Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    "Szerencsére volt hová átpártolni, az Ubuntu maga is számos leágazás (például Mageia, Mint, Ubuntu Studio, Xubuntu) forrása"

    Miért kell minden ilyen ismertetőből mindenhol kihagyni a Kubuntut?

    (#35) szilagyiv: "ha akár csak egy kis probléma is adódik a telepítés közben, akkor az átlagjúzer kezéből ott kiesik az egér."

    Az átlaguser kezéből mindenhol kiesik az egér. Itt inkább arról van szó, hogy minél power userebb valaki Windows alatt, annál jobban zavarja, hogy Linux alatt kezdő és egy csomó mindent nem tud megoldani.

    De ha összevetjük a Windows expert és a Linux expert szintet, akkor viszont már kijön, hogy míg utóbbi kernelt forgat és korlátlan hatalma van a rendszere felett, addig előbbi több helyen EULA-t sért és akkor is gányolás marad utána, mert a rendszer felépítéséből adódóan "tiltakozik" a módosítások és a mélyebb szintű konfig ellen.

    (#39) ddekany: "Amúgy itt egy nagyon tipikus "Linux feeling" példa: [link] Azok a W-k meg O-k... nekem leolvad a látóközpontom tőle."

    Gratulálok! Találtál egy képet a neten, ami 2007-ben lett feltöltve a szerverre (azaz minimum 6 éves rendszerről készült KDE3 alatt).

    Nekem meg az a tapasztalatom, hogy Kubuntu alatt gyönyörűek a betűk, amikor meg átmegyek Windowsra attól olvad le a szemem, hogy Windows 7 alatt, aktív TrueType-pal is ocsmányak a fontok.

    (#45) Polesz: "Egyébként mennyivel másabb mint a registry-t turkálni?"

    Ott nincs RegExp. :) Linuxos parancsoknál meg a sok írásjelnél meg a grep-nél elveszítem a fonalat.

    Pl. itt volt egy ilyen:
    sudo mkdir /etc/adobe
    echo -e "EnableLinuxHWVideoDecode=1" | sudo tee /etc/adobe/mms.cfg > /dev/null

    Nézegettem, hogy minek oda az a dev/null, aztán úgy döntöttem, hogy kdesudo-val megnyitom a fájlt és kézzel szerkesztem inkább bele, az a biztos. Szóval tény, hogy tudni kell mi mit jelent, mert kamikazeként nekiáll az ember, kiguglizik egy komplexebb parancsot és elkúrja a rendszert.

    (#109) Sir Ny: Én meg úgy tudtam, hogy a hagyományos disztrókban még úgy volt, hogy külön volt root fiók meg user fiók(ok) és ezen könnyített a sudo-s felhasználóbarát módszerrel az Ubuntu, mivel biztonságosabb nem rootként tevékenykedni állandóan, viszont ha az kell, akkor 4 karakterrel + a jelszóval már az vagy.

    (#125) CPT.Pirk: "Inkább a koncepció az, ami miatt nehezebb ilyesmit csinálni."

    Így van. Windows-on minden futási jogot kap és egy .jpg-ből is lehet .exe, ami már kártevő, míg Linuxon semmi sem kap futási jogot, ha csak te nem adsz neki külön.

    (#151) orion1025: "Igen, a VLC is lényegében az mint a KMPlayer."

    Végül is egy USS Enterprise és egy Boeing 747 is lényegében ugyanaz, elvégre mindkettő tud repülni (csak hogy kivételesen ne autós példával jöjjek). :D

    (#164) julius666: "téged a linux istene nagyon szerethet, ha komolyan azt hiszed, nem szokott előfordulni semmi gebasz linuxon."

    Nálam sincs. Pedig Kubuntut használok. És 12.10-ről upgradeltem 13.04-re és az is hiba nélkül zajlott.

    (#189) morgyi: Duplaklikk egy .deb fájlon és települ. Mi a probléma? A tar.gz-t azért nem lehet, mert abba forráskódot csomagolnak, amit neked kell leforgatnod. Ezt egyébként én sem értem, hogy erre mi szükség van. Sokkal logikusabb, hogy leforgatja az az ember, aki fejleszti a szoftvert (legalább a stable verziókat, akinek újabb kell annak ott a folyamatosan frissülő git), mint az, hogy mindenkinek odaadják aztán meg lehet hallani, hogy segmentation fault meg minden probléma van vele.

    Ráadásul fel kell hozzá pakolni egy csomó csomagot, meg még a gyáriakat is sokan ajánlják, hogy frissítse az ember, mert régebbi/bugos a cmake meg ilyesmi.

    (#197) Cifu: "Jó neked a belakott rendszer... de álljunk csak meg, hiszen például annak is tanulnia kell, aki átlép Win7-ről Win8-ra. Teljesen más kezelőfelület, beállítások, és így tovább. Az miért nem csípi annyira a szemed?"

    Na igen. Engem is végül ez késztetett arra, hogy végleg Linuxon maradjak. Már régebb óta is próbálkoztam vele, de mindig vissza-vissza tértem Windows-ra.

    Úgy voltam vele, hogy ha már úgyis újat kell tanulnom, Ha már úgyis újat kell tanulnom, akkor inkább olyat tanulok, ami egy végtelenségig konfigurálható rendszer, nem egy olyat, ami "a tudjuk mi a jó neked" szemléletet képviseli.

    Soha nem szimpatizáltam a Microsoft eszmeiségével, de egyszerűen a támogatottságot többre tartottam. Aztán betelt a pohár. A mai napig vannak szoftverek, amik hiányoznak, de kárpótol érte egy csomó hasznos dolog. Régebben rosszabb volt, de aztán valahogy Windows-ról is kikopott egy csomó szoftver, amit szerettem. Például a Nero-nak annyi lett, utána már Windows-ra sem találtam normális írót, aztán megláttam a K3b-et és egyből megtetszett. Azóta meg már CD-t/DVD-t se nagyon írok. Az ACDSee-t szintén elcseszték, utána normális képnézőt sem találtam sokáig. Aztán megtaláltam a XnView-t, ami multiplatform. Everest-ben/AIDA64-ben is legtöbbször az oldalsávos gadgetet használtam, amit Hardinfo-val nem tudtam megoldani. Aztán megtaláltam a Conky-t, ami ezerszer jobb, mint az AIDA valaha is volt. Notepad++ helyett is ott a Kate, ami számomra bőven megfelel. Process Explorer/Process Hacker helyett csak egy Psymon nevű programot találtam, ami nem igazán pótolta a hiányt. Total Commander-t is nehezen sikerült pótolnom, de a Krusader elég jó alternatívának bizonyult. Az OpenOffice-ben volt pár hiányosság, ami miatt nem tudta kiváltani a MS Office-t, de a LibreOffice 4 már egész jó úton halad. A WinRAR néhány funkciója hiányzik, amit nem tud az Ark. Pl. nem tud olyat, hogy sikeres kitömörítés után törli az archívumot. Adobe Reader helyett már régóta Foxit-ot használtam, az Okular még jobbnak is tűnik.

    Nem gondoltam volna, hogy ilyet fogok mondani, de az MS Paint is hiányzik. Szerettem, hogy PrintScreen után az alapfunkciókat el lehetett vele végezni, mint átméretezés, croppolás, benyilazás, feliratozás, amit az elvileg sokkal nagyobb tudású Kritával nem tudtam megcsinálni vagy csak nehézkesen.

    uTorrent azért hiányzik. A Potplayer-hez/KMPlayer-hez fogható lejátszót se találtam, a VLC és az SMPlayer a legjobbak Linuxra, de mindkettő csak halvány árnyéka az említetteknek. Ráadásul az MPlayer-ben még mindig nincs olyan elemi funkció, mint framestep back. A lejátszás minőségével és erőforrásigényével nincs baj, sőt, még jobb is, mint Windows alatt (szinte nulla CPU használattal viszi a 1080p-s videókat a VDPAU), de a funkciók rohadtul hiányoznak.

    Szóval azért kompromisszumokat itt is kell kötni, de legalább ez jó irányba halad és vannak benne lehetőségek (ha megtanulom jobban a használatát), míg ugyanez messze nem mondható el a Win8-ról.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Peter Kiss #199 üzenetére

    "És miért is jobb koncepcionálisan? Vagy csak használni szerettünk volna egy nagy szót arra, hogy indoklás nélkül mondjunk valamit?"

    - "Minden fájl" elv.
    - Csomagkezelés: Nincs DLL hell meg "hiányzó xy ocx fájl" meg 72 db Visual C++ Redistributable, meg az MSI nevű katasztrófa, ahol ha kitakarítod a Temp-et, akkor már "helyezze be a telepítőlemezt" üzeneteket dobál, mert nem tudod eltávolítani a programot. És a rendszerfájlokat sem írják felül a telepített csomagok, ezért vannak a függőségek.
    - Mindennek megvan a helye. Nincs C:\ gyökérbe települő TC meg még a halál faszára is (beleértve a Program Data-t, Common Files-t, Local-t, LocalLow-ot, Roaming-ot) belemászó dzsunka freeware/shareware szoftverek hada.
    - Fejlettebb jogosultságkezelés.
    - Fejlettebb fájlfelismerés (MIME type dönti el, hogy mi a fájltípus nem az, hogy milyen kiterjesztést adsz neki).
    - Logikus könyvtárstruktúra. Nem ilyen visszaperes izé. Ráadásul ez már csak azért is logikusabb, mert párhuzamos a webbel. Webcímekben sincs visszaper.
    - Normálisabb fájlrendszer (ext4), ami nem töredezik.
    - Multidesktop környezet.
    - Logikusabb fájlkezelés: Pl. nincs olyan, hogy "xy program használja a fájlt, ezért nem írhatod felül/törölheted". Windows-on meg lőheted ki a taskot, ha beragad valami meg keresheted, hogy mi használja. Ahogy egy szoftvert is frissíthetsz anélkül, hogy előzőleg le kéne állítanod, vagy "kényszerítene" rá, hogy állítsd le. Ráadásul az is párhuzamosan történhet, nincs olyan, hogy a futó msiexec miatt nem tudsz már mást csinálni, amíg az nem végez valamilyen módon.

    "És de, Linux-ra ugyanúgy lehetne vírust írni."

    Lehetne, de egyrészt jóval nehezebb, másrészt hamarabb javítják a sebezhetőségeket, harmadrészt az átlaguser hülyeségét kihasználó szarok ellen meg kvázi-bevallottad ezzel az érveléseddel, hogy beteg az a világnézet, ahol nincs alapszintű IT tudása a felhasználónak. A "nem vagyok programozó" és a "segghülye vagyok a géphez" között baromi nagy különbség van. Ahogy aközött is, hogy "nem vagyok autószerelő" és "még a KRESZ-t sem ismerem".

    Aki kapzsi és pénzért árulja a termékét annak az az érdeke, hogy minden áron vegyék a termékét. Nem érdeklik a következmények, nem érdekli semmi, az a célja, hogy a felhasználók örömüket leljék a jól marketingelt Terminál és configfájlmentes prüttyögésben, ha meg elbasszák (mert elbasszák), akkor ott a fizetős support meg a hotline meg a fizetős szakember.

    Ha nem kerülne emberéletekbe, hogy az emberek nem értenek a KRESZ-hez, akkor az "autó benzinnel megy, nem jogsival" elvet is egyöntetűen propagálnák az autószerelők, karosszérialakatosok és autógyártók is. Mert nekik mind-mind az lenne az érdekük, hogy forgalmuk legyen. Ha a halottkém nem fix fizetést kapna, hanem a műszerfalról kikanalazott húscafatok után kapná teljesítménybérben, akkor még ők is ezt az elvet hirdetnék.

    Próbáld már meg kicsit meglátni a (marketing)fától a(z) (valóság)erdőt. Attól, hogy csilivili felületet kapsz a kezedbe meg lekorlátoznak egy csomó mindent benne még nem leszel biztonságban. Az alapok ugyanazok maradnak és ha nem ismered az alapokat, akkor el vagy veszve.

    A Microsoftnak a pénz az első számú prioritása. Az csak érintőleges, hogy biztonságos is legyen. Ha képesek a szart is jól csomagolva tálalni és veszik az emberek, mint a cukrot, akkor változik a taktika, mivel a szargalacsint görgetni olcsóbb, mint fejleszteni. Ahogy patenttrollkodni is egyszerűbb, mint folyamatosan versenyhelyzetben állni a legjobb pozícióért az adott területen. Ellenben a Linux fejlesztők körében nincs ilyen érdek. Ott az az érdek, hogy jó, stabil és használható rendszert alkossanak, mert ebből nyerik az elismerést.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Peter Kiss #202 üzenetére

    "Azt pedig ne keverjük bele, ha valaki elszúrja az alkalmazása telepítőjét."

    De keverjük, mert Linuxon ilyet nem engednek meg.

    "A TC-t oda telepíted, ahová akarod,"

    De az átlaguserek 90%-a nem változtatja meg az alapértelmezett telepítési könyvtárat.

    "dzsunka szoftvereket meg nem telepít senki, csak aki hülye."

    Ha valamire kell szoftver, akkor mégis hogy oldod meg?

    Linuxon kedvedre próbálgathatsz, mert a sudo apt-get purge mindent eltüntet. Az elárvult függőségekre (mert ezt bizony a Linux látja, ellentétben a Windows-zal, ahol pl. a winsxs mappa is csak hízik) meg ott a sudo apt-get autoremove

    "Group policy-t láttad már? Helyit?"

    Igen láttam és használtam is. De egyrészt az csak Professional/Ultimate változatokban volt/van, másrészt nem pontosan erre gondoltam, hanem, hogy Linuxban alap volt szinte mindig is az, ami Vista-ban került bevezetésre mindenki nagy bánatára, hogy UAC van és senki nem rendszergazda. És olyan szar volt az implementáció is és a tálalás is, hogy emiatt majdnem mindenki kikapcsolta, szóval adtak vele a szarnak egy pofont. Mert az elkanászodott szoftverfejlesztőknek fel kellett zárkózni (még a mai napig vannak olyan szoftverek, ahol ott van a Read Me fájlban, hogy jobbklikk->Run As Administrator-ként indítsd.

    Ha valami rendszerfájlról van szó (pl. anno tcpip.sys-t nem lehetett patchelni sem, mert az integritásellenőrzésen megbukott, hogy a max halfopen connections számát megnöveld), akkor minden eszközzel tiltakozik az ellen, hogy módosítsd, lehetőséget viszont nem ad, hogy ilyeneket módosíts (az említettet még XP-n is lehetett Registryből, Vistából és felette kivették)

    Szóval tök faszán meg van oldva. Átlagjózsinak bármikor bekaphat egy vírust még UAC mellett is, csak éppen a rendszert nem fekteti meg, de a Documents mappát minden további nélkül kiürítheti, mert ezeken a területeken teljes jogkörrel rendelkezik, ellentétben ha te akarsz rendszergazdaként valamit, akkor szüttyögj ott a jogosultsági szintekkel aztán még arra is emlékezz, hogy utána visszaállítsd (az, hogy ezzel a procedúrával milyen szemetet hagyott maga után a regisztrációs adatbázisban meg itt-ott, mert ezekkel a GUI-s dolgokkal az a baj, hogy letárolják a default-tól eltérő beállításokat, aztán mikor visszaállítja az ember defaultba már nem törlik azt).

