Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz wassermann #9654 üzenetére

    Fűteni az AM-mikro vevőfejet szokták, azt is csak annál a megoldásnál, amikor a fejbe van építve egy oszcillátor. Ennek jele keveredik a bejövő jellel, a különbözeti frekvencia pedig az UHF-sávba esik, így közvetlenül mehet a TV-be. Ugyanis az analóg TV-adás is AM, csak nem mikro. Vagyis másképp, az AM-mikrón is hagyományos TV-adás megy, csak szokottnál magasabb frekvenciájú vivőhullámon.

    Miután az oszcillátor ilyen magas frekvencián hőfokváltozásra igen érzékeny, a frekvencia kismértékben változhat, így elmásznak a csatornák. Erre találták ki, hogy a fejet inkább felfűtik egy magasabb hőfokra, de azt viszont állandó értékre stabilizálva. Ez hővisszacsatolással könnyen megoldható.

    DVB-T-nél ilyenről szó sincs. Itt egy multiplex adatfolyamból kell kikódolni a kívánt csatornát, ez tisztán szoftveres kérdés, hogy milyen gyorsan tud egyikről a másikra állni. Asztali vevők célhardvere ezt kevesebb erőforrással is gyorsabban megoldhatja, mint egy PC, ahol több szoftveres réteg épül egymásra, felemésztve a számítási teljesítményt.

    VLC-vel egyébként rögzíteni lehet az egész bejövő multiplex adatfolyamot is, persze jönnek sűrűn a gigabájtok, de így egyszerre több adó jele kerül a merevlemezre, később lehet közöttük tallózni. (Ezt csak érdekességképpen írtam, Linuxos fórumon szórakozott ezzel valaki.)

    Ha másik multiplexre váltunk, akkor viszont a tunerben található oszcillátor frekvenciáját is más értékre kell állítani, majd kikódolni a kívánt programot. TV stb. vevőknél UHF-sávon sem okoz gondot a frekvencia stabil értéken tartása, a szokott módon, vagyis rezgőkvarc-alapon stabilizálva, majd azt leosztva, ezt nevezik frekvencia-szintetizálásnak A fenti, fűtéses történet mikrohullámon játszik.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák