- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Home server / házi szerver építése
- Melyik tápegységet vegyem?
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Kompakt vízhűtés
- OLED monitor topic
- Multimédiás / PC-s hangfalszettek (2.0, 2.1, 5.1)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
-
PROHARDVER!
Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!
Új hozzászólás Aktív témák
-
FireKeeper
nagyúr
szvsz ez kb mindig is így volt hogy a szociális-vagyoni rangsorban lehet előre hátra lépni de a nagy ugrások kiemelkedően ritkák. a legtöbb ember életében 1-2 szintet tud (jó esetben) feljebb lépni. csak ugye most a social média világában az a kevés extrém sikeres pálya látszik sokszor, így könnyű az embernek ahhoz mérnie magát.
az meg talán nem véletlen hogy egy szinte sosem látott technológiai fejlődés évtizedeiben pont abban az országban (USA) lett a legtöbb ilyen nagy ugrás ami élen járt ezen a területen.
-
sss
őstag
Volt erről cikk kiszámolón, a self made milliárdos: [link]
-
válasz
kardkovacsi #17763 üzenetére
Azaz bármit amit meg akarsz csinálni rengeteg időbe fog telni, mire kész leszel jó eséllyel elavul a technológia amiben nekifutottál.
Erről szól az, hogy kinek milyen a kapcsolatrendszere. A sikeres vállalkozások ritkán one-man-show jellegűek. Te valószínűleg rosszul kezdtél bele, egyedül akartad megváltani a világot, miközben a valóságban ez arról szól, hogy egy ütőképes csapatot szervezz magad köré. Ismerek ilyen startupokat Magyarországról, 5-6-fővel indultak el. Ők beletették a tudásukat, meg a szabadidejüket. Ideális esetben már az első projekt is termel (náluk ez volt), de ez iparágfüggő. Nézd meg akár akár a SEON-t. Ők terméket gyártanak, alulról indultak 2-3 fős kis startupként, most meg már milliárdos bizniszt visznek.
...de nem lett az a sikersztori amit a portfolion olvasol.
Pont ez a lényeg. A vállalkozások nagy része erre a sorsra jut, az USA-ban is. Ez független attól, hogy milyen családi háttered van.Mint írtam, ahhoz, hogy milliárdos légy előtte a szülőknek milliomosoknak kell lenniük, dollárban.
Direkt hoztam ellenpéldákat. Ez nyilván a kisebbség, de létezik. -
kardkovacsi
senior tag
válasz
Vision #17760 üzenetére
BG, SJ és MZ is suli mellett csinálta azaz nem kellett a suli mellett melózniuk mert ott volt a háttérben a család.
"Ideális esetben a vállalkozásod úgy indul el, hogy főállás mellett belekezdesz valamibe, ami kinövi magát." - nem fog működni, mert ha 8-9 órát dolgozol akkor mellette van még kb. 3-4 órád per nap. Azaz bármit amit meg akarsz csinálni rengeteg időbe fog telni, mire kész leszel jó eséllyel elavul a technológia amiben nekifutottál.A kockázati befektető nem ad pénzt ötletre hanem működő és lehetőleg már felhasználók által használt termékre ad lóvét.
Ezek részben saját tapasztalat, próbáltam én is bejárni ezt az utat, de nem adta ki. Pont a fentiek miatt, nem lett klasszikus fail, mivel amikor láttam nem fog felfutni akkor visszamentem dolgozni és mellette elketyegett (meg még most is) de nem lett az a sikersztori amit a portfolion olvasol.
Mint írtam, ahhoz, hogy milliárdos légy előtte a szülőknek milliomosoknak kell lenniük, dollárban.
-
A fogorvosok nálunk is sokat keresnek, de a gazdagság marhára nem itt kezdődik. USA-ban sem. Nyilvánvaló, hogy a top egyetemekre nem csak a szupergazdagok gyerekei járnak. Esetleg a business schoolba MBA-re. A legtöbben valamilyen ösztöndíjban részesülnek, ami vagy teljes, vagy részleges tandíj mentesség. Tőlünk is mentek ki USA egyetemre tök átlag mókusok.
-
Simia
junior tag
válasz
Vision #17756 üzenetére
A fogorvosok nagyon gazdagok az USA-ban.
Átlag base salary $231,653 (persze van azért alacsonyabb adat is, ami szerint inkább csak a gazdag városokra jellemző a 200+k)Ehhez képest jeleneg 1 év MIT $57k. Ehhez jön hozzá hogy élned is kell, meg laknod valahol 5 évig.
Ezt egyre inkább nem engedheti meg magának az amerikai középosztály, de lassan a fogorvosok sem...
szerk: perspektívának itt a median household income: $80.610 -
válasz
kardkovacsi #17757 üzenetére
Ezt valakinek finanszíroznia kell, ehhez meg ilyen korban csak a család segíthet.
Azért nem. Ideális esetben a vállalkozásod úgy indul el, hogy főállás mellett belekezdesz valamibe, ami kinövi magát. Ha BG/MZ/SJ élettörténetét elolvasod, nagyjából ez köszön vissza. Persze idő, amíg egy nagy buli elkezd pénzt termelni, de az nem azt jelenti, hogy a benne dolgozók nem kapnak fizetést. Erre vannak a kockázati befektetők, akik az indulást finanszírozzák.
#17759kardkovacsi
Számtalan példát lehet hozni, akár SJ/MZ, akár a Google alapítóit. Normál polgári/melós családból származnak, messze nem a felső-középosztályból. Persze ez nem annyira gyakori, de létezik. -
válasz
kardkovacsi #17755 üzenetére
Milliárdosokra szokták ezt nézni általában.
-
válasz
kardkovacsi #17755 üzenetére
MZ sima középosztálybeli család sarja ...Édesapja Edward Zuckerberg fogorvos volt, édesanyja pszichiáterként dolgozott a házaspár négy gyermekének megszületése előtt...
BG vagyonos családba született, ez igaz, de aztán sokat tett a sikerért. Programozóként melózott, aztán indított vállalkozásokat.
Talán Steve Jobsra illik leginkább a mesebeli történet, akit adoptáltak, munkás nevelőszülőkhöz került, és így lett sikeres.
A sikerhez kellett a jókor-jó helyen levés, szerencse, kitartás, és persze a kapcsolatrendszer. Egy menő suliban ez a hozzáadott érték pl.
-
Még annyival árnyalnám a dolgot, hogy a legkönnyebben importálható/exportálható dolog a digitális tartalom. Ebben az USA-nak kvázi monopóliuma van. Az olcsó pénzzel felépítettek egy olyan tech szektort, amivel senki sem tud versenyezni a világon, és végtelen mennyiségű digitális szolgáltatást exportálnak.
Szóval ezért is visszás Trump vámokkal kapcsolatos érvelése. Persze, az ájfón Kínában készül, de az igazi nagy lóvé nem ezen van, hanem az AppStore-on. Erre írtam már hónapokkal ezelőtt, hogy az EU kezében is van fegyver (nemrég be is dobták a köztudatba, hogy megsarcolnák az USA cégek digitális szolgáltatásait).
-
Igen, tudom, hogy ez a hülyeség van mögötte. És durva, hogy ezt egy komplett társadalommal meg lehet etetni. De hát meg lehet. Ennek persze aztán jönnek a negatív következményei, lásd: Trump.
Nem mintha K-EU jobb lenne.
...az USA-ban valoban tobb a self-made gazdagok aranya, mint Europaban...
Ez tuti. -
válasz
Vision #17750 üzenetére
Az USA annyiban specialis kultura egyebkent, hogy nagyon jol turi az egyenlotlenseget. Ennek az egyik fo oka az 'amerikai alom' -- azaz a tarsadalomban erosen jelen van az az elkepzeles, hogy barki bekerulhet az elitbe, rajta mulik, kemenyen es jo kell dolgozni. Nyilvanvaloan ez igy nem igaz, de ez a hiedelem sokkal jellemzobb az USA-ra, mint peldaul Europara. Egyebkent ha jol tudom, az USA-ban valoban tobb a self-made gazdagok aranya, mint Europaban, ahol a gazdagok nagyobb resze szuletett bele az orokolt vagyonba.
-
Kiegészíteném azzal, hogy az USA-ban tudatosan szarban lett hagyva a társadalom alsó rétege a társasági adókulcsok leszállítása miatt. Ez globális jelenség egyébként. Az (volt) az elmélet, hogyha a gazdagokat gazdagabbá tesszük, akkor ez majd lecsorog alulra is, és mindenki jól jár. A valóságban ezt az elméletet már régen cáfolták (és sohasem igazolták), de a korrekció még várat magára. Arról nem beszélve, hogy a kiskapukat tudatosan nem zárják be a trükköző multik előtt. Ha ezek a pénzek befolynának a költségvetésekbe, sokkal kisebb szarban lennének az országok.
-
Simia
junior tag
Előszöri is, köszönöm a hosszú alapos választ!