    "Fejlettebb fájlfelismerés MIME alapján? application/ocetet-stream, kérem a következőt."

    Szóval azt akarod mondani, hogy ha én átnevezem a erdekeskep_malware.jpg-t erdekeskep_malware.exe-re, akkor nem fogja duplaklikkre minden további nélkül futtatni?

    Ahogy fordított esetben meg még egy nyamvadt Preferences nevű JSON fájlt sem lehet benne megnyitni társított programmal, mert anélkül nem ismeri fel, hogy az bizony egy szöveges fájl, hogy odabiggyesztenéd a végére, hogy .json?

    "Otthoni környezetben egyébként is tördezést emlegetni? SSD."

    Nem mindenki burzsuj.

    "Magamból tudok csak kiindulni, több asztallal csak eltévednék, ha egyáltalán használnám."

    Szóval ha neked, mint mértékadó felhasználónak nincs rá szüksége, akkor már egyértelműen hülyeség/felesleges?

    "Szóval nyugodtan rántsunk ki fájlokat alkalmazás alól, ha úgy tartja kedvünk?"

    Nem rántunk ki semmit, mert amíg egyetlen programban is meg van nyitva, addig még felülírható, módosítható. Csak nem lock-olja.

    "vagy Linux-on a kernel is csrélődik on-the-fly?"

    Ha nagyon akarod, akkor igen: KSplice-szal.

    "Tehát az, aki pénzért ad valamit, akkor kapzsi."

    Nem. Pénzért ad és mellette még kapzsi is.

    "Várjunk csak, nem is halnak éhen, akkor pénzt keresnek. Kapzsik. Vajob mennyit szakíthatnak?"

    Valószínűleg jóval kevesebbet, minthogy Forbes400-on vigyorogjanak meg dubajozzanak...

    (#203) anulu: "ez miért is jó nekünk?"

    Mert hozzáértő által minden szerkeszthető/olvasható. Míg Windowsban gyakran jön a legfaszább, legzseniálisabb informatikus, vagy akár MVP szájából is a következő mondat: "Hát ennek annyi. Lementem a fontos adatokat és újratelepítem."

    "az, hogy adott fejesztő .tmp file hegyeket használ nem az MS hibája"

    Nem. A programozóé. Az MS-é meg az, hogy ha már lusta egy olyan alkalmazáshálózatot a burzsuj létrehozni, amilyet a közösség ingyen üzemeltet (repók), akkor legalább követelje már meg, hogy megfelelő könyvtárakba másszon bele megfelelő módon az adott szoftver.

    A tmp egy ideiglenes kuka. Szóval ne a user legyen már a hülye.

    "erős csúsztatás, ugyanis mindegyik filerendszer töredezik, a kérdés az, hogy ezt hogyan tudja lekezelni."

    Extrém esetben mindegyiket lehet töredeztetni, de a Linuxé normál használat mellett nem töredezik, a Windows meg szokás szerint itt is logikátlanul okádja egymásra a fájlokat, amik miatt teljesen szokásos alapműveleteknél töredezik és a defrag hetente kerregteti a vinyót.

    "ezt aláírom (bár erre is van ingyenes megoldás, de most a gyáriakat nézzük (btw, egy linuxnál mi számít "gyárinak"??))"

    Az, ami integráns része a rendszernek.

    "ne akard azt mondani, hogy ha linux alatt használatban van a grafikus lib-ed (mondjuk X alatt vagy), akkor úgy tudod frissíteni, hogy reinit és minden nélkül egyszer csak hopp és már azt használja?"

    Erről nem beszéltem. Arról beszéltem, hogy pl. a Flash player-t böngésző újraindítás nélkül frissítem. Mert azt ugye bár nem használja 0-24-ben a böngésző, mégis lockolja Windows-on. Ha meg mégsem, akkor az Adobe telepítője gondoskodik róla, hogy állíts le minden böngészőt, ami fut. Egyszer még olyan böngészőt is leállíttatott velem, ahol nem csak simán letiltva volt minden beépülő, de még a path is meg volt változtatva, azaz be sem olvasta. Egyszerűen olyan intelligens a telepítő, hogy opera.exe, iexplorer.exe, firefox.exe nevekre szűr gondolom.

    Na szóval Linuxon frissítem, ha éppen inicializálva van a plugin, akkor még a régi libeket használja, de ha bezárom azt a tabot, onnantól törli a régit és használja az újat. A böngészőben nyomok egy "Refresh plugins"-t és már le is cserélődött 11.2 r201-ről mondjuk 11.2 r202-re.

    (#210) fsb1000: Nem az automata váltóról van szó, hanem arról, hogy amikor nagy szükséged van rá, akkor átkapcsolható manuális üzemmódra is. Sőt, még a fogaskerekek közé is be tudsz nyúlni.

    A Linux felhasználók többsége sem forgat szabadidejében kernelt meg szerkeszt config fájlokat, meg nyitogat terminált. Egyszerűen arról van szó, hogy ha valamit meg akar oldani, akkor azt nyit. De aki ilyen beállítottságú az Windows-on is ezt keresi.

