kell. Esetleg ha annyira vírusirtóhiányod van, felteszel egy Windowst virtuális gépre, és kedvedre vírusirthatsz rajta
-
Raynes
tag
válasz
#82679040 #44226 üzenetére
Ne örülj, mert ez csak a kernel betöltődéskori kimenete, nem tud mindent, ami neked kell. Sok mindent kiír, de pl. SPD, memóriaidőzítések, HypherTransport/rendszerbusz sebességét pont nem, míg a hwinfo még részletesebb képet ad, de ezeket az sem írja. Az lshw viszont a fentieket is írja, ha nem lenne fent, akkor tedd fel az lshw nevű csomagot.
Ez az lshw is használható a | more paranccsal, de jobb, ha inkább fájlba irányítod, onnan kényelmesebben tudod a kimenetet olvasgatni. Szóval szép egyenként add ki ezeket a parancsokat frissen nyitott terminálban:
dmesg >> info.txt
cat /proc/cpuinfo >> info.txt
hwinfo >> info.txt
lshw >> info.txtÍgy a ~/info.txt fájlban ott lesz minden, csak győzd a száz oldalnyi infó közül kihalászni, ami neked kell. A lényeg nálad az lshw lesz, úgyhogy lehet neked elég lenne ez:
lswh > hardverinfo.txt
A CPU clocknál találod a buszsebességet (size-nál a tényleges órajelet), memory descriptionnél az SPD órajelet, memory clocknál a tényleges órajelet.Ha meg annyira rákapsz itt a linuxos hardverinfó gyűjtésére, akkor ezt a cikket is végigveheted, ír még parancsokat. Így akár ezer képernyőoldalnyi infóhoz is juthatsz, azt be tudod osztani a hátralévő 100 évre
[ Szerkesztve ]
-
#38464487
törölt tag
Sziasztok!
Program artenativát keresnék linuxra.
adobe photoshop
nero
Alcohol 120 %
utorrent
media palyer classic
paintvirus írtó nem tudom,hogy kell e erre a rendszere ?
Ubuntu 14.04.LTS van fent a gépemen az lenne a rendszer kapcs a kérdésem még,hogy nekem 4 gb ram van a gépbe és a rendszer csak 3-at mutat.
Ez miért van ?
-
#82679040
törölt tag
válasz
lev258 #44005 üzenetére
"Egyébként meg Terminál parancsokkal olyan részletes infókat kaphatsz, amibe belefájdul a fejed"
Tudnál linkelni oldalt ahol az említett parancsok részletezve vannak?
lm-sensor ennyit talál(prici azt kifújt)acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +32.0°C (crit = +100.0°C)k8temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
Core0 Temp: +40.0°C
Core0 Temp: +38.0°C
Core1 Temp: +45.0°C
Core1 Temp: +34.0°Cnézzünk már pls egy vcore-t,mcp celsiust,HT órajelet,aktuális és SPD memória időzítéseket - első körben ezek jutottak eszembe.THX
-
#82679040
törölt tag
a mai napig nem tudom,hogy lehet tördelni pl. egy parancs kimenetét mint dos alatt volt a dir /p.
Épp futtattam egy dmsg parancsot mondjuk külön öröm,hogy ettől nem leszek okosabb :[ 5.056555] systemd[1]: Failed to start Load Kernel Modules.
de pl. a dmsg kimenete meghaladja a terminál default visszagörgetési lehetőségét.Hogyan tördelhetem rá putty-ra?
[ Szerkesztve ]
-
spammer
veterán
Igen, a Vbox GUI-ja Qt-t használ. Ez az egyetlen, amiért van Qt a rendszeremen. Bár éppen ezt is lehetne GUI nélkül terminálból nyomni, de annyira ritkán használom, hogy még nem szántam rá időt, hogy belőjem rendesen. Meg végül is ennyi belefér.
WM csak egy ablakkezelő. A DE meg egy komplett asztali környezet, aminek részei az ablakkezelő, kompozitor, előretelepített és konfigurált programok stb.
-
Rimuru
veterán
válasz
Lathronos #44212 üzenetére
Azzal ne csinalj semmit, elsonek nezzuk meg ezt, szerkezd a menut igy:
...execute="openbox-xdgmenu --language hu_HU.UTF-8 ...
Remelem elfogadja az openbox-xdgmenu is ezt a kapcsolot.(#44214) Lathronos: Dehogy, a menupontot szerkezd, ezert tettem az elejere es a vegere ...-ot hogy jelezzem van meg ott valami, en ezt latom.
[ Szerkesztve ]
-
Lathronos
őstag
válasz
Rimuru #44209 üzenetére
A nyelvi beállítással semmi gond.
Tanácstalan vagyok.
Én lusta emberhez méltóan már kész konfigból dolgoztam.
A leírás utolsó sorát futtatva ./install_openbox lehetőség van az openbox telepítésén túl a 2. opciót választva a konfigfájl telepítésére is. Én így csináltam. Majd elkezdtem módosítani.
Update menüre ezt kapom:
mintuser@mintuser-OEM ~ $ update-menus
update-menus: a parancs nem található[ Szerkesztve ]
-
-
spammer
veterán
Nem ablakkezelő (WM: Window Manager) hanem asztali környezet (DE: Desktop Environment). DE-k esetén vannak olyan programok, amik az adott DE-hez vannak kapcsolva alapból, pl. LXDE <> lxpanel, vagy Xfce <> xfce-panel. De ez nem jelenti azt, hogy másik DE (vagy rendszer) alatt ne lenne ugyanúgy használható. Hogy érdemes-e, az attól függ, hogy mennyire volt eredetileg az adott DE-be integrálva, azaz hoz-e magával extra függőségeket. Én pl. anno Openbox alatt (ami egy sima WM) használtam xfce task lmanagert is, mert akkor épp az felelt meg.
Nem katyvasz egyébként, csak nem írnak minden DE-hez mindenféle saját programot vagy éppen nem integrálnak alapból mindent. A katyvasz inkább a GTK és Qt vegyítésnél kezdődik, de az is attól függ, miről van szó.
(#44206) Lathronos: biztosan le lehet fordítani, amíg szöveges fájl és nem bináris, addig nincs gond.
[ Szerkesztve ]
-
cigam
titán
XFCE alatt a rendszerben kellene megtalálni a felhasználókezelőt. De nincs ott. Rákeresve azt ajánlják, hogy tegyem fel a gnome-system-tools-t. Tényleg ez a megoldás? Gyakori, hogy ilyen katyvasz megoldások vannak? Vagyis hogy az egyik ablakkezelő a másik rendszer programjait használja?
-
spammer
veterán
válasz
Lathronos #44201 üzenetére
Gondolom igen (én sosem használtam dinamikus/generált menüt). Amúgy ha bizonytalan vagy, készíts mindig a fájlról egy másolatot, aztán semmi gond, ha elrontasz valamit. Az xml formátum elég csúnya sajnos, ezt sosem szerettem az Openboxban.
(#44202) whbear: lehetséges, csak egy csomó hosts lista 127-est használ, én azokból szoktam egyet generálni (bár ettől még le lehetne cserélni bennük mindent 0-ás címre).
-
Lathronos
őstag
válasz
spammer #44199 üzenetére
Nincs. Mindjárt bemásolom, aztán lefuttatom.
Köszönöm a segítséget, MUKODIK!
Ha már ennyire belejöttünk a témába... fárasztalak itt a hülyeségeimmel.
Ennek lefordítására van ötleted?
<menu execute="openbox-xdgmenu /etc/xdg/menus/gnome-applications.menu" id="xdg-apps" label="Alkalmazások"/> - ez a sor szerint a gnome-applications.menu-t kell szerkesztenem. Igaz?
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- PlayStation 5
- Porszívók - akkus és klasszikus vezetékes
- Windows 11
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Politika
- One mobilszolgáltatások
- Delta Force (2024)
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Nők, nőügyek (18+)
- További aktív témák...
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- ESET termékek hivatalos forgalmazója / NOD32 / Internet Security / Android / Server / Mail / stb.
- NORTON 360 for Mobile! 1 eszköz, 1 év! DOBOZOS, BONTATLAN!