Azt hiszem azt értem, hogy ha tartalékvaluta a valutád, akkor az nagyobb hiányt okoz, és megöli az országon belüli gyártást minden olyan dologra mit külföldön is le lehet gyártani, ez pedig rosszat tesz az alsó középnek. Most már azt is elfogadom, hogy a tartalékvaluta előfeltétele a globalizácó (bár az USD már mintha a II VH után tartalékvaluta lett volna, persze akkor még arany alapon, pedig nem beszélhettünk még globalizált világról akkoriban)A másik irányra viszont, azt hiszem továbba sem adtál magyarázatot: milyen mechanizmus mentén lesz jobb az alsó közép helyzete, ha megszünik az USD tartalékvaluta szerep. Valahol azt is írod, hogy ha valamelyik ország kizsákmányolja a saját alsóbb rétegeit, akkor az begyürűzik más országokba is, ami meg mintha azt implikálná, hogy amíg globalizált a világ, mindenképpen szar lesz a szegényebb rétegeknek. Tehát én a Te magyarázatodból is azt olvastam ki, hogy a fő "ellenség" a globalizáció lehet.
(ami egyébként meg baromi hasznos volt az árak alacsonyan tartásában, meg abban hogy a nagy kereskedelmi blokkok nem szivesen háborúztak egymással, szóval az esetleges de-globalizáció baromi fájdalmas és veszélyes szerintem...)
Az angol fontos meglátásod elég érdekes, tényleg nem így szokták tálalni a dolgot. Ez kb olyan érzelmi reakció lehet, mint amikor a természetfilmben az oroszlán megeszi az öreg-beteg gazellát, aki amúgy is éhen-szomjan halna, de mégis mindenki a gazellának szurkol, az oroszlán ellenében, aki végülis valamiféle szolgálatot tett a "szavannának".
BlackV #17738
Azért valahol csodálatos, hogy ilyen idős korig aktív tudott maradni.
Tiszteletreméltó, hogy valaki tudja mikor kell elengedni a dolgokat. -
j0k3r!
senior tag
válasz
julius666 #17747 üzenetére
Itt esetleg a 2. oldal (balance sheet)?
Insurance and Other:
Cash and cash equivalents* $ 36,892
Short-term investments in U.S. Treasury Bills $ 305,501
...
Railroad, Utilities and Energy:
Cash and cash equivalents* $ 5,288
...
Total assets $ 1,164,532* Includes U.S. Treasury Bills with maturities of three months or less when purchased of $8.6 billion at March 31, 2025 and $14.4 billion at December 31, 2024.
-
julius666
addikt
válasz
lemusz #17744 üzenetére
Forrás ezekre a számokra? Én el tudnám hinni, hogy a gurufocus kamu számokat közöl, de azért nekem ehhez több kéne mint egy random, bármikor törölhető xitter bejegyzés...
#17745
Láttam vele a hetekben egy interjút, ami még a liberation day előtt készült, ott kicsit szabadabban beszél. Bár ott is tartózkodik a konkrét állásfoglalástól a témák többségében/elüti közhelyekkel, a véleménye ezekről azért elég jól átjön: [link]Ami érdekes, hogy az USA cégek jövőjéről ezt mondta: the majority of any money I manage will always be in the USA. Szvsz ez is jelentős puhulás ahhoz képest, amiket eddig mondott.
#17746 Most komolyan erre a hírre a 444 a legjobb forrás?
-
aAron_
őstag
„Nem hiszem, hogy jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, ha-ha-ha, mi nyertünk” - lemondott Buffett a BRK vezetéséről.
-
j0k3r!
senior tag
válasz
lemusz #17744 üzenetére
Ha lehet hinni ezeknek a számoknak (nem néztem utána), akkor azért a 20% -> 35% növekedés igenis szemmel látható "kiülés", de fogalmazhatunk úgy is, hogy nem talál befektetési célpontot. A 10 milliárd dolláros befektetés az Berkshire szinten egy kerekítési hiba, nem igazán releváns. Szerintem Buffett tisztában van azzal, hogy ha túl negatívan kommentálná a mostani helyzetet, akkor az önbeteljesítő jóslatként akár beindíthatna egy negatív hullámot, márpedig 94 évesen nem ilyen hagyatékot szeretne maga után hagyni. Az Oppenheimer által linkelt videóban sincs semmi új, gyakorlatilag 4 percen át azt magyarázza, hogy aki nem bír ki egy 15-20%-os korrekciót, annak nem való a részvény befektetés - ezt is hallottuk már tőlük (itt Munger-re is gondolok) sokszor.
-
lemusz
addikt
válasz
julius666 #17743 üzenetére
2015: $71.7B, ~20%
2016: $80.9B, ~21%
2017: $116.0B, ~25%
2018: $111.9B, ~23%
2019: $128.0B, ~23%
2020: $138.3B, ~24%
2021: $146.7B, ~22%
2022: $128.6B, ~19%
2023: $167.6B, ~22%
2024: $325.0B, ~36%
Q1 2025: $334.0B, ~35%Twitterről, hogy a teljes portfóliójának hány %-a cash/rövid lejáratú kötvény. Úgy tűnik 20% körül tartotta korábban is, szóval nem nagy kiülésről van szó, mint ahogy néhol próbálják ezt eladni. Illetve a mai videiói közül valamelyikben említett is 10 milliárdos vételt a "közelmúltban", szóval ha tippelni kéne Q2-ben kevesebb lesz 35%nál.