    Itt most arról van szó, hogy az átlagembernek, aki feltételezzük, hogy igen, teljesen segghülye és nem ért hozzá, sokkal biztonságosabb egy jól karbantartott Linux, mint egy jól karbantartott Windows. Mert a Linuxban is megnyomja a Firefox/Chrome ikonját és böngészik (csak ott jóval alacsonyabb erőforrásigény mellett, vírusirtó nélkül sem fertőződik meg), ahogy ott is megnyomja a VLC vagy az SMPlayer ikonját (multiplatformos alkalmazásokról beszélünk) és behúzza drag and droppal Dolphin-ból vagy Krusader-ből (ha Intézőt és Total Commandert tudott használni, akkor ezeket is) a fájlokat, vagy duplaklikkel megnyitja.

    Ugyanúgy van jobbklikk menü is, beszédes menüpontokkal, mint Másolás, Kivágás, Törlés, Áthelyezés, Tulajdonságok vagy Átnevezés (utóbbi még jobb is Linuxon, mert a ha véletlenül elrontja/letörli a fájlkiterjesztést, akkor is megnyílik a fájl és nem kell ahhoz sem szakembert hívnia).

    MS Office helyett van LibreOffice, átlagusernek, aki nem dolgozik rajta jó. Nyilván aki MS specifikus funkcióktól függ, annak nem jó. De akkor is be lehet konfigurálni egy MS Office-t Wine alól, mert az fut onnan is.

    Szóval miért is kéne az átlagfelhasználónak a Terminálhoz nyúlnia? Elindítja a szoftverközpontot és onnan egyfajta iOS-i egyszerűséggel telepít és távolít el alkalmazásokat. Ezek pedig még frissülni is fognak a központi tárolóból folyamatosan, nem kell időről időre összevadászniuk különböző internetes oldalakról.

    (#215) SirRasor: Csak a főágába (Unity) került bele. Sem a Kubuntuba, sem a Xubuntuba, sem a Lubuntuba nincs benne.

    (#222) hallador: Mac-et is úgy érdemes venni, ha aztán letúrod róla az OSX-et és Linuxot teszel fel helyette. Minőségi hardver, jó anyaghasználat és így még egy kiváló rendszert is kapsz mellé. ;]

    (#234) Nowhereman: "akkor talán magadtól is rájössz, hogy a gtk3 és a KDE4 egyáltalán nem hatékony, hanem szimplán a videokártyát dolgoztatja."

    Amikor már egy IGP is bőven meghajtja, akkor miért ne azt dolgoztassa? Egyébként nálam a KDE 350-400 mega körül eszik. Szóval nem mondanám erőforrászabálónak.

    (#239) Sir Ny: Ez a Gobolinux egész jó elgondolással rendelkezik. Egyfelől kompatibilis a hagyományos fájlrendszer struktúrával, viszont emulálja a Windows-hoz szokott userek számára az otthonos környezetet. Kár, hogy 2008 óta nem jött ki belőle új verzió.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz VaniliásRönk #274 üzenetére

    "Egy linux telepítése és belakása kezdőknek önmagában emberes feladat, mi a francért kéne ezt még a támogatás hiányával megfejelni?"

    Miért is? Talán Windows telepítésnél nem kell partíciókat létrehozni? Nem zavarhatja össze a usert, hogy elsődleges vagy logikai? (Aztán ha logikaira telepíti a Windows-t, akkor D:\Windows könyvtárba fog kerülni?

    Vagy talán ha egyáltalán semmilyen adat nincs azon a szerencsétlen HDD-n és nem is dual boot-os rendszerről van szó, akkor nincs mind a kettőben olyan mód, hogy teljesen automatizáltan települjön (ami Linuxban azt jelenti, hogy létrehoz egy optimális méretű swap-et, meg egy normál partíciót ext4-gyel formázva. Esetleg ha túl nagy a vinyó, akkor felajánlja, hogy a /home mehet külön partícióra?

  • Penge_4

    veterán

    válasz #02468352 #295 üzenetére

    Arról nem beszélve, hogy nálam kétszer hasalt el Windows 7 telepítés. Egyszer, mikor a Floppy meghajtót le kellett húznom, különben megjelent a telepítő háttere, de a nyelvválasztó ablak már nem. Nagyon beszédes volt, élmény volt rájönni, hogy talán az amúgy már nem használt Floppy meghajtót kell lehúzni és akkor menni fog.

    A másik ilyen pedig akkor volt, amikor benne felejtettem egy pendrive-ot (természetesen BIOS-ban még bootolási pozíció sem volt megadva neki). Akkor egészen a partíciókig jutott. A vicc az volt, hogy formázni lehetett, de telepíteni nem, mert kiválasztottam a célpartíciót, majd kiírta, hogy "An error occurred" vagy valami hasonló. Élmény volt ott is megfejteni, hogy hátra be van dugva egy pendrive, aztán azért nem engedi.

    Ezzel szemben Linuxon annyira ügyeltem arra, hogy 12.10->13.04 upgrade-nél ne legyen bedugva semmi és ne is fusson semmi, hogy véletlenül bedugva maradt a telefonom adatkábelestől. Aztán boot után vettem észre, hogy baszki, ez véletlenül ott marad. Ennek ellenére probléma nélkül lezajlott az upgrade.

  • Penge_4

    veterán

    válasz hcl #365 üzenetére

    "Terminál : sudo apt-get install program1 program2 program3 ... ... ... amennyit akarsz, utána ott hagyod a gépet, hadd csinálja"

    Azért nem feltétlenül, mert vannak y/n eldöntendő kérdések néha.

    (#368) hcl: "Ezt a "jöjjünk rá, hogy működik" dolgot én is csinálom, de ha nem jövök rá 10mp alatt, vagy esetleg valami tétje is van, akkor google, és olvasunk."

    Szerintem mindenki, de van, aki célirányosan, logikusan próbálja megfejteni. Tehát ha pl. hiányzó DLL üzeneteket dobál a program, akkor nem az ikonját fogja törölni az asztalról. ;]

    A kedvencem az volt, amikor egyszer szólt egy ismerősöm, hogy nem fut neki semmilyen játék a gépén (még Win98SE). Kérdezem, mit csinált. Ő persze semmit. Aztán kiderült, hogy törölte a Program Files-t, mert kevés volt a hely a vinyón és az volt a legnagyobb mappa. De nem engedte törölni, mert hibaüzeneteket dobált, amiket leokézott, aztán ott maradt a mappa, de már kisebb volt és lett egy csomó helye. :DDD

    (#434) HuMarc: "Ezek közül a pontok közül egyedül a 3. kerül pénzbe, a többinél egy fillért nem fizet (illetve nem tudja, hogy fizet) az OS-ért."

    Ha nem tudja, hogy fizet, attól még fizet. Nem is keveset. OEM-nél nem +8000-nek saccolnám a Win8-at, hanem +30 000-nek legalább. Raadásul valami ótvar Home verziót kapsz GPO nélkül (a Pro/Ultimate többek kerül) és ráadásul nem teheted fel más gépre, különben EULA-t sértesz.

    Ráadásul még lemezt sem kapsz hozzá, hanem ott az EISA partíció. Az előretelepített szarokkal, mint Symantec, PowerDVD és társai.

    (#520) hcl: "Én is szoktam röhögni, amikor mondják, hogy Linuxra nincs elég progi, hogy hány t0rrent klienst tud windózra? Hány CD író progit?"

    És te hány Potplayert vagy KMPlayert tudsz Linuxra? ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz hcl #523 üzenetére

    "A Km az nem egy mplayer skinelve?"

    Nem. Erre gondolok. A Potplayer meg ez.

    Nagyon nagy tudású lejátszó mindkettő. A VLC és az SMPlayer közelében sincs sajnos.

  • Penge_4

    veterán

    válasz hcl #555 üzenetére

    "GPL megvan? Kérhetsz pénzt a progiért."

    Ezt egyébként nem igazán értettem soha. Ha nyílt forráskódú, akkor mi értelme van annak, hogy pénzt kérsz a programért? Az adományos megoldás oké, de semmi logikája nincs, mert ha nem akarsz fizetni érte, akkor forráskódból forgatod le és legálisan nem fizettél érte. Maximum forknak nevezed és lecseréled a nevét és az ikonját és onnantól már minden jogi oldalról be vagy védve. Nem?

    Meg ha már itt tartunk, akkor zárt forráskódú programokból (pl. Opera) hogy tesznek közzé tar.gz fájlokat? Mert akkor elvileg az már a forráskód. De valójában pl. az Opera esetében ugyanazok a fájlok vannak csak benne (beleértve a binárisokat), amiket megkapsz USB módban történő telepítésnél (plusz a Linuxos mappaszerkezet, hogy mi hova települjön, /usr/share meg /usr/lib/opera). Szóval akkor ez sem helyes meghatározás, hogy tarball-ban forráskódot kapsz, amit "leforgatsz". Mert nem minden esetben igaz. Inkább csak olyasmi, mint mikor megkapsz egy IKEA-s bútort. A gyártási eljárást nem ismered meg (forráskód), csak a darabokból "csináld magad" módon kell a "telepítened".

    "Amúgy pl. a VLC fejlesztői miből élhetnek?"

    Egyébként tényleg, ki pénzeli őket? Mert ahhoz már túl nagy projekt, hogy hobbifejlesztők legyenek.

    (#557) fsb1000: "Most is csak azért merészeltem megszólalni, mert előjött az a nyilvánvaló butaság, hogy winfos telepítése 8-10 óra."

    Ha kulcsra készen akarod odaadni (vagy önmagadnak belakni), akkor igenis kell annyi idő. Ha átlagos gépet feltételezünk mondjuk 7200 rpm-es vinyóval (nem SSD-vel) és max Core 2 Duo-val. Mert akkor a telepítés (a sok újraindítással és SP-vel) is elvesz vagy 3 órát, aztán Office, Photoshop, meg minden, amit az ügyfél kér, rohadt sok idő tud lenni és akkor még nem számoltam bele az esetleges hibákat, amikor a telepítés alatt döglik meg és utána vissza BIOS-ba, majd újra nekikezdeni.