-
julius666
addikt
válasz
Oppenheimer #17734 üzenetére
-
válasz
Joe123 #17735 üzenetére
> amiért ingyen kapnak termékeket és szolgáltatásokat a világ többi részétől.
olvasd el pl. a tanulmanyt, amit linkeltem -- az egyetlen nyertese ennek az amcsi 0.1%, vagy esetleg az 1%, de a nepesseg 49%-a nem jar jol, 50%-a pedig rosszul jar.
Az amerikai munkasok baromira nem allnak jol mar kb. 4 evtizede.
-
Hat nem egyszeru egyebkent, roviden megprobalom osszefoglalni, kesobb tobb idom lesz.
> Viszont ettől csak akkor megy el otthonról a termelés, ha a világ globalizát, tehát el tud menni máshová.
Tartalekvaluta csak globalizalt vilagban van, mivel a tartalekvaluta arra valo, hogy a globalis kereskedelemben legyen egy kb. mindenki altal elfogadott fizetoeszkoz.
> Hogy lesz jobb az amcsi átlagembernek, ha már nem az USD lesz a tartalékvaluta, hanem mondjuk az EUR?
Az elmelet roviden az, hogy a tartalekvaluta miatt a tobbi orszag elkezdi tolni a penzt a tartalekvalutat kibocsato orszagba.
A valosagban az igazi torespont az azsiai devizavalsag volt. Onnantol az azsiai orszagok elkezdtek dollart felhalmozni (valosagban nem egeszen dollart, hanem kotvenyt, de mindegy is). Ez egyreszt ahhoz vezetett, hogy a sajat polgaraik eletszinvonala altalanossagban csokkent (illetve nem nott annyira, mint amennyire a termelekenyseg), mivel az allam a rendelkezesre allo toke egy jo reszet UST-be tolta, ahelyett, hogy sajat infrastrukturat epitett volna ki. Tehat azok az orszagok, akik dollar felhalmozasaval probaljak garantalni a sajat penzrendszeruk stabilitasat (es ebbe kb. a vilag nagyresze beletartozik), azok versenykepesseget es eletszinvonalat aldoznak fel ezert a stabilitasert.
A masik oldalon viszont az USA-ra vegtelen mennyisegu penz omlik. Ez a 20. szazadban jonak tunt, a 21-ben viszont nagyon kellemetlen kezd lenni. Azert omlik vegtelen mennyisegu penz, mert a kuldo orszagok (jellemzoen azok, akiknek a folyo fizetesi merleguk pozitiv az USA-val szemben) lenyegeben leszarjak, hogy mennyi kamatot kapnak a penzukre. Ergo az USA-ban elkepeszto olcso a penz. Az olcso penz elsore jol hangzik, de egy ponton tul elfogynak az ertelmes befektetesi lehetosegek, es a kovetkezok alakulnak ki:
- a 2008-as ingatlanvalsag, ami lenyegeben annak volt koszonheto, hogy a vegtelen mennyisegu USA-ra ontott penz utat keresett maganak, es a privat piacokon elobb-utobb talalt is MBS-ek formajaban
- ha az USA-nak folyo fizetesi merleg hianya van, akkor a tobbi orszagnak folyo fizetesi merleg tobblete: viszonylag konnyen lathato, hogy az USA belso termeleset el fogja nyomni az import, es a legkonnyebben importalhato dolgot az ipar (konnyuipar, elsosorban) csinalja.FED kivalo tanulmanya a temaban:
Szamomra az most a nagy felfedezes, hogy nem az USA 'koltekezik felelotlenul', vagy nem pl. a nemetek vagy kinaiak 'viselkednek felelosen', hanem hogy az USA az utobbi idoben megszopta a tartalekvaluta-kibocsato helyzetet, mert globalis piacgazdasagban van olyan, hogy 'muszaj' eladosodni. (Tehat ha valaki odajon a nephez, hogy INGYEN penzt fizet, ha nem dolgozol, akkor a nep el fogja fogadni az ingyen penzt, es vegulis 2006 korul ez tortent: 1% onerovel (!!!) adtak mar az embereknek jelzaloghitelt, es nem elvarhato, hogy ezt az emberek kihagyjak.)
Az egyetlen megoldasnak az tunik, ha a vilagban (nem csak az USA-ban) elkezdjuk felkarolni az also 5 decilisbe tartozo embereket.