  • Penge_4

    veterán

    válasz #32839680 #571 üzenetére

    "Én egy a kezelésében windows szintű disztrót várnék, kigyomlálva a hülyeségeit, ötvözve a Linux előnyeit"

    Ezt KDE-vel megkapod. Ezért is nem értem igazán, hogy miért nem azt népszerűsítik jobban. Tényleg nem értem, mert a KDE a Windows-ról áttérőknek tökéletes lenne.

    Emellett szép is és erőforrások terén sincsenek túl nagy igényei, ha mondjuk egy Gnome-hoz vagy Unity-hez viszonyítjuk.

    "Most egy core i7-es SSD-s gépet minek kínoznék Linuxal?"

    Mert mondjuk nem azért veszi az ember a hardvert, hogy az OS terjeszkedjen, hanem azért, hogy a programjait futtassa? Bika gépen is megvan a Linux előnye, csak ott már a stabilitás és a multidesktop meg hasonlók fognak több szerepet játszani, nem a memóriahasználat. A konfigurálhatóság meg nem feltétlenül jelenti azt, hogy azt most csak erőforrásigény csökkentésből csinálja az ember.

    A Linux meg alapnak kiváló. Pl. Inkább Linux alól virtualizálok párhuzamosan egy Win7-et, egy Win8-at meg egy OSX-et, mint bármilyen más rendszer alól. Szóval megvan ott az előnye neki erősebb gépen is.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Vladi #582 üzenetére

    "Plusz egyéb szolgáltatást árulhatsz hozzá. xy featuret megcsinálsz, bugot fixálsz stb."

    Pontosan. Supportért kérhetsz pénzt, de magáért a termékért nem sok értelme van, mert mivel a forrást köteles vagy nyílttá tenni, ezért abból bármikor leforgathatja bárki a sajátját.

    (#584) hcl: "De ha esetleg találsz olyan idiótát, aki fizet neked az ingyenesért, semmi nem akadályoz meg"

    Igen, erre gondoltam. Tehát nem a nyílt forráskódú programért fizetsz, hanem az ahhoz járó supportért (amibe beletartozik, hogy a forráskódot leforgatva, telepíthető formában kapod meg, míg ha nem akarsz érte fizetni, akkor csak magát a forráskódot teszik közzé. Vagyis ha nem értesz hozzá, hogyan forgasd le, akkor magával a forráskóddal semmire nem mész végfelhasználóként, ezért talán ez is rábír, hogy fizess érte. De itt jön a következő bökkenő, valaki fogja az ingyenes forráskódot és leforgatja azok számára, akik nem értenek hozzá és terjeszti. Szóval nem lehet igazán komoly üzleti modellt építeni rá. Mármint a szoftver eladására, nem pedig a supportra.

    (#590) tomtyi: "Miben tud többet a KMPlayer, mint a VLC?"
    A KMPlayert már nem használom, mivel a Potplayer az utódja. A KMPlayer fejlesztése leállt a licenszproblémák miatt. A hivatalos oldalon meg tudhatod, hogy csak "key feature"-öket sorolnak fel minden program esetében, teljes feature set-et nem. De akkor sorolom:

    1: A fájllistán lévő fájlok közvetlen törlése a rendszerből, akár lomtárba, akár a lomtár kihagyásával.
    2: Framestep back
    3: Feliratokat akkor is megeszi, ha csak hasonlít a nevük, de nincs más egyező felirat, tehát például nem akad fent, egy szóközön, ponton, vagy 1-2 plusz karakteren.
    4: Maintain time streching
    5: Jobbklikk menüből gyakorlatilag a renderelési módoktól kezdve minden elérhető, nem kell a beállításokban kotorászni, mikor nem muszáj.
    6: Hang és feliratszinkronizáció, utóbbi akár FPS alapján.
    7: Listába szedett playlistek, nem kell mentenem, majd kitallózgatnom pls és m3u fájlokat, csak a tabokon váltogatni.
    8: Fejlett és testreszabható OSD, a Tab-ot lenyomva gyakorlatilag minden fontos infót kiír az adott videóról, emellett beállítható, hogy mutassa a sarokban mennyi telt el, mennyi van még hátra, ilyesmi, nem csak az alap timestamp.
    9: Intelligens kódekkezelés, akár belső, akár külső, egyszerűen váltogathatok közöttük. Rengeteg video és audio processing, szűrők, valamint fejlett felirattámogatás, ( .ass .ssa .ssf), valamint több felirat betöltése egyszerre egymás alá, felirat átidőzítés.
    10: Close subtitle: Azért jó, mert ha van már felirat egy film mellett, nem kell azt törölnöm, ezzel a futó torrentet korruptá tennem, illetve nem kell "Hide subtitle" beállítást eszközölnöm, amit megjegyez a következő lejátszandó filmnél is, ahol már használnék feliratot.
    11: Shaderek
    12: Fejlett könyvjelzőzhető pozíciók globális kezelési lehetőséggel.
    13: Egyéni profilok a beállítási lehetőségekhez.
    14: Működik a screenshot HWA (DXVA/VDPAU) esetén is.
    15: Van kis preview nézet (mint YouTube-on) is már az újabb verziókban.
    16: Beállítható relatív és abszolút felirat útvonalak, így nem kell betallóznom, de még ráhúznom sem a videóra.
    17: Nem szenved olyan betegségektől, hogy ha a fekete sávra szeretnék feliratot renderelni, akkor teljes képernyőre váltás után villan egyet. MPlayerben ráadásul VDPAU módban ez az opció bugos is.
    18: Fejlett billentyűparancs testreszabhatóság. Pl. több billentyűparancshoz is társíthatom ugyanazt az action-t.