Nyilvan nem sokat szamit az USA-nak, de a pelda kedveert: a magyar 27%-os AFA es a 15%-os SZJA abszolut elnyomja a magyar belso fogyasztast. Minel tobbet keres valaki, annal kevesebb reszet fogyasztja el a fizetesenek; tehat az also 2 decilis mindenkepp elkolti az osszes penzet, csak ha 20% AFA lenne, akkor tobb termeket tudna venni. Tehat minel inkabb a felso decilisek fele van eltolva a jovedelem (azaz minel inkabb a szegenyeket szivatjuk), annal kevesebb a belso fogyasztas. Minel kevesebb a belso fogyasztas, aranyaiban annal nagyobb az export.
Az export mashol importkent jelenik meg, tehat ha egy orszag rosszul banik a szegenyeivel, az mas orszagokban szinten a szegenyebb retegeket erinti rosszul, mert oda megy az elobbi orszag szegenyei altal megtermelt tobblet.
> Persze Trumpot elnézve nem valószínű, hogy ilyen 5D sakkot játszana, de ki tudja...
Hat sajnos Trumprol nem gondolnam en se.
Bessent vszeg okos csavo egyebkent, a Soros-Bessent kozos hadmuvelet a BoE ellen lenyegeben sok-sok ev extra szenvedest megsporolt az angoloknak (mert bar azt hazudjak a tudatlan mediamunkasok, hogy az angol font bezuhanasa valami negativ dolog volt, de ott konkretan matematikailag fenntarthatatlan volt, amit a BoE csinalt, csak az volt a kerdes, hogy korabban buknak-e egy kicsit, vagy kesobb egy katasztrofalisat, szoval Sorosek miatt az elso kovetkezett be -- es utana szinte egybol beindult az angol gazdasag helyreallasa).
-
BlackV
őstag
válasz
Joe123 #17735 üzenetére
Ja. Nekem hülyeségnek tűnik ezt a létező skillt egy illúzióra lecserélni. Én tekerném amíg lehet, és kifacsarnám a dollárból amit lehet, megpróbálnám valami valódi termelő eszközre konvertálni, amíg még ér valamit. Ez lehet pl. az AI/robotika, gondolom ehhez is kell nekik a ritkaföldfém. Ez így oké. Ezt a felesleges liberation day csapkodást nem annyira értem, de én nem vagyok olyan okos, mint csodálatos Trump.
-
Simia
junior tag
válasz
Oppenheimer #17734 üzenetére
Szegény borzasztóan megöregedett.
Most először azt érzem rajta, hogy már nem olyan "éles" mint amilyen mindig volt...
Szomorú ezt nekem látni... -
Joe123
senior tag
-
Simia
junior tag
Ezt az összefüggést nem igazán értem.
Ha valami tartalékvaluta, akkor felértékelődik. Eddig világos.
Viszont ettől csak akkor megy el otthonról a termelés, ha a világ globalizát, tehát el tud menni máshová. Itt már volt egy extra feltétel, dehát a világ globalizált volt, és elvándorolt a kékgaléros munka (tehát ez már megtörtént), míg a gazdagok a tökejövedelmeikből szépen prosperáltak, szóval eddig akkor világos.Az igazi bajom a fordított iránnyal van, mert azt végképp nem értem.
Hogy lesz jobb az amcsi átlagembernek, ha már nem az USD lesz a tartalékvaluta, hanem mondjuk az EUR?
Ha most megszűnik a dollár tartalékvaluta lenni, akkor elveszti értéke egy részét, de ettől csak még kevesebbet fog érni a usákok fizetése. Az ipar ettől még nem települ vissza, mert egyszerűen annyit nem tud leértékelődni a dollár, hogy versenyképesek legyenek a vietnámi cipőgyári munkásokkal. Ha meg annyit romlik a dollár, akkor hiába települ vissza az ipar, baromi rossz lesz annak az USA munkásnak, akinek vietnámi bérért kell dolgoznia.Drágább lesz viszont az államadósság finanszírozás, tehát majd adót kell növelni, kiadást csökkenteni, klasszikus megszorításokkal kell majd élni. És gondolom, bármely politikus a megszorításokat nem a hipergazdagokon fogja kezdeni, márcsak lobbierejük meg donációs tevékenységük okán sem.
Az én megértésem szerint az igazi probléma az az, hogy a tőke a jövedelmek nőnek (és ezek szerintem egy gyengébb USA dollár esetében is nőni fognak), míg a bérjövedelmek meg kimondottan csökkenni fognak a mostani értékükhöz képest ha a dollár elértéktelendik...A megoldás (társadalmi kérdésben) az lenne, ha a tőkejövedelmek csökkennének a munkajövedelmek javára, ehhez viszont se ipar, se vámháború nem kellene, csak valahogy megadóztatni a hipergazdagokat, és a keletkezett pénzből oktatást, lakhatást, élhető városokat kialakítani a népességnek...
Ha most engedek alusisakos gondolataimnak, akkor lehetséges, hogy Trump mégis valamiféle mestertervet hajt végre. Ime: az igazi "gonosz" a globalizáció. Elmegy a termelés, és ha adóztatjuk a gazdagokat, akkor elviszik a vagyonukat külföldre. Viszont ha a világot sikerül megint egy nagyon veszélyes helyjé tenni, akkor a gazdagok nem menekítenék ki sem a pénzüket az USA-ból, sem a termelést. Ehhez az kellene, hogy mindehol veszélyben érezze magát az USA tőke, és akkor hazamenne, és lehetne adóztatni.
Persze Trumpot elnézve nem valószínű, hogy ilyen 5D sakkot játszana, de ki tudja...
-
j0k3r!
senior tag
válasz
BlackV #17729 üzenetére
Ha már ciklusok, akkor bedobom ezt gondolat indítónak: The Fourth Turning Is Here: What the Seasons of History Tell Us About How and When This Crisis Will End
-
BlackV
őstag
Én teljesen meg vagyok döbbenve, hogy Kína milyen autókat tud csinálni mennyiért. (Nem csak elektromosat, hanem pl. Omoda, Jaecoo stb.)
Ez, és a Ray Dalio filmben az a mondat, hogy eddig általában azok emelkedtek fel, akik olcsó munkaerőre építve váltak ipari hatalommá, majd onnan világbirodalommá elég mély benyomást hagyott bennem. Csak azért írom ezt, mert ez az egyik feltétele annak, hogy a dollár elveszítse elsőszámú tartalékvaluta szerepét.Úgy gondolom, ha ez egy 'big cycle' utolsó szakasza, akkor annak kezdetét 2008-ra tenném, azaz ~10 éven belül nagyjából ki kellene derülnie.
___
A globális autóiparban új korszak kezdődött: míg egykor a kínai gyártók lesték el a nyugatiak technológiáját, ma már fordult a kocka – az európai óriások tanulnak a kínaiaktól.
A múlt hónapban bemutatott akcióterv alapján a Bizottság elő akarja írni, hogy az EU autópiacára belépő kínai cégek közös vállalatokat hozzanak létre az európai gyártókkal, vagy licenszeljék nekik a technológiájukat. Ha a lépés ismerős, az nem véletlen.
Kínában évtizedeken keresztül előírás volt, hogy a külföldi autógyártók csak közös vállalat (joint venture) formájában léphetnek be a piacra, legfeljebb 50 százalékos részesedéssel ezekben a cégekben. Ez a szabály a '90-es évektől volt érvényben, és célja az volt, hogy a kínai ipar technológiai tudást szerezzen a nyugati gyártóktól. Ezeket a szabályokat aztán szép lassan elkezdték eltörölni, 2022-re teljesen megszűntek ezek a korlátozások, így például a Tesla is 100%-ban saját tulajdonú gyárat nyithatott Kínában. -
válasz
BlackV #17723 üzenetére
A dollár tartalékvaluta szerepe nem biztos, hogy tartható Amerika számára, mármint ez évtizedek alatt megölte az ottani munkásosztályt. Szóval én is elképzelhetőnek tartom, hogy gyengül majd a dollár, kevésbé lesz tartalékvaluta szerepe, és ez az USAban és Európában is segítheti a nagyobb egyenlőséget. Ez rövidtávon (10 évig) biztos, hogy nagy fájdalommal járna. Utána meg vagy sikerül, vagy nem.
Vagy marad minden, úgy ahogy van, stabilitás, de folytatódik az alsó 5 decilis évtizedek óta tartó szarban hagyása.
-
-
válasz
BlackV #17722 üzenetére
A világfelforgatás-tételre reagáltam. Az elmúlt 100 évben csak a világháború volt akkora tétel világfelforgatás témakörben.
#17724: ezt inkább úgy fogalmaznám, hogy vámokra vámokkal reagálni nem túl zseni ötlet, ugyanis a vám == saját gazdaság adóztatása. Ennek bizonyos szitukban van értelme, máshol meg nincs, eleve furcsálltam, hogy Kína belement a szájkaratéba és szelektív büntetővámok helyett általános számokkal indított. Igazából a ritkaföldfém-ban elég lett volna.
-
BlackV
őstag
válasz
t72killer #17717 üzenetére
"Azt mindig szétverjük" - ebben van valami. Vagyis minimum annyi, hogy jól besz.ratunk egy nagy világfelforgatással, mint pl COVID, vagy épp a komplett jelzáloghitelezés 2008ban, aztán csodák csodája visszatáncolunk.