    Remélem nem hagytam ki semmit, mindez egyetlen szoftverben.

    Van, amit az SMPlayer tud jobban, van, amit a VLC, de pl. VLC-ben az OSD abszolút szar, meg a billentyűparancsok is (pl. egérgombokra nem tudok parancsokat csinálni) ráadásul nem tudom beállítani, hogy a a Playlist helyett a Media Library-t preferálja, ezért berántom a fájlokat, sorba rendezem őket tetszőleges sorrendbe, majd újraindítás után elvesznek.

    (#622) spammer: És ez mivel lesz annyira jó, hogy terjedjen, mint a vírus? Azért, mert szép, OSX-hez hasonló az ablakkezelője? Ennél még a ReactOS-ben is nagyobb fantáziát láttam, mert ők legalább teljes Windows NT kompatibilitást ígértek. Aztán nem lett belőle semmi. Szóval az, hogy szép csak egy dolog. Kevés a sikerhez. A Valve már nagyobbat fog durrantani az Ubuntu elterjedtségén. De önmagában még az is kevés.

    (#641) hcl: "Nyilván, de amúgy sem lehet MINDENT támogatni. Viszont szerintem legalább annyi hw működik Linuxon, mint Windowson."

    Ha szám szerint nézzük, akkor az aktuálisan legújabb Linux jóval több hardvert támogat, mint az aktuálisan legújabb Windows. Viszont ha úgy nézzük, hogy a hardvergyártók nemhogy csak simán leszarják, de egyes esetekben gondolom még extra pénzt is kapnak az MS-től (vagy "jószándékú" tanácsadást), hogy hogyan írják meg úgy a dolgaikat, hogy azzal szívassák a konkurenciát. Lásd: OOXML. Elvileg nyílt, gyakorlatilag mégis valamiért nem tudja jól kezelni a LibreOffice...

  • Penge_4

    veterán

    válasz joysefke #718 üzenetére

    "Példával: A DOS kevesebb memóriát fogyasztott mint a Win98 mégsem gondolja senki (komolyan), hogy jobb volt a memóriakezelése, ugyanez igaz a 98 és az XP viszonyára, ugyanez igaz az XP és a W8 viszonyára"

    Direkt sarkítasz. Te szoftveres evolúcióról beszélsz, mi pedig kortárs alternatívákat vetünk össze egymással. Szoftveres evolúciónál más a helyzet, mivel ott okkal nőtt az erőforrásigény.

    De sorolj nekem olyan dolgokat, amiket elméletben* Linux alatt nem lehetne megcsinálni, annak átlagos erőforrásigénye mellett, míg Windows alatt (szintén annak átlagos, jóval magasabb erőforrásigénye mellett) igen.

    * Mondom elméletben. Tehát nem ér olyan dolgokat hozni, amiknek nem technikai akadálya van, hanem egyéb (pl. nem fejlesztenek rá és még forráskódot/API-t/dokumentációt sem tesznek elérhetővé vagy nagyon korlátozott mértékben).

    Mert ha így viszonyítod a kettőt egymáshoz, akkor lejön, hogy a Linux még többet is ad attól, amit normál esetben elképzelhetne róla az ember a nyílt forráskód ereje által.

    És igen, most jöhet az ultimate ellenérv, miszerint: "Az átlagusert nem érdekli, hogy miért szar/hiányos/korlátozott/nem működik, őt csak az érdekli, hogy A-ban működik, B-ben nem, tehát A jó, B pedig szar." Ez való igaz, hogy a mai világban így működik a piac. Ahogy az is, hogy ez egy meglehetősen beteg és torz értékrend, mert mindig a miért és a hogyan a lényeg, nem pedig a készen kapott cukormáz. A kátyúkat is befedhetem aszfaltszínűre fújt kartonlapokkal, amiket pillanatragasztóval ragasztok oda, hogy el ne fújja a szél, de attól még nem lesz megfelelő megoldás. Ahogy tankokat is ajánlgathatok, amik jól tűrik a kátyúkat, de attól még nem javítottam meg őket.

    Sem a struccpolitika, sem a szőnyeg alá söprés, sem pedig a workaround nem vitte soha előre az emberiséget és hosszútávon mindig megbosszulta magát az élet minden területén.

  • Penge_4

    veterán

    válasz hcl #751 üzenetére

    "Az Ubiban nem véletlen az utóbbi időben a sok bug, rászolgált a buguntu névre. (Ubit használok.)"

    És milyen bugok vannak benne? Mert én nem igazán érzem instabilnak.

  • Penge_4

    veterán

    válasz hcl #838 üzenetére

    AutoCAD 2008 a top silver listán van, szóval elvileg megy.

Új hozzászólás Aktív témák