Megnézted egyáltalán a videot? A covidnak nem sok kapcsolódási pontja van a szerző által előadott big cycle-höz. A 2008-as válság pedig ebben a körben sokkal inkább tünete ennek, mint oka. -
válasz
stingy2 #17718 üzenetére
Az álmoskönyvek azt mondják, hogy halálkereszt után tipikusan
világvégearmageddonVOLÁS időszak jön 1-2 hónapig, utána egy olyan emelkedés, ami után valami 10% a rizikója a buktának. Az 1 hónap kb 2 hét múlva jár le.Még remélem, hogy ebben a volában lesz egy kis visszahúzás pl SP 5500 alá, akkor asszonypajti ISA-ját is kényelmesebb szituból tudjuk valami szélesebb ETF pakkra átállítani.
Egy érdekesség, az OLAJ (ráadásul a Brent) megintcsak kóstolgatj a a 60 dodót, lassan olaj-követő ETC-ken kezdtem gondolkodni, mindenféle tőkeáttét-mókolás nélkül. Az arany/olaj arány igen ritkán volt ilyen magasságokban.
-
Simia
junior tag
válasz
student #17716 üzenetére
Ezt én továbbra sem értem.
Ha a PS/Xbox Kínában készül, és az USA behozatali vámot vet ki a termékre, amit az USA-ba behozott készülékek értéke alapján akarnak beszedni, akkor miért drágul nálunk a termék, aholis NEM vetettek ki vámot Kínára?
Most tényleg az itteni bevételből akarják fedezni az USA veszteségeket/kiesett profitot?
Miért nem divergálnak az áraik a világon? Pl. lehetne USA 500 USD, EU 350 EUR.
Az USA piacon továbbra is relatíve ugyan abban a helyzetben maradnának egymással szemben, meg itt is. Miért kell a fogyasztói áraknak "paritáson" lenni, ha egyszer más az adóterhelés? (Pl. a magyar ÁFA benne is szokott lenni az árakban...)
Ha az EU-ban is emelnek az eleve felveti a kartell gyanút (mármint hogy két elvileg kompetitor egyszerre emel), ahelyett hogy versenyeznének. Ezt szerintem nem lenne szabad hagyni nekik hogy kibabráljanak az EUs felhasználókkal. Remélem a versenyhivatal kiszab valami jó kis büntit rájuk, mert nem lenne jó, ha ebből rendszer lenne...
Most akkor innentől minden világcég ezt fogja csinálni, hogy az USA market share-hez ragaszkodnak (mert hátha Trumpli egyszer elbukik), a profitot meg -némi illegális piacmanipuláció után- kipótolják ahol lehet, pl. itt? -
stingy2
senior tag
válasz
t72killer #17708 üzenetére
Én csütörtökön bevásároltam. Igaz csak a tőke 50%-ával, mert ezt dobta a gép (fő a kockázatkezelés). Van NFLX, BRK-B, V, LLY, meg egy kis TSLA, WMT. Hó végén meglátjuk, jó ötlet volt-e...
..és még valami: "A kellően negatív hangulat viszont megteremti egy tartós emelkedés alapjait." lustaport
Aztán vagy emelkedünk, vagy stagnálunk, vagy esünk, senki sem tudja. -
válasz
BlackV #17715 üzenetére
"Azt mindig szétverjük" - ebben van valami. Vagyis minimum annyi, hogy jól besz.ratunk egy nagy világfelforgatással, mint pl COVID, vagy épp a komplett jelzáloghitelezés 2008ban, aztán csodák csodája visszatáncolunk.
Kicsit más, hoztam egy real estate vs stocks diagramot. Egyéni értelmezésem (nagyon kéne alá valami RSI vagy MACD): ha nagyon beverik a tőzsdét (ld 2001, 2008, de még 2022 is) akkor a lehető legrosszabb döntés "elszédülve a sok piros részvényárfolyamtól" ingatlanra rácuppanni.
-
student
őstag
csak érdekesség
azért mert usa és kína civakodik miért kell szopatni mindenki mást is?Így fizetik meg a fogyasztók a vámháború árát - Portfolio.hu
Ki nem találnád, mennyivel nő a PlayStation ára Európában a vámháború miatt - Forbes.hua lap szerint a Sony körülbelül 25 százalékkal emeli a PlayStation 5 árát több régióban, köztük Európában is. Az áremelés hétfőtől lép életbe: az európai piacokon a konzol ára 450 euróról 500 euróra, míg az Egyesült Királyságban 390 fontról 430 fontra emelkedik.
ugyanígy 20%+ microsoftnál is
A Microsoft jelentősen emeli az Xbox konzolok, játékok és kiegészítők árát világszerte, miközben a fogyasztói technológiai termékeket érintő vámok körüli bizonytalanság továbbra is fennáll.
A játékok áremelése mellett a Microsoft a konzolok árát is növeli. Az Xbox Series X ára 100 dollárral, 599 dollárra emelkedik, míg az 512 GB-os Xbox Series S új ára 379 dollár lesz a korábbi 299 dollár helyett. Az 1 TB-os Series S ára 349 dollárról 429 dollárra nő. A Microsoft 2020 végén dobta piacra a Series S és Series X konzolokat. -
BlackV
őstag
válasz
t72killer #17708 üzenetére
HA nekiállunk szétverni a jelenlegi világrendet, abból irtózat nagy geb.sz lesz.
Azt mindig szétverjük és mindig geb.sz lesz belőle, nem újdonság:
Principles for Dealing with the Changing World Order by Ray Dalio -
BlackV
őstag
Egy 7 éves kiszamolo cikk, csak úgy:
https://kiszamolo.hu/reszvenyek-hozamai-es-a-tortenelem/
Amire ráakartam mutatni, hogy gyakran túl sok mindent veszünk evidenciának, mert a történelmi adatok mögött elfelejtjük megvizsgálni magát a történelmi tényeket is.
Attól, hogy az elmúlt 120 évben az amerikai és az ausztrál piac volt a legjobb befektetés és ott is egyértelműen a részvények voltak a nyerők a hozamok tekintetében, még nem jelenti azt, hogy ez továbbra is igaz, vagy minden országban érvényes lenne. Ha egy világbirodalom felemelkedik és a népessége megnégyszereződik vagy ötszörözödik, ez magával hozza a cégek növekedését is, de ez nem jelenti feltétlen azt is, hogy ez a növekedés örökre fennmarad.
S ahogy a felkészült befektető a huszadik század hajnalán a múlt és a jelen adatai alapján sokkal inkább választott részvényeket a dübörgő német és argentin gazdaságból, ma is könnyen követhetünk el hasonló hibát. -
BlackV
őstag
És egyre beigazolódni látszik évről évre, hónapról hónapra, hogy tényleg egy Ray Dalio féle big cycle végén járunk.
Épp itt egy friss telex cikk, szintén erre mutató jelekkel:
Elkezdődött a dollár hanyatlása, és Trump gazdaságpolitikája most újabb lökést adhat neki
"A XV. században a portugálok, a XVI. században a spanyolok által használt pénz volt a domináns. Előbbi 80, utóbbi 111 évig tudta megőrizni kiemelkedő helyzetét. Ezt követően a hollandok 78 évig, majd 1720-ban a franciák 95 évig vették át a stafétát. Az ipari forradalommal és a kolonizációval járó kereskedelem növekedése hozta el, hogy az angol font sterling lett az első igazi tartalékvaluta 105 évig, amit a világháborúk folyamán váltott le a napjainkban is domináns dollár. Az elmúlt 600 évben a tartalékvaluta szerepe egyes országok devizájának átlagosan 95 év volt. Pusztán fun fact, de a dollár most 105 évnél tart."
"Az állításom nem az, hogy a mostani 58 százalékról hirtelen marginális szintre zuhannak majd a dollártartalékok. De gondoljunk bele, milyen nagy összegek mozdulnak meg már akkor is, ha erről a szintről csak 48-ra lemegyünk.
Ez nagyságrendileg meghaladná a kínaiak által tartott amerikai állampapírok mértékét, vagy az amerikai háztartások által tartott állampapírokét is." -
-
-
válasz
t72killer #17703 üzenetére
Hogy ilyen is legyen - barátunk mögött igencsak komoly teljesítmény áll, nem egy "Trump-féle milliárdos":
Now, Ray Dalio is warning that America faces an economic disaster that's worse than anything in 90 years....
A lényeg: HA nekiállunk szétverni a jelenlegi világrendet, abból irtózat nagy geb.sz lesz. - SzVSz Trumpliék már nagyjából vették a lapot, és mégse mennek láncfűrésszel a szülinapi tortának, de sajnos a hangsúly még mindíg csak a "nagyjából"-on van. Csokiscroissant longom becsukva (sajna már tegnap, nemigen bíztam a zöld péntekben). -
-
Wow, vannak részvények, akik nem hallottak semmiféle medvepiacról, Barclays.
(amúgy a magyar OTP se semmi) -
Új hozzászólás Aktív témák
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U758 - i5-8GEN I 8GB I 256GB SSD I HDMI I 15,6" FHD I W11 I Garancia!
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A13/Samsung Galaxy A33/Samsung Galaxy A53
- Microsoft Windows, Office & Vírusirtók: Akciók, Azonnali Szállítás, Garantált Minőség, Garancia!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RX 6600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! HP ProBook 430 G8 - i5-1135G7 I 16GB I 256GB SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest